1. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
Model Pembelajaran : Konstruktivisme
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 3 Kenanga
Bilangan Murid : 25 orang
Pengetahuan sedia ada : Membantu keluarga menanam pokok hiasan
TEMA PERTANIAN DAN PENTERNAKAN
TAJUK Tanaman Hiasan
FOKUS
SAMPINGAN
Standard
Kandungan
2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan
tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons
dengan betul.
Standard
Pembelajaran
2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersirat dengan
tepat daripada bahan multimedia yang sesuai untuk
membuat penilaian dengan betul.
Objektif Pada akhir pengajaran murid dapat :
i.Mengemukakan empat pendapat secara lisan dengan bertatasusila
ii. Mengenal pasti lima maklumat dalam petikan dengan betul dan
tepat.
Pengisian
Kurikulum/Elemen
Merentas
Ilmu : Pertanian
Nilai Murni : Bersungguh-sungguh,kerjasama
Risalah tanaman hiasan
FOKUS
UTAMA
Standard
Kandungan
1.7 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang
sesuatu perkara daripada pelbagai sumber secara
bertatasusila
Standard
Pembelajaran
1.7.2 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu
perkara dengan menggunakan perkataan, frasa dan ayat
yang betul daripada pelbagai sumber secara bertatasusila.
2. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
Kurikulum KBAT : Mengaplikasi – menjana idea
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Imbuhan awalan, Kata Nama Khas
Sebutan dan intonasi
Bahan Bantu
Belajar
Patung ayam, radio, komputer, slaid Power Point, risalah tanaman hiasan
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Aktiviti
Pengisian
Kurikulum/Elemen
Merentas
Kurikulum
Catatan
Set Induksi
Permainan “Ayam Misteri”
1. Murid diperdengarkan lagu seperti permainan kotak
beracun. Murid membuka “Ayam Misteri” dan
mengambil sampul.
2. “Ayam Misteri” diedarkan sehingga sampul habis.
3. Murid membuka sampul dan risalah lalu ditunjukkan
kepada rakan sekelas.
4. Murid berbincang dan mengemukakan pendapat
tentang tanaman hiasan.
5. Guru mengaitkan perbincangan dan pendapat murid
dengan tajuk pelajaran.
Nilai :
Bersungguh-
sungguh
Kerjasama
KBAT :
Mengemukakan
pendapat
Konstruktivisme:
Orientasi
Risalah
pertanian
Sampul
misteri
Slaid Power
Point
Aktiviti 1
Perbincangan dan mengemukakan pendapat
1. Murid membaca teks dalam buku teks Bahasa
Malaysia Tahun 3,muka surat 84.
2. Murid berbincang dengan rakan dan guru tentang
teks yang telah dibaca.
3. Murid melengkapkan jawapan berdasarkan
maklumat yang terdapat pada halaman muka surat
tersebut iaitu maklumat pada gegantung dan risalah.
4. Murid menulis jawapan dalam lembaran dengan
menjadikan dialog tersebut menjadi ayat majmuk
dengan betul dan tepat.
5. Murid menyatakan pendapat tentang maklumat yang
telah diperoleh dalam bacaan tersebut menggunakan
ayat yang betul secara bertatasusila
Nilai :
Bersungguh-
sungguh
KBAT :
Menganalisa
Konstruktivisme :
Orientasi
Buku Teks-
Muka surat
84
Lembaran
kerja
Risalah
tanaman
hiasan
BCB :
Bacaan
mentalis
Buku
latihan
3. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
Aktiviti 2
Membaca dan memahami maklumat
1. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan dan setiap
kumpulan diberikan bahan bacaan yang berbeza.
2. Murid dibimbing untuk mengecam dan mengenal
pasti maklumat tersurat dan tersirat melalui bahan
bacaan seperti risalah ,teks dan surat khabar
3. Murid menulis jawapan dalam lembaran kerja
Nilai :
Bekerjasama
KBT :
Menaakul
KBAT :
Menyenaraikan
Konstruktivisme
Penstrukturan
semula idea
Lembaran
kerja
Risalah
Petikan
teks
Aktiviti 3
Perbincangan kumpulan
1. Murid dalam kumpulan yang sama mendapatkan
maklumat tentang tanaman hiasan.
