SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 9
Αθανάσιος Ζαβλιάρης
                                3ο Γυμνάσιο Συκεών


                                   WEBQUEST
                               Iστορία Γ΄ Γυμνασίου


1. Τίτλος
 Στη σελίδα αυτή θα βρείτε µια διδακτική πρόταση για το µάθηµα της Ιστορίας για τη ζωή
και το χαρακτήρα του Καποδίστρια µε τη χρήση του Επεξεργαστή Κειµένου.


2. Εισαγωγή
 Ο Καποδίστριας, πρώτος κυβερνήτης της Ελλάδας, υπήρξε υπουργός των εξω-
τερικών της Ρωσίας και από τη θέση του αυτή βοήθησε να διασωθεί η επανάσταση
του 1821 κατά την έναρξή της. Όταν παραιτήθηκε από τη θέση του, του έγινε πρό-
ταση από τους Έλληνες να οριστεί Κυβερνήτης της Ελλάδας. Αποδέχτηκε την
πρόταση και ήρθε στην Ελλάδα το 1828. Κυβέρνησε τη χώρα, προσφέροντας ση-
μαντικές υπηρεσίες, ως το 1831, οπότε και δολοφονήθηκε από τους πολιτικούς του
αντιπάλους.


3. Εργασία

Στόχοι της ενότητας
Οι μαθητές:
   •   Να γνωρίσουν την προσωπικότητα του Καποδίστρια
   •   Να πληροφορηθούν ποια ήταν η κατάσταση που επικρατούσε στην Ελλάδα
       κατά την άφιξη του Κυβερνήτη Ιωάννη Καποδίστρια
   •   Να γνωρίσουν τις προσπάθειες επανάσταση που έκανε ο Κυβερνήτης με
       σκοπό την οργάνωση των διαφόρων τομέων του ελληνικού κράτους
   •   Να ερμηνεύσουν τις πράξεις και τις αποφάσεις του Καποδίστρια και να ανα-
       γνωρίσουν τις συνέπειες τους.
   •   Να κατανοήσουν και να αξιολογήσουν τους παράγοντες που γέννησαν την
       αντιπολίτευση προς τον Κυβερνήτη
   •   Να χρησιμοποιήσουν το βίντεο ως πηγή πληροφοριών και να αποκω-
       δικοποιήσουν τα μηνύματά του
   •   Να αποτιμήσουν συνολικά το έργο του Καποδίστρια ως Κυβερνήτη
4. Διαδικασία


  1η διδακτική ώρα: Η ζωή, η προσωπικότητα και το έργο του Καποδίστρια
  πριν την έλευσή του στη χώρα.
  Να απαντήσετε στις ερωτήσεις του φύλλου αξιολόγησης 1, ανοίγοντας το αντί-
  στοιχο αρχείο , αφού παρακολουθήσετε τα βίντεο 1 και 2.
  http://www.youtube.com/watch?v=7M0QyS7_Ml4
  http://www.youtube.com/watch?v=fdGBsEgNC-E


  Επιπλέον μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τους παρακάτω υπερσυνδέσμους για
  επιπρόσθετες πληροφορίες:
  http://www.matia.gr/7/73/7305/7305_1_7.html
  http://www.sansimera.gr/biographies/195


ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ

                            Φύλλο αξιολόγησης 1

  1η ερώτηση: Πού και πότε γεννήθηκε ο Ιωάννης Καποδίστριας;




  2η ερώτηση: Σε ποια θέση διακρίθηκε ο Καποδίστριας και έγινε γνωστός στην
  Ευρώπη πριν την επανάσταση του 1821;
3η ερώτηση: Με ποιες προσωπικότητες του ευρωπαϊκού χώρου είχε φιλικές
   σχέσεις ο Καποδίστριας;




  4η ερώτηση: Ποια ήταν η στάση του όταν του έγινε πρόταση να αναλάβει την
 ηγεσία της Φιλικής Εταιρείας;




 5η ερώτηση: Ποια ήταν η στάση του κατά την έναρξη της ελληνικής επανάστασης;




2η διδακτική ώρα: Η Κατάσταση στην Ελλάδα κατά την έλευσή του στη χώρα,
η διακυβέρνηση, η προσφορά του και οι δυσκολίες που αντιμετώπισε.


