SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 11
PROIECT DIDACTIC
Profesor:Tudorache Niculina
Data:29.11.2010
Clasa: a-VIII-a
Disciplina :Lb.romana
Subiectul lectiei: Propozitia subordonata subiectiva
Tipul lectiei: de insusire de noi cunostinte
• Competente generale:
• 1.Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare
• 2.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise,in diferite
contexte de realizare ,cu scopuri diverse.
• Competente specifice:
• 1.4-sesizarea particularitatilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
• 4.2-utilizarea in redactarea unui text propriu a cunostintelor de morfosintaxa ,folosind adecvat
semnele ortografice si de punctuatie.
• Obiective operationale:
• 1.Cognitive
• La sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:
• O1-sa recunoasca propozitia subordonata subiectiva;
• O2-sa stie prin ce poate fi introdusa propozitia subiectiva;
• O3-sa induca din exemplificari punctuatia si topica acestei propozitii;
• O4-sa-si clarifice si sa-si adanceasca cunostintele despre verbele si expresiile impersonale.
• 2.Psihomotorii
• O5-sa sties a transforme un subiect in SB (expansiune) si invers (contragere);
• O6-sa construiasca fraze ce contin SB apartinand diverselor context lingvistice.
Strategia didactica:
• 1.Metode si procedee: conversatia,invatarea prin
descoperire,explicarea si demonstrarea materialului intuitive,analiza
sintactica a frazei,schema la table,lucrul cu manualul;
• 2.Forme de organizare a invatarii:activitatea frontal,alternative cu
activitatea independent individuala.
• 3.Resurse :capacitatile de invatare ale elevilor ;cunostintele lor
anterioare.
• 4.Materiale didactice:texte lingvistice,testul de evaluare formative
“Gasiti trei exemple de subiective in proverb si zicatori”.
• 5.Bibliografie: Manualul de lb.romana-clasa a-VIII-
a ,edit.Humanitas;
• Gramatica didactica a limbii romane cu notiuni de
fonetica si vocabulary-edit.Carminis
• Exercitii practice de lb.romana-clasa a-VIII-a –
edit.Paralela 45
• Introducere in metodica studierii limbii si literaturii
romane,Nicolae Eftenie-edit.Paralela 45
DESFASURAREA ACTIVITATII
• Organizarea clasei: absente,disciplina,pregatirea pentru lectie;elevii isi pregatesc caietele si
manualele.
• I.Actualizarea cunostintelor invatate anterior-atat pentru refixarea lor,cat si ca punct de
repornire pentru noile cunostinte.-10min.
• 1.Controlul caietelor de teme (cu observatii si aprecieri).
• 2.Subiectul-actualizare
• 3.Fraza formata prin coordonare si felul coordonatelor ;analiza unor exercitii din manual.
• II.Captarea atentiei elevilor pentru secventa didactica urmatoare .-10min.
• Se realizeaza printr-o conversatie pregatitoare:
• 1.Existenta raportului de subordonare in fraza.
• 2.Definitia propozitiei principale ,a propozitiei secundare (subordonata),a propozitiei regent.
• 3.Partile propozitiei : subiect,predicat,atribut,complement,care devin in fraza
subiective,predicative,atributive,completive directe si indirecte sau circumstantiale ; ele indeplin
esc in fraza functia pe care o au in propozitie partile sintactice corespunzatoare.Intrebarile la car
e raspund propozitiile subordonate sunt intrebarile la care raspund partile respective de propoziti
e.
• 4.Scurta revenire asupra expresiilor verbale impersonale (e bine,e usor,e posibil,cu forme
diferite:ar fi bine,nu e usor etc.),asupra verbelor reflexive impersonale (se spune,s-ar fi spus,nu s-
a spus,se aude etc.).
• III.Anuntarea subiectului lectiei si a
obiectivelor operationale.-1min.
• Propozitia subordonata subiectiva si
anuntarea obiectivelor operationale
mentionate.
• IV.Prezentarea sarcinilor de
invatare.-3min.
• Se scriu pe table cateva exemple ,urmand
ca elevii sa le analizeze cf.unei scheme ใ
V.Conducerea invatarii si
dobandirea de noi cunostinte .-1
5 min.
