1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 2
Mata Pelajaran/Kelas : DSV Tahun 2 Masa :
Bidang : Membuat corak & Rekaan Tema : Alam Semula Jadi
Aktiviti : Tiupan Tajuk : Hiasan Bingkai Gambar
Standard
Pembelajaran
2.1 persepsi estetik
2.1.1 unsur seni
2.1.1.1
2.1.1.2
2.1.2 prinsip rekaan
2.1.2.1
2.1.2.2
2.2 Aplikasi seni
2.2.1
2.2.1.1
2.2.1.2
2.2.2
2.3 Ekspresi Kreatif
2.3.1
2.3.2
2.3.3
2.4 Apresiasi Seni
2.4.1
2.4.2
2.4.3
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan
corak teknik tiupan .
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual mnerusi penentuan media dan teknik dalam
penghasilan corak teknik.
3. Mengaplikasikan teknik dalam penghasilan corak melalui teknik tiupan.
4. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri berpandukan bahasa seni visual.
Aktiviti Pengajaran
& Pembelajaran
EMK Kreativiti dan inovasi
Bahan Bantu
Belajar
1. Contoh karya teknik tiupan.
2. Media: a) alat: tiada
b) bahan: warna air, palet, straw, surat khabar, apron, buku lukisan.
Penilaian
Pengajaran &
Pembelajaran
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti penghasilan corak berdasarkan 4 standard kandungan.
Refleksi • Kehadiran : __ / __
• Semua murid menguasai objektif.
• __ / __ murid menguasai objektif dan diberi latihan pengayaan.
• __ /__ murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan pemulihan.
• P&P ditangguhkan kerana
_________________________________________________________________________________
Guru menunjukkan
hasil karya
Guru & murid
bersoal jawab
Murid
menghasilkan karya
Murid pamer hasil
karya
Aktiviti P&P
2. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 2
Mata Pelajaran/Kelas : DSV Tahun 2 Masa :
Bidang : Menggambar Tema : Objek Buatan Manusia
Aktiviti : Gosokan Tajuk : Robot
Standard
Pembelajaran
1.1 persepsi estetik
1.1.1 unsur seni
1.1.1.1
1.1.2 prinsip rekaan
1.1.2.1
1.1.2.2
1.2 Aplikasi seni
1.2.1
1.1.2.1
1.1.2.2
1.2.2
1.2.2.1
1.3 Ekspresi Kreatif
1.3.1
1.3.2
1.3.3
1.4 Apresiasi Seni
1.4.1
1.4.2
1.4.3
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti garisan, rupa, bentuk imbangan, dan
kepelbagaian yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya lukisan.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik
dalam membuat lukisan.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber , kajian dan teknologi dalam penghasilan karya.
4. Presiasi terhadap karya sendiri dan rakan.
Aktiviti Pengajaran
& Pembelajaran 1. Guru memperkenalkan garisan selari dan garisan bersilang.
2. Guru memaparkan contoh lukisan menggunakan garisan selari dan garisan bersilang.
3. Murid melakar garisan slari dan garisan melintang pada gambar lukisan rumah.
4. Murid memaparkan hasil karya
EMK Keusahawanan, kreativiti dan inovasi
Bahan Bantu
Belajar
1. Contoh: contoh lukisan
2. Media: a) alat:tiada
b) bahan:kertas lukisan, pensel, pensel warna
Penilaian
Pengajaran &
Pembelajaran
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti penghasilan lukisan berdasarkan 4 standard kandungan.
Refleksi Pada akhirpembelajaran:
3. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 2
Mata Pelajaran/Kelas : DSV Tahun 2 Waja & Wawasan Masa : 2.20 – 3.20 & 3.35 – 4.35
Bidang : Membuat Corak Dan Rekaan Tema : Alam Semula Jadi
Aktiviti : Tiupan Tajuk : Hiasan Bingkai Gambar
Standard
Pembelajaran
2.1 persepsi estetik
2.1.1
2.1.1.1
2.1.1.2
2.1.2
2.1.2.1
2.1.2.2
2.2 Aplikasi seni
2.2.1
2.2.2.1
2.2.2.2
2.2.2
2.2.2.1
2.3 Ekspresi Kreatif
2.3.1
2.3.2
2.3.3
2.4 Apresiasi Seni
2.4.1
2.4.2
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan prinsip seni visual dan alam semula jadi dalam membuat
corak
2. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan corak
3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.
Aktiviti Pengajaran
& Pembelajaran
1. Guru menunjuk cara menghasilkan corak melalui teknik tiupan. (EK4.3)
2. Murid menghasilkan corakdengan menggunakan pelbagai warna. (EK1.1) (EK2.3) (EK 3.2)
3. Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan. (EK3.5)
EMK Keusahawanan, kreativiti dan inovasi
Bahan Bantu
Belajar
1. Contoh: contoh lukisan yang telah siap
2. Media: a) alat:surat khabar, berus lukisan, palet & straw
b) bahan: kertas lukisan, warna poster
Penilaian
Pengajaran &
Pembelajaran
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti penghasilan karya berdasarkan 4 standard kandungan.
Refleksi