SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 8
EDU 3206: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2


                             TAJUK

            RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

                            KUMPULAN

                             A112PJJ

           NAMA                        NO. ID      NO. TELEFON

   OSNIH @ ROSLINAH HARUN         D02111049419      0138643616




       NAMA TUTOR E-LEARNING: DR. OMAR HISHAM MOHD BAHARIN




                     TARIKH SERAH: 07.04.2012
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran      :      Bahasa Malaysia
Kelas               :      5 Ikhlas
Bilangan Murid      :      20 orang
Tema                :      Alam Sekitar
Tajuk               :      Kempen Alam Bersih Hidup Selesa
Masa                :      60 minit

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
   1. Mengguna dan merujuk kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul, ejaan dan
       penggunaan perkataan yang tepat.
   2. Membaca teks pelbagai laras dengan sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang
       sesuai.
   3. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk

Fokus Utama
 6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang
sedang dikaji termasuk maklumat dari internet.

Aras 1(i) Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul, ejaan dan
penggunaan perkataan yang tepat

Fokus Sampingan
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk

Aras 2(i) Membina ayat tunggal dengan perluasan subjek dan predikat

Pengetahuan Sedia Ada
   a) Murid telah biasa melihat pencemaran alam sama ada dalam media atau di kawasan
      tempat tinggal mereka.
   b) Murid kenal nyamuk dan tahu dimana tempat nyamuk membiak.
   c) Murid telah pun didedahkan dengan kemahiran membina ayat tunggal dan ayat majmuk.
   d) Murid pernah melihat kamus sama ada dirumah atau di pusat sumber sekolah

Kemahiran Bahasa : kemahiran bertutur, menulis dan mendengar

Sistem Bahasa       : sistem ejaan,ayat tunggal dan ayat majmuk

Ilmu                : Bahasa Malaysia, Alam sekitar, pencemaran alam
Nilai               : menghargai,kerjasama,menghayati,rajin
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
a) kemahiran berfikir    : mengimbas kembali,menghubungkait,
b)kemahiran belajar      : menerima maklumat, memproses dan melapor

BBB                           : Power point, kamus, lembaran kerja, buku teks,
                                buku latihan


LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN




                                         AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH/            ISI                       PEMBELAJARAN                          CATATAN
  MASA          PELAJARAN

                                   AKTIVITI GURU           AKTIVITI MURID

Set Induksi                      1.Guru bertanya        1.Murid duduk dengan
( 5 minit )    Power point       khabar dan meminta     tenang dan bersedia
               a)rakaman         murid memberi          untuk belajar
               bunyi nyamuk      tumpuan dan
                                 perhatian,agar murid   2.Murid mendengar        BBB
               b)gambar          lebih bersedia untuk   dan meneka bunyi.        -power point
               nyamuk            belajar.
                                                        3. Menjawab soalan
               c)soaljawab       2.Guru meminta         yang di kemukakan        KB
                                 murid meneka bunyi     oleh guru.               -mengimbas
                                 yang                                            kembali
                                 diperdengarkan oleh                             -menghubungkait
                                 guru melalui
                                 rakaman.                                        NILAI
                                                                                 -kerjasama
                                 3.Guru                                          -menghayati
                                 menayangkan
                                 gambar nyamuk.

                                 4.Guru bersoaljawab
                                 dengan murid dan
                                 mengaitkan
                                 perbualan dengan
                                 isi pelajaran.

Perkemban      Membaca teks      1.Guru meminta         1.Murid membaca kuat
gan            bacaan            murid membaca          teks bacaan dengan
               -Tajuk ‘Kempen    petikan dengan         intonasi dan             Nilai
Langkah 1      Alam Bersih,      sebutan dan intonasi   penggunaan tanda         -kerjasama
( 10 minit )   Hidup Sihat’      yang betul beramai-    baca yang betul          -yakin
                                 ramai.                 beramai-ramai.
2.Guru                2.Murid menyenaraikan
                                 mengedarkan           perkataan susah yang
                                 lembaran kerja dan    terdapat dalam teks   BBB
                                 meminta murid         bacaan dalam          -Buku teks Tahun
                                 menyenaraikan         lembaran kerja yang   5, m/s 44
                                 perkataan susah       disediakan oleh guru
                                 secara                                      -Lembaran kerja
                                 berkumpulan.          3.Ahli kumpulan
                                                       membaca perkataan     Kaedah
                                                       sukar manakala ketua  -kolaboratif
                                 3.Guru meminta ahli   kumpulan menulis      -koperatif
                                 kumpulan membaca      perkataan tersebut di
                                 perkataan sukar dan   papan tulis
                                 wakil murid menulis
                                 perkataan tersebut    4.Semua murid
                                 di papan tulis        membaca beramai-
                                                       ramai perkataan sukar
                                 4.Guru meminta        yang tercatat dipapan
                                 murid membaca         tulis
                                 perkataan sukar
                                 dipapan tulis


