Salam kawan,
bagaimana khabar?
d.Kumpulan 4-Hang Lekir
3.Guru akan mengedarkan
e.Kumpulan 5-Hang Lekiu
kad dialog kepada setiap
3.Murid akan mendapatkan
kumpulan.
kad dialog daripada guru.
4.Murid diminta membaca
4.Murid akan membaca kad
dan memahami situasi
dialog dan memahami
dalam kad dialog.
situasi yang ter
1. KPD 3026 PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Nama : MUGILESWARI A/P M.LETCHAMANAN
No.K.P : 800812086352
No.Kad Matrik : D20102041845
Nama Pensyarah : DR. OMAR HISHAM BIN MOHD BAHARIN
Rancangan Pengajaran Harian 1
Mata Pelajaran
Kelas
Tarikh
:
:
:
Bahasa Melayu
Tahun 4
10 April 2012
2. Masa
Bilangan Murid
Tema
Tajuk Mata Pelajaran
Objektif Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
:
:
:
:
:
:
7.10 - 8.10
25 murid
Sahabat Akrab
Kawan Baharu
Mengenali perbezaan di antara soalan dengan kata tanya dan dan soalan tanpa kata tanya.
Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A:
Menguasai isi kandungan pelajaran
1. Mendengar dan mengecam intonasi dalam soalan tanpa kata tanya.
2. Melafazkan ayat tanya dengan intonasi yang betul dalam perbualan.
B:
Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir
1.Membanding dan membezakan soalan dengan kata Tanya dan
tanpa kata
tanya.
C:
Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
1. Melibatkan diri secara aktif dalam lakonan berpasangan.
Konsep/prinsip/hukum/teori:
a) Kawan Di Rumah & Sekolah
b) Ayat tanya tanpa kata tanya.
Nilai :
a) Kerjasama
c) Penghargaan
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
a) Komputer Riba
d) Slaid Pengajaran
g)Lembaran Kerja
b) LCD
e) Kertas soalan
c) Kad Dialog
f) Pen Marker & Kertas mahjong
b) Peka kepada alam sekitar
Ilmu :
a) Pendidikan Moral
b) Kajian Tempatan
Pengetahuan sedia ada murid : Murid pernah bersoal jawab menggunakan kata Tanya dan tanpa kata Tanya semasa di Tahun 3
3. Fasa
Isi
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota
Kandungan
Aktiviti Guru
Permulaan /
Mencungkil
idea
(5 minit)
1.Paparan slaid beberapa
bentuk soalan.
1. Guru akan bertanyakan
khabar murid.
2.Kemudian,guru akan
Aktiviti Murid
1.Murid akan memberi respon
2.Murid akan meneliti huruf-
memaparkan 2 soalan
kedua-dua soalan yang
yang sama tetapi dengan
dipaparkan.
struktur yang berlainan.
3.Guru akan memilih 2 orang
Strategi/Teknik:
yang positif.
Penyoalan
menyeluruh kelas
berpandukan slaid.
3.Murid-murid yang dipilih
akan membaca ayat
murid dan menyuruh
dengan kuat di hadapan
mereka membaca soalan-
kelas.
BBM:
- Lcd
soalan tersebut dengan
- Slaid Pengajaran
kuat.
4.Kemudian,guru akan
4.Murid mendengar dengan
member penerangan
teliti penerangan yang
bahawa kedua-dua soalan
diberi oleh guru.
tersebut membawa kepada
- Komputer Riba
4. jawapan sama.
5.Kemudian,guru akan
5.Murid akan menjawab
bertanya kepada
bahawa dalam soalan yang
murid,walalaupun kedua-
pertama terdapat kata
dua soalan mempunyai
Tanya iaitu ‘di manakah’
jawapan yang sama,akan
tetapi dalam ayat kedua
tetapi strukturnya
tiada kata Tanya.
berbeza.Apakah yang
membezakan kedua-dua
struktur ayat tersebut?
