SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 16
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
Soalan 1 (a)
Rancangkan SATU sesi pengajaran dan pembelajaran kemahiran membaca
menggunakan teknik-teknik yang sesuai. Buat refleksi tentang kekuatan dan
kekurangan teknik pilihan anda.
Pengenalan Teknik SQ3R
Teknik ini dipelopori oleh Robinson (1941). Teknik ini disasarkan kepada murid-
murid yang mempunyai kemahiran membaca yang baik. Melalui teknik ini murid-murid
dapat menguji pemahaman mereka berdasarkan teks yang telah dibaca untuk
menyelesaikan tugasan. Mereka dapat memperoleh maklumat dengan cepat dan tepat
serta dapat menyelesaikan tugasan yang diberi secara berkesan.
Teknik ini terbahagi kepada 5 komponen iaitu:
a) S - Survey ( tinjau )
b) Q - Question ( penyolan/pertanyaan )
c) R - Read ( baca )
d) R - Recite ( Imbas kembali )
e) R - Review ( Baca semula )
Berikut ialah satu contoh Rancangan Pengajaran Harian yang menggunakan
teknik SQ3R bagi sesi pengajaran dan pembelajaran kemahiran membaca.
1
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Hari : Selasa
Tarikh : 08 Mac 2010
Kelas : 5 Puteri 1
Bilangan Murid : 35 Orang ( 15 lelaki dan 20 perempuan)
Masa : 8.00-9.00 pagi
Tema : Alam Sekitar
Tajuk : Taman Laut
Fokus Utama :
1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.
Aras 1
( ii ) Mengemukakan soalan dengan kata tanya dan tanpa kata tanya
untuk mendapatkan penjelasan.
5.2 Membaca kuat teks dan prosa dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
( i ) Membaca bahan sastera dan bukan sastera dengan intonasi yang
betul.
( ii ) Menerangkan teks yang dibaca secara ringkas.
Fokus Sampingan :
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam satu
penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
Aras 1
( i ) Membina ayat tunggal berdasarkan gambar atau tajuk.
2
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat :-
1. Mengemukakan 3 soalan dengan menggunakan kata tanya dengan betul.
2. Membaca teks ‘Taman Laut’ dengan sebutan dan intonasi yang betul.
3. Menerangkan tentang teks yang dibaca dengan menggunakan perkataan
sendiri.
4. Membina 3 ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung dengan
betul.
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid-murid pernah menonton rencana tentang taman laut di televisyen.
2. Murid-murid telah mengetahui tentang lokasi-lokasi perlancongan di
Malaysia melalui rancangan ‘Cuti-cuti Malaysia’.
Kemahiran Bahasa : Mendengar, membaca dan menulis
Sistem Bahasa : kata hubung.
Ilmu : 1. Kajian Tempatan
2. Pendidikan Moral
3. Sains
Nilai-nilai Murni : 1. Bekerjasama
2. Menghargai
3. Bersyukur
4. Kebersihan
Bahan Bantu Mengajar : 1. komputer riba
2. LCD
3. Skrin putih
4. kad gambar
5. kad kata hubung
6. seni kata lagu
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
3
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
Pembelajaran
Set
Induksi
(5 minit)
Nyanyian Lagu “Hijau”
1. Senikata lagu “Hijau”
( dipaparkan pada skrin)
2. Lagu dan klip video.
1. Murid-murid menyanyikan lagu
dengan iringan muzik.
2. Murid-murid dikaitkan dengan
pelajaran pada hari ini tentang
alam sekitar.
KBT
• Kecerdasan
pelbagai
• Muzik
BBM
• Seni kata
lagu
• Komputer
riba
• LCD
• Skrin putih
Langkah
Satu
(7 minit)
Bersoal jawab tentang tempat-
tempat pelancongan di
Malaysia.
1. Gambar tentang tempat-
tempat pelancongan di
Malaysia.
2. Mencintai dan
menghargi alam sekitar
1. Murid menyoal menggunakan
kata tanya dan tanpa kata tanya
bagi mendapatkan maklumat
tentang gambar yang
ditunjukkan..
2. Murid diberi kebebasan untuk
bercerita dengan menggunakan
ayat sendiri tentang gambar-
gambar yang dipaparkan.
3. Murid berbincang tentang nilai-
nilai murni berdasarkan
gambar-gambar.
KBT
• Kontekstual
• Kecerdasan
pelbagai
- Verbal
linguistik
BBM
• gambar
• Komputer
riba
• Skrin
NILAI
• Menghargai
alam sekitar.
• Bersyukur
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
4
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
Pembelajaran
Langkah
Dua
(10 minit)
Membaca dan memahami teks,
Taman Laut
1. Tinjau ( Survey )
- Teknik bacaan – skimming
dan scanning
2. Pertanyaan ( Question )
1. Murid membaca secara pantas
teks yang diberi untuk
mendapatkan gambaran awal
tentang isi bacaan.
2. Murid menerangkan isi bacaan
secara bebas.
3. Murid menbina 3 soalan
berpandukan isi terkandung
dalam teks.
4. Murid meramalkan jawapan
kepada persoalan yang timbul
KBT
• Kemahiran
berfikir
- Menjana
idea
• Kontektual
BBM
• Kad bacaan
• ILMU
• Sains
• Kajian
Tempatan
Langkah
Tiga
(13 minit)
Membaca dan memahami teks.
1. Bacaan Berfokus
a) kumpulan
b) individu
1. Murid membaca teks secara
serius secara kumpulan dan
individu dan memberi tumpuan
kepada teks.
2. Murid mencari jawapan kepada
tiga soalan yang telah
disenaraikan.
3. Murid mencatatkan jawapan
yang telah diperolehi.
4. Murid berbincang jawapan yang
diperolehi.
KBT
• Kecerdasan
pelbagai
- Interpersonal
- Verbal
• Linguistik
• Kontektual
BBM
• Kad bacaan
Langkah Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
5
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
Langkah
Empat
(15 minit)
Mengingat kembali teks.
1. Menjawab soalan.
a. Apakah keistemewaan Pulau
Sibu?
b. Setujukah anda bahawa
Taman Laut adalah pilihan
kaki-kai pancing. Mengapa?
c. Selain memancing, menyelam
dan mengelilingi Pulau sibu
aktiviti apakah yang boleh,
dilakukan di sana?
2. Menyenaraikan kata hubung
daripada teks.
dan, dengan, serta, kerana
1. Murid menceritakan semula teks
yang telah dibaca.
2. Murid menyenaraikan kata
hubung yang terdapat di dalm teks.
3. Murid mencatatkan isi-sisi
penting yang berkaitan dengan
soalan yang diberikan.
