2. INTRODUCCIÓ
Les marietes són animals molt coneguts pels nens, però la majoria no
saben quin és el seu origen, i tampoc conèixen quina és la seva funció.
Creiem que és interessant treballar aquest tema perquè els nens s'adonin
de la importància que té cada animal, objecte, persona... dins el cicle vital
de la natura; i aprenguin a respectar-la i respectar a cada un dels seus
membres.
Trobem molt interessant fer-ho de forma experimental i a partir de
l'observació.
3. METODOLOGIA I
El currículum d’ensenyament de les ciències a l’Etapa d’Educació Infantil i
Primària parteix del fet que els nens i les nenes interpreten el que observen
en funció de la seva visió del món, dels coneixements que posseeixen, de les
experimentacions que realitzen, dels subsegüents debats amb els companys i
les companyes i de la generalització d’explicacions vàlides per a altres
fenòmens. Per aquest motiu, aquest treball busca que a través de l’observació
i experimentació d’elements que tenen al seu entorn, del debat i de la reflexió,
l’alumnat sigui capaç de realitzar un aprenentatge significatiu. Així doncs,
partim d’una visió constructivista a l’hora de realitzar aquest projecte
educatiu.
4. METODOLOGIA II
També es parteix d’assumir una escola comprensiva i això implica assumir
la diversitat com un aspecte positiu i enriquidor per a tots.
Actualment la multiculturalitat és un aspecte quotidià a les aules i això s’ha
de treballar des de les primeres etapes. En aquesta proposta didàctica
percebem l’educació com un principi flexible, és a dir, que varia segons les
característiques de l’alumnat, els diferents ritmes d’aprenentatges, la situació
i el context, els recursos disponibles.
Això afavorirà la consecució de les finalitats de l’etapa i que cada alumne
avanci tant com sigui possible a partir del què sap i no a partir del que no ha
après.
5. METODOLOGIA III
Es fomentarà també l’aprenentatge cooperatiu, ja que es treballarà en
grups. D’aquesta manera es potenciarà el grau d’autonomia dels
alumnes. A través del treball en grup els nens aportaran els seus
comentaris i diferents punts de vista, el que propiciarà el debat i l’
argumentació dels conceptes treballats.
Un altre aspecte que es fomenta en aquesta proposta didàctica és la
interdisciplinarietat d’àrees, ja que es treballarà l’àrea de ciències de la
naturalesa però recolzant-se en l’àrea d’Educació Artística i l’àrea de Noves
Tecnologies (TIC). Creiem molt important que els alumnes utilitzin un ampli
ventall de procediments i coneixements per tal de recollir i d’analitzar la
informació presentada al llarg de la vida.
6. OBJECTIUS
Els objectius que és volen assolir un cop finalitzada aquesta activitat que és
troba dins l'UD de la matèria de l'àrea de Coneixement del medi, són:
Descobrir el cicle vital de la marieta.
Treballar col·laborativament.
Seleccionar i avaluar els principals recursos tecnològics digitals que es
troben a disposició dels docents per aplicar-los efectivament a l'àrea de
Coneixement del Medi de Cicle Mitjà d'Educació Primària.
Aprofitar els avantatges de les Noves Tecnologies.
Conèixer experiències educatives d'usos d'aquests recursos.
Elaborar i compartir propostes didàctiques efectives.
Reflexionar sobre la posta en pràctica d'algun d'aquests recursos a l'aula.
Desenvolupar de forma eficaç i sistemàtica activitats que fomentin la
creativitat de l'alumne.
Utilitzar tècniques que facin a l'alumne participi del seu procés
d'aprenentatge.
Fomentar respecte i cura vers el medi i els éssers vius que ens envolten.
7. CONTINGUTS
Què és un terrari i quins recursos necessitem per construir-ne un.
Les característiques pròpies d'aquest grup d'insectes: les marietes.
Definició dels diferents passos del cicle vital de les marietes.
L'alimentació de les marietes, i la seva funció a la natura.
Els trets característics que experimenten les larves de marieta
durant el seu creixement.
8. DESENVOLUPAMENT
A grans trets:
1. Presentació del projecte als alumnes per part del/la mestre/a.
2. Definir les diferents tasques a realitzar.
3. Fer grups encarregats de les diferents tasques.
4. Progressivament a l'elaboració de les diferents parts del projecte es va
duent a terme un seguiment fotogràfic amb l'objectiu d'elaborar una
llibreta digital (calameo) on es pugui observar i llegir tot el procés del
cicle vital de les marietes.
