SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
План – конспект уроку
з трудового навчання
6 клас
Види орнаментів.
Вишивання шва
“косий хрестик”
Тема: Види орнаментів. Вишивання шва «косий хрестик»
Мета:ознайомити з видами орнаментів, які використовують у вишивці,
поняттями«рапорт», «композиція»;дати уявлення про символи в українській
народній вишивці, пояснити їх значення; створювати орнаменти для
вишивання, виконувати шов «косий хрестик», виховувати самостійність,
акуратність і точність при виконанні робіт, інтерес до національних традицій
українського народу, культуру праці,розвивати творчі здібності, логічне
мислення; сприяти розвитку пізнавальних інтересів учнів; пробуджувати
почуття краси, прекрасного, заохочувати до вишивання виробів.
Очікуванірезультати: учні розпізнають і називають види орнаментів,
дають визначення термінам «рапорт», «композиція», створюють орнаментз
використанням вивчених понять.
Основніпоняття: види орнаментів (геометричний, рослинний, зооморфний,
антропоморфний), рапорт, композиція.
Обладнання: демонстраційне (зразки вишитих виробів, схематичне
зображення виробу, малюнки орнаментів), індивідуальне (голки, нитки,
тканина), мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований
Методи і прийоми: словесні (бесіда, розповідь, питання-відповідь), наглядні
(демонстраційний та індивідуальний матеріали), практичні (практична
робота).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
• Перевіркаприсутніх на уроці.
• Перевірканаявностінеобхідних для уроку інструментів та матеріалів.
- Доброго дня, діти! Сідайте!
- До уроку всі підготувались? У кожного є всі необхідні матеріали
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів (слайд 2)
- Давайте пригадаємо….(слайд 3 з запитаннями)
Відповідь 1. Вишивка – це один із найулюбленіших і найпоширеніших в
Україні видів декоративно – ужиткового мистецтва.
• Вічна пісня барв і кольорів,
Неповторна музика натхнення,
Шепіт трав і шелест яворів
І дзвінкі турботи сьогодення.
Дух народу в колір заплете,
Проросте і піснею і цвітом.
І над світом, гляньте, і над світом
Українська вишивка цвіте!
• Що таке вишивка?
- Яка різниця між словами «вишивання»
та «вишивка»?
- Яка різниця між швом та стібком?
Відповідь 2. Вишивання – це технологічний процес, який супроводжується
настиланням, накладанням стібків, протягуванням, закріпленням робочої
нитки або інших матеріалів на вишивальній тканині. Термін Вишивка
охоплюється подвійним значенням: у вузькому розумінні – декорована
техніками вишивання тканина, а в широкому – це складова частина. Вид
декоративно-ужиткового мистецтва, яка характеризується комплексом
характеристик: історичних, стилістичних.
Відповідь 3. Стібок - цеелементниткової строчки міждвома проколами,
якийповторюється і є закінченимпереплетенням ниток на матеріалі.У
шиттішвомназиваютьмісцез’єднанняокремих деталей виробу нитками.
(Слайд 4) Отже тема сьогоднішнього уроку….
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Види орнаментів
Розповідь учителя
Слово «орнамент» у перекладі з латинської мови означає «прикрашати»
(слайд 5). Орнаментом прикрашають, оформляють вироби прикладного
мистецтва, тому він є невід’ємною частиною цих виробів і цілком залежить
від їхньої форми, призначення та матеріалу, з якого їх виготовляють. При
перетворенні малюнка на орнамент добирають основні, характерні риси
предмета (наприклад квітки, птаха). Мотиви тварин, птахів, рослин малюють
• Тема уроку:
Види орнаментів.
Вишивання шва “косий хрестик ”
Ви повинні знати:
- поняття «орнамент», «рапорт»;
- види орнаментів;
- правила створення композиції;
- символіку окремих мотивів у вишивці.
Ви повинні вміти:
- створювати орнаменти та композицію для
вишивання.
- Вишивання шва “косий хрестик ”
контуром, не прагнучи до точної передачі, виокремлюючи лише головні
