Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Jawa membahas tentang menulis laporan kunjungan dan mendengarkan iklan serta poster. Tujuannya antara lain agar siswa dapat menulis laporan kunjungan dan memahami pengertian, ciri-ciri, serta perbedaan antara iklan dan poster.
1. RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
NO : 8
Sekolah : SMP NEGERI 1 KARANGTENGAH
Mata Pelajaran : BAHASA JAWA
Kelas / Semester : VIII ( Delapan ) / 1 ( Gasal )
Alokasi Waktu : 2 jam pelajaran
A. Standar Kompetensi
Mampu mengungkapkan pikiran, gagasan, pendapat dan perasaan secara tertulis dalam berbagai
bentuk tulisan dan ragam bahasa Jawa sesuai dengan unggah-ungguh basa yang benar.
B. Kompetensi Dasar
Menulis laporan kunjungan ke suatu tempat
C. Tujuan Pembelajaran
1. Siswa dapat menentukan objek tempat yang dikunjungi (tanggung jawab)
2. Siswa dapat membuat kerangka topik laporan kunjungan (kerja keras, tanggung jawab)
3. Siswa dapat mengembangkan kerangka topik menjadi karangan tentang laporan
kunjungan (kerja keras,mandiri, tanggung jawab)
D. Indikator
1. Mampu menentukan objek tempat yang dikunjungi dengan obyektif (1)
2. Mampu membuat kerangka topik laporan kunjungan (1)
3. Mampu mengembangkan kerangka topik menjadi karangan tentang laporan kunjungan
D. Materi
Menulis laporan kunjungan dengan ragam ngoko lugu dan krama.
Hal-hal yang diperhatikan dalam membuat laporan kunjungan:
1. Nama orang yang berkunjung sekaligus pembuat laporan
2. Nama tempat yang dikunjungi
3. Waktu kunjungan
4. Apa saja yang dilihat
Tuladha:
Palapuran Nandur Blimbing
Dinten Minggu kula, Sari kaliyan Rudi kesah dhateng dalemipun Pak Dhe Narto. Ing
sakiwa tengen dalemipun Pak Dhe Narto dipuntanemi wit-witan maneka warni, ingkang
langkung kathah taneman wit blimbing. Kula lan kanca-kanca kepengin ngertos caranipun
mbudidaya taneman blimbing. Sari, kula, kaliyan Rudi lajeng matur kaliyan Pak Dhe, babagan
taneman blimbing.
Pak Dhe Narto nerangaken kula kaliyan kanca-kanca. Taneman blimbing dipunremeni
amargi woh blimbing kathah manfaatipun, kangge pangupa jiwa, ngandhut gizi, nyegah
hipertensi, wasir lan demam. Wondene jinisipun blimbing menika kathah sanget, inggih
menanika blimbing Bangkok, sembiring, siwalan, madu,wijaya lan sanes-sanesipun. Menawi
blimbing ingkang dipuntanem Pak Dhe Narto menika blimbing Wijaya. Blimbing Wijaya
menika asil kawin silang antawisipun blimbing Demak lan blimbing Bangkok. Blimbing
2. menika dipunprangguli ing tlatah Pati, Jawa Tengah. Blimbing Wijaya gadhah kaunggulan
saged ngandhapaken kolesterol lan nyegah kanker payudara., umur kalih tahun sampun uwoh.
Saben wit saged ngasilaken 30 kg saben sapanenan. Menawi sampun nyandhak umur 4 taun,
asilipun panen saged 50-60 kg saben wit. Blimbing menika raosipun legi kados madu, mboten
gadhah serat, lan renyah.
Wondene caranipun mbudi daya blimbing wijaya kedah nggatosaken:
1. Papanipun, curah hujan soroting surya, angin lan hawa ingkang lembab.
2. Anggenipun milih bibit kedah teliti.
3. Bibit umur 4-5 wulan (okulasi) , wit gadhah cawing kalih kang kukuh lanjejeg kenceng.
4. Damel jugangan 0,60 x 0,60 x 0,65 meter
5. Jugangan dipun isi kompos 10 kg, lan NPK 0,25 kg, dipun tengga seminggu.
6. Bibit blimbing dipun tanem lan dipunsiram enjang kaliyan sonten.
7. Kalih minggu saderengipun panen anggenipun nyiram dipunsuda ¾ dinten sepisan,
sasampunipun panen dipunsiram biasa malih.
