SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 9
Descargar para leer sin conexión
Тема. Просторічні слова, діалектні, застарілі, запозичені слова, неологізми, їх стилістичні функції
Мета: з'ясувати поняття загальновживана лексика, просторічні слова , діалектні, застарілі,
запозичені слова, неологізми , збагачувати словниковий запас учнів; розвивати спостережливість,
увагу, акторські здібності, уміння спілкуватися з оточуючими; виховувати інтерес до мовних
явищ, почуття взаємодопомоги й підтримки.
Обладнання: мультимедійна презентація за темою уроку, аудіо запис музики, роздатковий
матеріал, словники , комп’ютер, презентації учнів, коровай, плакати, стрічки
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Організаційний момент


     Сценка ( «За двома зайцями» М.Старицького)
     Слово вчителя
     Привітання гостей
      Український коровай
      Лоскочуть пахощі святкові,
      Духмяний смак нуртує вкрай:
      Лежить рушник святково-новий,
      На ньому – пишний коровай.
      На рушнику - цвітуть віночки:
      Волошки – з неба синь дістали,
      І в оксамитових листочках
      Сором’язливість заховали.
      Сипнуло сонце жовтяниці
      На перевесла золоті,
      В снопи у жито і пшеницю,
      Хлібні лани густі-густі.
      Колос важкий землиця пестить,
      А небо – щедро напуває.
      Як радо серцю – гордо нести
Сніп перший нового врожаю.
     Лежить духмяна тут хлібина
     На рушнику, у ріднім краї.
     В ушануванні Україна
     Хліб – короваєм величає.
     Лежить, мов сонце золотаве,
     На вишиванім рушнику
     Наш коровай – це наша слава
     В пшеничнім плетиві-вінку.
     Нехай лани - будуть багаті,
     А коровай – в кожній родині,
     Щоб був достаток в кожній хаті
     Й заможна наша Україна!
     (Запрошення учнів, які приймали участь у сценці до обраної ними групи)
     Оголошення теми, мети та епіграфу до уроку


     ІІ. Вступне слово
   Людина довго вдихала повітря, перш ніж дізналася про його існування, і довго
знала про існування повітря, перш ніж відкрила його властивості, його склад і
значення у житті людини.
   Люди довго користувалися скарбами рідного слова, перш ніж звернули увагу
на його складність і глибину, оцінили його значення у своєму житті.
Мета уроку - з'ясувати поняття загальновживана лексика, просторічні слова , діалектні, застарілі,
запозичені слова, неологізми , збагачувати словниковий запас учнів; розвивати спостережливість,
увагу, акторські здібності, уміння спілкуватися з оточуючими; виховувати інтерес до мовних
явищ, почуття взаємодопомоги й підтримки.
Я – старшокласник.
                                         Я – особистість творча.
                                         Я думаю, аналізую, висловлюю
                                          свої судження.
Кожен із учнів висловлює свої сподівання щодо уроку.
     (Учні поділені на групи)


ІІ. Актуалізація опорних знань
1 Перевірка домашнього завдання
     Розминка
     Дібрати до запозичених слів власне українські відповідники
     Ілюстрація - малюнок
     Педіатр - дитячий лікар
     Експрес - швидкий поїзд
     Спектакль - вистава
     Дискусія - суперечка
     Сквер - невеликий сад у місті
     Бал - оцінка успішності
     Продовжити ряд слів, які б починалися названими запозиченими
     елементами.
        БІО- (життя) – біологія, біохімія, біосинтез
        ТЕЛЕ – (далеко) – телеграма, телефон, телеграф
        ІНТЕР ( поміж всіма) – Інтернет, інтервал.