Να απαντήσετε στις    ερωτήσεις του φύλλου αξιολόγησης 2, ανοίγοντας το αντί-
στοιχο αρχείο , αφού παρακολουθήσετε τα βίντεο 3 και 4.
http://www.youtube.com/watch?v=PrZ1ZZYorgk
http://www.youtube.com/watch?v=T34mkuRMP_Y


Επιπλέον μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τους παρακάτω υπερσυνδέσμους για
επιπρόσθετες πληροφορίες:
http://www.matia.gr/7/73/7305/7305_1_7.html
http://www.sansimera.gr/biographies/195


ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ


                             Φύλλο αξιολόγησης 2


1η ερώτηση: Ποια ήταν η κατάσταση που συνάντησε ο Καποδίστριας, όταν ήλθε
στην Ελλάδα;




2η ερώτηση: Με ποιο τρόπο προσπάθησε να κυβερνήσει και για ποιο λόγο;




3η ερώτηση: Ποιες οι ενέργειές του στο χώρο της οικονομίας;
4η ερώτηση: Ποια ήταν η συνεισφορά του στο χώρο της Παιδείας;




5η ερώτηση: Ποιες ήταν οι δυσκολίες που αντιμετώπισε;




3η διδακτική ώρα: Η αντιπολίτευση κατά του Καποδίστρια και οι αιτίες που τη
δημιούργησαν. Ερμηνεία των πράξεων του Καποδίστρια. Συνολική αποτίμηση του
έργου του.
Να απαντήσετε στις ερωτήσεις του φύλλου αξιολόγησης 3.
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τους παρακάτω υπερσυνδέσμους για επιπρό-
σθετες πληροφορίες:
http://www.matia.gr/7/73/7305/7305_1_7.html
http://www.sansimera.gr/biographies/195




ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ


                             Φύλλο αξιολόγησης 3


1η ερώτηση: Ποιοι αντιπολιτεύονταν τον Καποδίστρια;
2η ερώτηση: Ποιοι ήταν οι λόγοι που οδήγησαν στη δημιουργία ισχυρής
αντιπολίτευσης;




3η ερώτηση: Πώς ερμηνεύονται οι πολιτικές ενέργειες του Καποδίστρια;




4η ερώτηση: Να αποτιμήσετε συνολικά το έργο του Καποδίστρια.




4η διδακτική ώρα: Θα χωριστείτε σε πέντε ομάδες των πέντε ατόμων. Η πρώτη
ομάδα με το πρόγραμμα παρουσίασης θα παρουσιάσει το έργο του Καποδίστρια
στην εκπαίδευση και την οικονομία. Η δεύτερη την πολιτική που ακολούθησε στη
διοίκηση της χώρας και τις ένοπλες δυνάμεις. Η τρίτη την αντιπολίτευση κατά του
Καποδίστρια και τους λόγους δημιουργίας της. Η τέταρτη τη βιογραφία του πριν
αναλάβει Κυβερνήτης της Ελλάδας. Η Πέμπτη τις απόψεις που εκφράστηκαν για τον
Κυβερνήτη και τη συνολική αποτίμηση του έργου του.
5. Αξιολόγηση

                          Βελτίωση        Ικανοποιητικό         Άριστο           Αποτέλεσμα
                          αναγκών

                              1                 2                  3
Συνθετική και               Πολύ          Καλή, καθώς     Πολύ μεγάλη και
δημιουργική ικανότητα   περιορισμένη      περιλαμβάνει    μοναδική, απόδοση
                                          αρκετές         όλων των στοιχείων
                                          λεπτομέρειες
Συνεργασία ομάδας       Δε συνεργάζεται     Βοηθά τους      Ενθαρρύνει και
                        καλά με τα μέλη      άλλους,     επαναπροσανατολίζει
                           ομάδας           συμμετέχει, τους άλλους πίσω στο
                                           υπακούει στις       στόχο
                                            οδηγίες της
                                             ομάδας

