SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 15
Descargar para leer sin conexión
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

Mata Pelajaran     :           Pendidikan Agama Islam
Kelas              :           Ibnu Sina
Tarikh             :           11.07.2005
Bilangan Pelajar   :           20 orang
Masa               :           30 minit
Tajuk              :           Taharah
Sub Tajuk          :           Tayammum


Objektif Umum          :       Pelajar akan dapat menjaga kebersihan dan kesucian
                               diri setiap masa.

Objektif khusus        :       Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran,
                               pelajar akan dapat ;
                               a) Menyebut pengertian tayammum
                               b) Membanding beza antara tayammum dengan
                                  berwudu’
                               c) Melaksanakan tayammum dengan betul

Peng. Sedia Ada            :   Pelajar telah mengetahui tentang pentingnya
                               taharah/kebersihan dalam Islam dan kehidupan
                               seharian

Gabungjalin        :           Aqidah, al-Quran

Penerapan Nilai    :           Bersyukur, Istiqamah, Bersih dan Jujur

Kemahiran Berfikir :           Menjana Idea, Banding beza (Peta Minda)

Bahan Bantu
Mengajar           :           VCD, Gambar, Debu Tanah dan Air




                                                                                1
Langkah         Isi Pelajaran                Aktiviti P & P             Catatan
Pendahuluan Doa belajar              Pelajar membaca doa
(2 minit)                            beramai-ramai

Set Induksi   Refleksi tentang       1. Pelajar diminta           KB:
(3 miniti)    perbuatan/amalan       merenungkan apakah           Pemikiran reflektif
              yang telah dilakukan   perbuatan yang telah
              sejak awal pagi        dilakukan awal pagi?         Teknik:
                                                                  Sumbangsaran
                                     2. Pelajar diminta
                                     menyatakan apakah yang
                                     mereka telah buat diawal
                                     pagi..

                                     3. Guru mengaitkan dengan
                                     tajuk hari ini.

Langkah 1     Teori Tayammum         1. Guru menerangkan          KB:
(7 minit)                            pengertian tayammum dan      Menjana idea
                                     bertanyakan mengapa
                                     dibolehkan bertayammum       Teknik:
                                     dan sebab yang               Soal jawab
                                     membolehkan                  Syarahan
                                     bertayammum?

                                     2. Pelajar memberi jawapan
                                     dan guru merumuskan

                                     3. Guru menjelaskan konsep
                                     dan cara-cara bertayammum




Langkah 2     Amali Tayammum         1. Guru akan                 BBM:
(8 minit)                            mendemonstrasikan cara       Debu / bedak
                                     tayammum dengan
                                     diperhatikan oleh pelajar    Teknik:
                                                                  Tunjukcara /
                                     2. Guru akan meminta         Demonstrasi
                                     pelajar melakukan
                                     tayammum seorang demi
                                     seorang.




                                                                            2
Langkah 3      Penilaian            Guru akan meminta pelajar:   KB:
(5 minit)                                                        Banding beza
                                    a) Menyebut pengertian
                                       tayammum
                                    b) Membanding beza antara
                                    tayammum dengan wudu’
                                    c) Melaksanakan tayammum
                                       dengan betul


Penutup        Rumusan dan          Guru membuat kesimpulan      Nilai:
(5 minit)      Refleksi             bahawa Islam menekankan      Kesedaran kendiri
               * Islam menitik      soal kebersihan dan
               beratkan aspek       kesucian setiap masa
               kebersihan           khususnya semasa
               * Suci dan bersih    beribadat.
               adalah dua perkara
               yang berbeza
               * Bersuci boleh
               dilakukan dengan
               tayammum apabila
               ada sebab-sebab
               yang diharuskan
               syarak.


Refleksi Kendiri:




                                                                          3
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN ISLAM (Men)



BUTIRAN AM

MATA PELAJARAN                :      Pendidikan Islam
KELAS                         :      3 Ideal
BILANGAN MURID                :      35 Orang
MASA                          :      40 minit (7.00 pagi – 7.40 pagi)
TARIKH                        :      29 April 2005
BIDANG                        :      Aqidah
TAJUK                         :      Beriman Kepada Hari Akhirat
SUBTAJUK                      :      Unit 1: Kematian & Alam Barzakh Satu
                                     Kepastian


HASIL PEMBELAJARAN

a)        OBJEKTIF AM

          -      Murid akan dapat mengetahui tentang hakikat kematian yang perlu
                 dilalui oleh semua makhluk Allah di dunia serta persediaan untuk
                 menghadapi mati.


b)        OBJEKTIF KHUSUS

Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:

     a.       Semua pelajar dapat menyatakan pengertian mati dan alam barzakh.
     b.       80% pelajar dapat menyebut dalil naqli dan aqli tentang hakikat mati
              dan alam barzakh.
     c.       75% daripada pelajar dapat menyatakan persedian menghadapi mati
              dengan mempertingkatkan ibadah.