     ІІІ. Слово вчителя
     Літературна мова – оброблена, унормована форма загальнонародної мови, що існує поряд
     з іншими її формами (діалектами, просторіччям, жаргонами), яка в писемному та усному
     різновидах обслуговує культурне життя народу, всі сфери його суспільної діяльності.
     Літературна мова є вищою формою загальнонародної мови.
У процесі розвитку мови сформувалися певні правила, що стали обов’язковими для
носіїв мови та визначаються як мовна норма..
     Мовна норма – це сукупність історично зумовлених мовних засобів, що вважаються
зразковими на певному історичному етапі розвитку мови, фіксуються у правописі,
словниках, довідниках, підручниках, посібниках з української мови. Мовні норми
співвідносяться з мовними рівнями:
- орфоепічні (норми вимови звуків і звукосполучень);
- лексичні (норми слововживання);
- орфографічні (написання слів та їх частин);
- графічні (норми запису звуків на письмі);
- граматичні (вживання граматичних норм слів);
- синтаксичні (побудова словосполучень і речень);
- стилістичні (відбір мовних одиниць відповідно до умов спілкування).
Саме стилістичні засоби лексикології можна розподілити за використанням їх у різних
функціональних стилях. Стилістична грамотність передбачає насамперед правильне й
доречне вживання слів – відповідно до їхнього значення й емоційно-стилістичного
забарвлення. Усі слова, що вживаються в мові , становлять її словниковий склад. або
лексику. Слова, якими користуються всі - називаються загальновживаними. Вони
використовуються в усіх стилях мовлення, всім зрозумілі й означають звичні для всіх
поняття.
Слова, які щойно з’явилися в мові - називаються неологізмами. Вони поділяються на дві
підгрупи:
1. Слова, що позначають нові предмети і явища в науці, техніці, суспільно-політичному
житті й побуті;
2. Нові слова, які характеризують як нові, так і вже відомі предмети, явища, дії, стани в
образно-емоційному плані.
Презентація 1 групи
Архаїзмами(застарілими словами) називають слова, які вийшли із загального вжитку. Вони
вживаються у творах на історичну тему, а також для надання мові урочистості або, навпаки,
іронічного звучання.
Слова, що вживаються в певній місцевості, називаються діалектизмами. Вони
використовуються в художніх творах для передачі місцевого колориту.
Джерельною базою сучасної літературної мови є її діалекти. Термін діалект актуальний у
двох визначеннях
Діалект територіальний – різновид національної мови, що є засобом спілкування людей, які
мешкають на одній території. Сукупність близьких діалектів утворює наріччя, сукупність
усіх наріч – діалектну мову, що є складовою національної.
Українська національна мова нараховує три наріччя:
   1) північне, до складу якого входять східно поліський, середньо поліський та західно
      поліський діалекти (північні регіони України);
   2) південно-східне, складовими якого є середньо наддніпрянський, слобожанський і
      степовий діалекти ( центральні, південні та східні області України);
   3) південно-західне, до складу якого входять лемківський, надсянський, закарпатський,
      покутсько-буковинський, гуцульський, бойківський, наддністрянський, волинський,
      подільський діалекти (південно-західні регіони України, Закарпатська область).
   Діалект соціальний – різновид загальнонародної мови, що використовується переважно
   в усному спілкуванні окремою соціальною групою, яка об’єднує людей за ознакою
   суспільного становища, професії, віку, інтересів, звичок, занять. Словник таких груп
   складається зі специфічних повнозначних слів, загальновживаних слів у специфічних
   значеннях, решта – загальнонародна лексика. До соціальних діалектів відносять арго,
   жаргони, сленг.
      Арго ( від фр.argot – жаргон) – особлива система слів і словотвірних засобів певної
   обмеженої професії чи соціальної групи людей, що складається з довільно обраних
   видозмінених елементів однієї чи кількох мов. Зазвичай арго використовують як засіб
   конспірації. Прийнято вважати, що арго – мова соціального дна, антисоціальних
   елементів (злодіїв, жебраків, картярів тощо). Така думка є дещо помилковою, оскільки
   відомо про арго лірницької професійно-соціальної спільноти, яке служило засобом
   самозахисту та ідентифікації. Для арго характерні слова, що є зрозумілими тільки для
   обмеженої групи людей, наприклад хаза – квартира, ксива (документ). Дитяче
приставлення якогось звукосполучення , наприклад ку, до кожного складу слова –
   кухлокупець -хлопець.
   Жаргон ( від фр. Jargon – пташина мова, цвірінькання) – різновид мови, що
   використовується в усному спілкуванні окремою соціальною групою людей,
   об’єднаних професією, місцем у суспільстві, зацікавленнями або віковою категорією.
   На відміну від арго, жаргон має відкритий характер і виникає в порівняно великих
   групах носіїв мови. Учнівський (украла, фізра, шпора), студентський (вишка, студак),
   програмістський (аська, клава, глючити, зависати)
   Сленг ( від англ..slang - жаргон) – різновид розмовної мови, що оцінюється
   суспільством як підкреслено неофіційна; відкрита мовна підсистема ненормативних,
   стилістично знижених лексико-фразеологічних одиниць. У сучасному суспільстві
   актуальним є питання про молодіжний сленг ( кльовий прикид, драйвові, відриватися,
   втикати тощо), особливо факт його появи у творах художньої літератури (С.Жадан,
   Ю.Андрухович)
   Основна сфера творення та функціонування сленгу – великі міста. За дослідженнями
   Е.Береговської, використання сленгового слова у великому місті складає в середньому
   65%, тоді як на периферії – 18%.
   Презентація 2 групи
   Просторіччя – різновид загальнонародної мови, що разом із діалектами та жаргонами
   протистоїть літературній мові, хоча не є обмеженим територіально чи соціально.
   Функціонує в усній формі, включає слова, граматичні форми, звороти, що не є
   нормативними, але активно вживаються в побутовому мовленні: трамвай, полотенце,
   базар, сахарь, охтобуз; свинюка, кікімора, випендрюватися, милитися, щас, понімаєте,
   до свіданя, законектитися. У художніх творах просторіччя використовується як
   стилістичний засіб для надання мові зневажливого, іронічного, жартівливого та іншого
   відтінку.
Презентація 3 групи
Робота в групах
ІV. Тренувальні вправи.


1. Знайдіть речення з діалектизмом:
А Пишний крислатий дуб привертав увагу багатьох мандрівників, які
цікавляться пам’ятниками минулого (І.Шаповал).
Б Я почав прислухатися та роздивлятися й незабаром помітив, що голоси
лунали з молдавської колиби (М.Коцюбинський).
В Під стріхами хат дбайливі господині розвішали кетяги червоної калини
(І.Цюпа).
Г Вкладали кореневища аїру в бурдюки з водою, щоб вода довго залишалася
свіжою завдяки дії фітонцидів (Л.Павленко).
Д Звичай щедрувати і частково колядувати і віншувати на Новий рік був
переважно землеробським (Я.Головацький).
Діалектне слово вжито в реченні
А І легеня сопілка плаче, неначе вітер, що схитнувсь у яр.
Б У мармурових курганах – розм’яклий характер осоння.
В І вірш твій вирвався без титла, і дух твій вирвався з тенет.
Г Орел впинався кігтями в рамено.
Д Наші пращури давні вміли твердо тримати в десницях мечі.

Діалектне слово вжито в реченні
А Отож-бо ти файно наговорив.
Б Поспільство розступилось на аршини.
В На стелі був барельєф: сцена виїзду на полювання.
Г Молодії ланіти, очі і уста марніють зримо.
Д І на оновленій землі врага не буде, супостата.



