contoh penulisan nomor skl pada surat kelulusan .pptx
Pendidikan Tradisional
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun: 6 Berjaya
Bilangan murid : 20 orang
Hari: Rabu
Tarikh: 4 April 2012
Masa: 10.35 -11.35 pagi
Tajuk: Permainan tradisional
Penggabungjalinan kemahiran
Fokus utama
8.5 Aras 1 (i) Memilih dan mengenal pasti penanda wacana
8.5 Aras 1 (ii) Menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam ayat
Fokus Sampingan
3.1 Aras 1 (i) Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan
Objektif
Di akhir pelajaran murid akan dapat:
1.Menyenaraikan lima penanda wacana yang terdapat dalam petikan teks “Permainan
Tradisional”
2.Membina ayat dengan menggunakan penanda wacana yang telah disenaraikan
Pengetahuan sedia ada:
1.Murid pernah bermaian wau dan congkak
2.Murid pernah belajar tentang penanda wacana dalam pengajran yang lepas.
3.Murid boleh membina ayat tunggal dan ayat majmuk.
2. Kemahiran berbahasa
-Bertutur dan mendengar
-Membaca
-Menulis
Bahan bantu mengajar
Petikan teks,Kertas A 4 , Kad manila, papan tulis, sampul berwarna, congkak
Sistem bahasa
Tatabahasa – penanda wacana
Sebutan dan ejaan
Kemahiran bernilai tambah
Pembelajaran koperatif
KBKK-menjana idea, mengelas dan membuat kaitan dan perhubungan
Pengisian kurikulum
1. Ilmu : Pendidikan jasmanai dan kesihatan
2. Nilai : Kerjasama,hormat –menghormati,keberanian,kejujuran
3. Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan
Masa
Guru menunjukkan Murid memberikan BBM
Bersoal jawab papan congkak perhatian dan Congkak,
tentang objek kepada murid menjawab soalan
maujud Guru bersoal jawab guru. Ilmu :
dengan murid Pendidikan
Set induksi berdasarkan objek Jasmani &
yang ditunjukkan Kesihatan
(5 minit)
Nilai:Kejujuran
KBT:
KBKK-Menjana
idea
Guru menerangkan Murid mendengar BBM:
kepada murid arahan guru. Papan tulis,kertas
tentang permainan mah-jong kad
tradisional. manila.
Mengelaskan Guru meminta
permainan murid membentuk 4
Langkah 1 tradisional kumpulan .
mengikut jenis
(15 Minit) Guru meminta wakil Murid membentuk Ilmu:Pendidikan
kumpulan datang ke kumpulan. Jasmani &
hadapan dan Kesihatan
melengkapkan Wakil kumpulan Nilai:
jadual. melengkapkan Keberanian dan
jadual. kerjasama
KBT:Pembelajaran
koperatif
Murid menyemak KBKK
bersama guru Mengelaskan
4. Menggariskan Guru mengedarkan Murid menerima BBM:
penanda petikan teks kepada petikan teks. Petikan teks
Langkah 2 wacana yang murid. Permainan
terdapat dalam Guru meminta Tradisional,
(15 minit ) teks murid membaca
petikan secara Murid membaca Papan tulis, kertas
senyap.Kemudian petikan dengan A4, sampul
membaca secara sebutaan dan berwarna.
kuat –individu intonasi yang betul.
dengan nada dan
intonasi yang sesuai. Ilmu:
Guru bersoal jawab Murid menjawab Pendidkan Jasmani
tentang petikan. soalan guru tentang & Kesihatan
Guru meminta petikan yang
murid menggariskan dibaca.
penanda wacana Murid Nilai:
yang terdapat dalam menggariskan Kersajasa dan
petikan. penanda wacana hormat
Membina ayat Guru meminta wakil dalam petikan. menghormati
bagi pennda kumpulan datang ke
wacana yang hadapan dan Wakil kumpulan
telah memilih sampul membuat cabutan. KBT:
disenaraikan berwarna tentang Menjana idea
Penanda wacana Pembelajaran
seperti yang koperatif
tersenarai dalam
petikan.
Guru meminta Setiap kumpulan
murid membina ayat membina ayat
berdasarkan berdasarkan
penanda wacana penanda wacana
yang telah yangb telah dipilih
dikeluarkan dari
5. sampul dalam kertas
A 4 yang diedarkan
oleh guru. .
Setiap kumpulan
diminta membina
ayat.
Guru meminta
wakil kumpulan
membacakan ayat
yang telah ditulis.