8. Kadhang kawis dipun semprot ngangge insektisida.
Kula sakanca dipunparingi blimbing. Wah eco sanget. Wusananipun kula pamit lan
ngaturaken panuwun ingkang kathah dhateng Pak Narto.
E. Metode dan Model Pembelajaran
a. Metode Pembelajaran : Penugasan
b. Model Pembelajaran : Konstektual
F. Langkah-langkah Pembelajaran
No. Kegiatan Waktu
1 Kegiatan Awal
a. Salah satu siswa memimpin berdoa ( karakter religius / taqwa )
b. Mencek kehadiran siswa ( disiplin )
c. Memotivasi kesiapan belajar siswa.
Mempersiapkan alat tulis, sumber belajar dan kesiapan belajarnya
(menanamkan karakter menghargai prestasi & tanggung jawab )
d. Apersepsi :
Guru mengaitkan materi dengan bertanya apa yang anda lakukan bila
teman anda menyampaikan pendapatnya .( nilai toleransi, demokratis )
e. Pengetahuan Prasyarat :
Pengungkapan pendapat kepada temannya.
f. Informasi kompetensi yang ingin dicapai ( rasa ingin tahu, mandiri,
kreatif )
g. Pejajagan materi dengan bertanya tentang , “Sinten ingkang dereng
nate tamasya ?” ( kejujuran )
h. Siswa duduk dalam kelompok yang telah dibentuk sebelumnya.(
kerjasama, bersahabat )
10 menit
2 Kegiatan Inti
1. Eksplorasi
1. Siswa bersama-sama mengingat macam-macam tempat wisata yang
pernah dikunjungi, dilihat, didengar atau dibaca. (disiplin, mandiri)
2. Siswa memikirkan hal-hal yang perlu dilaporkan setelah
mengunjungi suatu tempat.(mandiri, tanggung jawab)
2. Elaborasi
1. Siswa membuat kerangka topik dalam menulis laporan kunjungan
(kerja keras, tanggung jawab)
2. Siswa mengembangkan kalimat topik menjadi karangan tentang
laporan kunjungan (kerja keras, mandiri, tanggung jawab)
60 menit
3. No. Kegiatan Waktu
3. Konfirmasi
1. Memeriksa tulisan laporan yang ditulis (rasa ingin tahu, menghargai
prestasi)
2. Mengkolsultasikan hasil laporan kepada guru (kerja keras,
tanggung jawab)
3. Menerima pandangan umum dari guru (peduli sosial, toleransi)
3 Kegiatan Akhir
1. Memberikan review tata cara menulis laporan (rasa ingin tahu, mandiri
2. Menginformasikan materi pertemuan berikutnya (rasa ingin tahu,
mandiri)
10 menit
G. Sumber Belajar
1. Buku Pakem Basa Jawi
2. Buku Memetri Basa tuwin Kabudayan Jawi kelas VIII
3. Buku Ngegulang Kawruh Basa Jawa
4. Buku Sinau Bsa Jawi
H. Penilaian
a. Teknik : Praktek, Tertulis
b. Bentuk : Pemberian tugas
c. Instumen/Soal :
Indikator
Penilaian
Tekni
k
Bentuk
Instrmen
Contoh Instrumen
Mampu menentukan
objek tempat yang
dikunjungi
Membuat kerangka
topik laporan
kunjungan
Mengembangkan
kerangka topik
menjadi karangan
tentang laporan
kunjungan
Lisan
Unjuk
kerja
Pertanyaan
Uji petik
prduk
Eling-elingen papan ngendi
bae sing wis tau kongerteni,
kanggo nuntun delengen
gambar ing LKS , dene yen
kabeh durung tau koweruhi
bisa milih liyane!
1.Kebun jambu delima
2.Kebun klengkeng ing
mlatiharjo
3.Tanduran brambang ing desa
Dempet
4.Industri rumak tangga
krupuk tayamum
Papan sing wis disebutake
kasebut dipilih siji bae, banjur
ayo digawe cengkorongan sing
ana gegayutane kuwajiban apa
sing kudu katindakake kanggo
njaga lestarine papan mau sing
arupa palapuran kaya tuladha
iki!
