1. 1
Тема уроку: АЛЮМІНІЙ ЯК ХІМІЧНИЙ ЕЛЕМЕНТ І ЯК ПРОСТА РЕЧОВИНА
Мета уроку:розширити та поглибити знання про хімічний елемент та просту
речовину - алюміній, актуалізувати знання по іншим темам, показати учням зв'язок
науки та життя, підтримувати інтерес до хімії, розвивати вміння логічно мислити,
працювати з підручником та додатковим матеріалом
Задачи уроку
Навчальна:
- продовжувати формування вмінь і навичок учнів характеризувати хімічні
властивості речовин виходячи із положення хімічного елемента в періодичній
системі та будови атома;
- розширити знання учнів про алюміній , як елемента и як речовини;
- показати залежність фізичних властивостей алюмінію від наявності в ньому
металевого зв’язка та особливостей кристалічної будови;
- виявити закономірності хімічних властивостей алюмінію відповідно до будови
атому;
- повторити та закріпити знання учнів про амфотерність на прикладі алюмінію;
- дослідницьким шляхом доказати «амфотерність» і «пасивацію» алюмінію;
- охарактеризувати природні сполуки алюмінію, а також області
використовування алюмінію та його сплавів.
- організувати діяльність учнів на засвоєння вмінь записувати рівняння реакцій,
які характеризують хімічні властивості алюмінію в окисно-відновному
вигляді.
Розвиваюча:
- розвивати вміння працювати в атмосфері пошуку, творчості;
- розвивати вміння формулювати гіпотези та проводити дослідницьку
перевірку;
- продовжити формування вмінь оброблювати та аналізувати експериментальні
дані, робити висновки;
- продовжити формування дослідницьких навичок учнів при роботі з хімічними
реактивами та лабораторним обладнанням, звертаючи увагу на безпеку
життєдіяльності учнів при роботі в хімічному кабінеті;
- розвивати вміння самооцінку діяльності на уроці.
Виховна:
- виховувати культуру розумової праці;
- розвивати комунікативні якості особистості;
- виховувати активність та самостійність при вивченні теми;
- виховувати вміння працювати в групах, вміння слухати однокласників.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
2. 2
Форма організації діяльності учнів:хімічний експеримент, індивідуальна,
групова.
Обладнання: комп’ютер, мультімедійний проектор, презентація, компьютер,
періодична система хімічнихелементівД.І.Менделєєва;
Колекція «Алюміній та йогосполуки», алюмінієвийдріт, алюмінієвий посуд
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети
уроку
Учитель.Ми з вами знаємо, що у кожного хімічного елемента є «своя кімната» у
великому будинку – періодичній системі Д.І.Менделєєва. Сьогодні ми з вами
познайомимося ще із одним мешканцем цього будинку – це метал, який добре
відомий вам з дитинства.
Для того, щоб визначити вам, що це за метал, спробуйте відповісти на питання:
1. Який метал найпоширеніший в земної корі серед металевих елементів?
2. Який метал займає третє місце за поширеністю у земної корі серед всіх
хімічних елементів?
3. Цей метал колись був дорожче золота, одного разу імператор Наполеон ІІІ,
дав банкет, де найпочесніші гості отримали посуд з цього метала, а решта
гостей їла із звичайного золотого посуду. Про який метал йде мова?
4. Цей метал майже 100 років тому був названий «металом соціалізму».
(відповідь учнів:алюміній)(Слайд 1)
Учитель.Які асоціації виникають у вас при слові «Алюміній»?
(відповіді учнів)
Учитель.Чи знаєте ви …
- Яким способом вперше добутий даний метал?
- Чи зустрічається алюміній в природі у чистому виді?
- Які природні сполуки цього елемента вам відомі?
- Чому алюміній називають «Срібло з глини»?
- Чи можна варити кислі компоти або квасити капусту в алюмінієвому посуді?
- Якщо вам потрібно налити воду в алюмінієву каструлю, то буде проходити
хімічна реакція?
І зараз ми з вами зробимо подорож, щоб познайомитися з незвичайним хімічним
елементом – алюмінієм, будовою його атому, з фізичними та хімічними
властивостями алюмінію як простої речовини. Протягом всього уроку ми будемо
працювати по робочим листам.
Записати в робочому листі дату і тему уроку.
ІІІ. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу
Етап «Історія відкриття алюмінію».(Cлайд 2)
Учень 1. В «Естественнойистории» римського історика Плінія Старшого є така
легенда «Одного разу до римського імператора Тиберія прийшов незнайомець. В дар
імператору він приніс виготовлену їм чашу із блискучого, як срібло, але занадто
3. 3
легкого металу. Майстер розповів, що добув цей метал із «глинястої землі». Але
імператор, боячись, що знеціняться його золото та срібло, наказав стратити майстра,
а його майстерню зруйнувати».Це лише легенда. А як же був відкритий алюміній?
(Повідомлення)
Учень 2. Вперше алюміній був добутий датським фізиком Ерстедом у 1825 році.Назва
елементу утворена від латинського «алюмен», так в давнину називали галуни, їх
використовували для фарбування тканини.Німецький вчений Велер у 1827 році
добув алюміній при нагріванні алюмінію хлориду із лужними металами . А в 1855
році Сент-КлерДевіль вперше добув алюміній промисловим способом.
Учень 3. В 1855 році на Всесвітній виставці в Паризібуло представлено «срібло з
глини», яке мало велику сенсацію. Були показані пластівки з алюмінію, які були
добуті французьським вченим Сент-КлерДевілєм. Цій вчений поступив благородно:
із алюмінію власного виробництва він зробив монету з портретом ФридрихаВелера і
дату 1827 і переказав її в подарунок німецькому вченому, який вперше добув
алюміній.
Учень 4. В період відкриття алюміній був дорожче за золота. Англійці хотіли
показати високу повагу до великого російського хіміка Д.І.Менделєєва и подарували
йому хімічні терези, в яких одна чашка була виготовлена із золота а друга – з
алюмінію. Чашка із алюмінію стала дорожче золотої.
Етап «Поширеність у природі».
Учитель. Ознайомтесь з діаграмою «Розповсюдження елементів в природі».
Визначте, яке місце в займає алюміній між інших елементів.
Учень:1.Алюміній по поширеності займає третє місце серед інших елементів. Масова
частка Алюмінію в земній корі становить 8,8 %.
(Слайд3)
Учень.В пробі місячного грунту, яка була взята автоматичною станцією «Луна-20» з
місячної поверхні, був знайдений самородний алюміній.При дослідуванні місячної
фракції були виявлені три дрібні частинки алюмінію. Алюміній - це активний
4. 4
метал,тому в природі він міститься тільки у вигляді сполук,він входить до складу
алюмосилікатів, до яких належать: глини, слюди, польові шпати, зокрема каолін.
Промислово важливою алюмінієвою рудою є боксит Алюміній входить до складу
мінералу корунду, який є кристалічним алюміній оксидом. Різні домішки здатні
надавати корундові різних кольорів. зеленого, жовтого, жовтогарячого, фіолетового
та інших кольорів й відтінків. Його синій різновид називають сапфіром, а червоний
— рубіном. І рубіни, і сапфіри є коштовними каменями (Слайд4- 7)
Етап «Положення в періодичної системі. Будова атома»
(робота з робочим листом)
Працюючи парами, використовуючи періодичну систему Д.І.Менделєєва, вставити
пропущені слова в тексті (Додаток 1)
(Після заповнення пропущених слів в тексті, отримані відповіді обговорюються та
перевіряються -(Слайд 8 – 9 )
Етап «Будова та фізичні властивості простої речовини»
(робота з робочим листом)
1.На підставі раніш вивченого матеріалу укажіть в робочому листі тип хімічного
зв’язку та кристалічної гратки алюмінію.
(слайд 10)
2.Учитель: Треба знайти в підручнику відповідь на запитання «Фізичні властивості
алюмінію» »(§22, стор.155).
Учні олівцем роблять відповідні позначки на полях тексту підручника.
5. 5
Дані заносять у таблицю в зошиті:
Відомо Нове Незрозуміло Хотілось би узнати
Слайд 19(позначки)
Провести лабораторну роботу, яка підтверджує фізичні властивості алюмінію
1. Лабораторна робота «Фізичні властивості»
а) розглянути зразок виробу з алюмінію;
б) визначити агрегатний стан;
в)визначити колір виробу;
г) визначити наявність блиску;
д)покладіть ложку в стакан з гарячою водою на 15-20 сек. Визначити, чи проводить
алюміній тепло?;
е)взяти в руці алюмінієву фольгу або дріт. Перевірити, чи пластичні вони?;
ж) нагрівання алюмінієвого дроту. Що спостерігаєте?
Запишіть свої спостереження в робочий лист.
(Після заповнення робочого листа отримані відповіді обговорюються і перевіряються
(Слайд 11)
Фізкультхвилинка.