риси. Площинне зображення таких мотивів стає частиною візерунка й
поєднується з поверхнею виробу, який прикрашають.
Розрізняють такі види орнаментів – геометричні, рослинні, тваринні
(зооморфні), людиноподібні (антропоморфні) (слайди 6,7).
У різних регіонах України історично склалися різні традиції вишивок.
Вишивки відрізняються техніками вишивання, орнаментами, колірною
гамою ниток.
 На Київщині досить часто використовують рослинний і
геометричний орнаменти у вигляді грон винограду, квіток хмелю,
ромбів, квадратів. Основні кольори вишивок – білий, червоний,
чорний.
• Орнамент – це декоративна
прикраса, яка складається з елементів,
що ритмічно повторюються.
Найменша частина орнаменту, яка рівномірно
повторюються називають рапортом.
Види орнаментів:
геометричний – поєднання у кольорі геометричних
елементів, які чітко чергуються
рослинний – складається з рослинних елементів,
декоративно стилізованих квітів, листя, гілок
зооморфний– поєднує
зображення птахів, тварин, риб;
антропоморфний– стилізоване
зображення силуетів людей
 Для Полісся характерний геометричний орнамент, а основними
кольорами є червоний, чорний на біло-сірому тлі льняного
полотна. Вишивки Полісся прості й чіткі за композицією.
 На Харківщині переважає поліхромний орнамент, вишитий
грубою ниткою.
 На Вінниччині переважними техніками вишивання є хрестик,
«уперед голку», «зерновий вивід; основні кольори – різні відтінки
чорного, білого й кольорові.
 На Чернігівщині переважає геометричний, рослинний орнамент;
основні кольори – білий з додаванням чорного й червоного;
особливості – дрібний стібок.
 На Буковині, крім рослинних і геометричних мотивів,
використовують зооморфні, які вишивають білою гладдю, дрібним
хрестиком, штапівкою, крученим швом. Вишивальний матеріал –
бісер, шовк, шерсть, срібні й золоті нитки, металеві блискітки.
2. Рапорт, композиція
Розповідь учителя
Орнамент – це візерунок, побудований на ритмічному чергуванні й
організованому розташуванні елементів. Ритмічне повторення одного або
кількох елементів (мотивів) орнаменту називають рапортом (латин. –
повторення).
Латинське слово «композиція» означає складання окремих частин в
одне ціле в певному порядку. Створення композиції являє собою творчий
процес – від задуму до її ідеального втілення в життя. (Слайд 8)
• Композиція – це творче поєднання
елементів узору, об’єднаних
змістом,кольором, формою
У грамотно складеній композиції всі елементи взаємопов’язані, й
відокремлення хоча б одного з них неможливе без порушення цілісності
зображення й гармонії композиції. Композиція зазвичай складається з
головнихі другорядних, підпорядкованих, елементів. Головними елементами
в композиції є ті, які першими привертають увагу й несуть основне смислове
навантаження, концепцію зображення. Зовсім необов’язково, щоб головна
частина була розташована в центрі композиції, її можна акцентувати за
допомогою контрасту кольорів або її форми та розміру.
З погляду складання й характеру композиції, що завжди тісно пов’язана
з формою декорованого предмета, орнамент може бути одним із трьох
зазначених нижче видів. (Слайд 9)
3. Символи вишивки (робота з презентацією)(Слайд 10)
З вишивкою пов’язана вся багатовікова історія українського народу,
його творчі пошуки, радість і горе, перемоги і поразки, сподівання на
майбутнє.
Нанесення на одяг орнаментів у давнину мало в першу чергу магічне
значення. Розміщення орнаменту на жіночих сорочках пов’язане з
шануванням руки як своєрідного знаряддя праці. Орнаменти, маючи певне
символічне значення, повинні були надати їй сили, вправності.
Типи орнаментів:
•стрічковий – у вигляді прямої чи криволінійної
орнаментальної смужки, що прикрашає середину виробу чи
обрамлює його;
•сітчастий – уся поверхня заповнена
узором ;
•центричний (розетковий) – окремі
