SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 27
Descargar para leer sin conexión
UNITAT DIDÀCTICA: LA FAMÍLIA
Disseny dels processos educatius en l’educació infantil
Nerea Arráez Sánchez · Tamara Arráez Sánchez · Elena Reig Beneito
Ana Sanz Biosca · Àngel Vilaplana Camús ·
1er de grau en magisteri infantil
1 - TÍTOL 2 - JUSTIFICACIÓ
TÍTOL: Com és la teua familia?
JUSTIFICACIÓ Plantejament general de la unitat didáctica
- Als xiquets els motiva parlar de la seua família
- Treballar el nou concepte de família.
- Forma part d’un dels continguts del Decret 38/2008, coneixement social i del medi.
Perfil del grup
- Escola pública situada a un barri de classe mitjana-alta a Elx.
- Nombre: 20 alumnes de 3 anys amb una xiqueta amb discapacitació visual i un
alumne xinés però de tercera generació.
13 venen de guarderia i ja tenen més o menys el període d’adaptació assolit. 8 no.
Per a la xiqueta amb discapacitat física, haurem d’adaptar les activitats a les seues
necessitats.
Relació de la unitat didàctica amb un marc curricular del qual forma part.
Durant el període d’adaptació, primer trimestre, per afavorir que els alumnes es
coneguen entre ells i a les seues famílies. Ens servirà també per començar a tractar a
les families i saber quin és el seu grau d’implicació en l’educació dels seus fills i
filles.
3 - DURADA
Durada 15 dies repartits en tres setmanes, les hores estimades variaran depenent del
desenvolupament de cada activitat.
OCTUBRE
Dilluns
29 30 01 02 03
06 07 08 09 10
13 14 15 16 17
Dimarts Dimecres Dijous Divendres
- Assemblea:
Qui és la
meua
família?
Dibuixe a la
meua família.
Conta contes.
La Família.
Mostre
fotografies de
la meua
família.
Anem
d’excursió al
zoològic amb
la família.
Assemblea:
Què he fet el
cap de
setmana?
L’arbre
genealògic.
La meua
família visita
l’escola.
Anem
d’excursió a la
muntanya amb
la família.
Aprenem una
cançó.
Juguem a
ser els
nostres
pares.
Assagem per
al teatre.
- Assagem
per al teatre
- S’entrega el
llibre viatger.
Teatre.
Inauguració
museu de la
família.
4 - OBJECTIUS DEL PROJECTE EDUCATIU DE CENTRE (CEIP Muntanya Alegre de la Eliana).
1) Conéixer el seu propi cos i el dels altres, les seues possibilitats d’acció i aprendre a respectar les
diferències.
2) Observar i explorar el seu entorn familiar, natural i social.
3) Adquirir progressivament autonomia en les seues activitats habituals.
4) Desenrotllar les seues capacitats afectives.
5) Relacionar-se amb els altres i adquirir progressivament pautes elementals de convivència i
relació social, així com exercitar-se en la resolució pacífica de conflictes.
6) Desenrotllar habilitats comunicatives en diferents llenguatges i formes d’expressió.
7) Iniciar-se en les habilitats logicomatemàtiques, en la lectoescriptura i en el moviment, el gest i
el ritme.
8) Conéixer que a la Comunitat Valenciana hi ha dos llengües que interactuen (valencià i castellà),
que han de conéixer i respectar per igual, i ampliar progressivament l’ús del valencià en totes les
situacions.
9) Descobrir l’existència d’altres llengües en el marc de la Unió Europea, i iniciar-se en el
coneixement d’alguna d’estes.
10) Conéixer i apreciar les manifestacions culturals del seu entorn, mostrant interés i respecte cap
a estes, així com descobrir i respectar altres cultures pròximes.
11) Valorar les diverses manifestacions artístiques.
12) Descobrir les tecnologies de la informació i les comunicacions.r a que els alumnes obtinguen
un millor rendiment.
5 - OBJECTIUS DIDÀCTICS
1) Nombrar i numerar els integrants de la nostra família.
2) Manipular diferents objectes quotidians dins de les capacitats motrius del
desenvolupament evolutiu.
3) Saber que hi ha diferents tipus de família.
4) Mostrar respecte a la família, sobre tot als més majors.
5) Coneixer el nom dels animals.
6) Adquirir habits de comportament positiu en les
eixides escolars.
7) Aprendre a col·laborar en casa.
8) Descobrir les representacions plàstiques,
gràfiques, musicals i teatralitzades.
6 - CONTINGUTS El coneixement de si mateix i autonomia personal.
Conceptes
Procediments
Actituds
- Els sentiments i les vivències.
- L’esquema corporal.
- Orientació espacial.
- Habits de col·laboració.
- Aprendre a controlar el moviment.
- Manifestació de sentiments.
- Adquisició d’habits de higiene.
- Desplaçaments per l’aula.
- Ús de materials per dibuixar.
- Ús de materials per col·laborar en casa.
- Representació de l’esquema corporal al dibuix.
- Satisfacció en la realització d’activitats.
- Valoració positiva de la identitat.
6 - CONTINGUTS
Conceptes
Procediments
Actituds
El medi físic, natural, social i cultural
- El número.
- La família.
- Els animals.
- Les plantes.
- Introducció al pas del temps.
- Numerar als membres d’una familia.
- Reconeixement dels membres de la família.
- Reconeixement dels diferents tipus d’animals.
- La identificació de distints tipus de paisatge.
- Disfrute de les activitats en contacte amb la
natura.
- Respecte per la natura i el medi ambient.
- Respecte per les diferents tipus de família.
- Valorar les activitats fetes en grup.
6 - CONTINGUTS
Conceptes
Procediments
Actituds
Els llenguatges: comunicació i representació.
- Els contes: Teo i la seva família.
- La música: Mon pare no té nas.
- El teatre i la representació de rols.
- La comunicació
- Les normes de comunicació.
- Iniciació a la representació plàstica.
- Reconeixement dels personatges del conte.
- Adquisició del ritme i la melodia.
- Participació en les representacions grupals.
- Ús del vocabulari relacionat amb la familía.
- Adquisició de destreses comunicatives.
- Adquisició de destreses motrius com el traç i
el moviment de la má.
- Interés per les representacions.
- Satisfacció amb les activitats plantejades.
- Participació activa en les activitats grupals.
7 - METODOLOGIA, MITJANS I RECURSOS
METODOLOGIA
- Globalitzadora
- Treballar per projectes, intentarem que partint dels coneixements dels alumnes i del
seu interés aquests s’involucren, també tractarem que la participació dels alumnes
siga activa, que investigen, que experimenten i que exposen els seus treballs.
MITJANS I RECURSOS
- Dependran de les activitats que realitzem (veure activitats).
- Tindrem en compte les possibilitats dels alumnes i els recursos econòmics de les
famílies.
LOCALITZACIÓ
Segons les activitats
- L’aula,
- El pati,
- L’auditori del centre.
- Fora del col·legi.
7 - L’AULA
Perquè el projecte no supose una modificació de l’espai habitual de l’aula s’intentarà
aprofitar al màxim els espais ja disponibles.
1) Pissarra digital.
2) Taules i cadires.
3) Perxes.
4) Zona de l’assemblea on es parlarà de les famílies, es practicarà la cançó i
on els familiars es presentaran als xiquets.
5) Racó dels llibres.