4. Murid menjawab 3 soalan yang
diberi.
5. Murid membina 3 ayat
menggunakan kata hubung yang
diperolehi daripada teks
KBT
• Kecerdasan
pelbagai
BBM
• Kad bacaan
Langkah
Lima
(5 minit)
Membaca soalan dan menyemak
jawapan yang telah ditulis
1. Murid menyemak jawapan yang
telah ditulis.
2. Murid membetulkan kesalahan
ejaan, tatabahasa atau struktur
ayat.
KBT
• Kecerdasan
pelbagai
- Verbal
linguistik
• Kemahiran
berfikir
- Menjana idea
Langkah Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Penutup Nyanyian Lagu “Hijau” 1. Murid-murid menyanyikan lagu
KBT
• Kecerdasan
6
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
(5 minit) 1. Senikata lagu “Hijau”
( dipaparkan pada skrin)
2. Lagu dan klip video.
3. Penerapan nilai-nilai
murni.
dengan iringan muzik.
2. Murid diingatkan tentang
kepentingan untuk menjaga alam
sekitar.
pelbagai
• Muzik
BBM
• Komputer
riba
• LCD
• Skrin putih
NILAI
• Menghargai
alam sekitar.
• Bersyukur
Refleksi
Kekuatan
7
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
1. Murid dapat mengenalpasti idea keseluruahan tentang teks yang dibaca dan dapat
membuat andaian bebas tentang teks
2. Murid hanya menumpukan pada teks untuk mendapatkan maklumat dan menjawab
soalan-soalan yang disediakan.
3. Murid dapat mewujudkan persoalan-persoalan baru yang dapat menarik minat mereka
untuk membaca dengan lebih serius.
4. Murid dapat menaakul maklumat yang terdapat dalam petikan.
5. Meningkatkan daya ingatan murid.
6. Murid memperolehi maklumat dengan cepat dan tepat.
7. Memupuk sifat ketelitian dalam melaksanakan tugasan yang diberi.
Kelemahan
1. Murid yang lemah akan ketinggalan kerana murid mesti mempunyai kemahiran
membaca yang baik.
2. Guru mestilah berupaya untuk mengawal kelas kerana keseluruhan aktiviti dilakukan
murid. Kegagalan melakukannya akan menyebabkan kelas menjadi bising.
3. Kegagalan guru merancang dengan teliti akan menyebabkan objektif pembelajaran
sukar dicapai.
Soalan 1 (b)
Sediakan SATU aktiviti bacaan mekanis berdasarkan Teori Behaviourisme untuk
membina kebolehan membaca dalam kalangan pelajar yang lemah membaca.
8
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
Langkah 1
Guru membentuk kumpulan dan mengedarkan 2 sampul surat yang dilabelkan dengan Set
1 dan Set 2 kepada setiap kumpulan. Set 1 mengandungi kad ayat dan Set 2
mengandungi satu kad perkataan. Murid meletakkan sampul di atas meja. Guru bersoal
jawab dengan murid tentang bahan yang terdapat di dalam sampul yang telah diedarkan.
Langkah 2
Guru meminta murid mengeluarkan satu kad ayat daripada Set 1. Contoh kad ayat ialah
Ini baju.
I n i b a j u
Guru memaparkan ayat yang sama yang menggunakan skrin putih dan LCD dan
melekatkan gambar baju pada papan hitam. Guru membaca ayat sebagai contoh dan
murid mendengar dan menyemak bacaan guru. Guru membaca sekali lagi dan murid
mengikut bacaan guru. Aktiviti ini dijalankan secara latih tubi. Aktiviti ini diteruskan
dengan kad ayat yang seterusnya.
I n i b a j u b a r u
B a j u b a r u i n i b i r u
B a p a b e l i b a j u b a r u
Setelah selesai murid meletakkan kad ayat di atas meja mengikut susunan yang betul.
Langkah 3
Guru meminta murid mengeluarkan satu kad perkataan daripada Set 1 mengikut urutan
nombor sampul surat. Contohnya sampul pertama kad perkataannya ialah bapa.
9
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
b a j u
Guru menunjukkan perkataan yang sama yang menggunakan kad yang lebih besar
kepada murid sebagai kad imbasan. Guru membaca perkataan sebagai contoh dan murid
mendengar dan menyemak bacaan guru. Guru membaca sekali lagi dan murid mengikut
bacaan guru. Aktiviti ini dijalankan secara latih tubi. Aktiviti ini diteruskan dengan kad
perkataan yang seterusnya.
b a p a b e l i b a j u b a r u
Setelah selesai guru melekatkan kad perkataan tersebut pada papan hitam manakala
murid meletakkan kad perkataan di atas meja mengikut susunan yang betul.
Langkah 4
Setelah murid boleh menyebut perkataan dengan sebutan yang betul, guru mengulangi
bacaan dengan memecahkan perkataan tersebut kepada suku kata. Guru Menggunakan
kad imbasan suku kata.
Contohnya : b a + p a
Guru mengeja dan membaca perkataan mengikut suku kata murid mengikut. Aktiviti ini
dijalankan secara latih tubi. Guru melekatkan kad suku kata di bawah kad perkataan pada
papan hitam. Contohnya:
b a p a b e l i b a j u b a r u
b a + p a b e + l i b a + j u b a + r u
Kemudian guru membimbing murid membatangkan sendiri perkataan yang
mengandungi suku kata terbuka, membacanya secara kuat dengan sebutan yang jelas dan
10
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
terang secara bergilir-gilir di hadapan. Murid –murid lain mengikut. Aktriviti ini
berterusan untuk semua perkataan.
Langkah 4
Setelah murid boleh membatangkan perkataan, guru membimbing murid untuk membaca
kad perkataan yang telah dilekatkan pada papan hitam perkataan demi perkataan. Guru
membaca dan murid mengikut. Setelah murid boleh membaca perkataan dengan lancar,
guru bersoal jawab dengan murid tentang maksud isi bacaan untuk menguji kefahaman
mereka.
Langkah 5
Sebelum mengakhiri sesi pengajaran dan pembelajaran guru mengedarkan satu kad
bacaan kepada setiap kumpulan. Dalam kumpulan masing-masing, guru meminta murid
untuk membaca dengan secara kuat. Guru memberi ganjaran kepada kumpuan yang
memnbaca dengan intonasi dan betul.
I n i b a j u .
I n i b a j u b a r u .
B a j u b a r u i n i b i r u .
B a p a b e l i b a j u b a r u .
2. Pengajaran bahasa Melayu menggunakan bahan sastera banyak
mengandungi unsur kebahasaan dan nilai sejagat yang sangat membantu
dalam proses penerapan kemahiran bahasa.
11
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
