1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR
Matapelajaran Pendidikan moral
Tahun 3 Arif
Tarikh 22 Ogos 2011
Hari Isnin
Bil. Murid 20 orang
Bidang Pembelajaran Nilai berkaitan Diri dan Negara
Nilai 5.1 Hormat dan Setia kepada Pemimpin, Raja dan Negara
Nilai Sampingan 5.3 Cinta akan Negara
Tajuk/ Isu Negara Yang Kucintai Aman dan Damai
Kandungan
Akademik Kenali dan hormati lambang negara
- Bendera negara
- Lambang dan jata Negara
Hasil Pembelajaran
Mengenali dan menghormati identiti negara.
Objektif
Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat ;
Kognitif
1. Mengenal pasti bendera dan lambang Malaysia.
2. Menyatakan keistimewaan di Malaysia.
Afektif
1. Berbangga menjadi rakyat Malaysia.
Tingkah laku
1. Menyanyikan lagu ‘Negaraku’ dengan berdiri tegak
dan tangan di sisi tanda hormat.
Kemahiran Berfikir
Menyenaraikan keistimewaan Malaysia
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR
Pendekatan Pembelajaran Aktif
Kaedah / Teknik Think-Pair-Share, soal jawab, projek.
Pengetahuan Sedia Murid rakyat Malaysia.
Ada
BBM Bendera Malaysia, Laptop, Projektor, Speaker, Peta
Malaysia
Langkah / Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan/ BBM
Masa
Set Induksi 1.(i) Tayangan Video 1.(i)
(±3 minit) ‘Malaysia Truly Asia’ - Guru menayangkan 1.(i)
sebahagian klip video - Klip Video
‘Malaysia Truly Asia’ - Laptop
- Projektor
- Guru bertanya soalan - Speaker
berkaitan klip video.
a) Apa yang kamu lihat Kemahiran
dalam klip video Berfikir
sebentar tadi?
b) Apa perasaan kamu
menjadi rakyat Malaysia
yang aman dan
harmoni?
c) Apa yang kamu
fikirkan tajuk
pembelajaran hari ini?
1. Penerangan guru Objektif Kognitif
(i)
Langkah 1
i) Bendera Malaysia i) Guru menerangkan i) Bendera
(± 7 minit)
maksud warna pada Malaysia
bendera Malaysia.
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR
ii) Persembahan Powerpoint ii) ii)
Jata Malaysia Murid mencirikan - Laptop
jata negara - Projektor
dengan bimbingan
guru.
Gambar Kuala Lumpur Guru menjelaskan
sebab Kuala
Lumpur dipilih
sebagai ibu
negara Malaysia
Murid diminta
menceritakan
pengalaman ke
Kuala Lumpur
Secara berpasangan,
murid perlu :
i) Senaraikan 3 tempat
menarik di Malaysia
yang kamu tahu.
Lembaran Kerja
ii) Senaraikan 2
(Lampiran 1)
Langkah 2 bangunan yang terkenal
Think Pair-Shared.
(± 7 minit) di Malaysia.
Objektif Kognitif
(i)
iii) Senaraikan 3 ciri pada
jata negara.
iv) Nyatakan prinsip
Rukunegara yang kamu
tahu.
1. Secara berkumpulan 4 1.
orang, murid di minta - Objektif
1. Soal jawab. menyenaraikan Kognitif (ii)
keistimewaan Malaysia
berdasarkan soalan ini :
Langkah 3 i) Apakah makanan
(± 8 minit) orang Malaysia yang
kamu tahu?
ii) Namakan pulau-pulau
yang kamu tahu.
iii) Namakan tempat
4. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR
bersejarah yang kamu
tahu.
iv) Siapakah nama Ketua
Negara kita sekarang?
(soalan alternatif,
sebutkan nama Yang Di-
Pertuan Agong kita
sekarang.)
2. Projek - Secara berkumpulan, 2. Objektif
murid perlu mencipta Afektif
moto dan gaya untuk
menarik pelancong
datang ke Malaysia.
Contohnya, ‘Malaysiaku
Indah Permai’
- Persembahkan moto
serta gaya di hadapan
kelas.
-Rumusan pembelajaran - Guru merumuskan
pembelajaran yang telah
berlangsung.
Penutup
(± 5 minit)
- murid menyanyikan Objektif Tingkah
- menyanyi lagu ‘Negaraku’ lagu ‘Negaraku’ laku.
5. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR
Contoh:
Lampiran 1.
i) Senaraikan 3 tempat menarik di ii) Senaraikan 2 bangunan yang terkenal
Malaysia yang kamu tahu. di Malaysia.
- -
- -
-
iii) Senaraikan 3 ciri pada jata negara. iv) Nyatakan prinsip Rukunegara yang
kamu tahu.
-
-
-
-
-
-
-
-