SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 3
ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
            ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΠΛΑΣΤΟΥΡΓΟΥ
      ΤΙΤΛΟΣ: Ας ταξιδέψουμε στην Αθήνα του Περικλή

   • Βασική ιδέα:
«Ο θεσμός των Λειτουργιών στην αρχαία Αθήνα και η σύνδεσή του με
                      τη σύγχρονη εποχή»

   • Στοιχεία σεναρίου
α)Τάξη: Α! Γυμνασίου
β)Γνωστικό αντικείμενο: Ιστορία
γ)Κεφ.Ε! «Η ΗΓΕΜΟΝΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ, Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ
ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ, ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ» (σελ 73,74)
δ)Προβλεπόμενος χρόνος: 2 διδακτικές ώρες
ε) Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Εργαστήριο Πληροφορικής.

   • Εργαλεία
Σχολικό εγχειρίδιο
Διαδίκτυο
Φύλλα εργασίας
Βιντεοπροβολέας

   • Στόχοι
α) Μαθησιακοί
- να γνωρίσουν τον θεσμό των λειτουργιών
- να κατανοήσουν το φορολογικό σύστημα του Περικλή και να το
συγκρίνουν με αυτό της σύγχρονης εποχής
- να γίνουν ικανοί να κρίνουν το παρόν μέσα από το παρελθόν

β) Διδακτικοί
- να οργανώσουν ομάδες έρευνας και παρουσίασης
- να κατανέμουν επιμέρους θέματα μέσα στην ομάδα
- να αναπτύσσουν δεξιότητες συνεργασίας μέσα στην ομάδα τους καθώς
και με τις άλλες ομάδες (ομαδοσυνεργατική μέθοδος)

γ) Τεχνολογικοί
 - να πλοηγηθούν σε συγκεκριμένες σελίδες στο διαδίκτυο μέσω
υπερσυνδέσεων στο PowerPoint και να συλλέξουν πληροφορίες για την
εργασία τους
- να δημιουργήσουν διαφάνειες όπου θα καταγράψουν τις απαντήσεις
τους
- να ενσωματώσουν πολυμεσικά εργαλεία στην παρουσίασή τους
- να χειρίζονται το PowerPoint( προβολή διαφάνειας)


   • Προαπαιτούμενες γνώσεις
α) μαθητών
- Η κατανόηση του αντικειμένου από την προηγηθείσα διδασκαλία του
μαθήματος
- Η γνώση χειρισμού Η/Υ όσον αφορά σε κειμενογράφο , διαδίκτυο και
προβολή διαφανειών

 β) καθηγητή
- προετοιμασία και οργάνωση του υλικού που θα δοθεί προς διερεύνηση
- εξοικείωση με Τ.Π.Ε (internet,word,powerpoint,μηχανές αναζήτησης)
- ανανεωτική διάθεση

   • Προσδοκώμενη διαδικασία μάθησης
Οι μαθητές από την διαδικασία αυτή θα:
   • δραστηριοποιηθούν στην διερευνητική μάθηση
   - ασκηθούν στη συνεργατική δράση
   - καλλιεργήσουν τις τεχνολογικές δεξιότητες στον Η/Υ
   - μάθουν να αξιολογούν τις πληροφορίες από το διαδίκτυο

   • Διδακτική διαδικασία
Η διδακτική διαδικασία θα ολοκληρωθεί σε 2 φάσεις ως εξής:
Α! Φάση:
1η διδακτική ώρα
Θα γίνει παρουσίαση του μαθήματος με προβολή διαφανειών
(PowerPoint) από την καθηγήτρια στο εργαστήριο Πληροφορικής.
Οι μαθητές θα χωριστούν σε 4 ομάδες των 5 ατόμων. Η σύνθεση των
ομάδων θα διατηρηθεί η ίδια μέχρι να ολοκληρωθεί η διδακτική
διαδικασία.
Κάθε ομάδα αναλαμβάνει ένα φύλλο εργασίας το οποίο είναι
εγκατεστημένο στον Η/Υ και θα το συμπληρώσει συνεργατικά.
Ένας μαθητής θα χειρίζεται τον Η/Υ (χειριστής),άλλος θα συντονίζει την
διαδικασία(συντονιστής),ένας τρίτος θα καταγράφει word(γραμματέας)
και όλοι μαζί θα διαμορφώνουν τις απαντήσεις.
Η καθηγήτρια θα έχει ρόλο καθοδηγητικό, συμβουλευτικό όπου
χρειάζεται, θα ελέγχει τις ομάδες ώστε να εργάζονται όλοι,
παρακολουθώντας την πορεία των εργασιών.

