SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Відкритий урок підготувала вчитель І категорії
Ткачук Т.І.
Тема. Множення раціональних чисел. Розв’язування вправ
Мета:
навчальна:
повторити правила множення раціональних чисел;
властивості множення; формувати вміння учнів множити раціональні
числа, а також застосовувати властивості множення для раціональних
усних обчислень;
розвиваюча: розвивати логічне мислення, пізнавальну активність учнів,
обчислювальні навички, увагу; цікавість учнів до математики,
прагнення краще вчити предмет; здатність до творчого застосування
знань і вдосконалення умінь. Збудити в учнів бажання більше дізнатись
про народні традиції, український фольклор, показати, що математичні
знання потрібні в різних життєвих ситуаціях.
виховна: виховувати допитливість, уважність, натхнення, любов до
навчання та вміння працювати разом, а також інтерес до знань, повагу
і шану до рідної землі.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вчитель. Добрий день! Сідайте, будь-ласка. Сьогодні на уроці ми
працюватимемо разом, і я розраховую на вашу підтримку та допомогу.
Кожному з вас хочу побажати, щоб ви були:
Усміхненими
Спокійними
Прогресивними
Ініціативними
Хоробрими.
Іншими словами, я бажаю вам УСПІХу! І не тільки сьогодні на уроці
математики, а завжди.
II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Діти! Сьогодні наш урок буде дещо незвичним. Пригадайте,
який тиждень будуть святкувати українці з 24 лютого по 2 березня. Так,
звичайно, цей тиждень носить назву «Масляна». Тож і ми сьогодні проведемо
урок під назвою «Математична масляна». Чому масляна? І що це таке?
Учениця. За народними звичаями, Масляну святкували останнього
тижня лютого. Це був останній тиждень м’ясниць, які починались від
Водохреща.
Масляна – довньослов’янське свято на честь весняного пробудження
природи, проводів зими. Як відомо, цей тиждень передує Великому посту.
Тому весь тиждень люди розважаються, танцюють, ходять один до одного в
гості.
На масляну пекли млинці, налисники, завиванки, оладки. Але головною
стравою були вареники з сиром. Їх готували майже щодня протягом тижня,
тому часто можна було почути: «Вареники доведуть, що і хліба не дадуть».
Жінки ходили по хатах, жартували і просили сиру для вареників, при цьому
кричали: «Масниця, Масниця, яка ти мала, якби тебе сім неділь, а в посту –
одна!». Масляну в Україні ще називали «Колодієм». Так іменували майстра, що
робив колеса. Масляну називають Масниця, Пущення або Сиропуст.
Впродовж семи днів люди відпочивали, розважалися, частували один одного.
Діти веселилися по-своєму: робили снігові фортеці, спускалися з гірок,
гралися в сніжки, каталися з дорослими на санях, конях. Усі розваги
супроводжувалися обрядовими піснями, сміхом та жартами.
Вчитель. Давайте помандруємо сьогодні день за днем. Чудове свято
Масляної нехай передає естафету чудовому уроку під девізом «Працюй,
міркуй, відгадуй».
На попередніх уроках ми розпочали вивчати тему «Множення
раціональних чисел. Властивості множення». На сьогоднішньому уроці ми
повинні закріпити цей матеріал, а також вчитися застосовувати набуті
знання в різних навчальних і життєвих ситуаціях.
III. Перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань
В кожного на парті – листок самоконтролю. Заробляючи бали за
завдання, діти записують їх у листок самоконтролю.
Математичний диктант (графічний)
Якщо добуток має знак «+», ставиться дужка , якщо від’ємний «», то
ставиться прочерк __ .
Визначте, який знак («+» чи «») має добуток, якщо він складається з
таких множників:
1) одного додатного й одного від’ємного;
2) двох від’ємних і одного додатного;
3) двох додатних і одного від’ємного;
4) трьох від’ємних і двох додатних;
5) двох додатних і двох від’ємних;
6) у кількості ста одиниць зі знаком «»;
7) чотирьох від’ємних;
8) трьох від’ємних;
9) у кількості 25, кожен із яких дорівнює (2);
10)
десяти від’ємних і п’яти додатних;
11)
трьох від’ємних і семи додатних;
12)
дев’яти від’ємних і двох додатних.
Ключ:
Правильна відповідь – 1 бал
IV. Застосування знань, умінь, навичок
Розв’язування вправ
Кожен день Масляної відрізняється від попереднього і супроводжується
відповідними дійствами. Щоб дізнатися, як називалися понеділок і вівторок у
Масляному тижні, ми з вами пограємо гру «Сніжки».
Гра «Сніжки»
Кожен учень одержує сніжку із завданням на множення раціональних
чисел. Учні виконують завдання і визначають літеру за таблицею.
З
Ш
Ч
5,6 1,8 55

