Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Урок з теми: "Громадянська війна в США"
1. УРОК НА
ТЕМУ:ГРОМАДЯНСЬКА
ВІЙНА В США
Вчитель історії
Кунцівської
загальноосвітньої
школи I-III ступенів
Білоцерківець Т.А.
С.Кунцеве
2. УРОК №18
Тема: Сполучені Штати Америки в другій половині XIX століття.
Громадянська війна 1861-1865 рр.
Мета: схарактеризувати особливості соціально-економічного розвитку США,
розкрити причини громадянської війни, ознайомити учнів з її ходом; визначити вплив осо-
би А. Лінкольна на хід історичних подій; формувати вміння учнів порівнювати історичні
процеси й простежувати причинно-наслідкові зв'язки; удосконалювати навички роботи
учнів з історичною картою, з характеристикою історичної особи; виховувати учнів у дусі
заперечення громадянської війни як засобу вирішення конфліктів у суспільстві.
Основні знання: соціально-економічний розвиток рабовласницького Півдня і
промислової Півночі; расизм і аболіціонізм у США; хід громадянської війни 1861—1865
рр.; президентство А. Лінкольна; результати громадянської війни; Реконструкція Півдня.
Основні поняття й терміни: фермерство; «доктрина Монро»; лінчування; расизм;
аболіціонізм; Конфедерація; громадянська війна; Реконструкція.
Основні дати й події: 1823 р.—прийняття «доктрини Монро»; ЗО травня 1854 р.—
прийняття білля «Канзас-Небраска»; листопад 1860 р.— обрання А. Лінкольна
президентом США; 1861 р.— утворення Конфедерації південних штатів; травень 1862 р.
— закон про гомстеди; 1 січня 1863 р.— скасування рабства в південних штатах; 9 квітня
1865 р.— закінчення громадянської війни й підписання миру; 14 квітня 1865 р.— вбивство
А. Лінкольна; 1865—1877 рр.— Реконструкція Півдня.
Особа в історії: А. Лінкольн.
Обладнання: підручник, атлас дидактичні матеріали.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Структура уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
III. Мотиваційний аспект
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Соціально-економічний розвиток США.
2. Наростання й загострення конфлікту між Північчю та Півднем.
Аболіціонізм.
3. Роль А. Лінкольна в історії США.
4. Хід громадянської війни 1861—1865 рр. в США.
5. Результати війни і Реконструкція Півдня.
II. Закріплення нових знань учнів
VI. Підсумки уроку
VII. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Фронтальна бесіда
1. Назвіть дату прийняття Декларації про державну незалежність у США.
2. Коли була прийнята Конституція США?
3. Назвіть ім'я першого президента країни.
4. Якими були підсумки війни за незалежність?
3. III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ УЧНІВ
Тема висвітлює процес наростання суперечностей між Північчю і Півднем, які
призвели до громадянської війни, результатом якої стало скасування рабства — головної
причини економічної відсталості США. Ми зможемо простежити зародження політичної
системи країни, яка діє і сьогодні та є основою соціально-політичної стабільності і
розвитку демократії.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Соціально-економічний розвиток США.
Розповідь учителя
Учитель відзначає, що в першій половині XIX ст. економічний розвиток США був
нерівномірним. Північ характеризувалася зростанням фабричної промисловості
(унаслідок промислового перевороту), а Південь був сільськогосподарським регіоном, у
якому панувала система рабства.
Використовуючи карту атласу, назвати штати, вільні від рабства, і рабовласницькі
штати.
Самостійна робота за підручником.
Групова робота за завданнями. Група № 1 опрацьовує інформацію про економічний
розвиток Півночі:
I. Економічний розвиток США. ПІВНІЧ (для групи 1)
Як у промисловості, так і в сільському господарстві США переважала ручна праця.
Мануфактурні вироби здебільшого завозили з Європи. І все ж саме під час війни за неза-
лежність у країні були створені важливі передумови для швидкого розвитку ринкових
відносин. Важливим явищем в економіці стало створення єдиного внутрішнього ринку і
розвиток вільної зовнішньої торгівлі. Невипадково початок XIX століття назвали
«золотою добою» торгового мореплавства США. Американські торгівці використали
руйнівні війни, конфлікти, революції в Європі для власного збагачення, поставляючи
продукти харчування і колоніальні товари із штатів до метрополії. Англійці орендували
для перевезення промислових виробів та імпорту з Америки торговий флот США.