6.Setelah murid dapat
mengenali perbezaan
soalan-soalan tersebut dan
menyatakannya,guru akan
memperkenalkan pelajaran
hari ini iaitu soalan dengan
kata tanya dan dan soalan
tanpa kata tanya serta
intonasi yang harus
5. dipegang ketika bertanya
soalan.
7.Seterusnya,memulakan
pelajaran bagi hari ini.
Menstruktur / Menstruktur semula
1.Guru akan mengedarkan
Langkah 1
( 15 minit )
1. Petikan-Dialog
2.Bacaan
- secara senyap
- secara berpasangan
dengan kuat
- secara kumpulan dengan
kuat
petikan yang mengandungi
1.Murid akan mendapatkan
petikan daripada guru
dialog.
2.Guru akan menyuruh
2.Murid akan membaca
PETIKAN DIALOG
KAWAN
BAHARU
mereka membaca petikan
tersebut serta
dengan teliti dan akan
menggariskan perkataan
perkataan yang sukar agar
yang sukar difahami supaya
guru dapat menerangkan
bertanya kepada guru kelak
maksudnya kelak.
akan maksudnya.
Aktiviti bacaan
secara individu &
kumpulan
petikan secara senyap
menggariskan perkataan-
3.Makna perkataan sukar
Strategi/Teknik:
BBM:
- Petikan
6. 3.Guru akan menyuruh
3.Murid akan membaca
murid membaca petikan
petikan dialog itu secara
dialog tersebut secara
berpasangan dan
berpasangan dan
berkumpulan dengan kuat.
berkumpulan dengan kuat.
Mereka sedia menerima
Di samping,guru
peneguhan daripada guru.
membetulkan kesalahan
bacaan yang dilakukan
oleh murid.
4.Kemudian,guru
menerangkan secara
ringkas petikan tersebut.
4.Murid peka dalam mendengar
penerangan guru.
5.Guru akan menerangkan
maksud perkataan yang
sukar difahami oleh murid.
5.Murid bertanyakan maksud
perkataan yang mereka
berasa sukar difahami.
Langkah 3
(15 minit)
1. Mengenalpasti dan
mengkategorikan soalan
dengan kata tanya dan
soalan tanpa kata tanya
dalam kumpulan.
1.Guru akan membahagikan
1.Murid akan berada dalam
murid kepada 5 kumpulan.
Strategi/Teknik:
kumpulan masing-masing
Aktiviti
7. 2.Setiap kumpulan akan
2.a.Kumpulan 1-Hang Tuah
terdiri daripada 5 anggota
Soalan dengan
kata tanya &
tanpa kata
tanya
b.Kumpulan 2-Hang Jebat
kesemuanya.
c.Kumpulan 3-Hang Kasturi
Tanpa Kata
Tanya
e.Kumpulan 5-Hang Lekiu
3.Guru akan mengedarkan
3.Murid akan mendapatkan
murid pen marker dan
bahan-bahan daripada
kertas mahjong yang telah
guru.
dilakar dengan jadual
BBM:
- Pen Marker
- Petikan
- Kertas Mahjong
yang telah sedia
perbezaan.
3.Token kepada
persembahan terbaik.
.
d.Kumpulan 4-Hang Lekir
2.Jadual Pengkelasan
Dengan
Kata Tanya
Perbincangan
dalam secara
kumpulan dan
persembahan
sumber.
dilukis jadual
pengkelasan
4.Guru akan menyuruh
murid meneliti petikan
4.Murid akan meneliti petikan
dialog.
dialog tersebut.
5.Kemudian,guru akan
mengarahkan murid
5.Murid akan bekerjasama
dalam kumpulan bagi
8. supaya menyenaraikan
mengenali jenis soalan dan
soalan kata tanya dan
menulisnya pada kertas
soalan tanpa kata
mahjong yang telah
tanya.Kemudian,
disediakan dengan
mempersembahkan
jadual.Kemudian,
dapatan masing-masing di
mempersembahkan dapatan
hadapan kelas.
mereka di hadapan kelas.
