SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 10
Rancangan Pengajaran Harian


Mata Pelajaran       :     Pendidikan Seni Visual
Kelas                :     4 Anggerik
Bil. Murid           :     28
Tarikh               :     23 Mac 2012
Masa                 :     11.15 pagi – 12.15 tengahari (60 minit)
Bidang               :     Membuat Corak dan Rekaan
Tajuk                :     Membuat Kad Ucapan Hari Ibu
Teknik               :     Lipatan Dan Guntingan
Objektif     : Pada akhir pengajaran, murid dapat:
             i. Mengenal dan menyatakan alat dan bahan yang digunakan dalam
                  membuat corak dan rekaan menggunakan teknik lipatan dan guntingan.
             ii. Mengetahui dan mengaplikasi teknik lipatan dan guntingan dalam
                  membuat corak danrekaan.
             iii. Menghasilkan corak dan rekaan secara terancang menggunakan teknik
                  lipatan dan guntingan dengan baik dan memuaskan
Penerapan Nilai      : Kerjasama, ketelitian, daya usaha, dedikasi, yakin diri, berani mencuba.
Pengetahuan sedia Ada : - Murid telah mengetahui asas menggunting kertas
                          - Murid mempunyai pengetahuan asas mengenai pembuatan
                            kad ucapan



                                                                                                  1
KBKK : 1. Kritis – Membuat kategori, teliti bahagian kecil dan keseluruhan, membanding
                    beza.
       2. Kreatif – Menjana dan menghasilkan idea.



GABUNG JALIN : mata pelajaran Sains

ALAT DAN BAHAN : Pensel, pembaris, gunting, kertas warna, kertas lukisan, gam.

ALAT BANTU MENGAJAR : Gambar kad hari ibu, contoh-contoh corak terancang menggunakan teknik lipatan dan guntingan,
                      gambar langkah penghasilan corak terancang, komputer riba, dan pembesar suara.
     .




                                                                                                                     2
PELAKSANAAN


PROSEDUR      ISI PELAJARAN                   AKTIVITI PENGAJARAN DAN                    CATATAN / ELEMEN
PELAKSANAAN                                   PEMBELAJARAN                               PEMBELAJARAN

Set Induksi   Perdengarkan lagu „ Syurga Di   Guru memperdengarkan lagu “Syurga Di       Kecerdasan Pelbagai
( 5 minit )   Telapak Kaki Ibu” nyanyian      Telapak Kaki Ibu”                          (TKP) :
              Aisyah                                                                     Muzik
                                              Murid mendengar dan menghayati lagu yang
              Duhai apakah gerangan budi      diperdengarkan.
              balasan                                                                    Nilai : Keseronokan, kasih
              Bagi insan melahirkan,          Guru mengaitkan set induksi dengan         sayang terhadap ibu
                                              pembelajaran hari ini
              membesarkan
                                                                                         BBM : Kaset Lagu “Syurga
              Bercucuran airmata bila                                                    Di Telapak Kaki Ibu”, radio
              mengenangkan
              Betapakah besar budi ibunda
              berikan
              Siang malam menderita
              Hingga entah bila
              Sungguh besar pengorbanan
              Ibunda berikan

              Tiada bahagia jika tiada
              Doa puja restu
              Syurga itu telapak kaki ibu