Промисловий переворот у США почався у "першому десятилітті XIX століття і мав
такі особливості:
використання у великих масштабах наукових досягнень, винаходів,
машин і кваліфікованої робочої сили;
нерівномірний характер: спершу охопив північно-східні штати, потім
поширився по всій країні;
розтягнувся на досить тривалий час.
Завершення промислового перевороту припадає на початок 50-х років XIX
століття. Переворот проявив себе у переважанні машинного виробництва на північному
сході країни. На Півдні зберігалось рабство на плантаціях. «Дикий Захід», як називали
його самі американці, потрібно було освоїти.
Специфічне становище склалося у сільському господарстві США, де намітилося
два шляхи розвитку: фермерський і плантаційний. Інтенсивно формувалося фермерство на
нових західних територіях. Ці землі складали громадський земельний фонд, який
збільшувався з кожним десятиліттям за рахунок захоплення нових територій. На вимогу
фермерів Півночі розміри ділянок, які продавала держава, зменшилися. На початку 40-х
років XIX століття землю можна було придбати в розстрочку. Землі продавалися за
мінімальною ціною. Таким чином, суть розвитку капіталізму в сільському господарстві
США полягала у використанні невеликих ділянок землі та застосуванні вільної праці
фермерів, як правило, на вільних західних територіях. Такий тип господарювання на
Півночі був економічно доцільнішим порівняно з плантаційною системою Півдня.
Частка США в світовому промисловому виробництві зросла з 6% у 1820 р. до 15%
у 1860 р. На початку 60-х рр. XIX ст. США займали четверте місце у світі за обсягом
4. промислового виробництва.
У 1860 р. в США було понад 2,4 млн. фермерів і близько 800 тис. наймитів,
застосовувалось до 250 тис. жаток, а загальна вартість продукції ферм зросла за 40 років в
6 разів.
Група № 2 опрацьовує інформацію про економічний розвиток Півдня:
I. Економічний розвиток США. ПІВДЕНЬ (для групи 2)
У першій половині ХIХ століття плантаційна система на Півдні зазнала істотних
змін. З появою винайденого в 1793 році Е. Уїтні бавовноочищувального верстата, який
легко відокремлював бавовняне волокно від насіння, продуктивність праці значно зросла.
Очищена бавовна надходила на текстильні фабрики Англії та інших країн Європи,
приносячи величезні прибутки плантаторам-землевласникам. Трохи пізніше почали
закуповувати сировину для текстильної промисловості й підприємці Півночі. Харак-
терною рисою рабовласницького господарювання було нераціональне використання
землі. Скажімо, тютюн виснажував грунт за 3-4 роки, і земля ставала зовсім непридатною,
що змушувало плантаторів переносити свої господарства на нові західні землі. Стрімке
зростання попиту на бавовну поставило головну проблему: треба захоплювати землю. Це
було однією з причин територіальної експансії США у першій половині XIX століття.
У 1809 року почав діяти закон, який забороняв ввозити рабів до країни. Але звиклі
до використання дешевої рабської праці плантатори контрабандою щороку ввозили до 15
тисяч чоловік. Якщо наприкінці 90-х років XVIII століття чисельність рабів складала 760
тисяч чоловік, то в 1860 році — 4 млн. Ціни на рабів щороку зростали, а експлуатація
посилювалася. Праця негрів-рабів використовувалася не лише на плантаціях. На багатьох
текстильних, металургійних підприємствах, на будівництві залізниць, вантажно-
розвантажувальних роботах, де була необхідна некваліфікована робоча , сила, раби були
незамінні. Уже до 1860 року 11% негрів стали вільними. Серед чорного населення з'яви-
лися вчені, письменники, лікарі, науковці. У всьому світі відомі імена астронома і
математика Б. Баннекера і письменника-публіциста Ф. Дугласа, які боролися за повне
звільнення негрів.
В результаті групи роблять висновок про розвиток промислового виробництва і
сільського господарства в США в першій половині XIX ст. Учитель узагальнює відповіді
учнів і робить такий висновок: система рабства на Півдні заважала подальшому
промисловому капіталістичному розвиткові США.
