SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 4
Tugasan 1
Berdasarkan kepada pengajaran dan pembelajaran KBSR pilih satu Kemahiran matematik dan
jelaskan. Apa yang anda faham dengan Pengajaran Mikro dan Makro.Muat turunkan satu
rancangan pengajaran yang sesuai untuk bahan tersebut
Kemahiran Asas Matematik
Menguasai kemahiran asas matematik merupakan satu aspek yang sangat penting bagi
seseorang murid. Hal ini kerana matematik merupakan sebahagian daripada kehidupan.
Banyak masalah dalam kehidupan hari ini yang memerlukan kemahiran matematik untuk
menyelesaikannya. Contohnya, menentukan masa/waktu untuk melakukan sesuatu,
menentukan bilangan barang yang ingin diguna, urusan jual beli di kedai dan kantin, tambang
bas dan sebagainya. Oleh itu adalah sangat penting seseorang individu itu didedahkan dengan
kemahiran-kemahiran asas ini agar mereka boleh menjalani kehiduan dengan lebih terancang
dan selesa.
Salah satu kemahiran Matematik ialah kemahiran Pranombor. Secara ringkasnya,
kemahiran ini merupakan kemahiran yang paling awal diperkenalkan sebelum memperkenalkan
murid dengan konsep nombor.
Kemahiran pranombor ini melibatkan:
a) Pengkelasan
- Murid mempelajari kemahiran mengkelas sesuatu bahan konkrit dan semi konkrit
mengikut ciri-ciri padanya seperti saiz, warna dan sebagainya.
- Kemahiran ini membantu murid membezakan sesuatu benda dan membantu murid
membezakan nombor dan simbol-simbol matematik.
b) Turutan/serasi
- Murid didedahkan dengan kemahiran menagtur objek-objek mengikut saiz
kecil,besar, panjang, pendek, lebar, tebal, nipis dan mengikut bilangan.
- Kemahiran ini akan membolehkan murid mencari pertalian antara satu objek dengan
objek yang lain
c) Perbandingan kuantiti
- Kemahiran ini membolehkan murid menyatakan kuantiti melalui perbandingan iaitu
banyak atau sedikit, sama banyak atau tidak sama banyak, lebih atau kurang.
- Antara aktiviti yang boleh dijalankan ialah :
 Mengasingkan nombor
 Mewarnakan kumpulan
 Menamakan kumpulan
d) Konservasi
- Dapat diertikan sebagai pemeliharaan ilmu asas berkaitan dengan pranombor dalam
kalangan murid.
- Untuk memastikan ilmu ini telah dikuasai, aktiviti pengukuhan perlu dijalankan
secara berterusan.
Pengajaran Mikro dan pengajaran makro
Pengajaran mikro Pengajaran makro
Bilangan murid Kelas yang kecil ( antara 5 hingga
10 orang)
Kelas sebenar ( 30 orang atau lebih
)
Peranan Guru pelatih berperanan sebagai
murid
Perlu murid sebenar di sekolah
Kemahiran Tumpuan kepada satu kemahiran
sahaja
Pelbagai kemahiran digunakan
Masa Waktu mengajar diringkaskan ( 5 –
10 minit )
Waktu mengajar sebenar ( 30 minit
dan lebih )
Situasi Tidak perlu ke sekolah Dilaksanakan di sekolah sebenar
persekitaran Keadaan luar biasa kerana
dilaksanakan di dalam makmal
Keadaan lebih biasa kerana dalam
keadaan sebenar
Contoh Rancangan Pengajaran Harian
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENGAJARAN MAKRO)
Mata Pelajaran : Matematik (KSSR)
Kelas : Tahun 1 Ahsan
Tarikh : 4 Julai 2013
Masa : 0930 – 1000 pagi
Bilangan murid : 35 orang
Kandungan : 3) Pecahan
Standard Kandungan : 3.1 Mengenal pasti konsep satu perdua dan satu perempat
Standard Pembelajaran : (i) Mengenal pasti satu perdua dan satu perempat dengan
menggunakan perkataan
”setengah”, ”separuh” dan ”suku” dengan menggunakan bahan
konkrit, gambar dan lipatan kertas.
Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid-murid akan dapat :
i) Mengenal pasti konsep ”setengah” dan ”suku”.
ii) Menggunakan perkataan ”setengah” dan ”suku”.
iii) Menggunakan bahan konkrit, gambar dan lipatan kertas
untuk menjelaskan konsep ”setengah” dan ”suku”.
Konsep/prinsip/hukum/teori : Pecahan, setengah, suku
Bahan, peralatan dan bahan sumber :
Epal - 1 biji
Pisau - 1 bilah
Gambar - menunjukkan ”setengah” dan ”suku”
Kad nama - ”setengah” dan ”suku”
Langkah berjaga-jaga : -
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari bahawa ”setengah” atau ”separuh”
dihasilkan apabila satu benda itu dipotong dua.
Fasa Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mengcungkil Idea (5
minit)
1. Guru mengambil sebiji
buah epal dan menyoal
murid.
2. Guru menunjukkan
sebiji limau dan bersoal-
jawab dengan murid dan
perkenalkan konsep
”setengah”.
3. Guru menunjukkan
sebiji limau dan bersoal-
jawab dengan murid dan
perkenalkan konsep
”suku”.
Murid memerhati dan
menjawab soalan guru.
Strategi/
Teknik :
Penyoalan ke
seluruh kelas
menggunakan
demonstrasi
guru.
Menstruktur/Menstrukur
semula
(15 minit)
1. Guru megedar
potogan-potongan kertas
kepada setiap murid.
Setiap murid diminta
melipat
kertas untuk
menunjukkan
”setengah”, mewarnakan
bahagian tersebut dan
melekatkan di atas
kertas yang disediakan.
2. Guru memanggil
beberapa orang murid ke
hadpan untuk
menunjukkan hasil kerja
mereka.
Murid-murid melipat
keratan kertas untuk
menunjukkan
’setengah’,
mewarnakan bahagian
”setengah’ dan
melekatkan di atas
kertas yang
disediakan.
Beberapa orang murid
datang ke hadapan
dan menunjukkan hasil
kerja mereka.
Aplikasi Idea
(7 minit)
Guru menaksir
kefahaman murid
dengan memberikan
Murid-murid
menyiapkan
penaksiran secara
latihan sebagai
penaksiran.
individu
Penutup
(3 minit)
Guru merumuskan
pelajaran hari ini dengan
menekankan konsep
setengah dan suku
SYED ABDUL RAHIM B SYED MOHAMMAD
780411-01-5099
PPG PENDIDIKAN PEMULIHAN KUMPULAN 1