                                 1.Guru                1.Murid memberi
Langkah 2      Merujuk           mengedarkan           perhatian kepada
( 20 minit )   kamus untuk       kamus kepada          penerangan guru         Nilai
               mencari           setiap kumpulan                               -kerjasama
               makna                                   2.Murid memerhati dan   -rajin
               perkataan         2.Guru                membaca cara-cara
                                 menerangkan cara-     merujuk kamus seperti Kemahiran
               -power point      cara merujuk kamus    yang terdapat pada    Bernilai Tambah
               Cara yang betul   sambil                skrin.                -menerima
               membuat           menayangkan                                 maklumat
               rujukan           rakaman power         3.Murid mencari makna -memproses
               menggunakan       point                 perkataan sukar       -melapor
               kamus                                   dengan merujuk kamus
                                 3.Guru                secara berkumpulan.   Kaedah
                                 mengarahkan murid                           -kolaboratif
                                 mencari makna         4.Murid mencatatkan   -koperatif
                                 perkataan dengan      makna perkataan sukar
                                 menggunakan           dalam buku latihan
                                 kamus secara
                                 berkumpulan.
                                                                               BBB
                                 4.Guru meminta                                -power point
                                 murid menulis                                 -kamus
                                 makna perkataan                               -buku latihan
                                 dalam buku latihan
5.Guru meminta
                                murid membaca
                                makna perkataan
                                yang telah mereka
                                tulis.

                                6.Sepanjang aktiviti
                                mencari makna
                                perkataan, guru
                                bertindak sebagai
                                pemudah cara bagi
                                murid yang
                                menghadapi
                                masalah.

Langkah 3      Membina ayat
( 15 minit )   tunggal dan      1.Guru meminta         1.Murid membina ayat     KB
               ayat majmuk      murid menulis          dari perkataan sukar     -menghubung kait
                                perkataan sukar        dan menjadikan
               -membina ayat    dalam buku latihan     makna perkataan yang
               tunggal dan      masing-masing dan      dicari sebagai panduan   Nilai
               ayat majmuk      membina ayat           tambahan ketika          -rajin
               dari perkataan   tunggal dan ayat       membina ayat.
               sukar            majmuk daripada                                 BBB
                                perkataan tersebut     2.Murid membuat          -buku latihan
                                secara                 pembetulan.
                                berkumpulan.

                                2.Guru memantau
                                aktiviti murid dan
                                 menyemak serta
                                membetulkan ayat
                                murid.

Penutup
( 5 minit )    Penutup          -Guru bersoal jawab    -Murid menjawab          KB
               Kongnitif        dengan murid           soalan guru              -mengimbas
               -membuat         mengenai aktiviti                               kembali
               rumusan          yang telah             -Kerja rumah             -merumus
                                dijalankan dan
                                merumuskan isi                                  BBB
                                pelajaran                                       -lembaran kerja
               Penutup
               Sosial          -Guru memberi
               -memberi pujian motivasi dan
               dan motivasi    kerjarumah sebagai
                               aktiviti pengukuhan.
TEKS BACAAN



                   KEMPEN ALAM BERSIH HIDUP SIHAT



Satu kempen untuk menjadikan kawasan kita bersih dan ceria akan
diadakan. Kempen ini akan berlangsung selama sebulan, iaitu dari 1 Mac
hingga 31 Mac 2007. Kempen ini melibatkan seluruh penduduk Desa
Harmoni.