                                                                                                                      3
Langkah 1     Menerangkan tajuk
( 5 minit )   pembelajaran                   1. Guru menerangkan tajuk pembelajaran.       KBKK :
                                             2. Guru menerangkan alat dan bahan            - Membuat kategori
              Menerangkan konsep lipatan     menghasilkan corak terancang menggunakan      - Teliti bahagian kecil dan
              dan gunting                    teknikl ipatan dan guntingan. Antaranya :     keseluruhan
              -Definisi                      - Kertas warna
              -Teknik                        -Pen warna                                    KP :- Verbal –linguistik
              -Langkah penghasilan           -Pensil dan pembaris
                                             -Gunting                                      NILAI :
              Teknik lipatan dan guntingan   -Gam                                          - Yakin diri
              ialah teknik melipat,                                                        - Ketelitian
              menggunting, dan menampal
              bentuk di atas kertas tapak.   3. Guru menunjukkan beberapa contoh hasilan   Alat dan bahan :
                                             corak yang telah dihasilkan terdahulu         Kad Manila, kertas warna,
              Cara lipatan dan guntingan :   menggunakan teknik lipatan dan guntingan      gam dan gunting
              - Lipatan dan guntingan
                selapis menghasilkan         4. Guru menerangkan definisi lipatandan
                bentuk-bentuk yang           guntingan kepada murid                        ABM :
                dikehendaki                                                                - Contoh lipatan dan
              - Melipat dan melukis lakaran                                                   guntingan
                kasar di atas lipatan dan                                                  - Gambar langkah
                kemudiannya menggunting                                                    penghasilan corak
                mengikut bentuk yang                                                       menggunakan teknik
                dikehendaki.                                                               lipatan dan guntingan
              - Seterusnya lipat bentuk
                 potongan dan gunting sekali
                 lagi mengikut bentuk yang
                 dikehendaki.
              - Akhirnya tampal pada
                 kertas tapak.




                                                                                                                         4
Contoh-contoh lipatan dan
               guntingan




               Penerangan dan demonstrasi      Guru menerangkan cara untuk menghasilkan
Langkah 2                                      corak pada bahagian tengah kad ucapan       KBKK :
( 10 minit )   Pelaksanaan aktiviti :          menggunakan teknik lipatan dan guntingan.   - Menjana idea

                                                                                           KP :
               1. Sediakan pensil,pembaris                                                 - Kinestetik
                  dan kertas warna untuk                                                   - Interpersonal
                  membuat teknik lipatan dan                                               - Verbal
                  guntingan                                                                - linguistik

                                                                                           NILAI :
                                                                                           - Bekerjasama
                                                                                           - Dedikasi
                                                                                           - Daya usaha

                2. Mula-mula pilih kertas                                                  ALAT DAN BAHAN :
               warna dan ambil pembaris                                                    Alat– Pensel,
               untuk membuat garisan. Lipat                                                pembaris,gunting
               kertas warna pada dua                                                       Bahan – Kertas
               bahagian                                                                    lukisan,kertas warna, gam

                                                                                                                       5
ABM : Gambar langkah
                                 penghasilan corak
                                 menggunakan teknik
                                 lipatan dan guntingan

3. Ukur 2cm pada bahagian
tepi kertas yang dilipat.
Gunting garisan segi tiga
yang digaris




4. Setelah gunting, lipatkan
segi tiga yang digunting untuk
membuat lipatan dan
guntingan




                                                         6
5. Proses melipat diteruskan
              sehingga ke bawah




              6. Hasil lipatan dari atas ke
              bawah




Langkah 3     Penghasilan corak seperti       Guru menerangkan cara untuk menghasilkan    KBKK :
( 5 minit )   bentuk rama-rama                corak pada bahagian depan kad ucapan        - Menjana idea
                                              menggunakan teknik lipatan dan guntingan.
                                                                                          KP :
                                                                                          - Kinestetik
                                                                                          - Interpersonal
              1. Lipat dan gunting corak                                                  - Verbal
              yang dihendaki untuk                                                        - linguistik
              membuat corak rama-rama
                                                                                          NILAI :
                                                                                          - Bekerjasama
                                                                                          - Dedikasi
                                                                                          - Daya usaha

                                                                                          ALAT DAN BAHAN :
                                                                                          Alat– Pensel,

                                                                                                             7
2. Setelah bentuk rama-rama                                                  pembaris,gunting
               dibentuk, guntingkan corak    .                                              Bahan – Kertas
               yang disukai dan lekatkan                                                    lukisan,kertas warna, gam

                                                                                            ABM : Gambar langkah
                                                                                            penghasilan corak
                                                                                            menggunakan teknik
                                                                                            lipatan dan guntingan



