SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 22
Descargar para leer sin conexión
UNITAT DIDÀCTICA: L’APARELL RESPIRATÒRI
TÍTOL: Inspira, Expira i.....Respira!
AUTORA: Sara Cabello Retuerto
ESCOLA: CEIP Benviure
NIVELL: Quart de primària
DISCIPLINA: Coneixement del Medi
NÚMERO DE SESSIONS: 7h i mitja aproximadament
GRUP CLASSE: 24 alumnes (2TDAH i 2 PI)
INTRODUCCIÓ A LA UNITAT DIDÀCTICA:
És unitat didàctica realitzada per treballar l’aparell respiratori i veure la importància i
funcionament d’aquest mitjançant l’experimentació en primera persona per part dels
alumnes.
OBJECTIUS:


Identificar aquells coneixements i conceptes claus i bàsics de l’aparell respiratori.



Adquirir hàbits saludables per afavorir la nostra respiració.



Aprendre mitjançant l’experimentació.

COMPETÈNCIES:


Competència comunicativa i lingüística.



Competència d’aprendre a aprendre.



Competència social i ciutadana.



Competència d’autonomia i iniciativa personal.

CONTINGUTS:


L’aparell respiratori i les seves funcions



Inspiració i expiració



L’intercanvi de gasos



Malalties comunes de l’aparell respiratori.



Hàbit saludables per la prevenció de malalties de l’aparell respiratori
AVALUACIÓ (FORMATIVA):
S’avaluaran els tres saber imprescindibles en el procés d’ensenyament i aprenentatge.
S’avaluaran tant els continguts, com les habilitats i fins i tot, les actituds de cada estudiant, de la
següent manera:




SABER CONEIXEMENTS: L’assoliment dels continguts establerts
SABER FER: L’assoliment de les competències establertes i saber dur a terme els
experiments proposats
SABER SER/ESTAR: Comportament adequat al llarg de la seqüència didàctica, sobretot
en el s moments més de caire pràctic.

També, al inici i al final de la unitat didàctica es passarà als infants un KPSI per veure el seu
desenvolupament al llarg de les activitats proposades i si han millorat o no en quant a
coneixements previs i coneixements finals. Es podrà veure l’evolució de cadascun d’ells.
Al final de la unitat didàctica, es realitzarà una prova final per veure realment si han assolit els
continguts i objectius que es planteja aquesta unitat didàctica.

MATERIALS I RECURSOS:







2 vídeos relacionats amb el tema a tractar
Graella del KPSI inicial i final
Diferents fotocopies necessàries al llarg de les diferents activitats
Pissarra interactiva
Pulmons de porc
Prova final de continguts obtinguts

ORGANITZACIÓ DE LES SESSIONS:










Sessió 1 (1h i 30 min.): Anàlisi dels coneixements previs i introducció al tema.
-Dos vídeos (2 minuts i 4 minuts).
-KPSI
-Tècnica del puzle per treballar: Aparell respiratori i funcions, moviments
respiratoris, el camí de l’aire i curiositats aparell respiratori.
Sessió 2 (45 min.): Inspirem i expirem. Què notem? Que estem fent? Per a què ens
serveix? Treball de les parts de l’aparell respiratori
Sessió 3 (1h): Construïm l’aparell respiratori
Sessió 4 (1h): Malalties respiratòries i prevenció d’aquestes (Refredat, Amigdalitis,
Bronquitis i Pulmonia)
Sessió 5 (1h i 30 min.): Dissecció d’uns pulmons de porc.
Sessió 6 (45 min.): Conclusions finals (posada en comú dels coneixements adquirits i
repàs per a les activitats finals individuals). Es passarà altra vegada el KPSI
(coneixements finals.
Sessió 7 (1h): Prova final de continguts adquirits.
SESSIÓ 1
DESCRIPCIÓ GENERAL:
En aquesta sessió es durà a terme un petit anàlisi als coneixements previs o idees que tenen els
infants sobre l’aparell respiratori. També es durà a terme una petita introducció al tema
mitjançant dos vídeos i la posada en comú d’aquests. Posteriorment, se’ls passarà un KPSI per
tal de veure en quin punt es troben els infants sobre els coneixements que tenen de l’aparell
respiratori. D’aquesta manera es podrà veure des d’on partim a nivell de grup classe i quins són
els punts forts i dèbils per a tenir-los en compte al llarg de tot el procés d’ensenyament i
aprenentatge. Finalment, s’introduiran quatre punts claus del tema a treballar utilitzant la
tècnica del Trencaclosques.

COMPETÈNCIES A TRACTAR:


Competència comunicativa i lingüística.



Competència d’aprendre a aprendre.



Competència social i ciutadana.

 Competència d’autonomia i iniciativa personal.
Competències a tractar:
CONTINGUTS A INTRODUIR:





L’aparell respiratori i les seves funcions
Inspiració i expiració
El camí de l’aire
Curiositats de l’aparell respiratori.

MATERIAL:
Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:


Dos vídeos de l’aparell respiratori.



KPSI inicial



Documents per a la realització de la tècnica del Trencaclosques.

PRODUCTE FINAL
A partir d’aquesta sessió la mestre rebrà un feedback oral de què saben els infants, que els
agradaria saber i en quin punt es troben. A més a més, rebrà per escrit els resultats que
mostren el conjunt de KPSI realitzats per tots els infants de l’aula.
AVALUACIÓ
En aquesta sessió s’avaluaran els coneixements previs mitjançant el KPSI i la participació i
posada en comú dels infants. Es farà una bona observació per part del mestre.
ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ
D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,
tenint en compte que es tracta d’una sessió d’una hora i mitja:
Activitat

Temps

Introducció al tema

10 minuts

Visualització de dos vídeos

10 minuts

Posada en comú dels vídeos

10 minuts

Realització del KPSI inicial

15 minuts

Tècnica del trencaclosques

45 minuts
KPSI

NO HO
SÉ
Sé identificar quines parts
del nostre cos formen
l’aparell respiratori
Sé explicar el camí de l’aire
Sé explicar què passa a
cadascuna de les parts de
l’aparell respiratori
Sé explicar què és la
inspiració i la expiració i
quina funció tenen aquests
dos moviments
Sé explicar perquè
esternudem, tenim tos,
badallem o tenim singlot
Sé explicar què hem de fer
per mantenir l’aparell
respiratori sa

HO SÉ, PERÒ NO
PODRIA EXPLICARHO BÉ

HO ENTENC I PODRIA
EXPLICAR-HO
1.Introducció aparell respiratori i funcions

Mentre som vius no podem deixar de respirar
perquè totes les cèl·lules del nostre cos
necessiten oxigen per mantenir-se vives.
L’oxigen és un dels gasos que formen l’aire que
ens envolta.
L’aire entra en el cos a través de les vies
respiratòries i arriba als pulmons, on es
produeix un intercanvi de gasos. Una part de
l’oxigen passa dels pulmons a la sang, la qual
s’encarrega de repartir-lo per tot el cos,
mentre que el diòxid de carboni passa de la
sang als pulmons, que l’expulsaran a l’exterior
amb la resta de l’aire.
2. Moviments respiratoris