6.Kumpulan yang paling
6.Kumpulan-kumpulan yang
tepat dengan jawapannya
jawapannya tepat
akan diberi token.
menerima token daripada
guru.
Langkah 4
( 10 minit )
1.Membina ayat tanya dan
ayat tanpa kata tanya
secara berpasangan.
1.Guru akan memberi ayatayat yang mudah kepada
murid.
1. Murid akan menerima ayat
daripada guru.
2. Murid secara berpasangan
2.Guru akan menyuruh
murid membentuk soalan
dengan kata tanya dan
soalan tanpa kata tanya
secara berpasangan.
akan saling bantu
membantu dalam membina
ayat dengan tanya dan
Strategi/Teknik:
Aktiviti
Perbincangan
dalam secara
berpasangan dan
persembahan
sumber.
9. ayat tanpa kata Tanya
BBM:
- Kertas yang
3.Kemudian,guru akan
menyuruh menyampaikan
ayat mereka di hadapan
kelas.
3. Murid akan menyampaikan
ayat-ayat mereka di
mangandungi
soalan
mudah.
hadapan kelas.
4.Guru akan memberi token
jika soalan yang dibina
adalah betul , dan
membetulkan ayat yang
dibina oleh murid jika
sebaliknya.
Aplikasi Idea
(10 min)
1.Lembaran Kerja
1.Soalan
Pengkelasan
ayat-ayat tanya.
2.Bina ayat dengan
kata tanya dan ayat
tanpa kata tanya.
4.Murid sedia menerima
1.Guru akan mengedarkan
1.Murid akan melaksanakan
lempbaran kerja.
peneguhan daripada guru.
Strategi/Teknik:
lembaran kerja yang diberi.
Penilaian Individu
2.Guru akan memantau dan
tunjuk ajar kepada murid.
BBM:
- Lembaran Kerja
10. Refleksi/
Penutup
(5 min)
1. Refleksi tentang ayat
1.Guru akan membantu
1.Murid akan membuat
dengan kata tanya dan ayat
murid membuat refleksi
refleksi pelajaran hari ini
tanpa kata tanya.
tentang pelajaran hari ini
bersama guru dan cuba
dengan bertanyakan
untuk menjawab
beberapa soalan seperti;
pertanyaan-pertanyaan
TMK:
guru.
a.Sebutkan kata-kata tanya
b.Apakah perbezaan di
antara soalan dengan kata
tanya dan dan soalan
tanpa kata tanya?
2.Kemudian,mengakhiri
pelajaran hari ini.
Membuat
Generalisasi.
11. Rancangan Pengajaran Harian 2
Mata Pelajaran
Kelas
Tarikh
Masa
Bilangan Murid
Tema
Tajuk Mata Pelajaran
Objektif Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
:
:
:
:
:
:
:
:
:
Bahasa Melayu
Tahun 4
9 April 2012
9.10 - 10.10
25 murid
Sahabat Akrab
Kawasan Kediaman
Mengenali Kawasan Kediaman Masing-Masing
Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
a)
b)
c)
Konsep/prinsip/hukum/teori:
a) Kawasan Kediaman
b) Geografi Kawasan Kediaman
Sekitar
c) Kemudahan Awam
Menguasai isi kandungan pelajaran
1. Berbual tentang kawasan kediaman dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
2. Menggunakan kata panggilan dan kata ganti diri yang sesuai.
Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir
1. Mencirikan kawasan kediaman
Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
1. Melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti main peranan.
Nilai :
a) Kerjasama
c) Penghargaan
b) Peka kepada alam sekitar
d) Cinta Kepada Alam
12. Bahan, peralatan dan bahan sumber:
a) Komputer Riba
d) Slaid Pengajaran
b) LCD
e) Lembaran Kerja
c) Kad Dialog
f)Pen Marker & Kertas mahjong
Ilmu :
a) Kajian Tempatan
b) Kemahiran Hidup
Pengetahuan sedia ada murid : Murid telah mempelajari kata panggilan dan kata ganti nama diri semasa Tahun 3.