6) Racó de l’expressió artística per fer
dibuixos i l’arbre genealògic.
7) Racó de les disfresses.
8) Zona ordinadors per buscar
informació i recursos TIC.
9) Prestatgeries on guardar materials i
la informació.
10) Mural on es mostraran els treballs
i que serà el museu de la família.
8 - ACTIVITATS I SEQÜENCIACIÓ
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
30 minuts.
Tota la classe.
Que els xiquets expliquen a la classe que saben de la seua família.
Activitat de verificació de coneixements previs i d’avaluació inicial.
Es plantejarà als alumnes en l’assemblea la següent qüestió: Qui és i com és la
meua família? D’aquesta manera tots els alumnes començaran a parlar de la seua
família o a escoltar el que diuen els companys.
Abans de anar-se’n a casa eixe dia, la mestra repartirà als alumnes una nota
informativa per als pares en la que els explicarà les diferents activitats i els donarà
les instruccions per realitzar el llibre viatger.
01 Assemblea: Qui és la meua família?
02 Dibuixem a la nostra família.
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
30 minuts.
Individual.
Veure com els xiquets veuen a les seues pròpies famílies i observar com les
representen.
Activitat de verificació de coneixements previs, de motivació i d’avaluació inicial.
Pintures, plastidecors, retoladors, pintura de dits, folis grans, etc. Tot el material
que afavorisca i estiga adaptat a les seues possibilitats.
La professora deixarà a la disposició dels xiquets material escolar perquè ells
realitzen un dibuix de les seues famílies i hi plasmen tots els familiars que ells
vulguen. Tindrem molt en compte que a aquesta edat les habilitats gràfiques no
estan molt desenvolupades i els xiquets només poden realitzar gargots.
03 Conta contes. La família.
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
30-45 minuts.
Tota la classe.
Disfrutar d’una lectura e introduïr-los en les competències literàries.
De motivació.
El conte de “Teo i la seva família” de Violeta Denou, de l’editorial Estrella Polar.
La mestra escollirà un conte, en aquest cas el de "Teo i la seua família" i en
l'hora destinada a la lectura ho llegirà en veu alta mostrant als alumnes les
il·lustracions i explicant les relacions familiars de Teo.
Després els xiquets parlaran sobre el conte i podran fer comparacions i
diferencies amb les seues famílies.
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
5 minuts per xiquet.
Tota la classe.
Identificar, nombrar i reconèixer els components de la pròpia família a una imatge: pare, ma
germà, germana, etc. Al mateix temps que els introduïm en nocions matemàtiques com els n
De motivació i síntesi ja que amb les activitats anteriors els xiquets ja deurien saber qui són
membres de les famílies i les seues relacions.
Les imatges que han de portar els alumnes.
Els xiquets hauran de portar a l’escola una imatge de cada component de la seua
família o una imatge on aparega tota la seua família.
Amb ella hauran d’identificar qui és la seua mare, el seu pare i els seus germans
en cas de que en tinguen, i parlar breument sobre cadascun d’ells.
04 Mostre a la classe fotografies de la meua família.
05 Anem d’excursió al zoològic amb la família.
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
Un dia amb eixida a les 9 delmatí i tornada a les 17 hores.
Tota la classe.
Que els xiquets coneguen els animals i que descobreixen com aquests formen també
famílies al mateix temps que disfruten de les activitats a l’aire lliure.
Activitat de motivació.
Autobús escolar i famílies.
La mestra amb la col·laboració dels familiars organitzarà una eixida per visitar
el zoològic de Terra Natura amb els xiquets. Aquest hauran de portat roba
còmoda i de recanvi, protecció solar i l’esmotzar i dinar. L’entrada és gratuïta
per xiquest menors de 4 anys. Visitarem el parc i podrem veure com les families
ajuden als xiquets i com disfruten d’una activitat lúdica.
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
5 minuts per alumne.
Tota la classe.
Que els xiquets expliquen a la classe que
han fet el cap de setmana amb la seua
família i aprengen normes de comportament.
Activitat de motivació i d’avaluació.
En aquesta activitat només fa falta ganes de treballar.
La mestra es plantejarà als alumnes en l’assamblea la següent qüestió: Què heu
fet aquest cap de setmana amb la família?
Amb aquesta qüestió plantejada, cada alumne explicarà als seus companys que
ha fet d’especial amb la seua família durant el cap de setmana.
06 Què he fet aquest cap de setmana amb la família?
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
35 minuts.
Individual.
Volem que els xiquets reconeguen a les seues
famílies i que aprenguen la relació que hi ha
entre ells. També treballarem l’ús de materials
com les pintures, el pegament, les cartolines
per desenvolupar la motricitat fina.
Activitat de motivació i d’avaluació.
Cartolines, pintures, plastidecors, retoladors, pintura de dits, etc.
Els xiquets portaran fotos dels seus familiars per a realitzar una arbre
genealògic. Ho faran enganxant-les en una cartolina i pintaran, dibuixaran i
decoraran a gust de cada xiquet. Com encara no tenen habilitats de
lectoescriptura no caldra que posen els noms.
07 L’arbre genealògic
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
Tot el matí.
Tota la classe.
Que els xiquets interactuen
amb els seus pares o familiars
de manera conjunta amb els altres
companys.
Activitat de motivació i d’avaluació.
Jocs pintats a terra, i material per jugar a l’aire lliure.
Durant el matí es realitzaran diferents jocs en el pati, els quals hauran de
realitzar junts els alumnes i els seus familiars. A més podem dibuixar o pintar al
sol del pati jocs. Poden jugar per exemple al “L'enxampa enxampa”.
08 La meua família visita l’escola.
09 Anem d’excursió a la muntanya amb la família.
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
Un dia amb eixida a les 9
del centre i tornada a les
17 hores.
Tota la classe.
Que els xiquets aprenguen a conviure en la natura i a disfrutar amb les famílies.
Activitat de motivació, síntesi (veuren si van adquirint els comportaments adequats
per eixir en grup ja treballats a l’anterior eixida a Terra Natura i avaluació.
Autobús escolar i famílies.
La mestra amb la col·laboració dels familiars organitzarà una eixida per visitar
el Parc Natural de la Serra de Mariola. Visitarem el parc i podrem veure com les
families ajuden als xiquets i com disfruten d’una activitat a l’exterior. A més
gaudirem del les explicacions que ens donin els guardies forestals.
Mon pa- re no té nas, mon pa - re no té nas, ma ma - re_és xa - ta i_un
ger-ma-net que tinc i_un ger-ma-net que tinc el nas li fal - ta
