Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
15
1. 56УРОК № 15
Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Текст і його ознаки. Тема та головна думка тексту. Поділ тексту на мікротеми та абзаци. Слайд № 1.
Мета: дати учням поняття про текст, його тему та головну думку, мікротему, абзац, тематичне речення; удосконалювати навички визначати тему та головну думку, мікротеми тексту, складати план готового тексту; розвивати логічне мислення; виховувати мовну культуру п’ятикласників.
Очікувані результати: учні визначають істотні ознаки тексту, тему, основну думку, мету спілкування; розуміють структуру тексту, вміють виділяти вступ, основну частину та кінцівку, ділять текст на абзаци, знаходять ключові слова у тексті, складають план готового тексту.
Обладнання: підручник, тлумачний словник, обладнання для комп’ютерної презентації.
Тип уроку: розвиток комунікативних умінь.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
;;
Перевірка домашнього завдання.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
;;
1. Робота в парах.
Прочитайте написане. Відновіть текст 2. Доберіть до кожного уривка заголовок.
Про що розповідається в кожному з уривків, що нового ви дізналися з прочитаного?
Текст 1 Слайд № 2
Виробництво керамічних виробів — трудомісткий і довготривалий процес, що вимагає від ремісника володіння різноманітними навичками — починаючи від вибору глини і закінчуючи термічною обробкою виробів.
Глину добували найчастіше відкритим способом за допомогою лопат і дерев’яних відер. Сировину привозили додому і складали у глинник, де глина протягом певного часу «пріла». Потім була обробка та очистка. Перед формовкою глину місили, як тісто.
2. 57
Текст 2 Слайди № 3–4
У розмальовці виробів брала участь уся сім’я гончара. Він складався з двох дерев’яних кругів: нижнього, більшого — спідняка і верхнього, меншого — верхняка. На Україні під кінець XIX ст. загального поширення набув ножний гончарний круг. До побутового посуду належали миски, полумиски, кашники, глечики, барильця, куманці тощо.
Нижній круг приводився в рух ногою, на верхньому гончар руками формував виріб. Після просушування на повітрі посуд випалювали у спеціальній печі. Для малювання вживали квач, куряче або дятлове пір’я, ріжок, дерев’яний ніж — стек.
(Із книги «Українське народознавство»)
;;
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Під час вивчення теми «Текст» я хочу дізнатися…
III. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
;;
1. Евристична бесіда.
— Спробуйте сформулювати визначення тексту. Які його ознаки ви можете назвати. Що таке тема та головна думка тексту?
Слайд № 5
Текст — це зв’язне висловлювання з кількох речень, об’єднаних між собою спільною думкою.
Слайд № 6
Ознаки тексту — задум (основна думка), зв’язність, завершеність.
Слайди № 7–8
Тема — те, про що розповідається в тексті.
Основна думка — це головне, що автор хоче сказати.
Слайди № 9–10
Виділені в абзацах речення або його частини називаються тематичними реченнями. Головне слово в цьому реченні називається тематичним словом.
;;
2. Робота за підручником.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу — с. 45.
2) Виконання вправ — 74, 75.
3) Опрацювання таблиці — с. 46.
3. 58
;;
3. Робота з текстом. Слайди № 12–13
Прослухайте текст. Визначте мікротеми, складіть план.
ЛЕДАЧА ПОДУШКА
Маленькій Яринці треба рано-рано вставати, щоб до школи йти, а не хочеться, ой як не хочеться! Ввечері питає Яринка у дідуся:
— Дідусю, чому вранці вставати не хочеться? Навчіть мене, дідусю, спати так, щоб хотілося вставати і йти до школи.
— Це подушка в тебе ледача,— відповів дідусь.
— А що ж їй зробити, щоб не була ледачою?
— Знаю я таємницю,— пошепки сказав дідусь.— Ото саме тоді, як вставати не хочеться, візьми подушку, винеси на свіже повітря, добре вибий її кулачками — вона й не буде ледачою.
— Справді? — зраділа Яринка.— Я так і зроблю завтра.
Ще дуже рано, а треба збиратися до школи. Не хочеться вставати Яринці. Але треба ж нарешті подушку привчити, лінощі з неї вибити!
Схопилась Яринка швиденько, одяглася. Взяла подушку, винесла на подвір’я, поклала на лавку — та кулачками її, кулачками. Повернулась до хати, поклала подушку на ліжко — та й умиватися.
А дідусь у вуса посміхається.
(За В. Сухомлинським)
Слайд № 14
Тема. Ледача подушка
І мікротема
Чому Яринці вранці вставати не хочеться?
ІІ мікротема
Справа в подушці
ІІІ мікротема
Треба вибити лінощі з подушки
ІV мікротема
«Ранкова зарядка» Яринки
V мікротема
Хитрощі дідуся
Перше тематичне речення
Чому вранці вставати не хочеться?
Друге тематичне речення
Візьми подушку, винеси на свіже повітря, добре вибий її кулачками
Третє тематичне речення
Але треба ж нарешті подушку привчити, лінощі з неї вибити!
Четверте тематичне речення
Взяла подушку, винесла на подвір’я, поклала на лавку — та кулачками її
П’яте тематичне речення
Дідусь посміхається
Тематичні слова
вставати не хочеться
Тематичне
слово
подушка
Тематичне слово
лінощі
Тематичне
слово
кулачки
Тематичне слово
дідусь
4. 59
Слайд № 15
ПЛАН
1. Чому Яринці вранці вставати не хочеться?
2. Справа у подушці.
3. Треба вибити лінощі з подушки.
4. «Ранкова зарядка» Яринки.
5. Хитрощі дідуся.
;;
4. Переказ тексту за планом.
;;
5. Робота з текстом.
Прочитайте текст, з’ясуйте значення виділених слів, заповніть таблицю. Згадайте прислів’я та приказки, пов’язані з гончарством.
Руки гончара… Це вони перетворюють звичайну глину на художній виріб. Цікаво спостерігати процес його творення.
Слайд № 16
Ось на гончарному станку лежить безформний шматок глини. Майстер його змочує водою, встромляє великі пальці рук в середину цупкої грудки і поступово починає на рухливому крузі формувати об’єм. Скоро в ньому впізнаємо глека, макітру чи вазу. Глина має чудову властивість зберігати, а після обпалення — і фіксувати всі доторки пальців майстра. Вироби зберігають тепло людських рук.
(За Н. Крутенко)
Елементи тексту
Засоби зв’язку
План
Тема:
Займенники:
Головна думка:
Сполучники:
Тематичні речення:
Синоніми:
1)
Повтори слів:
2)
Спільнокореневі слова:
3)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Вивчити теоретичний матеріал.
2. Виконати вправу 72.
5. 60
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
;;
Бесіда.
— Що нового ви дізналися на цьому уроці?
— Що таке текст? Які основні ознаки тексту?
— Як відрізнити тему від головної думки?
— Які ви знаєте засоби зв’язку речень у тексті?