А
1

Г
72

І
2,8

И
63

Р
С
У
3,9 13,5 94

Т
1

З
1
3

І
12,4

Р
0
Відгадані літери записуються в порожні клітинки. Номер сніжки
відповідає номеру клітинки.
1
З

2
У

3
С

4
Т

5
Р

6
І

7
Ч

8
З

Завдання. Обчислити:
1) 8  (0,7) = 5,6;
2) 10  (9,4) = 94;
3) 13,5  (1) = 13,5;
4) (5)  (0,2) = 1;
5) 12,3  0 = 0;
6) 7  (0,4) = 2,8;
7) (11)  5 = 55;

9
А

1

10
І

11
Г

12
Р

13
И

14
Ш

1

8) − 3  (1) = 3;
9) 0,1  (10) = 1;
10) 12,4  (1) = 12,4;
11) 6  (12) = 72;
12) (1,3)  3 = 3,9;
13) (7)  (9) = 63;
14) (0,2)  9 = 1,8.

Правильно виконане завдання – 1 бал
Понеділок – «Зустріч». Так називається перший день тижня Масляної.
Він усіх вітає млинцями та оладками. До речі, першим млинцем у Масничний
понеділок прийнято пригощати батьків.
Вівторок – «Заігриш». Цього дня народ розважається. Серед
найпоширеніших ігор – катання на ковзанах, катання з льодових гірок. У
вівторок ходять у гості, парубки виглядають наречених, а дівчата – своїх
суджених. Всі виходять на вулицю, де влаштовують веселі забави, які
тривають увесь день.
То ж давайте і ми з вами влаштуємо зараз забави: повторимо вивчені
властивості множення раціональних чисел.
Пригадайте, які властивості множення ми вже вивчили?
1)
2)
3)
4)

Властивості множення
Переставна властивість: ab = ba.
Приклад: (5)  2 = 2  (5)
Сполучна властивість: (ab)c = a(bc).
Приклад: 25  (3,12)  4 = (25  4)  (3,12) = 100  (3,12) = 312.
Властивість нуля при множенні: 0  а = а  0 = 0.
Властивість одиниці при множенні: 1  а = а  1 = а,
(1)  а = а  (1) = а.

Запам’ятай!
2  5 = 10;
25  4 = 100;
125  8 = 1000.
Середа – «Ласунка». Назва говорить сама за себе. Це найсмачніший день
Масляного тижня. У цей день пригощалися усілякими ласощами. У всіх
родинах до столу подають вареники з сиром, млинці, оладки, різні пиріжки
та багато інших смачних страв.
Зараз кожен із вас має можливість поласувати солодощами, але для
цього потрібно виконати наступне завдання.
Той, хто правильно виконає завдання, отримає 1 бал і смачну цукерку.

Завдання. Усний рахунок
1) 7  2,5  (8)  4;
2) 50  (6)  0,2 3;
3) 8  (3)  (15)  125;
4) 2  7,5  (5);

5) 9,6  (7,4)  0;
1
6) 3  (657)  3;

7) 25  (833)  (4);
1
8) 7  (477)  7.

Четвер – «Розгуляй». У давнину в четвер проводили «бійки». Усі вибиті
зуби чи зламані ребра вважалися «доброю подією». І ми з вами зараз
влаштуємо бій.
Клас ділиться на дві команди, і кожна команда ланцюжком розв’язує
вправи біля дошки. Учні роблять відповідні записи в зошитах.
Правильно виконане завдання оцінюється 1 балом.
Завдання. Піднести до квадрата і до куба раціональні числа.
1)
2)
3)
4)

1)
2)
3)
4)

(4)2;
(5)3;
(0,1)2;
(0,3)3;

(6)2;
(4)3;
(0,2)2;
(0,1)3;
4 2

3 2

5) (− ) ;

5) (− 9) ;

6) (− 3) .

6) (− 5) .

8
1 3

1 3

Дуже цікаві традиції відбувалися у п’ятницю. Цей день називався
«Тещин день» або «Тещині посиденьки».
У цей день зять повинен почастувати свою тещу. Після цього йому
належало покатати тещу вулицями села або міста.
Причому, сервіс, у такому випадку, прямо залежить від характеру тещі.
Тобто злу і сварливу везуть нерівною дорогою, а якщо теща лагідна, то й
дорога рівна, мов струна.
Ну і доки зять кататиме свою тещу, ми з вами виконаємо наступне
завдання.
(Троє учнів розв’язують на дошці, інші – в зошитах). Правильно виконане
завдання – 2 бали.
Завдання. Виконати дії:
2

1

1) − 3 ∙ 0,4 + 2 2 ∙ (−5);
2 2

1

2) (−2 5) − 3 5 + 2,2;
1

2

2

1

3) (1 2 − 2) + 3 ∙ (−1 3).
Субота – «Невістчині посиденьки». Цього дня молода невістка
запрошує до себе на гостину усіх рідних та близьких, частує їх святковим
обідом. А щоб гості не сумували слід їх розважити цікавими вправами.
Завдання
1. Чому дорівнює добуток усіх цілих чисел від 1000 до 1000? (2 бали)
2. Заповніть порожні клітинки квадрата так, щоб добуток усіх чисел на
кожній вертикалі, горизонталі і діагоналі дорівнював одному і тому ж
числу. (3 бали)
0,5 16
8
64 4 0,25
2
32
1
Останній день Масляної – «Прощена неділя». В цей день прийнято
просити пробачення у своїх рідних, сусідів та знайомих. Привітавшись, слід
поцілувати один одного та сказати: «Пробач мене, будь-ласка», почуєш на це:
«Бог тебе пробачить».
Наш урок, як і тиждень Масляної, підходить до кінця. Тому зараз
підрахуйте кількість набраних вами на уроці балів, поділіть їх на два і
поставте собі оцінку. І не забудьте вказати настрій, який у вас на кінець
уроку.
V. Підсумки уроку
Притча
Йшов мудрець, а назустріч йому троє людей, які везли вози з камінням для
будівництва. Мудрець задав кожному по запитанню: «Що ти робив впродовж
дня?»
Перший з посмішкою відповів, що цілий день возив кляте каміння.
Другий відповів: «Я сумлінно виконував свою роботу.»
Третій посміхнувся, обличчя його засяяло радістю і задоволенням: «А я
приймав участь у будівництві храму!»
 Хто працював, як перша людина?
 Хто працював добросовісно?
 Хто приймав участь у будівництві храму?
VI. Домашнє завдання
Впр. 1167 – середній рівень;
Впр. 1191 – достатній рівень;
Впр. 1195 – високий рівень.

More Related Content

What's hot

розвиток логічного мислення учнів на уроках математики шляхом
розвиток логічного мислення учнів на уроках математики шляхомрозвиток логічного мислення учнів на уроках математики шляхом
розвиток логічного мислення учнів на уроках математики шляхом
onuhyc1
 
презентація до уроку №3.поняття про статистику.
презентація до уроку  №3.поняття про статистику.презентація до уроку  №3.поняття про статистику.
презентація до уроку №3.поняття про статистику.
NataKvasha
 
системи лінійних рівнянь з двома змінними
системи лінійних рівнянь    з двома зміннимисистеми лінійних рівнянь    з двома змінними
системи лінійних рівнянь з двома змінними
Tetyana Andrikevych
 
системи лінійних рівнянь з двома змінними
системи лінійних рівнянь з двома зміннимисистеми лінійних рівнянь з двома змінними
системи лінійних рівнянь з двома змінними
Tetyana Andrikevych
 
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
natasha29091997
 
Презентація: Паралельне перенесення
Презентація: Паралельне перенесенняПрезентація: Паралельне перенесення
Презентація: Паралельне перенесення
sveta7940
 