Β! Φάση:
2η διδακτική ώρα
Οι μαθητές εργάζονται στις ίδιες ομάδες. Έχουν τα ίδια φύλλα εργασίας,
ολοκληρώνουν τις απαντήσεις τους στο PowerPoint και παρουσιάζουν
στην τάξη τις εργασίες τους, καταμερίζοντας μεταξύ τους τις απαντήσεις.
Μετά την παρουσίαση κάθε ομάδα απαντά σε ερωτήματα και απορίες
των υπόλοιπων μαθητών.

   • Αξιολόγηση
Οι μαθητές αξιολογούνται με κριτήριο :
   - τη συμμετοχή τους στις συνεργατικές δραστηριότητες
   - την επάρκεια του κειμένου που θα παραδώσουν
   - την παρουσίαση που θα κάνουν

   • Κριτική Προσέγγιση (επέκταση σεναρίου)
Διαθεματική προσέγγιση με το μάθημα της Κοινωνικής Αγωγής της Γ!
γυμνασίου.
Οι μαθητές αφού συμβουλευτούν το σχολικό εγχειρίδιο και συζητήσουν
με τον διδάσκοντα το μάθημα καθηγητή θα γράψουν ένα κείμενο στον Η/
Υ που θα πραγματεύεται το θέμα: «ένας φορολογικός νόμος σήμερα»,
στους εξής άξονες:
   - πώς ψηφίζεται σήμερα ένας νόμος;
   - Πότε έχει ισχύ;
   - Σήμερα οι φόροι μετά την ψήφισή τους επιβάλλονται στους
      πλούσιους μόνο ή σε όλους τους πολίτες;
   - Είναι δίκαιη η επιβολή των φόρων;

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Σχεδιασμός ενότητας μικτής μάθησης
Σχεδιασμός ενότητας μικτής μάθησηςΣχεδιασμός ενότητας μικτής μάθησης
Σχεδιασμός ενότητας μικτής μάθησηςpelekanakib
 
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης - EDUC 556DL
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης - EDUC 556DLΣχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης - EDUC 556DL
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης - EDUC 556DLYiota Koumpouli
 
σχεδιασμός μικτής μάθησης
σχεδιασμός μικτής μάθησηςσχεδιασμός μικτής μάθησης
σχεδιασμός μικτής μάθησηςStauros Tasios
 
Μελέτη περίπτωσης - Εφαρμογή μικτής μάθησης
Μελέτη περίπτωσης - Εφαρμογή μικτής μάθησηςΜελέτη περίπτωσης - Εφαρμογή μικτής μάθησης
Μελέτη περίπτωσης - Εφαρμογή μικτής μάθησηςChryso Christodoulou
 
Manaras nikolaos M.E._2014
Manaras nikolaos M.E._2014Manaras nikolaos M.E._2014
Manaras nikolaos M.E._2014Nikolaos Manaras
 
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...Polybios Strantzalis
 
EDUC 556 DL - Μελέτη Περίπτωσης Μικτής Μάθησης
EDUC 556 DL - Μελέτη Περίπτωσης Μικτής ΜάθησηςEDUC 556 DL - Μελέτη Περίπτωσης Μικτής Μάθησης
EDUC 556 DL - Μελέτη Περίπτωσης Μικτής ΜάθησηςYiota Koumpouli
 
Μελέτη Περίπτωσης Μικτής Μάθησης
Μελέτη Περίπτωσης Μικτής ΜάθησηςΜελέτη Περίπτωσης Μικτής Μάθησης
Μελέτη Περίπτωσης Μικτής ΜάθησηςMaria Fragkogianni
 
μανάρας νικόλαος M.e. 2016
μανάρας νικόλαος M.e. 2016μανάρας νικόλαος M.e. 2016
μανάρας νικόλαος M.e. 2016Nikolaos Manaras
 
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Ppt ομαδική εργασία
σχεδιασμός μαθήματος μικτής    μάθησης Ppt ομαδική εργασίασχεδιασμός μαθήματος μικτής    μάθησης Ppt ομαδική εργασία
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Ppt ομαδική εργασίαMaria Kapouniaridou
 
Presentation manaras nikolaos_M.E._2014
Presentation manaras nikolaos_M.E._2014Presentation manaras nikolaos_M.E._2014
Presentation manaras nikolaos_M.E._2014Nikolaos Manaras
 
