SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 4
MÜƏLLİF: Fərziyeva Aybəniz Ələfsər
MÖVZU: Fəsillər
Standartlar: 1.1.2. Dinlədiyi mətndə yeni söz və ifadələri seçir
2.1.3. Kiçikhəcimli mətnlərin məzmunun danışır
3.1.2. Mətndəki sözləri düzgün tələffüzlə oxuyur

Dərsin məqsədləri: Fəsilləri xarakterik əlamətlərinə görə fərqləndirmək
Mətndəki əsas fikri müəyyənləşdirmək
İş forması: Böyük və kiçik qruplarla iş
İş üsulları: “Beyin həmləsi”, klaster, BİBÖ
Təchizat/Resurslar: Fəsillərə və onların əlamətlərinə aid şəkillər,
iş vərəqləri, internetə çıxışı olan kompüter, proyektor

MOTİVASİYA:

Dərsin gedişi:
Şagirdlərə videoda təsvir olunmuş şəkillərin izahını verməyi

deyirəm və
Onlardan dərsin adını alıram

Tədqiqat sualı:

Fəsillər bir-birinin ardınca gəlməsə nə baş verər?

TƏDQİQAT İŞİ:
Şagirdlərə tapşırıq verməzdən əvvəl müşahidə etməyin yolları
xatırladılır.

Tapmacalar

verilir

,cavablarını

tapmagı

və

şagidlərə

həmin

fəslin

xüsisiyyətlərinə aid sözlər deməyi tapşırılır.
Şagirdlər ilin fəsilləri təsvir olunmuş şəkillərlə 4 qrupa bölünürlər “Yaz”, “Yay”,
“Payız”,”Qış”.
.

İş vərəqi 1.
Yaz fəslin əlamətləi hansılardır?
Mətni oxuyun və yazın əlamətlərini göstərən sözlərin altından xətt çəkin.
Otlar göyərir. Hər tərəf yaşıllaşır. Novruzgülü bitir. Bənövşə baş qaldırır.
Çiçəklərin ətri ətrafa yayılır. Bağlarda, bağçalarda təmizlik işləri görülür.

İş vərəqi 2.
Yay fəslin əlamətləi hansılardır?
Mətni oxuyun və payızın əlamətlərini qeyd edin.
Havalar bəzən küləkli, bəzən mülayim, bəzən də isti olur. Günəş az-az
görünür. Meşələr, bağlar, parklar canlanır. Quşlar uçub gedir.Qarışqalar
yuvalarına yem daşıyır. Onlar yuvalarına cığır salır. Arılar çiçəklərdən şirə
çəkir.Kəpənəklər çiçəklərin üstü ilə uçur.

İş vərəqi 3 Payız fəslin əlamətləi hansılardır?.
Mətni oxuyun və qışın əlamətlərini qeyd edin.
Yazda ağaclar tumurcuqlayır. Zoğal, alça, ərik, şaftalı, badam çiçək açır.
Qar yağır. Ağaclar yaşıl don geyinir.
İş vərəqi 4. Qış fəslin əlamətləi hansılardır?
Mətni oxuyun və yayın əlamətlərini qeyd edin.
Quşlar öz yerlərinə qayıdır. Qaranquşlar uçub gəlir. Durnalar, qazlar,
ördəklər isti ölkələrdən gəlirlər. Quşların şən nəğmələri eşidilir. Əncir, üzüm
yetişir.
Ev heyvanları otlaqlara çıxır. Onlar asanlıqla yem tapır.
İnformasiya mübadiləsi.
Qrup üzvləri işlərini təqdim edir. Təqdimatdan sonra uşaqların
yorğunluğunu aradan qaldırmaq üçün oyunlar sadalanır, gecə-gündüz oyunu
oynanılır.
Gecə-gündüz oyunu: Müəllim gecə deyəndə şagirdlər çömbəlir, gündüz deyəndə
ayağa dururlar. Oyun tez-tez oynanılır, səhv edənlər oyundan çıxır.
İnformasiyanın müzakirəsi.
MƏLUMAT MÜBADİLƏSİ : Sinfə belə bir sualla müraciət edirəm: Fikirləşin
və cavab verin əgər qışdan sonra yay fəsli gəlsə idi, nə baş verərdi?
Sualın cavabı “beyin həmləsi” üsulu vasitəsi ilə aparılır:
- Meyvələr yetişməzdi
-