Fasa
Isi
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota
Kandungan
Aktiviti Guru
Permulaan /
1.Paparan slaid kemudahankemudahan awam.
Mencungkil
idea
(5 minit)
Sekolah
Aktiviti Murid
1. Guru akan bertanyakan
khabar murid.
1.Murid akan memberi respon
Strategi/Teknik:
yang positif.
2.Kemudian,guru akan
memaparkan slaid pada
skrin beberapa gambar dan
berbincang tentang gambargambar tersebut dengan
murid.
2.Murid akan meneliti
gambar-gambar yang
dipaparkan dan
menganalisisnya.
Penyoalan
menyeluruh kelas
berpandukan slaid.
BBM:
- Komputer Riba
- Lcd
13. - Slaid Pengajaran
Hospital
3.Soalan-soalan yang akan
dikemukakan oleh guru
adalah seperti berikut:
a.Namakan gambargambar yang dilihat oleh
anda.
Pasar Mini
2. Perbincangan
b.Apakah nama umum
bagi tempat-tempat ini?
4.Setelah murid menjawab
‘kemudahan-kemudahan
awam’,guru akan
memperkenalkan pelajaran
hari ini.
3.Murid akan cuba menjawab
soalan guru.Jawapan yang
dijangka adalah:
a.Sekolah,Hospital,Pasar
mini
b.Kemudahan –
kemudahan Awam
5.Murid akan member
pandangan mereka dengan
berpandukan soalan yang
diajukan oleh guru.
14. 5.Walaubagaimanapun,guru
akan bertanyakan murid
beberapa soalan lagi tentang
kemudahan-kemudahan
awam sebelum memulakan
pelajaran hari ini.
c.Terdapatkah tempattempat ini di kawasan
kediaman anda?
c.Ya
d.Pernahkah anda pergi ke
tempat-tempat ini?
e.Bagaimanakah
perkhidmatan yang diberi?
d.Ya
e.- Sangat baik,
- Seronok berada di
tempat itu
- Dilayan dengan ramah
mesra
- Selalu pergi ke tempat
15. itu.
Menstruktur / Menstruktur semula
Langkah 1
( 20 minit )
1. Main peranan oleh murid
berpandukan kad dialog
yang diedarkan oleh guru.
2.Situasi-situasi dalam kad
dialog adalah seperti
berikut:
1.Guru akan membahagikan
1.Murid akan berada dalam
murid kepada 5 kumpulan.
kumpulan masing-masing
2.Setiap kumpulan akan
2.a.Kumpulan 1-Hang Tuah
terdiri daripada 5 anggota
c.Kumpulan 3-Hang Kasturi
Aktiviti main peranan
dalam kumpulan
b.Kumpulan 2-Hang Jebat
kesemuanya.
Strategi/Teknik:
BBM:
d.Kumpulan 4-Hang Lekir
e.Kumpulan 5-Hang Lekiu
3.Kemudian,guru akan
3.Salah seorang anggota
- Kad dialog
16. mengedarkan kad dialog
kumpulan akan tampil ke
dengan menyuruh salah
hadapan untuk memilih kad
seorang anggota daripada
dialog.
kelima-lima kumpulan
untuk memilihnya secara
rambang.
4.Guru akan memberi
arahan.Arahannya adalah
seperti berikut:
a.Baca kad dialog.
b.Murid dikehendaki
melakukan aktiviti main
peranan berdasarkan
situasi yang telah
dinyatakan dalam kad
dialog.
5.Selepas aktiviti main
peranan guru akan memberi
penilaian & peneguhan
4.Murid akan mematuhi
arahan guru dan melakonkan
dialog masing-masing .
17. kepada murid.
6.Guru akan menerangkan
murid akan kepentingan
bertutur dengan sopan
santun dan cara pertuturan
yang sepatutnya di sesuatu
tempat bagi mendapatkan
perkhitmatan yang sempurna
dan baik.
Langkah 3
(10 minit)
1.Paparan slaid kemudahankemudahan awam di
kediaman murid.