2. Murid mendapatkan maklumat dari internet melalui
laman sesawang seperti berikut:
http://tanamanbunga.com/ketahui-fungsi-gambar-
dan-harga-tanaman-hias.html
http://pokokhiasan.blogspot.com/2011/12/tanaman-
hiasan.html
3. Murid juga menggunakan maklumat yang diperoleh dalam
Aktiviti 2
4. Murid menggunakan perisian komputer untuk
mencatat maklumat melalui laman sesawang
tersebut.
Nilai :
Bantu-membantu.
KBAT:
Menaakul
Konstruktivisme:
Penstrukturan
semula idea.
Internet
Kertas
warna
Alat tulis.
Komputer
Aktiviti 4
Mengemukakan pendapat
1. Ketua setiap kumpulan mengemukakan pendapat
berdasarkan maklumat yang telah diperoleh dalam
Aktiviti 3.
Nilai :
Bekerjasama
KBAT :
Menganalisa
Lembaran
kerja
Kertas
warna
4. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
2. Ahli kumpulan lain mencatatkan maklumat tersebut
3. pada lembaran kerja yang diberi.
4. Semua maklumat dikumpul dan guru membimbing
murid untuk membuat rumusan tentang maklumat
tersebut.
5. Murid membina peta minda berdasarkan maklumat
yang dicatat pada lembaran kerja.
Konstruktivisme
Aplikasi idea
Aktiviti 5
Membina risalah tanaman hiasan
1. Setiap kumpulan berkumpul dan berbincang tentang
susun atur risalah kumpulan. Tugasan kumpulan
adalah berbeza. Senarai tugasan adalah seperti
berikut :
Kumpulan 1 : Kepentingan Tanaman Hiasan
Kumpulan 2 : Jenis-jenis tanaman Tanaman Hiasan
Kumpulan 3 : Prospek Masa Hadapan Tanaman
Hiasan
Kumpulan 4 : Inovasi Tanaman Hiasan
Kumpulan 5 : Eksplorasi tanaman Hiasan
2. Murid menggunakan perisian komputer untuk
menghasilkan risalah tentang tanaman hiasan
Nilai
Bersungguh-
sungguh
KBAT :
Mereka cipta
Konstruktivisme:
Aplikasi idea
Komputer
Kertas
Peta minda
Lembaran
kerja
Penutup :
1. Wakil setiap kumpulan mengemukakan pendapat
secara keseluruhan.
2. Murid membuat kesimpulan dengan bimbingan guru
tentang tajuk pelajaran.
Nilai :
Bersyukur
Menghargai
Konstruktivsme
Penilaian
Penilaian
Penilaian:
Mengemukakan pendapat menggunakan ayat tunggal dan
ayat majmuk secara bertatasusila berdasarkan maklumat
tersurat dan tersirat melalui pelbagai bahan bacaan
Nilai :
Bersyukur
Menghargai
Penilaian
Pengayaan :
1. Murid berbincang dengan rakan tentang teknik
menanam pokok hiasan mengikut cara yang betul.
2. Murid membina ayat majmuk untuk menerangkan
langkah-langkah menanam pokok hiasan dalam satu
perenggan pendek.
KBAT :
Mengaplikasi
Konstruktivisme :
Penilaian
10. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
Lembaran kerja – Aktiviti 1
Arahan : Tulis semula dialog menjadi ayat majmuk dengan betul dan kemas.
Dialog 1 :
Ujai : Lihat risalah ini. Saya pula berpendapat, kamu patut ke Nurseri Impian kerana
terdapat beberapa kelebihan di Nurseri Impian seperti khidmat nasihat
penanaman , penjagaan dan pembiakan pokok hiasan.
Ayat majmuk:
Dialog 2 :
Nalini : Terima kasih kawan-kawan. Saya mengambil keputusan akan pergi ke Pesta Flora
kerana terdapat pelbagaijenis tanaman hiasan tempatan dan luar negara
dipamerkan.
Ayat majmuk :
11. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
Dialog 3 :
Nalini : Kawan-kawan, lihat gegantung itu. Ibu saya hendak membeli pokok hiasan.
Apakah pendapat kamu?
Ayat tanya: