1. Rancangan Pengajaran Harian
(Kemahiran Membaca)
Mata pelajaran : Bahasa Melayu.
Tahun : 2 Merah.
Umur : 8 tahun.
Masa : 60 minit.
Bilangan murid : 35 orang.
Tema : Alam Pekerjaan.
Tajuk : Cita-citaku.
Pengalaman sedia ada :
1. Murid mengetahui pekerjaan ibu bapa masing-masing.
2. Murid dapat mempelajari mengenai pekerjaan-pekerjaan yang diajarkan oleh guru melalui
media massa.
3. Murid mengetahui mengenai pekerjaan yang diminati oleh mereka.
Standard Pembelajaran :
2.8.2 Membaca dan memahami pelbagai bahan bacaan berbentuk didik hibur untuk menambah
ilmu dan kosa kata.
Literasi :
4.1.1 Menyebut lirik lagu dengan jelas melalui nyanyian secara didik hibur.
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pelajaran ini murid dapat:
(i) mempelbagaikan bahan bacaan dan dapat memahami pelbagai bahan bacaan dengan baik.
2. (ii) Memahami dan dapat menyenaraikan dengan tepat kata nama am hidup manusia dengan
betul.
(iii) Bertutur dengan menggunakan kata, istilah,frasa, struktur ayat dan laras yang sesuai
berdasarkan bahan rangsangan yang disediakan guru.
(iv) Dapat memahami makna perkataan, frasa dan ayat serta menerangkannya dengan baik.
Kemahiran Bahasa :
1. Kemahiran membaca.
2. Kemahiran mendengar dan bertutur.
Sistem bahasa :
• Tatabahasa : Kata nama am hidup manusia, kata tanya, ayat penyata.
• Kosa Kata : perang, berjuang, berkorban dll.
Pengisian Kurikulum :
• Ilmu : Pengetahuan am mengenai alam pekerjaan.
• Nilai murni : Kasih sayang, bekerjasama, mempunyai cita-cita.
• Kreativiti dan inovasi : Murid dapat menjana idea dan mengaplikasikannya.
• Teknologi maklumat dan komunikasi : Murid dan guru menggunakan TMK secara
keseluruhan dalam proses pengajaran dan pembelajaran.
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran :
• Penggabungjalinan – Gabungjalin kemahiran dan gabungjalin bahan.
3. • Penyerapan – Penyerapan unsur ilmu pengetahuan am dan unsur nilai murni.
Kemahiran Bernilai Tambah :
• Kemahiran berfikir : Membanding beza, menjana idea, menyelesaikan
masalah.
• Teori kecerdasan pelbagai : Interpersonal, interapersonal, linguistik.
• Kontekstual : Menghubung kait pelajaran dengan pengalaman
sedia ada.
• Kemahiran Belajar Cara Belajar : Mengumpul maklumat, memproses maklumat,
Menganalisis maklumat.
Isi pelajaran. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran. Catatan.
Video lagu “Adik-adik”
1. Memaparkan
tayangan video
lagu “ Adik-
adik”.
Lirik Lagu.
Set Induksi (5 minit)
1. Guru menyediakan paparan
video lagu “ Adik-adik”.
2. Murid diminta menyanyi mengikut
lirik yang disediakan.
3. Murid diminta untuk
menceritakan tentang cita-cita
mereka berdasarkan video
tersebut.
BBM (Lampiran 6)
• Tapak Pembelajaran
• Video – “Adik-adik”
Bahan Bacaan
• Lirik Lagu “Adik-adik”
(Lampiran 1)
KB
• Membanding beza.
BCB
• Mengumpul maklumat
Nilai murni
• Kasih sayang.
• Kerjasama.
• Paparan gambar
jenis-jenis
pekerjaan.
Langkah 1 (15 minit)
1. Guru memaparkan gambar jenis-
jenis pekerjaan dan mengedarkan
BBM
• Tapak pembelajaran
Bahan Bacaan
4. Jenis-jenis pekerjaan.
• Bomba
• Doktor
• Guru
• Polis
gambar bahan rangsangan.
2. Murid bersoal jawab dengan guru
mengenai gambar yang
dipaparkan.
3. Guru memberitahu bahawa
pekerjaan-pekerjaan yang
dibincangkan adalah contoh kata
nama am hidup manusia.
4. Murid diminta memberitahu
tentang ciri-ciri pekerjaan yang
dilihat dan perbezannya.
• Gambar rangsangan
(Lampiran 2)
KB
• Menghubung kait
• Membanding beza
BCB
• Mengumpul maklumat
• Memproses maklumat
Nilai murni
• Ingin tahu
• Tekun
• Menanam cita-cita
Pembelajaran Kontekstual
Tayangan video
Langkah 2 (15 Minit)
1. Guru membahagikan murid
kepada dua kumpulan.