к.р. за рік геометрія 8
к.р. за рік геометрія 8к.р. за рік геометрія 8
к.р. за рік геометрія 8
jkmuffgrhdcv
 
Презентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробомПрезентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробом
sveta7940
 
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограмаПрезентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
sveta7940
 
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутникаРозв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
sveta7940
 

What's hot (20)

розвязування трикутників 9 клас
розвязування трикутників 9 класрозвязування трикутників 9 клас
розвязування трикутників 9 клас
 
презентація до уроку №3
презентація до уроку №3презентація до уроку №3
презентація до уроку №3
 
розвиток логічного мислення учнів на уроках математики шляхом
розвиток логічного мислення учнів на уроках математики шляхомрозвиток логічного мислення учнів на уроках математики шляхом
розвиток логічного мислення учнів на уроках математики шляхом
 
Формування ключових компетентностей на уроках математики
Формування ключових компетентностей на уроках математикиФормування ключових компетентностей на уроках математики
Формування ключових компетентностей на уроках математики
 
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...
 
8 клас раціональні дроби.
8 клас раціональні дроби.8 клас раціональні дроби.
8 клас раціональні дроби.
 
застосування теореми синусів
застосування теореми синусівзастосування теореми синусів
застосування теореми синусів
 
презентація до уроку №3.поняття про статистику.
презентація до уроку  №3.поняття про статистику.презентація до уроку  №3.поняття про статистику.
презентація до уроку №3.поняття про статистику.
 
системи лінійних рівнянь з двома змінними
системи лінійних рівнянь    з двома зміннимисистеми лінійних рівнянь    з двома змінними
системи лінійних рівнянь з двома змінними
 
системи лінійних рівнянь з двома змінними
системи лінійних рівнянь з двома зміннимисистеми лінійних рівнянь з двома змінними
системи лінійних рівнянь з двома змінними
 
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
 
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
 
Презентація: Паралельне перенесення
Презентація: Паралельне перенесенняПрезентація: Паралельне перенесення
Презентація: Паралельне перенесення
 
Презентація "Осанній урок"
Презентація "Осанній урок"Презентація "Осанній урок"
Презентація "Осанній урок"
 
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docxРозв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
 
к.р. за рік геометрія 8
к.р. за рік геометрія 8к.р. за рік геометрія 8
к.р. за рік геометрія 8
 
Основні типи задач на розвязування трикутників
Основні типи задач на розвязування трикутниківОсновні типи задач на розвязування трикутників
Основні типи задач на розвязування трикутників
 
Презентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробомПрезентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробом
 
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограмаПрезентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
 
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутникаРозв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
 

Similar to відкритий урок у 6 класі масляна

6133 урок математики у 6 класі
6133 урок математики у 6 класі6133 урок математики у 6 класі
6133 урок математики у 6 класі
urvlan
 
ключі від форту знань
ключі від форту знаньключі від форту знань
ключі від форту знань
lelipusik
 
поле чудес василенко
поле чудес василенкополе чудес василенко
поле чудес василенко
nelarina
 
7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 клас7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 клас
urvlan
 
урок математичний турнір в 1класі 5
урок математичний  турнір в 1класі 5урок математичний  турнір в 1класі 5
урок математичний турнір в 1класі 5
Andrey Goroshko
 
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чиселРозв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
sveta7940
 

Similar to відкритий урок у 6 класі масляна (20)

Математика 1 клас
Математика 1 клас Математика 1 клас
Математика 1 клас
 
конспекти уроків
конспекти уроківконспекти уроків
конспекти уроків
 
Pril1
Pril1Pril1
Pril1
 
6133 урок математики у 6 класі
6133 урок математики у 6 класі6133 урок математики у 6 класі
6133 урок математики у 6 класі
 
План конспект уроку АЛГЕБРА 7 клас
План конспект уроку АЛГЕБРА 7 класПлан конспект уроку АЛГЕБРА 7 клас
План конспект уроку АЛГЕБРА 7 клас
 