елементи орнаменту вписані у квадрат,
коло, ромб або інший багатокутник,
розташований у центрі.
Смислове значення деяких мотивів українських орнаментів ми
розглянемо. Користуючись презентацією (слайди 11).
Основні правила
композиційної побудови
для вишивання:
- відповідність основній темі;
- знаходження композиційного центра;
- пропорційність і симетричність розташування елементів узору;
- рівновага й закон ритму.
Берегиня- материнська сила жінки
Дуб - символи краси та сили, але сили незвичайної,
краси невмирущої
Калина – символ духовного життя жінки:
її дівоцтво, любов та краса, заміжжя,
радість і горе
Мотиви – символи в українській
вишивці
Практична робота
Оздоблення закладкикосим хрестиком
Матеріали й інструменти: голка, нитки, тканина,ножиці.
Послідовність виконання роботи:
1. Добери малюнок для оздоблення закладки.
2. Визнач виконання шва
3. Оздоб виріб вибраним швом
4.Визначте, де можна використати, цю закладку.
Правила безпечної праціпід час вишивання
• 1. Вишиваючи, потрібно сидіти прямо,обпершись на спинку стільця
• 2. Вишивати краще в денний час
• 3. Ножиці під час роботипотрібно класти з правої сторони, кільцями до
себе. Леза ножиць в неробочому стані повинні бути зімкнутими
• 4. Передавати ножиці кільцями вперед із зімкнутими лезами.
• 5. Під час вишивання не користуватися ржавою голкою та шпилькою,
так як вона погано проколює тканину,
забруднює її, легко може поламатися та поранити пальці
• 6. Під час роботи не можна вколювати голки і шпильки
в одяг, в стіл, або у випадкові речі.
• 7. Не можна перекушувати нитку зубами
Демонстрація послідовності вишивання (слайд14, 15, 16)
Косий хрестик
По горизонталі в два ходи
По вертикалі в два ходи
По горизонталі в один хід
По діагоналі в два ходи
Косий хрестик
А тепер невелика фізкультхвилинка (слайд 17)
ІV. Закріпленняновихзнань і вмінь учнів
Закінчивши працювати, дайте відповідь….(слайди 18)
Правила вишивання хрестиком
1. Правильно лічити нитки, щоб точно вишити узор.
2. Вибрати послідовність вишивання узору, щоб усі
верхні стібки вишивки розміщувались в одному
напрямку
3. Вершини хрестиків, що стикаються, мають
збігатися в одній точці.
Фізкультхвилинка
Комплекс вправ гімнастики для очей
1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти
спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити ще раз.
2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі
та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити.
3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів
очима в правий бік, стільки ж само - у лівий.
Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на
рахунок 1 – 6. Повторити ще раз.
4. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний
палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім
перевести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 6.
Повторити.
Слайд 19.
Відповіді – геометричний, рослинний
Рефлексія
Вправа “Закінчи речення”
• 1. Сьогодні на уроці ми…
• 2. Найбільше мені сподобалося…
• 3. Я дізналась…
• 4. Я оцінюю свою роботу
Які види орнаментів
зображені на
рисунках?
V. Підсумки уроку
 Заключнеслово вчителя
- Орнамент має відповідати площі тканини для вишивки, повністю або
частково повторюватиїї контури.
- Орнамент повинен мати композиційний центр. Його розміщують у тій
частині виробу, що буде привертати до себе найбільшу увагу.
- Деталі орнаменту мають відповідати одна одній й основній темі
вишивки.
- Одним з основних понять композиції є рапорт – повторення певних
елементів вишивки у встановленому порядку.
- Необхідно дотримуватися пропорційності – певного співвідношення
різних елементів між собою й у виробі в цілому.
- Загальне враження від композиції вишивки значною мірою залежить
від колірної гами ниток.
VІ. Домашнє завдання
Продумайте та підберіть варіанти орнаментів для закінчення закладки.