2. Guru mengedarkan artikel
wawancara bertajuk “Tugas
Seorang Polis” dan meminta
murid untuk membaca secara
mekanis dan mentalis.
3. Murid dikehendaki untu
melakonkan semula wawancara
tersebut mengikut kumpulan.
4. Murid diminta mengenal pasti
jenis pekerjaan dalam cerita yang
ditonton.
5. Murid diminta untuk menceritakan
semula tugas-tugas pekerjaan
yang ditonton dalam video
tersebut mengikut kumpulan.
BBM
• Tapak Pembelajaran
• Video
Bahan Bacaan
• Artikel Wawancara
(Lampiran 3)
KB
• Menjana idea
KP
• Interpersonal
• Intrapersonal
• Linguistik
BCB
• Mengumpul maklumat
• Menganalisis maklumat
Nilai murni
• Tolong-menolong
5. • Kerjasama
Brosur.
Teks “Inilah tugasku”
Langkah 3 (10 Minit)
1. Guru mengedarkan kepada
murid brosur yang mengandungi
petikan teks “Inilah tugasku”.
2. Guru meminta murid
membacanya dengan kuat dan
intonasi yang betul dengan
bimbingan.
3. Murid diminta untuk
melengkapkan maklumat yang
terdapat dalam brosur tersebut.
BBM
• Tapak Pembelajaran
Bahan Bacaan
• Brosur
(Lampiran 4)
KB
• Menyelesaikan masalah
KP
• Intrapersonal
BCB
• Menganalisis maklumat
Nilai murni
• Kasih sayang
• Tekun dan berusaha
• Rajin
Aktiviti Pengayaan:
• Permainan
bahasa.
“Cuba teka siapa saya?”
Langkah 4 (10 Minit)
1. Murid diminta untuk meneka jenis
pekerjaan berdasarkan teka teki
yang diberi.
2. Murid diberikan masa untuk
berbincang dalam kumpulan
sebelum memberikan jawapan.
3. Setiap kumpulan yang berjaya
menjawab akan diberi ganjaran.
BBM
• Tapak Pembelajaran
Bahan Bacaan
• Power point
“Cuba teka siapa saya?”
(Lampiran 5)
KB
• Menyelesaikan masalah
KP
• Interpersonal
BCB
• Memproses maklumat
• Menganalisis maklumat
Nilai murni
• Kerjasama.
• Tekun.
• Berdaya saing.
6. Kognitif : Rumusan isi
pelajaran.
Cara menyanyikan lagu
“Adik-adik” dengan
kelancaran dan gaya
menarik.
Sosial : Pujian dan
galakan.
Nyanyian lagu “Adik-adik”
Penutup (5 Minit)
1. Murid diminta untuk menyebut
pekerjaan yang telah dipelajari
dan ringkasan tugasan mereka.
2. Guru memberikan pujian atas
sikap murid dan memberikan
penghargaan kepada murid.
3. Murid diminta untuk menyanyi
lagu “Adik-adik” dengan penuh
bersemangat.
BBM
• Tapak Pembelajaran
• Video lagu “Adik-adik”
Bahan Bacaan
• Lirik lagu “Adik-adik)
(Lampiran 1)
KP
• Merumus
TKP
• Kinestetik.
• Muzik.
Nilai murni
• Kasih sayang.
• Kerjasama.
Releksi :
Saya mendapati seramai ____ daripada ____ berjaya mencapai objektif pembelajarn yang
ditetapkan.
Kekuatan :
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Kelemahan :
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Penambahbaikan :
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
7. Kognitif : Rumusan isi
pelajaran.
Cara menyanyikan lagu
“Adik-adik” dengan
kelancaran dan gaya
menarik.
Sosial : Pujian dan
galakan.
Nyanyian lagu “Adik-adik”
Penutup (5 Minit)
1. Murid diminta untuk menyebut
pekerjaan yang telah dipelajari
dan ringkasan tugasan mereka.
2. Guru memberikan pujian atas
sikap murid dan memberikan
penghargaan kepada murid.
3. Murid diminta untuk menyanyi
lagu “Adik-adik” dengan penuh
bersemangat.
BBM
• Tapak Pembelajaran
• Video lagu “Adik-adik”
Bahan Bacaan
• Lirik lagu “Adik-adik)
(Lampiran 1)
KP
• Merumus
TKP
• Kinestetik.
• Muzik.
Nilai murni
• Kasih sayang.
• Kerjasama.
Releksi :
Saya mendapati seramai ____ daripada ____ berjaya mencapai objektif pembelajarn yang
ditetapkan.
Kekuatan :
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Kelemahan :
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Penambahbaikan :
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________