4. Leerpad
Een leerpad is een opeenvolging van leerstappen om
op een gestructureerde manier bepaalde kennis,
vaardigheden onder de knie te krijgen.
Maar … het staat niet alleen!
Het vormt samen met andere zaken (fora, opdrachten,
documenten, …) de e-cursus over een bepaald thema.
5. Digitaal leerpad ->Xerte
Software programma om een (digitaal) leerpad te
maken
Integratie van
Tekst
Afbeeldingen
Video
Oefeningen
…
Online versie
Delen
Samenwerken
6. Een beetje geschiedenis …
Tot vorig jaar: eXe Learning
Deelnemers worstelden met de tool om interactiviteit
in te bouwen
De ontwikkeling van eXe Learning werd stopgezet
7. Onze zoektocht
Gebruik binnen alle ELO’s en daarbuiten
Samenwerken aan content en delen van e-content
Gebruiksvriendelijk
Voldoende didactische / interactieve mogelijkheden
Verder in ontwikkeling
Open-source
8. Onze keuze: Xerte Online Toolkit
Een product van de Universiteit van Nottingham.
Toll-net host het pakket op een server en werkt
hiervoor samen met 12change uit Nederland.
Wordt op dit moment volop uitgebreid naar een
internationaal pakket met nog meer didactische
mogelijkheden.
Via 12change volgen wij de ontwikkelingen op de
voet voor het Vlaamse onderwijs.
9. Beschikbaarheid
Alle docenten in de volwasseneducatie kunnen mits
eenvoudige aanvraag en lidmaatschap van Toll-net
het pakket gratis gebruiken.
10. Ondersteuning
E-book Xerte
Handleidingen voor foto, geluid en video
Iedereen kan vragen stellen via een technisch forum
op Moodle
11. Samen e-content ontwikkelen
Samenwerken buiten de centrumgrenzen
Docenten met verschillende competenties:
niet ICT-vaardige vakdocent werkt samen met
ICT-vaardige vakdocent
13. Aan de slag met het ADDIE-model
http://www.learn-the-e-way.be
14. Analyse
• Doelgroep
• Duur
• Inhoud (afbakenen thema)
• Leerdoelen
Welke kennis, vaardigheden en attitudes moeten de
cursisten aan het einde van de e-les beheersen?
Formuleer de doelstellingen concreet en waarneembaar.
Een goede formulering, met specifieke werkwoorden is hier
nodig: de lerende moet kunnen … (opsommen, beschrijven,
toepassen, vergelijken, berekenen, demonstreren, analyseren, …).
15. Ontwerp
Nadenken over de inhoud en de didactische aanpak
• Ontwerp een scenario uitgaande van de doelstellingen
• Voorzie een activiteit(en) die aansluit(en) bij de leef-/werkwereld
• Bepaal een geschikte mix in werkvormen
• Bepaal hoe je de cursisten zal opvolgen en evalueren
16. Voorbeeld ontwerp
Leerdoelen meedelen Tekst
Inleiding thema Filmpje
Begrippenkader e-leren Tekst
Voorbeeld van een cursus “sociale media” laten
Voorbeeld ontwerpen e-les
zien
Leerpad (structuur verder uitwerken in apart
ADDIE-model volledig uitleggen
blad)
Voorbeeld les bekijken en aanvullen (stap 5) Voorbeeld op Moodle + opdracht
Ontwerpen van een eigen cursus Opdracht
Elkaar feedback geven Forum
Evaluatie van de twee opdrachten (docent geeft feedback)
17. Ontwikkeling
Content verzamelen - (laten) ontwikkelen
• Gebruik het geschikte formaat
• Kijk of bestaand cursusmateriaal herbruikbaar is
• Respecteer auteursrechten
• Evalueer de e-content op zijn waarde (autoriteit, objectiviteit, actualiteit,
reikwijdte en diepgang, vormgeving en taal)
• Kwaliteit van de content:
• geschikt en relevant voor de inhoud
• geschikt voor de doelgroep
• geschikt voor de leeractiviteit
• duidelijk
• correct
Coherent geheel maken in de leeromgeving
19. Evaluatie
Aan het einde van de les vindt er een
terugblik plaats om te kijken waar nog
verbetering mogelijk is en waar (ev. na
feedback van de lerenden)
aanpassingen nodig zijn. Ook kan er
tussentijds bijgestuurd worden.
20. Tips
Schermopbouw
teveel materiaal op één pagina (hersenen kunnen maar maximaal vijf elementen per keer
verwerken).
Variatie
Zorg voor voldoende multimedia materiaal.
Structuur
Wanneer je verschillende leerpaden binnen een cursus, een opleiding of een organisatie
ontwikkelt, is een vaste structuur en opmaak aan te raden. Dit verhoogt de herkenbaarheid.
Tekst
Korte zinnen.
Gebruik opsommingen.
Wanneer je een link naar een bestand of een website legt, zorg dan voor een zinvolle naam voor de
link, bijvoorbeeld de naam van het bestand of de URL van de website. Geef de link nooit de naam
"Klik hier".
Belangrijke woorden benadruk je door ze in het vet te zetten. Onderlijn deze woorden niet, want zo
creëer je de suggestie dat dit een link is.
Multimedia
Gebruik best geen materiaal - bijvoorbeeld een afbeelding - die niets met de inhoud te maken heeft.
Dit werkt enkel verwarrend.
Combineer tekst en beeld.
21. Pedagogie
12. Sharing ideas, active research, self-study
11. Use peer-review modules like workshops
P 10. Use a Survey to study/reflect
e
9. Think deeper about learning activities
d
a 8. Combine the activities into sequences
g 7. Use the forum seriously ant actively
o 6. Use Wiki, Glossary (better content)
g 5. Use Quizzes/Assigments (less management)
y 4. Publish content (interactive, multimedia)
3. Publish content (non interactive, multimedia)
2. Have a passive forum
1. Publish content (non interactive, text)
aanpassing lijst van Martine Dougiamas