SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 3
HOGESCHOOL ROTTERDAM               LESBESCHRIJVING
                                       PABO

                          Propedeuse en Hoofdfase         Jongere kind - Oudere kind*

                            Semester 1 - 2 - 3 - 4 - 5*
Student: Eva Schouwenburg                                 Studentnummer:0844964
                                                                                Stageschool + BRIN:De
Paboklas: 3F                            Datum: 18-04-11
                                                                                Kruidenhoek
Stagebegeleider: Tamar v Israel                           Mentor:   Kitty Molenaar                    Groep:1/ 2

Vak: Taal/ woordenschat                                   Onderwerp: Lente
                                                                                 * omcirkelen wat van toepassing is
Persoonlijke doelen die bij deze activiteit extra aandacht hebben:
(zie je POP, reflecties e.d.)

Ik wil zelf alle situaties oplossen en doen alsof mijn mentor er niet is, ik leun soms nog teveel, omdat ik weet
dat ze er is. Nu wil ik volledig zelfstandig alles draaien.



Aspecten van onderwijs:

1. Verantwoording
De kinderen werken hier aan hun algemene kennis en woordenschat rondom het thema lente
2. Leerstof
Raadsels over de lente, Woorden die allemaal iets met elkaar te maken hebben 1 valt erbuiten..
3. Beginsituatie
De kinderen kennen de woorden waar het om gaat
4. Leefwereld
Het is verbonden met de leefwereld omdat het rondom het thema lente is, waar de kinderen nu mee bezig zijn.
5. Leerdoelen
De kinderen kunnen benoemen welk woord er niet bij hoort en de kinderen kunnen aan de hand van een omschrijving
raden wat het is
6. Onderwijstijd
10 minuten
7. Spel/leeractiviteiten
Een taalspelletje
8. Werkvormen
Spel vorm, het zijn raadsels en ik maak het een beetje spannend
9. Groeperingsvormen
10. Samenwerking
11. Leer- en hulpmiddelen
12. Ict
13. Klassenmanagement
Het is een klassikale les, ik wil er niet te lang bij stil staan, het is middag en maar een kort spelletje
14. Differentiatie
Er zijn een aantal moeilijkere/ makkelijkere raadsels en vragen, als het eventueel te makkelijk is voor de oudste
kinderen geef ik hen een woord en moeten zij dit proberen te omschrijven zodat hier ook een soort raadsel uitkomt
15. Adaptief werken
-
16. Pedagogisch klimaat
Als de kinderen iets willen zeggen moeten ze hun vuist op hun knie leggen, de kinderen moeten naar elkaar luisteren
en het niet voorzeggen
17. Evaluatie
     Aan de hand van de reactie van de leerlingen
18. Introductie
Ik vertel dat we een spelletje gaan doen en dat ze goed moeten luisteren
19. Leerlingbegeleiding
Inspelen op wat ze zeggen, consequent blijven
20. Afsluiting en overgang
Overgaan op wat we tijdens de werkles gaan doen en het werk hiervan uitdelen
Didactische route

Tijd          Leerstof                            Leerling                            Leefwereld
Inleiding
              Ik vertel dat we een spelletje gaan doen waarbij ze heel goed moeten luisteren. Als ze het antwoord
              weten mogen ze niets voorzeggen, je krijgt alleen een beurt als je je vuist op je knie legt.


Kern               1.    Ik ben klein, ik vlieg, en ik maak honing. (bij)
                   2.    Ik was een rups, toen een cocon en nu ben ik een .... (vlinder)
                   3.    Mijn mama heet een koe en ik heet een .... (kalf)
                   4.    Van mijn vacht kan je een lekkere warme trui maken. (schaap)
Afsluiting
                   5.    Ik ben een bloem, en ik kan paars, wit of geel zijn. (krokus)
                   6.    Als het lekker weer is mag zonder dit naar buiten. (jas)


              Welk woord hoort er niet bij?
                1. krokus - kastanjeboom - hyacint - narcis
                2. olifant - schaap - varken - paard
                3. lente - winter - herfst - zomer - september
                4. ei - kip - vlinder - kuiken
                5. kat - kikker - vis - eend
                6. spin - rups - cocon - vlinder
                7. nest - vogel - ei - haan
                8. lammetje - big - paard - veulen
                9. wol - trui - schaap - katoen
                10. zwemmen - water - badpak – schaatsen
              Ik speel in op de antwoorden van de kinderen, de kinderen moeten het ook proberen te onderbouwen
              door middel van vragen die ik aan ze stel. Ze hoeven niet alleen het antwoord te geven, want dan zijn
              we er binnen 10 minuten doorheen. Ik wil ook dat de kinderen erover praten zodat het ook zin heeft voor
              de taalontwikkeling. Als het toch te kort is, lees ik nog een prentenboek voor.
              We gaan hierna over op het uitdelen van het werk.




Bron: Ontwerpen van onderwijs, C. de Munnik en K. Vreugdenhil


Lesevaluatie
Zijn je lesdoelen behaald?
Zijn je persoonlijke doelen behaald?
Welke actiepunten stel je op n.a.v. deze les?
Feedback mentor:




Conclusie:

Más contenido relacionado

Destacado

Gymles donderdag 21 april
Gymles donderdag 21 aprilGymles donderdag 21 april
Gymles donderdag 21 aprilevaaa17
 
Taal kring 31
Taal kring 31Taal kring 31
Taal kring 31evaaa17
 
Kring taal do 12 mei
Kring taal do 12 meiKring taal do 12 mei
Kring taal do 12 meievaaa17
 
Rekenen kring 24 maart
Rekenen kring 24 maartRekenen kring 24 maart
Rekenen kring 24 maartevaaa17
 
Kring dinsdag 19 april
Kring dinsdag 19 aprilKring dinsdag 19 april
Kring dinsdag 19 aprilevaaa17
 
Schaduwles
SchaduwlesSchaduwles
Schaduwlesevaaa17
 
Kring 22maart middag
Kring 22maart middagKring 22maart middag
Kring 22maart middagevaaa17
 
Kring middag 31
Kring middag 31Kring middag 31
Kring middag 31evaaa17
 
Kring 22 maart
Kring 22 maartKring 22 maart
Kring 22 maartevaaa17
 
Kring mexcio 9 juni
Kring mexcio 9 juniKring mexcio 9 juni
Kring mexcio 9 junievaaa17
 
Schrijven Pp
Schrijven PpSchrijven Pp
Schrijven Ppevaaa17
 

Destacado (13)

Gymles donderdag 21 april
Gymles donderdag 21 aprilGymles donderdag 21 april
Gymles donderdag 21 april
 
Taal kring 31
Taal kring 31Taal kring 31
Taal kring 31
 
Kring taal do 12 mei
Kring taal do 12 meiKring taal do 12 mei
Kring taal do 12 mei
 
Rekenen kring 24 maart
Rekenen kring 24 maartRekenen kring 24 maart
Rekenen kring 24 maart
 
Kring dinsdag 19 april
Kring dinsdag 19 aprilKring dinsdag 19 april
Kring dinsdag 19 april
 
Schaduwles
SchaduwlesSchaduwles
Schaduwles
 
Kring 22maart middag
Kring 22maart middagKring 22maart middag
Kring 22maart middag
 
Kring middag 31
Kring middag 31Kring middag 31
Kring middag 31
 
Kring 22 maart
Kring 22 maartKring 22 maart
Kring 22 maart
 
Kring mexcio 9 juni
Kring mexcio 9 juniKring mexcio 9 juni
Kring mexcio 9 juni
 
Schrijven Pp
Schrijven PpSchrijven Pp
Schrijven Pp
 
In The Noah's Ark
In The Noah's ArkIn The Noah's Ark
In The Noah's Ark
 
Apachetas
ApachetasApachetas
Apachetas
 

Similar a Kring middag 18 april

Gymles 9juni
Gymles 9juniGymles 9juni
Gymles 9junievaaa17
 
Gymles 10 maart
Gymles 10 maartGymles 10 maart
Gymles 10 maartevaaa17
 
Gym 12 mei
Gym 12 meiGym 12 mei
Gym 12 meievaaa17
 
De stille leerling is het haasje
De stille leerling is het haasjeDe stille leerling is het haasje
De stille leerling is het haasjeWarner Immink
 
