ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΠΑΛΑ, εργασία για την οπαδική βία
σχέδιο μαθήματος για το σχεδιασμό γεωμετρικών σχημάτων
1. Σχέδιο Μαθήµατος
∆ιδακτική ενότητα: Σχεδιασµός απλών γεωµετρικών σχηµάτων µε τη Logo στο περιβάλλον του
χελωνόκοσµου
Μάθηµα: Πληροφορική
Τάξη: Γ’ Γυµνασίου
Γνωστικό υπόβαθρο
Στην προηγούµενη διδακτική ώρα
Οι µαθητές εξοικειώθηκαν µε το περιβάλλον του χελωνόκοσµου και χρησιµοποίησαν την
εντολή εµφάνισης Τύπωσε για να εµφανίσουν αλφαριθµητικά, αριθµούς και αποτελέσµατα
αριθµητικών πράξεων
Έγινε µια σύντοµη παρουσίαση των βασικών εντολών σχεδιασµού (µπροστά, δεξιά, πίσω,
αριστερά) και οι µαθητές πειραµατίστηκαν µε αυτές.
Γενικός διδακτικός σκοπός του µαθήµατος
Να µυηθούν οι µαθητές στη σχεδίαση γεωµετρικών σχηµάτων µε τη Logo στο περιβάλλον του χε-
λωνόκοσµου.
Ειδικοί στόχοι του µαθήµατος
Μετά το τέλος του µαθήµατος οι µαθητές θα πρέπει να είναι ικανοί στο περιβάλλον του χελωνό-
κοσµου :
• να εξηγούν τι κάνουν οι βασικές εντολές σχεδιασµού της Logo (µπροστά, πίσω, δεξιά, αριστε-
ρά, στυλόκάτω, στυλόπάνω, σβήσεγραφικά, δείξεχελώνα, κρύψεχελώνα)
• να σχεδιάζουν απλά γεωµετρικά σχήµατα (π.χ. παραλληλόγραµµο, τρίγωνο) µε τη Logo
• να αναγνωρίζουν τι σχεδιάζει ένα σύνολο εντολών σχεδιασµού της Logo, όταν τους δοθούν οι
εντολές και πιθανά σχήµατα.
Εκτίµηση των γνωστικών δυσκολιών των µαθητών: προϋπάρχουσες ιδέες και βασικές παρα-
νοήσεις
Μερικοί µαθητές δυσκολεύονται µε τις µοίρες στις εντολές αριστερά και δεξιά και µεταφέρουν
τυχόν δυσκολίες τους από το µάθηµα της Γεωµετρίας.
∆ιδακτικές τεχνικές
Εισήγηση, Επίδειξη, Ερωταποκρίσεις, Πρακτική άσκηση σε οµάδες
Σχέδιο µαθήµατος της Αλεξούδα Γεωργίας
2. Μέσα
Βιντεοπροβολέας, Η/Υ, λογισµικό χελωνόκοσµος
Εκτιµώµενη διάρκεια: Μία (1) διδακτική ώρα
Πορεία µαθήµατος (Στάδια)
Στάδιο 1ο: Εισαγωγή (2’)
Σύνδεση µε το προηγούµενο µάθηµα.
Στάδιο 2ο: Σύντοµη παρουσίαση (Επίδειξη χαρακτηριστικών του χελωνόκοσµου και παρου-
σίαση εντολών σχεδίασης που δεν παρουσιάστηκαν στο προηγούµενο µάθηµα) (4’)
Ο εκπαιδευτικός υπενθυµίζει κάποια πολύ βασικά στοιχεία του περιβάλλοντος του χελωνόκο-
σµου, όπως πώς εκτελώ πολλές εντολές µαζί και τις εντολές µπροστά, πίσω, δεξιά, αριστερά. Επί-
σης παρουσιάζει τις εντολές στυλόκάτω, στυλόπάνω, σβήσεγραφικά, δείξεχελώνα, κρύψεχελώνα
Στάδιο 3ο: Πρακτική άσκηση (34’)
Οι µαθητές εργάζονται σε ζευγάρια µε βάση το φύλλο της εργαστηριακής δραστηριότητας. Αν
κάποιοι µαθητές ολοκληρώσουν γρήγορα τις δραστηριότητες τους και τη συνεργασία µε το άλλο
µέρος του ζευγαριού, παροτρύνονται να βοηθήσουν κάποιον συµµαθητή τους ή να πειραµατι-
στούν µε το σχεδιασµό κι άλλων γεωµετρικών σχηµάτων της επιλογής τους. Ο ρόλος του εκπαι-
δευτικού είναι υποστηρικτικός.