Xəstəliklər çoxalardı

-

Qış yuxusuna gedən heyvanlar təbiətə uyğunlaşa
bilməzdilər

-

Çiçəklər açmazdı

-

Taxıl zəmiləri boş qalardı

-

Çörək olmazdı, aclıq baş verərdi

Müzakirə prossesində müəllim şagirdlərə suallar verir.
Müzakirə sualları:
1. Yazda havalar necə olur ?
2. Yayda hansı güllər açır ?
3. Qışda həşəratlar nə edirlər ?
4. Hansı ağaclar tez çiçək açır ?
5. Hansı quşlar isti ölkələrə uçur?
6. Ev heyvanları haqqında nə deyə bilərsiniz ?
Şagirdlərin mümkün cavabları:
1. Yazda çöllər, yamaclar yaşıl olur.
2. Novruzgülü, bənövşə açır.
3. Badam, alça, zoğal, şaftalı, ərik ağacları çiçək açır.
4. Durnalar isti ölkələrdən gəlirlər.
5. Qoyun,quzu, inəklər otlaqlara çıxarılır.
Nəticə və ümumiləşdirmə.
Şagirdlərin diqqəti tədqiqat sualına yönəldilir. Müəllim deyilən fikirlərə
əsaslanaraq şagirdlərin cavablarını sistemləşdirir, III – “Öyrəndiklərim” qrafasına
yazır.
№
BİLDİKLƏRİM
İSTƏYİRİK BİLƏK
1 Otlar göyərir.
Fəsillərin əlamətləri
Çöllər, yamaclar
hansılardır?
yaşıllaşır. Günəş
yeri qızdırır. Havalar
get-gedə istiləşir.

Bacarıqlar

ÖYRƏNDİKLƏRİM
Novruzgülü, bənövşə
açır.
Qarışqalar yuvalarına
yem daşıyır.Arılar,
çiçəklərdən şirə çəkir,
kəpənəklər uçur
Badam, alça, zoğal,
şaftalı,
ərik ağacları çiçək açır.
Durnalar, qazlar,
ördəklər isti ölkələr,
Ev heyvanları otlaqlara
çıxarılır. Ayınin qış
yuxusuna
getməsi,qızmar günəş,

Ev tapşırığı: Təbiəti müşahidə etmək, fəsillərə aid rəsm çəkmək
Qiymətləndirmə.

1
2
3
4

IV səv

III səv

Əməkdaşlıq edə
bilir
I I səv

I səv

IV səv

III səv

I səv Mətndən əsas fikri
müəyyənləşdirir
I I səv

IV səv

III səv

II səv

I səv

IV səv

III səv

II səv

I səv

Fikrini aydın
ifadə edir

Şüurlu oxuyur

Qrupların
nömrəsi
Hər qrup üçün meyar cədvəli hazırlanır. Dərsin bütün mərhələlərində
qiymətləndirmə aparırlır. Qiymətləndirmə “+”, ”-” işarələrilə göstərilir.
Aciq ders aybeniz

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

La actualidad más candente (20)

Ahəng qanunu
Ahəng qanunuAhəng qanunu
Ahəng qanunu
 
Modal sözlər
Modal sözlərModal sözlər
Modal sözlər
 
Fonetika. Samitlər
Fonetika. SamitlərFonetika. Samitlər
Fonetika. Samitlər
 
Mürəkkəb sözlər
Mürəkkəb sözlərMürəkkəb sözlər
Mürəkkəb sözlər
 
Sait və samit səslər
Sait və samit səslərSait və samit səslər
Sait və samit səslər
 