Berdasarkan genre cerpen, huraikan bagaimana anda merancang aktiviti
dalam pengajaran dan pembelajaran bahasa secara terancang.
Pengenalan
Proses pembelajaran bahasa merupakan satu proses mental dan neurologi yang
berkait rapat dengan keupayaan semulajadi manusia. Oleh itu, aspek latar belakang dan
keadaan persekitaran masyarakat amat penting dalam memperkembangkan kemahiran
berbahasa.
Konsep
Menurut Hashim Awang, 1985, sastera merupakan hasil seni yang disampaikan
melalui bahasa dan berkeupayaan membentuk tamadun sesuatu bangsa. Ini kerana sastera
biasanya membincangkan tentang pergolakan-pergolakan yang berlaku dalam sesebuah
masyarakat.
Dalam kontek pendidikan, kesusteraan Melayu merupakan karya asal yang ditulis
dalam bahasa Melayu berbentuk novel, cerpen, drama, sajak, prosa tradisional dan puisi
tradisional yang digarap secara indah dan halus bagi mengimbangi perkembangan
intelek, rohani, emosi dan jasmani. Disamping itu juga, aspek kemanusiaan dan citra
masyarakat perlu ditekankan.
Objektif Pengajaran Dan Pembelajaran Menggunakan Bahan Sastera.
Berdasarkan Sukatan Pelajaran Bahasa Melayu, objektif pengajaran dan
pembelajaran menggunakan bahan sastera adalah seperti berikut:
a) Membaca pelbagai bahan sastera dan baha berunsur pengetahuan dengan
menggunakan teknik membaca yang sesuai dan berkesan untuk
memperolehi ilmu dan memproses maklumat secara kritis;
b) Memupuk minat membaca sebagai satu amalan ke arah membina budaya
pembelajaran berterusan;
c) Memperkembang kekuatan imaginasi kreativiti, pemikiran kritis dan
penghayatan nilai murni melalui aktiviti bertutur, membaca dan menulis;
12
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
d) Mengenali dan menghasilkan pelbagai jenis penulisan kreatif dan berunsur
pengetahuan menggunakan kemahiran menulis serta proses penulisan
yang sesuai dan betul;
e) Menghargai dan menghayati keindahan bahasa melalui karya sastera dan
karya berunsur ilmu dan;
f) Menghayati dan mengamalkan nilai murni, sikap positif, semangat
patriotisme dan perasaan cinta akan tanah air.
Kesesuaian bahan, teknik dan pendekatan pengajaran amat penting bagi mencapai
matlamat dan objektif pengajaran. Selain itu, minat, jantina, latar belakang dan cara
belajar pelajar perlu diambil kira dalam merancang pengajaran supaya segala aktiviti
yang dirancang dapat melibatkan semua murid dan menarik minat mereka.
Teknik Pengajaran dan Pembelajaran
Berikut ialah 7 teknik yang boleh digunakan semasa pengajaran dan pembelajaran
bahan sastera seperti cerpen:
1. Lakonan
2. Teater Pembaca
3. Teater Bercerita
4. Kerusi Panas
5. Simulasi
6. Improvisasi
7. Main Peranan
Contoh Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Kemahiran Bahasa Menggunakan
Bahan Sastera ( Cerpen ) Yang menggunakan Teknik Lakonan.
13
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
Definisi Lakonan:
Lakonan ialah alat atau medium yang mampu mengembangkan aspek sosial, fizikal,
intelek, dan bahas pelajar; yang memberi peluang kepada pelajar menggunkan watak dan
personaliti. Ia merupakan gabungan gerak dengan dialog yang memainkan peranan.
Set Induksi
Guru memainkan klip video tentang seorang fakir miskin yang sedang meminta
sedekah. Guru meminta murid bercerita tentang klip video tersebut.. Guru mengaitkan
klip video dengan pengalaman pelajar.
Langkah 1
Guru mengedarkan satu cerpen dan meminta murid membaca secara senyap. Guru
meminta murid mencari
1. watak utama
2. mesej yang terdapat dalam cerpen
3. pengajaran yang hendak disampaikan.
Langkah 2
Murid membaca kuat cerpen secara individu dan kelas. Murid berbincang dan
menyatakan watak utama, menerangkan mesej yang hendak disampaikan, dan pengajaran
yang terdapat dalam cerpen yang dibaca secara lisan. Murid mencatatkan hasil
perbincangan.
Langkah 3
Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil. Setiap kumpulan diberi satu sampul
surat yang mengandungi dialog yang diambil daripada cerpen. Murid berlatih dalam
kumpulan untuk melakonkan semula watak dalam cerpen. Guru bergerak ke setiap
kumpulan untuk membantu murid.
14
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
Langkah 4
Sebelum lakonan bermula, murid membaca kuat dialog dengan intonasi yang
betul. Setiap kumpulan ke hadapan dan melakonkan semula watak berdasarkan dialog
yang diberi. Murid lain menilai kumpulan yang membuat persembahan. Guru memberi
hadiah kepada kumpulan yang berjaya melakonkan semula watak dengan baik.
Langkah 5
Guru mengedarkan satu kad yang menerangkan satu situasi. Setiap kumpulan
diminta menyediakan dialog ringkas yang berkaitan dengan situasi yang diberi. Murid
berlakon menggunakan dialog yang telah ditulis. Guru menilai persembahan lakonan
murid.
Penutup
Guru memilih seorang wakil daripada setiap kumpulan untuk bergabung dan
melakonkan semula watak dalam cerpen. Guru menerapkan mesej dan pengajaran yang
terdapat dalam cerpen.
Rujukan :
15
HDML1103/HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN
BAHASA MELAYU
1. Modul Pengajaran dan Pembelajaran KOMSAS Tingkatan 4 dan 5 (2005). Kuala
Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.
2. Nik Safiah Karim, et al., (2008) Tatabahasa Dewan (Edisi Ketiga). Kuala Lumpur:
Dewan Bahasa dan Pustaka.
3. Strategi Pendidikan Bahasa Melayu Intitut Bahasa (1994). Kuala Lumpur: Dewan
Bahasa dan Pustaka.
4. Azman Wan Chik. (1981). Prinsip dan klaedah pengajaran Kesusteraan Melayu. Kuala
Lumpur: Utusan Publication.
5. Saedah Siraj. (1988). Mengajar sastera: teori eksperimen, aplikasi. Kuala Lumpur:
Pustaka Warisan.
6. Mohd Nasar Sukor, Kamarudin Jeon, Bahasa Melayu Tahun 5, Sekolah Kebangsaan
Buku Teks. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.
16

