1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran: PendidikanSeni Visual Masa : 60 minit
Kelas : 4 Maju Tema : AlamSemulajadi
Bidang :Menggambar Tajuk : Ayam
Teknik :Capan
Standard
pembelajaran
1.1 Persepsiestetik
1.1.1:Unsur seni
1.1.1.1
1.1.1.2
1.1.1.3
1.1.2:Prinsiprekaan
1.1.2.1
1.1.2.2
1.2 Aplikasiseni
1.2.1 media
1.2.1.1
1.2.1.2
1.2.2 teknik
1.2.2.1
1.3 Ekspresikreatif
1.3.1
1.3.2
1.3.3
1.4 Apresiasiseni
1.4.1
1.4.2
1.4.3
Objektifpembelajaran Padaakhirpengajaranmuriddapat:
1) Mengenal, memahamidanmenyatakanbahasaseni visual dalammembuatcapan.
2) Menghasilkangambarayamdenganteknikcapan.
3) Membuatapresiasiberpandukanbahasaseni visual yang telahdipelajari.
AktivitiPdP 1) Guru menunjukkancontohgambardanbersoaljawabdenganmurid.
2) Guru menunjukkancaramenghasilkangambarayamdenganmengaplikasikanteknikcapan.
3) Muridmenghasilkangambarayamdenganteknikcapan.
4) Muridmempamerdanmenceritakankaryaseni yang dihasilkan.
EMK Keusahawanan,kreativitidaninovasi.
Bahan Bantu Belajar BBM: contohhasilkarya guru, bahanbercetak.
Media -beruslukisan, pallet, jari, kertaslukisan, warna air, warna tempera, warna poster.
PenilaianPdP Prosespenghasilankaryasepanjangaktivitimembuatcapanberdasarkanempat standard kandungan.
Refleksi Padaakhirpengajaran____ muriddapatmencapaiobjektif yang ditetapkandan _____murid yang
tidakdapatmencapaiobjektifakandiberibimbingankhasdalamsesipembentanganpadamasaakandatang
RANCANGAN PENGAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
MINGGU 1
Mata Pelajaran;PendidikanSeni Visual Masa : 60 minit
2. Kelas : 4 Maju Tema : Alamsemulajadi
Bidang :Menggambar Tajuk : Ayam
Teknik :Capan
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1 PERSEPSI
ESTETIK
1.1.1Unsur
Seni
1.1.1.1
1.1.1.2
1.1.1.3
1.1.2
Prinsiprekaan
1.1.2.1
1.1.2.2
1.2 APLIKASI SENI
1.2.1 Media
1.2.1.1
1.2.1.2
1.2.2 Teknik
1.2.2.1
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Padaakhirpengajaranmuriddapat
1.Mengenal,memahamidanmenyatakanbahasaseni visual dalammembuatcapan.
2.Menghasilkangambarayamdenganteknikcapan.
AKTIVITI PdP 1.Gurumenunjukkancontohdanbersoaljawabmengenaibahasaseni visual.
2. Guru menunjukkancaramenghasilkanayamdenganmengaplikasikanteknikcapan.
3.Muridmemulakanaktivitidenganmembuatteknikcapandalammenghasilkangambarayam.
EMK Keusahawanan.kreativitidaninovasi.
BAHAN BANTU BELAJAR BBM: contohhasilkarya guru, bahanbercetak.
Media -beruslukisan, pallet, jari, kertaslukisan, warna air, warna tempera, warna poster.
PENILAIAN PdP Proses penghasilankaryasepanjangaktivitimembuatcapanberdasarkandua standard kandung
REFLEKSI Padaakhirpengajaran ____ muriddapatmencapaiobjektif yang ditetapkandan _____ murid
yangtidakmencapaiobjektifakandiberibimbingankhasdalamsesipembentanganpadamasaaka
RANCANGAN PENGAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
MINGGU KEDUA
Mata Pelajaran :PendidikanSeni Visual Masa : 60 minit
Kelas : 4 Maju Tema : AlamSemulajadi
Bidang : Menggambar Tajuk : Ayam
3. Teknik : Capan
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.3 EKSPRESI
KREATIF
1.3.1
1.3.2
1.3.3
1.4 APRESIASI
SENI
1.4.1
1.4.2
1.4.3
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Padaakhirpengajarandanpembelajaran, muriddapat:
1.Mengenal, memahamidanmenyatakanbahasaseni visual dalammembuatcapan.
2.Menghasilkangambarayamdenganteknikcapan.
3.Membuatapresiasiberpandukanbahasaseni visual yang telahdipelajari.
AKTIVITI PdP 1.Guru mengulangkajipengajaranpadaminggulepas
2.Muridmemulakanaktiviti proses penghasilangambarayam.
3.Murid mempamerkandanmenceritakankaryaseni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan, kreativitidaninovasi
BAHAN BANTU
BELAJAR
BBM: contohhasilkarya guru, bahanbercetak.
Media -beruslukisan, pallet, jari, kertaslukisan, warna air, warna tempera, warna poster.
PENILAIAN PdP Proses penghasilankaryasepanjangaktivitimembuatcapanberdasarkanempat standard kandungan.
REFLEKSI Padaakhirpengajaran ____ muriddapatmencapaiobjektif yang ditetapkandan _____ murid
yangtidakmencapaiobjektifakandiberibimbingankhasdalamsesipembentanganpadamasaakandatang.