                                                                                     4
KEMAHIRAN BERFIKIR SECARA KRITIS & KREATIF (KBKK)

a.      Membanding beza
b.      Membuat ramalan



PENGETAHUAN SEDIA ADA
a.   Murid pernah menyaksikan orang yang sedang nazak.
b.   Murid biasa menonton beberapa program televisyen atau telefilem
     berkaitan orang yang hampir dengan kematian.
c.   Murid pernah menghantar jenazah ke tanah perkuburan.



PENGGABUNGJALINAN

a.    TILAWAH AL-QURAN
     • Ayat-ayat yang berkaitan dengan kematian
b.    HADITH
     • Hadith-hadith yang berkaitan dengan kematian
c.    AKHLAK ISLAMIYYAH
     • Adab Menziarahi Orang Sakit atau Jenazah.


SUMBER / BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

a.   Laptop dan LCD.
b.   Bahan maujud (anak patung)
c.   Kain putih
d.   Kertas keras
e.   Kotak misteri

PENGHAYATAN DAN PENERAPAN NILAI


a.   Takut melakukan dosa dan kejahatan.
b.   Istiqamah dalam melakukan ibadat.
c.   Berterusan mencari kesenangan hidup di dunia dan akhirat.
d.   Kesyukuran


                                                                   5
KEMAHIRAN KECERDASAN EMOSI (KKE)
a.   Kompetensi Personal
     -    Kesedaran Emosi
     -    Penghormatan Kendiri

b)   Kompetensi Sosial
     -    Empati
     -    Membina hubungan




                                   6
LANGKAH /
                              ISI                              AKTIVITI P&P                       CATATAN / ALAT
  MASA


              •            Bacaan doa pelajaran       •        Guru dan murid             Tujuan:
                            ‫“اﻟﻠﻬﻢ اﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺎ ﺣﻜﻤﺘﻚ‬       membaca doa pelajaran           Untuk memohon keberkatan
Pendahuluan            ‫واﻥﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺎ ﻡﻦ ﺧﺰاﺋﻦ رﺣﻤﺘﻚ‬         secara beramai-ramai yang
  (2 minit)                                               dipimpin oleh Ketua
              •                    “ ‫یﺂ أرﺣﻢ‬
                                                          Kumpulan.
                ‫اﻟﺮاﺣﻤﻴﻦ‬


              •             Guru menunjukkan          •             Guru menunjukkan
                  kotak misteri yang dijadikan            kotak misteri kepada setiap
                  sebagai keranda, di dalamnya            murid sambil
                  terdapat anak patung yang               memperdengarkan nasyid
                  dibalut dengan kain putih.              ”Mati-Hijjaz” melalui Laptop.   - BBM
                                                                                                           Laptop/LCD
              •             Guru                      •            Murid mendengar                         Bahan
Set Induksi       memperdengarkan nasyid                  lagu yang dipasang dengan           maujud
 (5 minit)        “Mati-Hijjaz”.                          penuh perhatian dan                              Kotak
                                                          mengamati apa yang                  misteri
              •            Guru menyoal murid:            terkandung di dalam kotak                        Anak
                                                          misteri.                            patung
              a) Apakah mesej yang
                 hendak disampaikan                   •           Guru bersoal            - TEKNIK
                 melalui kotak misteri dan                jawab dengan murid secara                        Soal-jawab
                 nasyid yang                              lisan.
                 diperdengarkan.




                                                                                                                        7
•            Murid menjawab
                                                     soalan guru secara individu
                                                     atau kelas.
              b) Nyatakan nama malaikat
                 yang ditugaskan oleh
                 Allah S.W.T. untuk              •           Guru mengaitkan
                 mengambil nyawa                     jawapan murid dengan
                 manusia.                            bahan pembelajaran ini.