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

teori pemerolehan-bahasa
teori pemerolehan-bahasateori pemerolehan-bahasa
teori pemerolehan-bahasa
xiaomei1029
 
2. Fungsi Sastera Melayu.pptx
2. Fungsi Sastera Melayu.pptx2. Fungsi Sastera Melayu.pptx
2. Fungsi Sastera Melayu.pptx
IPG
 
Penulisan huruf
Penulisan huruf Penulisan huruf
Penulisan huruf
firo HAR
 
Kumpulan 3 teori pemerolehan bahasa
Kumpulan 3 teori pemerolehan bahasaKumpulan 3 teori pemerolehan bahasa
Kumpulan 3 teori pemerolehan bahasa
pikaosman
 
MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdf
MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdfMASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdf
MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdf
AnibintiMisran
 
Kesantunan bahasa dalam teknologi maklumat dan komunikasi.
Kesantunan bahasa dalam teknologi maklumat dan komunikasi.Kesantunan bahasa dalam teknologi maklumat dan komunikasi.
Kesantunan bahasa dalam teknologi maklumat dan komunikasi.
HanaFitrah
 
Konseptual pendidikan guru
Konseptual pendidikan guruKonseptual pendidikan guru
Konseptual pendidikan guru
Rudy Jemain Rj
 
Faktor faktor mempengaruhi pembelajaran bahasa
Faktor faktor mempengaruhi pembelajaran bahasaFaktor faktor mempengaruhi pembelajaran bahasa
Faktor faktor mempengaruhi pembelajaran bahasa
Yazid Shangri-La
 
Topik 4. kemahiran membuat rujukan
Topik 4. kemahiran membuat rujukanTopik 4. kemahiran membuat rujukan
Topik 4. kemahiran membuat rujukan
Alecis Alex
 

La actualidad más candente (20)

teori pemerolehan-bahasa
teori pemerolehan-bahasateori pemerolehan-bahasa
teori pemerolehan-bahasa
 
Sejarah perkembangan ejaan rumi dan jawi
Sejarah perkembangan ejaan rumi dan jawiSejarah perkembangan ejaan rumi dan jawi
Sejarah perkembangan ejaan rumi dan jawi
 
Konsep Kesusasteraan Melayu
Konsep Kesusasteraan MelayuKonsep Kesusasteraan Melayu
Konsep Kesusasteraan Melayu
 
2. Fungsi Sastera Melayu.pptx
2. Fungsi Sastera Melayu.pptx2. Fungsi Sastera Melayu.pptx
2. Fungsi Sastera Melayu.pptx
 
Kemunculan kuasa baru
Kemunculan kuasa baruKemunculan kuasa baru
Kemunculan kuasa baru
 
Penulisan huruf
Penulisan huruf Penulisan huruf
Penulisan huruf
 
Kumpulan 3 teori pemerolehan bahasa
Kumpulan 3 teori pemerolehan bahasaKumpulan 3 teori pemerolehan bahasa
Kumpulan 3 teori pemerolehan bahasa
 
MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdf
MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdfMASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdf
MASALAH PENGUASAAN LITERASI MEMBACA (1).pdf
 
Keterampilan Membaca
Keterampilan MembacaKeterampilan Membaca
Keterampilan Membaca
 
Pengenalan Prosa Tradisional
Pengenalan Prosa TradisionalPengenalan Prosa Tradisional
Pengenalan Prosa Tradisional
 
Kesantunan bahasa dalam teknologi maklumat dan komunikasi.
Kesantunan bahasa dalam teknologi maklumat dan komunikasi.Kesantunan bahasa dalam teknologi maklumat dan komunikasi.
Kesantunan bahasa dalam teknologi maklumat dan komunikasi.
 
Teori pemerolehan bahasa
Teori pemerolehan bahasaTeori pemerolehan bahasa
Teori pemerolehan bahasa
 
Bm(abdullah munsyi)
Bm(abdullah munsyi)Bm(abdullah munsyi)
Bm(abdullah munsyi)
 
Konseptual pendidikan guru
Konseptual pendidikan guruKonseptual pendidikan guru
Konseptual pendidikan guru
 
kemahiran menulis
kemahiran menuliskemahiran menulis
kemahiran menulis
 
Kuliah 7 kesantunan lisan dan_penulisan_2
Kuliah 7 kesantunan lisan dan_penulisan_2Kuliah 7 kesantunan lisan dan_penulisan_2
Kuliah 7 kesantunan lisan dan_penulisan_2
 
Faktor faktor mempengaruhi pembelajaran bahasa
Faktor faktor mempengaruhi pembelajaran bahasaFaktor faktor mempengaruhi pembelajaran bahasa
Faktor faktor mempengaruhi pembelajaran bahasa
 
Kuliah 3 konsep kesantunan dan_pandangan_tokoh_2
Kuliah 3 konsep kesantunan dan_pandangan_tokoh_2Kuliah 3 konsep kesantunan dan_pandangan_tokoh_2
Kuliah 3 konsep kesantunan dan_pandangan_tokoh_2
 
Topik 4. kemahiran membuat rujukan
Topik 4. kemahiran membuat rujukanTopik 4. kemahiran membuat rujukan
Topik 4. kemahiran membuat rujukan
 
137305127 kemahiran-mendengar
137305127 kemahiran-mendengar137305127 kemahiran-mendengar
137305127 kemahiran-mendengar
 

Destacado (12)

Teknik Membaca SQ3R
Teknik Membaca SQ3RTeknik Membaca SQ3R
Teknik Membaca SQ3R
 
Dsk pendidikan muzik tahun 4
Dsk pendidikan muzik tahun 4Dsk pendidikan muzik tahun 4
Dsk pendidikan muzik tahun 4
 
194076728 rancangan-pengajaran-tahunan-muzik-tahun-4-kssr
194076728 rancangan-pengajaran-tahunan-muzik-tahun-4-kssr194076728 rancangan-pengajaran-tahunan-muzik-tahun-4-kssr
194076728 rancangan-pengajaran-tahunan-muzik-tahun-4-kssr
 
Perpaduan
PerpaduanPerpaduan
Perpaduan
 
BAHASA MELAYU TAHUN 4 KSSR DIDIK HIBUR
BAHASA MELAYU TAHUN 4 KSSR DIDIK HIBURBAHASA MELAYU TAHUN 4 KSSR DIDIK HIBUR
BAHASA MELAYU TAHUN 4 KSSR DIDIK HIBUR
 
RPH BM Tahun 4
RPH BM Tahun 4RPH BM Tahun 4
RPH BM Tahun 4
 
Strategi membaca 2
Strategi membaca 2Strategi membaca 2
Strategi membaca 2
 
Rph-bahasa-melayu-tahun-4
 Rph-bahasa-melayu-tahun-4 Rph-bahasa-melayu-tahun-4
Rph-bahasa-melayu-tahun-4
 
Rancangan mengajar semester pertama
Rancangan mengajar semester pertamaRancangan mengajar semester pertama
Rancangan mengajar semester pertama
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
 
Tugasan bmm 3104 pengajaran kemahiran bahasa melayu
Tugasan bmm 3104 pengajaran kemahiran bahasa melayuTugasan bmm 3104 pengajaran kemahiran bahasa melayu
Tugasan bmm 3104 pengajaran kemahiran bahasa melayu
 
TEKNIK MEMBACA
TEKNIK MEMBACATEKNIK MEMBACA
TEKNIK MEMBACA
 

Similar a Rancangan harian

Assignment teknologi pendidikan
Assignment teknologi pendidikanAssignment teknologi pendidikan
Assignment teknologi pendidikan
Rozita Yaacob
 
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1 Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
Tjoetnyak Izzatie
 

Similar a Rancangan harian (20)

RPH Bahasa Melayu KKSR Tahun 3
RPH Bahasa Melayu KKSR Tahun 3RPH Bahasa Melayu KKSR Tahun 3
RPH Bahasa Melayu KKSR Tahun 3
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Muka 1
Muka 1Muka 1
Muka 1
 
Assignment teknologi pendidikan
Assignment teknologi pendidikanAssignment teknologi pendidikan
Assignment teknologi pendidikan
 