More Related Content

What's hot

Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 1)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 1)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 1)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 1)PRESLAVA1972
 
Проект "Карнавальна маска"
Проект "Карнавальна маска"Проект "Карнавальна маска"
Проект "Карнавальна маска"Andy Levkovich
 
Трудове навчання 7 клас 3_параграф
Трудове навчання 7 клас 3_параграфТрудове навчання 7 клас 3_параграф
Трудове навчання 7 клас 3_параграфAndy Levkovich
 
Формування практичних навичок під час вивчення модуля "Вязання гачком"
Формування практичних навичок під час вивчення модуля "Вязання гачком"Формування практичних навичок під час вивчення модуля "Вязання гачком"
Формування практичних навичок під час вивчення модуля "Вязання гачком"selezengalina
 
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»Petro Plushkin
 
Я досліджую світ 2 клас Частина 1
Я досліджую світ 2 клас Частина 1Я досліджую світ 2 клас Частина 1
Я досліджую світ 2 клас Частина 1Anna04081968
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 класТехнологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 класPRESLAVA1972
 
1-4. Вступ. Майстерня. Метали. Теорія. 6 клас
1-4. Вступ. Майстерня. Метали. Теорія. 6 клас1-4. Вступ. Майстерня. Метали. Теорія. 6 клас
1-4. Вступ. Майстерня. Метали. Теорія. 6 класAndy Levkovich
 
презентація 2
презентація 2презентація 2
презентація 2elena1807
 
розкрій деталей м’якої іграшки
розкрій деталей м’якої іграшкирозкрій деталей м’якої іграшки
розкрій деталей м’якої іграшкиЕлена Мисюр
 
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металуAndy Levkovich
 
7 клас (5-8 уроки) - теорія
7 клас (5-8 уроки) - теорія7 клас (5-8 уроки) - теорія
7 клас (5-8 уроки) - теоріяAndy Levkovich
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)PRESLAVA1972
 
таблиця ділення на 4
таблиця ділення на 4таблиця ділення на 4
таблиця ділення на 4Olha Hrodzitska
 
Тема уроку художнє конструювання. метод комбінаторики. розробка ескізу вироб...
Тема уроку  художнє конструювання. метод комбінаторики. розробка ескізу вироб...Тема уроку  художнє конструювання. метод комбінаторики. розробка ескізу вироб...
Тема уроку художнє конструювання. метод комбінаторики. розробка ескізу вироб...grigorevayana
 
Творчий проект з трудового навчання “Вироби з бісеру”
Творчий проект з трудового навчання “Вироби з бісеру”Творчий проект з трудового навчання “Вироби з бісеру”
Творчий проект з трудового навчання “Вироби з бісеру”Школа №7 Миргород
 
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)Andy Levkovich
 
Каша – доля наша (крупи)
Каша – доля наша (крупи)Каша – доля наша (крупи)
Каша – доля наша (крупи)allafendyk
 

What's hot (20)

Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 1)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 1)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 1)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 1)
 
Проект "Карнавальна маска"
Проект "Карнавальна маска"Проект "Карнавальна маска"
Проект "Карнавальна маска"
 
Трудове навчання 7 клас 3_параграф
Трудове навчання 7 клас 3_параграфТрудове навчання 7 клас 3_параграф
Трудове навчання 7 клас 3_параграф
 
Формування практичних навичок під час вивчення модуля "Вязання гачком"
Формування практичних навичок під час вивчення модуля "Вязання гачком"Формування практичних навичок під час вивчення модуля "Вязання гачком"
Формування практичних навичок під час вивчення модуля "Вязання гачком"
 
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
 
Я досліджую світ 2 клас Частина 1
Я досліджую світ 2 клас Частина 1Я досліджую світ 2 клас Частина 1
Я досліджую світ 2 клас Частина 1
 
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 класТехнологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас
 
1-4. Вступ. Майстерня. Метали. Теорія. 6 клас
1-4. Вступ. Майстерня. Метали. Теорія. 6 клас1-4. Вступ. Майстерня. Метали. Теорія. 6 клас
1-4. Вступ. Майстерня. Метали. Теорія. 6 клас
 
презентація 2
презентація 2презентація 2
презентація 2
 
розкрій деталей м’якої іграшки
розкрій деталей м’якої іграшкирозкрій деталей м’якої іграшки
розкрій деталей м’якої іграшки
 
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу
 
7 клас (5-8 уроки) - теорія
7 клас (5-8 уроки) - теорія7 клас (5-8 уроки) - теорія
7 клас (5-8 уроки) - теорія
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
 
таблиця ділення на 4
таблиця ділення на 4таблиця ділення на 4
таблиця ділення на 4
 
Tyzhden tn
Tyzhden tnTyzhden tn
Tyzhden tn
 
Тема уроку художнє конструювання. метод комбінаторики. розробка ескізу вироб...
Тема уроку  художнє конструювання. метод комбінаторики. розробка ескізу вироб...Тема уроку  художнє конструювання. метод комбінаторики. розробка ескізу вироб...
Тема уроку художнє конструювання. метод комбінаторики. розробка ескізу вироб...
 