Temporalització Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recurssos
35 minuts. Tota la classe.
Que els xiquets aprenguen una cançó que parle de la família.
Activitat de motivació i d’avaluació.
Reproductor de música i ganes de cantar i ballar
La mestra els ensenyarà als alumnes una cançó molt senzilla que parle de la família,
i tots junts aprenen la lletra i el ball d’aquesta. En aquest cas Ton Pare no té Nas.
10 Aprenem una cançó.
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
35 minuts.
Petits grups.
Activitat de motivació, síntesi i d’avaluació.
Draps, atuells, joguets, disfresses. Racó del lloc simbòlic.
La professora deixarà als alumnes perquè juguen en grup imitant als seus
familiars. Allí podran disfressar-se i fer-se passar per la seua mamà, pel seu avi,
oncle... podran agranar, fregar, fer el menjar amb els joguets que tindran a la
seua disposició.
Experimentar en el racó del lloc
simbòlic les labors de casa i que
es divertisquen disfressant-se de
les seues familiars.
11 Juguem a ser els nostres pares.
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
15 dies.
Individual i l’ajuda dels
familiars.
Que els xiquets reconeguen als
seus pares pel que són i transmetre
els seus sentiments cap a ells.
Activitat de motivació.
La cartolina, materials que vulguin utilitzar els pares per decorar: adhesius, colors...
i les imatges dels components de la família.
La mestra repartirà una cartolina gran a cada alumne. Els alumnes, amb l’ajuda
dels seus pares hauran de plasmar la fotografia de cada component de la seua
família a la cartolina, ficar el seu nom, a què es dedica i que és el que més li
agrada de cada component.
La familía Alcaraz Reig
Nacor és el meu pare,
té 30 anys, i treballa al seu bar.
El que més m’agrada d’ell és que
sempre juga amb mi.
Jo sóc Marc, tinc 3 anys i vaig a l’escola.
El que més m’agrada és jugar amb el baló,
dibuixar i jugar amb el meu gos.
12 El llibre viatger.
Elena és la meua mare,
té 25 anys i és mestra.
El que més m’agrada
d’ella és que em cuida i em
dona moltes abraçades.
13 Teatre.
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
Dos dies, un dia d'assaig i un altre de
representació a la que asistiran els familiars.
Tota la classe.
Mitjançant la representació treballar les
seues relacions, es posen en el lloc d'uns
altres i demostrar que han aprés el concepte
de família. I que disfruten del joc
representatiu i de la col·laboració.
Activitat de motivació, síntesi i avaluació.
Disfresses, teles, panells per a la decoració.
La mestra plantejarà la realització de la representació del conte de Teo i els pares
i familiars podran anar a veure'ls actuar. Al final de la representació tots cantaren
la cançó de "Mon pare no té nas"
Temporalització
Agrupació
Objectius
Tipus d’activitat
Desenvolupament
Recursos
50-60 minuts.
El alumnes i els seus pares.
Que els xiquets expliqueb als
seus pares i companys el treball
que han fet.
Activitat de motivació, de síntesi i d’avaluació.
Mural gegant amb els dibuixos, l’arbre genealògic, fotos de les activitats i el
llibre viatger.
Els alumnes amb l’ajuda de la mestra exposaran en classe en un petit museu tots
els treballs que han realitzat al llarg de la unitat didàctica.
14 Inauguració museu de la família.
9 - AVALUACIÓ
Avaluació en tres parts.
1 - inicial, on avaluarem el nivell dels alumnes per a veure des de quin nivell partim.
Aquesta part és molt important ja que no podem començar a treballar sense saber
que saben els xiquets prèviament. Ens serveix també per veure els interessos dels
xiquets, el que volen aprendre o el que no. La farem durant les primeres activitats.
2 - Contínua, és a dir, durant tot el procés d’ensenyament-aprenentatge. Aquesta la
farem observant els resultats de les diferents activitats que em plantejat per aquesta
unitat didàctica. En aquesta part els alumnes també poden donar l’opinió sobre que
els ha paregut l’activitat, és a dir, si els ha agradat o no i aço poden fer-ho mitjançant
aplaudiments o preguntes directes del tipus, us ha agradat? Siii, Nooo, ja que són
alumnes de 3 anys i a més observarem si durant la realització de les activitats, els
alumnes estan motivats o no, i d’aquesta manera millorar o canviar les activitats
anteriorment plantejades.
3 - Per últim una vegada acabades totes les activitats i explicacions sobre aquesta
Unitat Didàctica, passarem a la avaluació final, on veurem si els alumnes han aprés
tots els objectius proposatsi també observarem si el nostre treball ha funcionat com
esperàvem o necessita modificacions.
Si
Observacions
Rúbrica No
Observacions
A voltes
Observacions
Nombra i numera els integrants de la família.
Manipula diferents objectes quotidians.
Sap que hi ha diferents tipus de família.
Mostra respecte per els altres xiquets i pels adults.
Coneix el nom d’alguns animals que hem vist al zoo.
Té bons hàbits de comportament en les eixides escolars.
Col·labora en l’aula i en casa.
Realitza les activitats plàstiques, gràfiques, musicals i teatralitzades.
S’implica i col·labora en la realització d’activitats.
Ha adquirit i mostra una valoració positiva de si mateix.
Ha disfrutat de les activitats a la natura acompanyat de la família.
Mostra respecte per la natura i el medi ambient.
Treballa en grup de manera adequada per a la seua edat.
Ha adquirit habilitats en les actividads de psicomotricitat fina.
Sap vestir-se i desvestir-se en les activitats que ho requereixen.
Ha adquirit en la cancó el ritme i utilitza la veu com instrument.
Mostra una actitut oberta a l’hora de relacionar-se amb els altres.
10 - ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
Adaptacions a tindre en compte amb l’alumna amb una dificultat visual
- Activitat: Conta contes, la família. Lliurarem a la xiqueta fotocopies ampliades del
conte, perquè ella puga anar seguint amb els altres la lectura.
- En les activitats fora de l'escola com totes seran amb les families no haurem de
realitzar cap adaptació a simple vista, llevat que en alguna de les excursions s'haja
de visualitzar algun vídeo o documental, en aquest cas col·locarem a la xiqueta més
prop de la pantalla perquè tinga una millor visió, fins i tot demanarem als pares que
porten qualsevol recurs que la xiqueta utilitze a casa, ja siguen ulleres, lupa,
telescopi...
Consells generals
- Tractar als alumnes amb alguna discapacitat de manera inclusiva.
- Explicar clarament i de manera minuciosa les activitats.
- Per a dirigir-se a ells, utilitzar el seu nom i establir un lleu contacte amb el braç.
- El professor es situarà en un lloc que el xiquet amb discapacitat visual li puga sentir
bé.
- Cercar ajuda a les associacions per aquests xiquets perquè faciliten suports.
- Deixar clar on es troben els diferents espais i materials de l'aula.