RPP kurikulum 2013 Kelas 1, Tema 1 Sub tema 2 Pembelajaran 3
RPP kurikulum 2013 Kelas 1, Tema 1  Sub tema 2  Pembelajaran 3RPP kurikulum 2013 Kelas 1, Tema 1  Sub tema 2  Pembelajaran 3
RPP kurikulum 2013 Kelas 1, Tema 1 Sub tema 2 Pembelajaran 3
 
Rph
RphRph
Rph
 
Analisis kurikulum 2013 dias (1)
Analisis kurikulum 2013 dias (1)Analisis kurikulum 2013 dias (1)
Analisis kurikulum 2013 dias (1)
 
RPP Bahasa Indonesia KD 3.3 Teks Eksplanasi
RPP Bahasa Indonesia KD 3.3 Teks EksplanasiRPP Bahasa Indonesia KD 3.3 Teks Eksplanasi
RPP Bahasa Indonesia KD 3.3 Teks Eksplanasi
 
Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013
Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013
Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013
 
Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2
Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2
Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2
 
K1 t1-st2-p6 rpp tema 1 kelas 1sub tema 2 (4)
K1 t1-st2-p6 rpp tema 1 kelas 1sub tema 2 (4)K1 t1-st2-p6 rpp tema 1 kelas 1sub tema 2 (4)
K1 t1-st2-p6 rpp tema 1 kelas 1sub tema 2 (4)
 
Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...
Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...
Modul Ajar Pendidikan Khusus Bahasa Indonesia SMPLB fase D Kelas VII (masbaba...
 
Rph ts25 (mt) (22 ogos 2017)
Rph ts25 (mt) (22 ogos 2017)Rph ts25 (mt) (22 ogos 2017)
Rph ts25 (mt) (22 ogos 2017)
 
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1 Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
 
Alat penilaian kemampuan guru
Alat penilaian kemampuan guruAlat penilaian kemampuan guru
Alat penilaian kemampuan guru
 
Rpp Teknologi Pendidikan
Rpp Teknologi PendidikanRpp Teknologi Pendidikan
Rpp Teknologi Pendidikan
 
Rpp Teknologi Pendidikan
Rpp Teknologi PendidikanRpp Teknologi Pendidikan
Rpp Teknologi Pendidikan
 
PPnP PIslam LD Thn 3.pdf
PPnP PIslam LD Thn 3.pdfPPnP PIslam LD Thn 3.pdf
PPnP PIslam LD Thn 3.pdf
 
Bm2
Bm2Bm2
Bm2
 
e-RPP Puisi (04)
e-RPP Puisi (04)e-RPP Puisi (04)
e-RPP Puisi (04)
 

Más de Pensil Dan Pemadam

Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2
Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2
Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2
Pensil Dan Pemadam
 
Ujian bulanan ogos dunia muzik
Ujian bulanan ogos dunia muzikUjian bulanan ogos dunia muzik
Ujian bulanan ogos dunia muzik
Pensil Dan Pemadam
 
Soalan akhir tahun dst tahun 2
Soalan akhir tahun dst tahun 2Soalan akhir tahun dst tahun 2
Soalan akhir tahun dst tahun 2
Pensil Dan Pemadam
 
Ujian mt tahun 5 k2 kssr mac 2014
Ujian mt tahun 5 k2 kssr   mac 2014Ujian mt tahun 5 k2 kssr   mac 2014
Ujian mt tahun 5 k2 kssr mac 2014
Pensil Dan Pemadam
 
Ujian mt tahun 5 k1 kssr mac 2014
Ujian mt tahun 5 k1 kssr   mac 2014Ujian mt tahun 5 k1 kssr   mac 2014
Ujian mt tahun 5 k1 kssr mac 2014
Pensil Dan Pemadam
 
Ujian mt tahun 2 kssr mac 2014
Ujian mt tahun 2 kssr   mac 2014Ujian mt tahun 2 kssr   mac 2014
Ujian mt tahun 2 kssr mac 2014
Pensil Dan Pemadam
 
Ujian bulan mac 2015 matematik tahun2
Ujian bulan mac 2015 matematik tahun2Ujian bulan mac 2015 matematik tahun2
Ujian bulan mac 2015 matematik tahun2
Pensil Dan Pemadam
 
Soalan mt tahun 2 kssr sept 2014
Soalan mt tahun 2 kssr   sept 2014Soalan mt tahun 2 kssr   sept 2014
Soalan mt tahun 2 kssr sept 2014
Pensil Dan Pemadam
 
Soalan mt tahun 2 kssr ppt 2014
Soalan mt tahun 2 kssr   ppt 2014Soalan mt tahun 2 kssr   ppt 2014
Soalan mt tahun 2 kssr ppt 2014
Pensil Dan Pemadam
 
Selaras1y2p1 150301012508-conversion-gate02
Selaras1y2p1 150301012508-conversion-gate02Selaras1y2p1 150301012508-conversion-gate02
Selaras1y2p1 150301012508-conversion-gate02
Pensil Dan Pemadam
 
Soalanpsvtahun123456 120522053115-phpapp01
Soalanpsvtahun123456 120522053115-phpapp01Soalanpsvtahun123456 120522053115-phpapp01
Soalanpsvtahun123456 120522053115-phpapp01
Pensil Dan Pemadam
 
Soalanpsvtahun456siapskema1 130623012404-phpapp02
Soalanpsvtahun456siapskema1 130623012404-phpapp02Soalanpsvtahun456siapskema1 130623012404-phpapp02
Soalanpsvtahun456siapskema1 130623012404-phpapp02
Pensil Dan Pemadam
 
Rpt pendidikan-seni-visual-tahun-4
Rpt pendidikan-seni-visual-tahun-4Rpt pendidikan-seni-visual-tahun-4
Rpt pendidikan-seni-visual-tahun-4
Pensil Dan Pemadam
 

Más de Pensil Dan Pemadam (20)

Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2
Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2
Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2
 
Ujian bulanan ogos dunia muzik
Ujian bulanan ogos dunia muzikUjian bulanan ogos dunia muzik
Ujian bulanan ogos dunia muzik
 
Ujian dst ogos
Ujian dst ogosUjian dst ogos
Ujian dst ogos
 
Soalan akhir tahun dst tahun 2
Soalan akhir tahun dst tahun 2Soalan akhir tahun dst tahun 2
Soalan akhir tahun dst tahun 2
 
Yr 5 p1 09
Yr 5 p1 09Yr 5 p1 09
Yr 5 p1 09
 
Ujian mt tahun 5 k2 kssr mac 2014
Ujian mt tahun 5 k2 kssr   mac 2014Ujian mt tahun 5 k2 kssr   mac 2014
Ujian mt tahun 5 k2 kssr mac 2014
 
Ujian mt tahun 5 k1 kssr mac 2014
Ujian mt tahun 5 k1 kssr   mac 2014Ujian mt tahun 5 k1 kssr   mac 2014
Ujian mt tahun 5 k1 kssr mac 2014
 
Ujian bulanan ogos
Ujian bulanan ogosUjian bulanan ogos
Ujian bulanan ogos
 
Ujian mt tahun 2 kssr mac 2014
Ujian mt tahun 2 kssr   mac 2014Ujian mt tahun 2 kssr   mac 2014
Ujian mt tahun 2 kssr mac 2014
 