Más contenido relacionado

Destacado (10)

Pollution@ Ppt
Pollution@ PptPollution@ Ppt
Pollution@ Ppt
 
Royale Wellness and Beauty Products
Royale Wellness and Beauty ProductsRoyale Wellness and Beauty Products
Royale Wellness and Beauty Products
 
中太科技簡報
中太科技簡報中太科技簡報
中太科技簡報
 
Pkp 3107 tajuk 1 hingga 8
Pkp 3107 tajuk 1 hingga 8Pkp 3107 tajuk 1 hingga 8
Pkp 3107 tajuk 1 hingga 8
 
Rekreasi matematik
Rekreasi matematikRekreasi matematik
Rekreasi matematik
 
Pkp3111
Pkp3111Pkp3111
Pkp3111
 
Pollution@ ppt
Pollution@ pptPollution@ ppt
Pollution@ ppt
 
Elm3104 edisi-kemaskini
Elm3104 edisi-kemaskiniElm3104 edisi-kemaskini
Elm3104 edisi-kemaskini
 
Unilever's real beauty campaingn for dove
Unilever's real beauty campaingn for doveUnilever's real beauty campaingn for dove
Unilever's real beauty campaingn for dove
 
Food Chains and Food Webs (PowerPoint)
Food Chains and Food Webs (PowerPoint)Food Chains and Food Webs (PowerPoint)
Food Chains and Food Webs (PowerPoint)
 

Similar a Tugasan 1 oll

Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematikLima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
zuhaipgm
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Ida's Mustafa
 
Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projek
mfadzil1969
 
Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projek
mfadzil1969
 
Part b rph
Part b   rphPart b   rph
Part b rph
SH Loh
 
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarHuraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Zuzan Michael Japang
 
