SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Sekolah :
Subjek : Grafik Berkomputer
Tarikh :
Tingkatan :
Masa :
Bilangan Murid :
Kehadiran :
Tajuk : Pemerolehan Bahan Grafik
Topik : 1. Fotografi dan peralatan
2. Pengimbas dan pengendali
Hasil Pembelajaran
Mengenal pasti fitur kamera bagi kamerajenis :-
• bukan digital: SLR dan compact
• digital
Memperihalkan prinsip asas fotografi
• pendedahan (exposure)
• pencahayaan (lighting)
• kelajuan shutter dan filem
• medan fokus
• resolusi
• komposisi
Mengguna kamera untuk memperoleh imejyang menepati prinsip-prinsip dan teknik-teknik fotografi.
Memindahkan fail dari kamera digital kedalam storan komputer.
Mengenali fitur-fitur generik pengimbas.
Penetapan (setting) pengimbas.
Melaksanakan langkah-langkah pengimbasan.
Menghasilkan imej digital dari sumber terpilih melalui proses pengimbasan
Objektif Pembelajaran
a) Memperkenalkan dan mendedahkan kepada pelajar tentang bagaimana pemerolehan bahan grafik
b) Menerangkan bagaimana cara mengendalikan peralatan fotografi dan pengimbas.
c) Memperkembangkan pengetahuan pelajar dan kemahiran pelajar dengan aplikasi rekaan seperti Adobe Photoshop
Pengetahuan Sedia Ada
 Mengendalikan kamera dan menghasilkan beberapa jenis grafik. Ulasan terhadap hasil grafik tersebut akan
dibincangkan berlandaskan prinsip-prinsip dan teknik fotografi.
 Mengetahui Aktiviti pemindahan fail grafik dari kamera digital ke dalam storan computer.
 Mengendalikan pengimbas bagi mengenal pastifitur-fitur generik, dan seterusnya menghasilkan imej imbasan
berdasarkan penetapan yang betul.
Bahan Bantu Mengajar
a) Kamera
b) Projektor
c) Nota / slide
d) Alat pengimbas
Langkah Pembelajaran
Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran (Guru dan
Murid)
Bahan / Nota
Set Induksi
10 minutes
(9:00 – 9:10)
Menarik perhatian pelajar terhadap
isi pembelajaran yang akan diajar
Pengenalan awal Pemerolehan
bahan grafik
Persembahan power point/video
mengenai Pemerolehan bahan
grafik
Guru
Guru bertanya kepada pelajar
apa yang mereka tahu
Pemerolehan bahan grafik,
Fotografi,alatan fotografi dan
pengimbas.
Meminta pelajar memberikan
contoh alat fotografi dan
pengimbas
Menerangkan sedikit tentang
ABM : Komputer, Projektor
BBM : Persembahan Slide
Pemerolehan bahan grafik,
fotografi dan pengimbas.
Pelajar
Menjawab soalan guru dengan
memberitahu tentang
pengetahuan sedia ada
Pelajar memberi contoh
Mendengar penerangan guru
dan mencatat isi penting.
Langkah 1
30 minit
(9:10 – 9:40)
1. Penerangan mengenai prinsip asas
fotografi dan cara mengendalikan
pengimbas.
Prinsip asas fotografi :-
• pendedahan (exposure)
• pencahayaan (lighting)
• kelajuan shutter dan filem
• medan fokus
• resolusi
• komposisi
2. Tayangan Video mengenai cara
mengambil gambar berdasarkan
prinsip asas
Guru
Guru menerangkan prinsip asas
fotografi
Menayangkan video kemudian
memilih pelajar untuk mencuba
mengambil gambar berdasarkan
prinsip asas tersebut.
Pelajar
Mendengar penerangan dan
mencatat
Bertanya soalan sekiranya
terdapat keraguan
ABM : Komputer, Projecter, kamera.
BBM : Video
Langkah 2
30 minit
(9:40 – 10:10)
1. Penerangan mengenai cara
mengendalikan pengimbas dan
melakukan demonstrasi tetapan
(Setting) pengimbas.
2. Tayangan video tentang pengimbas
Guru
Menerangkan serba sedikit
mengenai pengimbas dan
membuat demonstrasi tetapan
pengimbas.
Pelajar
Mendengar penerangan dan
mencatat
Melakukan tetapan pngimbas
seperti yang telah diterangkan.
Bertanya soalan sekiranya
terdapat keraguan
ABM : Komputer, Projecter, pengimbas
BBM : video
Langkah 3
40 minit
(10:10 – 10:50)
Menguji tahap kefahaman pelajar
dengan aktiviti peneguhan
Guru
Membahagikan pelajar kepada
beberapa kumpulan
Meminta pelajar untuk menulis
dalam kertas mahjong mengenai
prinsip asas fotografi beserta
contoh dan bagaimana cara
tetapan pengimbas.
ABM : Komputer, Projecter, kertas
mahjong
Pelajar
Melakukan aktiviti yang
diarahkan guru.
Penutup
10 minutes
(10.50 – 11:00)
Di akhir pengajaran, peneguhan dan
rumusan dari guru
Guru bertanya kepada murid
tentang pengajaran pada hari ini
Guru membuat rumusan tentang
apa yang diajar kepada pelajar
Penerangan awal untuk topik
kelas seterusnya
-
Refleksi
Dalam topik ini, pelajar telah mempelajari tentang cara pemerolehan bahan grafik melalui fotografi dan pengimbas. Pelajar juga diberi
penerangan pentingnya dan sebab pentingnya pemerolehan bahan grafik.grafik. Contoh-contoh aplikasi grafik juga diberi kepada
pelajar dan mereka dapat mengenal dan melihat cara penggunakan aplikasi dalam menghasilkan grafik.