Extra kansen voor nieuwkomers: Wat werkt in leesonderwijs aan laaggeletterde ...
Extra kansen voor nieuwkomers: Wat werkt in leesonderwijs aan laaggeletterde ...Extra kansen voor nieuwkomers: Wat werkt in leesonderwijs aan laaggeletterde ...
Extra kansen voor nieuwkomers: Wat werkt in leesonderwijs aan laaggeletterde ...Jordi Casteleyn
 
1 lko 1112_opdracht5leerreflectie_silke_adriaensens
1 lko 1112_opdracht5leerreflectie_silke_adriaensens1 lko 1112_opdracht5leerreflectie_silke_adriaensens
1 lko 1112_opdracht5leerreflectie_silke_adriaensensSilkead
 
Gymles 9juni
Gymles 9juniGymles 9juni
Gymles 9junievaaa17
 
De stille leerling is het haasje
De stille leerling is het haasjeDe stille leerling is het haasje
De stille leerling is het haasjeWarner Immink
 
Opdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekOpdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekCarmenVanhoucke
 
Muziekles 10juni
Muziekles 10juniMuziekles 10juni
Muziekles 10junievaaa17
 
Opdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekOpdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekSteffanSoenens
 
Opdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekOpdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekSteffanSoenens
 
Sarah de wael leerreflectie doorsturen
Sarah de wael  leerreflectie  doorsturenSarah de wael  leerreflectie  doorsturen
Sarah de wael leerreflectie doorsturensarah_de_wael
 
Lesvoorbereidingsformulier kimspel(1)
Lesvoorbereidingsformulier kimspel(1)Lesvoorbereidingsformulier kimspel(1)
Lesvoorbereidingsformulier kimspel(1)sarah_de_wael
 
Informatieavond groep 3 a
Informatieavond groep 3 aInformatieavond groep 3 a
Informatieavond groep 3 awskomariaschool
 
Informatieavond groep 3 b
Informatieavond groep 3 bInformatieavond groep 3 b
Informatieavond groep 3 bwskomariaschool
 
Opdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekOpdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekCarmenVanhoucke
 
Opdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekOpdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekCarmenVanhoucke
 

Similar a Kring middag 18 april (20)

Gymles 9juni
Gymles 9juniGymles 9juni
Gymles 9juni
 
Gymles 10 maart
Gymles 10 maartGymles 10 maart
Gymles 10 maart
 
Gym 12 mei
Gym 12 meiGym 12 mei
Gym 12 mei
 
De stille leerling is het haasje
De stille leerling is het haasjeDe stille leerling is het haasje
De stille leerling is het haasje
 
Extra kansen voor nieuwkomers: Wat werkt in leesonderwijs aan laaggeletterde ...
Extra kansen voor nieuwkomers: Wat werkt in leesonderwijs aan laaggeletterde ...Extra kansen voor nieuwkomers: Wat werkt in leesonderwijs aan laaggeletterde ...
Extra kansen voor nieuwkomers: Wat werkt in leesonderwijs aan laaggeletterde ...
 
1 lko 1112_opdracht5leerreflectie_silke_adriaensens
1 lko 1112_opdracht5leerreflectie_silke_adriaensens1 lko 1112_opdracht5leerreflectie_silke_adriaensens
1 lko 1112_opdracht5leerreflectie_silke_adriaensens
 
Gymles 9juni
Gymles 9juniGymles 9juni
Gymles 9juni
 
De stille leerling is het haasje
De stille leerling is het haasjeDe stille leerling is het haasje
De stille leerling is het haasje
 
Opdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekOpdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboek
 
Muziekles 10juni
Muziekles 10juniMuziekles 10juni
Muziekles 10juni
 
Info lezen ouders 3 en 4 leesmoeders
Info lezen ouders 3 en 4 leesmoedersInfo lezen ouders 3 en 4 leesmoeders
Info lezen ouders 3 en 4 leesmoeders
 
Opdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekOpdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboek
 
Opdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekOpdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboek
 
Sarah de wael leerreflectie doorsturen
Sarah de wael  leerreflectie  doorsturenSarah de wael  leerreflectie  doorsturen
Sarah de wael leerreflectie doorsturen
 
Lesvoorbereidingsformulier kimspel(1)
Lesvoorbereidingsformulier kimspel(1)Lesvoorbereidingsformulier kimspel(1)
Lesvoorbereidingsformulier kimspel(1)
 
Informatieavond groep 3 a
Informatieavond groep 3 aInformatieavond groep 3 a
Informatieavond groep 3 a
 