Творчий проект з трудового навчання “Вироби з бісеру”
Творчий проект з трудового навчання “Вироби з бісеру”Творчий проект з трудового навчання “Вироби з бісеру”
Творчий проект з трудового навчання “Вироби з бісеру”
 
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)
 
Каша – доля наша (крупи)
Каша – доля наша (крупи)Каша – доля наша (крупи)
Каша – доля наша (крупи)
 

Similar to вишивка косим хрестиком

вироби з аплікацією
вироби з аплікацієювироби з аплікацією
вироби з аплікацієюAndy Levkovich
 
бороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтвабороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтваLala Lalala
 
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»Коваленко Ірина
 
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»Коваленко Ірина
 
аплікація теорія
аплікація теоріяаплікація теорія
аплікація теоріяAndy Levkovich
 
регіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробіврегіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробівAndy Levkovich
 
скульпт дкм теорія
скульпт дкм теоріяскульпт дкм теорія
скульпт дкм теоріяAndy Levkovich
 
5 клас дпм теорія
5 клас дпм теорія5 клас дпм теорія
5 клас дпм теоріяAndy Levkovich
 
технологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкитехнологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкиAndy Levkovich
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаЛидия Рудакова
 
презентація до роботи ман
презентація до роботи манпрезентація до роботи ман
презентація до роботи манssv2013
 
Презентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого урокуПрезентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого урокуAndrew Kuropyatnik
 

Similar to вишивка косим хрестиком (20)

130,23.docx
130,23.docx130,23.docx
130,23.docx
 
419,23.docx
419,23.docx419,23.docx
419,23.docx
 
вироби з аплікацією
вироби з аплікацієювироби з аплікацією
вироби з аплікацією
 
бороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтвабороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтва
 
Вишивання хрестиком
Вишивання хрестикомВишивання хрестиком
Вишивання хрестиком
 
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
 
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
 
аплікація теорія
аплікація теоріяаплікація теорія
аплікація теорія
 
регіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробіврегіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробів
 
419,23.pptx
419,23.pptx419,23.pptx
419,23.pptx
 
скульпт дкм теорія
скульпт дкм теоріяскульпт дкм теорія
скульпт дкм теорія
 
28 _7_
28  _7_28  _7_
28 _7_
 
5 клас дпм теорія
5 клас дпм теорія5 клас дпм теорія
5 клас дпм теорія
 
конспект (2)
конспект (2)конспект (2)
конспект (2)
 
весільні рушники
весільні рушникивесільні рушники
весільні рушники
 
технологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкитехнологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивки
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
 
презентація до роботи ман
презентація до роботи манпрезентація до роботи ман
презентація до роботи ман
 
114
114114
114
 
Презентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого урокуПрезентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого уроку
 

More from Andy Levkovich

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиПоложення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиAndy Levkovich
 
16 днів проти насильства
16 днів проти насильства16 днів проти насильства
16 днів проти насильстваAndy Levkovich
 
7 клас моделювання
7 клас моделювання7 клас моделювання
7 клас моделюванняAndy Levkovich
 
привітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективупривітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективуAndy Levkovich
 
Туризм це стиль життя
Туризм це стиль життяТуризм це стиль життя
Туризм це стиль життяAndy Levkovich
 
Що таке проект
Що таке проектЩо таке проект
Що таке проектAndy Levkovich
 
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017Andy Levkovich
 
зно олімп проекти
зно олімп проектизно олімп проекти
зно олімп проектиAndy Levkovich
 
на сайт день матері
на сайт день матеріна сайт день матері
на сайт день матеріAndy Levkovich
 
природа на сайт
природа на сайтприрода на сайт
природа на сайтAndy Levkovich
 
твір опис 7 клас
твір опис 7 кластвір опис 7 клас
твір опис 7 класAndy Levkovich
 
презентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяпрезентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяAndy Levkovich
 
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкIнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкAndy Levkovich
 

More from Andy Levkovich (20)

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиПоложення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
 
Zno2021
Zno2021Zno2021
Zno2021
 
16 днів проти насильства
16 днів проти насильства16 днів проти насильства
16 днів проти насильства
 