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Ida's Mustafa
 
Tingkah laku bermasalah bilik darjah
Tingkah laku bermasalah bilik darjahTingkah laku bermasalah bilik darjah
Tingkah laku bermasalah bilik darjah
Powerful Gurlz
 
Jenis pembelajaran gagne
Jenis pembelajaran gagneJenis pembelajaran gagne
Jenis pembelajaran gagne
Mayy Rone
 
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajarTajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
Salini Dharan
 
Unit 2 Modul 1 Matlamat Dan Objektif Pengajaran V2
Unit 2  Modul 1  Matlamat Dan Objektif Pengajaran V2Unit 2  Modul 1  Matlamat Dan Objektif Pengajaran V2
Unit 2 Modul 1 Matlamat Dan Objektif Pengajaran V2
一世 一生
 
6. senarai tugas gpk kokurikulum
6. senarai tugas gpk kokurikulum6. senarai tugas gpk kokurikulum
6. senarai tugas gpk kokurikulum
Nurul Husna
 
Aras intelektual berbeza
Aras intelektual berbeza Aras intelektual berbeza
Aras intelektual berbeza
cik noorlyda
 
Kumpulan 5 strategi pembelajaran
Kumpulan 5 strategi pembelajaranKumpulan 5 strategi pembelajaran
Kumpulan 5 strategi pembelajaran
pikaosman
 

La actualidad más candente (20)

Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesanPerancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
 
Bab 10 Halangan Dalam Kaunseling
Bab 10   Halangan Dalam KaunselingBab 10   Halangan Dalam Kaunseling
Bab 10 Halangan Dalam Kaunseling
 
Rph
Rph Rph
Rph
 
Tingkah laku bermasalah bilik darjah
Tingkah laku bermasalah bilik darjahTingkah laku bermasalah bilik darjah
Tingkah laku bermasalah bilik darjah
 
Topik 4 pembangunan media pengajaran
Topik 4 pembangunan media pengajaranTopik 4 pembangunan media pengajaran
Topik 4 pembangunan media pengajaran
 
Jenis pembelajaran gagne
Jenis pembelajaran gagneJenis pembelajaran gagne
Jenis pembelajaran gagne
 
Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...
Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...
Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...
 
