2. PLANIFICACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA-
PROJECTE COL·LABORATIU
ÍNDEX
1 .Quin tema ?
2. Àrees implicades.
3. Justificació.
4 .Què pretenem ?
a .Capacitats/ Competències
b. Objectius
5 .Quins continguts?
a . Continguts comuns . Seqüència .
b. Específics per assignatures. Seqüència.
6 .Criteris d'avaluació
7 .Com ? (metodologia )
8. Proposta d'activitats
9. Organització
10. Referències bibliogràfiques, webs.
2
3. 1. Unitat didàctica: El cor de la nina
2. Àrees implicades:
• Àmbit de llengües
• Coneixement del medi natural
• Educació artística
• Educació física
• Educacio per al desenvolupament personal i la ciutadania
3. Justificació:
El Cor de la nina és el títol del llibre que treballarem. A partir d'aquest llibre portarem
a terme tres activitats, les quals esmentem a continuació. Aquestes activitats estan
dissenyades per tractar-les en el Cicle Mitja d’Educació Primària. En aquesta etapa,
els nens i nenes progressen en el desenvolupament del llenguatge i milloren la
capacitat d’anàlisi i síntesi.
La metodologia més ajustada en el context de classe i a la unitat didàctica és el
Treball per Projectes. D’aquesta manera, creem situacions de treball on l’alumnat
pugui, a partir d’un plantejament inicial i dels seus coneixements previs, incentivar
processos d’investigació que suposin cercar, seleccionar i interpretar la informació a
través de fonts diverses i relacionar-los amb el que ja saben.
3
4. 4. QUÈ PRETENEM?
4
Competències Subcompetències
Competència comunicativa
lingüística i audiovisual
Comunicar oralment, per escrit i amb
el propi cos.
Competència artística i cultural
Ajustar els processos creatius
necessaris.
Competència d’aprendre a aprendre
Aprendre amb eficàcia i autonomia.
Aprendre a treballar cooperativament
Competència d’autonomia i iniciativa
personal
Imaginar, desenvolupar i avaluar
projectes individuals i col·lectius amb
creativitat.
5. OBJECTIUS
Objectius didàctics Què diu el currículum?
● Llegir, entendre, reflexionar, processar i
seleccionar la informació, treballant la
concentració de manera individual i
col·lectiva, mitjançant la participació i la
cooperació.
● Valorar, estimar i respectar la natura,
gaudint d’ella.
● Observar, descobrir i processar
conceptes nous a partir de visites i/o
activitats pràctiques.
● Imaginar, manipular i elaborar projectes
potenciant l’expressió i la creativitat.
● Calcular, mesurar i utilitzar material
matemàtic per resoldre problemes de
nombres i quantitats.
● Pensar, organitzar i escriure textos de
manera implicada, expressant els
pensaments i sent capaços de
representar-los de manera artística.
● Tenir consciència del valor del treball individual i col·lectiu i
desenvolupar hàbits d’esforç i treball en l’estudi, així com actituds de
confiança, amb iniciativa personal, autodisciplina, sentit crític,
responsabilitat, curiositat, interès i creativitat en l’aprenentatge
● Conèixer i valorar el medi natural, així com els animals més propers a
l’ésser humà i adoptar comportaments que afavoreixin la seva
protecció.
● Aplicar, en contextos diversos, els diferents coneixements adquirits i
els recursos propis, a fi de resoldre de manera creativa problemes,
situacions personals i necessitats de la vida quotidiana.
● Adquirir habilitats per mantenir i millorar el clima de convivència, i per
prevenir i resoldre conflictes de manera pacífica tant en l’àmbit familiar
com en els àmbits escolar i social.
● Desenvolupar les competències matemàtiques bàsiques, iniciar-se en
la resolució de problemes que requereixin la realització d’operacions
elementals de càlcul, coneixements geomètrics i estimacions, i ser
capaç d’aplicar-les a les situacions de la vida quotidiana.
● Conèixer i utilitzar de manera apropiada tant la llengua catalana com
la llengua castellana i, si escau, l’aranès, així com una llengua
estrangera, i desenvolupar hàbits de lectura.
● Utilitzar diferents representacions i expressions artístiques i iniciar-se
en la construcció de propostes visuals.
5
6. 5.CONTINGUTS
Continguts didàctics Què en diu el currículum?
● Lectura, comprensió, reflexió i
processament de la informació
individualment i col·lectivament amb
participació i cooperació.
● Valoració, estima i respecte envers la
natura.
● Observació, descobriment i
processament de conceptes nous a partir
de visites i/o activitats pràctiques.
● Imaginació, manipulació i elaboració de
projectes amb expressió i creativitat.
● Càlcul, mesura i utilització de material
matemàtic per resoldre problemes de
nombres i quantitats.
● Organització i escriptura de textos amb
implicació.
● Expressió i representació artística.
● Comprensió de les informacions més habituals de classe, de la
vida quotidiana i dels textos vinculats a continguts curriculars en
qualsevol dels formats possibles i de forma conjunta a partir dels
textos, imatges o esquemes.