- розтирання рук, масаж всшх пальців;
- натискання на суглоби пальців з верху до низу, а також з боків;
- перебирання пальців рук, послідовно сполучаючи в кільце з великим пальцем
всі пальці рук послідовно в прямому та оборотному напрямку.
Етап «Хімічні властивості алюмінію»
1.Взаємодія алюмінію з простими речовинами.
(в процесі демонстрування відеофрагментів та проведення лабораторної роботи
записуються рівняння реакцій в робочих листах. Паралельно із записом в робочих
листах на дошці учнем записуються рівняння, які показані у відеофрагментах, а
потім перевіряються)
А) демонстрація відеофрагментів«Взаємодія алюмінію з бромом», «Горіння
алюмінію в повітрі», «Отримання йодиду алюмінію»(використовування
Щоденник.ua).
Б) Записати окисно-відновні рівняння реакцій, що були продемонстровані.
2.Взаємодія алюмінію зі складними речовинами:
А) з водою (демонстрація відеофрагменту «Взаємодія алюмінію з водою» -
Щоденник.ua).
Б) Лабораторна робота з демонстрацією
(повторення правил техніки безпеки при роботі з кислотами, лугами; правила
безпеки при нагріванні речовин)
1.Покласти в пробірку ошурки алюмінію та прилити хлоридну або сульфатну
розбавлену кислоту. Що спостерігаєте? Пробірки легенько нагрійте.
2.В пробірку покласти ошурки алюмініюта прилити луг (натрію гідроксид або
калію гідроксид). Пробірку легенько нагріти. Що спостерігаєте?
3.Свої спостереження запишіть у таблицю в робочому листі.
№ досліду Що спостерігаєте Рівняння реакції (ОВР)
6. 6
4.Демонстрація досліду. Взаємодія алюмінію з концентрованою сульфатною
кислотою.Записати рівняння реакції (ОВР)
3.Загальний висновок
Алюміній – за фізичними властивостями – типовий метал. За хімічними
властивостями – алюміній – амфотерна сполука, так як реагує і з кислотами, і з
лугами.
Етап «Застосування алюмінію»(слайд 12)
1.На підставі вивчених властивостей Алюмінію, пропонуйте області його
використовування (бесіда).
2. Прочитати статтю підручника «Застосування», стор.158. Записати в робочий лист.
Властивості алюмінію Області використовування
3. Повідомлення учня з використанням Презентації.
1. Будівництво (18%)
2. Транспортнеавіа- та машинобудування (26% +8 %)
3. Електротехника (8%)
4. Харчова промисловість (27%)
5. Фармацевтична промисловість (13%)
ІV.Первинне закріплення навчального матерыалу
А. Тестові завдання (самоперевірка)(слайд 13-15)
1. Електронна конфігурація атома Аl:
а) 1s22s22p3;б) 1s22s22p63s23p1;
в) 1s22s22p63s23p3;г) 1s22s22p63s23p2.
2. Ступінь окиснення яку має алюміній в складних сполуках:
а) - 3; б) +1;
в) +2; г) + 3.
3. Період періодичної системи, в якому розташований алюміній:
а) І ; б) ІІ ;
в) ІІІ; г) ІV
4. Тип хімічного зв’язку в простій речовині алюмінію:
а)йонний; б)ковалентний полярний;
в) ковалентний полярний; г) металевий.
5. Група і підгрупа періодичної системи, в якій розташований алюміній:
а) ІІІ, головна; б) ІІІ, побічна;
в) ІІ, головна; г)ІІ, побічна.
6. Важлива алюмінієва руда:
а) корунд; б) дюралюміній;
в) боксит; г) галуни.
7. Алюміній стійкий до корозій через те, що:
а) має оксидну плівку; б) твердий;
в) теплопровідний; г) електропровідний.
7. 7
8. Алюміній має:
а) 13 протонів, 13 електронів, 13 нейтронів;
б) 13 протонів, 14 електронів, 13 протонів;
в) 14 протонів, 13 електронів, 13 протонів;
г) 13 протонів, 13 електронів, 14 протонів.