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajarTajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
 
Unit 2 Modul 1 Matlamat Dan Objektif Pengajaran V2
Unit 2  Modul 1  Matlamat Dan Objektif Pengajaran V2Unit 2  Modul 1  Matlamat Dan Objektif Pengajaran V2
Unit 2 Modul 1 Matlamat Dan Objektif Pengajaran V2
 
Nota Tajuk 9 Proses Perancangan, Pelaksanaan dan Penilaian Pendidikan Teknik ...
Nota Tajuk 9 Proses Perancangan, Pelaksanaan dan Penilaian Pendidikan Teknik ...Nota Tajuk 9 Proses Perancangan, Pelaksanaan dan Penilaian Pendidikan Teknik ...
Nota Tajuk 9 Proses Perancangan, Pelaksanaan dan Penilaian Pendidikan Teknik ...
 
RPH PRODUKSI MULTIMEDIA
RPH PRODUKSI MULTIMEDIARPH PRODUKSI MULTIMEDIA
RPH PRODUKSI MULTIMEDIA
 
PENGGUNAAN MEDIA AUDIO, VIDEO DAN ANIMASI DALAM PDPC
PENGGUNAAN MEDIA AUDIO, VIDEO DAN ANIMASI DALAM PDPCPENGGUNAAN MEDIA AUDIO, VIDEO DAN ANIMASI DALAM PDPC
PENGGUNAAN MEDIA AUDIO, VIDEO DAN ANIMASI DALAM PDPC
 
Media pengajaran
Media pengajaranMedia pengajaran
Media pengajaran
 
Kognitif
KognitifKognitif
Kognitif
 
Edu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert Bandura
Edu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert BanduraEdu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert Bandura
Edu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert Bandura
 
kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...
kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...
kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...
 
6. senarai tugas gpk kokurikulum
6. senarai tugas gpk kokurikulum6. senarai tugas gpk kokurikulum
6. senarai tugas gpk kokurikulum
 
Aras intelektual berbeza
Aras intelektual berbeza Aras intelektual berbeza
Aras intelektual berbeza
 
Kumpulan 5 strategi pembelajaran
Kumpulan 5 strategi pembelajaranKumpulan 5 strategi pembelajaran
Kumpulan 5 strategi pembelajaran
 

Similar a Rancangan pengajaran harian(kaedah masteri)

Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)
Fathdzelly Jaya
 
Videografi ATP 11 DKV SMK NEGERI SELURUH
Videografi ATP 11 DKV SMK NEGERI SELURUHVideografi ATP 11 DKV SMK NEGERI SELURUH
Videografi ATP 11 DKV SMK NEGERI SELURUH
WardatulMaulidiyah
 
072.kk.05. rpp medsnerapkan teknik pengambilan gambar produksi
072.kk.05. rpp medsnerapkan teknik pengambilan gambar produksi072.kk.05. rpp medsnerapkan teknik pengambilan gambar produksi
072.kk.05. rpp medsnerapkan teknik pengambilan gambar produksi
087838213018HJ
 
072 kk-05-rpp-menerapkan-teknik-pengambilan-gambar-produksi
072 kk-05-rpp-menerapkan-teknik-pengambilan-gambar-produksi072 kk-05-rpp-menerapkan-teknik-pengambilan-gambar-produksi
072 kk-05-rpp-menerapkan-teknik-pengambilan-gambar-produksi
Fawaid Situbondo
 
VMT2034304 - Animasi 3D sldhlahlahlahjakh.pdf
VMT2034304 - Animasi 3D sldhlahlahlahjakh.pdfVMT2034304 - Animasi 3D sldhlahlahlahjakh.pdf
VMT2034304 - Animasi 3D sldhlahlahlahjakh.pdf
yoter
 
Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)
Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)
Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)
Naz Zan
 
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdf
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdfAPD DAN DESAIN INTERIOR.pdf
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdf
Farisshidiq1
 
Melakukan editing gambar
Melakukan editing gambarMelakukan editing gambar
Melakukan editing gambar
Eko Supriyadi
 
Melakukan editing gambar
Melakukan editing gambarMelakukan editing gambar
Melakukan editing gambar
Eko Supriyadi
 
Gambar teknik otomotif
Gambar teknik otomotifGambar teknik otomotif
Gambar teknik otomotif
ju madi
 

Similar a Rancangan pengajaran harian(kaedah masteri) (20)

Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)
 