Riyaziyyat 3 boimm_tehmezova konul
Riyaziyyat 3 boimm_tehmezova konulRiyaziyyat 3 boimm_tehmezova konul
Riyaziyyat 3 boimm_tehmezova konul
 
Kütlənin ölçülməsi
Kütlənin ölçülməsiKütlənin ölçülməsi
Kütlənin ölçülməsi
 
əLamət bildirən sözlər
əLamət  bildirən  sözlərəLamət  bildirən  sözlər
əLamət bildirən sözlər
 
İsmin hallar üzrə dəyişməsi
İsmin hallar üzrə dəyişməsiİsmin hallar üzrə dəyişməsi
İsmin hallar üzrə dəyişməsi
 
Təbiətdə suyun dövranı
Təbiətdə suyun dövranıTəbiətdə suyun dövranı
Təbiətdə suyun dövranı
 
Vurma əməli
Vurma əməliVurma əməli
Vurma əməli
 
Azərbaycan dili 3
Azərbaycan dili  3Azərbaycan dili  3
Azərbaycan dili 3
 
Üçrəqəmli ədədlərin toplanması və çıxılması
Üçrəqəmli ədədlərin toplanması və çıxılmasıÜçrəqəmli ədədlərin toplanması və çıxılması
Üçrəqəmli ədədlərin toplanması və çıxılması
 
Əksmənalı sözlər
Əksmənalı sözlərƏksmənalı sözlər
Əksmənalı sözlər
 
Vafa
VafaVafa
Vafa
 
I sim
I simI sim
I sim
 
Atalar sözləri
Atalar sözləri Atalar sözləri
Atalar sözləri
 
Sağlam həyat tərzi
Sağlam həyat tərziSağlam həyat tərzi
Sağlam həyat tərzi
 
Onluqlar və təkliklər
Onluqlar və təkliklərOnluqlar və təkliklər
Onluqlar və təkliklər
 
Uzunluğun ölçülməsi
Uzunluğun ölçülməsiUzunluğun ölçülməsi
Uzunluğun ölçülməsi
 

Destacado

Destacado (20)

Vurma və bölmə vərdişləri
Vurma və bölmə vərdişləriVurma və bölmə vərdişləri
Vurma və bölmə vərdişləri
 
Suyun təbi̇ətdə dövrani
Suyun təbi̇ətdə dövraniSuyun təbi̇ətdə dövrani
Suyun təbi̇ətdə dövrani
 
Suyun dovrani
Suyun dovraniSuyun dovrani
Suyun dovrani
 
Vurma və bölmə vərdişləri
Vurma və bölmə vərdişləriVurma və bölmə vərdişləri
Vurma və bölmə vərdişləri
 
Aciq ders
Aciq dersAciq ders
Aciq ders
 
Tebietde suyun dovrani ders icmali
Tebietde suyun dovrani   ders icmaliTebietde suyun dovrani   ders icmali
Tebietde suyun dovrani ders icmali
 
kurikulum
kurikulumkurikulum
kurikulum
 
Təbiətdə su dövranı
Təbiətdə su dövranıTəbiətdə su dövranı
Təbiətdə su dövranı
 
Açıq dərs
Açıq dərsAçıq dərs
Açıq dərs
 
Toplama, çıxma, vurma və bölmə əməlləri. (Tapşırıqlar toplusu)
Toplama, çıxma, vurma və bölmə əməlləri. (Tapşırıqlar toplusu)Toplama, çıxma, vurma və bölmə əməlləri. (Tapşırıqlar toplusu)
Toplama, çıxma, vurma və bölmə əməlləri. (Tapşırıqlar toplusu)
 
Ders i̇cmal
Ders i̇cmalDers i̇cmal
Ders i̇cmal
 
Mürəkkəb isimlər
Mürəkkəb isimlərMürəkkəb isimlər
Mürəkkəb isimlər
 
Azərbaycan dili felin şəkilləri
Azərbaycan dili felin şəkilləriAzərbaycan dili felin şəkilləri
Azərbaycan dili felin şəkilləri
 