9. DESENVOLUPAMENT
Més específicament:
1. Construcció d'un terrari. (CS)
2. Escoltar l'explicació de com es construeix. (EI)
3. Observar i prendre nota del comportament de les marietes al terrari. (EI, CS)
4. Observar el terrari amb les marietes. (EI)
5. Gravació en vídeo amb el microscopi digital. (CS)
6. Visionar el vídeo enregistrat. (EI)
7. Fotografiar les marietes i l'entorn natural on viuen. (CS)
8. Visionar les fotografies i comentar-les. (EI)
9. Escriure un conte on el principal personatge sigui una marieta. (EI)
10.Redactar l'experiència viscuda i editar-la al bloc de les marietes. (CS)
11.Escriure comentaris sobre els articles publicats al bloc pels diferents
companys i companyes de cicle. (CS)
12.Explicar els contes als nens d'infantil amb el projector. (CS)
13.Escoltar els contes que han escrit els companys de cicle superior. (EI)
10. DIMENSIONS
Partim de que la competència digital comprèn sis dimensions clau que
s'han de contemplar des de totes les àrees (Jordi Vivancos, 2008):
Dimensió cognitiva, degut a que permet nous llenguatges i l'accés a
nous aprenentatges.
Dimensió col·laborativa, ja que la competència digital capacita per a
treballar, construir i gestionar coneixement de manera col·laborativa.
Dimensió creativa, degut a que l'alumnat pot ser creador de continguts
propis.
Dimensió ètica, ja que ha d'induir un esperit crític i fomentar un ús
responsable de les tecnologies de la informació i el coneixement.
Dimensió instrumental, degut a que les TIC ofereixen instruments
metodològics per al treball intel·lectual i la comunicació.
11. DIMENSIONS I CCBB
AUTONOMIA I
CULTURAL I SOCIAL I CONEIXEMENT I APRENDRE A COMUNICACIÓ INFORMACIÓ I INICIATIVA
ARTÍSTICA MATEMÀTICA CIUTADANA INTERACCIÓ AMB APRENDRE LINGÜÍSTICA COMPETÈNCIA PERSONAL I
EL MÓN FÍSIC DIGITAL COMPETÈNCIA
EMOCIONAL
- Posar en pràctica - Reconèixer la - Potenciar el - Desenvolupar
processos per utilitat d'aquest desenvolupament destreses
desnvolupar l'enginy. animal com a d'estratègies que associades a l'ús
- Posar en pràctica regulador del facilitin de diferents
processos de sistema biològic d'un l'aprenentatge perifèrics de
raonament lògic. hort. autònom. l'ordinador:
webcam, càmera
fotogràfica...
- Desenvolupar la - Explicar per - Editar - Desenvolupar
col·laboració amb els escrit en un bloc col·laborativament activitats socials
altres i mostrar les observacions el contingut del com el diàleg i el
actituds d'ajuda a fi directes sobre bloc d'aula amb treball en equip.
de resoldre situacions les marietes. comentaris de les
problemàtiques. observacions
- Presentar als fetes.
companys d'Infantil - Editar
els contes de les col·laborativament
marietes. el contingut del
bloc d'aula els
contes fets.
- Muntar en petit - Inventar-se en
grup un PPT per petit grup un
il·lustrar el conte conte en el que
inventat. el personatge
principal sigui
una marieta.
12. DIMENSIONS I CCBB
AUTONOMIA I
CULTURAL I MATEMÀTICA SOCIAL I CONEIXEMENT I APRENDRE A COMUNICACIÓ INFORMACIÓ I INICIATIVA
ARTÍSTICA CIUTADANA INTERACCIÓ APRENDRE LINGÜÍSTICA COMPETÈNCIA PERSONALI
AMB EL MÓN DIGITAL COMPETÈNCIA
FÍSIC EMOCIONAL
- Desenvolupar
actituts de cura i
respecte pel medi
ambient i els
éssers vius.
- Mesurar amb un
regle el
creixement de la
larva de la
marieta i
comparar-lo
diàriament
observant el
procés de
creixement.
creixement
13. CURSOS IMPLICATS
Activitats Educació infantil Cicle Mitjà
Construcció del terrari.
Escoltar l'explicació de com es construeix el terrari.
Observar i prendre nota del comportament de les marietes al
terrari.
Observar el terrari amb les marietes.
Gravació en vídeo amb el microscopi digital.
Visionar el vídeo enregistrat.
Fotografiar les marietes i l'entorn natural on viuen.
Visionar les fotografies i comentar-les.
Escriure un conte on el principal personatge sigui una marieta i
vagi adreçat a Infantil.
Redactar la experiència viscuda i editar-la al bloc de les marietes.
Escriure comentaris sobre els articles publicats al bloc pels
diferents companys i companyes de cicle.
Explicar els contes als nens d'infantil amb el projector.
Escoltar els contes que han escrit els companys de cicle superior.
14. MATERIAL NECESSARI
Ordinadors amb connexió a internet.
Material per construir el terrari:
3 làmines DIN-A 3 de plastificar.