               3. Jadikan sebagai kad
               ucapan




Langkah 4                                    1. Guru mengarahkan murid memulakan aktiviti
( 25 minit )   Aktiviti murid                2. Murid digalakkan menggunakan pelbagai       KBKK :
                                             jenis warna mengikut kreativiti dalam          - Menilai
                                             penghasilan lipatan dan guntingan.
                                             3. Guru memantau setiap pergerakan murid       NILAI :
                                             4. Guru membimbing murid mengemas kini kad     - Menghargai estitika
                                             ucapan ibu yang telah siap                     - Bersabar
                                             5. Murid melakukan aktiviti mengemas dan       - Tekun
                                             menghias mengikut kreativiti masing-masing.    - Berhati-hati




                                                                                                                        8
Sesi apresiasi                                                     KBKK :
Langkah 5                      Guru memuji setiap hasil yang telah dibuat oleh   - Menilai
( 5 minit )                    murid
                                                                                 NILAI :
                               Guru memilih kad ucapan secara rawak untuk        - Menghargai estitika
                               sesi apresiasi                                    - Sensitif
                                                                                 - Peka
                               Guru memanggil 2-3 orang murid ke hadapan
                               untuk membuat sesi apresiasi terhadap corak
                               yang dihasilkan melalui teknik lipatan dan
                               guntingan oleh rakan mereka.

                               Murid diminta menyatakan perasaan masing-
                               masing semasa melakukan aktiviti seni

                               Guru mengkategorikan hasil kerja murid pada
                               tahap baik, sederhana dan lemah




                               Guru memaklumkan kepada murid bahawa              KP :
Penutup                        karya mereka boleh dijadikan sebagai hadiah       - Interpersonal
( 5 minit )                    kepada ibu sempena hari ibu.

                               Guru merumuskan tajuk pengajaran dan              NILAI :
                               pembelajaran pada hari ini.                       - Berfikiran secara kreatif
                                                                                 - Dedikai




                                                                                                               9
10

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Rancangan pendidikan individu (akademik)
Rancangan pendidikan individu (akademik)Rancangan pendidikan individu (akademik)
Rancangan pendidikan individu (akademik)atenabihah
 
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)Dvya Selvakumar
 
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6Enyke Eyone
 
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)Ismail Mamat
 
Rph pengurusan diri kssm pendidikan khas - abdul murad abd hamid
Rph    pengurusan diri  kssm pendidikan khas -     abdul murad abd hamidRph    pengurusan diri  kssm pendidikan khas -     abdul murad abd hamid
Rph pengurusan diri kssm pendidikan khas - abdul murad abd hamidamuradhamid edidik edu my
 
Intervensi matematik -cikgu loman.docx
Intervensi matematik -cikgu loman.docxIntervensi matematik -cikgu loman.docx
Intervensi matematik -cikgu loman.docxLOMAN5
 
RPH Matematik Tahun 5 KSSR
RPH Matematik Tahun 5 KSSRRPH Matematik Tahun 5 KSSR
RPH Matematik Tahun 5 KSSRRuba Rani
 
Panduan memberi markah psv
Panduan memberi markah psvPanduan memberi markah psv
Panduan memberi markah psvNoor Maslina
 
rph minggu orentasi
rph minggu orentasirph minggu orentasi
rph minggu orentasiFida Fy
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)norlidahashim
 
8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hiburSham Razak
 
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Nur Kareena
 
Rph penyelesaian masalah
Rph penyelesaian masalahRph penyelesaian masalah
Rph penyelesaian masalahNadzari Baharom
 

La actualidad más candente (20)

Rph masa dan waktu thn 4
Rph masa dan waktu thn 4Rph masa dan waktu thn 4
Rph masa dan waktu thn 4
 
Rancangan pendidikan individu (akademik)
Rancangan pendidikan individu (akademik)Rancangan pendidikan individu (akademik)
Rancangan pendidikan individu (akademik)
 