Els pulmons no tenen músculs i, per tant, no
poden fer moviments per si sols. Quan l’aire hi
entra és perquè el pit s’eixampla i, com que
l’espai creat ha de quedar ple d’alguna cosa,
les vies respiratòries xuclen l’aire de l’exterior i
aquest penetra fins els pulmons. S’ha produït
una inspiració.
La caixa toràcica s’eixampla perquè hi ha uns
músculs que fan moure les costelles cap amunt
i enfora, i perquè hi ha un múscul, denominat
diafragma, que està situat sota les costelles i
que pressiona cap avall fins a posar-se pla.
Quan el tòrax es relaxa, les costelles tornen al
seu lloc i el diafragma tira cap amunt. La caixa
toràcica es torna més petita, pressiona
suaument els pulmons i l’aire surt. S’ha produït
una expiració.
3. Camí de l’aire

L’aparell respiratori està format per les vies
respiratòries i els pulmons. Les vies respiratòries,
estan formades per: les fosses nassals, la faringe,
la laringe, la tràquea, els bronquis i els
bronquíols. Totes aquestes parts comuniquen
l’exterior amb els pulmons, que és on es realitza
l’intercanvi de gasos.
L’aire entra per la boca o per les fosses nassals,
on s’escalfa i es filtra per eliminar les partícules
dolentes que contingui. D’aquí passa a la faringe i
després a la laringe. La laringe connecta amb la
tràquea, que es divideix en dos tubs, anomenats
bronquis, cadascun dels quals va a parar a un
pulmó. Dins dels pulmons, els bronquis es van
ramificant en tubs cada vegada més petits
anomenats bronquíols,, els quals acaben en uns
sacs petitíssims anomenats alvèols.
A la laringe hi ha les cordes vocals. Quan l’aire
surt fent el camí anterior però de manera
contrària, les fa vibrar per produir els sons que
ens permeten parlar.
4. Curiositats aparell respiratori
SESSIÓ 2
DESCRIPCIÓ GENERAL:
En aquesta sessió es demanarà als alumnes que inspirin i expirin i reconeguin que és el que ells
mateixos estan fent. Se’ls demanarà que expressin que senten dins del seu cos, què és el que
estan duent a terme, per a què ens serveix fer aquestes dues accions, etc. Busquem una mica
de diàleg i interacció entre el mestre i els alumnes i que ells mateixos experimentin amb el seu
propi cos i es preguntin el perquè de les coses.
Tot seguit s’explicaran les parts del cos que formen l’aparell respiratori tot tenint en compte
l’orde que segueix l’aire quan entra al nostre cos i se’ls proposarà un joc de relacionar per a
descobrir com és cada una d’aquestes parts i quina funció tenen dins de l’aparell respiratori.
COMPETÈNCIES A TRACTAR:
-Les parts de l’aparell respiratori


Competència comunicativa i lingüística.



Competència d’aprendre a aprendre.



Competència d’autonomia i iniciativa personal.

CONTINGUTS A INTRODUIR:


Inspiració i expiració



Les parts de l’aparell respiratori i el camí de l’aire.

MATERIAL:
Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:


Pissarra digital amb la imatge d’uns pulmons i les seves parts corresponents.



Documents per a la realització de l’exercici de relacionar les parts amb les funcions.

PRODUCTE FINAL
No es rebrà cap producte final d’aquesta sessió més enllà de les idees que sorgeixin dels
alumnes o preguntes interessants que puguin ser realitzades tot creant debats de
coneixements.
AVALUACIÓ
En aquesta sessió es farà una bona observació per part del mestre per tal de detectar que
tothom segueixi el ritme de la sessió i tots els alumnes participen en major o menor mesura per
garantitzar un coneixement el més igual possible per a tots els alumnes.
ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ
D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,
tenint en compte que es tracta d’una sessió de 45 minuts:
Activitat

Temps

Inspirem i expirem

5 minuts

Explicació de les parts de l’aparell respiratori

15 minuts

Exercici de relacionar

20 minuts

Posada en comú dels resultats

10 minuts

1
2
3
4
5
6
7
8

Fosses nassals
Faringe
Laringe
Tràquea
Bronquis
Pulmons
Alvèols
Diafragma

Són dos òrgans esponjosos formats per alvèols pulmonars.
És el múscul responsable dels moviments respiratoris: inspiració i expiració.
És un tub rígid que condueix l'aire fins als bronquis.
Són uns saquets amb unes fines parets, a través de les quals es produeix l'intercanvi gasós.
Aquesta cavitat comunica l'aparell respiratori amb l'aparell digestiu.
Conté les cordes vocals, que en vibrar produeixen so.
Són dues cavitats que comuniquen l'aparell respiratori amb l'exterior. Al seu interior l'aire
es calfa, s'humiteja i es neteja.
Aquests dos conductes introdueixen l'aire als pulmons. Dins del pulmó, els bronquis es
ramifiquen en uns quants bronquíols.
La respiració ens permet extreure de l'aire, l'oxigen que necessitem. Aquest procés el duem a
terme gràcies a l'aparell respiratori.


Fosses nasals: Són dues cavitats que comuniquen l'aparell respiratori amb l'exterior. Al
seu interior l'aire es calfa, s'humiteja i es neteja.



Faringe: Aquesta cavitat comunica l'aparell respiratori amb l'aparell digestiu.



Laringe: Conté les cordes vocals, que en vibrar produeixen so.



Tràquea: És un tub rígid que condueix l'aire fins als bronquis.



Bronquis :Aquests dos conductes introdueixen l'aire als pulmons. Dins del pulmó, els
bronquis es ramifiquen en uns quants bronquíols.



Pulmons : Són dos òrgans esponjosos formats per alvèols pulmonars.



Alvèols: Són uns saquets amb unes fines parets, a través de les quals es produeix
l'intercanvi gasós.



Diafragma : És el múscul responsable dels moviments respiratoris: inspiració i
expiració.
SESSIÓ 3
DESCRIPCIÓ GENERAL:
Dedicarem aquesta sessió a la realització de la construcció d’una maqueta de l’aparell
respiratori.

COMPETÈNCIES A TRACTAR:


Competència comunicativa i lingüística.



Competència d’aprendre a aprendre.



Competència d’autonomia i iniciativa personal.

CONTINGUTS A INTRODUIR:


El funcionament de l’aparell respiratori

MATERIAL:
 Canyetes, guants de làtex, globus, ampolles d’aigua grans
 Fotocopia amb el seguiment de la creació de la maqueta

PRODUCTE FINAL
D’aquesta sessió els alumnes extrauran una maqueta per a cada un sobre l’aparell respiratori.

AVALUACIÓ
Es durà a terme una bona observació per garantir que tots els infants segueixen correctament
els passos establerts realitzen la maqueta de manera correcta.

ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ
D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,
tenint en compte que es tracta d’una sessió de d’una hora:
Activitat

Temps

Repàs del funcionament i parts

10 minuts

Realització de la maqueta

40 minuts

Posada en comú

10 minuts
CONSTRUÏM L’APARELL RESPIRATORI
1. MATERIALS:
-

Una ampolla d’aigua gran

-

Dues canyetes

-

Dos globus

-

Un guant

-

Celo

2. PROCEDIMENT:


Agafeu l’ampolla d’aigua i talleu-li la part inferior (el cul).



Agafeu les dues canyetes i els dos globus. Uniu les dues canyetes amb un forat i amb celo
lligueu els globus a l’extrem de cada una de les canyetes.



Amb cinta adhesiva lligueu el guant a l’extrem obert de l’ampolla (el cul).



Col·loqueu els dos globus dins l’ampolla deixant els altres extrems de les canyetes que
surtin pel coll de l’ampolla.



Tapeu molt bé el forat de dalt de l’ampolla amb el tap

3. OBSERVACIÓ I REFLEXIÓ:


Estireu el guant amb molta força. Que passa amb els globus?



Deixeu anar el guant. Què passa amb els globus?



Quina funció fa cada peça de la construcció?
 El guant:
 Els globus:
 Les canyetes:
 L’ampolla
SESSIÓ 4
DESCRIPCIÓ GENERAL:
En aquesta sessió es

treballaran malalties que podem patir relacionades amb l’aparell

respiratori. Parlarem sobre quatre malalties freqüents (refredat, amigdalitis, bronquitis i
pulmonia) i amb les quals els infants es poden sentir identificats i les comentarem amb tot el
grup classe. Més tard, llegirem una petita lectura entre tots que explica aquestes quatre
malalties i perquè es provoquen.
Finalment, pensarem quines accions podem fer per tal de mantenir aquest aparell el més sa
possible tot mostrant-los imatges de males accions.

COMPETÈNCIES A TRACTAR:


Competència comunicativa i lingüística.



Competència d’aprendre a aprendre.



Competència d’autonomia i iniciativa personal.



Competència social i ciutadana.

CONTINGUTS A INTRODUIR:


Malalties de l’aparell respiratori i la seva prevenció

MATERIAL:
Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:


Lectura sobre les malalties de l’aparell respiratori



Imatges de males accions que perjudiquen l’aparell respiratori

PRODUCTE FINAL
Sorgirà un llistat d’accions positives per a la millora de la salut de l’aparell respiratori. No es
rebrà cap altre producte final d’aquesta sessió més enllà de les idees que sorgeixin dels
alumnes o preguntes interessants que puguin ser realitzades tot creant debats de
coneixements.
AVALUACIÓ
En aquesta sessió es farà una bona observació per part del mestre per tal de detectar que
tothom segueixi el ritme de la sessió i tots els alumnes participen en major o menor mesura per
garantitzar un coneixement el més igual possible per a tots els alumnes.
ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ
D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,
tenint en compte que es tracta d’una sessió d’1 hora:
Activitat

Temps

Posem en comú malalties

15 minuts

Introducció i lectura de les quatre malalties
Accions de millora

20 minuts
25 minuts
MALALTIES DE L’APARELL RESPIRATORI
Algunes malalties més comunes de l'aparell respiratori
són: el refredat, l' amigdalitis, la bronquitis i la pulmonia.
D'aquestes malalties totes, excepte la pulmonia, afecten
les vies respiratòries.

 Els refredats són molt freqüents, sobretot a la
tardor i a l’hivern. És una infecció de les vies
respiratòries altes, sobretot el
nas i la gola.
Normalment els refredats, els provoquen els virus.
 L'amigdalitis és una infecció que afecta les
amígdales, la funció de les quals és la defensa de
l'aparell respiratori. La causa més freqüent és una
infecció per virus o bacteris. Quan les amígdales
s'inflamen, costa engolir.
 La bronquitis pot derivar d'un refredat que no
s'haja guarit bé. Afecta la tràquea i els bronquis.
 La pneumònia o pulmonia és una malaltia greu.
Normalment la causa és una infecció vírica i afecta
els pulmons.
Què li diríeu a les següents persones per mantenir el seu sistema respiratori sa?
SESSIÓ 5
DESCRIPCIÓ GENERAL:
En aquesta sessió es durà a terme una dissecció de pulmons de porc per poder veure a la
pràctica molts dels aspectes treballats anteriorment. D’aquesta manera els alumnes podran
experimentar amb el propi òrgan al seu davant i podran identificar-ne les diferents parts, veure
característiques reals dels pulmons i inclús veure com es produeix la inspiració i l’expiració tot
bufant per la tràquea.
COMPETÈNCIES A TRACTAR:


Competència comunicativa i lingüística.



Competència d’aprendre a aprendre.



Competència d’autonomia i iniciativa personal.



Competència social i ciutadana.

CONTINGUTS A INTRODUIR:


Funcionament dels pulmons

MATERIAL:
Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:


Pulmons de porc



Pràctica per anar omplint durant l’experimentació

PRODUCTE FINAL
Dossier de l’experimentació duta a terme amb els pulmons de porc.
AVALUACIÓ
S’avaluarà molt el comportament dels infants enfront de l’activitat pràctica que es durà a
terme. També s’observarà el treball en grup i la presentació del dossier final amb les respostes
adients corresponents a la investigació duta a terme.

ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ
D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,
tenint en compte que es tracta d’una sessió d’1 hora i 45 minuts:
Activitat

Temps

Dissecció de pulmons de porc

1hora i 45 minuts
1. Dibuixa i escriu el material que necessites per fer la dissecció:
2. Recull de dades:
Mesura horitzontal pulmó dret
Mesura horitzontal pulmó esquerre:
Mesura vertical pulmó dret:
Mesura vertical pulmó esquerre:
Contorn pulmó dret:
Contorn pulmó esquerre:
Color:
Tacte:

Quin és el pulmó més petit?
Per què deu ser?

Dibuixa els pulmons de porc, col·loca els noms de les parts visibles i apunta les dades que hem recollit:


Observa la tràquea i digues per què està formada

Mesura la llargada de la tràquea:
Mesura el diàmetre de la tràquea:
Quants anells la formen?
Fixa’t en la part posterior de la tràquea. Que passa? Esbrina per què déu ser


Ara fixa’t en els pulmons.

Diferencies alguna part?. Torna’ls a dibuixar i identifica les parts.
Què recobreix els pulmons?
Esbrina el seu nom:
Per què déu servir?

Amb l’ajuda d’un tub infla els pulmons i explica els canvis que observes:

Comença a tallar per la tràquea i endinsa’t als pulmons. Explica què passa
SESSIÓ 6
DESCRIPCIÓ GENERAL:
Dedicarem aquesta sessió a la realització de conclusions finals de les diferents activitats
realitzades per aprendre el funcionament i aquelles dades més rellevants de l’aparell
respiratori. Aprofitarem per parlar sobre la pràctica duta a terme el dia anterior i que els ha
semblat, quines conclusions han extret, què van descobrir, què els va sorprendre més, etc.
Farem una posada en comú dels coneixements adquirits i farem un repàs general de dubtes i
preguntes de cada a la prova final que faran el dia següent. Tornarem a passar el KPSI per veure
la comparació de coneixements actuals amb els inicials.

COMPETÈNCIES A TRACTAR:


Competència comunicativa i lingüística.



Competència d’aprendre a aprendre.



Competència d’autonomia i iniciativa personal.

CONTINGUTS A INTRODUIR:


Repàs de tots els continguts introduïts a les sessions anteriors.

MATERIAL:
 KPSI final

PRODUCTE FINAL
D’aquesta sessió obtindrem el KPSI final dels infants i tot un seguit de reflexions, posades en
comú i conclusions que hauran extret al llarg de tota la unitat didàctica, les qual són molt
importants a tenir en compte com a mestres.
AVALUACIÓ
Es durà a terme el KPSI com a avaluació final del progrés dels infants al llarg de tota la unitat
didàctica.
ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ
D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,
tenint en compte que es tracta d’una sessió de 45 minuts:
Activitat

Temps

Posada en comú, dubtes

30 minuts

KPSI final

15 minuts
SESSIÓ 7
DESCRIPCIÓ GENERAL:
Dedicarem aquesta sessió a la realització d’una prova final de coneixements adquirits al llarg de
les diferents activitats per a treballar l’aparell respiratori.
COMPETÈNCIES A TRACTAR:


Competència comunicativa i lingüística.



Competència d’aprendre a aprendre.



Competència d’autonomia i iniciativa personal.

CONTINGUTS A INTRODUIR:


Repàs de tots els continguts introduïts a les sessions anteriors.

MATERIAL:
 Prova final

PRODUCTE FINAL
D’aquesta sessió obtindrem els resultats de la prova individual final de coneixements.

AVALUACIÓ
S’avaluarà la resolució correcte de la prova final individual.
ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ
D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,
tenint en compte que es tracta d’una sessió de d’1 hora:
Activitat

Temps

Prova final individual

1 hora

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

30 problemes 3r
30 problemes 3r30 problemes 3r
30 problemes 3rVANESA
 
Tipologies textuals
Tipologies textualsTipologies textuals
Tipologies textualsLaia Pino
 
Els aparells que intervenen a la nutrició
Els aparells que intervenen a la nutricióEls aparells que intervenen a la nutrició
Els aparells que intervenen a la nutricióMelani GuePe
 
EL NOM: GÉNERE I NOMBRE
EL NOM: GÉNERE I NOMBREEL NOM: GÉNERE I NOMBRE
EL NOM: GÉNERE I NOMBREprimercatala
 
La descripció de persones
La descripció de persones La descripció de persones
La descripció de persones M T
 
Com aprendre a fer bones preguntes?
Com aprendre a fer bones preguntes?Com aprendre a fer bones preguntes?
Com aprendre a fer bones preguntes?Guida Allès Pons
 
Normes r,rr, essa sonora essa sorda
Normes r,rr, essa sonora essa sordaNormes r,rr, essa sonora essa sorda
Normes r,rr, essa sonora essa sordaPsicoreeduca
 
SOPA DE LLETRAS DE LA TARDOR
SOPA DE LLETRAS DE LA TARDORSOPA DE LLETRAS DE LA TARDOR
SOPA DE LLETRAS DE LA TARDORanna mas estruch
 
Els objectius de la formació
Els objectius de la formacióEls objectius de la formació
Els objectius de la formaciójjcobmkars
 
Animals invertebrats classificació
Animals invertebrats   classificacióAnimals invertebrats   classificació
Animals invertebrats classificaciócinqueb25
 
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIAL
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIALTREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIAL
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIALMonica Roige Sedo
 
Base d'orientació per desenvolupar l'expressió escrita
Base d'orientació per desenvolupar l'expressió escritaBase d'orientació per desenvolupar l'expressió escrita
Base d'orientació per desenvolupar l'expressió escritasesgurb
 
Text instructiu
Text instructiuText instructiu
Text instructiuPetra Cano
 

La actualidad más candente (20)

30 problemes 3r
30 problemes 3r30 problemes 3r
30 problemes 3r
 
LA NUTRICIÓ DE LES PLANTES
LA NUTRICIÓ DE LES PLANTESLA NUTRICIÓ DE LES PLANTES
LA NUTRICIÓ DE LES PLANTES
 
Tipologies textuals
Tipologies textualsTipologies textuals
Tipologies textuals
 
Tasca l'intercanvi de gasos
Tasca l'intercanvi de gasosTasca l'intercanvi de gasos
Tasca l'intercanvi de gasos
 
Els aparells que intervenen a la nutrició
Els aparells que intervenen a la nutricióEls aparells que intervenen a la nutrició
Els aparells que intervenen a la nutrició
 
EL NOM: GÉNERE I NOMBRE
EL NOM: GÉNERE I NOMBREEL NOM: GÉNERE I NOMBRE
EL NOM: GÉNERE I NOMBRE
 
Miró a l'escola
Miró a l'escolaMiró a l'escola
Miró a l'escola
 
La descripció de persones
La descripció de persones La descripció de persones
La descripció de persones
 
Com aprendre a fer bones preguntes?
Com aprendre a fer bones preguntes?Com aprendre a fer bones preguntes?
Com aprendre a fer bones preguntes?
 
Normes r,rr, essa sonora essa sorda
Normes r,rr, essa sonora essa sordaNormes r,rr, essa sonora essa sorda
Normes r,rr, essa sonora essa sorda
 
Tema 2 - Les plantes
Tema 2 - Les plantesTema 2 - Les plantes
Tema 2 - Les plantes
 
Adverbis
AdverbisAdverbis
Adverbis
 
SOPA DE LLETRAS DE LA TARDOR
SOPA DE LLETRAS DE LA TARDORSOPA DE LLETRAS DE LA TARDOR
SOPA DE LLETRAS DE LA TARDOR
 
Els objectius de la formació
Els objectius de la formacióEls objectius de la formació
Els objectius de la formació
 
Sectors economics
Sectors economicsSectors economics
Sectors economics
 
Les plantes 1 a
Les plantes 1 aLes plantes 1 a
Les plantes 1 a
 
Animals invertebrats classificació
Animals invertebrats   classificacióAnimals invertebrats   classificació
Animals invertebrats classificació
 
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIAL
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIALTREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIAL
TREBALLAR EL CONTE A CICLE INICIAL
 
Base d'orientació per desenvolupar l'expressió escrita
Base d'orientació per desenvolupar l'expressió escritaBase d'orientació per desenvolupar l'expressió escrita
Base d'orientació per desenvolupar l'expressió escrita
 
Text instructiu
Text instructiuText instructiu
Text instructiu
 

Similar a L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

Unitat didàctica sobre l’aparell respiratori
Unitat didàctica sobre l’aparell respiratoriUnitat didàctica sobre l’aparell respiratori
Unitat didàctica sobre l’aparell respiratoricabellosara
 