10. tajuk 2 model model pengajaran
10. tajuk 2 model  model pengajaran10. tajuk 2 model  model pengajaran
10. tajuk 2 model model pengajaran
IPG95
 

Similar a Tugasan 1 oll (20)

Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematikLima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
 
Analisis model assure
Analisis model assureAnalisis model assure
Analisis model assure
 
Analisis model assure
Analisis model assureAnalisis model assure
Analisis model assure
 
Analisis model assure
Analisis model assureAnalisis model assure
Analisis model assure
 
Koperatif
KoperatifKoperatif
Koperatif
 
Model assure 1
Model assure 1Model assure 1
Model assure 1
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
 
Abad ke 21
Abad ke 21Abad ke 21
Abad ke 21
 
PEN BERTEMA SKMJ SLAID UTAMA.pptx
PEN BERTEMA SKMJ SLAID UTAMA.pptxPEN BERTEMA SKMJ SLAID UTAMA.pptx
PEN BERTEMA SKMJ SLAID UTAMA.pptx
 
Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projek
 
Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projek
 
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
 
RPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
RPH Berpusatkan Guru Asas GrafikRPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
RPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
 
Rph kum kpd3016
Rph kum kpd3016Rph kum kpd3016
Rph kum kpd3016
 
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
 
Numerasi
NumerasiNumerasi
Numerasi
 
Part b rph
Part b   rphPart b   rph
Part b rph
 
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarHuraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
 
10. tajuk 2 model model pengajaran
10. tajuk 2 model  model pengajaran10. tajuk 2 model  model pengajaran
10. tajuk 2 model model pengajaran
 
10. tajuk 2 model model pengajaran
10. tajuk 2 model  model pengajaran10. tajuk 2 model  model pengajaran
10. tajuk 2 model model pengajaran
 