Guru menyemak Murid menyemak
jawapan bersama jawapan bersama
murid. guru
Penanda wacana
-oleh sebab itu
-seterusnya
-oleh yang demikian
-namun begitu
-sementara itu
Membuat Guru menayangkan Murid menumpukan BBM:
ulasan tentang gambar wau dan perhatian semasa Papan
gambar congkak di layar guru menampal ataulis,gambar
6. permainan Guru meminta gambar wau dan wau dan congkak
tradisional setiap kumpulan congkak.
Langkah 3 yang memilih salah satu Setiap kumpulan
(20 minit) ditunjukkan gambar yang memilih salah satu
mereka suka dan gambar yang Ilmu:
kemudian murid ditunjukkan dan Pendidikan
dikehendaki membuat ulasan Jasmani &
membuat ulasan tentang gambar Kesihatan
tentang gambar yang dipilih dengan
yang dipilih menggunakaan
berdasarkan ciri-ciri penanda wacana
seperti berikut: yang telah Nilai:Kerjasama
-Tempat bermain disenaraikan.
-Bilangan pemain
-Waktu/masa
dimainkan. Wakil kumpulan
Guru mengingatkan membacakan ulasan
murid supaya KBT:
menggunakan KBKK-
penanda wacana Menjana
yang telah idea,membuat
disenaraikan dalam kaitan dan
ulasan yang dibina. perhubungan
Guru meminta wakil pembelajaran
kumpulan membaca koperatif
ulasan yang telah
dibina.
Merumus isi Guru merumuskan
Penutup pelajaran dan isi pelajaran dengan
menyanyikan bersoal jawab
(5 Minit) lagu layang- bersama murid.
layang
7. Baca teks di bawah dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.
Permainan Tradisioanal – Congkak dan Wau
Permainan tradisioanal adalah sebahagian daripada cara berhibur bagi masyarakat pada
zaman dahulu. Permainan ini juga dapat mengeratkan hubungan dalam masyarakat setempat.
Oleh yang demikian, permainan tradisional juga dikenali sebagai permainan rakyat.Ada di
anatara permainan ini tidak dimainkan lagi tetapi hanya diketahui oleh ibu bapa dan datuk
nenek kita sahaja.Walau bagai manapun, ada juga yang masih dimainkan lagi oleh kanak-
kanak sehingga ke hari ini. Di antara permainan itu termasuklah guli,congkak, wau selambut
sepak raga, gasing dan lain-lain lagi.
Terdapat dua jenis permainan tradisional yang masih mendapat perhatian sehingga ke
hari ini, iaitu permainan wau dan congkak. Permainan wau juga dikenali sebagai layang-
layang. Permainan wau amat digemari oleh penduduk- penduduk kampong. Wau direka
dalam pelbagai bentuk dan mempunyai nama yang tersendiri seperti wau burung,wau
pari,wau katak,wau bayan dan wau barat. Namun begitu, wau bulan sangat digemari oleh
orang Melayu. Permainan wau akan dimainkan oleh dua orang iaitu seorang akan memegang
wau dan seorang lagi yang dipanggil juru anjung akan memegang tali. Apabila angin bertiup
maka tali akan ditarik melawan arus angin dengan cara menghulur talinya sehinggalah wau
itu tinggi di udara. Oleh sebab itu, wau perlu dimainkan di kawasan lapang seperti di padang
ataupun di sawah padi.
Sementera itu, permainan congkak ialah sejenis permainan Melayu tradisional yang
digemari oleh kaum wanita dan kanak-kanak. Permainan itu memerlukan dua orang pemain.
Alatan yang digunakan dalam permainan ini ialah papan congkak dan buah congkak.Papan
congkak mengandungi 14 lubang yang dipanggil “kampong”. Terdapat dua lubang besar di
setiap hujung papan congkak. Lubang ini dipanggil “rumah”. Permaian ini dimulakan
serentak dengan memasukkan sebiji “ buah” ke dalam setiap “kampong” sendiri dan
seterusnya memasukkan ke dalam “rumah”. Seterusnya “buah” hendaklah dimasukkan ke
dalam “kampong” lawannya. Jika ia singgah di “ kampong” lawan yang tidak ada “buah”,
maka dia dikira “mati”. Permainan ini biasanya tidak memerlukan kawasan khusus untuk
dimainkan. Lazimnya congkak boleh dimainkan di kawasan terbuka mahupun tertutup seperti
anjung rumah, pondok dan sebagainya.