Αποτίμηση σεναρίων
Αποτίμηση σεναρίωνΑποτίμηση σεναρίων
Αποτίμηση σεναρίωνTheresa Giakoumatou
 
μελετη περιπτωσης μικτης μαθησης κακαβελάκης θανάσης
μελετη περιπτωσης μικτης μαθησης κακαβελάκης θανάσηςμελετη περιπτωσης μικτης μαθησης κακαβελάκης θανάσης
μελετη περιπτωσης μικτης μαθησης κακαβελάκης θανάσηςkakavelakisthan
 
Σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Αβράμη-Καστούδη
Σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Αβράμη-ΚαστούδηΣχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Αβράμη-Καστούδη
Σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Αβράμη-ΚαστούδηKonst276
 
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςΣχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςMaria Pts
 
τεχνολογία στο γυμνάσιο
τεχνολογία στο γυμνάσιοτεχνολογία στο γυμνάσιο
τεχνολογία στο γυμνάσιοstella markaki
 
Educ 556-LMS-Edmodo
Educ 556-LMS-EdmodoEduc 556-LMS-Edmodo
Educ 556-LMS-EdmodoKonst276
 

La actualidad más candente (20)

Σχεδιασμός ενότητας μικτής μάθησης
Σχεδιασμός ενότητας μικτής μάθησηςΣχεδιασμός ενότητας μικτής μάθησης
Σχεδιασμός ενότητας μικτής μάθησης
 
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης - EDUC 556DL
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης - EDUC 556DLΣχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης - EDUC 556DL
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης - EDUC 556DL
 
σχεδιασμός μικτής μάθησης
σχεδιασμός μικτής μάθησηςσχεδιασμός μικτής μάθησης
σχεδιασμός μικτής μάθησης
 
Μελέτη περίπτωσης - Εφαρμογή μικτής μάθησης
Μελέτη περίπτωσης - Εφαρμογή μικτής μάθησηςΜελέτη περίπτωσης - Εφαρμογή μικτής μάθησης
Μελέτη περίπτωσης - Εφαρμογή μικτής μάθησης
 
Manaras nikolaos M.E._2014
Manaras nikolaos M.E._2014Manaras nikolaos M.E._2014
Manaras nikolaos M.E._2014
 
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
 
EDUC 556 DL - Μελέτη Περίπτωσης Μικτής Μάθησης
EDUC 556 DL - Μελέτη Περίπτωσης Μικτής ΜάθησηςEDUC 556 DL - Μελέτη Περίπτωσης Μικτής Μάθησης
EDUC 556 DL - Μελέτη Περίπτωσης Μικτής Μάθησης
 
Μελέτη Περίπτωσης Μικτής Μάθησης
Μελέτη Περίπτωσης Μικτής ΜάθησηςΜελέτη Περίπτωσης Μικτής Μάθησης
Μελέτη Περίπτωσης Μικτής Μάθησης
 
μανάρας νικόλαος M.e. 2016
μανάρας νικόλαος M.e. 2016μανάρας νικόλαος M.e. 2016
μανάρας νικόλαος M.e. 2016
 
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Ppt ομαδική εργασία
σχεδιασμός μαθήματος μικτής    μάθησης Ppt ομαδική εργασίασχεδιασμός μαθήματος μικτής    μάθησης Ppt ομαδική εργασία
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Ppt ομαδική εργασία
 
Mikti&eksatomikevmeni
Mikti&eksatomikevmeniMikti&eksatomikevmeni
Mikti&eksatomikevmeni
 
Etwinning project
Etwinning projectEtwinning project
Etwinning project
 
Presentation manaras nikolaos_M.E._2014
Presentation manaras nikolaos_M.E._2014Presentation manaras nikolaos_M.E._2014
Presentation manaras nikolaos_M.E._2014
 
Αποτίμηση σεναρίων
Αποτίμηση σεναρίωνΑποτίμηση σεναρίων
Αποτίμηση σεναρίων
 
μελετη περιπτωσης μικτης μαθησης κακαβελάκης θανάσης
μελετη περιπτωσης μικτης μαθησης κακαβελάκης θανάσηςμελετη περιπτωσης μικτης μαθησης κακαβελάκης θανάσης
μελετη περιπτωσης μικτης μαθησης κακαβελάκης θανάσης
 
Σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Αβράμη-Καστούδη
Σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Αβράμη-ΚαστούδηΣχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Αβράμη-Καστούδη
Σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Αβράμη-Καστούδη
 
