1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1
Tarikh :15 Julai 2012.
Masa :9.15 pagi -10.15 pagi.
Tempoh :60 minit(2 masa)
Tahun : 1 Loving
Mata Pelajaran : Matematik
Unit :1
Tajuk :Nombor dan operasi.
Skop pembelajaran :Nombor 0 -10
Standard pembelajaran : 1.1(1)(a)
Objektif pengajaran :Murid akan mengetahui,mengenali dan memahami tentang nombor 1-10.
Hasil pembelajaran :Di akhir pengajaran,pelajar dapat:
1)Menyebut nombor dengan betul.
2)mengenal nombor dengan betul.
3)Membilang objek dalam kumpulan dengan betul.
4)menamakan angka dengan betul.
2. Fokus utama :1)Menyatakan kuantiti secara intuitif.
2) Menama dan menentukan nilai.
PENGISIAN KURIKULUM
Nilai :1)Bekerjasama dalam kumpulan.
2)Berani membuat keputusan.
3)Berfikir secara kreatif.
Kemahiran berfikir :Mengenalpasti,menganalisis
Pengetahuan sedia ada murid :Pelajar tahu menyebut perkataan tetapi tidak mengetahui kuantiti sebenarnya.
Kosa kata :kira,turutan,nombor,
Kaedah pengajaran :Tayangan LCD,penerangan,perbincangan dan bertanya soalan.
Alat bantu pengajaran :1)Buku teks
2)Youtube
3)Ms. Powerpoint.
4)Ms. Word
5)Blog
3. ISI KANDUNGAN AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR CATATAN /ALAT
PENGAJARAN
Set induksi ( 5 minit. ) Guru menayangkan video youtube Pelajar memberi perhatian Youtube
Menarik minat pelajar tentang nombor. terhadap tayangan.
terhadap perkara yang Guru mengaitkan isi pelajaran dengan P
akan diajar. tayangan youtube.
Langkah 1 ( 10 minit ) Guru menayangkan slaid kepada pelajar Pelajar memberi tumpuan kepada Ms.Powerpoint
Pengenalan terhadap dan meminta pelajar memberi slaid yang ditayangkan.
nombor 1-10. perhatian. Pelajar mengeja dan menyebut
Semasa tayangan,guru turut mengeja nombor yang dipaparkan bersama-
dan menyebut nombor yang sama guru.
dipaparkan.Pelajar diminta mengeja Pelajar membilang bilangan objek
dan menyebut bersama-sama guru. yang diwakili oleh setiap nombor.
Pelajar diminta membilang bilangan Pelajar mengulangi langkah-langkah
objek yang diwakili oleh setiap di atas sehingga ke nombor 10.
nombor bersama-sama guru.
Langkah-langkah di atas diulangi
sehingga ke nombor 10.
4. Langkah 2 Murid dikehendaki membuka buku Pelajar membuka buku teks Buku teks
( 10 minit ) teks halaman 3-7 halaman 3-7
Murid diminta meneliti dan Murid meneliti dan mengecam isi-
mengecam isi-isi yang terdapat di isi yang terdapat di dalam teks.
dalam teks. Murid dibimbing oleh
guru.
Guru memberi penerangan dan
mengaitkan contoh-contoh di Pelajar memberi perhatian apa
sekeliling dengan nombor yang yang diterangkan oleh guru.
dipelajari.
Guru mengedarkan kertas lembaran Murid berbincang sesama sendiri
Langkah 3 (20 minit) kerja kepada murid.Murid diminta untuk menyiapkan tugasan yang Ms. Word
Aktiviti penggayaan berbincang secara berpasangan untuk diberi.
menyiapkannya.
Guru memberi bimbingan kepada
murid.
Langkah 4 ( 10 minit ) Guru memilih pelajar untuk memberi Pelajar yang terpilih
jawapan tentang soalan diberikan . membentangkan jawapan
Guru merumuskan jawapan murid. sementara pelajar lain mendengar
Guru membuat kesimpulan tentang dengan tekun.
apa yang telah dipelajari.
Guru meminta pelajar untuk melayari Blog
blog matematik untuk mendapat lebih
kefahaman.
5. Guru meminta pelajar menyalin Pelajar menyalin alamat blog
alamat blog matematik yang matematik.
dimaksudkan.
Guru juga meminta pelajar untuk
menjawab segala soalan yang
disediakan di dalam blog .
Refleksi:Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan seperti yang dirancang.Semua murid memberi tumpuan gterhadap sesi
pengajaran.Hanya seramai 5 orang sahaja yang perlu diberikan bimbingan kerana majoriti murid telah mempelajari no 1-10 di
rumah atau di prasekolah.Kesemua murid kelihatan berminat untuk mengetahui pelajaran seterusnya dan dapat mengaitkan apa
yang diajar dengan keadaan sekeliling.