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
 
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
 
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
 
Contoh rpi pk mp
Contoh rpi pk mpContoh rpi pk mp
Contoh rpi pk mp
 
Rph prasekolah
Rph prasekolahRph prasekolah
Rph prasekolah
 
Contoh rpi
Contoh rpiContoh rpi
Contoh rpi
 
Rph pengurusan diri kssm pendidikan khas - abdul murad abd hamid
Rph    pengurusan diri  kssm pendidikan khas -     abdul murad abd hamidRph    pengurusan diri  kssm pendidikan khas -     abdul murad abd hamid
Rph pengurusan diri kssm pendidikan khas - abdul murad abd hamid
 
Intervensi matematik -cikgu loman.docx
Intervensi matematik -cikgu loman.docxIntervensi matematik -cikgu loman.docx
Intervensi matematik -cikgu loman.docx
 
RPH Matematik Tahun 5 KSSR
RPH Matematik Tahun 5 KSSRRPH Matematik Tahun 5 KSSR
RPH Matematik Tahun 5 KSSR
 
Rph english special education
Rph english special educationRph english special education
Rph english special education
 
RPH BM THN 2 (2019)
RPH BM THN 2  (2019)RPH BM THN 2  (2019)
RPH BM THN 2 (2019)
 
Panduan memberi markah psv
Panduan memberi markah psvPanduan memberi markah psv
Panduan memberi markah psv
 
rph minggu orentasi
rph minggu orentasirph minggu orentasi
rph minggu orentasi
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
 
Rph transisi 15 16 march
Rph transisi 15 16 marchRph transisi 15 16 march
Rph transisi 15 16 march
 
8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur
 
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
 
Rph penyelesaian masalah
Rph penyelesaian masalahRph penyelesaian masalah
Rph penyelesaian masalah
 

Destacado

Pendidikan seni @ corak dan rekaan
Pendidikan seni @ corak dan rekaanPendidikan seni @ corak dan rekaan
Pendidikan seni @ corak dan rekaanLinda Midy
 
Presentasi kelas holcim oke
Presentasi kelas holcim okePresentasi kelas holcim oke
Presentasi kelas holcim okeDidik Sudjadi
 
GWC14: Carlos Guardiola - "Who gamifies the gamificators?
GWC14: Carlos Guardiola - "Who gamifies the gamificators?GWC14: Carlos Guardiola - "Who gamifies the gamificators?
GWC14: Carlos Guardiola - "Who gamifies the gamificators?gamificationworldcongress
 
வெற்றி தோல்வி Copy
வெற்றி தோல்வி   Copyவெற்றி தோல்வி   Copy
வெற்றி தோல்வி CopyLalitha Lalli
 
GWC14: Isidro Rodrigo - "The boardgames that HR people [should] play"
GWC14: Isidro Rodrigo - "The boardgames that HR people [should] play"GWC14: Isidro Rodrigo - "The boardgames that HR people [should] play"
GWC14: Isidro Rodrigo - "The boardgames that HR people [should] play"gamificationworldcongress
 
GWC2012 - Sergio Jiménez Arenas - Bienvenida
GWC2012 - Sergio Jiménez Arenas - BienvenidaGWC2012 - Sergio Jiménez Arenas - Bienvenida
GWC2012 - Sergio Jiménez Arenas - Bienvenidagamificationworldcongress
 
Character traits mathew ramirez
Character traits mathew ramirezCharacter traits mathew ramirez
Character traits mathew ramirezMathew Ramirez
 
Network Data Representation
Network Data RepresentationNetwork Data Representation
Network Data RepresentationPOOJA MEHTA
 
Telecom sector-in-india
Telecom sector-in-indiaTelecom sector-in-india
Telecom sector-in-indiaKarron Singh
 
Wie het weet, mag het zeggen
Wie het weet, mag het zeggenWie het weet, mag het zeggen
Wie het weet, mag het zeggenAlan Ralston
 
GWC14: Robert Figueras - "Panzer Chocolate: Play the film!"
GWC14: Robert Figueras - "Panzer Chocolate: Play the film!"GWC14: Robert Figueras - "Panzer Chocolate: Play the film!"
GWC14: Robert Figueras - "Panzer Chocolate: Play the film!"gamificationworldcongress
 