Φύλλα εργασίας         Αποσπασματικές Αρκετά καλές        Εξαιρετικές
                        και ανακριβείς  απαντήσεις με     απαντήσεις με
                         απαντήσεις         αρκετές       πρόσθετες
                                        λεπτομέρειες      λεπτομέρειες
Χρήση του διατιθέμενου Μικρή χρήση του Καλή χρήση του       Πλήρης χρήση του
χρόνου                   διατιθέμενου    διατιθέμενου      διατιθέμενου χρόνου
                          χρόνου για      χρόνου για           για εργασία
                           εργασία         εργασία




6. Συμπέρασμα

 Σας δόθηκε η δυνατότητα να γνωρίσετε με αναλυτικό τρόπο τη ζωή, το
έργο του     Κυβερνήτη Ιωάννη Καποδίστρια και τις αντιδράσεις που
προκάλεσε στο εσωτερικό και το εξωτερικό, αλλά και το να αποτιμήσετε
μόνοι σας μέσα από τις μαρτυρίες και τα αποτελέσματα που είχε για τη
χώρα. Θα θέλατε να τον γνωρίζατε προσωπικά;
6. Σελίδα του καθηγητή

Σενάριο ιστορίας με ιστοεξερεύνηση για τον πρώτο Κυβερνήτη της
                  Ελλάδας Ιωάννη Καποδίστρια

6.1 Διδακτική ενότητα: 17η ενότητα, Ο Ιωάννης Καποδίστριας ως
κυβερνήτης της Ελλάδας

6.2 Τάξη στην οποία απευθύνεται: Η Γ΄Γυμνασίου

6.3 Γνωστικές περιοχές: Γλώσσα Β΄ Λυκείου(Βιογραφίες), Ιστορία,
Νέες τεχνολογίες

6.4 Οργάνωση διδασκαλίας: Θα χρησιμοποιηθεί το εργαστήριο της
πληροφορικής του σχολείου. Οι μαθητές θα κληθούν να παρακο-
λουθήσουν βίντεο και να ανοίξουν υπερσυνδέσμους, για να πάρουν
πληροφορίες. Μετά θα         απαντήσουν στα φύλλα αξιολόγησης. Την
τελευταία ώρα θα χωριστούν σε πέντε ομάδες των πέντε ατόμων και η
κάθε ομάδα θα παρουσιάσει με το πρόγραμμα παρουσίασης μία
εργασία   που    θα   της    ανατεθεί.   Ο   ρόλος   του   καθηγητή    είναι
καθοδηγητικός και εμψυχωτικός.

6.5 Διάρκεια: Τέσσερις (4) διδακτικές ώρες.

6.6 Στόχοι

Α. Γνωστικοί: Να μάθουν οι μαθητές αναλυτικά τη ζωή και το έργο του
Ι. Καποδίστρια, καθώς και τις αντιδράσεις που προκάλεσε αυτό. Έτσι οι
μαθητές μέσω της βιωματικότητας, μέσα από τα βίντεο και τις
υπερσυνδέσεις, θα ταυτιστούν συναισθηματικά με το κλίμα της εποχής
(ενσυναίσθηση)     και      θα   αποκτήσουν     γνώσεις,    για   να     τις
χρησιμοποιήσουν στο μέλλον (μεταγνώση).

Β. Τεχνογραμματισμού:
•   Χρήση του διαδικτύου με υπερσυνδέσμους που παραπέμπουν σε
       ιστοσελίδες και βίντεο.
   • Χρήση του λογισμικού παρουσίασης.
   •   Χρήση του λογισμικού επεξεργασίας κειμένου.

Γ. Παιδαγωγικοί: Χωρισμός των μαθητών σε ομάδες, ώστε να μάθουν
να συνεργάζονται και να εθιστούν στην ομαδοσυνεργατική μέθοδο.