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Programació Racons Aules Dacollida De Salt
Programació Racons Aules Dacollida De SaltProgramació Racons Aules Dacollida De Salt
Programació Racons Aules Dacollida De SaltFrancesc Vila i Batallé
 
La música a l’etapa d'educació infantil
La música a l’etapa d'educació infantilLa música a l’etapa d'educació infantil
La música a l’etapa d'educació infantilMonica
 
PRESENTACIÓ DELS GOSSOS P3
PRESENTACIÓ DELS GOSSOS P3PRESENTACIÓ DELS GOSSOS P3
PRESENTACIÓ DELS GOSSOS P3jmsosesinf
 
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIAL
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIALTREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIAL
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIALMonica Roige Sedo
 
Contes amb pictogrames
Contes amb pictogramesContes amb pictogrames
Contes amb pictogramescristinacr92
 
El rei carnestoltes i la vella quaresma
El rei carnestoltes i la vella quaresmaEl rei carnestoltes i la vella quaresma
El rei carnestoltes i la vella quaresmaPSU2012
 
Preguntes explicites
Preguntes explicitesPreguntes explicites
Preguntes explicitessilvia
 
Endevinalles: Animals de la granja
Endevinalles: Animals de la granjaEndevinalles: Animals de la granja
Endevinalles: Animals de la granjaMarianaNavarroHe
 
Guia didactica hort escolar
Guia  didactica hort escolarGuia  didactica hort escolar
Guia didactica hort escolarescolacampderros
 
Projecte dels metges P4 A ESCOLA NOVA CERVELLÓ
Projecte dels metges P4 A ESCOLA NOVA CERVELLÓProjecte dels metges P4 A ESCOLA NOVA CERVELLÓ
Projecte dels metges P4 A ESCOLA NOVA CERVELLÓescolanovacervello
 
Power projecte arc de sant martí
Power projecte arc de sant martíPower projecte arc de sant martí
Power projecte arc de sant martíescolanovacervello
 
Com documentar a l'escola?
Com documentar a l'escola?Com documentar a l'escola?
Com documentar a l'escola?MRURIS
 
Com són els pollets
Com són els polletsCom són els pollets
Com són els polletstempleinicial
 
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanesUd 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanesMariaJose Ariño
 

La actualidad más candente (20)

Programació Racons Aules Dacollida De Salt
Programació Racons Aules Dacollida De SaltProgramació Racons Aules Dacollida De Salt
Programació Racons Aules Dacollida De Salt
 
La música a l’etapa d'educació infantil
La música a l’etapa d'educació infantilLa música a l’etapa d'educació infantil
La música a l’etapa d'educació infantil
 
PRESENTACIÓ DELS GOSSOS P3
PRESENTACIÓ DELS GOSSOS P3PRESENTACIÓ DELS GOSSOS P3
PRESENTACIÓ DELS GOSSOS P3
 
Projecte dels contes P4
Projecte dels contes P4Projecte dels contes P4
Projecte dels contes P4
 
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIAL
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIALTREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIAL
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIAL
 
Projecte cos humà comprimit
Projecte cos humà  comprimitProjecte cos humà  comprimit
Projecte cos humà comprimit
 
Contes amb pictogrames
Contes amb pictogramesContes amb pictogrames
Contes amb pictogrames
 
El rei carnestoltes i la vella quaresma
El rei carnestoltes i la vella quaresmaEl rei carnestoltes i la vella quaresma
El rei carnestoltes i la vella quaresma
 
PROJECTE LLUNA
PROJECTE LLUNAPROJECTE LLUNA
PROJECTE LLUNA
 
De què fa gust la lluna
De què fa gust la llunaDe què fa gust la lluna
De què fa gust la lluna
 
Preguntes explicites
Preguntes explicitesPreguntes explicites
Preguntes explicites
 
Endevinalles: Animals de la granja
Endevinalles: Animals de la granjaEndevinalles: Animals de la granja
Endevinalles: Animals de la granja
 
Guia didactica hort escolar
Guia  didactica hort escolarGuia  didactica hort escolar
Guia didactica hort escolar
 
Projecte dels metges P4 A ESCOLA NOVA CERVELLÓ
Projecte dels metges P4 A ESCOLA NOVA CERVELLÓProjecte dels metges P4 A ESCOLA NOVA CERVELLÓ
Projecte dels metges P4 A ESCOLA NOVA CERVELLÓ
 
Power projecte arc de sant martí
Power projecte arc de sant martíPower projecte arc de sant martí
Power projecte arc de sant martí
 
Com documentar a l'escola?
Com documentar a l'escola?Com documentar a l'escola?
Com documentar a l'escola?
 
Com són els pollets
Com són els polletsCom són els pollets
Com són els pollets
 
Projecte la casa comprimit
Projecte la casa comprimitProjecte la casa comprimit
Projecte la casa comprimit
 
Projecte l'Aigua P3
Projecte l'Aigua P3Projecte l'Aigua P3
Projecte l'Aigua P3
 
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanesUd 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
 

Similar a Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06

Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil
Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantilSintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil
Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantilelenart28
 
Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Ruben Cano
 
Activitat El conte magic
Activitat El conte magicActivitat El conte magic
Activitat El conte magicannamlopez
 
Continguts p3 1 r t 15 16
Continguts p3 1 r t 15 16Continguts p3 1 r t 15 16
Continguts p3 1 r t 15 16schop91
 
Reunió de famílies Cicle Inicial ( 13 - 14 )
Reunió de famílies Cicle Inicial ( 13 - 14 )Reunió de famílies Cicle Inicial ( 13 - 14 )
Reunió de famílies Cicle Inicial ( 13 - 14 )Laura
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalcata_palmer93
 