Tugasan 1 oll

  • 1. Tugasan 1 Berdasarkan kepada pengajaran dan pembelajaran KBSR pilih satu Kemahiran matematik dan jelaskan. Apa yang anda faham dengan Pengajaran Mikro dan Makro.Muat turunkan satu rancangan pengajaran yang sesuai untuk bahan tersebut Kemahiran Asas Matematik Menguasai kemahiran asas matematik merupakan satu aspek yang sangat penting bagi seseorang murid. Hal ini kerana matematik merupakan sebahagian daripada kehidupan. Banyak masalah dalam kehidupan hari ini yang memerlukan kemahiran matematik untuk menyelesaikannya. Contohnya, menentukan masa/waktu untuk melakukan sesuatu, menentukan bilangan barang yang ingin diguna, urusan jual beli di kedai dan kantin, tambang bas dan sebagainya. Oleh itu adalah sangat penting seseorang individu itu didedahkan dengan kemahiran-kemahiran asas ini agar mereka boleh menjalani kehiduan dengan lebih terancang dan selesa. Salah satu kemahiran Matematik ialah kemahiran Pranombor. Secara ringkasnya, kemahiran ini merupakan kemahiran yang paling awal diperkenalkan sebelum memperkenalkan murid dengan konsep nombor. Kemahiran pranombor ini melibatkan: a) Pengkelasan - Murid mempelajari kemahiran mengkelas sesuatu bahan konkrit dan semi konkrit mengikut ciri-ciri padanya seperti saiz, warna dan sebagainya. - Kemahiran ini membantu murid membezakan sesuatu benda dan membantu murid membezakan nombor dan simbol-simbol matematik. b) Turutan/serasi - Murid didedahkan dengan kemahiran menagtur objek-objek mengikut saiz kecil,besar, panjang, pendek, lebar, tebal, nipis dan mengikut bilangan. - Kemahiran ini akan membolehkan murid mencari pertalian antara satu objek dengan objek yang lain c) Perbandingan kuantiti - Kemahiran ini membolehkan murid menyatakan kuantiti melalui perbandingan iaitu banyak atau sedikit, sama banyak atau tidak sama banyak, lebih atau kurang. - Antara aktiviti yang boleh dijalankan ialah :  Mengasingkan nombor  Mewarnakan kumpulan
  • 2.  Menamakan kumpulan d) Konservasi - Dapat diertikan sebagai pemeliharaan ilmu asas berkaitan dengan pranombor dalam kalangan murid. - Untuk memastikan ilmu ini telah dikuasai, aktiviti pengukuhan perlu dijalankan secara berterusan. Pengajaran Mikro dan pengajaran makro Pengajaran mikro Pengajaran makro Bilangan murid Kelas yang kecil ( antara 5 hingga 10 orang) Kelas sebenar ( 30 orang atau lebih ) Peranan Guru pelatih berperanan sebagai murid Perlu murid sebenar di sekolah Kemahiran Tumpuan kepada satu kemahiran sahaja Pelbagai kemahiran digunakan Masa Waktu mengajar diringkaskan ( 5 – 10 minit ) Waktu mengajar sebenar ( 30 minit dan lebih ) Situasi Tidak perlu ke sekolah Dilaksanakan di sekolah sebenar persekitaran Keadaan luar biasa kerana dilaksanakan di dalam makmal Keadaan lebih biasa kerana dalam keadaan sebenar Contoh Rancangan Pengajaran Harian RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENGAJARAN MAKRO) Mata Pelajaran : Matematik (KSSR) Kelas : Tahun 1 Ahsan Tarikh : 4 Julai 2013 Masa : 0930 – 1000 pagi Bilangan murid : 35 orang Kandungan : 3) Pecahan Standard Kandungan : 3.1 Mengenal pasti konsep satu perdua dan satu perempat Standard Pembelajaran : (i) Mengenal pasti satu perdua dan satu perempat dengan menggunakan perkataan ”setengah”, ”separuh” dan ”suku” dengan menggunakan bahan konkrit, gambar dan lipatan kertas. Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid-murid akan dapat : i) Mengenal pasti konsep ”setengah” dan ”suku”. ii) Menggunakan perkataan ”setengah” dan ”suku”.
  • 3. iii) Menggunakan bahan konkrit, gambar dan lipatan kertas untuk menjelaskan konsep ”setengah” dan ”suku”. Konsep/prinsip/hukum/teori : Pecahan, setengah, suku Bahan, peralatan dan bahan sumber : Epal - 1 biji Pisau - 1 bilah Gambar - menunjukkan ”setengah” dan ”suku” Kad nama - ”setengah” dan ”suku” Langkah berjaga-jaga : - Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari bahawa ”setengah” atau ”separuh” dihasilkan apabila satu benda itu dipotong dua. Fasa Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota Aktiviti Guru Aktiviti Murid Permulaan/ Mengcungkil Idea (5 minit) 1. Guru mengambil sebiji buah epal dan menyoal murid. 2. Guru menunjukkan sebiji limau dan bersoal- jawab dengan murid dan perkenalkan konsep ”setengah”. 3. Guru menunjukkan sebiji limau dan bersoal- jawab dengan murid dan perkenalkan konsep ”suku”. Murid memerhati dan menjawab soalan guru. Strategi/ Teknik : Penyoalan ke seluruh kelas menggunakan demonstrasi guru. Menstruktur/Menstrukur semula (15 minit) 1. Guru megedar potogan-potongan kertas kepada setiap murid. Setiap murid diminta melipat kertas untuk menunjukkan ”setengah”, mewarnakan bahagian tersebut dan melekatkan di atas kertas yang disediakan. 2. Guru memanggil beberapa orang murid ke hadpan untuk menunjukkan hasil kerja mereka. Murid-murid melipat keratan kertas untuk menunjukkan ’setengah’, mewarnakan bahagian ”setengah’ dan melekatkan di atas kertas yang disediakan. Beberapa orang murid datang ke hadapan dan menunjukkan hasil kerja mereka. Aplikasi Idea (7 minit) Guru menaksir kefahaman murid dengan memberikan Murid-murid menyiapkan penaksiran secara
  • 4. latihan sebagai penaksiran. individu Penutup (3 minit) Guru merumuskan pelajaran hari ini dengan menekankan konsep setengah dan suku SYED ABDUL RAHIM B SYED MOHAMMAD 780411-01-5099 PPG PENDIDIKAN PEMULIHAN KUMPULAN 1