Розподіліть слова на групи за сферою вживання: загальновживані,
професіоналізми, діалектизми, жаргонізми.
    Гострий, когут, діаметр, сьогодні, босака, щастя, ліжко, бульба, кабак,
народ, дослідження, бакси, дзеркало, прикол, аудит, сніговий, тачка, комета,
багрина, імпорт, ґринджоли, кльовий, пательня, радість, вакуум, предки,
маржина, слива, клінічний, універ.
Фізкультхвилинка
Запишіть слова у три колонки: архаїзми, історизми, неологізми
    Лакей, глаголити, холдинг, ламінувати, ложе, боярин, ланіти, ленінізм,
чумак, креативних, кошовий, піднебесність, кольчуга, міні-маркет,
політінформація, дощовиця, бутік, ректи, жупан, кріпацтво, правиця, волость.
Знайдіть порушення мовних норм у наведених словосполученнях. Із двома
виправленими словосполученнями (на вибір) складіть речення.
       Самі низькі ціни, убові заклади, без п’ятнадцяти шість, дякую Вас,
Харьків, культурологічний чоловік, відсилаю листа, з семидесятью учнями,
вибачаюся, спілкуватися на українській мові, свійський хлопець,
прокинулася у ранці, прикрасний.

     У поданому тексті визначте територіальні мовні особливості.
До якого діалекту він належить? Аргументуйте відповідь.
      Коли Іванкові минуло сім літ, він вже дивився на світ інакше. Він знав
уже багато. Умів знаходити помічне зілля – ода лен,матриган і підойму,
розумів, про що канькає каня, з чого повстала зозуля, і коли оповідав про все
те вдома, мати непевно позирала на нього: може воно до нього говорить?
Знав, що на світі панує нечиста сила, що радник (злий дух) править усім; що
в лісах повно лісовиків, які пасуть там свою маржинку: оленів, зайців і серн;
що там блукає веселий чугайстер, який зараз просить стрічного в танець та
роздирає нявки; що живе в лісі голос сокири. Вище, по безводних далеких
недеях, нявки розводять свої безконечні танки, а по скелях ховається щезник
(М.Коцюбинський. «Тіні забутих предків»).


 Назвати одним словом.
1. Людина, яка виявляє надзвичайну відвагу, хоробрість, самовідданість у
бою чи праці. (Герой)
2. Найвища почесна відзнака, нагорода за військові, трудові або інші заслуги.
(Орден)
3. Здатність людини думати, мислити, основа її свідомого життя. (Розум)
4. Знання, вміння, здобуті в житті, на практиці. (Досвід)
5. Великий, хижий птах, який водиться в степах чи горах, а також об-разна
назва сильної, мужньої людини. (Орел)
6. Вище звання командирського .складу військово-морських сил. (Адмірал)
7. Винагорода, яку вручають переможцеві в конкурсі. (Приз)
8. Масове інфекційне захворювання. (Епідемія)
9. Музичний супровід. (Акомпанемент)
10. Льодова гора, що плаває в морі. (Айсберг)
1. Склад зброї і військового спорядження. (Арсенал)
2. Приміщення, де стоять літаки і де проводиться їх поточний ремонті
(Ангар)
3. Великі з'єднання військових кораблів чи літаків військово-повітряного
флоту. (Ескадра)
4. Людина, яка знає багато мов. (Поліглот)
5. Розмова двох осіб. (Діалог)
6. Прилад для вимірювання температури'. (Термометр) 1. Керівник великого
підприємства. (Директор)
8. Спір з якогось питання. (Полеміка)
9. Лікар, який лікує очі. (Окуліст)
10. Документ на постійне відвідування концертів музики. (Абонемент)

2. Рольова гра «Ти — оратор». Інтонаційна вправа. Прочитати речення з
певними інтонаціями.
Із захопленням, потім з розсудом. (Ну і гра!) Із захватом, із розчаруванням.
(Оце так сюрприз!) Зачудовано, зі зневагою. (Яка красуня!).

УІІІ. Заключне слово про роль слова в житті людини,
                      З того часу, як слово стає для дитини інструментом, за
допомогою якого твориться нова краса, дитина піднімається на нову
сходинку бачення світу, досягає якісно нового етапу у своєму духовному
розвитку. Їй хочеться у слові виразити своє захоплення, свій подив перед
красою світу
Підведення підсумків.
IV. Підсумки уроку

Дерево сподівань.
Пісня
V. Домашнє завдання
Домашнє завдання.
§ 39. с.202 -203
Вправа 463
З’ясуйте, який діалект уживається на території, де ви мешкаєте. Визначте
мовні особливості, притаманні вашому регіону, проілюструйте відповідь
прикладами.
Або
§ 39. с.202 -203
Вправа 463
Випишіть з «Історії України» науково-навчальний текст, що характеризує
княжу добу або період кріпаччини. Підкресліть застарілу лексику (історизми,
архаїзми), обґрунтуйте їх доцільність у тексті.

Дерево сподівань.
Пісня

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016kreidaros1
 
Підручник Українська мова 8 клас О.П. Глазова (2021 рік)
Підручник Українська мова 8 клас О.П. Глазова (2021 рік)Підручник Українська мова 8 клас О.П. Глазова (2021 рік)
Підручник Українська мова 8 клас О.П. Глазова (2021 рік)12Балів ГДЗ
 
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijjUkrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijjfreegdz
 
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укрAira_Roo
 
9 укр яз_бондаренко_ярмолюк_для рус_2009_укр
9 укр яз_бондаренко_ярмолюк_для рус_2009_укр9 укр яз_бондаренко_ярмолюк_для рус_2009_укр
9 укр яз_бондаренко_ярмолюк_для рус_2009_укрAira_Roo
 
Ukrajinska mova-10-klas-bondarenko-2010
Ukrajinska mova-10-klas-bondarenko-2010Ukrajinska mova-10-klas-bondarenko-2010
Ukrajinska mova-10-klas-bondarenko-2010freegdz
 

La actualidad más candente (9)

Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016
 
1
11
1
 
Підручник Українська мова 8 клас О.П. Глазова (2021 рік)
Підручник Українська мова 8 клас О.П. Глазова (2021 рік)Підручник Українська мова 8 клас О.П. Глазова (2021 рік)
Підручник Українська мова 8 клас О.П. Глазова (2021 рік)
 
українська мова 6 кл
українська мова 6 клукраїнська мова 6 кл
українська мова 6 кл
 