Unitat didàctica de plàstica
Unitat didàctica de plàsticaUnitat didàctica de plàstica
Unitat didàctica de plàsticamagefra
 
Reunió pares p4 2012 13
Reunió pares p4 2012 13Reunió pares p4 2012 13
Reunió pares p4 2012 13marblocs
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalCrisMesquida93
 
Reunio benvinguda 3 anys
Reunio benvinguda 3 anysReunio benvinguda 3 anys
Reunio benvinguda 3 anysgermans ochando
 
P5 b reunió pares mares14-15
P5 b reunió pares mares14-15P5 b reunió pares mares14-15
P5 b reunió pares mares14-15Ernest Lluch
 

Similar a Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06 (20)

Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil
Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantilSintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil
Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil
 
Reunió pares P3
Reunió pares P3Reunió pares P3
Reunió pares P3
 
Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"
 
Reunió pares P5
Reunió pares P5Reunió pares P5
Reunió pares P5
 
Reunió pares 5è
Reunió pares 5èReunió pares 5è
Reunió pares 5è
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
 
Activitat El conte magic
Activitat El conte magicActivitat El conte magic
Activitat El conte magic
 
Continguts p3 1 r t 15 16
Continguts p3 1 r t 15 16Continguts p3 1 r t 15 16
Continguts p3 1 r t 15 16
 
Reunió de famílies Cicle Inicial ( 13 - 14 )
Reunió de famílies Cicle Inicial ( 13 - 14 )Reunió de famílies Cicle Inicial ( 13 - 14 )
Reunió de famílies Cicle Inicial ( 13 - 14 )
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital
 
Unitat didàctica de plàstica
Unitat didàctica de plàsticaUnitat didàctica de plàstica
Unitat didàctica de plàstica
 
Reunió pares p4 2012 13
Reunió pares p4 2012 13Reunió pares p4 2012 13
Reunió pares p4 2012 13
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital
 
Reunio benvinguda 3 anys
Reunio benvinguda 3 anysReunio benvinguda 3 anys
Reunio benvinguda 3 anys
 
Reunió pares 1r 2013
Reunió pares 1r 2013Reunió pares 1r 2013
Reunió pares 1r 2013
 
P5 b reunió pares mares14-15
P5 b reunió pares mares14-15P5 b reunió pares mares14-15
P5 b reunió pares mares14-15
 
Reunio p3
Reunio  p3Reunio  p3
Reunio p3
 

Más de angel vilaplana

Trabajo de música. 1º Grado Maestro en educación Infantil. UA
Trabajo de música. 1º Grado Maestro en educación Infantil. UATrabajo de música. 1º Grado Maestro en educación Infantil. UA
Trabajo de música. 1º Grado Maestro en educación Infantil. UAangel vilaplana
 
La Robonovel·la del segle XXXV
La Robonovel·la  del segle XXXVLa Robonovel·la  del segle XXXV
La Robonovel·la del segle XXXVangel vilaplana
 
Diseño de un planteamiento psicoeducativo para desarrollar en el alumnado de ...
Diseño de un planteamiento psicoeducativo para desarrollar en el alumnado de ...Diseño de un planteamiento psicoeducativo para desarrollar en el alumnado de ...
Diseño de un planteamiento psicoeducativo para desarrollar en el alumnado de ...angel vilaplana
 
La imatge fixa en l'ensenyament: Fotografia, fotonovel·la i mural multimedia
La imatge fixa en l'ensenyament: Fotografia, fotonovel·la i mural multimediaLa imatge fixa en l'ensenyament: Fotografia, fotonovel·la i mural multimedia
La imatge fixa en l'ensenyament: Fotografia, fotonovel·la i mural multimediaangel vilaplana
 
Guía de lectura donde viven los monstruos
Guía de lectura donde viven los monstruos Guía de lectura donde viven los monstruos
Guía de lectura donde viven los monstruos angel vilaplana
 

Más de angel vilaplana (6)

Trabajo de música. 1º Grado Maestro en educación Infantil. UA
Trabajo de música. 1º Grado Maestro en educación Infantil. UATrabajo de música. 1º Grado Maestro en educación Infantil. UA
Trabajo de música. 1º Grado Maestro en educación Infantil. UA
 
La Robonovel·la del segle XXXV
La Robonovel·la  del segle XXXVLa Robonovel·la  del segle XXXV
La Robonovel·la del segle XXXV
 
La Realitat Agmentada
La Realitat  AgmentadaLa Realitat  Agmentada
La Realitat Agmentada
 
Diseño de un planteamiento psicoeducativo para desarrollar en el alumnado de ...
Diseño de un planteamiento psicoeducativo para desarrollar en el alumnado de ...Diseño de un planteamiento psicoeducativo para desarrollar en el alumnado de ...
Diseño de un planteamiento psicoeducativo para desarrollar en el alumnado de ...
 
La imatge fixa en l'ensenyament: Fotografia, fotonovel·la i mural multimedia
La imatge fixa en l'ensenyament: Fotografia, fotonovel·la i mural multimediaLa imatge fixa en l'ensenyament: Fotografia, fotonovel·la i mural multimedia
La imatge fixa en l'ensenyament: Fotografia, fotonovel·la i mural multimedia
 
Guía de lectura donde viven los monstruos
Guía de lectura donde viven los monstruos Guía de lectura donde viven los monstruos
Guía de lectura donde viven los monstruos
 

Último

Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptx
Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptxPresentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptx
Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptxRosabel UA
 
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.Lasilviatecno
 
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERSSuperAdmin9
 
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANA
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANALES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANA
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANAAnaBallesteros29
 
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes SaPrograma Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes SaISMAELALVAREZCABRERA
 
II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓ
II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓII BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓ
II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓLasilviatecno
 
feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555twunt
 
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdf
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdfINFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdf
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdfErnest Lluch
 

Último (8)

Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptx
Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptxPresentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptx
Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptx
 
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.
 