Informatieavond groep 3 b
Informatieavond groep 3 bInformatieavond groep 3 b
Informatieavond groep 3 b
 
Opdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekOpdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboek
 
Opdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboekOpdrachtfiche omgevingsboek
Opdrachtfiche omgevingsboek
 
Prinseschool
PrinseschoolPrinseschool
Prinseschool
 

Más de evaaa17

Cactus maken vrijdag 10 juni jongste kleuters
Cactus maken vrijdag 10 juni jongste kleutersCactus maken vrijdag 10 juni jongste kleuters
Cactus maken vrijdag 10 juni jongste kleutersevaaa17
 
Maya msk
Maya mskMaya msk
Maya mskevaaa17
 
Memorie mexico
Memorie mexicoMemorie mexico
Memorie mexicoevaaa17
 
Stage pluk donderdag
Stage pluk donderdagStage pluk donderdag
Stage pluk donderdagevaaa17
 
Maandag dinsdag planning stageweek lente
Maandag dinsdag planning stageweek lenteMaandag dinsdag planning stageweek lente
Maandag dinsdag planning stageweek lenteevaaa17
 
Pop pap 2
Pop pap 2 Pop pap 2
Pop pap 2 evaaa17
 
Pop pap 2
Pop pap 2 Pop pap 2
Pop pap 2 evaaa17
 
Stage maandag 21 maart
Stage maandag 21 maartStage maandag 21 maart
Stage maandag 21 maartevaaa17
 
Stage donderdag 17 maart 2011
Stage donderdag 17 maart 2011Stage donderdag 17 maart 2011
Stage donderdag 17 maart 2011evaaa17
 
Stagedag donderdag 24 februari 2011
Stagedag donderdag 24 februari 2011Stagedag donderdag 24 februari 2011
Stagedag donderdag 24 februari 2011evaaa17
 
Schaduwen
SchaduwenSchaduwen
Schaduwenevaaa17
 
Ruimte werkboekje
Ruimte werkboekjeRuimte werkboekje
Ruimte werkboekjeevaaa17
 

Más de evaaa17 (14)

Cactus maken vrijdag 10 juni jongste kleuters
Cactus maken vrijdag 10 juni jongste kleutersCactus maken vrijdag 10 juni jongste kleuters
Cactus maken vrijdag 10 juni jongste kleuters
 
Maya msk
Maya mskMaya msk
Maya msk
 
Memorie mexico
Memorie mexicoMemorie mexico
Memorie mexico
 
Stage pluk donderdag
Stage pluk donderdagStage pluk donderdag
Stage pluk donderdag
 
Maandag dinsdag planning stageweek lente
Maandag dinsdag planning stageweek lenteMaandag dinsdag planning stageweek lente
Maandag dinsdag planning stageweek lente
 
Pop pap 2
Pop pap 2 Pop pap 2
Pop pap 2
 
Pop pap 2
Pop pap 2 Pop pap 2
Pop pap 2
 
Eva
EvaEva
Eva
 
Eva2
Eva2Eva2
Eva2
 
Stage maandag 21 maart
Stage maandag 21 maartStage maandag 21 maart
Stage maandag 21 maart
 
Stage donderdag 17 maart 2011
Stage donderdag 17 maart 2011Stage donderdag 17 maart 2011
Stage donderdag 17 maart 2011
 
Stagedag donderdag 24 februari 2011
Stagedag donderdag 24 februari 2011Stagedag donderdag 24 februari 2011
Stagedag donderdag 24 februari 2011
 
