Rancangan pengajaran harian kemahiran hudup berasaskan tmk
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HUDUP BERASASKAN TMK
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Kehadiran :
Tingkatan : 2 Tarikh :
Bilangan Murid :
Masa : 80 minit
Tajuk/topik : 1.9 Masakan: c. Etika Makan
Pengetahuan Sedia Ada
(i) Murid mengetahui nilai kesopanan ketika menjamu selera melalui pengalaman
makan di rumah ataupun di tempat awam.
(ii) Murid mengetahui melelui pemerhatian di sekeliling ataupun melalui tontonan
televisyen bahawa terdapat perbezaan etika ketika makan di antara kaum.
Contohnya seperti jenis kutleri yang digunakan dan cara duduk di meja makan.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid akan dapat:
1 Menyebut dengan betul sekurang-kurangnya 10 contoh adab sopan ketika
makan.
2 Membanding beza ciri-ciri adab makan mengikut kaum.
3 Menyusun atur peranggu meja dengan betul dan sistematik setelah diberi
penerangan oleh guru.
KBKK : Menerangkan sebab, menjana idea, menghubungkait.
PENERAPAN NILAI: Teliti, kesopanan,hormat- menghormati,kerjasama, berani
TKP : Linguistik, interpersonal,intrapersonal
BBM : Bahan Maujud –peralatan peranggu meja
BBM : Perisian Ms Powerpoints, LCD, Tayangan Video
1
2. Langkah/Ma Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
sa
Set Induksi Pengenalan Murid diminta melihat video yang
(5 minit) etika makan menunjukkan sekumpulan orang Strategi:
yang makan dengan tidak sopan Berpusatkan
http://www.youtube.com/watch?v=jxMYcI bahan
ZstCk
Nilai murni:
teliti
Murid diminta menilai tentang etika
makan orang yang terdapat di dalam Kaedah
video tersebut mediatif:
Soal jawab
Murid ditanya beberapa soalan oleh
guru;
Adakah perlakuan ketika makan
yang ditunjukkan oleh video itu KBKK:
baik atau menjengkelkan? Menghubungk
ait
Adakah perlakuan tersebut baik
untuk diamalkan ketika makan di
rumah atau di tempat awam?
Apakah perlakuan yang baik
ketika makan?
Guru memberi respon terhadap
semua jawapan murid dan
mengaitkannya dengan topik
pelajaran pada hari ini iaitu “Etika
Makan”
Perkembang
an Definisi Etika Guru menerangkan maksud etika Kaedah:
Langkah 1 Makan makan menggunakan slide Penerangan
(5 minit) Sesuatu powerpoints.
perlakuan
yang Murid ditanya sebab kenapa perlu Kaedah :
beradab beradab ketika makan. soal jawab
dan Contoh: Menunjukkan peribadi, Nilai:
bersopan perilaku yang baik, menghormati Kesopanan
sewaktu orang lain.
makan
Guru memberi respon terhadap KBKK:
Dengan jawapan yang diberikan oleh murid. Menerangkan
mengamalk sebab
2
3. an etika
makan,
seseorang TKP:
dapat Verbal
mengelak Linguistik,
daripada Intrapersonal.
menyinggun
g perasaan
orang lain
ketika
menikmati
hidangan.
Langkah 2 Etika Makan
(10 minit) Duduk Murid ditanya apakah amalan baik Kaedah:
dengan yang dilakukan ketika di rumah di Soal jawab
selesa dan restoran atau kenduri.
rapatkan Contoh jawapan: Nilai:
kaki Tidak gelojoh , makan dengan Kesopanan
Jangan cermat
membongko BBM:
k-kan badan Guru memberi respon terhadap Perisian MS
dan jawapan yang diberikan oleh pelajar. Powerpoints
meletakkan
siku di atas Murid ditayangkan slide powerpoints
meja tentang adab ketika makan.
Duduk
bersimpuh
atau bersila
jika makan
secara adab
Melayu
Tunggu
semua
orang hadir
Langkah 3 Kelaziman Murid ditanya tentang perbandingan Kaedah :
(15 minit) Adab Makan kelaziman adab makan mengikut Soal jawab
Mengikut Kaum kaum
a. Melayu KBKK:
Mengguna Murid menjawab melalui Membanding
kan tangan, pengetahuan sedia ada. beza
bersila Contoh : Orang Cina menggunakan
penyepit manakala orang Melayu Nilai murni:
b. Cina menggunakan tangan. Menghormati
Menggunak Budaya lain
an penyepit, Guru memberi respon terhadap
3
4. meja bulat jawapan yang diberikan murid. Strategi:
Berpusatkan
c. India Murid ditayangkan slide ms pelajar
Menggunak powerpoints tentang perbandingan
an tangan, adab makan mengikut kaum.
bersila
Murid di soal mengenai kepentingan
d. Barat menghormati budaya kaum lain.
Makan di
meja
menggunak
an kutleri
mengikut
menu
Langkah 4 Peranggu Meja Aktiviti 1 BBM:
(20 minit) Peranggu meja Menyusun atur Alatan
ialah menyusun Guru memberikan setiap kumpulan peranggu meja
atur meja satu set alatan peranggu meja.
hidangan Strategi:
Murid diminta menyusun atur Konstruktif,
mengikut susunan peranggu meja berpusatkan
yang betul murid
Kumpulan yang terbaik akan Kaedah:
mendapat ganjaran Kerja
berkumpulan
Nilai:
Kerjasama
TKP:
Intrapersonal
Penutup Rmusan isi-isi Guru mendakan kuiz untuk menguji BBM:
(5 minit) penting kefahaman murid-murid Perisian ms
powerpoints
Kumpulan yang berjaya mendapat
markah yang tertinggi akan Nilai:
mendapat ganjaran Berani
TKP:
Intrapersonal
4