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
 
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANA
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANALES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANA
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANA
 
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes SaPrograma Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
 
II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓ
II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓII BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓ
II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓ
 
feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555
 
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdf
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdfINFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdf
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdf
 

Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06

  • 1. UNITAT DIDÀCTICA: LA FAMÍLIA Disseny dels processos educatius en l’educació infantil Nerea Arráez Sánchez · Tamara Arráez Sánchez · Elena Reig Beneito Ana Sanz Biosca · Àngel Vilaplana Camús · 1er de grau en magisteri infantil
  • 2. 1 - TÍTOL 2 - JUSTIFICACIÓ TÍTOL: Com és la teua familia? JUSTIFICACIÓ Plantejament general de la unitat didáctica - Als xiquets els motiva parlar de la seua família - Treballar el nou concepte de família. - Forma part d’un dels continguts del Decret 38/2008, coneixement social i del medi. Perfil del grup - Escola pública situada a un barri de classe mitjana-alta a Elx. - Nombre: 20 alumnes de 3 anys amb una xiqueta amb discapacitació visual i un alumne xinés però de tercera generació. 13 venen de guarderia i ja tenen més o menys el període d’adaptació assolit. 8 no. Per a la xiqueta amb discapacitat física, haurem d’adaptar les activitats a les seues necessitats. Relació de la unitat didàctica amb un marc curricular del qual forma part. Durant el període d’adaptació, primer trimestre, per afavorir que els alumnes es coneguen entre ells i a les seues famílies. Ens servirà també per començar a tractar a les families i saber quin és el seu grau d’implicació en l’educació dels seus fills i filles.
  • 3. 3 - DURADA Durada 15 dies repartits en tres setmanes, les hores estimades variaran depenent del desenvolupament de cada activitat. OCTUBRE Dilluns 29 30 01 02 03 06 07 08 09 10 13 14 15 16 17 Dimarts Dimecres Dijous Divendres - Assemblea: Qui és la meua família? Dibuixe a la meua família. Conta contes. La Família. Mostre fotografies de la meua família. Anem d’excursió al zoològic amb la família. Assemblea: Què he fet el cap de setmana? L’arbre genealògic. La meua família visita l’escola. Anem d’excursió a la muntanya amb la família. Aprenem una cançó. Juguem a ser els nostres pares. Assagem per al teatre. - Assagem per al teatre - S’entrega el llibre viatger. Teatre. Inauguració museu de la família.
  • 4. 4 - OBJECTIUS DEL PROJECTE EDUCATIU DE CENTRE (CEIP Muntanya Alegre de la Eliana). 1) Conéixer el seu propi cos i el dels altres, les seues possibilitats d’acció i aprendre a respectar les diferències. 2) Observar i explorar el seu entorn familiar, natural i social. 3) Adquirir progressivament autonomia en les seues activitats habituals. 4) Desenrotllar les seues capacitats afectives. 5) Relacionar-se amb els altres i adquirir progressivament pautes elementals de convivència i relació social, així com exercitar-se en la resolució pacífica de conflictes. 6) Desenrotllar habilitats comunicatives en diferents llenguatges i formes d’expressió. 7) Iniciar-se en les habilitats logicomatemàtiques, en la lectoescriptura i en el moviment, el gest i el ritme. 8) Conéixer que a la Comunitat Valenciana hi ha dos llengües que interactuen (valencià i castellà), que han de conéixer i respectar per igual, i ampliar progressivament l’ús del valencià en totes les situacions. 9) Descobrir l’existència d’altres llengües en el marc de la Unió Europea, i iniciar-se en el coneixement d’alguna d’estes. 10) Conéixer i apreciar les manifestacions culturals del seu entorn, mostrant interés i respecte cap a estes, així com descobrir i respectar altres cultures pròximes. 11) Valorar les diverses manifestacions artístiques. 12) Descobrir les tecnologies de la informació i les comunicacions.r a que els alumnes obtinguen un millor rendiment.
  • 5. 5 - OBJECTIUS DIDÀCTICS 1) Nombrar i numerar els integrants de la nostra família. 2) Manipular diferents objectes quotidians dins de les capacitats motrius del desenvolupament evolutiu. 3) Saber que hi ha diferents tipus de família. 4) Mostrar respecte a la família, sobre tot als més majors. 5) Coneixer el nom dels animals. 6) Adquirir habits de comportament positiu en les eixides escolars. 7) Aprendre a col·laborar en casa. 8) Descobrir les representacions plàstiques, gràfiques, musicals i teatralitzades.
  • 6. 6 - CONTINGUTS El coneixement de si mateix i autonomia personal. Conceptes Procediments Actituds - Els sentiments i les vivències. - L’esquema corporal. - Orientació espacial. - Habits de col·laboració. - Aprendre a controlar el moviment. - Manifestació de sentiments. - Adquisició d’habits de higiene. - Desplaçaments per l’aula. - Ús de materials per dibuixar. - Ús de materials per col·laborar en casa. - Representació de l’esquema corporal al dibuix. - Satisfacció en la realització d’activitats. - Valoració positiva de la identitat.
  • 7. 6 - CONTINGUTS Conceptes Procediments Actituds El medi físic, natural, social i cultural - El número. - La família. - Els animals. - Les plantes. - Introducció al pas del temps. - Numerar als membres d’una familia. - Reconeixement dels membres de la família. - Reconeixement dels diferents tipus d’animals. - La identificació de distints tipus de paisatge. - Disfrute de les activitats en contacte amb la natura. - Respecte per la natura i el medi ambient. - Respecte per les diferents tipus de família. - Valorar les activitats fetes en grup.
  • 8. 6 - CONTINGUTS Conceptes Procediments Actituds Els llenguatges: comunicació i representació. - Els contes: Teo i la seva família. - La música: Mon pare no té nas. - El teatre i la representació de rols. - La comunicació - Les normes de comunicació. - Iniciació a la representació plàstica. - Reconeixement dels personatges del conte. - Adquisició del ritme i la melodia. - Participació en les representacions grupals. - Ús del vocabulari relacionat amb la familía. - Adquisició de destreses comunicatives. - Adquisició de destreses motrius com el traç i el moviment de la má. - Interés per les representacions. - Satisfacció amb les activitats plantejades. - Participació activa en les activitats grupals.
  • 9. 7 - METODOLOGIA, MITJANS I RECURSOS METODOLOGIA - Globalitzadora - Treballar per projectes, intentarem que partint dels coneixements dels alumnes i del seu interés aquests s’involucren, també tractarem que la participació dels alumnes siga activa, que investigen, que experimenten i que exposen els seus treballs. MITJANS I RECURSOS - Dependran de les activitats que realitzem (veure activitats). - Tindrem en compte les possibilitats dels alumnes i els recursos econòmics de les famílies. LOCALITZACIÓ Segons les activitats - L’aula, - El pati, - L’auditori del centre. - Fora del col·legi.