      Antara aktiviti yang akan di adakan sempena kempen tersebut
adalah seperti berikut:

1. Gotong-royong

2. Pertandingan Melukis

3. Pertandingan Mewarna

4. Pertandingan Kediaman Paling Bersih

5. Ceramah Kesihatan

6. Pemeriksaan Kesihatan Percuma

7. Pertandingan Mengarang

      Majlis perasmian kempen ini akan diadakan pada 1 Mac 2007. Yang
Berhormat Tuan Haji Baharum bin Haji Ali, Ahli Dewan Undangan
Negeri, dijangka hadir.

      Warga Desa Harmoni diseur supaya tampil memberikan kerjasama
yang padu agar kempen ini Berjaya dilaksanakan. Sila hebahkan perkara
ini kepada rakan-rakan.

Untuk keterangan lanjut, sila hubungi:

Cik Siti Aisyah binti Salleh, urus setia kempen, di talian 03-89267877.
LEMBARAN KERJA 1 ( AKTIVITI KUMPULAN )

Arahan : Senaraikan TIGA perkataan sukar yang terdapat dalam
teks bacaan dan tuliskan perkataan tersebut di ruangan yang
disediakan di bawah.



   1. ___________________________________




   2. ___________________________________




   3. ___________________________________
KERJA RUMAH

ARAHAN : Cari makna perkataan yang dihitamkan, dengan menggunakan kamus
sebagai sumber rujukan utama.




                           Pantun Sayangi Alam
                     Memancing ikan di Sungai Jugra,
                        Enak sekali dimasak gulai;
                    Manusia prihatin bumi terpelihara,
                    Persekitaran indah tidak ternilai.




      1.________________________________________________________________


      2.________________________________________________________________


      3.________________________________________________________________


      4.________________________________________________________________


      5.________________________________________________________________


      6.________________________________________________________________


      7.________________________________________________________________


      8.________________________________________________________________

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Rpp bhs. jawa x 1
Rpp bhs. jawa x 1Rpp bhs. jawa x 1
Rpp bhs. jawa x 1sman1teras
 
Pengemb. silabus bhs. jawa x 1&2
Pengemb. silabus bhs. jawa x 1&2Pengemb. silabus bhs. jawa x 1&2
Pengemb. silabus bhs. jawa x 1&2sman1teras
 
Rancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmRancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmNora Eira
 
Minggu1+2013
Minggu1+2013Minggu1+2013
Minggu1+2013sofie
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105mopilinenjin2010
 
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2normaabdulsamad
 
Lesson plan (rph) minggu 2
Lesson plan (rph) minggu 2Lesson plan (rph) minggu 2
Lesson plan (rph) minggu 2Positif Man
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianZue Layhar
 
Contoh persediaan mengajar baharu fadzil
Contoh persediaan mengajar baharu fadzilContoh persediaan mengajar baharu fadzil
Contoh persediaan mengajar baharu fadzilBiscute Art
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kamisalasiah82
 

La actualidad más candente (20)

Rpp bhs. jawa x 1
Rpp bhs. jawa x 1Rpp bhs. jawa x 1
Rpp bhs. jawa x 1
 
Pengemb. silabus bhs. jawa x 1&2
Pengemb. silabus bhs. jawa x 1&2Pengemb. silabus bhs. jawa x 1&2
Pengemb. silabus bhs. jawa x 1&2
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Rph puisi pantun
Rph puisi pantunRph puisi pantun
Rph puisi pantun
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikro
 
RPH BM
RPH BMRPH BM
RPH BM
 
Rancangan pengajaran harian 28 ogos
Rancangan pengajaran harian 28 ogosRancangan pengajaran harian 28 ogos
Rancangan pengajaran harian 28 ogos
 
Bm rph
Bm rphBm rph
Bm rph
 
Keluarga saya
Keluarga sayaKeluarga saya
Keluarga saya
 
RPH makro Tahun 6
RPH makro Tahun 6RPH makro Tahun 6
RPH makro Tahun 6
 
Keluarga saya
Keluarga sayaKeluarga saya
Keluarga saya
 
Rancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmRancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bm
 
TEMPAT UMUM sil
TEMPAT UMUM silTEMPAT UMUM sil
TEMPAT UMUM sil
 
Minggu1+2013
Minggu1+2013Minggu1+2013
Minggu1+2013
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
 
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2
 
Lesson plan (rph) minggu 2
Lesson plan (rph) minggu 2Lesson plan (rph) minggu 2
Lesson plan (rph) minggu 2
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Contoh persediaan mengajar baharu fadzil
Contoh persediaan mengajar baharu fadzilContoh persediaan mengajar baharu fadzil
Contoh persediaan mengajar baharu fadzil
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kami
 