Más contenido relacionado

Similar a Ζαβλιάρης Αθανάσιος Webquest

Nikaσ δ. , ιστορια γ΄γυμνασιου ( εν. καποδιστριασ) , 1ο γυμνασιο κιλκισ
Nikaσ δ. , ιστορια γ΄γυμνασιου ( εν. καποδιστριασ) , 1ο γυμνασιο κιλκισNikaσ δ. , ιστορια γ΄γυμνασιου ( εν. καποδιστριασ) , 1ο γυμνασιο κιλκισ
Nikaσ δ. , ιστορια γ΄γυμνασιου ( εν. καποδιστριασ) , 1ο γυμνασιο κιλκισnikasdiogen
 
ΝΙΚΑΣ Δ. , ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ( ΕΝ. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ) , 1ο ΚΙΛΚΙΣ
ΝΙΚΑΣ Δ.  , ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ( ΕΝ. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ) , 1ο  ΚΙΛΚΙΣΝΙΚΑΣ Δ.  , ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ( ΕΝ. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ) , 1ο  ΚΙΛΚΙΣ
ΝΙΚΑΣ Δ. , ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ( ΕΝ. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ) , 1ο ΚΙΛΚΙΣnikasdiogen
 
Ιωάννης Καποδίστριας
Ιωάννης ΚαποδίστριαςΙωάννης Καποδίστριας
Ιωάννης Καποδίστριαςnikasdiogen
 
ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣelenim
 
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ, ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ, ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ, ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ, ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ elenim
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 3
ΣΕΝΑΡΙΟ 3ΣΕΝΑΡΙΟ 3
ΣΕΝΑΡΙΟ 3MariaStathi
 
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Webquest β΄λυκειου, εκφραση εκθεση, βιογραφια, κριτικη βιβλι...
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Webquest β΄λυκειου, εκφραση εκθεση, βιογραφια, κριτικη βιβλι...ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Webquest β΄λυκειου, εκφραση εκθεση, βιογραφια, κριτικη βιβλι...
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Webquest β΄λυκειου, εκφραση εκθεση, βιογραφια, κριτικη βιβλι...ftero
 
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 2: Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι ...
01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 2: Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι ...01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 2: Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι ...
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 2: Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι ...Petros Michailidis
 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΟΜΗΜΕΝΗΣ ΜΟΡΦΗΣ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ -ΕΝΟΤΗΤΑ 6
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΟΜΗΜΕΝΗΣ ΜΟΡΦΗΣ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ -ΕΝΟΤΗΤΑ 6ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΟΜΗΜΕΝΗΣ ΜΟΡΦΗΣ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ -ΕΝΟΤΗΤΑ 6
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΟΜΗΜΕΝΗΣ ΜΟΡΦΗΣ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ -ΕΝΟΤΗΤΑ 6ΕΥΗ ΚΑΡΟΥΝΙΑ
 
Μ . Αλέξανδρος
Μ . ΑλέξανδροςΜ . Αλέξανδρος
Μ . Αλέξανδροςnantia
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 1821
ΣΕΝΑΡΙΟ 1821ΣΕΝΑΡΙΟ 1821
ΣΕΝΑΡΙΟ 1821cleogian
 
Ερευνητική εργασία Α Λυκείου
Ερευνητική εργασία Α ΛυκείουΕρευνητική εργασία Α Λυκείου
Ερευνητική εργασία Α ΛυκείουGeorgia Kazakou
 
Eνότητα 3η Nεοελληνική Γλώσσα Α' γυμνασίου
Eνότητα 3η Nεοελληνική Γλώσσα Α' γυμνασίουEνότητα 3η Nεοελληνική Γλώσσα Α' γυμνασίου
Eνότητα 3η Nεοελληνική Γλώσσα Α' γυμνασίουvaralig
 

Similar a Ζαβλιάρης Αθανάσιος Webquest (16)