Radio advert evaluation
Radio advert evaluationRadio advert evaluation
Radio advert evaluationRickyHart
 
Luther Burbank slide show
Luther Burbank slide showLuther Burbank slide show
Luther Burbank slide showffbroadwell
 
Pump up your power with planning
Pump up your power with planningPump up your power with planning
Pump up your power with planningLiber8me
 

Destacado (20)

Pendidikan seni @ corak dan rekaan
Pendidikan seni @ corak dan rekaanPendidikan seni @ corak dan rekaan
Pendidikan seni @ corak dan rekaan
 
Presentasi kelas holcim oke
Presentasi kelas holcim okePresentasi kelas holcim oke
Presentasi kelas holcim oke
 
GWC14: Carlos Guardiola - "Who gamifies the gamificators?
GWC14: Carlos Guardiola - "Who gamifies the gamificators?GWC14: Carlos Guardiola - "Who gamifies the gamificators?
GWC14: Carlos Guardiola - "Who gamifies the gamificators?
 
வெற்றி தோல்வி Copy
வெற்றி தோல்வி   Copyவெற்றி தோல்வி   Copy
வெற்றி தோல்வி Copy
 
Slideshare
SlideshareSlideshare
Slideshare
 
Atherosclerosis
AtherosclerosisAtherosclerosis
Atherosclerosis
 
R.s.
R.s.R.s.
R.s.
 
GWC14: Isidro Rodrigo - "The boardgames that HR people [should] play"
GWC14: Isidro Rodrigo - "The boardgames that HR people [should] play"GWC14: Isidro Rodrigo - "The boardgames that HR people [should] play"
GWC14: Isidro Rodrigo - "The boardgames that HR people [should] play"
 
GWC2012 - Sergio Jiménez Arenas - Bienvenida
GWC2012 - Sergio Jiménez Arenas - BienvenidaGWC2012 - Sergio Jiménez Arenas - Bienvenida
GWC2012 - Sergio Jiménez Arenas - Bienvenida
 
Character traits mathew ramirez
Character traits mathew ramirezCharacter traits mathew ramirez
Character traits mathew ramirez
 
Indonesia
Indonesia Indonesia
Indonesia
 
Peril lhackers
Peril lhackersPeril lhackers
Peril lhackers
 
Network Data Representation
Network Data RepresentationNetwork Data Representation
Network Data Representation
 
Telecom sector-in-india
Telecom sector-in-indiaTelecom sector-in-india
Telecom sector-in-india
 
Wie het weet, mag het zeggen
Wie het weet, mag het zeggenWie het weet, mag het zeggen
Wie het weet, mag het zeggen
 
Ca prostate
Ca prostateCa prostate
Ca prostate
 
GWC14: Robert Figueras - "Panzer Chocolate: Play the film!"
GWC14: Robert Figueras - "Panzer Chocolate: Play the film!"GWC14: Robert Figueras - "Panzer Chocolate: Play the film!"
GWC14: Robert Figueras - "Panzer Chocolate: Play the film!"
 
Radio advert evaluation
Radio advert evaluationRadio advert evaluation
Radio advert evaluation
 
Luther Burbank slide show
Luther Burbank slide showLuther Burbank slide show
Luther Burbank slide show
 
Pump up your power with planning
Pump up your power with planningPump up your power with planning
Pump up your power with planning
 

Similar a Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4

Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglungPersediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglungAlyana Azmi
 
Krp 3974 latihan mengajar minggu ke 8
Krp 3974  latihan mengajar minggu ke 8Krp 3974  latihan mengajar minggu ke 8
Krp 3974 latihan mengajar minggu ke 8che aishah abd aziz
 
Rph kssr mencorak
Rph kssr mencorakRph kssr mencorak
Rph kssr mencorakLily Suzana
 
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)yus iza
 
Rph kum 7 guntingan & lipatan
Rph kum 7  guntingan & lipatanRph kum 7  guntingan & lipatan
Rph kum 7 guntingan & lipatanshare with me
 