Similar a EDU 3206: Alam Bersih, Hidup Sihat

Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianniakpt6043
 
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02muhammad
 
Acf422 fasa2 tema pemikiran latar rp js
Acf422 fasa2 tema pemikiran latar rp jsAcf422 fasa2 tema pemikiran latar rp js
Acf422 fasa2 tema pemikiran latar rp jsdramajalansempit
 
Contoh Instrumen Mendengar Dan Bertutur
Contoh Instrumen Mendengar Dan BertuturContoh Instrumen Mendengar Dan Bertutur
Contoh Instrumen Mendengar Dan Bertuturanny_anie
 
Unit 1 berkhemah di laman idaman
Unit 1 berkhemah di laman idamanUnit 1 berkhemah di laman idaman
Unit 1 berkhemah di laman idamanJutie Ujak
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kamisalasiah82
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianNur Hasanuddin
 
Rancangan pengajaran harian 20 september
Rancangan pengajaran harian 20 septemberRancangan pengajaran harian 20 september
Rancangan pengajaran harian 20 septemberNurhaimi Abdul Rahman
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianjafri1980
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran 2Rencana pelaksanaan pembelajaran 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran 2farih mubarok
 
Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013
Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013
Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013miftah1984
 
Pm melayu al maunah 1
Pm melayu al maunah 1Pm melayu al maunah 1
Pm melayu al maunah 1jeedah23
 
Rpp baru
Rpp baruRpp baru
Rpp barufadlum
 
Bentuk rpp
Bentuk rppBentuk rpp
Bentuk rppfadlum
 
14164191 metodologi-pengajaran-dan-pembelajaran-alquran-aplikasi-model-khatam...
14164191 metodologi-pengajaran-dan-pembelajaran-alquran-aplikasi-model-khatam...14164191 metodologi-pengajaran-dan-pembelajaran-alquran-aplikasi-model-khatam...
14164191 metodologi-pengajaran-dan-pembelajaran-alquran-aplikasi-model-khatam...lotpia
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 

Similar a EDU 3206: Alam Bersih, Hidup Sihat (20)

Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02
 
Acf422 fasa2 tema pemikiran latar rp js
Acf422 fasa2 tema pemikiran latar rp jsAcf422 fasa2 tema pemikiran latar rp js
Acf422 fasa2 tema pemikiran latar rp js
 
Contoh Instrumen Mendengar Dan Bertutur
Contoh Instrumen Mendengar Dan BertuturContoh Instrumen Mendengar Dan Bertutur
Contoh Instrumen Mendengar Dan Bertutur
 
Unit 1 berkhemah di laman idaman
Unit 1 berkhemah di laman idamanUnit 1 berkhemah di laman idaman
Unit 1 berkhemah di laman idaman
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kami
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rancangan pengajaran harian 20 september
Rancangan pengajaran harian 20 septemberRancangan pengajaran harian 20 september
Rancangan pengajaran harian 20 september
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Keluarga saya
Keluarga sayaKeluarga saya
Keluarga saya
 
Minggu 3 rph
Minggu 3 rphMinggu 3 rph
Minggu 3 rph
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran 2Rencana pelaksanaan pembelajaran 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran 2
 
Rph minggu 4
Rph minggu 4Rph minggu 4
Rph minggu 4
 
Bm2
Bm2Bm2
Bm2
 
Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013
Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013
Rpp bahasa arab kelas 9 kurikulum 2013
 
Pm melayu al maunah 1
Pm melayu al maunah 1Pm melayu al maunah 1
Pm melayu al maunah 1
 
Rpp baru
Rpp baruRpp baru
Rpp baru
 
Bentuk rpp
Bentuk rppBentuk rpp
Bentuk rpp
 
14164191 metodologi-pengajaran-dan-pembelajaran-alquran-aplikasi-model-khatam...
14164191 metodologi-pengajaran-dan-pembelajaran-alquran-aplikasi-model-khatam...14164191 metodologi-pengajaran-dan-pembelajaran-alquran-aplikasi-model-khatam...
14164191 metodologi-pengajaran-dan-pembelajaran-alquran-aplikasi-model-khatam...
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 

