1. Dr. Forgó Sándor: Elektronikus médiumok és tananyagok
Digitális óraterv
TANÍTÁS HELYE: Eszterházy Károly Főiskola Gyakorló Általános Iskola, Középiskola és
Alapfokú Művészetoktatási Intézmény 3300 Eger, Bartók tér 4.
TANÍTÁS IDEJE: 2011. december 13.
OSZTÁLY: 11.a osztály
IDŐKERET: 1*45 perc
TANÁR NEVE: Jakab Judit
A TANTÁRGY: Médiaismeret
A TÉMAKÖR: A mozgóképi közlésmód
A TÉMA: A mozgókép alapvető kifejezőeszközei
AZ ÓRA TÍPUSA: Új anyagot feldolgozó óra
NEVELÉSI CÉL: Az általános műveltség bővítése a média kifejező eszközei segítségével. A
kiemelés értelmezésének fejlesztése. Kreativitás fejlesztése a gondolkodtató feladatok
segítségével. Kritikus szemlélődés fejlesztése.
OKTATÁSI CÉL: Tudatos médiahasználat fejlesztése a kifejezőeszközök segítségével.
Kommunikációs képesség fejlesztése. Ismeretek bővítése. Média szövegértés fejlesztés.
KOMPETENCIÁK: Kreatív gondolkodás fejlesztése, gondolkodásfejlesztés, beszédkészség
fejlesztése, koncentráció fejlesztése, figyelem fejlesztése.
SZEMLÉLTETÉS: Projektor, digitális tananyag (PPT), on-line bejátszások, füzet, tankönyv, SDT:
http://sdt.sulinet.hu/media/# „A mozgókép kifejezőeszközei”
MUNKAFORMÁK: Frontális osztálymunka, egyéni munka, csoport munka
CSOPORT: Heterogén
AZ ÓRA FELÉPÍTÉSE:
I. Szervezési feladatok, előkészületek 2 perc
II. Ráhangolódás, bevezetés, motiváció 8 perc
III. Új anyag feldolgozása 25 perc
IV. Összefoglalás 9 perc
V. Házi feladat kijelölése, kiosztása 1 perc
2. Idő Az óra menete Módszer, Eszközök Didaktikai megjegyzések
munkaforma
2 perc I. Szervezési feladatok, Frontális Köszönés, bemutatkozás
előkészületek „Kezdjük is el!”
8 perc II. Ráhangolódás, Frontális Tanári A mai órán a mozgókép
bevezetés, motiváció magyarázat, alapvető
Cél: Ismerje fel, hogy a irányított kifejezőeszközeivel fogunk
figyelmét tudatosan kérdés, foglalkozni! Kérdés:
vezeti a kép alkotója. „Mit gondoltok, amikor
filmet nézünk, mennyire
irányítják/terelik a filmek
vagy a filmkészítők a
figyelmünket?”
Bejátszás Meccs
Focimeccs „Közben azon
http://www. gondolkodjatok el, hogy
youtube.co milyen eszközök állnak
m/watch? ebben a rendelkezésükre!”
v=G8dREk Meccs vége
Vqgp4 Milyen eszközöket
fedeztetek fel, a
figyelemirányításra?
Mi az, ami másképp
történik élőben és a
felvételen?
Tanári „Megegyezhetünk abban,
magyarázat hogy a mozgóképek (film,
TV műsor) erősen
megszerkesztett (szöveggel,
zenével, hanggal
illusztrált) képsorok,
melyben a hatáskeltés
számos eszközét
3. használják, vagyis kiemeli,
hangsúlyozza a
legfontosabb, döntő
jeleneteket. Mindezt teszi
PPT A mozgókép alapvető
kifejezőeszközei dia.
Irányított Mit gondoltok, a
kérdés némafilmek idejében
hogyan oldották meg a
kiemelést? Hogyan
magyarázták a képen a
kevésbé érthető
jeleneteket?