Zno21
Zno21Zno21
Zno21
 
7 клас моделювання
7 клас моделювання7 клас моделювання
7 клас моделювання
 
практична 6
практична 6практична 6
практична 6
 
практична 5
практична 5практична 5
практична 5
 
практична 4
практична 4практична 4
практична 4
 
привітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективупривітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективу
 
Туризм це стиль життя
Туризм це стиль життяТуризм це стиль життя
Туризм це стиль життя
 
Що таке проект
Що таке проектЩо таке проект
Що таке проект
 
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
 
ікт в школі
ікт в школіікт в школі
ікт в школі
 
зно олімп проекти
зно олімп проектизно олімп проекти
зно олімп проекти
 
на сайт день матері
на сайт день матеріна сайт день матері
на сайт день матері
 
природа на сайт
природа на сайтприрода на сайт
природа на сайт
 
лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)
 
твір опис 7 клас
твір опис 7 кластвір опис 7 клас
твір опис 7 клас
 
презентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяпрезентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителя
 
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкIнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
 

Recently uploaded

ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 

Recently uploaded (12)

ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 

вишивка косим хрестиком

  • 1. План – конспект уроку з трудового навчання 6 клас Види орнаментів. Вишивання шва “косий хрестик”
  • 2. Тема: Види орнаментів. Вишивання шва «косий хрестик» Мета:ознайомити з видами орнаментів, які використовують у вишивці, поняттями«рапорт», «композиція»;дати уявлення про символи в українській народній вишивці, пояснити їх значення; створювати орнаменти для вишивання, виконувати шов «косий хрестик», виховувати самостійність, акуратність і точність при виконанні робіт, інтерес до національних традицій українського народу, культуру праці,розвивати творчі здібності, логічне мислення; сприяти розвитку пізнавальних інтересів учнів; пробуджувати почуття краси, прекрасного, заохочувати до вишивання виробів. Очікуванірезультати: учні розпізнають і називають види орнаментів, дають визначення термінам «рапорт», «композиція», створюють орнаментз використанням вивчених понять. Основніпоняття: види орнаментів (геометричний, рослинний, зооморфний, антропоморфний), рапорт, композиція. Обладнання: демонстраційне (зразки вишитих виробів, схематичне зображення виробу, малюнки орнаментів), індивідуальне (голки, нитки, тканина), мультимедійна презентація. Тип уроку: комбінований Методи і прийоми: словесні (бесіда, розповідь, питання-відповідь), наглядні (демонстраційний та індивідуальний матеріали), практичні (практична робота). ХІД УРОКУ І. Організаційний момент • Перевіркаприсутніх на уроці. • Перевірканаявностінеобхідних для уроку інструментів та матеріалів. - Доброго дня, діти! Сідайте! - До уроку всі підготувались? У кожного є всі необхідні матеріали ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів (слайд 2)
  • 3. - Давайте пригадаємо….(слайд 3 з запитаннями) Відповідь 1. Вишивка – це один із найулюбленіших і найпоширеніших в Україні видів декоративно – ужиткового мистецтва. • Вічна пісня барв і кольорів, Неповторна музика натхнення, Шепіт трав і шелест яворів І дзвінкі турботи сьогодення. Дух народу в колір заплете, Проросте і піснею і цвітом. І над світом, гляньте, і над світом Українська вишивка цвіте! • Що таке вишивка? - Яка різниця між словами «вишивання» та «вишивка»? - Яка різниця між швом та стібком?