● Participació activa en interaccions amb el grup o mestre en
qualsevol situació comunicativa de l’aula, tant les referides a
gestió, organització, discussió dels problemes que sorgeixen en el
dia a dia, explicació de vivències personals, com les derivades de
situacions d’ensenyament i aprenentatge, amb respecte per les
normes que regeixen la interacció oral (torns de paraula, to de
veu, ritme).
● Comprensió de tot tipus de missatges orals en diferents contextos
i en qualsevol dels escenaris possibles: activitats d’aula,
situacions d’aprenentatge en qualsevol àrea i en la vida
quotidiana.
● Coneixement sobre els éssers vius: què els caracteritza i com s’
interrelacionen entre ells i amb el medi, per comprendre la
necessitat de conservar la seva diversitat i els diferents hàbitats i
que les persones adoptin formes de viure que possibiliti el
manteniment de la salut pròpia i col·lectiva.
● Expressió oral d’idees, emocions i experiències que desvetllen les
manifestacions artístiques i culturals per promoure la comprensió
crítica.
● Comprensió de les magnituds mesurables, de les unitats i del
procés de mesurar.
6
7. 6.CRITERIS D’AVALUACIÓ
Criteris Què en diu el currículum?
Criteri 1 Comprèn les idees principals
(capacitat lingüística)
Comprendre i extreure informació rellevant de
produccions orals, presentades en qualsevol mitjà,
distingint entre les idees principals i les secundàries.
Criteri 2 Respecta la natura (Capacitat del
medi ambient)
Reconèixer i classificar amb criteris elementals els
éssers vius de l’entorn i identificar algunes relacions
que estableixen amb el medi, utilitzant els
instruments adequats i mostrant una actitud de
respecte per la natura i pel material.
Criteri 3 Interioritza conceptes nous
(Capacitat d’aprendre a aprendre)
Comprendre tot tipus de missatges orals que es pro-
dueixen en activitats d’aula, situacions d’
aprenentatge
i vida quotidiana, i també els que provenen de
mitjans audiovisuals i informàtics.
7
8. 8
Criteris Què en diu el currículum?
Criteri 4 És creatiu (Capacitat artística) Emprendre processos de creació i producció artística
i desenvolupar-los amb confiança, satisfacció i
respecte.
Criteri 5 Escriu textos ben estructurats
(capacitat comunicativa)
Escriure textos de diferents tipologies i que
responguin a diferents situacions (notícies,
experiències, descripcions, textos imaginatius, entre
altres) a partir de models o de creació pròpia, escrits
a mà o amb eines informàtiques.
Criteri 6 Sap expressar-se (Capacitat
artística i comunicativa)
Expressar de forma senzilla i compartir amb els
companys i les companyes el que ens desvetlla una
experiència cultural o artística, individual o
col·lectiva.
9. 7.¿COM ?(METODOLOGIA)
Al llarg de la unitat didàctica Pla o contracte de treball
● Programació compartida Entre mestre/a i alumne/a per tal que aquest
pugui avançar al seu ritme i nivell individual.
Treballar una fitxa tècnica racons (Per tal que l’alumne/a treballi de forma
autònoma, individual o en parelles, en diferents espais dins de l’aula, amb
material divers i amb continguts coneguts.)
treballar els animals de granja --> carpeta d'aprenentatge (És un instrument d’
avaluació on es recullen les produccions i activitats dels alumnes relacionades
amb les habilitats i els coneixements que s’han treballat.)
treballar el vocabulari del llibre --> foli giratori
Dur a terme la representació de les histories a través d’un teatre --> treball
cooperatiu (Fa que els alumnes treballin i aprenguin de forma conjunta, en
equip, establint relacions socials positives entre ells i que cada alumne/a se
senti responsable del treball a fer.)
9
10. 8. PROPOSTA D’ACTIVITATS
1. Posada en comú dels coneixements previs sobre el tema.
2. Treballar la fitxa tècnica del llibre.
3. Visitar una fàbrica de ninots.
4. Anar a veure una obra teatral.
5. Fer una sortida a una granja.
6. Treballar els animals visitats.
7. Treballar el vocabulari del llibre a través dels
embarbussaments.
8. Crear i caracteritzar un ninot individual.
9. A partir dels ninots, crear una història en petits grups.
10. Dur a terme la representació de les històries a través d’un
teatre.
10
11. Nom de l’activitat: Visita fàbrica de ninots
Temporalització: 4 hores Grup: Amb grups de 4 persones Espai: La fàbrica de ninots
situada a Sant Feliu de Guíxols
Material:
No es necessita material, ja que només es realitzarà un visita sense dur a terme cap taller.
Capacitats/Competències Objectius (referenciar els que heu posat a l’inici de la programació ):
Competències:
Competència d’autonomia i iniciativa personal → Ser capaç de realitzar-se preguntes envers el que veuen dins la
fàbrica.
Competència comunicativa lingüística i audiovisual → Ser capaç de percebre el procés de creació d’un ninot durant la visita.