Nikaσ δ. , ιστορια γ΄γυμνασιου ( εν. καποδιστριασ) , 1ο γυμνασιο κιλκισ
Nikaσ δ. , ιστορια γ΄γυμνασιου ( εν. καποδιστριασ) , 1ο γυμνασιο κιλκισNikaσ δ. , ιστορια γ΄γυμνασιου ( εν. καποδιστριασ) , 1ο γυμνασιο κιλκισ
Nikaσ δ. , ιστορια γ΄γυμνασιου ( εν. καποδιστριασ) , 1ο γυμνασιο κιλκισ
 
ΝΙΚΑΣ Δ. , ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ( ΕΝ. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ) , 1ο ΚΙΛΚΙΣ
ΝΙΚΑΣ Δ.  , ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ( ΕΝ. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ) , 1ο  ΚΙΛΚΙΣΝΙΚΑΣ Δ.  , ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ( ΕΝ. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ) , 1ο  ΚΙΛΚΙΣ
ΝΙΚΑΣ Δ. , ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ( ΕΝ. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ) , 1ο ΚΙΛΚΙΣ
 
Ιωάννης Καποδίστριας
Ιωάννης ΚαποδίστριαςΙωάννης Καποδίστριας
Ιωάννης Καποδίστριας
 
ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
 
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ, ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ, ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ, ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ, ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 3
ΣΕΝΑΡΙΟ 3ΣΕΝΑΡΙΟ 3
ΣΕΝΑΡΙΟ 3
 
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Webquest β΄λυκειου, εκφραση εκθεση, βιογραφια, κριτικη βιβλι...
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Webquest β΄λυκειου, εκφραση εκθεση, βιογραφια, κριτικη βιβλι...ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Webquest β΄λυκειου, εκφραση εκθεση, βιογραφια, κριτικη βιβλι...
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Webquest β΄λυκειου, εκφραση εκθεση, βιογραφια, κριτικη βιβλι...
 
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 2: Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι ...
01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 2: Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι ...01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 2: Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι ...
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 2: Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι ...
 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΟΜΗΜΕΝΗΣ ΜΟΡΦΗΣ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ -ΕΝΟΤΗΤΑ 6
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΟΜΗΜΕΝΗΣ ΜΟΡΦΗΣ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ -ΕΝΟΤΗΤΑ 6ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΟΜΗΜΕΝΗΣ ΜΟΡΦΗΣ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ -ΕΝΟΤΗΤΑ 6
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΟΜΗΜΕΝΗΣ ΜΟΡΦΗΣ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ -ΕΝΟΤΗΤΑ 6
 
αξιολόγηση σχεδίων δράσης 13 12
αξιολόγηση σχεδίων δράσης 13 12αξιολόγηση σχεδίων δράσης 13 12
αξιολόγηση σχεδίων δράσης 13 12
 
Μ . Αλέξανδρος
Μ . ΑλέξανδροςΜ . Αλέξανδρος
Μ . Αλέξανδρος
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 1821
ΣΕΝΑΡΙΟ 1821ΣΕΝΑΡΙΟ 1821
ΣΕΝΑΡΙΟ 1821
 
Το χρονικό των στοιχειωδών σωματιδίων Χιωτέλης Ιωάννης Γενικό Λύκειο Πελοπίου
Το χρονικό των στοιχειωδών σωματιδίων Χιωτέλης Ιωάννης Γενικό Λύκειο ΠελοπίουΤο χρονικό των στοιχειωδών σωματιδίων Χιωτέλης Ιωάννης Γενικό Λύκειο Πελοπίου
Το χρονικό των στοιχειωδών σωματιδίων Χιωτέλης Ιωάννης Γενικό Λύκειο Πελοπίου
 
0ε. ΕΡΓΑΣΙΑ
0ε. ΕΡΓΑΣΙΑ 0ε. ΕΡΓΑΣΙΑ
0ε. ΕΡΓΑΣΙΑ
 
Ερευνητική εργασία Α Λυκείου
Ερευνητική εργασία Α ΛυκείουΕρευνητική εργασία Α Λυκείου
Ερευνητική εργασία Α Λυκείου
 
