1. KURSUS
: PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU (PPG) – PENGAJIAN SAINS
SUBJEK : KEMAHIRAN TUMPUAN DALAM SAINS ( 4MAT )
KOD
: BBR 36903
TUGASAN : LAPORAN KAEDAH MENGAJAR & CARA PENGGUNAAN BBM
NAMA PENSYARAH : EN. TAN KING HYIANG
NAMA AHLI
: YAP KIEN HUI
TAN SIEW PENG
LEO LI LI
LIM AI PING
2. LAM JIUN MEE
LAPORAN :KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Sebelum mengajar murid-murid Tahun 3 mata pelajaran Sains yang bertajuk Haiwan, guru telah menyediakan satu rancangan mengajar harian
yang berkaitan dengannya. ( Sila rujuk lampiran 1: Rancangan Mengajar Harian )
Selepas rancangan mengajar harian itu disiapkan, guru perlu menyediakan alat atau bahan bantu mengajar (ABBM) untuk menyempurnakan
proses pengajaran dan pembelajaran. ABBM yang digunakan oleh guru untuk menjalani P&p adalah seperti kad perkataan,gambar haiwan,
persembahan power- point dan lembaran kerja. ( Sila rujuk lampiran 2: Persediaan ABBM sebelum P&P )
Untuk memulakan pengajaran, guru telah menayangkan sebuah video klip yang berkaitan lagu “ gajah menari “ sebagai set induksi untuk
memperkenalkan tajuk pengajaran hari ini. Guru mengajar dengan strategi berpusatkan guru iaitu sementara menayangkan video klip sambil
mengimbas kembali bersama murid tentang pengajaran yang mereka belajari sebelum ini.
Dalam sesi penyampaian isi pengajaran, strategi berpusatkan guru dan strategi berpusatkan murid dijalankan dengan berpandukan Power Point
di dalam kelas. Guru menayangkan Power Point untuk mengajar sifat-sifat fizikal haiwan bagi memastikan murid-murid dapat mengenalpasti sifat
yang ada pada haiwan. Guru menyampaikan pengajaran dengan menanya beberapa soalan dan murid boleh menjawab dengan betul. Murid juga
dikehendaki untuk memadankan sifat fizikal haiwan dengan gambar haiwan.
Strategi berpusatkan murid lebih digalakkan untuk menjalankan aktiviti pengajaran dan pembelajaran. Oleh itu, guru membahagikan muridmurid menjadi 5 kumpulan untuk menjalankan aktiviti kumpulan. Setiap kumpulan akan diberikan gambar haiwan dan kad perkataan. Muridmurid perlu memadankan gambar haiwan dengan sifat-sifat fizikalnya. Pada akhirnya, wakil dari setiap kumpulan harus membentangkan hasil
kumpulan masing-masing pada kertas mahjong.
3. Melalui aktiviti kumpulan, murid-murid berpeluang menjalankan aktiviti dalam kumpulan. Pada akhir pelajaran, guru membuat rumusan
tentang pengajaran yang diajar dan mengagihkan lembaran kerja untuk disiapkan di rumah. Strategi berpusatkan bahan ini perlu dibuat
berdasarkan harga bahan-bahan yang dibekalkan dengan menggunakan kiraan wang yang melibatkan jumlah dan baki.
4.
5. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran : SAINS
Tarikh
Tingkatan/Kelas :
Bil. Pelajar : 35
3A
Tempat
: BILIK DARJAH
TAJUK
:
Masa
: 29/11/2013
: 8.00 A.M. -9.00 A.M.
HAIWAN
OBJEKTIF :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:
1. menyatakan ciri-ciri yang ada pada haiwan kepada rakan sekelas. ( Pelajar Imaginatif )
2. mengalisis sifat- sifat fizikal haiwan. ( Pelajar Analitik )
3. mengenal pasti sifat-sifat fizikal haiwan yang boleh didapati di Taman Sains. ( Pelajar Praktik )
6. 4. menyediakan laporan projek yang berkaitan dengan sifat-sifat fizikal haiwan. ( Pelajar Dinamik )
7. PENGETAHUAN SEDIA ADA
Murid mengenal pelbagai jenis haiwan .
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
Gambar haiwan( arnab, burung, kucing dan lipas), Benda Maujud ( ikan, kura-kura ) kad perkataan, , power point, lembaran
kerja
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN
1. Memastikan bahan-bahan yang dibekalkan kepada murid adalah mencukupi.
2. Memastikan keadaan kelas berada dalam keadaan konduksif dan selasa.
PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI
Bekerjasama, bersopan santun, kasih sayang
9. Masa
Isi Pelajaran
Hasil Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Catatan
Pembelajaran
8:00-8:02 Pengenalan/Pra Pengajaran :
Guru: Selamat pagi muridmurid. Apa khabar
semua?