3 m s_2020-1
3 m s_2020-13 m s_2020-1
3 m s_2020-1
 
1
11
1
 
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-1
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-1Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-1
Matematyka 3-klas-skvortsova-2020-1
 
4 klas-matematyka-kozak-2021-1
4 klas-matematyka-kozak-2021-14 klas-matematyka-kozak-2021-1
4 klas-matematyka-kozak-2021-1
 
ключі від форту знань
ключі від форту знаньключі від форту знань
ключі від форту знань
 
поле чудес василенко
поле чудес василенкополе чудес василенко
поле чудес василенко
 
7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 клас7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 клас
 
урок математичний турнір в 1класі 5
урок математичний  турнір в 1класі 5урок математичний  турнір в 1класі 5
урок математичний турнір в 1класі 5
 
23
2323
23
 
Свято першого десятка
Свято першого десяткаСвято першого десятка
Свято першого десятка
 
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чиселРозв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
 
112
112112
112
 
4 klas-matematyka-ister-2021-1
4 klas-matematyka-ister-2021-14 klas-matematyka-ister-2021-1
4 klas-matematyka-ister-2021-1
 
Підручник Математика 4 клас О. С. Істер (2021 рік) Частина 1
Підручник Математика 4 клас О. С. Істер (2021 рік) Частина 1Підручник Математика 4 клас О. С. Істер (2021 рік) Частина 1
Підручник Математика 4 клас О. С. Істер (2021 рік) Частина 1
 
Matematyka 4-klas-ister-2021-1
Matematyka 4-klas-ister-2021-1Matematyka 4-klas-ister-2021-1
Matematyka 4-klas-ister-2021-1
 

More from Oksana Vyshnevetska

презентація до уроку геометрії в 7 класі
презентація до уроку геометрії в 7 класіпрезентація до уроку геометрії в 7 класі
презентація до уроку геометрії в 7 класі
Oksana Vyshnevetska
 
масляна відкритий урок
масляна відкритий урокмасляна відкритий урок
масляна відкритий урок
Oksana Vyshnevetska
 
портфоліо терещук м.і.
портфоліо терещук м.і.портфоліо терещук м.і.
портфоліо терещук м.і.
Oksana Vyshnevetska
 
презентація бортнюк о.м.
презентація бортнюк о.м.презентація бортнюк о.м.
презентація бортнюк о.м.
Oksana Vyshnevetska
 
портфоліо оксенюка в.і.
портфоліо оксенюка в.і.портфоліо оксенюка в.і.
портфоліо оксенюка в.і.
Oksana Vyshnevetska
 
портфоліо олексюк с.л.
портфоліо олексюк с.л.портфоліо олексюк с.л.
портфоліо олексюк с.л.
Oksana Vyshnevetska
 
портфоліо ткачук т.і.
портфоліо ткачук т.і.портфоліо ткачук т.і.
портфоліо ткачук т.і.
Oksana Vyshnevetska
 
портфоліо вишневецької о.п.
портфоліо вишневецької о.п.портфоліо вишневецької о.п.
портфоліо вишневецької о.п.
Oksana Vyshnevetska
 
портфоліо пляшко т.п
портфоліо пляшко т.ппортфоліо пляшко т.п
портфоліо пляшко т.п
Oksana Vyshnevetska
 
портфоліо олексюк с.л.
портфоліо олексюк с.л.портфоліо олексюк с.л.
портфоліо олексюк с.л.
Oksana Vyshnevetska
 
портфоліо оксенюка в.і.
портфоліо оксенюка в.і.портфоліо оксенюка в.і.
портфоліо оксенюка в.і.
Oksana Vyshnevetska
 
портфоліо вишневецької о.п.
портфоліо вишневецької о.п.портфоліо вишневецької о.п.
портфоліо вишневецької о.п.
Oksana Vyshnevetska
 

More from Oksana Vyshnevetska (13)

презентація до уроку геометрії в 7 класі
презентація до уроку геометрії в 7 класіпрезентація до уроку геометрії в 7 класі
презентація до уроку геометрії в 7 класі
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
масляна відкритий урок
масляна відкритий урокмасляна відкритий урок
масляна відкритий урок
 
портфоліо терещук м.і.
портфоліо терещук м.і.портфоліо терещук м.і.
портфоліо терещук м.і.
 