• 1.Elevii sunt solicitati sa analizeze fraผele
cf.schemei date.
Fraze cu propozitii
subiective
Prin ce este exprimat
predicatul din regenta
Prin ce sunt introduse
propoztiile in fraza
subiective1.Cine nu
lucreaza/cu lipsa ierne
aza.2.Cei ce iau
notite/sunt atenti.3.Ar f
i pacat /sa piara un vit
eaz ca tine.Crud e /ca
nd intra prin stejari n
apraznica secure.4.Se
cuvine /sa fim apreciat
i.Se vede /ca ai repeta
t lectia.5.Fireste/ ca lu
crurile se vor schimb
a.
Verb la mod personal
Verb copulative+Np
Expresie verbal
impersonala
Expresie verbal
impersonala
Verb reflexive
impersonal
Verb reflexive
impersonal
Adverb predicativ
Cine
Cei ce
sa
cand
sa
ca
ca
2.Pentru echivalenta dintre subiect si subiectiva ,pe doua grupe,prin
activitatea independent individuala,elevii vor efectua operatia de expan
diune pe urmatoarele texte:
• GRUPA A
• Harnicul departe ajunge. Cine se scoala de dimineata/departe ajunge.
• Pisoii mananca soareci. Ce se naste din pisica /soareci mananca.
• Ii place cartea. II place/ sa invete.
GRUPA B
• Nu se stie nimic despre el. Nu se stie /daca mai traieste.
• “E usor a scrie versuri.”(M.Eminescu) E usor /sa scrii versuri.
• “E cam greu de calatorit singur.”(I.Creanga) E cam greu/sa calatoresti singur.
• 3.Definitie:Propozitia care indeplineste functia de subiect al altei
propozitii se numeste SB.
• Precizare:SB,desi corespunde unei parti principale a propozitiei,totusi
este o propozitie subordonata,deoarece se introduce in fraza ,ca si cel
elalte subordonate ,prin pronume relative sau nehotarate ,prin adverbe
relative sau prin conjunctii.
• 4.Impreuna cu elevii vom realize o schema recapitulative privind SB.
Precizare : SB asezata inaintea regentei se desparte totdeauna prin
virgula daca este reluata in regent printr-un pronume demonstrative: Ci
ne nu respect ape altii,/acela nu merita/sa fie respectat.
Functia Regentul Cuvintele prin
care e introdusa
SB
Topica Punctuatia
Subiectul
regentei
Predicat exprimat
prin verbe
personaleใPredicat
exprimat prin verbe r
eflexive impersonale
:verbe
pasive,folosite ca im
personale (este scri
s,este dat,se poate
etc.);expresii verbal
e impersonale ;adve
rbe sau locutiuni ver
bale predicative.
Pronume
relative-interogati
ve(cine,care,ce,c
el,ce,ceeace)sau
pronume
nehotarate
(oricine,fiecare).
Adverbe relative (
unde ,cand,cum)
sau prin conjunct
ii subordonatoare
(ca,sa,ca…sa,da
ca,de)
De regula
stau
inaintea reg
entei.Dupa r
egenta
Nu se
despart de
regent prin
virgule (ca
si
subiectul).
• VI.Asigurarea feedbackului-5min.
• Se realizeaza pe parcursul conducerii invatarii,intarirea facandu-se
treptat ,prin aprecieri verbale(E bine!,Corect! Da) etc. In limita timpu
lui,dictam urmatoarele fraze pt. ca elevii sa recunoasca in ele astfel
de propozitii:
• “Iar pe la noi ,cine are bani bea si mananca ,iara cine nu,se
uita.”(I.Creanga)
• “Si asa ,in aceasta dumbrava frumoasa ,s-a zvonit ca se afla o zana
de o rara frumusete,cu ochii albastri si cu parul de
foc.” (M.Sadoveanu)
• VII.Evaluare formativa-5min.
• Activitate independent –elevii vor incepe in clasa analiza sintactica a
urmatoarelor fraze pe schema:
• Propozitie subiectiva;
• De ce verbe din regent sunt cerute;
• Unde sunt asezate fata de regent ;
• Cu ce pronume,adverb relative sau conjunctie sunt legate de
regent.(Daca exercitiul nu poate fi incheiat in clasa ,va fi continuat
acasa).
• “Se vede ca mintea ta e in carti si in slove…”(M.Sadoveanu)
• “Era prea crud ceea ce vedeau.”(Gala Galaction)
• “Ti-ar fi placut sa ma omori!”(I.L.Caragiale)
• Nu e bine cum zice el.
• “Ce tie nu-ti place ,altuia nu-I face.”(Folclor)
• VIII.Asigurarea retentiei si a transferului-1min.
• Se da activitate independent acasa realizarea unei compuneri
gramaticale in care sa apara SB realizate cf.tabelului prezentat (r
egent si cuvintele prin care sunt introduse in fraza).
Proiect didactic