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijjUkrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
 
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр
 
9 укр яз_бондаренко_ярмолюк_для рус_2009_укр
9 укр яз_бондаренко_ярмолюк_для рус_2009_укр9 укр яз_бондаренко_ярмолюк_для рус_2009_укр
9 укр яз_бондаренко_ярмолюк_для рус_2009_укр
 
Ukrajinska mova-10-klas-bondarenko-2010
Ukrajinska mova-10-klas-bondarenko-2010Ukrajinska mova-10-klas-bondarenko-2010
Ukrajinska mova-10-klas-bondarenko-2010
 
1
11
1
 

Destacado

українська мова
українська моваукраїнська мова
українська моваPsariova
 
білецька анастасія дмитрівна
білецька анастасія дмитрівнабілецька анастасія дмитрівна
білецька анастасія дмитрівнаPsariova
 
день закоханих (9 11 клас)
день закоханих (9 11 клас)день закоханих (9 11 клас)
день закоханих (9 11 клас)Psariova
 
світова література
світова літературасвітова література
світова літератураPsariova
 
до планів вр класних керівників на іі семестр
до планів вр класних керівників на іі семестрдо планів вр класних керівників на іі семестр
до планів вр класних керівників на іі семестрPsariova
 
українська мова та рідні мови, інтегровані курси література
українська мова та рідні мови, інтегровані курси літератураукраїнська мова та рідні мови, інтегровані курси література
українська мова та рідні мови, інтегровані курси літератураPsariova
 
про вшанування пам`яті видатних українців
про вшанування пам`яті видатних українцівпро вшанування пам`яті видатних українців
про вшанування пам`яті видатних українцівPsariova
 
хімія
хіміяхімія
хіміяPsariova
 
1. інформатор діяльності шкіл 2013
1. інформатор діяльності шкіл 20131. інформатор діяльності шкіл 2013
1. інформатор діяльності шкіл 2013Psariova
 
режим роботи гуртків і секцій
режим роботи гуртків і секцій режим роботи гуртків і секцій
режим роботи гуртків і секцій Psariova
 
песни победы
песни победыпесни победы
песни победыPsariova
 
місто зірок
місто зірокмісто зірок
місто зірокPsariova
 
звіт 2013
звіт 2013звіт 2013
звіт 2013Psariova
 
режим роботи гуртків і секцій
режим роботи гуртків і секцій режим роботи гуртків і секцій
режим роботи гуртків і секцій Psariova
 
про нформац ю
про  нформац юпро  нформац ю
про нформац юPsariova
 
Budget 2016 I Proposals and Analysis
Budget 2016 I Proposals and AnalysisBudget 2016 I Proposals and Analysis
Budget 2016 I Proposals and AnalysisCA Gaurav Gupta
 
Fisiología y Conducta: La Motivación
Fisiología y Conducta: La MotivaciónFisiología y Conducta: La Motivación
Fisiología y Conducta: La MotivaciónUniversidad Yacambú
 
Diez preguntas curiosas
Diez preguntas curiosasDiez preguntas curiosas
Diez preguntas curiosaslastpatrol
 

Destacado (20)

українська мова
українська моваукраїнська мова
українська мова
 
білецька анастасія дмитрівна
білецька анастасія дмитрівнабілецька анастасія дмитрівна
білецька анастасія дмитрівна
 
день закоханих (9 11 клас)
день закоханих (9 11 клас)день закоханих (9 11 клас)
день закоханих (9 11 клас)
 
світова література
світова літературасвітова література
світова література
 
до планів вр класних керівників на іі семестр
до планів вр класних керівників на іі семестрдо планів вр класних керівників на іі семестр
до планів вр класних керівників на іі семестр
 
українська мова та рідні мови, інтегровані курси література
українська мова та рідні мови, інтегровані курси літератураукраїнська мова та рідні мови, інтегровані курси література
українська мова та рідні мови, інтегровані курси література
 
про вшанування пам`яті видатних українців
про вшанування пам`яті видатних українцівпро вшанування пам`яті видатних українців
про вшанування пам`яті видатних українців
 
хімія
хіміяхімія
хімія
 
Tarea del seminario 2
Tarea del seminario 2Tarea del seminario 2
Tarea del seminario 2
 
1. інформатор діяльності шкіл 2013
1. інформатор діяльності шкіл 20131. інформатор діяльності шкіл 2013
1. інформатор діяльності шкіл 2013
 
режим роботи гуртків і секцій
режим роботи гуртків і секцій режим роботи гуртків і секцій
режим роботи гуртків і секцій
 
песни победы
песни победыпесни победы
песни победы
 
місто зірок
місто зірокмісто зірок
місто зірок
 
звіт 2013
звіт 2013звіт 2013
звіт 2013
 
режим роботи гуртків і секцій
режим роботи гуртків і секцій режим роботи гуртків і секцій
режим роботи гуртків і секцій
 
про нформац ю
про  нформац юпро  нформац ю
про нформац ю
 
Budget 2016 I Proposals and Analysis
Budget 2016 I Proposals and AnalysisBudget 2016 I Proposals and Analysis
Budget 2016 I Proposals and Analysis
 
Lower Pri C - Key parts of speech
Lower Pri C - Key parts of speechLower Pri C - Key parts of speech
Lower Pri C - Key parts of speech
 
Fisiología y Conducta: La Motivación
Fisiología y Conducta: La MotivaciónFisiología y Conducta: La Motivación
Fisiología y Conducta: La Motivación
 
Diez preguntas curiosas
Diez preguntas curiosasDiez preguntas curiosas
Diez preguntas curiosas
 

Similar a відкритий урок 10 клас

10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр
10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр
10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укрAira_Roo
 
10 um z_u
10 um z_u10 um z_u
10 um z_u4book
 
Ukrmova 10-klas-zabolotnyj
Ukrmova 10-klas-zabolotnyjUkrmova 10-klas-zabolotnyj
Ukrmova 10-klas-zabolotnyjkreidaros1
 