1.Guru memaparkan
kemudahan – kemudahan
1.Murid akan meneliti
Strategi/Teknik:
paparan slaid.
awam yang terdapat di
Penyoalan
menyeluruh kelas
berpandukan slaid.
kawasan kediaman murid.
2.Guru akan menyuruh
murid menamakan
2.Mereka akan menamakan
kemudahan-kemudahan
kemudahan-kemudahan
yang dipaparkan.
yang dipaparkan.
BBM:
3.Guru akan menyuruh
- Lcd
murid mengkategorikan
kemudahan-kemudahan
- Komputer Riba
- Slaid Pengajaran
3.Mereka akan cuba
18. awam yang terdapat di
mengkategorikan
kawasan kediaman
kemudahan-kemudahan
mereka.
awam tersebut seperti
3.Kemudian ,guru akan
berikut:
menyuruh murid
a.Perkhidmatan Kesihatan
menyenaraikan
b.Perkhidmatan Pendidikan
perkhidmatan-
c.Perkhidmatan Sumber
perkhidmatan yang
Harian.
diberikan oleh kemudahan- d.Perkhidmatan Perjalanan
kemudahan awam
dan sebagainya.
tersebut.
Langkah 4
( 10 minit )
1.Perbincangan dalam dan
persembahan ringkas
dalam Kumpulan
1.Guru akan memberi kerja
kumpulan dan menyuruh
mereka
1. Murid dalam kumpulan
Strategi/Teknik:
akan membincangkan tajuk Aktiviti Perbincangan
dalam kumpulan dan
perbincangan.
persembahan sumber.
membentangkannya dalam
peta minda di hapan kelas.
2.Mereka akan
BBM:
mempersembahkannya
2.Guru akan member
- Komputer Riba
dalam bentuk peta minda di
- Lcd
19. penghargaan dan
hadapn kelas.
- Slaid Pengajaran
peneguhan kepada setiap
- Pen Marker
isi yang diberi oleh murid.
- Kertas Mahjong
1.Guru akan mengedarkan
Aplikasi Idea
1.Lembaran Kerja
lempbaran kerja.
1.Murid akan melaksanakan
lembaran kerja yang diberi.
(10 min)
Penilaian Individu
- Petikan tentang
‘Kawasan kediaman
En.Borhan’
- 5 soalan
berdasarkan
petikan yang diberi.
Refleksi/
Penutup
(5 min)
Strategi/Teknik:
1. Perbincangan tentang
2.Guru akan memantau dan
tunjuk ajar kepada murid.
BBM:
- Lembaran Kerja
1.Guru akan berbincang
1.Murid akan member
masa depan kemudahan-
dengan murid tentang
pandangan masing-masing
kemudahan awam
masa depan kemudahan-
secara sumbangsaran.
TMK:
kemudahan awam,sama
ada meningkat ataupun
merosot.
Kajian Masa Depan.
20. 2.Guru akan menggalakkan
murid memberi pandangan
secara sumbangsaran dan
menutup pelajaran hari ini
Rancangan Pelajaran Harian 3 :
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Kelas
: Tahun 4
Tarikh
:11 iapril 2012
Masa
: 8.00pagi – 10.00 pagi
Bilangan Murid
: 27 orang murid
Bidang Pembelajaran
: Semangat Kejiranan
Objektif pembelajaran
: Murid dapat mengenali rakan/ sahabat dengan lebih tepat dan terperinci.
Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat :
A) Menguasai isi kandungan pelajaran
1) Membaca ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2) Memberikan makna perkataan.
B) Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir
1) Meramal makna perkataan berdasarkan perkataan.
C) Mengamalkan sikap Saintifik dan nilai murni
1) Melibatkan diri secara aktif dalamn aktiviti bacaan.
Konsep/prinsip/hokum/teori
:
a) Memahami makna perkataan
21. Bahan , peralatan dan bahan sumber
:
Kad imbasan, power point, gambar berwarna
Langkah berjaga- jaga
: Tiada.