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

133278699-Proiect-de-Lectie-HOLOCAUST.doc
133278699-Proiect-de-Lectie-HOLOCAUST.doc133278699-Proiect-de-Lectie-HOLOCAUST.doc
133278699-Proiect-de-Lectie-HOLOCAUST.docMawaTataru1
 
Holocaustul - moment de rememorare a istoriei
Holocaustul - moment de rememorare a istorieiHolocaustul - moment de rememorare a istoriei
Holocaustul - moment de rememorare a istorieiCristian Ghinghes
 
Regina Maria Romania
Regina Maria RomaniaRegina Maria Romania
Regina Maria RomaniaMcGogoo
 
Evaluarea criterială prin descriptori
Evaluarea criterială prin descriptoriEvaluarea criterială prin descriptori
Evaluarea criterială prin descriptoriDaniela Munca-Aftenev
 
„Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
 „Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu „Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
„Managementul clasei de elevi”, Tatiana LunguDaniela Munca-Aftenev
 
Profesorul de succes 64p
Profesorul de succes 64pProfesorul de succes 64p
Profesorul de succes 64pElena Covalciuc
 
"Amintiri din copilărie", de Ion Creangă
"Amintiri din copilărie", de Ion Creangă"Amintiri din copilărie", de Ion Creangă
"Amintiri din copilărie", de Ion Creangărotardorina
 
Proces verbal nr. 2 din 12.04.2013
Proces verbal nr. 2 din 12.04.2013Proces verbal nr. 2 din 12.04.2013
Proces verbal nr. 2 din 12.04.2013Buzila Rodica
 
Acordarea primului ajutor medical
Acordarea primului ajutor medicalAcordarea primului ajutor medical
Acordarea primului ajutor medicalLaurentiu Calancea
 
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sinteticaCls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sinteticaLarisa Naidin
 
1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-a
1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-a1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-a
1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-agimnaziulLarga
 
- Biblioteca şcolară – centrul comunităţii şcolare
-	Biblioteca şcolară – centrul comunităţii şcolare-	Biblioteca şcolară – centrul comunităţii şcolare
- Biblioteca şcolară – centrul comunităţii şcolareAsociatia Bibliotecarilor RM
 
Cum formulăm obiectivele SMART pentru produsul de atestare.pptx
Cum formulăm obiectivele SMART pentru produsul de atestare.pptxCum formulăm obiectivele SMART pentru produsul de atestare.pptx
Cum formulăm obiectivele SMART pentru produsul de atestare.pptxDaniela Munca-Aftenev
 
Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)Mary Dulits
 

La actualidad más candente (20)

133278699-Proiect-de-Lectie-HOLOCAUST.doc
133278699-Proiect-de-Lectie-HOLOCAUST.doc133278699-Proiect-de-Lectie-HOLOCAUST.doc
133278699-Proiect-de-Lectie-HOLOCAUST.doc
 
Holocaustul - moment de rememorare a istoriei
Holocaustul - moment de rememorare a istorieiHolocaustul - moment de rememorare a istoriei
Holocaustul - moment de rememorare a istoriei
 
Experienţe de promovare a cărţii şi lecturii
Experienţe de promovare a cărţii şi lecturiiExperienţe de promovare a cărţii şi lecturii
Experienţe de promovare a cărţii şi lecturii
 
Regina Maria Romania
Regina Maria RomaniaRegina Maria Romania
Regina Maria Romania
 
Evaluarea criterială prin descriptori
Evaluarea criterială prin descriptoriEvaluarea criterială prin descriptori
Evaluarea criterială prin descriptori
 
„Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
 „Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu „Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
„Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
 
Proiect didactic
Proiect didactic Proiect didactic
Proiect didactic
 
Proiectarea didactica
Proiectarea didacticaProiectarea didactica
Proiectarea didactica
 
Profesorul de succes 64p
Profesorul de succes 64pProfesorul de succes 64p
Profesorul de succes 64p
 
Grigore Vieru
Grigore  VieruGrigore  Vieru
Grigore Vieru
 
Alois ghergut psihopedagogie
Alois ghergut psihopedagogieAlois ghergut psihopedagogie
Alois ghergut psihopedagogie
 