презентація бортнюк о.м.
презентація бортнюк о.м.презентація бортнюк о.м.
презентація бортнюк о.м.
 
портфоліо оксенюка в.і.
портфоліо оксенюка в.і.портфоліо оксенюка в.і.
портфоліо оксенюка в.і.
 
портфоліо олексюк с.л.
портфоліо олексюк с.л.портфоліо олексюк с.л.
портфоліо олексюк с.л.
 
портфоліо ткачук т.і.
портфоліо ткачук т.і.портфоліо ткачук т.і.
портфоліо ткачук т.і.
 
портфоліо вишневецької о.п.
портфоліо вишневецької о.п.портфоліо вишневецької о.п.
портфоліо вишневецької о.п.
 
портфоліо пляшко т.п
портфоліо пляшко т.ппортфоліо пляшко т.п
портфоліо пляшко т.п
 
портфоліо олексюк с.л.
портфоліо олексюк с.л.портфоліо олексюк с.л.
портфоліо олексюк с.л.
 
портфоліо оксенюка в.і.
портфоліо оксенюка в.і.портфоліо оксенюка в.і.
портфоліо оксенюка в.і.
 
портфоліо вишневецької о.п.
портфоліо вишневецької о.п.портфоліо вишневецької о.п.
портфоліо вишневецької о.п.
 

