1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran
: Bahasa Melayu
Tingkatan
: 4 Ihsan
Bilangan Pelajar
: 28 orang
Masa
: 10.45 – 11.40 pagi
Tajuk
: “ Permohonan Masuk ke IPT”
Objektif
: Pada akhir pelajaran ini, pelajar dapat:
1. menulis sepucuk surat rasmi ke IPT dengan format yang tepat.
2. berbincang untuk menjanakan idea bagi menulis sepucuk surat kiriman rasmi.
Fokus Utama:
12.3
Membina ayat topik dan ayat huraian untuk membina perenggan yang
kohesif.
Aras 1 (ii)
Mengemukakan isi mengikut keutamaan dengan menggunakan
penanda wacana yang tepat untuk menghasilkan perenggan yang utuh.
Aras 1 (iii)
Menghuraikan isi dengan membina ayat topik, ayat huraian dan ayat
contoh secara induktif dengan menggunakan bahasa yang tepat dan
indah.
Fokus Sampingan:
2.1
Mencetuskan idea bernas semasa memberikan pendapat dalam
perbincangan
Aras 1 (i)
Menghubungkaitkan topik dengan pengalaman dan pemerhatian untuk
mengemukakan idea yang bernas.
Kemahiran Bahasa:
Mendengar
Bertutur
Membaca
Menulis.
Sistem Bahasa:
Tatabahasa:
o Morfologi :
Kata Nama
o Sintaksis :
Ayat Perintah
Ayat Tanya
Ayat Penyata
Pengisian Kurikulum:
Ilmu :
o Bimbingan dan Kerjaya
o Komunikasi
Nilai :
o Hemah tinggi
o Keyakinan
2. o Berdikari
Kewarganegaraan
Peraturan Sosiobudaya:
o Laras bahasa
Kemahiran Bernilai Tambah :
o Kemahiran Berfikir :
Menganalisis
Menjana idea
o Pembelajaran Konstrutivisme
o Pembelajaran Kontekstual
Strategi :
Mediatif, Kontekstual
Kaedah :
Deduktif, Komunikatif
Teknik :
Sumbang saran, peta minda
Bahan Bantu Belajar :
Gambar-gambar majlis konvokesyen
Iklan Kemasukan ke IPT
Pengetahuan Sedia Ada:
Pelajar pernah belajar penulisan surat kriman rasmi
Pelajar telah mengetahui kursus-kursus yang
ditawarkan di IPT
Pelajar mempunyai IPT sasaran tersendiri.
ISI PELAJARAN
Jangkaan jawapan
pelajar:
1. Memohon
masuk
2. Belajar
besungguhsungguh
3. Mendapatkan
keputusan
peperiksaan
yang baik.
Tajuk pelajaran pada
hari ini: “ Memohon
Masuk ke IPT”
AKTIVITI
PENGAJARAN
DAN PEMELAJARAN
CATATAN
Set Induksi ( 3 minit )
1. Pelajar
ditunjukkan
gambar-gambar
majlis
konvokesyen.
2. Pelajar
diminta
menyatakan
proses
sebelum layak menerima
skrol graduasi.
3. Guru mengaitkan jawapan
pelajar
dengan
tajuk
pelajaran pada hari ini.
BBB : Gambargambar majlis
konvokesyen.
3. Contoh jenis surat
rasmi:
1. Permohonan
2. Penghargaan
3. Arahan
4. Simpati
5. Makluman
Perkataan yang biasa:
sukacita, dukacita,
dengan hormatnya,saya
mohon.
Kaedah menulis surat:
1. Surat dengan
kepala surat
2. Surat tanpa
kepala surat
Langkah 1 (7 minit )
1. Pelajar
diminta
menyatakan bentuk-bentuk
/ jenis-jenis surat kiriman
rasmi
yang
diketahui
mereka.
Pembelajaran
Kontruktivisme
2. Pelajar
diminta
menuliskan perkataan dan
laras bahasa yang sering
digunakan dalam surat
permohonan.
Strategi : Mediatif
Nilai: Berdikari,
keyakinan.
Kaedah : Deduktif
Teknik : Sumbang
saran.
3. Pelajar ditunjukkan dua
kaedah menulis
surat
kiriman rasmi.
Langkah 2 (30 minit)
Iklan kemasukan ke
universiti-universiti
(Lihat Lampiran A)
KB: Menganalisis
BBB: Iklan
kemasukan ke IPT
1. Pelajar diminta memilih
iklan
kemasukan
ke
universiti
yang
telah
disediakan.
KB : Menjana idea
2. Berdasarkan iklan yang
dipilih, pelajar diminta
menulis sepucuk surat
kiriman rasmi kepada
Pendaftar
universiti
tersebut.
Pembelajaran
Konstruktivisme
Pembelajaran
Kontekstual
Nilai : Keyakinan,
Berdikari.
Stategi : Mediatif
Kaedah :
Komunikatif
Langkah 3 (12 minit)
Borang senarai semak :
Rujuk Lampiran B
1. Pelajar
dikelompokkan
dalam kumpulan mengikut
permohonan masuk ke
universiti
yang
telah
dipilih.
BBB : Borang
senarai semak
kendiri (Rujuk
Lampiran B)
KB : Menganalisis
Nilai : Keyakinan.
2. Pelajar
bertukar-tukar
surat permohonan dengan
Strategi : Mediatif
4. kumpulan yang tidak sama
universiti pilihan mereka.
Kaedah : Deduktif
3. Pelajar diedarkan borang
senarai semak kendiri.
4. Berdasarkan
senarai
semak, pelajar diminta
menyemak dan menilai
surat permohonan rakanrakan mereka.
5. Semua surat yang telah
disemak
diserahkan
kepada
guru
untuk
disemak sekali lagi.
Penutup (3 minit)
Penutup:
a. kognitif :
Pelajaran hari ini
– Menulis
laporan format
peristiwa
b. Afektif : Ucapan
terima kasih dan
penghargaan.
1. Pelajar
diminta
merumuskan
pelajaran
mereka pada hari ini.
2. Guru mengucapkan terima
kasih atas perhatian dan
kesungguhana
mereka
semasa sesi P&P pada hari
ini.
KP : Interpersonal,
verbal linguistik
Nilai : Hemah tinggi