(відповіді Слайд 16)
Б. Знайти відповідність між реагентами та продуктами реакції
(взаємоперевірка на індивідуальних картках)
1 варіант 2 варіант
1. 2Аl+6H2O
2. 2Al+3S
3. 2Al+6NaOH
4. 2Al+3I2
A.Al2S3
Б.2AlI3
В.2Al(OH)3
Г.2Na3AlO3+3H2
Д.2Al(OH)3+3H2
1.4Al+3O2
2.2Al+6HCl
3.2Al+3Br2
4.2Al+ Fe2O3
А.2AlCl3 + 3H2
Б.2AlBr3
В.2Fe+Al2O3
Г.2Al2O3
Д.AlCl3+3H2
(відповідіСлайд 17)
В. Відповісти на питання:
- Чому алюмінієвий посуд не руйнується в киплячій воді?
- При виробництві алюмінієвого дроту розплавлений алюміній випускають через
круглий отвір. Струмінь твердне, не розбиваючись на краплі. Чому?
- Складіть сенквейн за вивченою темою і запишіть у робочому листі.
Г. На при кінці уроку кожний учень в робочому листі складає індивідуальну
підсумкову карту за ключовими словами з теми уроку:
Узнав на уроці Хочу узнати (поглиблено)
V. Підсумки уроку.
Робочі листи здаються на при кінці уроку.
VI. Домашнє завдання.(Слайд 18)
1. Вивчити § 22 (стор. 153 – 158 до розділу «Оксид і гідроксид алюмінію»)
2. Творчі завдання:
а) при зберіганні в алюмінієвому посуді борщу з кислої капусти він набуває
неприємний «металевий» присмак. З яким хімічним процесом ця пов’язано?
б) поясніть, чому алюміній не піддається пайці на повітрі?
в) чи можна спостерігати процес горіння алюмініюв повсякденному житті?
3. Приготувати повідомлення або презентацію «Алюміній і здоров’я людини»
(за бажанням)
8. 8
Робочий лист
Учня(ці)______класу ____________________________________________________________________
(прізвище та ім’ я)
Дата уроку_______________ Тема уроку ___________________________________
Етап 1 «Історія відкриття елементу»
1. Рік_______ Вчений________________
2. Рік_______ Вчений________________
3. Рік_______ Вчений________________
Етап 2 «Поширеність у природі»
Етап 3«Положення в періодичній системі. Будова атому»
1. Порядковий номер елементу______.
2. Алюміній – елемент _______ періоду, ________ групи, ________ підгрупи.
3. Заряд ядра атомадорівнює______.
4. В ядрі атома кількість протонів ________, нейтронів __________.
5. Атом алюмінію має _______ електронів.
6. Атом алюмінію має _______ енергетичних рівнів.
7. Схема будови атому
8. Електронна будова атома алюмінію _____________________________.
9. Коміркова структура атому алюмінію
10. На зовнішньому рівні атому __________ електронів.
11. Ступінь окиснення атома в сполуках _______.
12. Як проста речовина алюміній є _________________________.
Етап 4 «Будова та фізичні властивості алюмінію»
1. Тип хімічного зв’язку ________________________.
2. Тип кристалічної гратки _______________________.
Найважливіші природні сполуки алюмінію
9. 9
Лабораторна робота «Фізичні властивості алюмінію».
(+ робота з підручником: §22, стор.155)
а) розглянутизразоквиробу з алюмінію;
б) визначитиагрегатний стан;
в) визначитиколірвиробу;
г) визначитинаявністьблиску;
д)покладіть ложку в стакан з гарячою водою на 15-20 сек. Визначити, чи
проводить алюміній тепло?;
е)взяти в руціалюмінієву фольгу абодріт. Перевірити, чипластичні вони?;
ж) нагріванняалюмінієвого дроту. Щоспостерігаєте?
Записати фізичні властивості алюмінію:
Агрегатний стан____________ Теплопроводність ________________
Колір ______________ Електропроводність _____________
Металевий блиск _____________ Температура плавлення _________
Пластичність __________________ Густина _________________
Етап 5 «Хімічні властивості алюмінію»
а) запис в таблицю за матеріалом відеофрагментів, демонстрації досліду
б) Лабораторна робота «Хімічні властивості алюмінію»
1.Покласти в пробірку ошурки алюмінію та прилити хлоридну або сульфатну
розбавлену кислоту. Що спостерігаєте? Пробірки легенько нагрійте.
2.В пробірку покласти ошурки алюмінію та прилити луг (натрію гідроксид або
калію гідроксид). Пробірку легенько нагріти. Що спостерігаєте?
№ досліду Що спостерігаєте Рівняння реакції (ОВР)
Етап 6 «Застосування алюмінію»
(робота з підручником+ презентація)
Властивості алюмінію Застосування (області використовування)
Етап 7 «Сенквейн»