відкритий урок у 6 класі масляна

  • 1. Відкритий урок підготувала вчитель І категорії Ткачук Т.І. Тема. Множення раціональних чисел. Розв’язування вправ Мета: навчальна: повторити правила множення раціональних чисел; властивості множення; формувати вміння учнів множити раціональні числа, а також застосовувати властивості множення для раціональних усних обчислень; розвиваюча: розвивати логічне мислення, пізнавальну активність учнів, обчислювальні навички, увагу; цікавість учнів до математики, прагнення краще вчити предмет; здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь. Збудити в учнів бажання більше дізнатись про народні традиції, український фольклор, показати, що математичні знання потрібні в різних життєвих ситуаціях. виховна: виховувати допитливість, уважність, натхнення, любов до навчання та вміння працювати разом, а також інтерес до знань, повагу і шану до рідної землі. Тип уроку: комбінований Хід уроку I. Організаційний момент Вчитель. Добрий день! Сідайте, будь-ласка. Сьогодні на уроці ми працюватимемо разом, і я розраховую на вашу підтримку та допомогу. Кожному з вас хочу побажати, щоб ви були: Усміхненими Спокійними Прогресивними Ініціативними Хоробрими. Іншими словами, я бажаю вам УСПІХу! І не тільки сьогодні на уроці математики, а завжди. II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності Вчитель. Діти! Сьогодні наш урок буде дещо незвичним. Пригадайте, який тиждень будуть святкувати українці з 24 лютого по 2 березня. Так, звичайно, цей тиждень носить назву «Масляна». Тож і ми сьогодні проведемо урок під назвою «Математична масляна». Чому масляна? І що це таке? Учениця. За народними звичаями, Масляну святкували останнього тижня лютого. Це був останній тиждень м’ясниць, які починались від Водохреща. Масляна – довньослов’янське свято на честь весняного пробудження природи, проводів зими. Як відомо, цей тиждень передує Великому посту. Тому весь тиждень люди розважаються, танцюють, ходять один до одного в гості. На масляну пекли млинці, налисники, завиванки, оладки. Але головною стравою були вареники з сиром. Їх готували майже щодня протягом тижня, тому часто можна було почути: «Вареники доведуть, що і хліба не дадуть». Жінки ходили по хатах, жартували і просили сиру для вареників, при цьому кричали: «Масниця, Масниця, яка ти мала, якби тебе сім неділь, а в посту – одна!». Масляну в Україні ще називали «Колодієм». Так іменували майстра, що робив колеса. Масляну називають Масниця, Пущення або Сиропуст.
  • 2. Впродовж семи днів люди відпочивали, розважалися, частували один одного. Діти веселилися по-своєму: робили снігові фортеці, спускалися з гірок, гралися в сніжки, каталися з дорослими на санях, конях. Усі розваги супроводжувалися обрядовими піснями, сміхом та жартами. Вчитель. Давайте помандруємо сьогодні день за днем. Чудове свято Масляної нехай передає естафету чудовому уроку під девізом «Працюй, міркуй, відгадуй». На попередніх уроках ми розпочали вивчати тему «Множення раціональних чисел. Властивості множення». На сьогоднішньому уроці ми повинні закріпити цей матеріал, а також вчитися застосовувати набуті знання в різних навчальних і життєвих ситуаціях. III. Перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань В кожного на парті – листок самоконтролю. Заробляючи бали за завдання, діти записують їх у листок самоконтролю. Математичний диктант (графічний) Якщо добуток має знак «+», ставиться дужка , якщо від’ємний «», то ставиться прочерк __ . Визначте, який знак («+» чи «») має добуток, якщо він складається з таких множників: 1) одного додатного й одного від’ємного; 2) двох від’ємних і одного додатного; 3) двох додатних і одного від’ємного; 4) трьох від’ємних і двох додатних; 5) двох додатних і двох від’ємних; 6) у кількості ста одиниць зі знаком «»; 7) чотирьох від’ємних; 8) трьох від’ємних; 9) у кількості 25, кожен із яких дорівнює (2); 10) десяти від’ємних і п’яти додатних; 11) трьох від’ємних і семи додатних; 12) дев’яти від’ємних і двох додатних. Ключ: Правильна відповідь – 1 бал IV. Застосування знань, умінь, навичок Розв’язування вправ Кожен день Масляної відрізняється від попереднього і супроводжується відповідними дійствами. Щоб дізнатися, як називалися понеділок і вівторок у Масляному тижні, ми з вами пограємо гру «Сніжки». Гра «Сніжки» Кожен учень одержує сніжку із завданням на множення раціональних чисел. Учні виконують завдання і визначають літеру за таблицею. З Ш Ч 5,6 1,8 55 А 1 Г 72 І 2,8 И 63 Р С У 3,9 13,5 94 Т 1 З 1 3 І 12,4 Р 0