Pengajian Kurikulum PSV
Pengajian Kurikulum PSVPengajian Kurikulum PSV
Pengajian Kurikulum PSVErica Leenya
 
Rph kraf tradisional (anyaman kelarai mata bilis) kssr thn 1
Rph kraf tradisional (anyaman kelarai mata bilis) kssr thn 1Rph kraf tradisional (anyaman kelarai mata bilis) kssr thn 1
Rph kraf tradisional (anyaman kelarai mata bilis) kssr thn 1emynfz
 
Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)Azah Faridah
 
RPH Mengenal krf tradisional (kssr)
RPH Mengenal krf tradisional (kssr)RPH Mengenal krf tradisional (kssr)
RPH Mengenal krf tradisional (kssr)yus iza
 
Pendidikan seni visual kssr
Pendidikan seni visual kssrPendidikan seni visual kssr
Pendidikan seni visual kssrshafizasabudin
 
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisionalRancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisionalSalihin Leen
 
Rancangan tahunan psv tahun 6 ikut takwim 2010
Rancangan tahunan psv tahun 6 ikut takwim 2010Rancangan tahunan psv tahun 6 ikut takwim 2010
Rancangan tahunan psv tahun 6 ikut takwim 2010abamian
 
Rancangan Tahunan PSV Tahun 3
Rancangan Tahunan PSV Tahun 3Rancangan Tahunan PSV Tahun 3
Rancangan Tahunan PSV Tahun 3abamian
 

Similar a Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4 (20)

Kraf tradisional
Kraf tradisionalKraf tradisional
Kraf tradisional
 
Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglungPersediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglung
 
Krp 3974 latihan mengajar minggu ke 8
Krp 3974  latihan mengajar minggu ke 8Krp 3974  latihan mengajar minggu ke 8
Krp 3974 latihan mengajar minggu ke 8
 
Rph kssr mencorak
Rph kssr mencorakRph kssr mencorak
Rph kssr mencorak
 
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)
 
Rph kum 7 guntingan & lipatan
Rph kum 7  guntingan & lipatanRph kum 7  guntingan & lipatan
Rph kum 7 guntingan & lipatan
 
Pengajian Kurikulum PSV
Pengajian Kurikulum PSVPengajian Kurikulum PSV
Pengajian Kurikulum PSV
 
Rpt seni thn6
Rpt seni thn6Rpt seni thn6
Rpt seni thn6
 
Rph kolaj rama-rama
Rph kolaj rama-ramaRph kolaj rama-rama
Rph kolaj rama-rama
 
Rph kbsr
Rph kbsrRph kbsr
Rph kbsr
 
Rph kraf tradisional (anyaman kelarai mata bilis) kssr thn 1
Rph kraf tradisional (anyaman kelarai mata bilis) kssr thn 1Rph kraf tradisional (anyaman kelarai mata bilis) kssr thn 1
Rph kraf tradisional (anyaman kelarai mata bilis) kssr thn 1
 
rph Batik
rph Batikrph Batik
rph Batik
 
Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)
 
Rph1
Rph1Rph1
Rph1
 
Psvkbsrk.kursus
Psvkbsrk.kursusPsvkbsrk.kursus
Psvkbsrk.kursus
 
RPH Mengenal krf tradisional (kssr)
RPH Mengenal krf tradisional (kssr)RPH Mengenal krf tradisional (kssr)
RPH Mengenal krf tradisional (kssr)
 
Pendidikan seni visual kssr
Pendidikan seni visual kssrPendidikan seni visual kssr
Pendidikan seni visual kssr
 
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisionalRancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
 
Rancangan tahunan psv tahun 6 ikut takwim 2010
Rancangan tahunan psv tahun 6 ikut takwim 2010Rancangan tahunan psv tahun 6 ikut takwim 2010
Rancangan tahunan psv tahun 6 ikut takwim 2010
 
Rancangan Tahunan PSV Tahun 3
Rancangan Tahunan PSV Tahun 3Rancangan Tahunan PSV Tahun 3
Rancangan Tahunan PSV Tahun 3
 

Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4

  • 1. Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 4 Anggerik Bil. Murid : 28 Tarikh : 23 Mac 2012 Masa : 11.15 pagi – 12.15 tengahari (60 minit) Bidang : Membuat Corak dan Rekaan Tajuk : Membuat Kad Ucapan Hari Ibu Teknik : Lipatan Dan Guntingan Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat: i. Mengenal dan menyatakan alat dan bahan yang digunakan dalam membuat corak dan rekaan menggunakan teknik lipatan dan guntingan. ii. Mengetahui dan mengaplikasi teknik lipatan dan guntingan dalam membuat corak danrekaan. iii. Menghasilkan corak dan rekaan secara terancang menggunakan teknik lipatan dan guntingan dengan baik dan memuaskan Penerapan Nilai : Kerjasama, ketelitian, daya usaha, dedikasi, yakin diri, berani mencuba. Pengetahuan sedia Ada : - Murid telah mengetahui asas menggunting kertas - Murid mempunyai pengetahuan asas mengenai pembuatan kad ucapan 1
  • 2. KBKK : 1. Kritis – Membuat kategori, teliti bahagian kecil dan keseluruhan, membanding beza. 2. Kreatif – Menjana dan menghasilkan idea. GABUNG JALIN : mata pelajaran Sains ALAT DAN BAHAN : Pensel, pembaris, gunting, kertas warna, kertas lukisan, gam. ALAT BANTU MENGAJAR : Gambar kad hari ibu, contoh-contoh corak terancang menggunakan teknik lipatan dan guntingan, gambar langkah penghasilan corak terancang, komputer riba, dan pembesar suara. . 2
  • 3. PELAKSANAAN PROSEDUR ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN / ELEMEN PELAKSANAAN PEMBELAJARAN PEMBELAJARAN Set Induksi Perdengarkan lagu „ Syurga Di Guru memperdengarkan lagu “Syurga Di Kecerdasan Pelbagai ( 5 minit ) Telapak Kaki Ibu” nyanyian Telapak Kaki Ibu” (TKP) : Aisyah Muzik Murid mendengar dan menghayati lagu yang Duhai apakah gerangan budi diperdengarkan. balasan Nilai : Keseronokan, kasih Bagi insan melahirkan, Guru mengaitkan set induksi dengan sayang terhadap ibu pembelajaran hari ini membesarkan BBM : Kaset Lagu “Syurga Bercucuran airmata bila Di Telapak Kaki Ibu”, radio mengenangkan Betapakah besar budi ibunda berikan Siang malam menderita Hingga entah bila Sungguh besar pengorbanan Ibunda berikan Tiada bahagia jika tiada Doa puja restu Syurga itu telapak kaki ibu 3
  • 4. Langkah 1 Menerangkan tajuk ( 5 minit ) pembelajaran 1. Guru menerangkan tajuk pembelajaran. KBKK : 2. Guru menerangkan alat dan bahan - Membuat kategori Menerangkan konsep lipatan menghasilkan corak terancang menggunakan - Teliti bahagian kecil dan dan gunting teknikl ipatan dan guntingan. Antaranya : keseluruhan -Definisi - Kertas warna -Teknik -Pen warna KP :- Verbal –linguistik -Langkah penghasilan -Pensil dan pembaris -Gunting NILAI : Teknik lipatan dan guntingan -Gam - Yakin diri ialah teknik melipat, - Ketelitian menggunting, dan menampal bentuk di atas kertas tapak. 3. Guru menunjukkan beberapa contoh hasilan Alat dan bahan : corak yang telah dihasilkan terdahulu Kad Manila, kertas warna, Cara lipatan dan guntingan : menggunakan teknik lipatan dan guntingan gam dan gunting - Lipatan dan guntingan selapis menghasilkan 4. Guru menerangkan definisi lipatandan bentuk-bentuk yang guntingan kepada murid ABM : dikehendaki - Contoh lipatan dan - Melipat dan melukis lakaran guntingan kasar di atas lipatan dan - Gambar langkah kemudiannya menggunting penghasilan corak mengikut bentuk yang menggunakan teknik dikehendaki. lipatan dan guntingan - Seterusnya lipat bentuk potongan dan gunting sekali lagi mengikut bentuk yang dikehendaki. - Akhirnya tampal pada kertas tapak. 4
