MATERI 1_ Modul 1 dan 2 Konsep Dasar IPA SD jadi.pptx
Korban amalan mulia
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM
Nama guru : Nik Normawati bt Ab Rahim
Zalina bt Mohd Adam
Mariani bt Hasan
Tingkatan : Empat Mekah
Tarikh : 5 September 2010
Masa : 1 jam 20 minit ( 80 Minit )
Bil Pelajar : 35 pelajar
Subjek : Ibadat
Tajuk : Korban amalan mulia
Pengetahuan sedia ada : i) Pelajar pernah menyaksikan penyembelihan binatang
pada Hari raya Haji.
ii) Pelajar mengetahui ibadah korban dilakukan dalam bulan
Zulhijjah.
Penyerapan : Pendidikan moral
Penerapan Nilai : - Memupuk sifat ikhlas dan sanggup berkorban dalam diri
Pelajar
- Meningkatkan rasa syukur dalam diri terhadap rezeki Allah
Gabungjalin : Sains, Sirah dan ibadat
Pendekatan : Induktif
Kaedah : Penerangan , perbincangan dan soal jawab
Kemahiran berfikir : Pelajar dapat mengimbas sirah peristiwa korban Nabi
Ibrahim ke atas anaknya Nabi Ismail A.S
2. Hasil Pembelajaran : Pelajar akan dapat :
i) Menerangkan pengertian Qurban, hukum dan dalilnya
ii) Menerangkan waktu, dan syarat sah Qurban
iii) Mengkatagorikan binatang dan umurnya yang sah
dilakukan Qurban serta hikmah melaksanakan ibadah
korban .
Langkah/ Catatan /
Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Masa Alat
Mukadimmah Bacaan doa pelajaran Guru dan murid membaca doa beramai- Tujuan untuk
( 2 minit ) ramai sebelum memulakan pelajaran memohon
keberkatan
Set induksi Gambar binatang- Guru menayangkan slaid
( 5 minit ) binatang kaitan dengan binatang.pelajar dikehendaki
Binatang yang boleh mengklasifikasikan binatang-binatang
LCD (Slaid
dijadikan korban yang boleh dijadikan korban.
Gambar
Guru menjelaskan kaitan gambar
binatang)
binatang dengan tajuk yang akan
dipelajari.
Langkah 1 Pengertian Guru menyoal murid-murid tentang
( 10 minit ) Qurban,hukum dan pengertian Qurban.
-Kaedah soal
dalilnya. -Beberapa orang murid memberi
jawab
Pengertian : Korban pendapat serta pandangan masing-
adalah menyembelih masing. - Penerangan
binatang ternakan pada -Guru menerangkan pengertian Qurban
hariraya Aidil adha dan hukum melaksanakan ibadah Qurban
atau pada hari-hari -guru meminta pelajar membaca dalil
tasyrik ( 11,12 dan 13 dari surah Al-Kauthar ayat 2
Zulhujjah ) kerana
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
3. Langkah/ Isi Pelajaran Catatan /
Masa Alat
beribadat kepada Allah
Langkah 2 Waktu menunaikan Guru menyoal murid bilakah waktu
( 15 Minit ) ibadat korban dan menunaikan ibadat korban dan syarat-
syarat-syarat sah syarat sah korban ?.
-Kaedah soal
korban. - Murid menjawab soalan guru.
Waktu menunaikan - Guru meneruskan pengajaran jawab
ibadah korban adalah dengan memberikan penerangan
- penerangan
selepas solat sunat yang lebih lengkap tentang
Aidil adha @ hari ibadah korban dan syarat-syarat
tasyrik iaitu dari 10 – sah korban.
13 zulhijjah - Guru menyelang selikan
penerangan sambil menjalankan
aktiviti soal jawab.
- Guru memastikan murid
memainkan peranan ketika sesi
soal jawab.
Langkah 3 Ciri-ciri binatang yang Guru menayangkan video ibadah korban
( 35 minit ) sah dijadikan korban perdana.
serta contoh dan Video : Upacara korban ,pengagihan
hikmah melaksanakan daging korban dan jamuan.
ibadah korban. - Setelah selesai penayangan video,guru BBM
Ciri-ciri binatang mengarahkan pelajar membuat lima LCD, Laptop
yang sah dijadikan kumpulan kecil dan melantik ketua Kertas
korban : kumpulan masing-masing. majong
- Berkaki empat - Guru mengedarkan kertas majong pada
- Matang tiap-tiap kumpulan.
- Sempurna dan - Guru memastikan pelajar berbincang
tidak cacat. berpandukan video yang telah
Contoh : ditayangkan Mereka dikehendaki Kaedah
4. - Lembu berbincang dan berada di dalam Perbincangan
- Kerbau kumpulan masing-masing mengikut Penerangan
- Biri-biri masa yang telah ditetapkan oleh guru.
- Kambing - Wakil setiap kumpulan dikehendaki
- Unta membentangkan apa yang kumpulan
- Kibas mereka bincangkan.
Hikmah
melaksanakan ibadah - Guru membuat rumusan
korban:
-Melahirkan sifat
murah hati
- Memupuk sifat
ikhlas dalam diri
- Melatih diri sanggup
berkorban pada jalan
kebaikan
- Mengeratkan silatu-
rahim di kalangan
umat Islam.
Langkah 4 Pengukuhan dan Guru secara lisan menilai kemampuan
(10 minit ) penilaian murid menyelesaikan masalah dan
membuat keputusan dengan
menggunakan alat kemahiran terhadap
perbincangan tajuk ini kemudian guru
mengedarkan lembaran kerja kepada
setiap pelajar’
Guru memberi penerangan cara
menjawab lembaran kerja
5. Guru memberi bimbingan dan
menyemak kerja murid yang dipilih
secara rawak.
Penutup rumusan Guru merumuskan hasil pembelajaran
( 3 minit ) hari ini daripada jawapan-jawapan yang
diberikan oleh pelajar.
Catatan kendiri :
_________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
Ulasan Pensyarah / Guru pembimbing :
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________