10 um z_u
10 um z_u10 um z_u
10 um z_uUA1011
 
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabol
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabolPortfel.in.ua 123 ukr_mova_zabol
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabolportfel
 
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укрAira_Roo
 
11 um z_r
11 um z_r11 um z_r
11 um z_rUA1011
 
Ukrmova 11-klas-zabolotnyj
Ukrmova 11-klas-zabolotnyjUkrmova 11-klas-zabolotnyj
Ukrmova 11-klas-zabolotnyjkreidaros1
 
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.pr1nc1k
 
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.pr1nc1k
 
5_um_pan_2022.pdf
5_um_pan_2022.pdf5_um_pan_2022.pdf
5_um_pan_2022.pdf4book9kl
 
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018kreidaros1
 
22 ukrajinska mova
22 ukrajinska mova22 ukrajinska mova
22 ukrajinska movaProGamer12
 
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016kreidaros1
 
Ukrajinska mova-10-klas-tushnicka-2018
Ukrajinska mova-10-klas-tushnicka-2018Ukrajinska mova-10-klas-tushnicka-2018
Ukrajinska mova-10-klas-tushnicka-2018kreidaros1
 
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019-ros
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019-rosUkrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019-ros
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019-roskreidaros1
 

Similar a відкритий урок 10 клас (20)

10
1010
10
 
10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр
10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр
10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр
 
10 um z_u
10 um z_u10 um z_u
10 um z_u
 
Ukrmova 10-klas-zabolotnyj
Ukrmova 10-klas-zabolotnyjUkrmova 10-klas-zabolotnyj
Ukrmova 10-klas-zabolotnyj
 
10 um z_u
10 um z_u10 um z_u
10 um z_u
 
vsvs
vsvsvsvs
vsvs
 
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabol
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabolPortfel.in.ua 123 ukr_mova_zabol
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabol
 
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр
 
11 um z_r
11 um z_r11 um z_r
11 um z_r
 
Ukrmova 11-klas-zabolotnyj
Ukrmova 11-klas-zabolotnyjUkrmova 11-klas-zabolotnyj
Ukrmova 11-klas-zabolotnyj
 
cwscwec
cwscweccwscwec
cwscwec
 
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.
 
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.
 
5_um_pan_2022.pdf
5_um_pan_2022.pdf5_um_pan_2022.pdf
5_um_pan_2022.pdf
 
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018
 
22 ukrajinska mova
22 ukrajinska mova22 ukrajinska mova
22 ukrajinska mova
 
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016
 
Ukrajinska mova-10-klas-tushnicka-2018
Ukrajinska mova-10-klas-tushnicka-2018Ukrajinska mova-10-klas-tushnicka-2018
Ukrajinska mova-10-klas-tushnicka-2018
 
1
11
1
 
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019-ros
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019-rosUkrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019-ros
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019-ros
 

Más de Psariova

фото памятников мемориалов
фото памятников мемориаловфото памятников мемориалов
фото памятников мемориаловPsariova
 
сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська
 сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська  сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська
сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська Psariova
 
план заход¦в до 70 р¦ччя перемоги
план заход¦в до 70 р¦ччя перемогиплан заход¦в до 70 р¦ччя перемоги
план заход¦в до 70 р¦ччя перемогиPsariova
 
план до дня козацтва
план до дня козацтваплан до дня козацтва
план до дня козацтваPsariova
 
нарис
нариснарис
нарисPsariova
 
земляки дважды герои советского союза
земляки   дважды герои советского союзаземляки   дважды герои советского союза
земляки дважды герои советского союзаPsariova
 
22.09 день партизансько¬ слави
22.09 день партизансько¬ слави22.09 день партизансько¬ слави
22.09 день партизансько¬ славиPsariova
 
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦й
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦йсценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦й
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦йPsariova
 
письмо ветеранам
письмо ветеранамписьмо ветеранам
письмо ветеранамPsariova
 
матер¦али вступно¬ частини
матер¦али вступно¬ частини матер¦али вступно¬ частини
матер¦али вступно¬ частини Psariova
 
листи до ветеран¦в
листи до ветеран¦влисти до ветеран¦в
листи до ветеран¦вPsariova
 
лист сидоренко
лист сидоренколист сидоренко
лист сидоренкоPsariova
 
лист до ветерана
лист до  ветераналист до  ветерана
лист до ветеранаPsariova
 
лист ветерану
лист ветеранулист ветерану
лист ветерануPsariova
 
и нам войну забыть нельзя
и  нам войну забыть нельзяи  нам войну забыть нельзя
и нам войну забыть нельзяPsariova
 
дорогий ветеране,3
дорогий ветеране,3дорогий ветеране,3
дорогий ветеране,3Psariova
 
дорогий ветеране,2
дорогий ветеране,2дорогий ветеране,2
дорогий ветеране,2Psariova
 
дорогий ветеране, 1
дорогий    ветеране, 1дорогий    ветеране, 1
дорогий ветеране, 1Psariova
 
дорог ветерани
дорог  ветеранидорог  ветерани
дорог ветераниPsariova
 
вучетич евгений викторович
вучетич евгений викторовичвучетич евгений викторович
вучетич евгений викторовичPsariova
 

Más de Psariova (20)

фото памятников мемориалов
фото памятников мемориаловфото памятников мемориалов
фото памятников мемориалов
 
сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська
 сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська  сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська
сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська
 
план заход¦в до 70 р¦ччя перемоги
план заход¦в до 70 р¦ччя перемогиплан заход¦в до 70 р¦ччя перемоги
план заход¦в до 70 р¦ччя перемоги
 
план до дня козацтва
план до дня козацтваплан до дня козацтва
план до дня козацтва
 
нарис
нариснарис
нарис
 
земляки дважды герои советского союза
земляки   дважды герои советского союзаземляки   дважды герои советского союза
земляки дважды герои советского союза
 