4. Cengkorongan sing wis kogawe
kasebut gawenen dadi laporan
kanthi tatatulis lan basa sing
bener!
d. Rubrik Penilaian
I. Pedoman Penskoran Kerangka karangan
Aspek yang Dinilai Skor
1. Isi, ketuntasan 1 – 10
2. Tata tulis, pilihan kata 1 – 15
Skor Maks 25
II. Pedoman penilaian menulis laporan kunjungan
No Nama Isi
(max=25)
Diksi
(max =25)
EYD
(max =25)
Jumlah Rata-rata
NA = I + II
2
Demak, 05 Juli 2013
Mengetahui
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
5. RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
NO : 3
Sekolah : SMP NEGERI 1 KARANGTENGAH
Mata Pelajaran : BAHASA JAWA
Kelas / Semester : VIII ( Delapan ) / 2 (Genap)
Alokasi Waktu : 2 jam pelajaran
A. Standar Kompetensi
Mampu mendengarkan dan memahami berbagai wacana lisan dalam berbagai ragam Bahasa
Jawa.
B. Kompetensi Dasar
Mendengarkan Iklan dan poster
C. Tujuan Pembelajaran
1. Siswa dapat menyebutkan penegrtian iklan (mandiri, kerja keras)
2. Siswa dapat menyebutkan ciri-ciri iklan (mandiri, tanggung jawab,toleransi )
3. Siswa dapat memberi contoh iklan (disiplin, kerja kera
4. Siswa dapat membedakan iklan dan poster
5. Siswa dapat memberi contoh poster
D. Indikator
1. Mampu menyebutkan pengertian iklan dengan cermat (1)
2. Mampu menjelaskan ciri-ciri iklan dengan teliti (1)
3. Mampu memberi contoh iklan isi iklan dengan santun
4. Menjelaskan perbedaan iklan dan poster
5. Siswa dapat memberi cotoh poster
E. Materi
Iklan
Iklan yaiku wara-wara utawa pengumuman marang wong akeh kang duwe ancas (tujuan)
ngenalake sawenehing produk, supaya kang padha ngerti dadi kesengsem lan melu nggunakake
prodhuk kang ditawakake mau.
Paugerane iklan yaiku :
1. Tembunge prasaja
2. Gampang dimangerteni
3. Narik kawigaten
Tuladha
Pond's kembalikan cahaya
mudamu
Panjenengan Arep duwe gawe? Mantu,
Sunatan, syukuran apa liyane?
Ora prelu repot.
Cetak undangan,T ratag, Sound
system, Bala pecah, Rias
penganten lan Showting
AYOOOO sesambungan karo “SRI
TANJUNG” enterprise.
6. Hub. 0815 656 7242 utawa 28282654052
Dijamin PUAAASS......
Poster yaiku wara-wara utawa pengumuman marang wong akeh kang duwe ancas aweh kawruh
supaya manut karo kekarepane
Tuladha : Yen kaline resik uripe dadi apik
F. Metode dan Model Pembelajaran
a. Metode Pembelajaran : Latihan, tugas, tanya jawab
b. Model Pembelajaran : Konstektual
G. Langkah-langkah Pembelajaran
No. Kegiatan Waktu
1 Kegiatan Awal
a. Salah satu siswa memimpin berdoa ( karakter religius / taqwa )
b. Mencek kehadiran siswa ( disiplin )
c. Memotivasi kesiapan belajar siswa.