EDU 3206: Alam Bersih, Hidup Sihat

  • 1. EDU 3206: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2 TAJUK RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KUMPULAN A112PJJ NAMA NO. ID NO. TELEFON OSNIH @ ROSLINAH HARUN D02111049419 0138643616 NAMA TUTOR E-LEARNING: DR. OMAR HISHAM MOHD BAHARIN TARIKH SERAH: 07.04.2012
  • 2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Kelas : 5 Ikhlas Bilangan Murid : 20 orang Tema : Alam Sekitar Tajuk : Kempen Alam Bersih Hidup Selesa Masa : 60 minit Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : 1. Mengguna dan merujuk kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul, ejaan dan penggunaan perkataan yang tepat. 2. Membaca teks pelbagai laras dengan sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai. 3. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk Fokus Utama 6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat dari internet. Aras 1(i) Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul, ejaan dan penggunaan perkataan yang tepat Fokus Sampingan 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk Aras 2(i) Membina ayat tunggal dengan perluasan subjek dan predikat Pengetahuan Sedia Ada a) Murid telah biasa melihat pencemaran alam sama ada dalam media atau di kawasan tempat tinggal mereka. b) Murid kenal nyamuk dan tahu dimana tempat nyamuk membiak. c) Murid telah pun didedahkan dengan kemahiran membina ayat tunggal dan ayat majmuk. d) Murid pernah melihat kamus sama ada dirumah atau di pusat sumber sekolah Kemahiran Bahasa : kemahiran bertutur, menulis dan mendengar Sistem Bahasa : sistem ejaan,ayat tunggal dan ayat majmuk Ilmu : Bahasa Malaysia, Alam sekitar, pencemaran alam Nilai : menghargai,kerjasama,menghayati,rajin
  • 3. Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) a) kemahiran berfikir : mengimbas kembali,menghubungkait, b)kemahiran belajar : menerima maklumat, memproses dan melapor BBB : Power point, kamus, lembaran kerja, buku teks, buku latihan LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN LANGKAH/ ISI PEMBELAJARAN CATATAN MASA PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID Set Induksi 1.Guru bertanya 1.Murid duduk dengan ( 5 minit ) Power point khabar dan meminta tenang dan bersedia a)rakaman murid memberi untuk belajar bunyi nyamuk tumpuan dan perhatian,agar murid 2.Murid mendengar BBB b)gambar lebih bersedia untuk dan meneka bunyi. -power point nyamuk belajar. 3. Menjawab soalan c)soaljawab 2.Guru meminta yang di kemukakan KB murid meneka bunyi oleh guru. -mengimbas yang kembali diperdengarkan oleh -menghubungkait guru melalui rakaman. NILAI -kerjasama 3.Guru -menghayati menayangkan gambar nyamuk. 4.Guru bersoaljawab dengan murid dan mengaitkan perbualan dengan isi pelajaran. Perkemban Membaca teks 1.Guru meminta 1.Murid membaca kuat gan bacaan murid membaca teks bacaan dengan -Tajuk ‘Kempen petikan dengan intonasi dan Nilai Langkah 1 Alam Bersih, sebutan dan intonasi penggunaan tanda -kerjasama ( 10 minit ) Hidup Sihat’ yang betul beramai- baca yang betul -yakin ramai. beramai-ramai.
  • 4. 2.Guru 2.Murid menyenaraikan mengedarkan perkataan susah yang lembaran kerja dan terdapat dalam teks BBB meminta murid bacaan dalam -Buku teks Tahun menyenaraikan lembaran kerja yang 5, m/s 44 perkataan susah disediakan oleh guru secara -Lembaran kerja berkumpulan. 