RPP Kuncianimasi
RPP KuncianimasiRPP Kuncianimasi
RPP Kuncianimasi
 
Kuncianimasi rpp
Kuncianimasi rppKuncianimasi rpp
Kuncianimasi rpp
 
Videografi ATP 11 DKV SMK NEGERI SELURUH
Videografi ATP 11 DKV SMK NEGERI SELURUHVideografi ATP 11 DKV SMK NEGERI SELURUH
Videografi ATP 11 DKV SMK NEGERI SELURUH
 
Pemilihan media berdsarkan assure
Pemilihan media berdsarkan assurePemilihan media berdsarkan assure
Pemilihan media berdsarkan assure
 
Silabus mata pelajaran
Silabus mata pelajaranSilabus mata pelajaran
Silabus mata pelajaran
 
072.kk.05. rpp medsnerapkan teknik pengambilan gambar produksi
072.kk.05. rpp medsnerapkan teknik pengambilan gambar produksi072.kk.05. rpp medsnerapkan teknik pengambilan gambar produksi
072.kk.05. rpp medsnerapkan teknik pengambilan gambar produksi
 
072 kk-05-rpp-menerapkan-teknik-pengambilan-gambar-produksi
072 kk-05-rpp-menerapkan-teknik-pengambilan-gambar-produksi072 kk-05-rpp-menerapkan-teknik-pengambilan-gambar-produksi
072 kk-05-rpp-menerapkan-teknik-pengambilan-gambar-produksi
 
Rph format komputer
Rph format komputerRph format komputer
Rph format komputer
 
VMT2034304 - Animasi 3D sldhlahlahlahjakh.pdf
VMT2034304 - Animasi 3D sldhlahlahlahjakh.pdfVMT2034304 - Animasi 3D sldhlahlahlahjakh.pdf
VMT2034304 - Animasi 3D sldhlahlahlahjakh.pdf
 
Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)
Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)
Rph grafik berkomputer (berpusatkan guru)
 
Sinematografi
SinematografiSinematografi
Sinematografi
 
Melakukan editing gambar
Melakukan editing gambarMelakukan editing gambar
Melakukan editing gambar
 
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdf
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdfAPD DAN DESAIN INTERIOR.pdf
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdf
 
Soal Desain Grafis dan Percetakan 2022/2023
Soal Desain Grafis dan Percetakan 2022/2023Soal Desain Grafis dan Percetakan 2022/2023
Soal Desain Grafis dan Percetakan 2022/2023
 
Melakukan editing gambar
Melakukan editing gambarMelakukan editing gambar
Melakukan editing gambar
 
RPP Pertemuan (1).docx
RPP Pertemuan (1).docxRPP Pertemuan (1).docx
RPP Pertemuan (1).docx
 
Melakukan editing gambar
Melakukan editing gambarMelakukan editing gambar
Melakukan editing gambar
 
Gambar teknik otomotif
Gambar teknik otomotifGambar teknik otomotif
Gambar teknik otomotif
 
Tik xii; rpp (2013)
Tik xii; rpp (2013)Tik xii; rpp (2013)
Tik xii; rpp (2013)
 

Rancangan pengajaran harian(kaedah masteri)