22.09 день партизансько¬ слави
22.09 день партизансько¬ слави22.09 день партизансько¬ слави
22.09 день партизансько¬ слави
 
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦й
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦йсценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦й
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦й
 
письмо ветеранам
письмо ветеранамписьмо ветеранам
письмо ветеранам
 
матер¦али вступно¬ частини
матер¦али вступно¬ частини матер¦али вступно¬ частини
матер¦али вступно¬ частини
 
листи до ветеран¦в
листи до ветеран¦влисти до ветеран¦в
листи до ветеран¦в
 
лист сидоренко
лист сидоренколист сидоренко
лист сидоренко
 
лист до ветерана
лист до  ветераналист до  ветерана
лист до ветерана
 
лист ветерану
лист ветеранулист ветерану
лист ветерану
 
и нам войну забыть нельзя
и  нам войну забыть нельзяи  нам войну забыть нельзя
и нам войну забыть нельзя
 
дорогий ветеране,3
дорогий ветеране,3дорогий ветеране,3
дорогий ветеране,3
 
дорогий ветеране,2
дорогий ветеране,2дорогий ветеране,2
дорогий ветеране,2
 
дорогий ветеране, 1
дорогий    ветеране, 1дорогий    ветеране, 1
дорогий ветеране, 1
 
дорог ветерани
дорог  ветеранидорог  ветерани
дорог ветерани
 
вучетич евгений викторович
вучетич евгений викторовичвучетич евгений викторович
вучетич евгений викторович
 

Último

КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.ppt
КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.pptКНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.ppt
КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.pptТаисия Папенчук
 
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантастаРоберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантастаAdriana Himinets
 
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверейЧеркаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверейvitaliyinformatik
 
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін НБУ для дітей
 
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 

Último (8)

17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.ppt
КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.pptКНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.ppt
КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.ppt
 
205 років драми І. Котляревського «Наталка Полтавка» (1819)
205 років драми І. Котляревського «Наталка Полтавка» (1819)205 років драми І. Котляревського «Наталка Полтавка» (1819)
205 років драми І. Котляревського «Наталка Полтавка» (1819)
 
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантастаРоберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
 
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверейЧеркаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
 