Murid : Khabar baik, cikgu.
8:02-8:07 Set Induksi:
-Murid dapat menjawab
salam.
-Guru bertanyakan
khabar kepada
murid-murid.
-Murid menjawab salam.
Bersopan santun
10. Menyanyikan lagu “gajah
menari”
Guru: Murid-murid, mari
-Murid dapat menyatakan
-Guru menayangkan lirik
bahawa gajah haiwan
lagu melalui
liar.
Lirik lagu
komputer.
Gambar gajah
kita menyanyi lagu
sebelum kelas hari
ini bermula.
(Selepas menyanyi)
Guru: Adakah murid-
-Murid-murid
menyanyikan lagu.
-Guru mengemukakan
soalan.
murid pernah lihat
gajah dan adakah
gajah haiwan
-Murid menjawab soalan.
pelihara?
-guru menunjukkan
Murid: Pernah, gajah ialah
gambar haiwan .
Model Sistem 4MAT:
Pelajar
Imaginatif
dengan
pengalaman
maujud
boleh
menyatakan gajah ialah
haiwan peliharaan.
12. Guru: Murid-murid,
-Murid-murid dapat
terdapat lapan sifat
menyatakan sifat-sifat
fizikal utama yang
-Guru menunjukkan sifatsifat fizikal haiwan.
fizikal haiwan.
ada pada haiwan
-Guru melekatkan
yang perlu dipelajari
pada hari ini.
Sekarang, cikgu akan
menayangkan
power-point yang
berkaitan dengan
sifat-sifat fizikal
haiwan kepada
kamu. Murid –murid
sila memberikan
perhatian.
-Murid-murid dapat
membacakan sifat-sifat
gambar haiwan di
papan tulis.
fizikal haiwan.
-Guru mempamerkan kad
perkataan tentang
sifat-sifat fizikal
haiwan.
-Murid memadankan dan
menampalkan kad
Gambar haiwan
Kad perkataan
14. Guru : Murid-murid sila
duduk mengikut
- Murid dapat mengenali sifatsifat fizikal haiwan.
kumpulan masing-
-Murid dibahagikan
kepada beberapa
kumpulan.
masing. Cikgu akan
mengagihkan
gambar rajah
haiwan. Cuba kamu
memerhatikan
setiap sifai-sifat
fizikal yang ada
pada haiwan.
dengan tepat.
-Murid-murid
menyatakan nilai
yang perlu
diamalkan semasa
aktiviti kumpulan
dijalankan.
Murid-murid
dikehendaki
melabelkan sifatsifat fizikal haiwan
Nilai:
bekerjasa
ma
-Murid dapat melabelkan
sifat-sifat fizikal haiwan
Kad gambarajah
-Murid memerhati setiap
sifat fizikal yang
ada pada haiwan.
Model Sistem 4MAT :
Pelajar Praktik boleh
cuba sendiri untuk
melabelkan sifat fizikal
haiwan.
16. Guru: Apakah gambarajah
-Murid membuat pemerhatian -Guru menyediakan
haiwan yang kamu
untuk mengenalpasti
dapat?
empat stesyen.
sifat fizikal haiwan.
-Secara berkumpulan ,
Murid: ikan, burung, kurakura, kucing.
murid melawat ke
setiap stesen
mengikut giliran.
Guru: Apakah keputusan
yang kamu perolehi.
-Murid diminta
menuliskan nama
haiwan yang ada
mengikut setiap
(Setiap Wakil kumpulan
membentangkan
stesen.
Stesen A : Haiwan berkaki
Model Sistem 4MAT :
Pelajar Dinamik boleh
berkongsi idea hasil
kumpulan kepada rakan
sekelas.
18. Guru: Murid-murid, mari
Murid dapat mengingat
-Guru meminta murid
kita menyanyikan
kembali sifat-sifat fizikal
menyanyikan
semula lagu “ gajah
haiwan.
semula lagu “ gajah
menari” sebelum
menari”.
kelas pada hari ini
tamat.
-Murid-murid
menyanyikan lagu.
Guru: Bagus! Cikgu
mengedarkan
lembaran kerja
kepada kamu. kamu
perlu menyiapkan
lembaran kerja di
rumah dan jangan
lupa hantar pada
-Guru meminta murid
menyiapkan
lembaran kerja 2
dan lembaran kerja
3 di rumah dan
hantar pada