1. CONTOH FORMAT RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
1. Mata pelajaran dan Kelas
2. Nilai / Tajuk
3. Masa
4. Standard pembelajaran ( Kod sahaja)
5. Objektif pembelajaran
6. Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran
7. Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan inovasi , keusahawanan dan TMK merupakan EMK yang diberi penekanan
dalam KSSR sedia ada seperti Bahasa , Sains dan Teknologi, Pendidikan Alam Sekitar,
Nilai Murni dan Patriotisme masih boleh diterapkan dalam pembelajaran dan pengajaran.
8. Bahan Bantu Mengajar
9. Penilaian pembelajaran dan pengajaran
10. Refleksi/ Impak :
i.
Nyatakan bilangan murid yang mencapai objektif pembelajaran dan pengajaran.
ii.
Tindakan susulan (pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)
1
2. FORMAT RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
1.
2.
3.
Mata Pelajaran dan Kelas
Nilai / tajuk
Masa
4.
Standard Pembelajaran
5.
Objektif Pembelajaran
:
Pendidikan Moral Tahun 3 Bestari
: Berterima kasih / Inilah Caranya!
: 10.40 -11.40 pagi (60 minit)
: 4.1.1, 4.1.2, 4.1.4
: Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat:
i. Menyatakan tiga cara memberi
penghargaan kepada warga
sekolah.
ii. Menyatakan tiga kepentingan memberi
penghargaan kepada
warga sekolah.
iii. Memberi satu penghargaan kepada warga
sekolah.
6.
Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran:
i.
Menjana idea beberapa cara memberi penghargaan
kepada warga sekolah
secara lisan
atau dengan menggunakan bahan.
ii. Sumbang saran berkaitan kepentingan memberi penghargaan kepada warga sekolah.
iii. Murid menghasilkan kad sempena Hari guru dengan menggunakan komputer.
7.
EMK:
i.
Kreativiti – menjana idea
ii.
TMK
- Menggunakan pemprosesan kata (MS Word)
8.
Bahan Bantu Belajar:
9.
Contoh Kad ucapan Hari guru, gambar hadiah, jambak bunga, lembaran kerja, gam
dan gunting.
Penilaian P dan P:
i.
Lembaran kerja (Padankan gambar dengan ucapan yang berkaitan dengan penghargaan)
ii. Kad
Hari Ibu/bapa yang dihasilkan oleh murid bagi menunjukkan cara memberi
penghargaan kepada warga sekolah.
10. Refleksi / Impak
i.
36 orang murid telah mencapai standard yang ditetapkan.
2
3. ii.
4 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan
datang.
(Nyatakan apa latihannya.)
Á¡¾¢Ã¢ ¿¡û À¡¼ìÌÈ¢ôÒ
1. À¡¼õ
/ ¬ñÎ
2. ¸Õ,¦¿È¢/ ¾¨ÄôÒ
3. §¿Ãõ
4. ¸üÈø ¾Ãõ ( ±ñ)
5. À¡¼§¿¡ì¸õ
6. ¸üÈø ¸üÀ¢ò¾ø ¿¼ÅÊ쨸
7. Å¢ÃÅ¢ÅÕõ ÜÚ¸û
•
¾¸Åø ¦¾¡¼÷Ò ¦¾¡Æ¢ø ÑðÀò ¾¢Èý,
Ó¨ÉôÒò¾¢Èý.
¬ì¸Óõ Òò¾¡ì¸Óõ, ¦¾¡Æ¢ø
8. À¢üÚò Ш½ô ¦À¡Õû
9. ¸üÈø ¸üÀ¢ò¾ø ( Á¾¢ôÀ£Î )
10. º¢ó¾¨É Á£ðº¢
i)
±ò¾¨É Á¡½Å÷¸û §¿¡ì¸ò¨¾ «¨¼ó¾É÷ ±ýÚ ±ýÚ ±Ø¾ §ÅñÎõ.
ii)
¦¾¡¼÷ ¿¼ÅÊ쨸 ( Ì¨È ¿£ì¸ø À¢üº¢ , ¾¢¼ôÀÎòÐõ À¢üº¢, ÅÇôÀÎòÐõ
À¢üº¢.)
3