             Pengertian mati:
             -                      Perpisahan   •            Guru menyoal
               roh daripada jasad.                   murid tentang pengertian
             -                      Proses           mati dan alam barzakh.
               perpindahan daripada kehidupan                                      - BBM
               di dalam dunia ke alam barzakh.   •            Beberapa orang                     Laptop/LCD
                                                     murid memberi pendapat
Langkah 1    Pengertian barzakh:                     serta pandangan masing-
 (7 minit)   -                       Bahasa:         masing-masing.                - KBKK
               pemisah                                                                           Membuat
             -                       Istilah     •            Guru menerangkan         ramalan
               syarak:                               pengertian mati dan alam
               -                     Suatu           barzakh.
                 kehidupan antara kehidupan di
                 dunia dan di akhirat.




                                                                                                           8
Kesimpulan:
-                     Alam bagi
  orang yang telah meninggal
  dunia sementara menunggu Hari
  Kebangkitan semula pada Hari
  Kiamat.


Hukum Beriman dengan Alam           •            Guru memilih
Barzakh:                                secara rawak beberapa
-                      Setiap           orang murid membaca ayat
  muslim wajib beriman dengan           al-Quran serta teks hadith
  alam barzakh. Hal ini disebut         dan maksudnya dengan
  dengan jelas di dalam ayat-ayat       bacaan kuat.
  al-Quran dan hadith2 Nabi
  s.a.w.:
-                      Firman                                        - TEKNIK
  Allah S.W.T.:                                                                             Penerangan
                                                                                            Bersoal
                                                                          jawab

                                                                     - KKE
                                                                     i. Kesedaran Kendiri
                                    •             Guru dan pelajar      - keyakinan diri
Tiap2 yang bernyawa akan merasai        mengadakan perbincangan
mati,kemudian kamu dikembalikan         tentang pengertian hadith
kepada kami.”                           tersebut.
-                        Sabda
    Rasulullah S.A.W.:




                                                                                                     9
Maksudnya:
             ”Rasulullah S.A.W. bersabda:
             Sesungguhnya kubur itu satu
             taman daripada taman-taman
             syurga atau satu lubang daripada
             lubang-lubang api neraka”.


             Saat Kematian:
             Dalam satu program Qiyamullail
             yang telah diadakan di sebuah
             sekolah menengah, Ustaz Abdullah
Langkah 2    telah menyampaikan kuliah Subuh
(10 Minit)   yang bertajuk ”Saat Kematian”.                                             - Nilai
             Antara petikan ceramah yang telah                                            - Berani
             disampaikan oleh beliau . adalah      •             Guru meminta
             seperti berikut:                          murid membaca petikan            - KKE
             Murid-murid sekalian, setiap yang         dalam buku teks.                 i. Pengurusan Kendiri
             hidup pasti akan mati. Firman Allah                                           - Daya usaha
             s.w.t. dalam surah al-’Ankabut ayat   •                 Guru meminta
             57:                                       beberapa orang murid
                                                       mencatat dan menyatakan          - BBB
                                                       isi-isi penting dalam petikan.     - LCD/Laptop.




                                                                                                                10
Maksudnya:
“Setiap yang bernyawa akan
merasai mati, kemudian kamu akan
dikembalikan kepada kami. Adakah
kita sudah bersedia untuk
menghadapinya?. Saat kematian
ialah saat yang paling
mendebarkan bagi setiap orang.
Bayangkanlah, sekiranyaterdapat
sedikit luka di badan sudah terlalu
sakit kita menanggungnya, maka
bagaimana pula pedihnya ketika
nyawa hendak diceraikan daripada
badan?
                                      •             Guru
- Teks penuh terdapat dalam               membetulkan dan
lampiran yang dikepilkan bersama.         mengeluarkan isi-isi penting.
- Rujuk Lampiran 1
                                      •            Guru
                                          memaparkan antara
Amalan Menghadapi mati:                   amalan-amalan menghadapi
1.    Bertaubat dan beristighfar          mati.
   kepada Allah.
2. Melaksanakan segala perintah
   Allah dan menjauhinya.
3. Berbuat kebaikan dan berkasih
   sayang sesama manusia.
4. Melaksanakan amar makruf
   nahi mungkar dalam



                                                                          11
masyarakat.
             5. Memberikan sumbangan ke
                arah kemajuan negara Islam.