  • 10. 7 - L’AULA Perquè el projecte no supose una modificació de l’espai habitual de l’aula s’intentarà aprofitar al màxim els espais ja disponibles. 1) Pissarra digital. 2) Taules i cadires. 3) Perxes. 4) Zona de l’assemblea on es parlarà de les famílies, es practicarà la cançó i on els familiars es presentaran als xiquets. 5) Racó dels llibres. 6) Racó de l’expressió artística per fer dibuixos i l’arbre genealògic. 7) Racó de les disfresses. 8) Zona ordinadors per buscar informació i recursos TIC. 9) Prestatgeries on guardar materials i la informació. 10) Mural on es mostraran els treballs i que serà el museu de la família.
  • 11. 8 - ACTIVITATS I SEQÜENCIACIÓ Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament 30 minuts. Tota la classe. Que els xiquets expliquen a la classe que saben de la seua família. Activitat de verificació de coneixements previs i d’avaluació inicial. Es plantejarà als alumnes en l’assemblea la següent qüestió: Qui és i com és la meua família? D’aquesta manera tots els alumnes començaran a parlar de la seua família o a escoltar el que diuen els companys. Abans de anar-se’n a casa eixe dia, la mestra repartirà als alumnes una nota informativa per als pares en la que els explicarà les diferents activitats i els donarà les instruccions per realitzar el llibre viatger. 01 Assemblea: Qui és la meua família?
  • 12. 02 Dibuixem a la nostra família. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos 30 minuts. Individual. Veure com els xiquets veuen a les seues pròpies famílies i observar com les representen. Activitat de verificació de coneixements previs, de motivació i d’avaluació inicial. Pintures, plastidecors, retoladors, pintura de dits, folis grans, etc. Tot el material que afavorisca i estiga adaptat a les seues possibilitats. La professora deixarà a la disposició dels xiquets material escolar perquè ells realitzen un dibuix de les seues famílies i hi plasmen tots els familiars que ells vulguen. Tindrem molt en compte que a aquesta edat les habilitats gràfiques no estan molt desenvolupades i els xiquets només poden realitzar gargots.
  • 13. 03 Conta contes. La família. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos 30-45 minuts. Tota la classe. Disfrutar d’una lectura e introduïr-los en les competències literàries. De motivació. El conte de “Teo i la seva família” de Violeta Denou, de l’editorial Estrella Polar. La mestra escollirà un conte, en aquest cas el de "Teo i la seua família" i en l'hora destinada a la lectura ho llegirà en veu alta mostrant als alumnes les il·lustracions i explicant les relacions familiars de Teo. Després els xiquets parlaran sobre el conte i podran fer comparacions i diferencies amb les seues famílies.
  • 14. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos 5 minuts per xiquet. Tota la classe. Identificar, nombrar i reconèixer els components de la pròpia família a una imatge: pare, ma germà, germana, etc. Al mateix temps que els introduïm en nocions matemàtiques com els n De motivació i síntesi ja que amb les activitats anteriors els xiquets ja deurien saber qui són membres de les famílies i les seues relacions. Les imatges que han de portar els alumnes. Els xiquets hauran de portar a l’escola una imatge de cada component de la seua família o una imatge on aparega tota la seua família. Amb ella hauran d’identificar qui és la seua mare, el seu pare i els seus germans en cas de que en tinguen, i parlar breument sobre cadascun d’ells. 04 Mostre a la classe fotografies de la meua família.
  • 15. 05 Anem d’excursió al zoològic amb la família. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos Un dia amb eixida a les 9 delmatí i tornada a les 17 hores. Tota la classe. Que els xiquets coneguen els animals i que descobreixen com aquests formen també famílies al mateix temps que disfruten de les activitats a l’aire lliure. Activitat de motivació. Autobús escolar i famílies. La mestra amb la col·laboració dels familiars organitzarà una eixida per visitar el zoològic de Terra Natura amb els xiquets. Aquest hauran de portat roba còmoda i de recanvi, protecció solar i l’esmotzar i dinar. L’entrada és gratuïta per xiquest menors de 4 anys. Visitarem el parc i podrem veure com les families ajuden als xiquets i com disfruten d’una activitat lúdica.
  • 16. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos 5 minuts per alumne. Tota la classe. Que els xiquets expliquen a la classe que han fet el cap de setmana amb la seua família i aprengen normes de comportament. Activitat de motivació i d’avaluació. En aquesta activitat només fa falta ganes de treballar. La mestra es plantejarà als alumnes en l’assamblea la següent qüestió: Què heu fet aquest cap de setmana amb la família? Amb aquesta qüestió plantejada, cada alumne explicarà als seus companys que ha fet d’especial amb la seua família durant el cap de setmana. 06 Què he fet aquest cap de setmana amb la família?
  • 17. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos 35 minuts. Individual. Volem que els xiquets reconeguen a les seues famílies i que aprenguen la relació que hi ha entre ells. També treballarem l’ús de materials com les pintures, el pegament, les cartolines per desenvolupar la motricitat fina. Activitat de motivació i d’avaluació. Cartolines, pintures, plastidecors, retoladors, pintura de dits, etc. Els xiquets portaran fotos dels seus familiars per a realitzar una arbre genealògic. Ho faran enganxant-les en una cartolina i pintaran, dibuixaran i decoraran a gust de cada xiquet. Com encara no tenen habilitats de lectoescriptura no caldra que posen els noms. 07 L’arbre genealògic
  • 18. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos Tot el matí. Tota la classe. Que els xiquets interactuen amb els seus pares o familiars de manera conjunta amb els altres companys. Activitat de motivació i d’avaluació. Jocs pintats a terra, i material per jugar a l’aire lliure. Durant el matí es realitzaran diferents jocs en el pati, els quals hauran de realitzar junts els alumnes i els seus familiars. A més podem dibuixar o pintar al sol del pati jocs. Poden jugar per exemple al “L'enxampa enxampa”. 08 La meua família visita l’escola.
  • 19. 09 Anem d’excursió a la muntanya amb la família. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos Un dia amb eixida a les 9 del centre i tornada a les 17 hores. Tota la classe. Que els xiquets aprenguen a conviure en la natura i a disfrutar amb les famílies. Activitat de motivació, síntesi (veuren si van adquirint els comportaments adequats per eixir en grup ja treballats a l’anterior eixida a Terra Natura i avaluació. Autobús escolar i famílies. La mestra amb la col·laboració dels familiars organitzarà una eixida per visitar el Parc Natural de la Serra de Mariola. Visitarem el parc i podrem veure com les families ajuden als xiquets i com disfruten d’una activitat a l’exterior. A més gaudirem del les explicacions que ens donin els guardies forestals.