Eνότητα 3η Nεοελληνική Γλώσσα Α' γυμνασίου
Eνότητα 3η Nεοελληνική Γλώσσα Α' γυμνασίουEνότητα 3η Nεοελληνική Γλώσσα Α' γυμνασίου
Eνότητα 3η Nεοελληνική Γλώσσα Α' γυμνασίου
 

Ζαβλιάρης Αθανάσιος Webquest

  • 1. Αθανάσιος Ζαβλιάρης 3ο Γυμνάσιο Συκεών WEBQUEST Iστορία Γ΄ Γυμνασίου 1. Τίτλος Στη σελίδα αυτή θα βρείτε µια διδακτική πρόταση για το µάθηµα της Ιστορίας για τη ζωή και το χαρακτήρα του Καποδίστρια µε τη χρήση του Επεξεργαστή Κειµένου. 2. Εισαγωγή Ο Καποδίστριας, πρώτος κυβερνήτης της Ελλάδας, υπήρξε υπουργός των εξω- τερικών της Ρωσίας και από τη θέση του αυτή βοήθησε να διασωθεί η επανάσταση του 1821 κατά την έναρξή της. Όταν παραιτήθηκε από τη θέση του, του έγινε πρό- ταση από τους Έλληνες να οριστεί Κυβερνήτης της Ελλάδας. Αποδέχτηκε την πρόταση και ήρθε στην Ελλάδα το 1828. Κυβέρνησε τη χώρα, προσφέροντας ση- μαντικές υπηρεσίες, ως το 1831, οπότε και δολοφονήθηκε από τους πολιτικούς του αντιπάλους. 3. Εργασία Στόχοι της ενότητας Οι μαθητές: • Να γνωρίσουν την προσωπικότητα του Καποδίστρια • Να πληροφορηθούν ποια ήταν η κατάσταση που επικρατούσε στην Ελλάδα κατά την άφιξη του Κυβερνήτη Ιωάννη Καποδίστρια • Να γνωρίσουν τις προσπάθειες επανάσταση που έκανε ο Κυβερνήτης με σκοπό την οργάνωση των διαφόρων τομέων του ελληνικού κράτους • Να ερμηνεύσουν τις πράξεις και τις αποφάσεις του Καποδίστρια και να ανα- γνωρίσουν τις συνέπειες τους. • Να κατανοήσουν και να αξιολογήσουν τους παράγοντες που γέννησαν την αντιπολίτευση προς τον Κυβερνήτη • Να χρησιμοποιήσουν το βίντεο ως πηγή πληροφοριών και να αποκω- δικοποιήσουν τα μηνύματά του • Να αποτιμήσουν συνολικά το έργο του Καποδίστρια ως Κυβερνήτη
  • 2. 4. Διαδικασία 1η διδακτική ώρα: Η ζωή, η προσωπικότητα και το έργο του Καποδίστρια πριν την έλευσή του στη χώρα. Να απαντήσετε στις ερωτήσεις του φύλλου αξιολόγησης 1, ανοίγοντας το αντί- στοιχο αρχείο , αφού παρακολουθήσετε τα βίντεο 1 και 2. http://www.youtube.com/watch?v=7M0QyS7_Ml4 http://www.youtube.com/watch?v=fdGBsEgNC-E Επιπλέον μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τους παρακάτω υπερσυνδέσμους για επιπρόσθετες πληροφορίες: http://www.matia.gr/7/73/7305/7305_1_7.html http://www.sansimera.gr/biographies/195 ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ Φύλλο αξιολόγησης 1 1η ερώτηση: Πού και πότε γεννήθηκε ο Ιωάννης Καποδίστριας; 2η ερώτηση: Σε ποια θέση διακρίθηκε ο Καποδίστριας και έγινε γνωστός στην Ευρώπη πριν την επανάσταση του 1821;