             Kehidupan di alam barzakh:         •               Guru             -BBM
                                                    menerangkan hikmat dan        - Laptop/LCD
             Rujuk Lampiran 2                       azab di dalam alam
                                                    barzakh.
             Sebab perlu bersedia                                                - KBKK
             menghadapi kematian:                                                  - Membandingbeza

Langkah 3    1.   Manusia tidak boleh kembali   •             Guru meminta       - KKE
 (7 Minit)        lagi ke dunia.                    beberapa orang murid         i. Kompetensi Sosial
             2.   Nyawa keluar dengan               membaca paparan di LCD.         - Komunikasi
                  mudah dan tenang ketika                                            - Kolaborasi dan kerja
                  malaikat al-maut                                                  berpasukan
                  mengambilnya.                 •              Guru
             3.   Mudah menjawab soalan             menjelaskan sebab-sebab      - NILAI
                  malaikat mungkar dan nakir        perlu bersedia menghadapi      - Rasional
             4.   Selamat dari azab kubur.          kematian.
             5.   Selamat dari azab neraka.
                                                •             Guru
                                                    mengarahkan murid
                                                    membentuk beberapa
                                                    kumpulan dan
                                                    membincangkan tentang
                                                    hikmat mengingati mati dan
             Hikmat mengingati mati dan alam



                                                                                                              12
barzakh.                                  alam barzakh mengikut
                                    Individu          tempoh yang ditetapkan.
                                    Masyarakat.
                                    Negara

            Rujuk Lampiran 3
                                                  •             Selepas aktiviti
                                                      perbincangan, guru
                                                      meminta murid
                                                      membentangkan hasil
                                                      perbincangan mereka.

                                                  •              Guru memberi
                                                      jawapan tepat.




            Rumusan tentang isi pelajaran         •            Guru membuat         - BBM
            dan KBKK.                                 rumusan isi-isi pelajaran                       Kad
                                                      melalui aktiviti pengukuhan        perkataan
            •             Menasihati pelajar
                supaya sentiasa mengingati mati   •            Penutup Kognitif     - TEKNIK
                dengan membuat amalan             -                     Guru                          Aktiviti
Penutup
                kebajikan                                dan murid membuat               pengukuhan
(9 Minit)
                                                         rumusan tentang mati
                                                         dan alam barzakh.          - NILAI
                                                                                                      Berdikari
                                                  •            Penutup Sosial
                                                  -                    Guru




                                                                                                                  13
memberi penghargaan
                                         kepada murid kerana
                                         dapat menjalankan
                                         aktiviti P&P dengan baik




Ulasan penilaian kendiri guru pelatih:




Ulasan penyelia / guru pembimbing:




                                                                    14
15

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )fizani
 
Kajian Mini Tentang Tanda Tingkah Laku Bermasalah dan Penyebab dan Cara Melua...
Kajian Mini Tentang Tanda Tingkah Laku Bermasalah dan Penyebab dan Cara Melua...Kajian Mini Tentang Tanda Tingkah Laku Bermasalah dan Penyebab dan Cara Melua...
Kajian Mini Tentang Tanda Tingkah Laku Bermasalah dan Penyebab dan Cara Melua...Nurulhuda Ismail
 
6938791 kesahan-dan-kebolehpercayaan
6938791 kesahan-dan-kebolehpercayaan6938791 kesahan-dan-kebolehpercayaan
6938791 kesahan-dan-kebolehpercayaanWiween Mihad
 
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatifPembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatifMokhzani Fadir
 
Konsep penggabungjalinan dan penyerapan (5P)
Konsep penggabungjalinan dan penyerapan (5P)Konsep penggabungjalinan dan penyerapan (5P)
Konsep penggabungjalinan dan penyerapan (5P)firo HAR
 
model pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumatmodel pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumatKhasim Din
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makronanisaaid
 
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep Bruner
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep BrunerTeori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep Bruner
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep BrunerAtifah Ruzana Abd Wahab
 
1 perkembangan kognitif
1 perkembangan kognitif1 perkembangan kognitif
1 perkembangan kognitifIsmail Hashim
 
Intervensi awal
Intervensi awalIntervensi awal
Intervensi awalNor Saroni
 
MODEL-MODEL KURIKULUM
MODEL-MODEL KURIKULUMMODEL-MODEL KURIKULUM
MODEL-MODEL KURIKULUMhudhud321
 

La actualidad más candente (20)

RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
 
Bloom
BloomBloom
Bloom
 
Kajian Mini Tentang Tanda Tingkah Laku Bermasalah dan Penyebab dan Cara Melua...
Kajian Mini Tentang Tanda Tingkah Laku Bermasalah dan Penyebab dan Cara Melua...Kajian Mini Tentang Tanda Tingkah Laku Bermasalah dan Penyebab dan Cara Melua...
Kajian Mini Tentang Tanda Tingkah Laku Bermasalah dan Penyebab dan Cara Melua...
 