Ujian bulan mac 2015 matematik tahun2
Ujian bulan mac 2015 matematik tahun2Ujian bulan mac 2015 matematik tahun2
Ujian bulan mac 2015 matematik tahun2
 
Soalan mt tahun 2 kssr sept 2014
Soalan mt tahun 2 kssr   sept 2014Soalan mt tahun 2 kssr   sept 2014
Soalan mt tahun 2 kssr sept 2014
 
Soalan mt tahun 2 kssr ppt 2014
Soalan mt tahun 2 kssr   ppt 2014Soalan mt tahun 2 kssr   ppt 2014
Soalan mt tahun 2 kssr ppt 2014
 
Selaras1y2p1 150301012508-conversion-gate02
Selaras1y2p1 150301012508-conversion-gate02Selaras1y2p1 150301012508-conversion-gate02
Selaras1y2p1 150301012508-conversion-gate02
 
Soalan pjpk t3 ppt2013
Soalan pjpk t3   ppt2013Soalan pjpk t3   ppt2013
Soalan pjpk t3 ppt2013
 
Soalanpsvtahun123456 120522053115-phpapp01
Soalanpsvtahun123456 120522053115-phpapp01Soalanpsvtahun123456 120522053115-phpapp01
Soalanpsvtahun123456 120522053115-phpapp01
 
Soalanpsvtahun456siapskema1 130623012404-phpapp02
Soalanpsvtahun456siapskema1 130623012404-phpapp02Soalanpsvtahun456siapskema1 130623012404-phpapp02
Soalanpsvtahun456siapskema1 130623012404-phpapp02
 
Sampul duit raya
Sampul duit rayaSampul duit raya
Sampul duit raya
 
Rpt pendidikan-seni-visual-tahun-4
Rpt pendidikan-seni-visual-tahun-4Rpt pendidikan-seni-visual-tahun-4
Rpt pendidikan-seni-visual-tahun-4
 
