KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
RPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
1. Rancangan Pengajaran Harian
1
FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF
AT 46
IJAZAH SARJANA MUDA PENDIDIKAN MULTIMEDIA
KPD 3016 PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1
TUGASAN INDIVIDU :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
PEMBELAJARAN BERPUSATKAN GURU
Disediakan Oleh :
Siti Faizah Binti Kertau Kintus D20102039848
Nama Pensyarah : Dr. Che Soh bin Said
Tarikh Serah : 21 . 05 . 2013
2. Rancangan Pengajaran Harian
2
RANCANGAN MENGAJAR BERPUSATKAN GURU
Sekolah: Sekolah Menengah Vokasional Seri Manjung
Subjek: Produksi Multimedia
Tarikh:16 April 2013
Tingkatan: 4 ICT
Masa : 9.00 – 9.40 [ 40 minit]
Kehadiran: 20 Orang Pelajar
Topik : Elemen Multimedia
Subtopik: Asas Grafik
Hasil Pembelajaran :
Mengenali interaktiviti dalam multimedia dari aspek :
Jenis
Fungsi
Objektif Pembelajaran :
Di akhir pembelajaran topik ini pelajar akan dapat:
a) Menjelaskanmaksudgrafik.
b) Mencirikanbentuk-bentukgrafik.
c) Penggunaangrafikdalamkomunikasivisual.
d) Sumbangangrafikdalamkehidupan.
3. Rancangan Pengajaran Harian
3
Pengetahuan Sedia Ada :
a) Pelajar telah memahami makna grafik
b) Pelajar mempunyai pengalaman menggunakan grafikdalamkehidupan.
Bahan Bantu Mengajar :
a) Media tayang kaku : Layar putih, LCD Projektor.
b) Media : Video flash, video 3D, filem pendek 3D.
c) Media cetak : lembaran kerja , gambar.
Langkah Pembelajaran
Langkah Kandungan AktivitiPembelajaran Bahan / Nota
Aktiviti Guru AktivitiPelajar
Set Induksi
5 minit
(9:00 –
9:05)
Menarik perhatian pelajar
terhadap isi pembelajaran
Guru memaklumkan dan
menerangkan tentang topik
pelajaran hari ini iaitu asas
grafik.
Pelajar mendengar
dan mencatat
penerangan yang telah
disampaikan oleh
guru.
Strategi :
Penerangan dan soal
jawab.
ABM:
Persembahan power
point.
KBKK:
Menjana idea
Langkah 1
5 minit
(9:05 –
Ulangkaji imbas kembali
pembelajaran terdahulu
(pengenalan kepada grafik)
Guru meminta pelajar untuk
memberi ulasan mengenai
asas grafik yang sudah
Pelajar menjawab
soalan yang diberikan
oleh guru.
Strategi:
Soal jawab dan
pembahagian kumpulan.
4. Rancangan Pengajaran Harian
4
9:10)
Membahagikan pelajar kepada 3
kumpulan :
Pemulihan – sederhana.
Pengayaan – hebat.
Penegasan – biasa.
dipelajari pada minggu lepas.
Guru edar soalan kepada
peajar.
Guru membahagikan pelajar
kepada 3 kumpulan :
Pemulihan – sederhana.
Pengayaan – hebat.
Penegasan – biasa.
Berdasarkan jawapan,
pelajar dibahagikan
kepada 3 kumpulan:
Pemulihan – sederhana.
Pengayaan – hebat.
Penegasan – biasa.
ABM:
Persembahan power
point.
KBKK:
Berfikiran kritis dan
memberi pendapat.
Nilai murni:
Keyakinan diri dan
berani.
Langkah 2
10 minit
(9:10 –
9:20)
Pembahagian kumpulan
mengikut tahap kefahaman.
Guru menyuruh pelajar
menyatakan 2 jenis grafik
digital yang terdapat dalam
kelas.
Berdasarkan jawapan
pelajar dibahagikan
kepada 2 kumpulan:
Pemulihan – sederhana.
Pengayaan – hebat.
Strategi:
Soal jawab dan
pembahagian kumpulan.
ABM:
Kertas A4
KBKK:
Berfikiran kritis dan
memberi pendapat.
Nilai murni:
Keyakinan diri dan
berani.
Langkah 3 Pengabungan antara kumpulan Guru membahagikan pelajar Pelajar pengayaan Strategi:
5. Rancangan Pengajaran Harian
5
5 minit
(9:20 –
9:25)
pemulihan dan pengayaan. kepada kumpulan kecil.
Guru mengagihkan pelajar
pengayaan kepada setiap
kumpulan pelajar pemulihan.
Guru memberi tajuk kepada
setiap kumpulan (ciri-ciri
grafik).
diminta mengetuai
kumpulan masing-
masing.
Pembahagian kumpulan.
ABM:
Lembara Kerja.
KBKK:
Berfikiran kritis dan
memberi pendapat.
Nilai murni:
Keyakinan diri dan
kerjasama berkumpulan.
Langkah 4
10 minit
(9:25 –
9:35)
Pendedahan kepada format
grafik.
Guru mendedahkan kepada
pelajar tentang format-format
grafik.
Pelajar mendengar
dan mencatat
penerangan yang telah
disampaikan oleh
guru.
Strategi:
Penerangan daripada
guru.
ABM:
Persembahan power
point.
Langkah 5
5 minit
(9:35 –
9:40)
Ulasan pelajar. Guru meminta setiap
kumpulan menghantar wakil
untuk membuat ulasan.
Pelajar yang telah
dipilih setiap
kumpulan
menerangkan asas
grafik yang telah
dipelajari yang
disampaikan oleh
guru.
Pelajar mencatat
Strategi:
Ulasan daripada pelajar.
ABM:
Persembahan power
point.
6. Rancangan Pengajaran Harian
6
maklumat yang telah
disampaikan oleh
setiap wakil
kumpulan mengenai
asas grafik.
Refleksi :
Pelajar dapat menghuraikan dengan jelas dan memahami mengenai asas grafik dan format grafik. Pelajar lebih melibatkan diri di
dalam kelas dengan memberi idea yang kreatif. Pelajar berani dan yakin dalam berkongsi pendapat di hadapan kelas. Pelajar memberi respon
yang baik dalam aktiviti kumpulan yang dijalankan. Pelajar tidak sabar menunggu kelas berikutnya pada minggu hadapan.