Στάδιο 3ο: Έλεγχος (3’)
Ο εκπαιδευτικός θέτει κάποια ερωτήµατα που σχετίζονται µε τις βασικές παρανοήσεις που διαπί-
στωσε κατά τη διάρκεια του µαθήµατος.
Στάδιο 4ο: Ανακεφαλαίωση (2’)
Ο εκπαιδευτικός συνοψίζει τονίζοντας τις απαραίτητες διευκρινήσεις.
Μέθοδοι και µέσα ανά στάδιο της πορείας του µαθήµατος
Στάδιο Μέθοδος Μέσα
1ο: Εισαγωγή Ερωταποκρίσεις
ο
2 : Σύντοµη παρου- Επίδειξη, Ερωταποκρί- Η/Υ, βιντεοπροβολέας, λογισµικό χελωνό-
σίαση σεις κοσµου
3ο: Πρακτική άσκη- Πρακτική άσκηση σε Φύλλο εργαστηριακής δραστηριότητας,
ση ζευγάρια Η/Υ, λογισµικό χελωνόκοσµου
3ο: Έλεγχος Ερωταποκρίσεις
4ο: Ανακεφαλαίωση Εισήγηση
Σχέδιο µαθήµατος της Αλεξούδα Γεωργίας
3. Μάθηµα: Πληροφορική
Τάξη: Γ Γ/σίου
∆ιδακτική ενότητα: Σχεδιασµός γεωµετρικών σχηµάτων
∆ιδάσκουσα καθηγήτρια: Γ. Αλεξούδα
Ονοµατεπώνυµο µαθητή:
Ονοµατεπώνυµο συνεργάτη - µαθητή:
Πειραµατικό Σχολείο Πανεπιστηµίου Θεσσαλονίκης
Φύλλο Εργαστηριακής ∆ραστηριότητας
Βοήθεια:
Βασικές εντολές (οδηγίες χελώνας)
Με την εκτέλεση της εντολής:
• Μπροστά (µ) αριθµός εικονοστοιχείων : Η χελώνα προχωράει µπροστά τόσα εικονοστοι-
χεία όσα δηλώνει ο αριθµός των εικονοστοιχείων.
• Πίσω (π) αριθµός εικονοστοιχείων : Η χελώνα προχωράει προς τα πίσω τόσα εικονοστοιχεία
όσα δηλώνει ο αριθµός των εικονοστοιχείων.
• ∆εξιά (δ) µοίρες : Η χελώνα στρίβει προς τα δεξιά τόσες µοίρες όσες ορίζουµε.
• Αριστερά(α) µοίρες : Η χελώνα στρίβει προς τα αριστερά τόσες µοίρες όσες ορίζουµε.
• Στυλόκάτω (σκ): Η χελώνα αφήνει ίχνος καθώς προχωράει.
• Στυλόπάνω (σπ): Η χελώνα δεν αφήνει ίχνος καθώς προχωράει.
• Σβήσεγραφικά (σβγ) : Σβήνονται τα γραφικά της επιφάνειας εργασίας και µεταφέρεται η χε-
λώνα στο κέντρο της επιφάνειας εργασίας µε κατεύθυνση προς τα πάνω.
• ∆είξεχελώνα (δχ) : Εµφανίζεται η τρέχουσα χελώνα.