Pengetahuan sedia ada :
1) Murid boleh membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Fasa
Isi Kandungan
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 min)
Membaca teks
yang mempunyai
ayat tunggal dan
ayat majmuk
dengan sebutan
dan intonasi yang
betul.
Menstruktur/
Mestruktur
semula
(40 min)
Membentangkan
dan
membincangkan
teks yang dibaca
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
1) Memulakan pelajaran dengan 2
• Murid membaca teks
buah gambar yang berwarna-warni
yang mempunyai ayat
untuk meneka tajuk hari ini.
tunggal dan majmuk
2) Memberi satu teks bacaan dan
dengan sebutan dan
meminta murid membaca teks
intonasi yang betul.
tersebut dengan lantang secara
perseorangan.
3) memperbetulkan sebutan dan
intonasi murid semasa murid
membaca.
Memberi satu teks bacaan dan
• Murid membaca petikan
meminta murid membaca teks
dengan kuat.
tersebut dengan kuat.
Guru membimbing murid supaya
• Murid memberi respon
membaca petikan dengan sebutan
terhadap soalan guru.
dan intonasi yang betul.
Guru menyoal murid untuk
menguji kefahaman murid tentang
petikan yang dibaca.
Soalan:
Nota
Strategi/Teknik:
Mengamalkan sikap saintifik
dan nilai murni:
Melibatkan diri secara aktif
dalam aktiviti bacaan.
ABM : 2 gambar berwarna
Strategi/Teknik:
Sesi soal jawab
Mengamalkan sikap saintifik
dan nilai murni:
Melibatkan diri secara aktif
dalam aktiviti bacaan.
ABM:
-kertas mah-jong
22. 1) Siapakah yang menolong
Rashid semasa Rashid
mengalami kemalangan?
2) Apakah sikap yang ada
pada kawan Rashid?
3) Kita boleh mengenali sikap
kawan kita yang sebenar
apabila kita menghadapi
kesukaran. Apakah
pendapat anda dengan
kenyataan in?
Aplikasi idea
(10min)
Meramal makna
perkataan
berdasarkan
petikan
1) Guru meminta murid untuk
meramal maksud
perkataan yang telah
digariskan dalam petikan
yang dibaca
Apakah maksud perkataan
sikap?
2) Guru minta murid
memberi perkataan seerti
bagi perkataan yang
ditunjukkan dalam kad
imbasan.
Cth:
a) Jiran tetangga
- marker
- pensil warna
1) Murid meramal makna
perkataan berdasarkan
petikan.
Jawapan murid
diperbetulkan jika
terdapat kesalahan.
2) Murid yang meramal
dengan betul diberi
kepujian.
Membina kemahiran
saintifik dan kemahiran
berfikir :
Meramal makna perkataan.
Sumber pengajaran :
Kad Imbasan
3) Guru membimbing murid
untuk mencari perkataan
seerti dalam kamus.
Refleksi/
Membina ayat
Tafsir kefahaman pelajar dengan
Membina ayat berdasarkan
Sumber pengajaran :
23. Penutup
(5min)
dengan perkataan
yang diberi.
memberi latihan membina ayat
berdasarkan perkataan yang
diberi.
1) sikap
2) sekalian
3) harap- harap
4) mementingkan
5) amalkanlah
perkataan yang diberi.
Cth:
1) Sikap – Kita perlu
mengamalkan sikap
kasih sayang terhadap
binatang peliharan kita.
Rancangan Pelajaran Harian 4 :
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Kelas
: Tahun 4
Tarikh
:12 April 2012
Masa
: 8.00pagi – 9.00 pagi
Bilangan Murid
: 27 orang murid
Bidang Pembelajaran
: Menziarahi Jiran
Objektif pembelajaran
: Murid dapat mengenali rakan/ sahabat dengan lebih tepat dan terperinci.
Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat :
A) Menguasai isi kandungan pelajaran
1) Menulis pelbagai jenis ayat yang gramatif
B) Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir
1) Mensintesis gambar untuk dalam membina ayat.
C) Mengamalkan sikap Saintifik dan nilai murni
1) Melibatkan diri secara aktif dalam kuiz.