Psv
PsvPsv
Psv
 
Ujian pj
Ujian pjUjian pj
Ujian pj
 

Rancangan harian

  • 1. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Soalan 1 (a) Rancangkan SATU sesi pengajaran dan pembelajaran kemahiran membaca menggunakan teknik-teknik yang sesuai. Buat refleksi tentang kekuatan dan kekurangan teknik pilihan anda. Pengenalan Teknik SQ3R Teknik ini dipelopori oleh Robinson (1941). Teknik ini disasarkan kepada murid- murid yang mempunyai kemahiran membaca yang baik. Melalui teknik ini murid-murid dapat menguji pemahaman mereka berdasarkan teks yang telah dibaca untuk menyelesaikan tugasan. Mereka dapat memperoleh maklumat dengan cepat dan tepat serta dapat menyelesaikan tugasan yang diberi secara berkesan. Teknik ini terbahagi kepada 5 komponen iaitu: a) S - Survey ( tinjau ) b) Q - Question ( penyolan/pertanyaan ) c) R - Read ( baca ) d) R - Recite ( Imbas kembali ) e) R - Review ( Baca semula ) Berikut ialah satu contoh Rancangan Pengajaran Harian yang menggunakan teknik SQ3R bagi sesi pengajaran dan pembelajaran kemahiran membaca. 1
  • 2. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Hari : Selasa Tarikh : 08 Mac 2010 Kelas : 5 Puteri 1 Bilangan Murid : 35 Orang ( 15 lelaki dan 20 perempuan) Masa : 8.00-9.00 pagi Tema : Alam Sekitar Tajuk : Taman Laut Fokus Utama : 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. Aras 1 ( ii ) Mengemukakan soalan dengan kata tanya dan tanpa kata tanya untuk mendapatkan penjelasan. 5.2 Membaca kuat teks dan prosa dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca. Aras 1 ( i ) Membaca bahan sastera dan bukan sastera dengan intonasi yang betul. ( ii ) Menerangkan teks yang dibaca secara ringkas. Fokus Sampingan : 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam satu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. Aras 1 ( i ) Membina ayat tunggal berdasarkan gambar atau tajuk. 2
  • 3. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Objektif : Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat :- 1. Mengemukakan 3 soalan dengan menggunakan kata tanya dengan betul. 2. Membaca teks ‘Taman Laut’ dengan sebutan dan intonasi yang betul. 3. Menerangkan tentang teks yang dibaca dengan menggunakan perkataan sendiri. 4. Membina 3 ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung dengan betul. Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid-murid pernah menonton rencana tentang taman laut di televisyen. 2. Murid-murid telah mengetahui tentang lokasi-lokasi perlancongan di Malaysia melalui rancangan ‘Cuti-cuti Malaysia’. Kemahiran Bahasa : Mendengar, membaca dan menulis Sistem Bahasa : kata hubung. Ilmu : 1. Kajian Tempatan 2. Pendidikan Moral 3. Sains Nilai-nilai Murni : 1. Bekerjasama 2. Menghargai 3. Bersyukur 4. Kebersihan Bahan Bantu Mengajar : 1. komputer riba 2. LCD 3. Skrin putih 4. kad gambar 5. kad kata hubung 6. seni kata lagu Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan 3
  • 4. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Pembelajaran Set Induksi (5 minit) Nyanyian Lagu “Hijau” 1. Senikata lagu “Hijau” ( dipaparkan pada skrin) 2. Lagu dan klip video. 1. Murid-murid menyanyikan lagu dengan iringan muzik. 2. Murid-murid dikaitkan dengan pelajaran pada hari ini tentang alam sekitar. KBT • Kecerdasan pelbagai • Muzik BBM • Seni kata lagu • Komputer riba • LCD • Skrin putih Langkah Satu (7 minit) Bersoal jawab tentang tempat- tempat pelancongan di Malaysia. 1. Gambar tentang tempat- tempat pelancongan di Malaysia. 2. Mencintai dan menghargi alam sekitar 1. Murid menyoal menggunakan kata tanya dan tanpa kata tanya bagi mendapatkan maklumat tentang gambar yang ditunjukkan.. 2. Murid diberi kebebasan untuk bercerita dengan menggunakan ayat sendiri tentang gambar- gambar yang dipaparkan. 3. Murid berbincang tentang nilai- nilai murni berdasarkan gambar-gambar. KBT • Kontekstual • Kecerdasan pelbagai - Verbal linguistik BBM • gambar • Komputer riba • Skrin NILAI • Menghargai alam sekitar. • Bersyukur Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan 4
  • 5. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Pembelajaran Langkah Dua (10 minit) Membaca dan memahami teks, Taman Laut 1. Tinjau ( Survey ) - Teknik bacaan – skimming dan scanning 2. Pertanyaan ( Question ) 1. Murid membaca secara pantas teks yang diberi untuk mendapatkan gambaran awal tentang isi bacaan. 2. Murid menerangkan isi bacaan secara bebas. 3. Murid menbina 3 soalan berpandukan isi terkandung dalam teks. 4. Murid meramalkan jawapan kepada persoalan yang timbul KBT • Kemahiran berfikir - Menjana idea • Kontektual BBM • Kad bacaan • ILMU • Sains • Kajian Tempatan Langkah Tiga (13 minit) Membaca dan memahami teks. 1. Bacaan Berfokus a) kumpulan b) individu 1. Murid membaca teks secara serius secara kumpulan dan individu dan memberi tumpuan kepada teks. 2. Murid mencari jawapan kepada tiga soalan yang telah disenaraikan. 3. Murid mencatatkan jawapan yang telah diperolehi. 4. Murid berbincang jawapan yang diperolehi. KBT • Kecerdasan pelbagai - Interpersonal - Verbal • Linguistik • Kontektual BBM • Kad bacaan Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan 5
  • 6. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Langkah Empat (15 minit) Mengingat kembali teks. 1. Menjawab soalan. a. Apakah keistemewaan Pulau Sibu? b. Setujukah anda bahawa Taman Laut adalah pilihan kaki-kai pancing. Mengapa? c. Selain memancing, menyelam dan mengelilingi Pulau sibu aktiviti apakah yang boleh, dilakukan di sana? 2. Menyenaraikan kata hubung daripada teks. dan, dengan, serta, kerana 1. Murid menceritakan semula teks yang telah dibaca. 2. Murid menyenaraikan kata hubung yang terdapat di dalm teks. 3. Murid mencatatkan isi-sisi penting yang berkaitan dengan soalan yang diberikan. 4. Murid menjawab 3 soalan yang diberi. 5. Murid membina 3 ayat menggunakan kata hubung yang diperolehi daripada teks KBT • Kecerdasan pelbagai BBM • Kad bacaan Langkah Lima (5 minit) Membaca soalan dan menyemak jawapan yang telah ditulis 1. Murid menyemak jawapan yang telah ditulis. 2. Murid membetulkan kesalahan ejaan, tatabahasa atau struktur ayat. KBT • Kecerdasan pelbagai - Verbal linguistik • Kemahiran berfikir - Menjana idea Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan Penutup Nyanyian Lagu “Hijau” 1. Murid-murid menyanyikan lagu KBT • Kecerdasan 6
  • 7. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU (5 minit) 1. Senikata lagu “Hijau” ( dipaparkan pada skrin) 2. Lagu dan klip video. 3. Penerapan nilai-nilai murni. dengan iringan muzik. 2. Murid diingatkan tentang kepentingan untuk menjaga alam sekitar. pelbagai • Muzik BBM • Komputer riba • LCD • Skrin putih NILAI • Menghargai alam sekitar. • Bersyukur Refleksi Kekuatan 7
  • 8. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU 1. Murid dapat mengenalpasti idea keseluruahan tentang teks yang dibaca dan dapat membuat andaian bebas tentang teks 2. Murid hanya menumpukan pada teks untuk mendapatkan maklumat dan menjawab soalan-soalan yang disediakan. 3. Murid dapat mewujudkan persoalan-persoalan baru yang dapat menarik minat mereka untuk membaca dengan lebih serius. 4. Murid dapat menaakul maklumat yang terdapat dalam petikan. 5. Meningkatkan daya ingatan murid. 6. Murid memperolehi maklumat dengan cepat dan tepat. 7. Memupuk sifat ketelitian dalam melaksanakan tugasan yang diberi. Kelemahan 1. Murid yang lemah akan ketinggalan kerana murid mesti mempunyai kemahiran membaca yang baik. 2. Guru mestilah berupaya untuk mengawal kelas kerana keseluruhan aktiviti dilakukan murid. Kegagalan melakukannya akan menyebabkan kelas menjadi bising. 3. Kegagalan guru merancang dengan teliti akan menyebabkan objektif pembelajaran sukar dicapai. Soalan 1 (b) Sediakan SATU aktiviti bacaan mekanis berdasarkan Teori Behaviourisme untuk membina kebolehan membaca dalam kalangan pelajar yang lemah membaca. 8
  • 9. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Langkah 1 Guru membentuk kumpulan dan mengedarkan 2 sampul surat yang dilabelkan dengan Set 1 dan Set 2 kepada setiap kumpulan. Set 1 mengandungi kad ayat dan Set 2 mengandungi satu kad perkataan. Murid meletakkan sampul di atas meja. Guru bersoal jawab dengan murid tentang bahan yang terdapat di dalam sampul yang telah diedarkan. Langkah 2 Guru meminta murid mengeluarkan satu kad ayat daripada Set 1. Contoh kad ayat ialah Ini baju. I n i b a j u Guru memaparkan ayat yang sama yang menggunakan skrin putih dan LCD dan melekatkan gambar baju pada papan hitam. Guru membaca ayat sebagai contoh dan murid mendengar dan menyemak bacaan guru. Guru membaca sekali lagi dan murid mengikut bacaan guru. Aktiviti ini dijalankan secara latih tubi. Aktiviti ini diteruskan dengan kad ayat yang seterusnya. I n i b a j u b a r u B a j u b a r u i n i b i r u B a p a b e l i b a j u b a r u Setelah selesai murid meletakkan kad ayat di atas meja mengikut susunan yang betul. Langkah 3 Guru meminta murid mengeluarkan satu kad perkataan daripada Set 1 mengikut urutan nombor sampul surat. Contohnya sampul pertama kad perkataannya ialah bapa. 9