6938791 kesahan-dan-kebolehpercayaan
6938791 kesahan-dan-kebolehpercayaan6938791 kesahan-dan-kebolehpercayaan
6938791 kesahan-dan-kebolehpercayaan
 
Pendekatan pengajaran
Pendekatan pengajaranPendekatan pengajaran
Pendekatan pengajaran
 
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatifPembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatif
 
Konsep penggabungjalinan dan penyerapan (5P)
Konsep penggabungjalinan dan penyerapan (5P)Konsep penggabungjalinan dan penyerapan (5P)
Konsep penggabungjalinan dan penyerapan (5P)
 
model pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumatmodel pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumat
 
Pentaksiran Pusat
Pentaksiran PusatPentaksiran Pusat
Pentaksiran Pusat
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makro
 
Nota Minggu 1.pdf
Nota Minggu 1.pdfNota Minggu 1.pdf
Nota Minggu 1.pdf
 
Analisis item
Analisis itemAnalisis item
Analisis item
 
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep Bruner
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep BrunerTeori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep Bruner
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep Bruner
 
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Modul 4 : Tergugatnya Kedaulatan Negara
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Modul 4 : Tergugatnya Kedaulatan Negara     RPH SEJARAH TAHUN 5 : Modul 4 : Tergugatnya Kedaulatan Negara
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Modul 4 : Tergugatnya Kedaulatan Negara
 
1 perkembangan kognitif
1 perkembangan kognitif1 perkembangan kognitif
1 perkembangan kognitif
 
Intervensi awal
Intervensi awalIntervensi awal
Intervensi awal
 
teori pembelajaran
teori pembelajaranteori pembelajaran
teori pembelajaran
 
Model tyler
Model tylerModel tyler
Model tyler
 
MODEL-MODEL KURIKULUM
MODEL-MODEL KURIKULUMMODEL-MODEL KURIKULUM
MODEL-MODEL KURIKULUM
 
Pengurusan bilik darjah
 Pengurusan bilik darjah Pengurusan bilik darjah
Pengurusan bilik darjah
 

Similar a Contoh rancangan mengajar

Rph tahun 4 bersuci
Rph tahun 4   bersuciRph tahun 4   bersuci
Rph tahun 4 bersuciismailsktb12
 
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
RPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCIRPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCI
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCIismailsktb12
 
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIRPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIEzah Arif
 
Pm tayammum
Pm tayammumPm tayammum
Pm tayammumsofinah
 
Pm tayammum
Pm tayammumPm tayammum
Pm tayammumsofinah
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)fizani
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)fizani
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)fizani
 
(18) RPP PKn pengamalan sumpah pemuda 3A
(18) RPP PKn pengamalan sumpah pemuda 3A(18) RPP PKn pengamalan sumpah pemuda 3A
(18) RPP PKn pengamalan sumpah pemuda 3ANastiti Rahajeng
 
(15) RPP PKn hidup rukun 1A
(15) RPP PKn hidup rukun 1A(15) RPP PKn hidup rukun 1A
(15) RPP PKn hidup rukun 1ANastiti Rahajeng
 
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3ANastiti Rahajeng
 
Pm melayu al maunah
Pm melayu al maunahPm melayu al maunah
Pm melayu al maunahjeedah23
 
Rancangan pengajaran harian (amali solat)
Rancangan pengajaran harian (amali solat)Rancangan pengajaran harian (amali solat)
Rancangan pengajaran harian (amali solat)abdulhalimismail
 
Menggambar resis
Menggambar   resisMenggambar   resis
Menggambar resisAzie Zainal
 
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1ANastiti Rahajeng
 

Similar a Contoh rancangan mengajar (20)

Rph tahun 4 bersuci
Rph tahun 4   bersuciRph tahun 4   bersuci
Rph tahun 4 bersuci
 
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
RPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCIRPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCI
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
 
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIRPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
 
Pm tayammum
Pm tayammumPm tayammum
Pm tayammum
 
Pm tayammum
Pm tayammumPm tayammum
Pm tayammum
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
Pkn
PknPkn
Pkn
 
(18) RPP PKn pengamalan sumpah pemuda 3A
(18) RPP PKn pengamalan sumpah pemuda 3A(18) RPP PKn pengamalan sumpah pemuda 3A
(18) RPP PKn pengamalan sumpah pemuda 3A
 
(15) RPP PKn hidup rukun 1A
(15) RPP PKn hidup rukun 1A(15) RPP PKn hidup rukun 1A
(15) RPP PKn hidup rukun 1A
 
