1. CONTOH RPH
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4
Kelas : 4 Murni
Masa : 8.30 – 9.30 pagi
Nilai Utama : Kepercayaan Kepada Tuhan
Nilai sampingan : Kerjasama, hormat-menghormati, toleransi
Tajuk : Amalan Beribadat Pelbagai Kaum di Malaysia
Standard Kandungan: Mengh ormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran
Standard Pembelajaran: 1.1.1, 1.1.2
Objektif Pembelajaran ( OP ): Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat;
Kognitif : 1. Menyenaraikan tiga amalan beribadat agama dan kepercayaan jiran.
2. Menerangkan cara menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan
kepercayaan jiran.
Afektif : Berbanga dan mempunyai parasaan ingin tahu tentang amalan beribadat
pelbagai agama di Malaysia.
Psikomotor : Simulasi cara menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan
EMK : Keusahawanan ( EK5 )
BBM : Komputer riba, lcd projektor, Alat – alat tulis
LANGKAH PDP:
LANGKAH/MASA AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN
PENGAJARAN (PDP) CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
· Cikgu masuk ke kelas dengan memakai
pakaian beribadat.
· Cikgu memperdengarkan cth (Azan,
Loceng)
· Guru mengaitkan aktiviti di atas dengan
tajuk pelajaran hari ini.
BBM: Pakaian
beribadat, CD
Langkah 1
(10 minit)
· Guru menayangkan gambar – gambar
tempat - tempat beribadat di Malaysia.
· Guru bersoal jawab dengan murid tentang
gambar di atas.
BBM: LCD
2. LANGKAH/MASA AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN
PENGAJARAN CATATAN
Langkah 2
(10minit)
· Guru menunjukkan tayangan video amalan
beribadat kaum di Malaysia.
· Guru bersoal jawab dengan murid tentang
paparan video tersebut.
CONTOH SOALAN:
1. Apakah yang kamu dapat lihat melalui
tayangan video sebentar tadi?
2. Apakah aktiviti yang dilakukan?
3. Apakah nilai yang diamalkan di dalam aktiviti
tersebut?
BBM: Video/LCD
EMK: EK5
OP : K
NILAI SAMPINGAN:
Kerajinan, baik hati,
bertanggung-jawab.
Langkah 3
(15 minit)
· Murid diminta menyenaraikan amalan
beribadat pelbagai agama dan
kepercayaan jiran secara berkumpulan
(peta pemikiran: peta buih)
· Murid membentangkan hasil kerja di
hadapan kelas.
BBM: Kad manila,
pen maker.
OP :K
EMK: EK5
Langkah 4
(15 minit)
· Murid diminta menerangkan cara
menghormati amalan beribadat pelbagai
agama dan kepercayaan jiran berdasarkan
video yang telah ditayangkan secara
individu dengan bimbingan guru.
· Murid menyatakan perasaan apabila
mereka dan jiran menghormati amalan
beribadat di kalangan mereka.
OP :K / A
BBM: Kad manila/
kertas mahjong
Penutup/
Rumusan:
(5 minit)
Kognitif:
Soal jawab tentang PDP/nilai yang telah dipelajari
pada hari ini.
Guru membuat rumusan tentang isi pelajaran hari
ini.
*Set Induksi & Penutup – 3 / 5 minit ( 30 / 60 minit PDP)
3. PENTAKSIRAN BERASASKAN SEKOLAH ( PBS )
SENARAI SEMAK
( B3D1E2 – N8, N11, N12 ) ( B4D1E3 – N8 )
Nama aktiviti : Gotong-royong
4. Tarikh : 18 September 2014
Masa : 8.30 – 9.30 pagi
Tandakan ( / ) pada nilai yang telah diamalkan oleh murid semasa aktiviti.
B3D1E2 – N11 B3D1E2 – N12 B3D1E2 – N8
B4D1E3 – N8
BIL NAMA MURID KERAJINAN KERJASAMA KEADILAN
1 TAN PEI LING / / /
2 SHARON KOH / / /
3 MEGAN KANG / /
4 TEY JIA HEE / / /
5 JOAN QUEK / / /
6 KERK GEK TING / /
7 DANESWARY / /
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tandatangan : ....................................................
NAMA PENTAKSIR : ANGELINE TAN
GURU PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4
*** CATATAN :
Bagi murid yang belum menguasai mana-mana nilai, murid ini boleh ditaksir dalam aktiviti
pdp yang akan datang berserta nilai-nilai baharu.