  • 10. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU b a j u Guru menunjukkan perkataan yang sama yang menggunakan kad yang lebih besar kepada murid sebagai kad imbasan. Guru membaca perkataan sebagai contoh dan murid mendengar dan menyemak bacaan guru. Guru membaca sekali lagi dan murid mengikut bacaan guru. Aktiviti ini dijalankan secara latih tubi. Aktiviti ini diteruskan dengan kad perkataan yang seterusnya. b a p a b e l i b a j u b a r u Setelah selesai guru melekatkan kad perkataan tersebut pada papan hitam manakala murid meletakkan kad perkataan di atas meja mengikut susunan yang betul. Langkah 4 Setelah murid boleh menyebut perkataan dengan sebutan yang betul, guru mengulangi bacaan dengan memecahkan perkataan tersebut kepada suku kata. Guru Menggunakan kad imbasan suku kata. Contohnya : b a + p a Guru mengeja dan membaca perkataan mengikut suku kata murid mengikut. Aktiviti ini dijalankan secara latih tubi. Guru melekatkan kad suku kata di bawah kad perkataan pada papan hitam. Contohnya: b a p a b e l i b a j u b a r u b a + p a b e + l i b a + j u b a + r u Kemudian guru membimbing murid membatangkan sendiri perkataan yang mengandungi suku kata terbuka, membacanya secara kuat dengan sebutan yang jelas dan 10
  • 11. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU terang secara bergilir-gilir di hadapan. Murid –murid lain mengikut. Aktriviti ini berterusan untuk semua perkataan. Langkah 4 Setelah murid boleh membatangkan perkataan, guru membimbing murid untuk membaca kad perkataan yang telah dilekatkan pada papan hitam perkataan demi perkataan. Guru membaca dan murid mengikut. Setelah murid boleh membaca perkataan dengan lancar, guru bersoal jawab dengan murid tentang maksud isi bacaan untuk menguji kefahaman mereka. Langkah 5 Sebelum mengakhiri sesi pengajaran dan pembelajaran guru mengedarkan satu kad bacaan kepada setiap kumpulan. Dalam kumpulan masing-masing, guru meminta murid untuk membaca dengan secara kuat. Guru memberi ganjaran kepada kumpuan yang memnbaca dengan intonasi dan betul. I n i b a j u . I n i b a j u b a r u . B a j u b a r u i n i b i r u . B a p a b e l i b a j u b a r u . 2. Pengajaran bahasa Melayu menggunakan bahan sastera banyak mengandungi unsur kebahasaan dan nilai sejagat yang sangat membantu dalam proses penerapan kemahiran bahasa. 11
  • 12. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Berdasarkan genre cerpen, huraikan bagaimana anda merancang aktiviti dalam pengajaran dan pembelajaran bahasa secara terancang. Pengenalan Proses pembelajaran bahasa merupakan satu proses mental dan neurologi yang berkait rapat dengan keupayaan semulajadi manusia. Oleh itu, aspek latar belakang dan keadaan persekitaran masyarakat amat penting dalam memperkembangkan kemahiran berbahasa. Konsep Menurut Hashim Awang, 1985, sastera merupakan hasil seni yang disampaikan melalui bahasa dan berkeupayaan membentuk tamadun sesuatu bangsa. Ini kerana sastera biasanya membincangkan tentang pergolakan-pergolakan yang berlaku dalam sesebuah masyarakat. Dalam kontek pendidikan, kesusteraan Melayu merupakan karya asal yang ditulis dalam bahasa Melayu berbentuk novel, cerpen, drama, sajak, prosa tradisional dan puisi tradisional yang digarap secara indah dan halus bagi mengimbangi perkembangan intelek, rohani, emosi dan jasmani. Disamping itu juga, aspek kemanusiaan dan citra masyarakat perlu ditekankan. Objektif Pengajaran Dan Pembelajaran Menggunakan Bahan Sastera. Berdasarkan Sukatan Pelajaran Bahasa Melayu, objektif pengajaran dan pembelajaran menggunakan bahan sastera adalah seperti berikut: a) Membaca pelbagai bahan sastera dan baha berunsur pengetahuan dengan menggunakan teknik membaca yang sesuai dan berkesan untuk memperolehi ilmu dan memproses maklumat secara kritis; b) Memupuk minat membaca sebagai satu amalan ke arah membina budaya pembelajaran berterusan; c) Memperkembang kekuatan imaginasi kreativiti, pemikiran kritis dan penghayatan nilai murni melalui aktiviti bertutur, membaca dan menulis; 12
  • 13. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU d) Mengenali dan menghasilkan pelbagai jenis penulisan kreatif dan berunsur pengetahuan menggunakan kemahiran menulis serta proses penulisan yang sesuai dan betul; e) Menghargai dan menghayati keindahan bahasa melalui karya sastera dan karya berunsur ilmu dan; f) Menghayati dan mengamalkan nilai murni, sikap positif, semangat patriotisme dan perasaan cinta akan tanah air. Kesesuaian bahan, teknik dan pendekatan pengajaran amat penting bagi mencapai matlamat dan objektif pengajaran. Selain itu, minat, jantina, latar belakang dan cara belajar pelajar perlu diambil kira dalam merancang pengajaran supaya segala aktiviti yang dirancang dapat melibatkan semua murid dan menarik minat mereka. Teknik Pengajaran dan Pembelajaran Berikut ialah 7 teknik yang boleh digunakan semasa pengajaran dan pembelajaran bahan sastera seperti cerpen: 1. Lakonan 2. Teater Pembaca 3. Teater Bercerita 4. Kerusi Panas 5. Simulasi 6. Improvisasi 7. Main Peranan Contoh Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Kemahiran Bahasa Menggunakan Bahan Sastera ( Cerpen ) Yang menggunakan Teknik Lakonan. 13
  • 14. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Definisi Lakonan: Lakonan ialah alat atau medium yang mampu mengembangkan aspek sosial, fizikal, intelek, dan bahas pelajar; yang memberi peluang kepada pelajar menggunkan watak dan personaliti. Ia merupakan gabungan gerak dengan dialog yang memainkan peranan. Set Induksi Guru memainkan klip video tentang seorang fakir miskin yang sedang meminta sedekah. Guru meminta murid bercerita tentang klip video tersebut.. Guru mengaitkan klip video dengan pengalaman pelajar. Langkah 1 Guru mengedarkan satu cerpen dan meminta murid membaca secara senyap. Guru meminta murid mencari 1. watak utama 2. mesej yang terdapat dalam cerpen 3. pengajaran yang hendak disampaikan. Langkah 2 Murid membaca kuat cerpen secara individu dan kelas. Murid berbincang dan menyatakan watak utama, menerangkan mesej yang hendak disampaikan, dan pengajaran yang terdapat dalam cerpen yang dibaca secara lisan. Murid mencatatkan hasil perbincangan. Langkah 3 Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil. Setiap kumpulan diberi satu sampul surat yang mengandungi dialog yang diambil daripada cerpen. Murid berlatih dalam kumpulan untuk melakonkan semula watak dalam cerpen. Guru bergerak ke setiap kumpulan untuk membantu murid. 14
  • 15. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Langkah 4 Sebelum lakonan bermula, murid membaca kuat dialog dengan intonasi yang betul. Setiap kumpulan ke hadapan dan melakonkan semula watak berdasarkan dialog yang diberi. Murid lain menilai kumpulan yang membuat persembahan. Guru memberi hadiah kepada kumpulan yang berjaya melakonkan semula watak dengan baik. Langkah 5 Guru mengedarkan satu kad yang menerangkan satu situasi. Setiap kumpulan diminta menyediakan dialog ringkas yang berkaitan dengan situasi yang diberi. Murid berlakon menggunakan dialog yang telah ditulis. Guru menilai persembahan lakonan murid. Penutup Guru memilih seorang wakil daripada setiap kumpulan untuk bergabung dan melakonkan semula watak dalam cerpen. Guru menerapkan mesej dan pengajaran yang terdapat dalam cerpen. Rujukan : 15
  • 16. HDML1103/HBML1103 PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU 1. Modul Pengajaran dan Pembelajaran KOMSAS Tingkatan 4 dan 5 (2005). Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka. 2. Nik Safiah Karim, et al., (2008) Tatabahasa Dewan (Edisi Ketiga). Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka. 3. Strategi Pendidikan Bahasa Melayu Intitut Bahasa (1994). Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka. 4. Azman Wan Chik. (1981). Prinsip dan klaedah pengajaran Kesusteraan Melayu. Kuala Lumpur: Utusan Publication. 5. Saedah Siraj. (1988). Mengajar sastera: teori eksperimen, aplikasi. Kuala Lumpur: Pustaka Warisan. 6. Mohd Nasar Sukor, Kamarudin Jeon, Bahasa Melayu Tahun 5, Sekolah Kebangsaan Buku Teks. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka. 16