"Amintiri din copilărie", de Ion Creangă
"Amintiri din copilărie", de Ion Creangă"Amintiri din copilărie", de Ion Creangă
"Amintiri din copilărie", de Ion Creangă
 
Proces verbal nr. 2 din 12.04.2013
Proces verbal nr. 2 din 12.04.2013Proces verbal nr. 2 din 12.04.2013
Proces verbal nr. 2 din 12.04.2013
 
Acordarea primului ajutor medical
Acordarea primului ajutor medicalAcordarea primului ajutor medical
Acordarea primului ajutor medical
 
Proiect de grup
Proiect de grupProiect de grup
Proiect de grup
 
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sinteticaCls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
 
1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-a
1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-a1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-a
1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-a
 
- Biblioteca şcolară – centrul comunităţii şcolare
-	Biblioteca şcolară – centrul comunităţii şcolare-	Biblioteca şcolară – centrul comunităţii şcolare
- Biblioteca şcolară – centrul comunităţii şcolare
 
Cum formulăm obiectivele SMART pentru produsul de atestare.pptx
Cum formulăm obiectivele SMART pentru produsul de atestare.pptxCum formulăm obiectivele SMART pentru produsul de atestare.pptx
Cum formulăm obiectivele SMART pentru produsul de atestare.pptx
 
Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)
 

Destacado

Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic cpetrea
 
Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectieeconsiliere
 
14. Proiectarea Activitatiilor Didactice
14. Proiectarea Activitatiilor Didactice14. Proiectarea Activitatiilor Didactice
14. Proiectarea Activitatiilor Didacticeanamaria89
 
Proiect lectie deschisa
Proiect lectie deschisaProiect lectie deschisa
Proiect lectie deschisaTundeLaudat
 
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013rodicadaniela38
 
Obiective operationale
Obiective operationaleObiective operationale
Obiective operationaleeconsiliere
 
Asa Ceva Numai In Vise Vezi
Asa Ceva Numai In Vise VeziAsa Ceva Numai In Vise Vezi
Asa Ceva Numai In Vise Vezicaraman livia
 
Test sintaxa frazei
Test sintaxa frazeiTest sintaxa frazei
Test sintaxa frazeiadinam77
 
Proiect didactic verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic verbul - cls. a VI-a Calin Popet
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didacticnasy1985
 
Jocurididacticematematice grupapregatitoare
Jocurididacticematematice grupapregatitoareJocurididacticematematice grupapregatitoare
Jocurididacticematematice grupapregatitoareAdella Ada
 
Activitate integrata pe o zi povesti
Activitate integrata pe o zi  povestiActivitate integrata pe o zi  povesti
Activitate integrata pe o zi povestiMan Luc
 

Destacado (20)

Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectie
 
Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic
 
Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectie
 
14. Proiectarea Activitatiilor Didactice
14. Proiectarea Activitatiilor Didactice14. Proiectarea Activitatiilor Didactice
14. Proiectarea Activitatiilor Didactice
 
Proiect lectie deschisa
Proiect lectie deschisaProiect lectie deschisa
Proiect lectie deschisa
 
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013
 
Proiect lectie
Proiect lectieProiect lectie
Proiect lectie
 
Obiective operationale
Obiective operationaleObiective operationale
Obiective operationale
 
Proiecteinspectie
ProiecteinspectieProiecteinspectie
Proiecteinspectie
 
Referat cerc pedagogic, 2013
Referat cerc pedagogic, 2013Referat cerc pedagogic, 2013
Referat cerc pedagogic, 2013
 
Asa Ceva Numai In Vise Vezi
Asa Ceva Numai In Vise VeziAsa Ceva Numai In Vise Vezi
Asa Ceva Numai In Vise Vezi
 
Proiect La Cl 8 A
Proiect La Cl 8 AProiect La Cl 8 A
Proiect La Cl 8 A
 
Test sintaxa frazei
Test sintaxa frazeiTest sintaxa frazei
Test sintaxa frazei
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
 
Proiect didactic verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic verbul - cls. a VI-a
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
 
0 veronica comisia_metodica
0 veronica comisia_metodica0 veronica comisia_metodica
0 veronica comisia_metodica
 
Jocurididacticematematice grupapregatitoare
Jocurididacticematematice grupapregatitoareJocurididacticematematice grupapregatitoare
Jocurididacticematematice grupapregatitoare
 
Activitate integrata pe o zi povesti
Activitate integrata pe o zi  povestiActivitate integrata pe o zi  povesti
Activitate integrata pe o zi povesti
 
In lumea povestilor
In lumea povestilorIn lumea povestilor
In lumea povestilor
 

Similar a Proiect didactic

Dezvoltarea limbajului
Dezvoltarea limbajului Dezvoltarea limbajului
Dezvoltarea limbajului Livia Dobrescu
 
Proiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandezaProiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandezaadelina245
 
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docxPROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docxOrtenzia Gotcu
 
Plan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizarePlan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizareAndreea Ilie
 
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecataOptional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecataClaudia Draghici
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiulbongojazmin
 
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)Calin Popet
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare Daniela Munca-Aftenev
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareAbordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareStella Grama
 
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxplan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxArianaGrecu
 
Ii florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_opti
Ii  florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_optiIi  florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_opti
Ii florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_optiLucia Botici
 
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficienta
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare EficientaMetode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficienta
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficientaanamaria89
 
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficienta
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare EficientaMetode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficienta
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficientaanamaria89
 
5 rm g_2018_mold
5 rm g_2018_mold5 rm g_2018_mold
5 rm g_2018_mold4book
 
Organ. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docxOrgan. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docxNicolaeCuciuc
 

Similar a Proiect didactic (20)

Dezvoltarea limbajului
Dezvoltarea limbajului Dezvoltarea limbajului
Dezvoltarea limbajului
 
Proiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandezaProiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandeza
 
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docxPROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docx
 
Plan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizarePlan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizare
 
A4 - FISA 4
A4 - FISA 4A4 - FISA 4
A4 - FISA 4
 
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecataOptional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
 
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)
 
Medierea
Medierea Medierea
Medierea
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareAbordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
 
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxplan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
 
Ii florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_opti
Ii  florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_optiIi  florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_opti
Ii florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_opti
 
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficienta
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare EficientaMetode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficienta
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficienta
 
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficienta
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare EficientaMetode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficienta
Metode Si Tehnici De Munca Intelectuala Si Invatare Eficienta
 
Medierea, Formare Curriculum 2019
Medierea, Formare Curriculum 2019Medierea, Formare Curriculum 2019
Medierea, Formare Curriculum 2019
 
5 rm g_2018_mold
5 rm g_2018_mold5 rm g_2018_mold
5 rm g_2018_mold
 
Organ. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docxOrgan. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docx
 
Proiectul didactic
Proiectul didactic Proiectul didactic
Proiectul didactic
 

Más de niculina florenta tudorache (15)

Rezultate evaluarea nationala2011
Rezultate evaluarea nationala2011Rezultate evaluarea nationala2011
Rezultate evaluarea nationala2011
 
Pictures
PicturesPictures
Pictures
 
Vreau sa iau o decizie!
Vreau sa iau o decizie!Vreau sa iau o decizie!
Vreau sa iau o decizie!
 
Teste pregatire suplimentara in vacanta de primavara
Teste  pregatire suplimentara in vacanta de primavaraTeste  pregatire suplimentara in vacanta de primavara
Teste pregatire suplimentara in vacanta de primavara
 
Evaluarea nationala 2011
Evaluarea nationala  2011Evaluarea nationala  2011
Evaluarea nationala 2011
 
2 martie 2011
2 martie 20112 martie 2011
2 martie 2011
 
Rezultate simulare 2 martie 2011
Rezultate simulare  2 martie 2011Rezultate simulare  2 martie 2011
Rezultate simulare 2 martie 2011
 
Caragiale cont
Caragiale contCaragiale cont
Caragiale cont
 
Construirea respectului de sine
Construirea respectului de sineConstruirea respectului de sine
Construirea respectului de sine
 
Mihai eminescu
Mihai eminescuMihai eminescu
Mihai eminescu
 
Utilizarea noilor tehnologii în educaţie
Utilizarea noilor tehnologii în educaţieUtilizarea noilor tehnologii în educaţie
Utilizarea noilor tehnologii în educaţie
 
Ziua educatiei
Ziua educatieiZiua educatiei
Ziua educatiei
 
Activitati extra scolare
Activitati extra scolareActivitati extra scolare
Activitati extra scolare
 