Caaco dos 1415_mt132_r1_aparell_respiratori
Caaco dos 1415_mt132_r1_aparell_respiratoriCaaco dos 1415_mt132_r1_aparell_respiratori
Caaco dos 1415_mt132_r1_aparell_respiratoriM T
 
Aparell respiratori Cerni
Aparell  respiratori CerniAparell  respiratori Cerni
Aparell respiratori Cernidtors
 
Aparell respiratori bea gomes et nerea
Aparell respiratori bea gomes et nereaAparell respiratori bea gomes et nerea
Aparell respiratori bea gomes et nereadtors
 
L'aparell respiratori
L'aparell respiratoriL'aparell respiratori
L'aparell respiratoridtors
 
edu fisica marta fernandez
edu fisica marta fernandezedu fisica marta fernandez
edu fisica marta fernandezMarta28
 
Respiració, Relaxació i Control TòNic
Respiració, Relaxació i Control TòNicRespiració, Relaxació i Control TòNic
Respiració, Relaxació i Control TòNicZaida
 
Respiració Relaxació Control TòNic
Respiració Relaxació Control TòNicRespiració Relaxació Control TòNic
Respiració Relaxació Control TòNicsilvia
 
Activitats d’educació emocional
Activitats d’educació emocionalActivitats d’educació emocional
Activitats d’educació emocionalNeus Algans
 
Som éssers vius
Som éssers viusSom éssers vius
Som éssers viusdolorslm
 
Aparell respiratori Chaster
Aparell respiratori ChasterAparell respiratori Chaster
Aparell respiratori Chasterdtors
 
Presentación1 còpia
Presentación1   còpiaPresentación1   còpia
Presentación1 còpiacarmen
 
Aparell respiratori ii
Aparell respiratori iiAparell respiratori ii
Aparell respiratori iiElisabet
 
Les funcions vitals PWP
Les funcions vitals PWPLes funcions vitals PWP
Les funcions vitals PWPTeacherLeticia
 
Expressió I Comunicació Corporal X Mi.Ppt
Expressió I Comunicació Corporal X Mi.PptExpressió I Comunicació Corporal X Mi.Ppt
Expressió I Comunicació Corporal X Mi.Pptannamestres7
 

Similar a L'aparell respiratori per a infants d'educació primària (20)

Unitat didàctica sobre l’aparell respiratori
Unitat didàctica sobre l’aparell respiratoriUnitat didàctica sobre l’aparell respiratori
Unitat didàctica sobre l’aparell respiratori
 
Caaco dos 1415_mt132_r1_aparell_respiratori
Caaco dos 1415_mt132_r1_aparell_respiratoriCaaco dos 1415_mt132_r1_aparell_respiratori
Caaco dos 1415_mt132_r1_aparell_respiratori
 
Aparell respiratori Cerni
Aparell  respiratori CerniAparell  respiratori Cerni
Aparell respiratori Cerni
 
Aparell respiratori bea gomes et nerea
Aparell respiratori bea gomes et nereaAparell respiratori bea gomes et nerea
Aparell respiratori bea gomes et nerea
 
L'aparell respiratori
L'aparell respiratoriL'aparell respiratori
L'aparell respiratori
 
edu fisica marta fernandez
edu fisica marta fernandezedu fisica marta fernandez
edu fisica marta fernandez
 
Practica 4
Practica 4Practica 4
Practica 4
 
Practica 4
Practica 4Practica 4
Practica 4
 
Respiració, Relaxació i Control TòNic
Respiració, Relaxació i Control TòNicRespiració, Relaxació i Control TòNic
Respiració, Relaxació i Control TòNic
 
Respiració Relaxació Control TòNic
Respiració Relaxació Control TòNicRespiració Relaxació Control TòNic
Respiració Relaxació Control TòNic
 
Activitats d’educació emocional
Activitats d’educació emocionalActivitats d’educació emocional
Activitats d’educació emocional
 
Som éssers vius
Som éssers viusSom éssers vius
Som éssers vius
 
Aparell respiratori Chaster
Aparell respiratori ChasterAparell respiratori Chaster
Aparell respiratori Chaster
 
Presentación1 còpia
Presentación1   còpiaPresentación1   còpia
Presentación1 còpia
 
Aparell respiratori ii
Aparell respiratori iiAparell respiratori ii
Aparell respiratori ii
 
Aparell respiratori
Aparell respiratoriAparell respiratori
Aparell respiratori
 
Les funcions vitals PWP
Les funcions vitals PWPLes funcions vitals PWP
Les funcions vitals PWP
 
La respiració pulmonar
La respiració pulmonarLa respiració pulmonar
La respiració pulmonar
 
Expressió I Comunicació Corporal X Mi.Ppt
Expressió I Comunicació Corporal X Mi.PptExpressió I Comunicació Corporal X Mi.Ppt
Expressió I Comunicació Corporal X Mi.Ppt
 
Treball complert
Treball complertTreball complert
Treball complert
 

Último

XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxXARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxCRIS650557
 
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdfELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdfErnest Lluch
 
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATMECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATLasilviatecno
 
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdfMenú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdfErnest Lluch
 
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,Lasilviatecno
 

Último (7)

itcs - institut tècnic català de la soldadura
itcs - institut tècnic català de la soldaduraitcs - institut tècnic català de la soldadura
itcs - institut tècnic català de la soldadura
 
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxXARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
 
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA Serra del Benicadell.pdf
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA  Serra del Benicadell.pdfHISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA  Serra del Benicadell.pdf
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA Serra del Benicadell.pdf
 
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdfELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
 
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATMECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
 
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdfMenú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
 