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
 

відкритий урок 10 клас

  • 1. Тема. Просторічні слова, діалектні, застарілі, запозичені слова, неологізми, їх стилістичні функції Мета: з'ясувати поняття загальновживана лексика, просторічні слова , діалектні, застарілі, запозичені слова, неологізми , збагачувати словниковий запас учнів; розвивати спостережливість, увагу, акторські здібності, уміння спілкуватися з оточуючими; виховувати інтерес до мовних явищ, почуття взаємодопомоги й підтримки. Обладнання: мультимедійна презентація за темою уроку, аудіо запис музики, роздатковий матеріал, словники , комп’ютер, презентації учнів, коровай, плакати, стрічки Тип уроку: комбінований. Хід уроку: І. Організаційний момент Сценка ( «За двома зайцями» М.Старицького) Слово вчителя Привітання гостей Український коровай Лоскочуть пахощі святкові, Духмяний смак нуртує вкрай: Лежить рушник святково-новий, На ньому – пишний коровай. На рушнику - цвітуть віночки: Волошки – з неба синь дістали, І в оксамитових листочках Сором’язливість заховали. Сипнуло сонце жовтяниці На перевесла золоті, В снопи у жито і пшеницю, Хлібні лани густі-густі. Колос важкий землиця пестить, А небо – щедро напуває. Як радо серцю – гордо нести
  • 2. Сніп перший нового врожаю. Лежить духмяна тут хлібина На рушнику, у ріднім краї. В ушануванні Україна Хліб – короваєм величає. Лежить, мов сонце золотаве, На вишиванім рушнику Наш коровай – це наша слава В пшеничнім плетиві-вінку. Нехай лани - будуть багаті, А коровай – в кожній родині, Щоб був достаток в кожній хаті Й заможна наша Україна! (Запрошення учнів, які приймали участь у сценці до обраної ними групи) Оголошення теми, мети та епіграфу до уроку ІІ. Вступне слово Людина довго вдихала повітря, перш ніж дізналася про його існування, і довго знала про існування повітря, перш ніж відкрила його властивості, його склад і значення у житті людини. Люди довго користувалися скарбами рідного слова, перш ніж звернули увагу на його складність і глибину, оцінили його значення у своєму житті. Мета уроку - з'ясувати поняття загальновживана лексика, просторічні слова , діалектні, застарілі, запозичені слова, неологізми , збагачувати словниковий запас учнів; розвивати спостережливість, увагу, акторські здібності, уміння спілкуватися з оточуючими; виховувати інтерес до мовних явищ, почуття взаємодопомоги й підтримки.
  • 3. Я – старшокласник. Я – особистість творча. Я думаю, аналізую, висловлюю свої судження. Кожен із учнів висловлює свої сподівання щодо уроку. (Учні поділені на групи) ІІ. Актуалізація опорних знань 1 Перевірка домашнього завдання Розминка Дібрати до запозичених слів власне українські відповідники Ілюстрація - малюнок Педіатр - дитячий лікар Експрес - швидкий поїзд Спектакль - вистава Дискусія - суперечка Сквер - невеликий сад у місті Бал - оцінка успішності Продовжити ряд слів, які б починалися названими запозиченими елементами. БІО- (життя) – біологія, біохімія, біосинтез ТЕЛЕ – (далеко) – телеграма, телефон, телеграф ІНТЕР ( поміж всіма) – Інтернет, інтервал. ІІІ. Слово вчителя Літературна мова – оброблена, унормована форма загальнонародної мови, що існує поряд з іншими її формами (діалектами, просторіччям, жаргонами), яка в писемному та усному різновидах обслуговує культурне життя народу, всі сфери його суспільної діяльності. Літературна мова є вищою формою загальнонародної мови.
  • 4. У процесі розвитку мови сформувалися певні правила, що стали обов’язковими для носіїв мови та визначаються як мовна норма.. Мовна норма – це сукупність історично зумовлених мовних засобів, що вважаються зразковими на певному історичному етапі розвитку мови, фіксуються у правописі, словниках, довідниках, підручниках, посібниках з української мови. Мовні норми співвідносяться з мовними рівнями: - орфоепічні (норми вимови звуків і звукосполучень); - лексичні (норми слововживання); - орфографічні (написання слів та їх частин); - графічні (норми запису звуків на письмі); - граматичні (вживання граматичних норм слів); - синтаксичні (побудова словосполучень і речень); - стилістичні (відбір мовних одиниць відповідно до умов спілкування). Саме стилістичні засоби лексикології можна розподілити за використанням їх у різних функціональних стилях. Стилістична грамотність передбачає насамперед правильне й доречне вживання слів – відповідно до їхнього значення й емоційно-стилістичного забарвлення. Усі слова, що вживаються в мові , становлять її словниковий склад. або лексику. Слова, якими користуються всі - називаються загальновживаними. Вони використовуються в усіх стилях мовлення, всім зрозумілі й означають звичні для всіх поняття. Слова, які щойно з’явилися в мові - називаються неологізмами. Вони поділяються на дві підгрупи: 1. Слова, що позначають нові предмети і явища в науці, техніці, суспільно-політичному житті й побуті; 2. Нові слова, які характеризують як нові, так і вже відомі предмети, явища, дії, стани в образно-емоційному плані. Презентація 1 групи Архаїзмами(застарілими словами) називають слова, які вийшли із загального вжитку. Вони вживаються у творах на історичну тему, а також для надання мові урочистості або, навпаки, іронічного звучання.
  • 5. Слова, що вживаються в певній місцевості, називаються діалектизмами. Вони використовуються в художніх творах для передачі місцевого колориту. Джерельною базою сучасної літературної мови є її діалекти. Термін діалект актуальний у двох визначеннях Діалект територіальний – різновид національної мови, що є засобом спілкування людей, які мешкають на одній території. Сукупність близьких діалектів утворює наріччя, сукупність усіх наріч – діалектну мову, що є складовою національної. Українська національна мова нараховує три наріччя: 1) північне, до складу якого входять східно поліський, середньо поліський та західно поліський діалекти (північні регіони України); 2) південно-східне, складовими якого є середньо наддніпрянський, слобожанський і степовий діалекти ( центральні, південні та східні області України); 3) південно-західне, до складу якого входять лемківський, надсянський, закарпатський, покутсько-буковинський, гуцульський, бойківський, наддністрянський, волинський, подільський діалекти (південно-західні регіони України, Закарпатська область). Діалект соціальний – різновид загальнонародної мови, що використовується переважно в усному спілкуванні окремою соціальною групою, яка об’єднує людей за ознакою суспільного становища, професії, віку, інтересів, звичок, занять. Словник таких груп складається зі специфічних повнозначних слів, загальновживаних слів у специфічних значеннях, решта – загальнонародна лексика. До соціальних діалектів відносять арго, жаргони, сленг. Арго ( від фр.argot – жаргон) – особлива система слів і словотвірних засобів певної обмеженої професії чи соціальної групи людей, що складається з довільно обраних видозмінених елементів однієї чи кількох мов. Зазвичай арго використовують як засіб конспірації. Прийнято вважати, що арго – мова соціального дна, антисоціальних елементів (злодіїв, жебраків, картярів тощо). Така думка є дещо помилковою, оскільки відомо про арго лірницької професійно-соціальної спільноти, яке служило засобом самозахисту та ідентифікації. Для арго характерні слова, що є зрозумілими тільки для обмеженої групи людей, наприклад хаза – квартира, ксива (документ). Дитяче