Закріплення знань про економічний розвиток
Визначте, які саме регіони США першої половини XIX ст. характеризуються наве-
деними твердженнями, і впишіть відповідні цифри до таблиці.
Північ і Схід Південь Захід
5. 1. Використання праці рабів.
2. Розвиток фабрично-заводської промисловості, заснованої на вільнонайманій праці.
3. Величезні прибутки за мінімальних витрат.
4. Перевага фермерських господарств.
5. Негативне ставлення до рабства.
6. Значні цілинні території.
7. Переконання, що «негр не є рівним білій людині, а рабське підкорення вищій расі
— це його природний і нормальний стан».
8. Формування демократичних основ життя.
9. Вимога заборонити поширення рабства.
10. Господарства зорієнтовані на вирощування однієї культури.
11. Прагнення від'єднатися від США та створити окрему державу з узаконеним
рабством.
12. Швидкий промисловий розвиток.
ПРОБЛЕМА ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ВИСВІЧУЄТЬСЯ НА
ЛІНІЙНІЙ СХЕМІ ФОРМУВАННЯ ЗМІСТОВОГО УЯВЛЕННЯ ПРОБЛЕМИ
2. Наростання й загострення конфлікту між Північчю та Півднем. Аболіціонізм.
Розповідь учителя.
Суперечності між Північчю та Півднем наростали, оскільки при освоєнні нових
земель зіштовхнулися інтереси фермерів і рабовласників, рабовласників і буржуазії.
Освоєння земель на Заході, зростання чисельності населення Півночі, втрата
рабовласниками впливу в Конгресі, створення на новоосвоєних землях Заходу
нерабовласницьких штатів поставили питання про доцільність збереження рабства. Це
питання вимагало вирішення на державному рівні.
Робота з групами. Опрацювання інформації про Міссурійський компроміс і
білль «Канзас-Небраска»
Міссурійськии компроміс. Суперечності між рабовласницьким Півднем і
промисловою Північчю стали добре помітними вже на початку XIX століття. Першим
відвертим зіткненням між Північчю і Півднем, що створило загрозу розколу країни, став
конфлікт 1818-1820 років. Він виник у зв'язку з питанням про вступ до Союзу нового
штату Міссурі. На той час до складу США входило одинадцять рабовласницьких і
одинадцять вільних штатів, а тому в такому впливовому органі, як сенат, було двадцять
два сенатори від південних штатів і двадцять два — від північних. Штат Міссурі був
рабовласницьким і тому, щоб підтримати і зберегти рівновагу, що склалася в сенаті,
одночасно з Міссурі до Союзу увійшов щойно створений штат Мен.
Так було досягнуто історичної угоди — Міссурійського компромісу, який
повинен був підтримати рівноваг) представництва рабовласницьких і вільних штатів у
сенаті.
Сенат схвалив резолюцію, згідно з якою було встановлено, що на північ від 36° ЗО'
північної широти рабство буде заборонено. Було вирішено надалі приймати до Союзу
одночасно по два штати: один вільний і один рабовласницький.
Міссурійськии компроміс не усунув суперечностей, а лише відтягнув конфлікт між
Північчю і Півднем. Позиції рабовласників щодалі стають сильнішими в конгресі і
федеральному уряді, міцнішають вони і в Верховному суді США. Великий вплив там мала
і партія рабовласників, так звана демократична партія.
З огляду на сприятливі обставини плантатори Півдня провадять через конгрес
білль «Канзас — Небраска», за яким питання про долю цих нових штатів — бути їм
рабовласницькими чи вільними — передавалося на вирішення населення цих штатів.
6. Білль «Канзас — Небраска». таким чином, означав фактичне скасування Міссурійського
компромісу. В 1857 році Верховний суд США прийняв рішення у справі негра Дреда
Скотта, який, переселившись зі своїм хазяїном на Північ, вимагав, щоб його визнали
вільним. Але Верховний суд США постановив, що переселення негра-раба у вільний штат
не приводить його до звільнення.
Отже, основними положеннями закону (білля) «Канзас-Небраска» були :
питання про рабство — це справа самих поселенців;
дотримання і захист інтересів рабовласників.
Даний закон мав вельми демократичний характер, проте фактично сприяв
узаконенню рабства на нових територіях на Заході США.
4. Роль А. Лінкольна в історії США.