3.Ahli kumpulan membaca perkataan Kaedah sukar manakala ketua -kolaboratif 3.Guru meminta ahli kumpulan menulis -koperatif kumpulan membaca perkataan tersebut di perkataan sukar dan papan tulis wakil murid menulis perkataan tersebut 4.Semua murid di papan tulis membaca beramai- ramai perkataan sukar 4.Guru meminta yang tercatat dipapan murid membaca tulis perkataan sukar dipapan tulis 1.Guru 1.Murid memberi Langkah 2 Merujuk mengedarkan perhatian kepada ( 20 minit ) kamus untuk kamus kepada penerangan guru Nilai mencari setiap kumpulan -kerjasama makna 2.Murid memerhati dan -rajin perkataan 2.Guru membaca cara-cara menerangkan cara- merujuk kamus seperti Kemahiran -power point cara merujuk kamus yang terdapat pada Bernilai Tambah Cara yang betul sambil skrin. -menerima membuat menayangkan maklumat rujukan rakaman power 3.Murid mencari makna -memproses menggunakan point perkataan sukar -melapor kamus dengan merujuk kamus 3.Guru secara berkumpulan. Kaedah mengarahkan murid -kolaboratif mencari makna 4.Murid mencatatkan -koperatif perkataan dengan makna perkataan sukar menggunakan dalam buku latihan kamus secara berkumpulan. BBB 4.Guru meminta -power point murid menulis -kamus makna perkataan -buku latihan dalam buku latihan
  • 5. 5.Guru meminta murid membaca makna perkataan yang telah mereka tulis. 6.Sepanjang aktiviti mencari makna perkataan, guru bertindak sebagai pemudah cara bagi murid yang menghadapi masalah. Langkah 3 Membina ayat ( 15 minit ) tunggal dan 1.Guru meminta 1.Murid membina ayat KB ayat majmuk murid menulis dari perkataan sukar -menghubung kait perkataan sukar dan menjadikan -membina ayat dalam buku latihan makna perkataan yang tunggal dan masing-masing dan dicari sebagai panduan Nilai ayat majmuk membina ayat tambahan ketika -rajin dari perkataan tunggal dan ayat membina ayat. sukar majmuk daripada BBB perkataan tersebut 2.Murid membuat -buku latihan secara pembetulan. berkumpulan. 2.Guru memantau aktiviti murid dan menyemak serta membetulkan ayat murid. Penutup ( 5 minit ) Penutup -Guru bersoal jawab -Murid menjawab KB Kongnitif dengan murid soalan guru -mengimbas -membuat mengenai aktiviti kembali rumusan yang telah -Kerja rumah -merumus dijalankan dan merumuskan isi BBB pelajaran -lembaran kerja Penutup Sosial -Guru memberi -memberi pujian motivasi dan dan motivasi kerjarumah sebagai aktiviti pengukuhan.
  • 6. TEKS BACAAN KEMPEN ALAM BERSIH HIDUP SIHAT Satu kempen untuk menjadikan kawasan kita bersih dan ceria akan diadakan. Kempen ini akan berlangsung selama sebulan, iaitu dari 1 Mac hingga 31 Mac 2007. Kempen ini melibatkan seluruh penduduk Desa Harmoni. Antara aktiviti yang akan di adakan sempena kempen tersebut adalah seperti berikut: 1. Gotong-royong 2. Pertandingan Melukis 3. Pertandingan Mewarna 4. Pertandingan Kediaman Paling Bersih 5. Ceramah Kesihatan 6. Pemeriksaan Kesihatan Percuma 7. Pertandingan Mengarang Majlis perasmian kempen ini akan diadakan pada 1 Mac 2007. Yang Berhormat Tuan Haji Baharum bin Haji Ali, Ahli Dewan Undangan Negeri, dijangka hadir. Warga Desa Harmoni diseur supaya tampil memberikan kerjasama yang padu agar kempen ini Berjaya dilaksanakan. Sila hebahkan perkara ini kepada rakan-rakan. Untuk keterangan lanjut, sila hubungi: Cik Siti Aisyah binti Salleh, urus setia kempen, di talian 03-89267877.
  • 7. LEMBARAN KERJA 1 ( AKTIVITI KUMPULAN ) Arahan : Senaraikan TIGA perkataan sukar yang terdapat dalam teks bacaan dan tuliskan perkataan tersebut di ruangan yang disediakan di bawah. 1. ___________________________________ 2. ___________________________________ 3. ___________________________________
  • 8. KERJA RUMAH ARAHAN : Cari makna perkataan yang dihitamkan, dengan menggunakan kamus sebagai sumber rujukan utama. Pantun Sayangi Alam Memancing ikan di Sungai Jugra, Enak sekali dimasak gulai; Manusia prihatin bumi terpelihara, Persekitaran indah tidak ternilai. 1.________________________________________________________________ 2.________________________________________________________________ 3.________________________________________________________________ 4.________________________________________________________________ 5.________________________________________________________________ 6.________________________________________________________________ 7.________________________________________________________________ 8.________________________________________________________________