  • 6. приставлення якогось звукосполучення , наприклад ку, до кожного складу слова – кухлокупець -хлопець. Жаргон ( від фр. Jargon – пташина мова, цвірінькання) – різновид мови, що використовується в усному спілкуванні окремою соціальною групою людей, об’єднаних професією, місцем у суспільстві, зацікавленнями або віковою категорією. На відміну від арго, жаргон має відкритий характер і виникає в порівняно великих групах носіїв мови. Учнівський (украла, фізра, шпора), студентський (вишка, студак), програмістський (аська, клава, глючити, зависати) Сленг ( від англ..slang - жаргон) – різновид розмовної мови, що оцінюється суспільством як підкреслено неофіційна; відкрита мовна підсистема ненормативних, стилістично знижених лексико-фразеологічних одиниць. У сучасному суспільстві актуальним є питання про молодіжний сленг ( кльовий прикид, драйвові, відриватися, втикати тощо), особливо факт його появи у творах художньої літератури (С.Жадан, Ю.Андрухович) Основна сфера творення та функціонування сленгу – великі міста. За дослідженнями Е.Береговської, використання сленгового слова у великому місті складає в середньому 65%, тоді як на периферії – 18%. Презентація 2 групи Просторіччя – різновид загальнонародної мови, що разом із діалектами та жаргонами протистоїть літературній мові, хоча не є обмеженим територіально чи соціально. Функціонує в усній формі, включає слова, граматичні форми, звороти, що не є нормативними, але активно вживаються в побутовому мовленні: трамвай, полотенце, базар, сахарь, охтобуз; свинюка, кікімора, випендрюватися, милитися, щас, понімаєте, до свіданя, законектитися. У художніх творах просторіччя використовується як стилістичний засіб для надання мові зневажливого, іронічного, жартівливого та іншого відтінку. Презентація 3 групи Робота в групах
  • 7. ІV. Тренувальні вправи. 1. Знайдіть речення з діалектизмом: А Пишний крислатий дуб привертав увагу багатьох мандрівників, які цікавляться пам’ятниками минулого (І.Шаповал). Б Я почав прислухатися та роздивлятися й незабаром помітив, що голоси лунали з молдавської колиби (М.Коцюбинський). В Під стріхами хат дбайливі господині розвішали кетяги червоної калини (І.Цюпа). Г Вкладали кореневища аїру в бурдюки з водою, щоб вода довго залишалася свіжою завдяки дії фітонцидів (Л.Павленко). Д Звичай щедрувати і частково колядувати і віншувати на Новий рік був переважно землеробським (Я.Головацький). Діалектне слово вжито в реченні А І легеня сопілка плаче, неначе вітер, що схитнувсь у яр. Б У мармурових курганах – розм’яклий характер осоння. В І вірш твій вирвався без титла, і дух твій вирвався з тенет. Г Орел впинався кігтями в рамено. Д Наші пращури давні вміли твердо тримати в десницях мечі. Діалектне слово вжито в реченні А Отож-бо ти файно наговорив. Б Поспільство розступилось на аршини. В На стелі був барельєф: сцена виїзду на полювання. Г Молодії ланіти, очі і уста марніють зримо. Д І на оновленій землі врага не буде, супостата. Розподіліть слова на групи за сферою вживання: загальновживані, професіоналізми, діалектизми, жаргонізми. Гострий, когут, діаметр, сьогодні, босака, щастя, ліжко, бульба, кабак, народ, дослідження, бакси, дзеркало, прикол, аудит, сніговий, тачка, комета, багрина, імпорт, ґринджоли, кльовий, пательня, радість, вакуум, предки, маржина, слива, клінічний, універ. Фізкультхвилинка Запишіть слова у три колонки: архаїзми, історизми, неологізми Лакей, глаголити, холдинг, ламінувати, ложе, боярин, ланіти, ленінізм, чумак, креативних, кошовий, піднебесність, кольчуга, міні-маркет, політінформація, дощовиця, бутік, ректи, жупан, кріпацтво, правиця, волость.
  • 8. Знайдіть порушення мовних норм у наведених словосполученнях. Із двома виправленими словосполученнями (на вибір) складіть речення. Самі низькі ціни, убові заклади, без п’ятнадцяти шість, дякую Вас, Харьків, культурологічний чоловік, відсилаю листа, з семидесятью учнями, вибачаюся, спілкуватися на українській мові, свійський хлопець, прокинулася у ранці, прикрасний. У поданому тексті визначте територіальні мовні особливості. До якого діалекту він належить? Аргументуйте відповідь. Коли Іванкові минуло сім літ, він вже дивився на світ інакше. Він знав уже багато. Умів знаходити помічне зілля – ода лен,матриган і підойму, розумів, про що канькає каня, з чого повстала зозуля, і коли оповідав про все те вдома, мати непевно позирала на нього: може воно до нього говорить? Знав, що на світі панує нечиста сила, що радник (злий дух) править усім; що в лісах повно лісовиків, які пасуть там свою маржинку: оленів, зайців і серн; що там блукає веселий чугайстер, який зараз просить стрічного в танець та роздирає нявки; що живе в лісі голос сокири. Вище, по безводних далеких недеях, нявки розводять свої безконечні танки, а по скелях ховається щезник (М.Коцюбинський. «Тіні забутих предків»). Назвати одним словом. 1. Людина, яка виявляє надзвичайну відвагу, хоробрість, самовідданість у бою чи праці. (Герой) 2. Найвища почесна відзнака, нагорода за військові, трудові або інші заслуги. (Орден) 3. Здатність людини думати, мислити, основа її свідомого життя. (Розум) 4. Знання, вміння, здобуті в житті, на практиці. (Досвід) 5. Великий, хижий птах, який водиться в степах чи горах, а також об-разна назва сильної, мужньої людини. (Орел) 6. Вище звання командирського .складу військово-морських сил. (Адмірал) 7. Винагорода, яку вручають переможцеві в конкурсі. (Приз) 8. Масове інфекційне захворювання. (Епідемія) 9. Музичний супровід. (Акомпанемент) 10. Льодова гора, що плаває в морі. (Айсберг) 1. Склад зброї і військового спорядження. (Арсенал) 2. Приміщення, де стоять літаки і де проводиться їх поточний ремонті (Ангар) 3. Великі з'єднання військових кораблів чи літаків військово-повітряного флоту. (Ескадра) 4. Людина, яка знає багато мов. (Поліглот) 5. Розмова двох осіб. (Діалог) 6. Прилад для вимірювання температури'. (Термометр) 1. Керівник великого підприємства. (Директор) 8. Спір з якогось питання. (Полеміка)
  • 9. 9. Лікар, який лікує очі. (Окуліст) 10. Документ на постійне відвідування концертів музики. (Абонемент) 2. Рольова гра «Ти — оратор». Інтонаційна вправа. Прочитати речення з певними інтонаціями. Із захопленням, потім з розсудом. (Ну і гра!) Із захватом, із розчаруванням. (Оце так сюрприз!) Зачудовано, зі зневагою. (Яка красуня!). УІІІ. Заключне слово про роль слова в житті людини, З того часу, як слово стає для дитини інструментом, за допомогою якого твориться нова краса, дитина піднімається на нову сходинку бачення світу, досягає якісно нового етапу у своєму духовному розвитку. Їй хочеться у слові виразити своє захоплення, свій подив перед красою світу Підведення підсумків. IV. Підсумки уроку Дерево сподівань. Пісня V. Домашнє завдання Домашнє завдання. § 39. с.202 -203 Вправа 463 З’ясуйте, який діалект уживається на території, де ви мешкаєте. Визначте мовні особливості, притаманні вашому регіону, проілюструйте відповідь прикладами. Або § 39. с.202 -203 Вправа 463 Випишіть з «Історії України» науково-навчальний текст, що характеризує княжу добу або період кріпаччини. Підкресліть застарілу лексику (історизми, архаїзми), обґрунтуйте їх доцільність у тексті. Дерево сподівань. Пісня