Objectius:
Valorar, estimar i respectar la natura, gaudint d’ella→ relacionant-ho amb el material que està fet el ninot.
Observació, descobriment i processament de conceptes nous a partir de visites i/o activitats pràctiques .
Desenvolupament:
Primer de tot agafarem el bus direcció Sant Feliu de Guíxols en grup classe. Després farem una visita guiada per tota la
fàbrica, els nens i nenes duran un dossier amb vàries preguntes que havien de respondre durant la visita, per tal de prestar
més atenció. Finalment, es dinarà a la platja i es comentarà la visita. Seguidament s’agafarà el bus per tornar a Barcelona.
Avaluació :
- Sap expressar-se (Capacitat artística i comunicativa)
- Interioritza conceptes nous (Capacitat d’aprendre a aprendre)
11
12. Nom de l’activitat:
Temporalització: Grup: Espai:
Material: El material que utilitzaran serà tot el material residual que hagin recollit en anterioritat, tal com, plàstics, cartons i
envasos
Capacitats/Competències Objectius:(referenciar els que heu posat a l’inici de la programació ):
Competències
➢ Competència artística i cultural
➢ Competència d’autonomia i iniciativa personal
➢ Competència d’aprendre a aprendre
Objectius
➢ Valorar, estimar i respectar la natura, gaudint d’ella.
➢ Imaginació, manipulació i elaboració de projectes amb expressió i creativitat.
Desenvolupament:
En aquesta activitat es duran a terme les tres “R” del reciclatge; “reduir, reciclar i reutilitzar.” Els alumnes en anterioritat,
han anat recollint diferents materials residuals, tal com plàstics, cartons, envasos, etc. A partir de la utilització del material
residual, els alumnes hauran d’elaborar i crear el seu propi ninot. Un cop el tinguin creat, l’hauran de decorar, personalitzar i
caracteritzar. A posteriori, i a partir de la creació d’aquests, els nens elaboraran per petits grups, la seva pròpia història, on
el seu ninot cobrarà vida.
12
13. Nom de l’activitat: A partir dels ninots, crear una història en petits grups.
Temporalització: 2 hores Grup: Grups de 4 Espai: Classe
Material:
Fulls de paper, llapís, goma, maquineta.
Capacitats/Competències Objectius:(referenciar els que heu posat a l’inici de la programació ):
Compètencies
➢ Competència d’aprendre a aprendre
➢ Competència d’autonomia i iniciativa personal
Objectius
➢ Observar, descobrir i processar conceptes nous a partir de visites i/o activitats pràctiques.
➢ Pensar, organitzar i escriure textos de manera implicada, expressant els pensaments i sent capaços de representar-los
de manera artística.
➢ Imaginar, manipular i elaborar projectes potenciant l’expressió i la creativitat.
Desenvolupament:
En aquesta activitat i a partir, de la creació del seu propi ninot, els alumnes hauran de crear la seva pròpia història. En aquesta, els seus
ninots, hauran de ser els protagonistes.
Avaluació :
- És creatiu (Capacitat artística)
- Escriu textos ben estructurats (capacitat comunicativa)
- Comprèn les idees principals (capacitat lingüística)
13
14. 9. Organització
Els grups
Visitar una fàbrica de ninots → gran grup
Crear i caracteritzar un ninot individual → individual
A partir dels ninots, crear una història → petits grups
Els espais
Al llarg de la unitat didàctica l’aula es convertirà en un element
flexible com pot ser un espai de debat, un espai de projectes, una
aula de lectura entre d’altres.
El temps
La durada de tota la unitat didàctica serà duta a terme al llarg de tot
un trimestre escolar. Concretament en el tercer, ja que és més
dinàmic i es poden realitzar activitats l’aire lliure.
14
15. 10 . REFERÈNCIES BIBLIOGRÀFIQUES, WEBS
.
Sheila Estaire. (2007). LA ENSEÑANZA DE LENGUAS MEDIANTE TAREAS:
principios y planificación de unidades didácticas. 2014, de FAEA Sitio web:
http://www.nebrija.es/espanolparainmigrantes/flash/ensenar/PDF/articulo-
tareas.pdf
Diego Haro Nieto. (Setembre 2011). Didàctica de l'educació infantil. Setembre
2011, de Departament d'Ensenyament Sitio web: http://ioc.xtec.
cat/materials/FP/Materials/1752_EDI/EDI_1752_M02/web/html/WebContent/u5
/a3/continguts.html
Virginia Romero Rosales. (Setembre 2011). Guia per elaborar una unitat
didàctica. Setembre 2011, de Institut Obert de Catalunya Sitio web: http://ioc.
xtec.
cat/materials/FP/Materials/1752_EDI/EDI_1752_M02/web/html/WebContent/u5
/media/guia_unitat_didactica.pdf
Departament d'Educació. (Juny 2009). Currículum educació primària. Juny
2009, de Servei de Comunicació, Difusió i Publicacions Sitio web: http://www.
xtec.cat/alfresco/d/d/workspace/SpacesStore/034fc257-4463-41ab-b7f5-
dd33c9982b4f/curriculum_ep.pdf
15