Розгляд питання починається з розповіді про перемогу в листопаді 1860 р. на
президентських виборах представника Республіканської партії Авраама Лінкольна.
Акцентується увага учнів на портреті А. Лінкольна. Учитель нагадує про програму
Республіканської партії і підкреслює, що програмні вимоги не були прийняті
рабовласниками Півдня. Країна опинилася на порозі громадянської війни.
Випереджальне завдання.
5. Хід громадянської війни 1861—1865рр. в США. Робота зі схемами, текстом
підручника, картами атласів.
7. МЕТОДИКА РОЗРОБКИ ХРОНОЛОГІЇ ІСТОРИЧНОЇ
ПРОБЛЕМИ В 9 КЛАСІ
НАЗВА (ЗМІСТ) ПРОБЛЕМИ:
ХАРАКТЕР І ЗМІСТ ПРОЦЕСУ,
ЩО ВИКЛИКАНИЙ ПРОБЛЕМОЮ:
ЧАС ВИНИКНЕННЯ ПРОБЛЕМИ ЧАС РОЗВ’ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМИ
ПЕРША ПОЛОВИНА XIX СТ.
ЗАГОСТРЕННЯ ПРОБЛЕМИ - 1860
1861-1865 РР. – ГРОМАДЯНСЬКА
ВІЙНА
ОСНОВНІ ЕТАПИ ПРОЦЕСУ ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ
I II III
ПІДГОТОВЧИЙ:
УТВОРЕННЯ
РЕСПУБЛІКАНСЬКОЇ
ПАРТІЇ, ОБРАННЯ
А.ЛІНКОЛЬНА
ПРЕЗИДЕНТОМ США
ОСНОВНИЙ:
ХІД ВОЄНИХ ДІЙ,
ПЕРЕБУДОВА
ГОСПОДАРСТВА І
ДЕРЖАВНОГО АПАРАТУ
ВІДПОВІДНО ВОЄНИМ
УМОВАМ
ЗАКЛЮЧНИЙ:
ПІДПИСАННЯ МИРНИХ
ДОГОВОРІВ МІЖ
ПІВНІЧЧЮ І ПІВДНЕМ,
ЗБЕРЕЖЕННЯ ЦІЛІСНОСТІ
ДЕРЖАВИ, ПОЧАТОК
РЕКОНСТРУКЦІЇ ПІВДНЯ
ВИСНОВКИ:
ДИНАМІКА ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ У ЧАСІ
НАЙБІЛЬШ ТРИВАЛИЙ ЕТАП ПРОЦЕСУ І ЧОМУ
НАЙБІЛЬШ ВАЖЛИВИЙ ХРОНОЛОГІЧНИЙ ПЕРІОД І ЧОМУ
1854 1855 1856 1857 1858 1859 1860 1861 1862 1863 1864 1865
ХРОНОЛОГІЧНА ШКАЛА
ПРОТИРІЧЧЯ МІЖ СОЦІАЛЬНО-
ЕКОНОМІЧНИМ І ПОЛІТИЧНИМ
РОЗВИТКОМ ПІВНІЧНИХ І ПІВДЕНИХ
ШТАТІВ
БОРОТЬБА МІЖ ПРИХИЛЬНИКАМИ І
ПРОТИВНИКАМИ РАБСТВА.
ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА
8. МЕТОДИКА
САМОСТІЙНОГО АНАЛІЗУ РУШІЙНИХ СИЛ ПРОЦЕСУ
НАЗВА (ЗМІСТ) ПРОБЛЕМИ:
ХАРАКТЕР І ЗМІСТ ПРОЦЕСУ,
ЩО ВИКЛИКАНИЙ ПРОБЛЕМОЮ:
ВИДИ РУШІЙНИХ СИЛ
ОСОБИ
ПОЛІТИЧНІ
ПАРТІЇ
ОБ’ЄДНАННЯ
ДЕРЖАВНІ
ВЛАДНІ
СТРУКТУРИ
ЗОРГАНІЗОВ
АНІ
НАРОДНІ
МАСИ
ЗОВНІШНІ
(ЕКСПАНСИВ
НІ) СИЛИ
ЕТАПИ ПРОЦЕСУ
I II III
ПІДГОТОВЧИЙ:
УТВОРЕННЯ
РЕСПУБЛІКАНСЬКОЇ
ПАРТІЇ, ОБРАННЯ
А.ЛІНКОЛЬНА
ПРЕЗИДЕНТОМ США
ОСНОВНИЙ:
ХІД ВОЄНИХ ДІЙ,
ПЕРЕБУДОВА
ГОСПОДАРСТВА І
ДЕРЖАВНОГО АПАРАТУ
ВІДПОВІДНО ВОЄНИМ
УМОВАМ
ЗАКЛЮЧНИЙ:
ПІДПИСАННЯ МИРНИХ
ДОГОВОРІВ МІЖ
ПІВНІЧЧЮ І ПІВДНЕМ,
ЗБЕРЕЖЕННЯ ЦІЛІСНОСТІ
ДЕРЖАВИ, ПОЧАТОК
РЕКОНСТРУКЦІЇ ПІВДНЯ
1854-1860 1861-1865 1865
ПОЕТАПНЕ РАНЖИРУВАННЯ РУШІЙНИХ СИЛ
ПІДГОТОВЧИЙ ОСНОВНИЙ ЗАКЛЮЧНИЙ
ПРОТИРІЧЧЯ МІЖ СОЦІАЛЬНО-
ЕКОНОМІЧНИМ І ПОЛІТИЧНИМ
РОЗВИТКОМ ПІВНІЧНИХ І ПІВДЕНИХ
ШТАТІВ
БОРОТЬБА МІЖ ПРИХИЛЬНИКАМИ І
ПРОТИВНИКАМИ РАБСТВА.
ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА
10. МЕТОДИКА
АНАЛІЗУ РЕЗУЛЬТАТІВ ІСТОРИЧНОГО ПРОЦЕСУ
ПО ВИРІШЕННЮ ПРОБЛЕМИ
НАЗВА (ЗМІСТ) ПРОБЛЕМИ:
ХАРАКТЕР І ЗМІСТ ПРОЦЕСУ,
ЩО ВИКЛИКАНИЙ ПРОБЛЕМОЮ:
РЕЗУЛЬТАТ ДОСЯГНЕНО У ВІДПОВІДНОСТІ ДО ПРОГНОЗУ
> 100% 100% < 100%
РЕЗУЛЬТАТ ПОЗНАЧИВСЯ НА…
ДЕРЖАВІ
СУСПІЛЬСТВІ
ВИЩИЙ КЛАС СЕРЕДНІЙ КЛАС НИЖЧИЙ КЛАС
+ - + - + - + -
1 2 3 4
РЕЗУЛЬТАТ ВИКЛИКАВ ПРОЦЕСИ…
+ -
ПРОТИРІЧЧЯ МІЖ СОЦІАЛЬНО-
ЕКОНОМІЧНИМ І ПОЛІТИЧНИМ
РОЗВИТКОМ ПІВНІЧНИХ І ПІВДЕНИХ
ШТАТІВ
БОРОТЬБА МІЖ ПРИХИЛЬНИКАМИ І
ПРОТИВНИКАМИ РАБСТВА.
ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА
11. 6. Результати війни.
Евристична бесіда.
Як були виконані завдання, що стояли на початку громадянської війни?
Які політичні перетворення були здійснені в ході Реконструкції?
У чому полягало порушення прав негрів в період Реконструкції?
Підводячи учнів до розв'язання завдань, які були поставлені на уроці, учитель
акцентує увагу на необоротності демократичних перетворень в США.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
«Сам собі режисер»
1) Учні уявляють себе режисерами і роблять кадри майбутньої кінострічки за
допомогою піктограм:
2) Встановлюють комунікативні зв’язки між кадрами, за їх допомогою роблять
монтаж певного сюжету.
3) Для озвучення сюжету пишеться невеликий текст (5-6 речень)
4) Відгук на кінострічку
Аналіз групи № 1 Аналіз групи № 2
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
У результаті проведеного уроку учні повинні з'ясувати такі моменти:
1. невирішеність проблеми рабства і розповсюдження його на нові землі
опинилася в центрі політичної боротьби США і неминуче вела до
громадянської війни;
2. громадянська війна завдала нищівного удару довоєнним порядкам і системі
рабовласництва в США;
3. після громадянської війни почався швидкий економічний розвиток США;
4. Авраам Лінкольн — мудрий державний діяч, далекоглядний політик.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