Schaduwen
SchaduwenSchaduwen
Schaduwen
 
Ruimte werkboekje
Ruimte werkboekjeRuimte werkboekje
Ruimte werkboekje
 

Kring middag 18 april

  • 1. HOGESCHOOL ROTTERDAM LESBESCHRIJVING PABO Propedeuse en Hoofdfase Jongere kind - Oudere kind* Semester 1 - 2 - 3 - 4 - 5* Student: Eva Schouwenburg Studentnummer:0844964 Stageschool + BRIN:De Paboklas: 3F Datum: 18-04-11 Kruidenhoek Stagebegeleider: Tamar v Israel Mentor: Kitty Molenaar Groep:1/ 2 Vak: Taal/ woordenschat Onderwerp: Lente * omcirkelen wat van toepassing is Persoonlijke doelen die bij deze activiteit extra aandacht hebben: (zie je POP, reflecties e.d.) Ik wil zelf alle situaties oplossen en doen alsof mijn mentor er niet is, ik leun soms nog teveel, omdat ik weet dat ze er is. Nu wil ik volledig zelfstandig alles draaien. Aspecten van onderwijs: 1. Verantwoording De kinderen werken hier aan hun algemene kennis en woordenschat rondom het thema lente 2. Leerstof Raadsels over de lente, Woorden die allemaal iets met elkaar te maken hebben 1 valt erbuiten.. 3. Beginsituatie De kinderen kennen de woorden waar het om gaat 4. Leefwereld Het is verbonden met de leefwereld omdat het rondom het thema lente is, waar de kinderen nu mee bezig zijn. 5. Leerdoelen De kinderen kunnen benoemen welk woord er niet bij hoort en de kinderen kunnen aan de hand van een omschrijving raden wat het is 6. Onderwijstijd 10 minuten 7. Spel/leeractiviteiten Een taalspelletje 8. Werkvormen Spel vorm, het zijn raadsels en ik maak het een beetje spannend 9. Groeperingsvormen 10. Samenwerking 11. Leer- en hulpmiddelen 12. Ict 13. Klassenmanagement Het is een klassikale les, ik wil er niet te lang bij stil staan, het is middag en maar een kort spelletje 14. Differentiatie Er zijn een aantal moeilijkere/ makkelijkere raadsels en vragen, als het eventueel te makkelijk is voor de oudste kinderen geef ik hen een woord en moeten zij dit proberen te omschrijven zodat hier ook een soort raadsel uitkomt 15. Adaptief werken - 16. Pedagogisch klimaat Als de kinderen iets willen zeggen moeten ze hun vuist op hun knie leggen, de kinderen moeten naar elkaar luisteren en het niet voorzeggen 17. Evaluatie Aan de hand van de reactie van de leerlingen 18. Introductie Ik vertel dat we een spelletje gaan doen en dat ze goed moeten luisteren 19. Leerlingbegeleiding Inspelen op wat ze zeggen, consequent blijven 20. Afsluiting en overgang Overgaan op wat we tijdens de werkles gaan doen en het werk hiervan uitdelen
  • 2. Didactische route Tijd Leerstof Leerling Leefwereld Inleiding Ik vertel dat we een spelletje gaan doen waarbij ze heel goed moeten luisteren. Als ze het antwoord weten mogen ze niets voorzeggen, je krijgt alleen een beurt als je je vuist op je knie legt. Kern 1. Ik ben klein, ik vlieg, en ik maak honing. (bij) 2. Ik was een rups, toen een cocon en nu ben ik een .... (vlinder) 3. Mijn mama heet een koe en ik heet een .... (kalf) 4. Van mijn vacht kan je een lekkere warme trui maken. (schaap) Afsluiting 5. Ik ben een bloem, en ik kan paars, wit of geel zijn. (krokus) 6. Als het lekker weer is mag zonder dit naar buiten. (jas) Welk woord hoort er niet bij? 1. krokus - kastanjeboom - hyacint - narcis 2. olifant - schaap - varken - paard 3. lente - winter - herfst - zomer - september 4. ei - kip - vlinder - kuiken 5. kat - kikker - vis - eend 6. spin - rups - cocon - vlinder 7. nest - vogel - ei - haan 8. lammetje - big - paard - veulen 9. wol - trui - schaap - katoen 10. zwemmen - water - badpak – schaatsen Ik speel in op de antwoorden van de kinderen, de kinderen moeten het ook proberen te onderbouwen door middel van vragen die ik aan ze stel. Ze hoeven niet alleen het antwoord te geven, want dan zijn we er binnen 10 minuten doorheen. Ik wil ook dat de kinderen erover praten zodat het ook zin heeft voor de taalontwikkeling. Als het toch te kort is, lees ik nog een prentenboek voor. We gaan hierna over op het uitdelen van het werk. Bron: Ontwerpen van onderwijs, C. de Munnik en K. Vreugdenhil Lesevaluatie Zijn je lesdoelen behaald? Zijn je persoonlijke doelen behaald? Welke actiepunten stel je op n.a.v. deze les?