1. “you are what you eat” ჯანსაღი კვება გარეგნობაზე აისახება პრეზენტაციის ავტორი: რიტა ტუკვაძე rita.tukvadze@gmail.com პრეზენტაცია მომზადდა ინგლისურისენის გაკვეთილისთვის მე–10 კლასში. 19.05.2010
2. სასწავლო მიზნები: მოსწავლემ უნდა შეძლოს: *იმსჯელოს ტექსტის შინაარსზე,გამოხატოს საკუთარი დამოკიდებულება ამა თუ იმ საკითხის მიმართ; *ისაუბროს საკუთარი თავის და სხვების ჯანსაღი თუ არაჯანსაღი კვების შესახებ, ასევე შეძლოს საჭირო რჩევების მიცემა; *საუბრის აქტივობებში გამოიყენოს ახალი ლექსიკა და ახალი მასალა.
3. ესგ მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები: 1) უცხ.X7 – მოსწავლე მონაწილეობს ინტერაქციაში. *უცხოურ ენაზე გამოთქვამს სათქმელს სასწავლო პროცესში წარმოქმნილ პრობლემებთან დაკავშირებით (,,ვერ გავიგე,” ,,ინფორმაცია არასაკმარისია” და ა.შ.) *გამოხატავს და განმარტავს საკუთარ დამოკიდებულებას ამა თუ იმ საკითხთან დაკავშირებით (ინფორმაცია ნაცნობია,ახალია,არასაკმარისია,საპირისპიროა იმისა,რაც ვიცოდი). *სვამს და პასუხობს კითხვებს ნაცნობ თემატიკაზე.
4. ესგ მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები უცხ.X12 – მოსწავლე იგებს ფაქტობრივი მასალის შემცველ შემეცნებით ტექსტს (ჯანსაღ კვებაზე); *ამოიცნობს მთავარ თემას/საკითხებს *ამოიცნობს ფაქტობრივ ინფორმაციას. უცხ.X26 – მოსწავლე თანამშრომლობს გუნდის წევრებთან; *მსჯელობს გუნდელებთან *სათანადოდ ასრულებს თავის ფუნქციას,როგორც ლიდერი ან გუნდის წევრი *ისმენს განსხვავებულ მოსაზრებებს.
6. –აქტივობა – ტექსტის ჩუმი კითხვა ,,ნიშანთა სისტემის” მიხედვით – 7წთ. Read the text silently,individuallyand put the following marks on the margin: “V” information is familiar for you (ინფორმაცია ნაცნობია); “+”information is new for you (ინფორმაცია ახალია); “–” information is to the contrary what you knew before (ინფორმაცია საპირისპიროა იმისა, რაც იცოდი) “?” information is not clear or enough (ინფორმაცია არასაკმარისი ან გაუგებარია)
7. III. - აქტივობა – ჯგუფური მუშაობა – group work–12წთ Work in groups, share your opinions about the text and discuss it according to the given marks (v, +, -, ?), get ready for the presentation.
8. IV. - აქტივობა – კითხვა–პასუხი – 3–4 წთ. Answer the questions: What is the text about? 2) Who is Gillian Mckeith? 3) What has Gillian studied from Asian medicine? 4) When a person has a weak digestive system, what should he/she do? 5) What kind should a healthy tongue be? 6) Do you remember what is a sign of food allergies? 7) In which case should a person eat pumpkin seeds or sunflower seeds?
9. V. - აქტივობა – ჯგუფური მუშაობა _ group work-8წთ Group I – have a look at each other’s eyes and guess how healthy they are; Give them advice. Group II – have a look at each other’s nails and guess how healthy they are; Give them advice. Group III – ask each other what each of you eat when you have breaks between the lessons and speak how good or bad they are for your health.
10. VI. აქტივობა – have a look at these pictures and make some comments about them: Don’t drink!!! Bad for your health!
11. VI. - აქტივობა: Have a look at these pictures and make some comments about them. Junk food! Bad for your health!!!
12. აქტივობა: Have a look at these pictures and make some comments about them: Good for digestive system!
13. VII. - აქტივობა – playing cards - ფერადი ბარათებით თამაში - 5 წთ Explain the word written in the card: you can give the definition of the word, say the sentence in which this word is mentioned, or use gestures. The group which will guess more words , is the WINNER.
14. VIII. - აქტივობა – giving homework - საშინაო დავალება – 1 წთ. 1) find more information about the items you have written under the “question mark” ( “?”) 2) En the textbook – pg.86 ex. 3,6.