Educ556 dl lms - edmodo
Educ556 dl   lms - edmodoEduc556 dl   lms - edmodo
Educ556 dl lms - edmodo
 
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςΣχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
 
τεχνολογία στο γυμνάσιο
τεχνολογία στο γυμνάσιοτεχνολογία στο γυμνάσιο
τεχνολογία στο γυμνάσιο
 
Educ 556-LMS-Edmodo
Educ 556-LMS-EdmodoEduc 556-LMS-Edmodo
Educ 556-LMS-Edmodo
 

Similar a σεναριο ιστοριας (2)

σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσσεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσTzaniEleni
 
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
Σενάριο 3  Β’ ΈκδοσηΣενάριο 3  Β’ Έκδοση
Σενάριο 3 Β’ Έκδοσηmakrib
 
Kapouniaridou maria
Kapouniaridou mariaKapouniaridou maria
Kapouniaridou mariamairitsa
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκοakoureli
 
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλον
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλονΣενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλον
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλονConstantina Kotsari
 
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...Vassiliki Yiannou
 
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟmono030156
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΚατερίνα Αθανασίου
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑpliakas
 
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣDimitra Stagia
 
σεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησσεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησpankatrisiosi
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησandreoutonia
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησmtzoumaneka
 
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτινεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτιakoureli
 
σεναριο
σεναριοσεναριο
σεναριοpliakas
 
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου ΕιρήνηΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνηrenatelis
 
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14litsa2
 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ELENIBRINIA1
 

Similar a σεναριο ιστοριας (2) (20)

σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσσεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
 
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
Σενάριο 3  Β’ ΈκδοσηΣενάριο 3  Β’ Έκδοση
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
 
Kapouniaridou maria
Kapouniaridou mariaKapouniaridou maria
Kapouniaridou maria
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
 
Perigrafi senariou
Perigrafi senariouPerigrafi senariou
Perigrafi senariou
 
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλον
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλονΣενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλον
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλον
 
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
 
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟ
 
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΗ ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
 
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
 
σεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησσεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησ
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
 
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτινεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
 
σεναριο
σεναριοσεναριο
σεναριο
 
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου ΕιρήνηΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
 
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
 

Más de ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ

μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείο
μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείομικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείο
μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείοΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ
 
μ - σενάριο στη νεοελληνική λογοτεχνία α γυμνασίου
μ - σενάριο στη νεοελληνική λογοτεχνία α γυμνασίουμ - σενάριο στη νεοελληνική λογοτεχνία α γυμνασίου
μ - σενάριο στη νεοελληνική λογοτεχνία α γυμνασίουΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ
 

Más de ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ (20)

Sinedria 3 sistada_1_diadrastikoi_pinakes_v2
Sinedria 3 sistada_1_diadrastikoi_pinakes_v2Sinedria 3 sistada_1_diadrastikoi_pinakes_v2
Sinedria 3 sistada_1_diadrastikoi_pinakes_v2
 
Sinedria11 sistada1 politeiotita
Sinedria11 sistada1 politeiotitaSinedria11 sistada1 politeiotita
Sinedria11 sistada1 politeiotita
 
Ppt7 concept maps_fin
Ppt7 concept maps_finPpt7 concept maps_fin
Ppt7 concept maps_fin
 
Sinedria 8 sistada_1_c_map_tools
Sinedria 8 sistada_1_c_map_toolsSinedria 8 sistada_1_c_map_tools
Sinedria 8 sistada_1_c_map_tools
 
Sinedria 8 sistada_1_c_map_tools
Sinedria 8 sistada_1_c_map_toolsSinedria 8 sistada_1_c_map_tools
Sinedria 8 sistada_1_c_map_tools
 
Sinedria 8 sistada_1_concept_mapping
Sinedria 8 sistada_1_concept_mappingSinedria 8 sistada_1_concept_mapping
Sinedria 8 sistada_1_concept_mapping
 
Sinedria 8 sistada_1_wikis
Sinedria 8 sistada_1_wikisSinedria 8 sistada_1_wikis
Sinedria 8 sistada_1_wikis
 
Parousiasi fotodentro sinedria6_sistada1_v2
Parousiasi fotodentro sinedria6_sistada1_v2Parousiasi fotodentro sinedria6_sistada1_v2
Parousiasi fotodentro sinedria6_sistada1_v2
 
Parousiasi apothetiria senarion_sinedria6_sistada1_v2
Parousiasi apothetiria senarion_sinedria6_sistada1_v2Parousiasi apothetiria senarion_sinedria6_sistada1_v2
Parousiasi apothetiria senarion_sinedria6_sistada1_v2
 
Sinedria 5 sistada_1_spreadsheets_v2
Sinedria 5 sistada_1_spreadsheets_v2Sinedria 5 sistada_1_spreadsheets_v2
Sinedria 5 sistada_1_spreadsheets_v2
 
Sinedria 5 sistada_1_word_processor_v2
Sinedria 5 sistada_1_word_processor_v2Sinedria 5 sistada_1_word_processor_v2
Sinedria 5 sistada_1_word_processor_v2
 
Sinedria 4 sistada_1_diadrastika_vivlia
Sinedria 4 sistada_1_diadrastika_vivliaSinedria 4 sistada_1_diadrastika_vivlia
Sinedria 4 sistada_1_diadrastika_vivlia
 
Sinedria 2 sistada_1_katigoriopoiisi_perivalonton_v2 (1)
Sinedria 2 sistada_1_katigoriopoiisi_perivalonton_v2 (1)Sinedria 2 sistada_1_katigoriopoiisi_perivalonton_v2 (1)
Sinedria 2 sistada_1_katigoriopoiisi_perivalonton_v2 (1)
 
Sinedria 1 sistada_1_moodle_v2
Sinedria 1 sistada_1_moodle_v2Sinedria 1 sistada_1_moodle_v2
Sinedria 1 sistada_1_moodle_v2
 
Sinedria1 sistada1 parousiasi_programmatos_v2
Sinedria1 sistada1 parousiasi_programmatos_v2Sinedria1 sistada1 parousiasi_programmatos_v2
Sinedria1 sistada1 parousiasi_programmatos_v2
 
Mesodiastima sunedries1 2_sistada1_v2
Mesodiastima sunedries1 2_sistada1_v2Mesodiastima sunedries1 2_sistada1_v2
Mesodiastima sunedries1 2_sistada1_v2
 
μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείο
μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείομικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείο
μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείο
 
μ - σενάριο στη νεοελληνική λογοτεχνία α γυμνασίου
μ - σενάριο στη νεοελληνική λογοτεχνία α γυμνασίουμ - σενάριο στη νεοελληνική λογοτεχνία α γυμνασίου
μ - σενάριο στη νεοελληνική λογοτεχνία α γυμνασίου
 
θεματα θεατρολογιας α τετραμηνου (3)
θεματα θεατρολογιας α τετραμηνου (3)θεματα θεατρολογιας α τετραμηνου (3)
θεματα θεατρολογιας α τετραμηνου (3)
 
Stripgenerator Κατασκευή comics
Stripgenerator Κατασκευή comicsStripgenerator Κατασκευή comics
Stripgenerator Κατασκευή comics
 

σεναριο ιστοριας (2)

  • 1. ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΠΛΑΣΤΟΥΡΓΟΥ ΤΙΤΛΟΣ: Ας ταξιδέψουμε στην Αθήνα του Περικλή • Βασική ιδέα: «Ο θεσμός των Λειτουργιών στην αρχαία Αθήνα και η σύνδεσή του με τη σύγχρονη εποχή» • Στοιχεία σεναρίου α)Τάξη: Α! Γυμνασίου β)Γνωστικό αντικείμενο: Ιστορία γ)Κεφ.Ε! «Η ΗΓΕΜΟΝΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ, Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ, ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ» (σελ 73,74) δ)Προβλεπόμενος χρόνος: 2 διδακτικές ώρες ε) Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Εργαστήριο Πληροφορικής. • Εργαλεία Σχολικό εγχειρίδιο Διαδίκτυο Φύλλα εργασίας Βιντεοπροβολέας • Στόχοι α) Μαθησιακοί - να γνωρίσουν τον θεσμό των λειτουργιών - να κατανοήσουν το φορολογικό σύστημα του Περικλή και να το συγκρίνουν με αυτό της σύγχρονης εποχής - να γίνουν ικανοί να κρίνουν το παρόν μέσα από το παρελθόν β) Διδακτικοί - να οργανώσουν ομάδες έρευνας και παρουσίασης - να κατανέμουν επιμέρους θέματα μέσα στην ομάδα - να αναπτύσσουν δεξιότητες συνεργασίας μέσα στην ομάδα τους καθώς και με τις άλλες ομάδες (ομαδοσυνεργατική μέθοδος) γ) Τεχνολογικοί - να πλοηγηθούν σε συγκεκριμένες σελίδες στο διαδίκτυο μέσω υπερσυνδέσεων στο PowerPoint και να συλλέξουν πληροφορίες για την εργασία τους - να δημιουργήσουν διαφάνειες όπου θα καταγράψουν τις απαντήσεις τους
  • 2. - να ενσωματώσουν πολυμεσικά εργαλεία στην παρουσίασή τους - να χειρίζονται το PowerPoint( προβολή διαφάνειας) • Προαπαιτούμενες γνώσεις α) μαθητών - Η κατανόηση του αντικειμένου από την προηγηθείσα διδασκαλία του μαθήματος - Η γνώση χειρισμού Η/Υ όσον αφορά σε κειμενογράφο , διαδίκτυο και προβολή διαφανειών β) καθηγητή - προετοιμασία και οργάνωση του υλικού που θα δοθεί προς διερεύνηση - εξοικείωση με Τ.Π.Ε (internet,word,powerpoint,μηχανές αναζήτησης) - ανανεωτική διάθεση • Προσδοκώμενη διαδικασία μάθησης Οι μαθητές από την διαδικασία αυτή θα: • δραστηριοποιηθούν στην διερευνητική μάθηση - ασκηθούν στη συνεργατική δράση - καλλιεργήσουν τις τεχνολογικές δεξιότητες στον Η/Υ - μάθουν να αξιολογούν τις πληροφορίες από το διαδίκτυο • Διδακτική διαδικασία Η διδακτική διαδικασία θα ολοκληρωθεί σε 2 φάσεις ως εξής: Α! Φάση: 1η διδακτική ώρα Θα γίνει παρουσίαση του μαθήματος με προβολή διαφανειών (PowerPoint) από την καθηγήτρια στο εργαστήριο Πληροφορικής. Οι μαθητές θα χωριστούν σε 4 ομάδες των 5 ατόμων. Η σύνθεση των ομάδων θα διατηρηθεί η ίδια μέχρι να ολοκληρωθεί η διδακτική διαδικασία. Κάθε ομάδα αναλαμβάνει ένα φύλλο εργασίας το οποίο είναι εγκατεστημένο στον Η/Υ και θα το συμπληρώσει συνεργατικά. Ένας μαθητής θα χειρίζεται τον Η/Υ (χειριστής),άλλος θα συντονίζει την διαδικασία(συντονιστής),ένας τρίτος θα καταγράφει word(γραμματέας) και όλοι μαζί θα διαμορφώνουν τις απαντήσεις. Η καθηγήτρια θα έχει ρόλο καθοδηγητικό, συμβουλευτικό όπου χρειάζεται, θα ελέγχει τις ομάδες ώστε να εργάζονται όλοι, παρακολουθώντας την πορεία των εργασιών. Β! Φάση:
  • 3. 2η διδακτική ώρα Οι μαθητές εργάζονται στις ίδιες ομάδες. Έχουν τα ίδια φύλλα εργασίας, ολοκληρώνουν τις απαντήσεις τους στο PowerPoint και παρουσιάζουν στην τάξη τις εργασίες τους, καταμερίζοντας μεταξύ τους τις απαντήσεις. Μετά την παρουσίαση κάθε ομάδα απαντά σε ερωτήματα και απορίες των υπόλοιπων μαθητών. • Αξιολόγηση Οι μαθητές αξιολογούνται με κριτήριο : - τη συμμετοχή τους στις συνεργατικές δραστηριότητες - την επάρκεια του κειμένου που θα παραδώσουν - την παρουσίαση που θα κάνουν • Κριτική Προσέγγιση (επέκταση σεναρίου) Διαθεματική προσέγγιση με το μάθημα της Κοινωνικής Αγωγής της Γ! γυμνασίου. Οι μαθητές αφού συμβουλευτούν το σχολικό εγχειρίδιο και συζητήσουν με τον διδάσκοντα το μάθημα καθηγητή θα γράψουν ένα κείμενο στον Η/ Υ που θα πραγματεύεται το θέμα: «ένας φορολογικός νόμος σήμερα», στους εξής άξονες: - πώς ψηφίζεται σήμερα ένας νόμος; - Πότε έχει ισχύ; - Σήμερα οι φόροι μετά την ψήφισή τους επιβάλλονται στους πλούσιους μόνο ή σε όλους τους πολίτες; - Είναι δίκαιη η επιβολή των φόρων;