Açıq dərs
Açıq dərsAçıq dərs
Açıq dərs
 
Aciq ders
Aciq dersAciq ders
Aciq ders
 
Heyat bilgisi 4 dini deyerler
Heyat bilgisi 4  dini deyerlerHeyat bilgisi 4  dini deyerler
Heyat bilgisi 4 dini deyerler
 
VAXT
VAXTVAXT
VAXT
 
Texnologiya 6.i̇nsan həyatında qidalı maddələr
Texnologiya 6.i̇nsan həyatında qidalı maddələrTexnologiya 6.i̇nsan həyatında qidalı maddələr
Texnologiya 6.i̇nsan həyatında qidalı maddələr
 
Saglamliq1
Saglamliq1Saglamliq1
Saglamliq1
 
ilin fesilleri
ilin fesilleriilin fesilleri
ilin fesilleri
 

Aciq ders aybeniz

  • 1. MÜƏLLİF: Fərziyeva Aybəniz Ələfsər MÖVZU: Fəsillər Standartlar: 1.1.2. Dinlədiyi mətndə yeni söz və ifadələri seçir 2.1.3. Kiçikhəcimli mətnlərin məzmunun danışır 3.1.2. Mətndəki sözləri düzgün tələffüzlə oxuyur Dərsin məqsədləri: Fəsilləri xarakterik əlamətlərinə görə fərqləndirmək Mətndəki əsas fikri müəyyənləşdirmək İş forması: Böyük və kiçik qruplarla iş İş üsulları: “Beyin həmləsi”, klaster, BİBÖ Təchizat/Resurslar: Fəsillərə və onların əlamətlərinə aid şəkillər, iş vərəqləri, internetə çıxışı olan kompüter, proyektor MOTİVASİYA: Dərsin gedişi: Şagirdlərə videoda təsvir olunmuş şəkillərin izahını verməyi deyirəm və Onlardan dərsin adını alıram Tədqiqat sualı: Fəsillər bir-birinin ardınca gəlməsə nə baş verər? TƏDQİQAT İŞİ: Şagirdlərə tapşırıq verməzdən əvvəl müşahidə etməyin yolları xatırladılır. Tapmacalar verilir ,cavablarını tapmagı və şagidlərə həmin fəslin xüsisiyyətlərinə aid sözlər deməyi tapşırılır. Şagirdlər ilin fəsilləri təsvir olunmuş şəkillərlə 4 qrupa bölünürlər “Yaz”, “Yay”, “Payız”,”Qış”. . İş vərəqi 1. Yaz fəslin əlamətləi hansılardır? Mətni oxuyun və yazın əlamətlərini göstərən sözlərin altından xətt çəkin. Otlar göyərir. Hər tərəf yaşıllaşır. Novruzgülü bitir. Bənövşə baş qaldırır. Çiçəklərin ətri ətrafa yayılır. Bağlarda, bağçalarda təmizlik işləri görülür. İş vərəqi 2. Yay fəslin əlamətləi hansılardır? Mətni oxuyun və payızın əlamətlərini qeyd edin. Havalar bəzən küləkli, bəzən mülayim, bəzən də isti olur. Günəş az-az görünür. Meşələr, bağlar, parklar canlanır. Quşlar uçub gedir.Qarışqalar yuvalarına yem daşıyır. Onlar yuvalarına cığır salır. Arılar çiçəklərdən şirə çəkir.Kəpənəklər çiçəklərin üstü ilə uçur. İş vərəqi 3 Payız fəslin əlamətləi hansılardır?. Mətni oxuyun və qışın əlamətlərini qeyd edin. Yazda ağaclar tumurcuqlayır. Zoğal, alça, ərik, şaftalı, badam çiçək açır. Qar yağır. Ağaclar yaşıl don geyinir.