• Κρύψεχελώνα (κχ) : Αποκρύπτεται η τρέχουσα χελώνα.
∆ραστηριότητες
1. ∆ώστε στο χελωνόκοσµο την κατάλληλη αλληλουχία εντολών προκειµένου να σχεδιάσετε
ένα ορθογώνιο παραλληλόγραµµο µε ύψος 40 και πλάτος 60. Καταγράψτε τις εντολές αυ-
τές παρακάτω.
Συγκρίνετε την απάντησή σας µε αυτή του συνεργάτη σας.
2. ∆ώστε στο χελωνόκοσµο την κατάλληλη αλληλουχία εντολών προκειµένου να σχεδιάσετε
ένα τετράγωνο µε πλευρά 50. Καταγράψτε τις εντολές αυτές παρακάτω.
Συγκρίνετε την απάντησή σας µε αυτή του συνεργάτη σας.
3. Στον πίνακα 1 στη Στήλη α παρουσιάζονται τµήµατα κώδικα Logo και στη Στήλη β σχή-
µατα ως γραφικά της χελώνας. (Σηµείωση: Θεωρούµε ότι η χελώνα έχει αρχική κατεύθυν-
ση 0 µοίρες, δηλαδή, κοιτάει προς το Βορρά.)
Σχέδιο µαθήµατος της Αλεξούδα Γεωργίας
4. Καλείστε να αναλύσετε τα τµήµατα κώδικα της Στήλης α και να προβλέψετε ποιο σχήµα
θα σχεδιάσει η χελώνα αντίστοιχα. Συµπληρώστε κατάλληλα τον Πίνακα 2 προκειµένου
να αντιστοιχίσετε τα τµήµατα του κώδικα της Στήλης α µε τα σχήµατα της Στήλης β.
Συγκρίνετε το δικό σας πίνακα 2 µε αυτόν του συνεργάτη σας και συζητήσετε για τυχόν
διαφορές σας.
Στο χελωνόκοσµο εισάγετε και εκτελέστε τα τµήµατα κώδικα της Στήλης α παρατηρώντας
τα γραφικά της χελώνας.
Συγκρίνετε τα αποτελέσµατα µε τις προβλέψεις σας ελέγχοντας την ορθότητα των απα-
ντήσεών σας στον Πίνακα 2.
Συζητήστε µε το συνεργάτη σας για τις διαπιστώσεις σας µε βάση τα αποτελέσµατα που
είδατε στην οθόνη σας.
Πίνακας 1
Στήλη α Στήλη β
Α. στυλόκάτω 1
δεξιά 90
µπροστά 100
αριστερά 45
µπροστά 100
Β. στυλόκάτω 2
αριστερά 90
µπροστά 100
δεξιά 45
µπροστά 100
Γ. στυλόκάτω 3
αριστερά 45
µπροστά 100
δεξιά 45
µπροστά 100
∆. στυλόκάτω
µπροστά 100 δεξιά 90 4
µπροστά 100 δεξιά 90
µπροστά 100 δεξιά 90
µπροστά 100 δεξιά 90
Ε. στυλόκάτω 5
µπροστά 100 δεξιά 72
µπροστά 100 δεξιά 72
µπροστά 100 δεξιά 72
µπροστά 100 δεξιά 72
µπροστά 100 δεξιά 72
Σχέδιο µαθήµατος της Αλεξούδα Γεωργίας
5. ΣΤ. στυλόκάτω 6
µπροστά 100 δεξιά 144
µπροστά 100 δεξιά 144
µπροστά 100 δεξιά 144
µπροστά 100 δεξιά 144
µπροστά 100 δεξιά 144
Πίνακας 2
Α. Β. Γ. ∆. Ε. ΣΤ.
Πηγή: Οι πίνακες 1 και 2 προέρχονται από το διδακτικό υλικό της επιµόρφωσης εκπαιδευτι-
κών πληροφορικής.
Σχέδιο µαθήµατος της Αλεξούδα Γεωργίας