  • 5. Contoh-contoh lipatan dan guntingan Penerangan dan demonstrasi Guru menerangkan cara untuk menghasilkan Langkah 2 corak pada bahagian tengah kad ucapan KBKK : ( 10 minit ) Pelaksanaan aktiviti : menggunakan teknik lipatan dan guntingan. - Menjana idea KP : 1. Sediakan pensil,pembaris - Kinestetik dan kertas warna untuk - Interpersonal membuat teknik lipatan dan - Verbal guntingan - linguistik NILAI : - Bekerjasama - Dedikasi - Daya usaha 2. Mula-mula pilih kertas ALAT DAN BAHAN : warna dan ambil pembaris Alat– Pensel, untuk membuat garisan. Lipat pembaris,gunting kertas warna pada dua Bahan – Kertas bahagian lukisan,kertas warna, gam 5
  • 6. ABM : Gambar langkah penghasilan corak menggunakan teknik lipatan dan guntingan 3. Ukur 2cm pada bahagian tepi kertas yang dilipat. Gunting garisan segi tiga yang digaris 4. Setelah gunting, lipatkan segi tiga yang digunting untuk membuat lipatan dan guntingan 6
  • 7. 5. Proses melipat diteruskan sehingga ke bawah 6. Hasil lipatan dari atas ke bawah Langkah 3 Penghasilan corak seperti Guru menerangkan cara untuk menghasilkan KBKK : ( 5 minit ) bentuk rama-rama corak pada bahagian depan kad ucapan - Menjana idea menggunakan teknik lipatan dan guntingan. KP : - Kinestetik - Interpersonal 1. Lipat dan gunting corak - Verbal yang dihendaki untuk - linguistik membuat corak rama-rama NILAI : - Bekerjasama - Dedikasi - Daya usaha ALAT DAN BAHAN : Alat– Pensel, 7
  • 8. 2. Setelah bentuk rama-rama pembaris,gunting dibentuk, guntingkan corak . Bahan – Kertas yang disukai dan lekatkan lukisan,kertas warna, gam ABM : Gambar langkah penghasilan corak menggunakan teknik lipatan dan guntingan 3. Jadikan sebagai kad ucapan Langkah 4 1. Guru mengarahkan murid memulakan aktiviti ( 25 minit ) Aktiviti murid 2. Murid digalakkan menggunakan pelbagai KBKK : jenis warna mengikut kreativiti dalam - Menilai penghasilan lipatan dan guntingan. 3. Guru memantau setiap pergerakan murid NILAI : 4. Guru membimbing murid mengemas kini kad - Menghargai estitika ucapan ibu yang telah siap - Bersabar 5. Murid melakukan aktiviti mengemas dan - Tekun menghias mengikut kreativiti masing-masing. - Berhati-hati 8
  • 9. Sesi apresiasi KBKK : Langkah 5 Guru memuji setiap hasil yang telah dibuat oleh - Menilai ( 5 minit ) murid NILAI : Guru memilih kad ucapan secara rawak untuk - Menghargai estitika sesi apresiasi - Sensitif - Peka Guru memanggil 2-3 orang murid ke hadapan untuk membuat sesi apresiasi terhadap corak yang dihasilkan melalui teknik lipatan dan guntingan oleh rakan mereka. Murid diminta menyatakan perasaan masing- masing semasa melakukan aktiviti seni Guru mengkategorikan hasil kerja murid pada tahap baik, sederhana dan lemah Guru memaklumkan kepada murid bahawa KP : Penutup karya mereka boleh dijadikan sebagai hadiah - Interpersonal ( 5 minit ) kepada ibu sempena hari ibu. Guru merumuskan tajuk pengajaran dan NILAI : pembelajaran pada hari ini. - Berfikiran secara kreatif - Dedikai 9
  • 10. 10