Scoala cu clasele i viii t
Scoala cu clasele i viii tScoala cu clasele i viii t
Scoala cu clasele i viii t
 
Scoala cu clasele i viii t
Scoala cu clasele i viii tScoala cu clasele i viii t
Scoala cu clasele i viii t
 

Proiect didactic

  • 1. PROIECT DIDACTIC Profesor:Tudorache Niculina Data:29.11.2010 Clasa: a-VIII-a Disciplina :Lb.romana Subiectul lectiei: Propozitia subordonata subiectiva Tipul lectiei: de insusire de noi cunostinte
  • 2. • Competente generale: • 1.Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare • 2.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise,in diferite contexte de realizare ,cu scopuri diverse. • Competente specifice: • 1.4-sesizarea particularitatilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat; • 4.2-utilizarea in redactarea unui text propriu a cunostintelor de morfosintaxa ,folosind adecvat semnele ortografice si de punctuatie. • Obiective operationale: • 1.Cognitive • La sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili: • O1-sa recunoasca propozitia subordonata subiectiva; • O2-sa stie prin ce poate fi introdusa propozitia subiectiva; • O3-sa induca din exemplificari punctuatia si topica acestei propozitii; • O4-sa-si clarifice si sa-si adanceasca cunostintele despre verbele si expresiile impersonale. • 2.Psihomotorii • O5-sa sties a transforme un subiect in SB (expansiune) si invers (contragere); • O6-sa construiasca fraze ce contin SB apartinand diverselor context lingvistice.
  • 3. Strategia didactica: • 1.Metode si procedee: conversatia,invatarea prin descoperire,explicarea si demonstrarea materialului intuitive,analiza sintactica a frazei,schema la table,lucrul cu manualul; • 2.Forme de organizare a invatarii:activitatea frontal,alternative cu activitatea independent individuala. • 3.Resurse :capacitatile de invatare ale elevilor ;cunostintele lor anterioare. • 4.Materiale didactice:texte lingvistice,testul de evaluare formative “Gasiti trei exemple de subiective in proverb si zicatori”. • 5.Bibliografie: Manualul de lb.romana-clasa a-VIII- a ,edit.Humanitas; • Gramatica didactica a limbii romane cu notiuni de fonetica si vocabulary-edit.Carminis • Exercitii practice de lb.romana-clasa a-VIII-a – edit.Paralela 45 • Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane,Nicolae Eftenie-edit.Paralela 45
  • 4. DESFASURAREA ACTIVITATII • Organizarea clasei: absente,disciplina,pregatirea pentru lectie;elevii isi pregatesc caietele si manualele. • I.Actualizarea cunostintelor invatate anterior-atat pentru refixarea lor,cat si ca punct de repornire pentru noile cunostinte.-10min. • 1.Controlul caietelor de teme (cu observatii si aprecieri). • 2.Subiectul-actualizare • 3.Fraza formata prin coordonare si felul coordonatelor ;analiza unor exercitii din manual. • II.Captarea atentiei elevilor pentru secventa didactica urmatoare .-10min. • Se realizeaza printr-o conversatie pregatitoare: • 1.Existenta raportului de subordonare in fraza. • 2.Definitia propozitiei principale ,a propozitiei secundare (subordonata),a propozitiei regent. • 3.Partile propozitiei : subiect,predicat,atribut,complement,care devin in fraza subiective,predicative,atributive,completive directe si indirecte sau circumstantiale ; ele indeplin esc in fraza functia pe care o au in propozitie partile sintactice corespunzatoare.Intrebarile la car e raspund propozitiile subordonate sunt intrebarile la care raspund partile respective de propoziti e. • 4.Scurta revenire asupra expresiilor verbale impersonale (e bine,e usor,e posibil,cu forme diferite:ar fi bine,nu e usor etc.),asupra verbelor reflexive impersonale (se spune,s-ar fi spus,nu s- a spus,se aude etc.).
  • 5. • III.Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale.-1min. • Propozitia subordonata subiectiva si anuntarea obiectivelor operationale mentionate. • IV.Prezentarea sarcinilor de invatare.-3min. • Se scriu pe table cateva exemple ,urmand ca elevii sa le analizeze cf.unei scheme ใ
  • 6. V.Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte .-1 5 min. • 1.Elevii sunt solicitati sa analizeze fraผele cf.schemei date. Fraze cu propozitii subiective Prin ce este exprimat predicatul din regenta Prin ce sunt introduse propoztiile in fraza subiective1.Cine nu lucreaza/cu lipsa ierne aza.2.Cei ce iau notite/sunt atenti.3.Ar f i pacat /sa piara un vit eaz ca tine.Crud e /ca nd intra prin stejari n apraznica secure.4.Se cuvine /sa fim apreciat i.Se vede /ca ai repeta t lectia.5.Fireste/ ca lu crurile se vor schimb a. Verb la mod personal Verb copulative+Np Expresie verbal impersonala Expresie verbal impersonala Verb reflexive impersonal Verb reflexive impersonal Adverb predicativ Cine Cei ce sa cand sa ca ca
  • 7. 2.Pentru echivalenta dintre subiect si subiectiva ,pe doua grupe,prin activitatea independent individuala,elevii vor efectua operatia de expan diune pe urmatoarele texte: • GRUPA A • Harnicul departe ajunge. Cine se scoala de dimineata/departe ajunge. • Pisoii mananca soareci. Ce se naste din pisica /soareci mananca. • Ii place cartea. II place/ sa invete. GRUPA B • Nu se stie nimic despre el. Nu se stie /daca mai traieste. • “E usor a scrie versuri.”(M.Eminescu) E usor /sa scrii versuri. • “E cam greu de calatorit singur.”(I.Creanga) E cam greu/sa calatoresti singur. • 3.Definitie:Propozitia care indeplineste functia de subiect al altei propozitii se numeste SB. • Precizare:SB,desi corespunde unei parti principale a propozitiei,totusi este o propozitie subordonata,deoarece se introduce in fraza ,ca si cel elalte subordonate ,prin pronume relative sau nehotarate ,prin adverbe relative sau prin conjunctii. • 4.Impreuna cu elevii vom realize o schema recapitulative privind SB.
  • 8. Precizare : SB asezata inaintea regentei se desparte totdeauna prin virgula daca este reluata in regent printr-un pronume demonstrative: Ci ne nu respect ape altii,/acela nu merita/sa fie respectat. Functia Regentul Cuvintele prin care e introdusa SB Topica Punctuatia Subiectul regentei Predicat exprimat prin verbe personaleใPredicat exprimat prin verbe r eflexive impersonale :verbe pasive,folosite ca im personale (este scri s,este dat,se poate etc.);expresii verbal e impersonale ;adve rbe sau locutiuni ver bale predicative. Pronume relative-interogati ve(cine,care,ce,c el,ce,ceeace)sau pronume nehotarate (oricine,fiecare). Adverbe relative ( unde ,cand,cum) sau prin conjunct ii subordonatoare (ca,sa,ca…sa,da ca,de) De regula stau inaintea reg entei.Dupa r egenta Nu se despart de regent prin virgule (ca si subiectul).
  • 9. • VI.Asigurarea feedbackului-5min. • Se realizeaza pe parcursul conducerii invatarii,intarirea facandu-se treptat ,prin aprecieri verbale(E bine!,Corect! Da) etc. In limita timpu lui,dictam urmatoarele fraze pt. ca elevii sa recunoasca in ele astfel de propozitii: • “Iar pe la noi ,cine are bani bea si mananca ,iara cine nu,se uita.”(I.Creanga) • “Si asa ,in aceasta dumbrava frumoasa ,s-a zvonit ca se afla o zana de o rara frumusete,cu ochii albastri si cu parul de foc.” (M.Sadoveanu) • VII.Evaluare formativa-5min. • Activitate independent –elevii vor incepe in clasa analiza sintactica a urmatoarelor fraze pe schema: • Propozitie subiectiva; • De ce verbe din regent sunt cerute; • Unde sunt asezate fata de regent ;
  • 10. • Cu ce pronume,adverb relative sau conjunctie sunt legate de regent.(Daca exercitiul nu poate fi incheiat in clasa ,va fi continuat acasa). • “Se vede ca mintea ta e in carti si in slove…”(M.Sadoveanu) • “Era prea crud ceea ce vedeau.”(Gala Galaction) • “Ti-ar fi placut sa ma omori!”(I.L.Caragiale) • Nu e bine cum zice el. • “Ce tie nu-ti place ,altuia nu-I face.”(Folclor) • VIII.Asigurarea retentiei si a transferului-1min. • Se da activitate independent acasa realizarea unei compuneri gramaticale in care sa apara SB realizate cf.tabelului prezentat (r egent si cuvintele prin care sunt introduse in fraza).