Konsep/prinsip/hokum/teori
a) Pembinaan ayat gramatis.
Kertas latihan
24. Bahan , peralatan dan bahan sumber
Buku Teks dan Gambar
Langkah berjaga- jaga
:
:-
Pengetahuan sedia ada :
1) Murid pernah menulis ayat berdasarkan topik.
Fasa
Isi Kandungan
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 min)
Meneliti dan
menulis perkataan
yang sesuai
dengan gambar.
1)
2)
Menstruktur
/
Mestruktur
semula
(40 min)
Mensintesis
gambar dalam
membina ayat.
1)
2)
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Guru menunjukkan
1) Murid melihat gambar
beberapa gambar dan
yang ditujukkan dengan
minta murid untuk melihat
teliti dan menjana idea
gambar tersebut dengan
untuk menulis
teliti.
perkataan yang sesuai
Guru menyoal tentang
gambar dan minta murid
menyatakan perkataan
yang sesuai dengan
gambart yang dilihat.
Cth:
Apakah yang anda boleh
lihat dalam gambar ini?
Guru minta murid
1) Murid melihat gambar
membina ayat gramatis
dan membina ayat yang
berpandukan gambar yang
betul dari segi maksud
terdapat dalam buku Teks.
struktur ayatnya.
Murid menulis ayat
2) Murid membina ayat
masing-masing dalam
dengan bimbingan guru.
kertas mahjong.
Nota
Strategi/Teknik:
Mengamalkan sikap
saintifik dan nilai murni:
Melibatkan diri secara
aktif dalam sesi soal
jawab.
Sumber Pengajaran:
Gambar
Strategi/Teknik:
Membina kemahiran
saintifik dan kemahiran
berfikir.
Sumber Pengajaran :
Buku teks, kertas
mahjong dan pen marker.
25. Aplikasi
idea
(10min)
Pembentangan
hasil kerja murid.
1) Guru minta murid tampil
ke hadapan dan
membentangkan ayat
mereka kepada murid lain.
Refleksi/
Penutup
(5min)
Menyalin ayat
1) Guru minta murid
menyalin ayat dalam buku.
1) Murid
membentangkan hasil
kerja mereka.
2) Guru memperbetulkan
ayat murid jika
terdapat kesalahan
struktur ayat, maksud
ayt dan sebagainya.
2) Murid menyalin ayat
dalam buku.
Sumber Pengajaran ;
Buku Teks
26. LAMPIRAN 1
Jawab soalan-soalan berikut.
1. Berapa lamakah En.Borhan tinggal di tempat kediamannya?
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
2. Berapa ramaikah penduduk di kawasan kediaman tersebut?
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
3. Senaraikan kemudahan-kemudahan awam yang terdapat di kawasan itu.
28. LAMPIRAN 2
1) Kelaskan ayat-ayat berikut mengikut jenis ayat tanya.
Kawan baharu?
Siapakah namanya?
Boleh saya bercakap dengan
Rakesh?
Ada apa Ashraf?
Berapakah harga buku itu?
Bolehkah kita bertolak
sekarang
Ayat tanya dengan kata tanya
Ayat tanya tanpa kata tanya
29. 2) Bina empat ayat tanya tanpa kata tanya.
i.
________________________________________________________________________
ii.
________________________________________________________________________
iii.
________________________________________________________________________
iv.
________________________________________________________________________
LAMPIRAN 3
Berikan makna perkataan-perkataan berikut.
i.
Sikap:___________________________________________
ii.
Sekalian :_________________________________________
iii.
Harap-harap:_______________________________________
iv.
Mementingkan :_____________________________________
33. Bina 3 ayat tanya tanpa kata tanya.
1)________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2)________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3)________________________________________________________________
__________________________________________________________________
A.Bina ayat tanya berdasarkan kata tanya yang diberi.
Siapa - ________________________________________________
37. melihat gambar pulang ke rumah
______________________
______________________
______________________
______________________
______________________
______________________
(10 markah)