Un recipient de vidre.
Microscopi digital.
Gravadora de vídeo.
Càmera de fotografiar.
Projector.
Pantalla.
15. Rúbriques d'avaluació
Elaboració del conte amb PPT
No aporta cap idea. Aporta poques idees. Aporta força idees. Aporta totes les idees.
Aporta idees
No es distribueixen el Més o menys preveuen Es fixen un calendari i Lliuren el treballs en el
temps. quan l´han de lliurar. intenten anar-lo termini fixats.
complint.
Termini
La presentació es molt Presentació justa. Pocs Presentació suficient. Presentació
pobre. Els gràfics no són gràfics. Gràfics apropiats. extraordinària. Gràfics
apropiats. apropiats i dinàmics.
Presentació
16. Rúbriques d'avaluació
Exposició oral del conte
Exposició desordenada i Exposició suficient.. Exposició força Exposició ordenada,
sense cap fluidesa. ordenada, però poc fluida i original.
fluïda.
Exposició
17. Rúbriques d'avaluació
Edició d'articles i comentaris al bloc
Desordenada, amb Informació essencial, Informació complerta, Molt atractiva, plena de
errades ortogràfiques poques errades ortografia correcta. detalls. Ortografia
bàsiques. ortogràfiques. perfecta.
Redacció
No es distribueixen el Més o menys preveuen Es fixen un calendari i Lliuren el treballs en el
temps. quan l´han de lliurar. intenten anar-lo termini fixatt.
complint.
Termini
18. Rúbriques d'avaluació
Activitats d'observació
No mostra cap interès Mostra poc interès per Mostra interès per Mostra interès per
per l'activitat . l'activitat. l'activitat. l'activitat i participa
activament.
Interès
No pren apunts durant Pren pocs apunts durant Pren apunts de Pren apunts de
l'observació. l'observació. l'observació. l'observació i els
argumenta.
Apunts
19. Rúbriques d'avaluació
Enregistrament fotogràfic
No mostra cap interès Mostra poc interès per Mostra interès per Mostra interès per
per l'activitat. l'activitat. l'activitat. l'activitat i participa
activament.
Interès
No fa cap fotografia. Fa alguna fotografia però Fa alguna fotografia i Fa força fotografies i
no vigila la qualitat. vigila la qualitat. vigila la qualitat.
Fotografies
20. Rúbriques d'avaluació
Construcció del terrari
No mostra cap interès Mostra poc interès per Mostra interès per Mostra interès per
per l'activitat. l'activitat. l'activitat. l'activitat i participa
activament.
Interès
Poca participació. Bona participació. Excel·lent participació. Polidesa en la realització
de l'activitat.
Realització de
l'activitat
21. Rúbriques d'avaluació
Escoltar les explicacions dels alumnes de CM
No mostra cap interès Mostra poc interès per Mostra interès per Mostra interès per
per l'activitat. l'activitat. l'activitat. l'activitat i participa
activament.
Interès
22. Rúbriques d'avaluació
Visionar les fotos i el vídeo enregistrat pels alumnes de
CM
No mostra cap interès Mostra poc interès per Mostra interès per Mostra interès per
per l'activitat. l'activitat. l'activitat. l'activitat i participa
activament.
Interès
23. Rúbriques d'avaluació
Enregistrament en vídeo amb el microscopi digital
No mostra cap interès Mostra poc interès per Mostra interès per Mostra interès per
per l'activitat. l'activitat. l'activitat. l'activitat i participa
activament.
Interès
No fa cap Fa algun enregistrament Fa algun enregistrament Fa força
enregistrament. però no vigila la qualitat. i vigila la qualitatt. enregistramentsi vigila la
qualitat..
Enregistrament
24. Enllaços
Reflexió entorn de la importància de l'aplicació de la competència digital com a
competència transversal dins de les diferents àrees del currículum.
http://phobos.xtec.cat/crp-tarragones/zonatic-n/eines-web-20/
Bloc del cicle biològic de les marietes:
http://blocs.xtec.cat/ciclemarieta/info/
La dura vida de la marieta. Divertit vídeo per aprendre més coses sobre aquest
petit animal:
http://www.koreus.com/video/minuscule.html
Per pintar marietes amb l'ordinador:
http://www.pintar.cat/dibuixos-pintar-marietes-o-poriols-sobre-les-fulles-d-una-
planta_264.html
Presentació sobre el cicle biològic de les marietes:
http://voicethread.com/#u664166.b834124.i4438099
25. Enllaços
La marieta de 7 punts.
http://ichn.iec.cat/Bages/brolles/Imatges%20grans/Coccinella.htm
Plantes i animals del nostre entorn.
http://www.xtec.cat/~fturmo/d108/insectes/marieta.htm