3 thaharah
3 thaharah3 thaharah
3 thaharah
 
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
 
Pm melayu al maunah
Pm melayu al maunahPm melayu al maunah
Pm melayu al maunah
 
Rancangan pengajaran harian (amali solat)
Rancangan pengajaran harian (amali solat)Rancangan pengajaran harian (amali solat)
Rancangan pengajaran harian (amali solat)
 
Pm blog alfirqah_assabiah
Pm blog alfirqah_assabiahPm blog alfirqah_assabiah
Pm blog alfirqah_assabiah
 
RPH
RPHRPH
RPH
 
Menggambar resis
Menggambar   resisMenggambar   resis
Menggambar resis
 
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
 
Pj tahun 3
Pj tahun 3Pj tahun 3
Pj tahun 3
 

Contoh rancangan mengajar

  • 1. CONTOH RANCANGAN MENGAJAR HARIAN Mata Pelajaran : Pendidikan Agama Islam Kelas : Ibnu Sina Tarikh : 11.07.2005 Bilangan Pelajar : 20 orang Masa : 30 minit Tajuk : Taharah Sub Tajuk : Tayammum Objektif Umum : Pelajar akan dapat menjaga kebersihan dan kesucian diri setiap masa. Objektif khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat ; a) Menyebut pengertian tayammum b) Membanding beza antara tayammum dengan berwudu’ c) Melaksanakan tayammum dengan betul Peng. Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui tentang pentingnya taharah/kebersihan dalam Islam dan kehidupan seharian Gabungjalin : Aqidah, al-Quran Penerapan Nilai : Bersyukur, Istiqamah, Bersih dan Jujur Kemahiran Berfikir : Menjana Idea, Banding beza (Peta Minda) Bahan Bantu Mengajar : VCD, Gambar, Debu Tanah dan Air 1
  • 2. Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P & P Catatan Pendahuluan Doa belajar Pelajar membaca doa (2 minit) beramai-ramai Set Induksi Refleksi tentang 1. Pelajar diminta KB: (3 miniti) perbuatan/amalan merenungkan apakah Pemikiran reflektif yang telah dilakukan perbuatan yang telah sejak awal pagi dilakukan awal pagi? Teknik: Sumbangsaran 2. Pelajar diminta menyatakan apakah yang mereka telah buat diawal pagi.. 3. Guru mengaitkan dengan tajuk hari ini. Langkah 1 Teori Tayammum 1. Guru menerangkan KB: (7 minit) pengertian tayammum dan Menjana idea bertanyakan mengapa dibolehkan bertayammum Teknik: dan sebab yang Soal jawab membolehkan Syarahan bertayammum? 2. Pelajar memberi jawapan dan guru merumuskan 3. Guru menjelaskan konsep dan cara-cara bertayammum Langkah 2 Amali Tayammum 1. Guru akan BBM: (8 minit) mendemonstrasikan cara Debu / bedak tayammum dengan diperhatikan oleh pelajar Teknik: Tunjukcara / 2. Guru akan meminta Demonstrasi pelajar melakukan tayammum seorang demi seorang. 2
  • 3. Langkah 3 Penilaian Guru akan meminta pelajar: KB: (5 minit) Banding beza a) Menyebut pengertian tayammum b) Membanding beza antara tayammum dengan wudu’ c) Melaksanakan tayammum dengan betul Penutup Rumusan dan Guru membuat kesimpulan Nilai: (5 minit) Refleksi bahawa Islam menekankan Kesedaran kendiri * Islam menitik soal kebersihan dan beratkan aspek kesucian setiap masa kebersihan khususnya semasa * Suci dan bersih beribadat. adalah dua perkara yang berbeza * Bersuci boleh dilakukan dengan tayammum apabila ada sebab-sebab yang diharuskan syarak. Refleksi Kendiri: 3
  • 4. CONTOH RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN ISLAM (Men) BUTIRAN AM MATA PELAJARAN : Pendidikan Islam KELAS : 3 Ideal BILANGAN MURID : 35 Orang MASA : 40 minit (7.00 pagi – 7.40 pagi) TARIKH : 29 April 2005 BIDANG : Aqidah TAJUK : Beriman Kepada Hari Akhirat SUBTAJUK : Unit 1: Kematian & Alam Barzakh Satu Kepastian HASIL PEMBELAJARAN a) OBJEKTIF AM - Murid akan dapat mengetahui tentang hakikat kematian yang perlu dilalui oleh semua makhluk Allah di dunia serta persediaan untuk menghadapi mati. b) OBJEKTIF KHUSUS Pada akhir pembelajaran murid akan dapat: a. Semua pelajar dapat menyatakan pengertian mati dan alam barzakh. b. 80% pelajar dapat menyebut dalil naqli dan aqli tentang hakikat mati dan alam barzakh. c. 75% daripada pelajar dapat menyatakan persedian menghadapi mati dengan mempertingkatkan ibadah. 4