  • 3. 3η ερώτηση: Με ποιες προσωπικότητες του ευρωπαϊκού χώρου είχε φιλικές σχέσεις ο Καποδίστριας; 4η ερώτηση: Ποια ήταν η στάση του όταν του έγινε πρόταση να αναλάβει την ηγεσία της Φιλικής Εταιρείας; 5η ερώτηση: Ποια ήταν η στάση του κατά την έναρξη της ελληνικής επανάστασης; 2η διδακτική ώρα: Η Κατάσταση στην Ελλάδα κατά την έλευσή του στη χώρα, η διακυβέρνηση, η προσφορά του και οι δυσκολίες που αντιμετώπισε. Να απαντήσετε στις ερωτήσεις του φύλλου αξιολόγησης 2, ανοίγοντας το αντί- στοιχο αρχείο , αφού παρακολουθήσετε τα βίντεο 3 και 4. http://www.youtube.com/watch?v=PrZ1ZZYorgk http://www.youtube.com/watch?v=T34mkuRMP_Y Επιπλέον μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τους παρακάτω υπερσυνδέσμους για επιπρόσθετες πληροφορίες:
  • 4. http://www.matia.gr/7/73/7305/7305_1_7.html http://www.sansimera.gr/biographies/195 ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ Φύλλο αξιολόγησης 2 1η ερώτηση: Ποια ήταν η κατάσταση που συνάντησε ο Καποδίστριας, όταν ήλθε στην Ελλάδα; 2η ερώτηση: Με ποιο τρόπο προσπάθησε να κυβερνήσει και για ποιο λόγο; 3η ερώτηση: Ποιες οι ενέργειές του στο χώρο της οικονομίας;
  • 5. 4η ερώτηση: Ποια ήταν η συνεισφορά του στο χώρο της Παιδείας; 5η ερώτηση: Ποιες ήταν οι δυσκολίες που αντιμετώπισε; 3η διδακτική ώρα: Η αντιπολίτευση κατά του Καποδίστρια και οι αιτίες που τη δημιούργησαν. Ερμηνεία των πράξεων του Καποδίστρια. Συνολική αποτίμηση του έργου του. Να απαντήσετε στις ερωτήσεις του φύλλου αξιολόγησης 3. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τους παρακάτω υπερσυνδέσμους για επιπρό- σθετες πληροφορίες: http://www.matia.gr/7/73/7305/7305_1_7.html http://www.sansimera.gr/biographies/195 ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ Φύλλο αξιολόγησης 3 1η ερώτηση: Ποιοι αντιπολιτεύονταν τον Καποδίστρια;
  • 6. 2η ερώτηση: Ποιοι ήταν οι λόγοι που οδήγησαν στη δημιουργία ισχυρής αντιπολίτευσης; 3η ερώτηση: Πώς ερμηνεύονται οι πολιτικές ενέργειες του Καποδίστρια; 4η ερώτηση: Να αποτιμήσετε συνολικά το έργο του Καποδίστρια. 4η διδακτική ώρα: Θα χωριστείτε σε πέντε ομάδες των πέντε ατόμων. Η πρώτη ομάδα με το πρόγραμμα παρουσίασης θα παρουσιάσει το έργο του Καποδίστρια στην εκπαίδευση και την οικονομία. Η δεύτερη την πολιτική που ακολούθησε στη διοίκηση της χώρας και τις ένοπλες δυνάμεις. Η τρίτη την αντιπολίτευση κατά του Καποδίστρια και τους λόγους δημιουργίας της. Η τέταρτη τη βιογραφία του πριν αναλάβει Κυβερνήτης της Ελλάδας. Η Πέμπτη τις απόψεις που εκφράστηκαν για τον Κυβερνήτη και τη συνολική αποτίμηση του έργου του.