(FELIRATOK=INZERTEK
) Pl.: Andalúziai kutya,
Föld, Patyomkin)
MA? Képeket kommentáló
inzertek=Narrátor hang
25 perc III. Új anyag Frontális Tanári „Na de térjünk rá az előbb
feldolgozása magyarázat már említett kiemelés,
Cél: Képes legyen elemi hangsúlyozás
szinten alkalmazni a legjellegzetesebb
közelképet, a eszközére, a közelképre,
megvilágítást, az melyet az 1910-es évek óta
ismétlést, a tempót, és a leggyakrabban
színt, mint kifejező használnak!
eszközt. Nézzük meg a következő
1. KÖZELKÉP részletet, figyeljétek meg a
közelképek szerepét,
valamint hogy milyen
viszonyban vannak a
tartalommal, a
DVD mondanivalóval!”
Bejátszás: Rekviem egy álomért
4. Közös
megbeszélés
Válaszok a kérdésre
PPT
Ráhangoló A közelkép.
2. MEGVILÁGÍTÁ Frontális kreatív „Mielőtt rátérünk a
S gyakorlat kiemelés következő
eszközére, csukjuk le a
villanyt!”
Kis tárgy körbe megy,
zseblámpával követik.
Hogyan emel ki a fény?
Sztárok- fénycsóva
Alulról- természetellenes
Oldalról- kiemeli az arcot
Hátulról-körvonalat
A megvilágítás hiánya is
kiemelhet; Pl? Horrorfilm;
Minden fordított
Támadás a sötét oldal felől
Bejátszás Fény=rossz pusztulása
http://www. Pl.: Megáll az idő
youtube.co A fény tudatos
m/watch? alkalmazásával ráirányítjuk
v=p8E18_C a figyelmet a lényeges
SZÍNKEZELÉS 5LbE elemre.
PPT
Nézzünk meg egy
bejátszást! Mi az ami
Frontális Bejátszás szembetűnő számotokra?
PPT Unicum reklám
http://www. A színkezelés.
youtube.co Tudnátok olyan
m/watch? filmcímeket mondani,
5. v=xoWDw melyekben szín szerepel?
Co3Rrc (PL.:Kék lagúna, Fehér
zaj, Bíbor folyó, Fekete
tulipán, Vörös október,
Vörös sivatag, Zöld Zóna,
Kép Zöld lámpás, Fehér tenyér)
illusztráció: „A fekete-fehér képek
naplemente színérzékenysége eltér a
szemünktől. Világoskék,
zöld, sárga-világosabb
Vörös, kék-sötétebbek a
képen, mint amilyennek
3. ISMÉTLÉS Frontális Irányított látjuk őket.
kérdés „Biztos emlékeztek olyan
filmekre, melyekben az
ismétlés, mint
kifejezőeszköz megjelent.
Gondolkozzatok, hogyan
jelenik meg az ismétlés a
filmekben? Milyen tipikus
jelenetei vannak?
PPT (Üldözés)
Bejátszás Az ismétlés.
DVD Rekviem egy álomért
„Keress ismétlődő
motívumokat a következő
4. HOSSZ ÉS TEMPÓ Frontális Utasítás bejátszásban!”
„Figyeljétek meg az egyes
beállítások hosszát,
tempóját, mi befolyásolja a
Interaktív tempó érzetet?”
tananyag Pályamunkások
DVD Hossz és tempó.
Bejátszás
6. PPT
9 perc IV. Összefoglalás Egyéni/páros Feladatlap, Instrukció:
munka projektor, „Párosítsd a megadott
Interaktív jeleneteket azokkal a filmes
tábla megoldásokkal, amelyek
kiemelik a történtek döntő
fontosságát!”
Bejátszás Mátrix
http://www.
youtube.co
m/watch?
v=Dv0NZat
Mr8A&feat
ure=related
1 perc V. Házi feladat Frontális Lap Instrukció:
kijelölése, kiosztása „A kép közepén Jancsó
látható, emeld ki többféle
verzióval!”