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
 

L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

  • 1. UNITAT DIDÀCTICA: L’APARELL RESPIRATÒRI TÍTOL: Inspira, Expira i.....Respira! AUTORA: Sara Cabello Retuerto ESCOLA: CEIP Benviure NIVELL: Quart de primària DISCIPLINA: Coneixement del Medi NÚMERO DE SESSIONS: 7h i mitja aproximadament GRUP CLASSE: 24 alumnes (2TDAH i 2 PI) INTRODUCCIÓ A LA UNITAT DIDÀCTICA: És unitat didàctica realitzada per treballar l’aparell respiratori i veure la importància i funcionament d’aquest mitjançant l’experimentació en primera persona per part dels alumnes. OBJECTIUS:  Identificar aquells coneixements i conceptes claus i bàsics de l’aparell respiratori.  Adquirir hàbits saludables per afavorir la nostra respiració.  Aprendre mitjançant l’experimentació. COMPETÈNCIES:  Competència comunicativa i lingüística.  Competència d’aprendre a aprendre.  Competència social i ciutadana.  Competència d’autonomia i iniciativa personal. CONTINGUTS:  L’aparell respiratori i les seves funcions  Inspiració i expiració  L’intercanvi de gasos  Malalties comunes de l’aparell respiratori.  Hàbit saludables per la prevenció de malalties de l’aparell respiratori
  • 2. AVALUACIÓ (FORMATIVA): S’avaluaran els tres saber imprescindibles en el procés d’ensenyament i aprenentatge. S’avaluaran tant els continguts, com les habilitats i fins i tot, les actituds de cada estudiant, de la següent manera:    SABER CONEIXEMENTS: L’assoliment dels continguts establerts SABER FER: L’assoliment de les competències establertes i saber dur a terme els experiments proposats SABER SER/ESTAR: Comportament adequat al llarg de la seqüència didàctica, sobretot en el s moments més de caire pràctic. També, al inici i al final de la unitat didàctica es passarà als infants un KPSI per veure el seu desenvolupament al llarg de les activitats proposades i si han millorat o no en quant a coneixements previs i coneixements finals. Es podrà veure l’evolució de cadascun d’ells. Al final de la unitat didàctica, es realitzarà una prova final per veure realment si han assolit els continguts i objectius que es planteja aquesta unitat didàctica. MATERIALS I RECURSOS:       2 vídeos relacionats amb el tema a tractar Graella del KPSI inicial i final Diferents fotocopies necessàries al llarg de les diferents activitats Pissarra interactiva Pulmons de porc Prova final de continguts obtinguts ORGANITZACIÓ DE LES SESSIONS:        Sessió 1 (1h i 30 min.): Anàlisi dels coneixements previs i introducció al tema. -Dos vídeos (2 minuts i 4 minuts). -KPSI -Tècnica del puzle per treballar: Aparell respiratori i funcions, moviments respiratoris, el camí de l’aire i curiositats aparell respiratori. Sessió 2 (45 min.): Inspirem i expirem. Què notem? Que estem fent? Per a què ens serveix? Treball de les parts de l’aparell respiratori Sessió 3 (1h): Construïm l’aparell respiratori Sessió 4 (1h): Malalties respiratòries i prevenció d’aquestes (Refredat, Amigdalitis, Bronquitis i Pulmonia) Sessió 5 (1h i 30 min.): Dissecció d’uns pulmons de porc. Sessió 6 (45 min.): Conclusions finals (posada en comú dels coneixements adquirits i repàs per a les activitats finals individuals). Es passarà altra vegada el KPSI (coneixements finals. Sessió 7 (1h): Prova final de continguts adquirits.
  • 3. SESSIÓ 1 DESCRIPCIÓ GENERAL: En aquesta sessió es durà a terme un petit anàlisi als coneixements previs o idees que tenen els infants sobre l’aparell respiratori. També es durà a terme una petita introducció al tema mitjançant dos vídeos i la posada en comú d’aquests. Posteriorment, se’ls passarà un KPSI per tal de veure en quin punt es troben els infants sobre els coneixements que tenen de l’aparell respiratori. D’aquesta manera es podrà veure des d’on partim a nivell de grup classe i quins són els punts forts i dèbils per a tenir-los en compte al llarg de tot el procés d’ensenyament i aprenentatge. Finalment, s’introduiran quatre punts claus del tema a treballar utilitzant la tècnica del Trencaclosques. COMPETÈNCIES A TRACTAR:  Competència comunicativa i lingüística.  Competència d’aprendre a aprendre.  Competència social i ciutadana.  Competència d’autonomia i iniciativa personal. Competències a tractar: CONTINGUTS A INTRODUIR:     L’aparell respiratori i les seves funcions Inspiració i expiració El camí de l’aire Curiositats de l’aparell respiratori. MATERIAL: Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:  Dos vídeos de l’aparell respiratori.  KPSI inicial  Documents per a la realització de la tècnica del Trencaclosques. PRODUCTE FINAL A partir d’aquesta sessió la mestre rebrà un feedback oral de què saben els infants, que els agradaria saber i en quin punt es troben. A més a més, rebrà per escrit els resultats que mostren el conjunt de KPSI realitzats per tots els infants de l’aula.
  • 4. AVALUACIÓ En aquesta sessió s’avaluaran els coneixements previs mitjançant el KPSI i la participació i posada en comú dels infants. Es farà una bona observació per part del mestre. ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera, tenint en compte que es tracta d’una sessió d’una hora i mitja: Activitat Temps Introducció al tema 10 minuts Visualització de dos vídeos 10 minuts Posada en comú dels vídeos 10 minuts Realització del KPSI inicial 15 minuts Tècnica del trencaclosques 45 minuts
  • 5. KPSI NO HO SÉ Sé identificar quines parts del nostre cos formen l’aparell respiratori Sé explicar el camí de l’aire Sé explicar què passa a cadascuna de les parts de l’aparell respiratori Sé explicar què és la inspiració i la expiració i quina funció tenen aquests dos moviments Sé explicar perquè esternudem, tenim tos, badallem o tenim singlot Sé explicar què hem de fer per mantenir l’aparell respiratori sa HO SÉ, PERÒ NO PODRIA EXPLICARHO BÉ HO ENTENC I PODRIA EXPLICAR-HO
  • 6. 1.Introducció aparell respiratori i funcions Mentre som vius no podem deixar de respirar perquè totes les cèl·lules del nostre cos necessiten oxigen per mantenir-se vives. L’oxigen és un dels gasos que formen l’aire que ens envolta. L’aire entra en el cos a través de les vies respiratòries i arriba als pulmons, on es produeix un intercanvi de gasos. Una part de l’oxigen passa dels pulmons a la sang, la qual s’encarrega de repartir-lo per tot el cos, mentre que el diòxid de carboni passa de la sang als pulmons, que l’expulsaran a l’exterior amb la resta de l’aire.
  • 7. 2. Moviments respiratoris Els pulmons no tenen músculs i, per tant, no poden fer moviments per si sols. Quan l’aire hi entra és perquè el pit s’eixampla i, com que l’espai creat ha de quedar ple d’alguna cosa, les vies respiratòries xuclen l’aire de l’exterior i aquest penetra fins els pulmons. S’ha produït una inspiració. La caixa toràcica s’eixampla perquè hi ha uns músculs que fan moure les costelles cap amunt i enfora, i perquè hi ha un múscul, denominat diafragma, que està situat sota les costelles i que pressiona cap avall fins a posar-se pla. Quan el tòrax es relaxa, les costelles tornen al seu lloc i el diafragma tira cap amunt. La caixa toràcica es torna més petita, pressiona suaument els pulmons i l’aire surt. S’ha produït una expiració.