  • 4. Відповідь 2. Вишивання – це технологічний процес, який супроводжується настиланням, накладанням стібків, протягуванням, закріпленням робочої нитки або інших матеріалів на вишивальній тканині. Термін Вишивка охоплюється подвійним значенням: у вузькому розумінні – декорована техніками вишивання тканина, а в широкому – це складова частина. Вид декоративно-ужиткового мистецтва, яка характеризується комплексом характеристик: історичних, стилістичних. Відповідь 3. Стібок - цеелементниткової строчки міждвома проколами, якийповторюється і є закінченимпереплетенням ниток на матеріалі.У шиттішвомназиваютьмісцез’єднанняокремих деталей виробу нитками. (Слайд 4) Отже тема сьогоднішнього уроку…. ІІІ. Вивчення нового матеріалу 1. Види орнаментів Розповідь учителя Слово «орнамент» у перекладі з латинської мови означає «прикрашати» (слайд 5). Орнаментом прикрашають, оформляють вироби прикладного мистецтва, тому він є невід’ємною частиною цих виробів і цілком залежить від їхньої форми, призначення та матеріалу, з якого їх виготовляють. При перетворенні малюнка на орнамент добирають основні, характерні риси предмета (наприклад квітки, птаха). Мотиви тварин, птахів, рослин малюють • Тема уроку: Види орнаментів. Вишивання шва “косий хрестик ” Ви повинні знати: - поняття «орнамент», «рапорт»; - види орнаментів; - правила створення композиції; - символіку окремих мотивів у вишивці. Ви повинні вміти: - створювати орнаменти та композицію для вишивання. - Вишивання шва “косий хрестик ”
  • 5. контуром, не прагнучи до точної передачі, виокремлюючи лише головні риси. Площинне зображення таких мотивів стає частиною візерунка й поєднується з поверхнею виробу, який прикрашають. Розрізняють такі види орнаментів – геометричні, рослинні, тваринні (зооморфні), людиноподібні (антропоморфні) (слайди 6,7). У різних регіонах України історично склалися різні традиції вишивок. Вишивки відрізняються техніками вишивання, орнаментами, колірною гамою ниток.  На Київщині досить часто використовують рослинний і геометричний орнаменти у вигляді грон винограду, квіток хмелю, ромбів, квадратів. Основні кольори вишивок – білий, червоний, чорний. • Орнамент – це декоративна прикраса, яка складається з елементів, що ритмічно повторюються. Найменша частина орнаменту, яка рівномірно повторюються називають рапортом. Види орнаментів: геометричний – поєднання у кольорі геометричних елементів, які чітко чергуються рослинний – складається з рослинних елементів, декоративно стилізованих квітів, листя, гілок зооморфний– поєднує зображення птахів, тварин, риб; антропоморфний– стилізоване зображення силуетів людей
  • 6.  Для Полісся характерний геометричний орнамент, а основними кольорами є червоний, чорний на біло-сірому тлі льняного полотна. Вишивки Полісся прості й чіткі за композицією.  На Харківщині переважає поліхромний орнамент, вишитий грубою ниткою.  На Вінниччині переважними техніками вишивання є хрестик, «уперед голку», «зерновий вивід; основні кольори – різні відтінки чорного, білого й кольорові.  На Чернігівщині переважає геометричний, рослинний орнамент; основні кольори – білий з додаванням чорного й червоного; особливості – дрібний стібок.  На Буковині, крім рослинних і геометричних мотивів, використовують зооморфні, які вишивають білою гладдю, дрібним хрестиком, штапівкою, крученим швом. Вишивальний матеріал – бісер, шовк, шерсть, срібні й золоті нитки, металеві блискітки. 2. Рапорт, композиція Розповідь учителя Орнамент – це візерунок, побудований на ритмічному чергуванні й організованому розташуванні елементів. Ритмічне повторення одного або кількох елементів (мотивів) орнаменту називають рапортом (латин. – повторення). Латинське слово «композиція» означає складання окремих частин в одне ціле в певному порядку. Створення композиції являє собою творчий процес – від задуму до її ідеального втілення в життя. (Слайд 8) • Композиція – це творче поєднання елементів узору, об’єднаних змістом,кольором, формою
  • 7. У грамотно складеній композиції всі елементи взаємопов’язані, й відокремлення хоча б одного з них неможливе без порушення цілісності зображення й гармонії композиції. Композиція зазвичай складається з головнихі другорядних, підпорядкованих, елементів. Головними елементами в композиції є ті, які першими привертають увагу й несуть основне смислове навантаження, концепцію зображення. Зовсім необов’язково, щоб головна частина була розташована в центрі композиції, її можна акцентувати за допомогою контрасту кольорів або її форми та розміру. З погляду складання й характеру композиції, що завжди тісно пов’язана з формою декорованого предмета, орнамент може бути одним із трьох зазначених нижче видів. (Слайд 9) 3. Символи вишивки (робота з презентацією)(Слайд 10) З вишивкою пов’язана вся багатовікова історія українського