  • 3. Відгадані літери записуються в порожні клітинки. Номер сніжки відповідає номеру клітинки. 1 З 2 У 3 С 4 Т 5 Р 6 І 7 Ч 8 З Завдання. Обчислити: 1) 8  (0,7) = 5,6; 2) 10  (9,4) = 94; 3) 13,5  (1) = 13,5; 4) (5)  (0,2) = 1; 5) 12,3  0 = 0; 6) 7  (0,4) = 2,8; 7) (11)  5 = 55; 9 А 1 10 І 11 Г 12 Р 13 И 14 Ш 1 8) − 3  (1) = 3; 9) 0,1  (10) = 1; 10) 12,4  (1) = 12,4; 11) 6  (12) = 72; 12) (1,3)  3 = 3,9; 13) (7)  (9) = 63; 14) (0,2)  9 = 1,8. Правильно виконане завдання – 1 бал Понеділок – «Зустріч». Так називається перший день тижня Масляної. Він усіх вітає млинцями та оладками. До речі, першим млинцем у Масничний понеділок прийнято пригощати батьків. Вівторок – «Заігриш». Цього дня народ розважається. Серед найпоширеніших ігор – катання на ковзанах, катання з льодових гірок. У вівторок ходять у гості, парубки виглядають наречених, а дівчата – своїх суджених. Всі виходять на вулицю, де влаштовують веселі забави, які тривають увесь день. То ж давайте і ми з вами влаштуємо зараз забави: повторимо вивчені властивості множення раціональних чисел. Пригадайте, які властивості множення ми вже вивчили? 1) 2) 3) 4) Властивості множення Переставна властивість: ab = ba. Приклад: (5)  2 = 2  (5) Сполучна властивість: (ab)c = a(bc). Приклад: 25  (3,12)  4 = (25  4)  (3,12) = 100  (3,12) = 312. Властивість нуля при множенні: 0  а = а  0 = 0. Властивість одиниці при множенні: 1  а = а  1 = а, (1)  а = а  (1) = а. Запам’ятай! 2  5 = 10; 25  4 = 100; 125  8 = 1000. Середа – «Ласунка». Назва говорить сама за себе. Це найсмачніший день Масляного тижня. У цей день пригощалися усілякими ласощами. У всіх родинах до столу подають вареники з сиром, млинці, оладки, різні пиріжки та багато інших смачних страв. Зараз кожен із вас має можливість поласувати солодощами, але для цього потрібно виконати наступне завдання.
  • 4. Той, хто правильно виконає завдання, отримає 1 бал і смачну цукерку. Завдання. Усний рахунок 1) 7  2,5  (8)  4; 2) 50  (6)  0,2 3; 3) 8  (3)  (15)  125; 4) 2  7,5  (5); 5) 9,6  (7,4)  0; 1 6) 3  (657)  3; 7) 25  (833)  (4); 1 8) 7  (477)  7. Четвер – «Розгуляй». У давнину в четвер проводили «бійки». Усі вибиті зуби чи зламані ребра вважалися «доброю подією». І ми з вами зараз влаштуємо бій. Клас ділиться на дві команди, і кожна команда ланцюжком розв’язує вправи біля дошки. Учні роблять відповідні записи в зошитах. Правильно виконане завдання оцінюється 1 балом. Завдання. Піднести до квадрата і до куба раціональні числа. 1) 2) 3) 4) 1) 2) 3) 4) (4)2; (5)3; (0,1)2; (0,3)3; (6)2; (4)3; (0,2)2; (0,1)3; 4 2 3 2 5) (− ) ; 5) (− 9) ; 6) (− 3) . 6) (− 5) . 8 1 3 1 3 Дуже цікаві традиції відбувалися у п’ятницю. Цей день називався «Тещин день» або «Тещині посиденьки». У цей день зять повинен почастувати свою тещу. Після цього йому належало покатати тещу вулицями села або міста. Причому, сервіс, у такому випадку, прямо залежить від характеру тещі. Тобто злу і сварливу везуть нерівною дорогою, а якщо теща лагідна, то й дорога рівна, мов струна. Ну і доки зять кататиме свою тещу, ми з вами виконаємо наступне завдання. (Троє учнів розв’язують на дошці, інші – в зошитах). Правильно виконане завдання – 2 бали. Завдання. Виконати дії: 2 1 1) − 3 ∙ 0,4 + 2 2 ∙ (−5); 2 2 1 2) (−2 5) − 3 5 + 2,2; 1 2 2 1 3) (1 2 − 2) + 3 ∙ (−1 3).
  • 5. Субота – «Невістчині посиденьки». Цього дня молода невістка запрошує до себе на гостину усіх рідних та близьких, частує їх святковим обідом. А щоб гості не сумували слід їх розважити цікавими вправами. Завдання 1. Чому дорівнює добуток усіх цілих чисел від 1000 до 1000? (2 бали) 2. Заповніть порожні клітинки квадрата так, щоб добуток усіх чисел на кожній вертикалі, горизонталі і діагоналі дорівнював одному і тому ж числу. (3 бали) 0,5 16 8 64 4 0,25 2 32 1 Останній день Масляної – «Прощена неділя». В цей день прийнято просити пробачення у своїх рідних, сусідів та знайомих. Привітавшись, слід поцілувати один одного та сказати: «Пробач мене, будь-ласка», почуєш на це: «Бог тебе пробачить». Наш урок, як і тиждень Масляної, підходить до кінця. Тому зараз підрахуйте кількість набраних вами на уроці балів, поділіть їх на два і поставте собі оцінку. І не забудьте вказати настрій, який у вас на кінець уроку. V. Підсумки уроку Притча Йшов мудрець, а назустріч йому троє людей, які везли вози з камінням для будівництва. Мудрець задав кожному по запитанню: «Що ти робив впродовж дня?» Перший з посмішкою відповів, що цілий день возив кляте каміння. Другий відповів: «Я сумлінно виконував свою роботу.» Третій посміхнувся, обличчя його засяяло радістю і задоволенням: «А я приймав участь у будівництві храму!»  Хто працював, як перша людина?  Хто працював добросовісно?  Хто приймав участь у будівництві храму? VI. Домашнє завдання Впр. 1167 – середній рівень; Впр. 1191 – достатній рівень; Впр. 1195 – високий рівень.