  • 2. İş vərəqi 4. Qış fəslin əlamətləi hansılardır? Mətni oxuyun və yayın əlamətlərini qeyd edin. Quşlar öz yerlərinə qayıdır. Qaranquşlar uçub gəlir. Durnalar, qazlar, ördəklər isti ölkələrdən gəlirlər. Quşların şən nəğmələri eşidilir. Əncir, üzüm yetişir. Ev heyvanları otlaqlara çıxır. Onlar asanlıqla yem tapır. İnformasiya mübadiləsi. Qrup üzvləri işlərini təqdim edir. Təqdimatdan sonra uşaqların yorğunluğunu aradan qaldırmaq üçün oyunlar sadalanır, gecə-gündüz oyunu oynanılır. Gecə-gündüz oyunu: Müəllim gecə deyəndə şagirdlər çömbəlir, gündüz deyəndə ayağa dururlar. Oyun tez-tez oynanılır, səhv edənlər oyundan çıxır. İnformasiyanın müzakirəsi. MƏLUMAT MÜBADİLƏSİ : Sinfə belə bir sualla müraciət edirəm: Fikirləşin və cavab verin əgər qışdan sonra yay fəsli gəlsə idi, nə baş verərdi? Sualın cavabı “beyin həmləsi” üsulu vasitəsi ilə aparılır: - Meyvələr yetişməzdi - Xəstəliklər çoxalardı - Qış yuxusuna gedən heyvanlar təbiətə uyğunlaşa bilməzdilər - Çiçəklər açmazdı - Taxıl zəmiləri boş qalardı - Çörək olmazdı, aclıq baş verərdi Müzakirə prossesində müəllim şagirdlərə suallar verir. Müzakirə sualları: 1. Yazda havalar necə olur ? 2. Yayda hansı güllər açır ? 3. Qışda həşəratlar nə edirlər ? 4. Hansı ağaclar tez çiçək açır ? 5. Hansı quşlar isti ölkələrə uçur? 6. Ev heyvanları haqqında nə deyə bilərsiniz ? Şagirdlərin mümkün cavabları: 1. Yazda çöllər, yamaclar yaşıl olur. 2. Novruzgülü, bənövşə açır. 3. Badam, alça, zoğal, şaftalı, ərik ağacları çiçək açır. 4. Durnalar isti ölkələrdən gəlirlər. 5. Qoyun,quzu, inəklər otlaqlara çıxarılır. Nəticə və ümumiləşdirmə. Şagirdlərin diqqəti tədqiqat sualına yönəldilir. Müəllim deyilən fikirlərə əsaslanaraq şagirdlərin cavablarını sistemləşdirir, III – “Öyrəndiklərim” qrafasına yazır.
  • 3. № BİLDİKLƏRİM İSTƏYİRİK BİLƏK 1 Otlar göyərir. Fəsillərin əlamətləri Çöllər, yamaclar hansılardır? yaşıllaşır. Günəş yeri qızdırır. Havalar get-gedə istiləşir. Bacarıqlar ÖYRƏNDİKLƏRİM Novruzgülü, bənövşə açır. Qarışqalar yuvalarına yem daşıyır.Arılar, çiçəklərdən şirə çəkir, kəpənəklər uçur Badam, alça, zoğal, şaftalı, ərik ağacları çiçək açır. Durnalar, qazlar, ördəklər isti ölkələr, Ev heyvanları otlaqlara çıxarılır. Ayınin qış yuxusuna getməsi,qızmar günəş, Ev tapşırığı: Təbiəti müşahidə etmək, fəsillərə aid rəsm çəkmək Qiymətləndirmə. 1 2 3 4 IV səv III səv Əməkdaşlıq edə bilir I I səv I səv IV səv III səv I səv Mətndən əsas fikri müəyyənləşdirir I I səv IV səv III səv II səv I səv IV səv III səv II səv I səv Fikrini aydın ifadə edir Şüurlu oxuyur Qrupların nömrəsi Hər qrup üçün meyar cədvəli hazırlanır. Dərsin bütün mərhələlərində qiymətləndirmə aparırlır. Qiymətləndirmə “+”, ”-” işarələrilə göstərilir.