  • 1.
  • 2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Sekolah : Subjek : Grafik Berkomputer Tarikh : Tingkatan : Masa : Bilangan Murid : Kehadiran : Tajuk : Pemerolehan Bahan Grafik Topik : 1. Fotografi dan peralatan 2. Pengimbas dan pengendali
  • 3. Hasil Pembelajaran Mengenal pasti fitur kamera bagi kamerajenis :- • bukan digital: SLR dan compact • digital Memperihalkan prinsip asas fotografi • pendedahan (exposure) • pencahayaan (lighting) • kelajuan shutter dan filem • medan fokus • resolusi • komposisi Mengguna kamera untuk memperoleh imejyang menepati prinsip-prinsip dan teknik-teknik fotografi. Memindahkan fail dari kamera digital kedalam storan komputer. Mengenali fitur-fitur generik pengimbas. Penetapan (setting) pengimbas.
  • 4. Melaksanakan langkah-langkah pengimbasan. Menghasilkan imej digital dari sumber terpilih melalui proses pengimbasan Objektif Pembelajaran a) Memperkenalkan dan mendedahkan kepada pelajar tentang bagaimana pemerolehan bahan grafik b) Menerangkan bagaimana cara mengendalikan peralatan fotografi dan pengimbas. c) Memperkembangkan pengetahuan pelajar dan kemahiran pelajar dengan aplikasi rekaan seperti Adobe Photoshop Pengetahuan Sedia Ada  Mengendalikan kamera dan menghasilkan beberapa jenis grafik. Ulasan terhadap hasil grafik tersebut akan dibincangkan berlandaskan prinsip-prinsip dan teknik fotografi.  Mengetahui Aktiviti pemindahan fail grafik dari kamera digital ke dalam storan computer.  Mengendalikan pengimbas bagi mengenal pastifitur-fitur generik, dan seterusnya menghasilkan imej imbasan berdasarkan penetapan yang betul.
  • 5. Bahan Bantu Mengajar a) Kamera b) Projektor c) Nota / slide d) Alat pengimbas Langkah Pembelajaran Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid) Bahan / Nota Set Induksi 10 minutes (9:00 – 9:10) Menarik perhatian pelajar terhadap isi pembelajaran yang akan diajar Pengenalan awal Pemerolehan bahan grafik Persembahan power point/video mengenai Pemerolehan bahan grafik Guru Guru bertanya kepada pelajar apa yang mereka tahu Pemerolehan bahan grafik, Fotografi,alatan fotografi dan pengimbas. Meminta pelajar memberikan contoh alat fotografi dan pengimbas Menerangkan sedikit tentang ABM : Komputer, Projektor BBM : Persembahan Slide
  • 6. Pemerolehan bahan grafik, fotografi dan pengimbas. Pelajar Menjawab soalan guru dengan memberitahu tentang pengetahuan sedia ada Pelajar memberi contoh Mendengar penerangan guru dan mencatat isi penting. Langkah 1 30 minit (9:10 – 9:40) 1. Penerangan mengenai prinsip asas fotografi dan cara mengendalikan pengimbas. Prinsip asas fotografi :- • pendedahan (exposure) • pencahayaan (lighting) • kelajuan shutter dan filem • medan fokus • resolusi • komposisi 2. Tayangan Video mengenai cara mengambil gambar berdasarkan prinsip asas Guru Guru menerangkan prinsip asas fotografi Menayangkan video kemudian memilih pelajar untuk mencuba mengambil gambar berdasarkan prinsip asas tersebut. Pelajar Mendengar penerangan dan mencatat Bertanya soalan sekiranya terdapat keraguan ABM : Komputer, Projecter, kamera. BBM : Video
  • 7. Langkah 2 30 minit (9:40 – 10:10) 1. Penerangan mengenai cara mengendalikan pengimbas dan melakukan demonstrasi tetapan (Setting) pengimbas. 2. Tayangan video tentang pengimbas Guru Menerangkan serba sedikit mengenai pengimbas dan membuat demonstrasi tetapan pengimbas. Pelajar Mendengar penerangan dan mencatat Melakukan tetapan pngimbas seperti yang telah diterangkan. Bertanya soalan sekiranya terdapat keraguan ABM : Komputer, Projecter, pengimbas BBM : video Langkah 3 40 minit (10:10 – 10:50) Menguji tahap kefahaman pelajar dengan aktiviti peneguhan Guru Membahagikan pelajar kepada beberapa kumpulan Meminta pelajar untuk menulis dalam kertas mahjong mengenai prinsip asas fotografi beserta contoh dan bagaimana cara tetapan pengimbas. ABM : Komputer, Projecter, kertas mahjong
  • 8. Pelajar Melakukan aktiviti yang diarahkan guru. Penutup 10 minutes (10.50 – 11:00) Di akhir pengajaran, peneguhan dan rumusan dari guru Guru bertanya kepada murid tentang pengajaran pada hari ini Guru membuat rumusan tentang apa yang diajar kepada pelajar Penerangan awal untuk topik kelas seterusnya - Refleksi Dalam topik ini, pelajar telah mempelajari tentang cara pemerolehan bahan grafik melalui fotografi dan pengimbas. Pelajar juga diberi penerangan pentingnya dan sebab pentingnya pemerolehan bahan grafik.grafik. Contoh-contoh aplikasi grafik juga diberi kepada pelajar dan mereka dapat mengenal dan melihat cara penggunakan aplikasi dalam menghasilkan grafik.