  • 8. 3. Camí de l’aire L’aparell respiratori està format per les vies respiratòries i els pulmons. Les vies respiratòries, estan formades per: les fosses nassals, la faringe, la laringe, la tràquea, els bronquis i els bronquíols. Totes aquestes parts comuniquen l’exterior amb els pulmons, que és on es realitza l’intercanvi de gasos. L’aire entra per la boca o per les fosses nassals, on s’escalfa i es filtra per eliminar les partícules dolentes que contingui. D’aquí passa a la faringe i després a la laringe. La laringe connecta amb la tràquea, que es divideix en dos tubs, anomenats bronquis, cadascun dels quals va a parar a un pulmó. Dins dels pulmons, els bronquis es van ramificant en tubs cada vegada més petits anomenats bronquíols,, els quals acaben en uns sacs petitíssims anomenats alvèols. A la laringe hi ha les cordes vocals. Quan l’aire surt fent el camí anterior però de manera contrària, les fa vibrar per produir els sons que ens permeten parlar.
  • 10. SESSIÓ 2 DESCRIPCIÓ GENERAL: En aquesta sessió es demanarà als alumnes que inspirin i expirin i reconeguin que és el que ells mateixos estan fent. Se’ls demanarà que expressin que senten dins del seu cos, què és el que estan duent a terme, per a què ens serveix fer aquestes dues accions, etc. Busquem una mica de diàleg i interacció entre el mestre i els alumnes i que ells mateixos experimentin amb el seu propi cos i es preguntin el perquè de les coses. Tot seguit s’explicaran les parts del cos que formen l’aparell respiratori tot tenint en compte l’orde que segueix l’aire quan entra al nostre cos i se’ls proposarà un joc de relacionar per a descobrir com és cada una d’aquestes parts i quina funció tenen dins de l’aparell respiratori. COMPETÈNCIES A TRACTAR: -Les parts de l’aparell respiratori  Competència comunicativa i lingüística.  Competència d’aprendre a aprendre.  Competència d’autonomia i iniciativa personal. CONTINGUTS A INTRODUIR:  Inspiració i expiració  Les parts de l’aparell respiratori i el camí de l’aire. MATERIAL: Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:  Pissarra digital amb la imatge d’uns pulmons i les seves parts corresponents.  Documents per a la realització de l’exercici de relacionar les parts amb les funcions. PRODUCTE FINAL No es rebrà cap producte final d’aquesta sessió més enllà de les idees que sorgeixin dels alumnes o preguntes interessants que puguin ser realitzades tot creant debats de coneixements. AVALUACIÓ En aquesta sessió es farà una bona observació per part del mestre per tal de detectar que tothom segueixi el ritme de la sessió i tots els alumnes participen en major o menor mesura per garantitzar un coneixement el més igual possible per a tots els alumnes.
  • 11. ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera, tenint en compte que es tracta d’una sessió de 45 minuts: Activitat Temps Inspirem i expirem 5 minuts Explicació de les parts de l’aparell respiratori 15 minuts Exercici de relacionar 20 minuts Posada en comú dels resultats 10 minuts 1 2 3 4 5 6 7 8 Fosses nassals Faringe Laringe Tràquea Bronquis Pulmons Alvèols Diafragma Són dos òrgans esponjosos formats per alvèols pulmonars. És el múscul responsable dels moviments respiratoris: inspiració i expiració. És un tub rígid que condueix l'aire fins als bronquis. Són uns saquets amb unes fines parets, a través de les quals es produeix l'intercanvi gasós. Aquesta cavitat comunica l'aparell respiratori amb l'aparell digestiu. Conté les cordes vocals, que en vibrar produeixen so. Són dues cavitats que comuniquen l'aparell respiratori amb l'exterior. Al seu interior l'aire es calfa, s'humiteja i es neteja. Aquests dos conductes introdueixen l'aire als pulmons. Dins del pulmó, els bronquis es ramifiquen en uns quants bronquíols.
  • 12. La respiració ens permet extreure de l'aire, l'oxigen que necessitem. Aquest procés el duem a terme gràcies a l'aparell respiratori.  Fosses nasals: Són dues cavitats que comuniquen l'aparell respiratori amb l'exterior. Al seu interior l'aire es calfa, s'humiteja i es neteja.  Faringe: Aquesta cavitat comunica l'aparell respiratori amb l'aparell digestiu.  Laringe: Conté les cordes vocals, que en vibrar produeixen so.  Tràquea: És un tub rígid que condueix l'aire fins als bronquis.  Bronquis :Aquests dos conductes introdueixen l'aire als pulmons. Dins del pulmó, els bronquis es ramifiquen en uns quants bronquíols.  Pulmons : Són dos òrgans esponjosos formats per alvèols pulmonars.  Alvèols: Són uns saquets amb unes fines parets, a través de les quals es produeix l'intercanvi gasós.  Diafragma : És el múscul responsable dels moviments respiratoris: inspiració i expiració.
  • 13. SESSIÓ 3 DESCRIPCIÓ GENERAL: Dedicarem aquesta sessió a la realització de la construcció d’una maqueta de l’aparell respiratori. COMPETÈNCIES A TRACTAR:  Competència comunicativa i lingüística.  Competència d’aprendre a aprendre.  Competència d’autonomia i iniciativa personal. CONTINGUTS A INTRODUIR:  El funcionament de l’aparell respiratori MATERIAL:  Canyetes, guants de làtex, globus, ampolles d’aigua grans  Fotocopia amb el seguiment de la creació de la maqueta PRODUCTE FINAL D’aquesta sessió els alumnes extrauran una maqueta per a cada un sobre l’aparell respiratori. AVALUACIÓ Es durà a terme una bona observació per garantir que tots els infants segueixen correctament els passos establerts realitzen la maqueta de manera correcta. ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera, tenint en compte que es tracta d’una sessió de d’una hora: Activitat Temps Repàs del funcionament i parts 10 minuts Realització de la maqueta 40 minuts Posada en comú 10 minuts
  • 14. CONSTRUÏM L’APARELL RESPIRATORI 1. MATERIALS: - Una ampolla d’aigua gran - Dues canyetes - Dos globus - Un guant - Celo 2. PROCEDIMENT:  Agafeu l’ampolla d’aigua i talleu-li la part inferior (el cul).  Agafeu les dues canyetes i els dos globus. Uniu les dues canyetes amb un forat i amb celo lligueu els globus a l’extrem de cada una de les canyetes.  Amb cinta adhesiva lligueu el guant a l’extrem obert de l’ampolla (el cul).  Col·loqueu els dos globus dins l’ampolla deixant els altres extrems de les canyetes que surtin pel coll de l’ampolla.  Tapeu molt bé el forat de dalt de l’ampolla amb el tap 3. OBSERVACIÓ I REFLEXIÓ:  Estireu el guant amb molta força. Que passa amb els globus?  Deixeu anar el guant. Què passa amb els globus?  Quina funció fa cada peça de la construcció?  El guant:  Els globus:  Les canyetes:  L’ampolla