  • 5. KEMAHIRAN BERFIKIR SECARA KRITIS & KREATIF (KBKK) a. Membanding beza b. Membuat ramalan PENGETAHUAN SEDIA ADA a. Murid pernah menyaksikan orang yang sedang nazak. b. Murid biasa menonton beberapa program televisyen atau telefilem berkaitan orang yang hampir dengan kematian. c. Murid pernah menghantar jenazah ke tanah perkuburan. PENGGABUNGJALINAN a. TILAWAH AL-QURAN • Ayat-ayat yang berkaitan dengan kematian b. HADITH • Hadith-hadith yang berkaitan dengan kematian c. AKHLAK ISLAMIYYAH • Adab Menziarahi Orang Sakit atau Jenazah. SUMBER / BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM) a. Laptop dan LCD. b. Bahan maujud (anak patung) c. Kain putih d. Kertas keras e. Kotak misteri PENGHAYATAN DAN PENERAPAN NILAI a. Takut melakukan dosa dan kejahatan. b. Istiqamah dalam melakukan ibadat. c. Berterusan mencari kesenangan hidup di dunia dan akhirat. d. Kesyukuran 5
  • 6. KEMAHIRAN KECERDASAN EMOSI (KKE) a. Kompetensi Personal - Kesedaran Emosi - Penghormatan Kendiri b) Kompetensi Sosial - Empati - Membina hubungan 6
  • 7. LANGKAH / ISI AKTIVITI P&P CATATAN / ALAT MASA • Bacaan doa pelajaran • Guru dan murid Tujuan: ‫“اﻟﻠﻬﻢ اﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺎ ﺣﻜﻤﺘﻚ‬ membaca doa pelajaran Untuk memohon keberkatan Pendahuluan ‫واﻥﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺎ ﻡﻦ ﺧﺰاﺋﻦ رﺣﻤﺘﻚ‬ secara beramai-ramai yang (2 minit) dipimpin oleh Ketua • “ ‫یﺂ أرﺣﻢ‬ Kumpulan. ‫اﻟﺮاﺣﻤﻴﻦ‬ • Guru menunjukkan • Guru menunjukkan kotak misteri yang dijadikan kotak misteri kepada setiap sebagai keranda, di dalamnya murid sambil terdapat anak patung yang memperdengarkan nasyid dibalut dengan kain putih. ”Mati-Hijjaz” melalui Laptop. - BBM Laptop/LCD • Guru • Murid mendengar Bahan Set Induksi memperdengarkan nasyid lagu yang dipasang dengan maujud (5 minit) “Mati-Hijjaz”. penuh perhatian dan Kotak mengamati apa yang misteri • Guru menyoal murid: terkandung di dalam kotak Anak misteri. patung a) Apakah mesej yang hendak disampaikan • Guru bersoal - TEKNIK melalui kotak misteri dan jawab dengan murid secara Soal-jawab nasyid yang lisan. diperdengarkan. 7
  • 8. Murid menjawab soalan guru secara individu atau kelas. b) Nyatakan nama malaikat yang ditugaskan oleh Allah S.W.T. untuk • Guru mengaitkan mengambil nyawa jawapan murid dengan manusia. bahan pembelajaran ini. Pengertian mati: - Perpisahan • Guru menyoal roh daripada jasad. murid tentang pengertian - Proses mati dan alam barzakh. perpindahan daripada kehidupan - BBM di dalam dunia ke alam barzakh. • Beberapa orang Laptop/LCD murid memberi pendapat Langkah 1 Pengertian barzakh: serta pandangan masing- (7 minit) - Bahasa: masing-masing. - KBKK pemisah Membuat - Istilah • Guru menerangkan ramalan syarak: pengertian mati dan alam - Suatu barzakh. kehidupan antara kehidupan di dunia dan di akhirat. 8
  • 9. Kesimpulan: - Alam bagi orang yang telah meninggal dunia sementara menunggu Hari Kebangkitan semula pada Hari Kiamat. Hukum Beriman dengan Alam • Guru memilih Barzakh: secara rawak beberapa - Setiap orang murid membaca ayat muslim wajib beriman dengan al-Quran serta teks hadith alam barzakh. Hal ini disebut dan maksudnya dengan dengan jelas di dalam ayat-ayat bacaan kuat. al-Quran dan hadith2 Nabi s.a.w.: - Firman - TEKNIK Allah S.W.T.: Penerangan Bersoal jawab - KKE i. Kesedaran Kendiri • Guru dan pelajar - keyakinan diri Tiap2 yang bernyawa akan merasai mengadakan perbincangan mati,kemudian kamu dikembalikan tentang pengertian hadith kepada kami.” tersebut. - Sabda Rasulullah S.A.W.: 9