народу, його творчі пошуки, радість і горе, перемоги і поразки, сподівання на майбутнє. Нанесення на одяг орнаментів у давнину мало в першу чергу магічне значення. Розміщення орнаменту на жіночих сорочках пов’язане з шануванням руки як своєрідного знаряддя праці. Орнаменти, маючи певне символічне значення, повинні були надати їй сили, вправності. Типи орнаментів: •стрічковий – у вигляді прямої чи криволінійної орнаментальної смужки, що прикрашає середину виробу чи обрамлює його; •сітчастий – уся поверхня заповнена узором ; •центричний (розетковий) – окремі елементи орнаменту вписані у квадрат, коло, ромб або інший багатокутник, розташований у центрі.
  • 8. Смислове значення деяких мотивів українських орнаментів ми розглянемо. Користуючись презентацією (слайди 11). Основні правила композиційної побудови для вишивання: - відповідність основній темі; - знаходження композиційного центра; - пропорційність і симетричність розташування елементів узору; - рівновага й закон ритму. Берегиня- материнська сила жінки Дуб - символи краси та сили, але сили незвичайної, краси невмирущої Калина – символ духовного життя жінки: її дівоцтво, любов та краса, заміжжя, радість і горе Мотиви – символи в українській вишивці
  • 9. Практична робота Оздоблення закладкикосим хрестиком Матеріали й інструменти: голка, нитки, тканина,ножиці. Послідовність виконання роботи: 1. Добери малюнок для оздоблення закладки. 2. Визнач виконання шва 3. Оздоб виріб вибраним швом 4.Визначте, де можна використати, цю закладку. Правила безпечної праціпід час вишивання • 1. Вишиваючи, потрібно сидіти прямо,обпершись на спинку стільця • 2. Вишивати краще в денний час • 3. Ножиці під час роботипотрібно класти з правої сторони, кільцями до себе. Леза ножиць в неробочому стані повинні бути зімкнутими • 4. Передавати ножиці кільцями вперед із зімкнутими лезами. • 5. Під час вишивання не користуватися ржавою голкою та шпилькою, так як вона погано проколює тканину, забруднює її, легко може поламатися та поранити пальці • 6. Під час роботи не можна вколювати голки і шпильки в одяг, в стіл, або у випадкові речі. • 7. Не можна перекушувати нитку зубами Демонстрація послідовності вишивання (слайд14, 15, 16)
  • 10. Косий хрестик По горизонталі в два ходи По вертикалі в два ходи По горизонталі в один хід По діагоналі в два ходи Косий хрестик
  • 11. А тепер невелика фізкультхвилинка (слайд 17) ІV. Закріпленняновихзнань і вмінь учнів Закінчивши працювати, дайте відповідь….(слайди 18) Правила вишивання хрестиком 1. Правильно лічити нитки, щоб точно вишити узор. 2. Вибрати послідовність вишивання узору, щоб усі верхні стібки вишивки розміщувались в одному напрямку 3. Вершини хрестиків, що стикаються, мають збігатися в одній точці. Фізкультхвилинка Комплекс вправ гімнастики для очей 1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити ще раз. 2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити. 3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само - у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на рахунок 1 – 6. Повторити ще раз. 4. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім перевести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 6. Повторити.
  • 12. Слайд 19. Відповіді – геометричний, рослинний Рефлексія Вправа “Закінчи речення” • 1. Сьогодні на уроці ми… • 2. Найбільше мені сподобалося… • 3. Я дізналась… • 4. Я оцінюю свою роботу Які види орнаментів зображені на рисунках?
  • 13. V. Підсумки уроку  Заключнеслово вчителя - Орнамент має відповідати площі тканини для вишивки, повністю або частково повторюватиїї контури. - Орнамент повинен мати композиційний центр. Його розміщують у тій частині виробу, що буде привертати до себе найбільшу увагу. - Деталі орнаменту мають відповідати одна одній й основній темі вишивки. - Одним з основних понять композиції є рапорт – повторення певних елементів вишивки у встановленому порядку. - Необхідно дотримуватися пропорційності – певного співвідношення різних елементів між собою й у виробі в цілому. - Загальне враження від композиції вишивки значною мірою залежить від колірної гами ниток. VІ. Домашнє завдання Продумайте та підберіть варіанти орнаментів для закінчення закладки.