  • 15. SESSIÓ 4 DESCRIPCIÓ GENERAL: En aquesta sessió es treballaran malalties que podem patir relacionades amb l’aparell respiratori. Parlarem sobre quatre malalties freqüents (refredat, amigdalitis, bronquitis i pulmonia) i amb les quals els infants es poden sentir identificats i les comentarem amb tot el grup classe. Més tard, llegirem una petita lectura entre tots que explica aquestes quatre malalties i perquè es provoquen. Finalment, pensarem quines accions podem fer per tal de mantenir aquest aparell el més sa possible tot mostrant-los imatges de males accions. COMPETÈNCIES A TRACTAR:  Competència comunicativa i lingüística.  Competència d’aprendre a aprendre.  Competència d’autonomia i iniciativa personal.  Competència social i ciutadana. CONTINGUTS A INTRODUIR:  Malalties de l’aparell respiratori i la seva prevenció MATERIAL: Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:  Lectura sobre les malalties de l’aparell respiratori  Imatges de males accions que perjudiquen l’aparell respiratori PRODUCTE FINAL Sorgirà un llistat d’accions positives per a la millora de la salut de l’aparell respiratori. No es rebrà cap altre producte final d’aquesta sessió més enllà de les idees que sorgeixin dels alumnes o preguntes interessants que puguin ser realitzades tot creant debats de coneixements. AVALUACIÓ En aquesta sessió es farà una bona observació per part del mestre per tal de detectar que tothom segueixi el ritme de la sessió i tots els alumnes participen en major o menor mesura per garantitzar un coneixement el més igual possible per a tots els alumnes.
  • 16. ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera, tenint en compte que es tracta d’una sessió d’1 hora: Activitat Temps Posem en comú malalties 15 minuts Introducció i lectura de les quatre malalties Accions de millora 20 minuts 25 minuts
  • 17. MALALTIES DE L’APARELL RESPIRATORI Algunes malalties més comunes de l'aparell respiratori són: el refredat, l' amigdalitis, la bronquitis i la pulmonia. D'aquestes malalties totes, excepte la pulmonia, afecten les vies respiratòries.  Els refredats són molt freqüents, sobretot a la tardor i a l’hivern. És una infecció de les vies respiratòries altes, sobretot el nas i la gola. Normalment els refredats, els provoquen els virus.  L'amigdalitis és una infecció que afecta les amígdales, la funció de les quals és la defensa de l'aparell respiratori. La causa més freqüent és una infecció per virus o bacteris. Quan les amígdales s'inflamen, costa engolir.  La bronquitis pot derivar d'un refredat que no s'haja guarit bé. Afecta la tràquea i els bronquis.  La pneumònia o pulmonia és una malaltia greu. Normalment la causa és una infecció vírica i afecta els pulmons.
  • 18. Què li diríeu a les següents persones per mantenir el seu sistema respiratori sa?
  • 19. SESSIÓ 5 DESCRIPCIÓ GENERAL: En aquesta sessió es durà a terme una dissecció de pulmons de porc per poder veure a la pràctica molts dels aspectes treballats anteriorment. D’aquesta manera els alumnes podran experimentar amb el propi òrgan al seu davant i podran identificar-ne les diferents parts, veure característiques reals dels pulmons i inclús veure com es produeix la inspiració i l’expiració tot bufant per la tràquea. COMPETÈNCIES A TRACTAR:  Competència comunicativa i lingüística.  Competència d’aprendre a aprendre.  Competència d’autonomia i iniciativa personal.  Competència social i ciutadana. CONTINGUTS A INTRODUIR:  Funcionament dels pulmons MATERIAL: Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:  Pulmons de porc  Pràctica per anar omplint durant l’experimentació PRODUCTE FINAL Dossier de l’experimentació duta a terme amb els pulmons de porc. AVALUACIÓ S’avaluarà molt el comportament dels infants enfront de l’activitat pràctica que es durà a terme. També s’observarà el treball en grup i la presentació del dossier final amb les respostes adients corresponents a la investigació duta a terme. ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera, tenint en compte que es tracta d’una sessió d’1 hora i 45 minuts: Activitat Temps Dissecció de pulmons de porc 1hora i 45 minuts
  • 20. 1. Dibuixa i escriu el material que necessites per fer la dissecció: 2. Recull de dades: Mesura horitzontal pulmó dret Mesura horitzontal pulmó esquerre: Mesura vertical pulmó dret: Mesura vertical pulmó esquerre: Contorn pulmó dret: Contorn pulmó esquerre: Color: Tacte: Quin és el pulmó més petit? Per què deu ser? Dibuixa els pulmons de porc, col·loca els noms de les parts visibles i apunta les dades que hem recollit:  Observa la tràquea i digues per què està formada Mesura la llargada de la tràquea: Mesura el diàmetre de la tràquea: Quants anells la formen? Fixa’t en la part posterior de la tràquea. Que passa? Esbrina per què déu ser  Ara fixa’t en els pulmons. Diferencies alguna part?. Torna’ls a dibuixar i identifica les parts. Què recobreix els pulmons? Esbrina el seu nom: Per què déu servir? Amb l’ajuda d’un tub infla els pulmons i explica els canvis que observes: Comença a tallar per la tràquea i endinsa’t als pulmons. Explica què passa
  • 21. SESSIÓ 6 DESCRIPCIÓ GENERAL: Dedicarem aquesta sessió a la realització de conclusions finals de les diferents activitats realitzades per aprendre el funcionament i aquelles dades més rellevants de l’aparell respiratori. Aprofitarem per parlar sobre la pràctica duta a terme el dia anterior i que els ha semblat, quines conclusions han extret, què van descobrir, què els va sorprendre més, etc. Farem una posada en comú dels coneixements adquirits i farem un repàs general de dubtes i preguntes de cada a la prova final que faran el dia següent. Tornarem a passar el KPSI per veure la comparació de coneixements actuals amb els inicials. COMPETÈNCIES A TRACTAR:  Competència comunicativa i lingüística.  Competència d’aprendre a aprendre.  Competència d’autonomia i iniciativa personal. CONTINGUTS A INTRODUIR:  Repàs de tots els continguts introduïts a les sessions anteriors. MATERIAL:  KPSI final PRODUCTE FINAL D’aquesta sessió obtindrem el KPSI final dels infants i tot un seguit de reflexions, posades en comú i conclusions que hauran extret al llarg de tota la unitat didàctica, les qual són molt importants a tenir en compte com a mestres. AVALUACIÓ Es durà a terme el KPSI com a avaluació final del progrés dels infants al llarg de tota la unitat didàctica. ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera, tenint en compte que es tracta d’una sessió de 45 minuts: Activitat Temps Posada en comú, dubtes 30 minuts KPSI final 15 minuts
  • 22. SESSIÓ 7 DESCRIPCIÓ GENERAL: Dedicarem aquesta sessió a la realització d’una prova final de coneixements adquirits al llarg de les diferents activitats per a treballar l’aparell respiratori. COMPETÈNCIES A TRACTAR:  Competència comunicativa i lingüística.  Competència d’aprendre a aprendre.  Competència d’autonomia i iniciativa personal. CONTINGUTS A INTRODUIR:  Repàs de tots els continguts introduïts a les sessions anteriors. MATERIAL:  Prova final PRODUCTE FINAL D’aquesta sessió obtindrem els resultats de la prova individual final de coneixements. AVALUACIÓ S’avaluarà la resolució correcte de la prova final individual. ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera, tenint en compte que es tracta d’una sessió de d’1 hora: Activitat Temps Prova final individual 1 hora