  • 10. Maksudnya: ”Rasulullah S.A.W. bersabda: Sesungguhnya kubur itu satu taman daripada taman-taman syurga atau satu lubang daripada lubang-lubang api neraka”. Saat Kematian: Dalam satu program Qiyamullail yang telah diadakan di sebuah sekolah menengah, Ustaz Abdullah Langkah 2 telah menyampaikan kuliah Subuh (10 Minit) yang bertajuk ”Saat Kematian”. - Nilai Antara petikan ceramah yang telah - Berani disampaikan oleh beliau . adalah • Guru meminta seperti berikut: murid membaca petikan - KKE Murid-murid sekalian, setiap yang dalam buku teks. i. Pengurusan Kendiri hidup pasti akan mati. Firman Allah - Daya usaha s.w.t. dalam surah al-’Ankabut ayat • Guru meminta 57: beberapa orang murid mencatat dan menyatakan - BBB isi-isi penting dalam petikan. - LCD/Laptop. 10
  • 11. Maksudnya: “Setiap yang bernyawa akan merasai mati, kemudian kamu akan dikembalikan kepada kami. Adakah kita sudah bersedia untuk menghadapinya?. Saat kematian ialah saat yang paling mendebarkan bagi setiap orang. Bayangkanlah, sekiranyaterdapat sedikit luka di badan sudah terlalu sakit kita menanggungnya, maka bagaimana pula pedihnya ketika nyawa hendak diceraikan daripada badan? • Guru - Teks penuh terdapat dalam membetulkan dan lampiran yang dikepilkan bersama. mengeluarkan isi-isi penting. - Rujuk Lampiran 1 • Guru memaparkan antara Amalan Menghadapi mati: amalan-amalan menghadapi 1. Bertaubat dan beristighfar mati. kepada Allah. 2. Melaksanakan segala perintah Allah dan menjauhinya. 3. Berbuat kebaikan dan berkasih sayang sesama manusia. 4. Melaksanakan amar makruf nahi mungkar dalam 11
  • 12. masyarakat. 5. Memberikan sumbangan ke arah kemajuan negara Islam. Kehidupan di alam barzakh: • Guru -BBM menerangkan hikmat dan - Laptop/LCD Rujuk Lampiran 2 azab di dalam alam barzakh. Sebab perlu bersedia - KBKK menghadapi kematian: - Membandingbeza Langkah 3 1. Manusia tidak boleh kembali • Guru meminta - KKE (7 Minit) lagi ke dunia. beberapa orang murid i. Kompetensi Sosial 2. Nyawa keluar dengan membaca paparan di LCD. - Komunikasi mudah dan tenang ketika - Kolaborasi dan kerja malaikat al-maut berpasukan mengambilnya. • Guru 3. Mudah menjawab soalan menjelaskan sebab-sebab - NILAI malaikat mungkar dan nakir perlu bersedia menghadapi - Rasional 4. Selamat dari azab kubur. kematian. 5. Selamat dari azab neraka. • Guru mengarahkan murid membentuk beberapa kumpulan dan membincangkan tentang hikmat mengingati mati dan Hikmat mengingati mati dan alam 12
  • 13. barzakh. alam barzakh mengikut Individu tempoh yang ditetapkan. Masyarakat. Negara Rujuk Lampiran 3 • Selepas aktiviti perbincangan, guru meminta murid membentangkan hasil perbincangan mereka. • Guru memberi jawapan tepat. Rumusan tentang isi pelajaran • Guru membuat - BBM dan KBKK. rumusan isi-isi pelajaran Kad melalui aktiviti pengukuhan perkataan • Menasihati pelajar supaya sentiasa mengingati mati • Penutup Kognitif - TEKNIK dengan membuat amalan - Guru Aktiviti Penutup kebajikan dan murid membuat pengukuhan (9 Minit) rumusan tentang mati dan alam barzakh. - NILAI Berdikari • Penutup Sosial - Guru 13
  • 14. memberi penghargaan kepada murid kerana dapat menjalankan aktiviti P&P dengan baik Ulasan penilaian kendiri guru pelatih: Ulasan penyelia / guru pembimbing: 14
  • 15. 15