  • 20. Mon pa- re no té nas, mon pa - re no té nas, ma ma - re_és xa - ta i_un ger-ma-net que tinc i_un ger-ma-net que tinc el nas li fal - ta Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recurssos 35 minuts. Tota la classe. Que els xiquets aprenguen una cançó que parle de la família. Activitat de motivació i d’avaluació. Reproductor de música i ganes de cantar i ballar La mestra els ensenyarà als alumnes una cançó molt senzilla que parle de la família, i tots junts aprenen la lletra i el ball d’aquesta. En aquest cas Ton Pare no té Nas. 10 Aprenem una cançó.
  • 21. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos 35 minuts. Petits grups. Activitat de motivació, síntesi i d’avaluació. Draps, atuells, joguets, disfresses. Racó del lloc simbòlic. La professora deixarà als alumnes perquè juguen en grup imitant als seus familiars. Allí podran disfressar-se i fer-se passar per la seua mamà, pel seu avi, oncle... podran agranar, fregar, fer el menjar amb els joguets que tindran a la seua disposició. Experimentar en el racó del lloc simbòlic les labors de casa i que es divertisquen disfressant-se de les seues familiars. 11 Juguem a ser els nostres pares.
  • 22. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos 15 dies. Individual i l’ajuda dels familiars. Que els xiquets reconeguen als seus pares pel que són i transmetre els seus sentiments cap a ells. Activitat de motivació. La cartolina, materials que vulguin utilitzar els pares per decorar: adhesius, colors... i les imatges dels components de la família. La mestra repartirà una cartolina gran a cada alumne. Els alumnes, amb l’ajuda dels seus pares hauran de plasmar la fotografia de cada component de la seua família a la cartolina, ficar el seu nom, a què es dedica i que és el que més li agrada de cada component. La familía Alcaraz Reig Nacor és el meu pare, té 30 anys, i treballa al seu bar. El que més m’agrada d’ell és que sempre juga amb mi. Jo sóc Marc, tinc 3 anys i vaig a l’escola. El que més m’agrada és jugar amb el baló, dibuixar i jugar amb el meu gos. 12 El llibre viatger. Elena és la meua mare, té 25 anys i és mestra. El que més m’agrada d’ella és que em cuida i em dona moltes abraçades.
  • 23. 13 Teatre. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos Dos dies, un dia d'assaig i un altre de representació a la que asistiran els familiars. Tota la classe. Mitjançant la representació treballar les seues relacions, es posen en el lloc d'uns altres i demostrar que han aprés el concepte de família. I que disfruten del joc representatiu i de la col·laboració. Activitat de motivació, síntesi i avaluació. Disfresses, teles, panells per a la decoració. La mestra plantejarà la realització de la representació del conte de Teo i els pares i familiars podran anar a veure'ls actuar. Al final de la representació tots cantaren la cançó de "Mon pare no té nas"
  • 24. Temporalització Agrupació Objectius Tipus d’activitat Desenvolupament Recursos 50-60 minuts. El alumnes i els seus pares. Que els xiquets expliqueb als seus pares i companys el treball que han fet. Activitat de motivació, de síntesi i d’avaluació. Mural gegant amb els dibuixos, l’arbre genealògic, fotos de les activitats i el llibre viatger. Els alumnes amb l’ajuda de la mestra exposaran en classe en un petit museu tots els treballs que han realitzat al llarg de la unitat didàctica. 14 Inauguració museu de la família.
  • 25. 9 - AVALUACIÓ Avaluació en tres parts. 1 - inicial, on avaluarem el nivell dels alumnes per a veure des de quin nivell partim. Aquesta part és molt important ja que no podem començar a treballar sense saber que saben els xiquets prèviament. Ens serveix també per veure els interessos dels xiquets, el que volen aprendre o el que no. La farem durant les primeres activitats. 2 - Contínua, és a dir, durant tot el procés d’ensenyament-aprenentatge. Aquesta la farem observant els resultats de les diferents activitats que em plantejat per aquesta unitat didàctica. En aquesta part els alumnes també poden donar l’opinió sobre que els ha paregut l’activitat, és a dir, si els ha agradat o no i aço poden fer-ho mitjançant aplaudiments o preguntes directes del tipus, us ha agradat? Siii, Nooo, ja que són alumnes de 3 anys i a més observarem si durant la realització de les activitats, els alumnes estan motivats o no, i d’aquesta manera millorar o canviar les activitats anteriorment plantejades. 3 - Per últim una vegada acabades totes les activitats i explicacions sobre aquesta Unitat Didàctica, passarem a la avaluació final, on veurem si els alumnes han aprés tots els objectius proposatsi també observarem si el nostre treball ha funcionat com esperàvem o necessita modificacions.
  • 26. Si Observacions Rúbrica No Observacions A voltes Observacions Nombra i numera els integrants de la família. Manipula diferents objectes quotidians. Sap que hi ha diferents tipus de família. Mostra respecte per els altres xiquets i pels adults. Coneix el nom d’alguns animals que hem vist al zoo. Té bons hàbits de comportament en les eixides escolars. Col·labora en l’aula i en casa. Realitza les activitats plàstiques, gràfiques, musicals i teatralitzades. S’implica i col·labora en la realització d’activitats. Ha adquirit i mostra una valoració positiva de si mateix. Ha disfrutat de les activitats a la natura acompanyat de la família. Mostra respecte per la natura i el medi ambient. Treballa en grup de manera adequada per a la seua edat. Ha adquirit habilitats en les actividads de psicomotricitat fina. Sap vestir-se i desvestir-se en les activitats que ho requereixen. Ha adquirit en la cancó el ritme i utilitza la veu com instrument. Mostra una actitut oberta a l’hora de relacionar-se amb els altres.
  • 27. 10 - ATENCIÓ A LA DIVERSITAT Adaptacions a tindre en compte amb l’alumna amb una dificultat visual - Activitat: Conta contes, la família. Lliurarem a la xiqueta fotocopies ampliades del conte, perquè ella puga anar seguint amb els altres la lectura. - En les activitats fora de l'escola com totes seran amb les families no haurem de realitzar cap adaptació a simple vista, llevat que en alguna de les excursions s'haja de visualitzar algun vídeo o documental, en aquest cas col·locarem a la xiqueta més prop de la pantalla perquè tinga una millor visió, fins i tot demanarem als pares que porten qualsevol recurs que la xiqueta utilitze a casa, ja siguen ulleres, lupa, telescopi... Consells generals - Tractar als alumnes amb alguna discapacitat de manera inclusiva. - Explicar clarament i de manera minuciosa les activitats. - Per a dirigir-se a ells, utilitzar el seu nom i establir un lleu contacte amb el braç. - El professor es situarà en un lloc que el xiquet amb discapacitat visual li puga sentir bé. - Cercar ajuda a les associacions per aquests xiquets perquè faciliten suports. - Deixar clar on es troben els diferents espais i materials de l'aula.