Πασχαλινά αυγά από τη Β΄ τάξη του σχολείου μας.pptx
Σπυροπούλου Σοφία, Α΄ Γυμνασίου, Το απαρέμφατο στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα
1. Διδακτικό σενάριο στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα.
Τίτλος: «Η σύνταξη του απαρεμφάτου στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα».
Γνωστικές περιοχές: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Πληροφορική.
Στόχοι: Γνωστικοί : Η κατανόηση της απαρεμφατικής σύνταξης στην
Αρχαία Ελληνική και η εξοικείωση των μαθητών με αυτή.
Τεχνογραμματισμού: Η ικανότητα περιήγησης σε ηλεκτρονικούς
καταλόγους λεξικών τύπων και αναζήτησης γλωσσικού υλικού που
αποβλέπει στη μελέτη της δομής της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας.
Ψυχοκινητικοί: Η παρατήρηση, η βιωματικότητα , η συνεργατική μάθηση,
η συμπαραγωγή λόγου.
Λογισμικό: Διαδίκτυο (Πύλη της Ελληνικής Γλώσσας, πρόγραμμα
επεξεργασίας κειμένου, λογισμικό παρουσίασης, ανοικτού τύπου
λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης,
Διάρκεια: Δύο διδακτικές ώρες. Η πρώτη θα διατεθεί για την πλοήγηση
στο διαδίκτυο και τη μελέτη του πληροφοριακού υλικού που υπάρχει στην
Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα και η δεύτερη για τη συλλογή και μελέτη
των στοιχείων, που θα βοηθήσουν τους μαθητές στην εξαγωγή
συμπερασμάτων.
Οργάνωση της τάξης: Την πρώτη διδακτική ώρα χωρίζουμε την τάξη σε
μικρές ομάδες δύο μαθητών για κάθε H/Y. Ένας θα διαχειριστεί την
πλοήγηση στον ιστότοπο της Πύλης, ενώ ο δεύτερος θα συμπληρώσει το
φύλλο εργασίας.
Τη δεύτερη ώρα η τάξη θα χωριστεί σε πέντε τετραμελείς ομάδες
μαθητών. Κάθε ομάδα θα εργαστεί με έναν H/Y. Ένας από τους μαθητές
της κάθε ομάδας θα διαχειριστεί την πλοήγηση, ο δεύτερος και ο τρίτος
θα αναλάβουν το ρόλο του παρατηρητή- βοηθού και ο τέταρτος θα
καταγράψει τα αποτελέσματα της έρευνας. Στην ανάλυση και
επεξεργασία του υλικού που συγκέντρωσε κάθε ομάδα θα συμμετάσχουν
όλα τα μέλη της. Στο τέλος με την καθοδήγηση του διδάσκοντα όλες οι
ομάδες θα βοηθήσουν στην κατασκευή εννοιολογικού χάρτη.
Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή. Το σχολικό εργαστήριο.
Περιγραφή σεναρίου:.
Οι μαθητές καλούνται να επισκεφτούν την Πύλη της Ελληνικής Γλώσσας
πληκτρολογώντας την ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.greek-
language.gr και ακολουθώντας την εξής διαδρομή:
Πύλη για την Ελληνική γλώσσα / Αρχαία Ελληνική / Εργαλεία / Αρχές
Σύνταξης / Επιλογές / Περιεχόμενα / Το απαρέμφατο / Εισαγωγή και
Άναρθρο.
Στη συνέχεια τους ζητείται να αξιοποιήσουν το πληροφοριακό υλικό που
παρέχεται στον ιστότοπο, για να συμπληρώσουν το πρώτο φύλλο
εργασίας.
2. Φύλλο εργασίας 1
Αφού διαβάσετε την εισαγωγή στο απαρέμφατο και την ενότητα
άναρθρο απαρέμφατο απαντήστε στις ακόλουθες ερωτήσεις:
1. Ποια είναι η φύση και τα είδη του απαρεμφάτου;
2. Ποια είναι τα είδη του άναρθρου απαρεμφάτου;
3. Με τι ισοδυναμεί και πώς αποδίδεται στη Νέα Ελληνική το
κάθε είδος;
4. Ποιες κατηγορίες ρημάτων συντάσσονται με ειδικό
απαρέμφατο ως αντικείμενο; Δημιουργήστε ένα μικρό
κατάλογο ρημάτων.
5. Ποιες κατηγορίες ρημάτων συντάσσονται με τελικό
απαρέμφατο ως αντικείμενο; Δημιουργήστε ένα μικρό
κατάλογο ρημάτων.
6. Ποιες κατηγορίες ρημάτων συντάσσονται με ειδικό
απαρέμφατο ως υποκείμενο; Δημιουργήστε ένα μικρό
κατάλογο ρημάτων.
7. Ποιες κατηγορίες ρημάτων συντάσσονται με τελικό
απαρέμφατο ως υποκείμενο; Δημιουργήστε ένα μικρό
κατάλογο ρημάτων.
8. Σε ποια πτώση εκφέρεται το υποκείμενο του απαρεμφάτου,
όταν υπάρχει ταυτοπροσωπία;
9. Σε ποια πτώση εκφέρεται το υποκείμενο του απαρεμφάτου,
όταν υπάρχει ετεροπροσωπία;
Μελετήστε τα αποτελέσματα της εργασίας σας.
Τη δεύτερη διδακτική ώρα οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες καλούνται να
ανατρέξουν στα σώματα κειμένων της Αρχαίας Ελληνικής, που υπάρχουν
στον ίδιο ιστότοπο ακολουθώντας τη διαδρομή
Αρχαία Ελληνική / Εργαλεία / Σώματα κειμένων / Συμφραστικός
Πίνακας λέξεων του Ανθολογίου της Αττικής Πεζογραφίας,
για να συμπληρώσουν το 2ο φύλλο εργασίας.
Φύλλο εργασίας 2
Στο πλαίσιο της Αναζήτησης πληκτρολογήστε ένα τουλάχιστον ρήμα από
κάθε κατηγορία των καταλόγων που δημιουργήσατε στην προηγούμενη
εργασία σας. Από το πλήθος των εγγραφών που θα εμφανιστούν
συλλέξτε παραδείγματα , στα οποία το ρήμα συντάσσεται με
απαρέμφατο και καταγράψτε τα στον ακόλουθο πίνακα παραδειγμάτων.
3. Παραδείγματα
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
Μελετήστε το υλικό που συλλέξατε και συμπληρώστε τα πεδία του
πίνακα που ακολουθεί.
4. Απαρέμφατο Είδος Λειτουργία Υποκείμενο Ταυτοπροσωπία
απαρεμφάτου απαρεμφάτου ή
ετεροπροσωπία
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10
.
11
.
12
.
13
.
14
.
15
.
Αξιοποιήστε τις γνώσεις που αποκτήσατε για να κατασκευάσετε
εννοιολογικό χάρτη για την απαρεμφατική σύνταξη.