  • 7. 5. Αξιολόγηση Βελτίωση Ικανοποιητικό Άριστο Αποτέλεσμα αναγκών 1 2 3 Συνθετική και Πολύ Καλή, καθώς Πολύ μεγάλη και δημιουργική ικανότητα περιορισμένη περιλαμβάνει μοναδική, απόδοση αρκετές όλων των στοιχείων λεπτομέρειες Συνεργασία ομάδας Δε συνεργάζεται Βοηθά τους Ενθαρρύνει και καλά με τα μέλη άλλους, επαναπροσανατολίζει ομάδας συμμετέχει, τους άλλους πίσω στο υπακούει στις στόχο οδηγίες της ομάδας Φύλλα εργασίας Αποσπασματικές Αρκετά καλές Εξαιρετικές και ανακριβείς απαντήσεις με απαντήσεις με απαντήσεις αρκετές πρόσθετες λεπτομέρειες λεπτομέρειες Χρήση του διατιθέμενου Μικρή χρήση του Καλή χρήση του Πλήρης χρήση του χρόνου διατιθέμενου διατιθέμενου διατιθέμενου χρόνου χρόνου για χρόνου για για εργασία εργασία εργασία 6. Συμπέρασμα Σας δόθηκε η δυνατότητα να γνωρίσετε με αναλυτικό τρόπο τη ζωή, το έργο του Κυβερνήτη Ιωάννη Καποδίστρια και τις αντιδράσεις που προκάλεσε στο εσωτερικό και το εξωτερικό, αλλά και το να αποτιμήσετε μόνοι σας μέσα από τις μαρτυρίες και τα αποτελέσματα που είχε για τη χώρα. Θα θέλατε να τον γνωρίζατε προσωπικά;
  • 8. 6. Σελίδα του καθηγητή Σενάριο ιστορίας με ιστοεξερεύνηση για τον πρώτο Κυβερνήτη της Ελλάδας Ιωάννη Καποδίστρια 6.1 Διδακτική ενότητα: 17η ενότητα, Ο Ιωάννης Καποδίστριας ως κυβερνήτης της Ελλάδας 6.2 Τάξη στην οποία απευθύνεται: Η Γ΄Γυμνασίου 6.3 Γνωστικές περιοχές: Γλώσσα Β΄ Λυκείου(Βιογραφίες), Ιστορία, Νέες τεχνολογίες 6.4 Οργάνωση διδασκαλίας: Θα χρησιμοποιηθεί το εργαστήριο της πληροφορικής του σχολείου. Οι μαθητές θα κληθούν να παρακο- λουθήσουν βίντεο και να ανοίξουν υπερσυνδέσμους, για να πάρουν πληροφορίες. Μετά θα απαντήσουν στα φύλλα αξιολόγησης. Την τελευταία ώρα θα χωριστούν σε πέντε ομάδες των πέντε ατόμων και η κάθε ομάδα θα παρουσιάσει με το πρόγραμμα παρουσίασης μία εργασία που θα της ανατεθεί. Ο ρόλος του καθηγητή είναι καθοδηγητικός και εμψυχωτικός. 6.5 Διάρκεια: Τέσσερις (4) διδακτικές ώρες. 6.6 Στόχοι Α. Γνωστικοί: Να μάθουν οι μαθητές αναλυτικά τη ζωή και το έργο του Ι. Καποδίστρια, καθώς και τις αντιδράσεις που προκάλεσε αυτό. Έτσι οι μαθητές μέσω της βιωματικότητας, μέσα από τα βίντεο και τις υπερσυνδέσεις, θα ταυτιστούν συναισθηματικά με το κλίμα της εποχής (ενσυναίσθηση) και θα αποκτήσουν γνώσεις, για να τις χρησιμοποιήσουν στο μέλλον (μεταγνώση). Β. Τεχνογραμματισμού:
  • 9. Χρήση του διαδικτύου με υπερσυνδέσμους που παραπέμπουν σε ιστοσελίδες και βίντεο. • Χρήση του λογισμικού παρουσίασης. • Χρήση του λογισμικού επεξεργασίας κειμένου. Γ. Παιδαγωγικοί: Χωρισμός των μαθητών σε ομάδες, ώστε να μάθουν να συνεργάζονται και να εθιστούν στην ομαδοσυνεργατική μέθοδο.