Mempersiapkan alat tulis, sumber belajar dan kesiapan belajarnya
(menanamkan karakter menghargai prestasi & tanggung jawab )
d. Apersepsi :
Guru mengaitkan materi dengan bertanya apa yang anda lakukan bila
teman anda menyampaikan pendapatnya .( nilai toleransi, demokratis )
e. Pengetahuan Prasyarat :
Pengungkapan pendapat kepada temannya.
f. Informasi kompetensi yang ingin dicapai ( rasa ingin tahu, mandiri,
kreatif )
g. Pejajagan materi dengan bertanya tentang , “Iklan menapa ingkang
narik kawigatosanipun ….(Ani) ?” ( kejujuran )
10 menit
7. No. Kegiatan Waktu
h. Siswa duduk dalam kelompok yang telah dibentuk sebelumnya.(
kerjasama, bersahabat )
2 Kegiatan Inti
1. Eksplorasi
1. Menyediakan media untuk menyiarkan iklan (mandiri, kerja keras)
2. Mengajak siswa menyebutkan media elektronik yang menyiarkan
Iklan (kerja keras, bertanggung jawab)
2. Elaborasi
1. Siswa mendengarkan iklan dari media elektronik (rasa ingin tahu,
mandiri)
2. Siswa menuliskan ciri-ciri iklan (kerja keras, mandiri).
3. Siswa memperhatikan contoh iklan yang ditulis teman(toleransi,
jujur, komunikatif)
4. siswa menemukan perbedaan iklan dan poster
3. Konfirmasi
1. Bertanya jawab tentang kesesuaian isi iklan dengan berita di media
yang lain (jujur bertanggung jawab)
60 menit
3 Kegiatan Akhir
1. Bersama guru merangkum dan menyimpulkan pokok iklan yang
tepat (rasa ingin tahu, kerja keras , bertanggung jawab)
2. Menyampaikam materi berikutnya (rasa ingin tahu, bertanggung
jawab)
10 menit
H. Sumber Belajar
1. Iklan
2. Poster
3. Buku Memetri Basa tuwin Kabudayan Jawi kelas VIII
4. Buku Ngegulang Kawruh Basa Jawa
I. Penilaian
a. Teknik : Praktek, Tertulis
b. Bentuk : Pemberian tugas
c. Instumen/Soal :
Indikator
Pencapaian
Kompetensi
Penilaian Instrumen
Teknik Bentuk
Mampu
mengungkapkan
isi iklan secara
lisan maupun
tulis dengan
bahasa siswa
setempat
Lisan Daftar
Pertanyaa
n
( Daftar Pertanyaan Pilihan Ganda Secara lisan di
LKS)
Mampu
memberi
tanggapan
tentang isi iklan
Tertulis Isian A. Ing ngisor iki iklan kang asring keprungu ing
radhiyo, tv, utawa kowaca saka kalawarti, kalebu
pawarta apa?
1. Yen sirah ngelu, ngunjuka puyer nomer 19!
2. Udinus polke, jempol lan nyenengke!
3. Anak loro cukup, lanang wadon padha wae!
4. JT FM 98,9 Ngunggar Greget Budaya Jawa
8. Campursari, Keroncong, Macapatan, Geguritan,
Tembang kenangan
Acara iki kagiyarake asil sayuk karya karo
Majalah Panjebar Semangat
5.Teh cap Pak Jenggoot, pancen muantep tenan!
6. Yen kaline resik, uripe dadi apik.
Mampu
menjawab
pertanyaan yang
berkaitan
dengan isi iklan
Tertulis Uraian B.Coba LKSmu tutupen, banjur wangsulana
pitakon/tindakna prentah ing ngisor iki!
1. Terangna isine iklan sing korungu mau
nganggo basa padinananmu!
2. Kepriye tumanggapmu marang basa kang
digunakake ing iklan mau? Bisa koktampa
kanthi cetha apa ora?
Kunci Jawaban :
A.
1.Iklan 2.Iklan 3. Poster 4.Poster 5.Iklan 6. Poster
B.
1.Isi pariwara radhiyo Pandhawa FM gelombang 104,3 Tulungagung Jawa Timur, ngaturake
acara Cantrik Gandem Marem sing isine gendhing-gendhing lan tembang campursari saben
jam 12.00 tekan 14.00, Gendhewa iku adicara gendhing campursari disiyarake saben jam
20.00-22.00, Gemplo saben dina Minggu, Pitonan lan gara-gara arupa berita basa Jawa.
2.Bisa ditampa cetha
d. Rubrik Penilaian :
Penghitungan Nilai Tertulis :
100x
SoalJumlah
benarJumlah
Demak, 05 Juli 2013
Mengetahui
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran