1. ЦИКЛ УРОКІВ З МАТЕМАТИКИ (5 КЛАС, 2 частина)
ТЕМА: Об’єм та площа поверхні. (3 год ).
Тема уроку № 4: Прямокутний паралелепіпед і куб. Обєм і
площа поверхні прямокутного
паралелепіпеда і куба.
Мета уроку: засвоєння подань про прямокутний паралелепіпед, його
елементи, типів задач, повязаних з прямокутним
паралелепіпедом, засвоєння поняття обєму, відпрацювання
знань, вмінь та навичок виводити формули і застосовувати
їх готовими в розвязання задач, відпрацьовування
самостійності в роботі, навичок роботи з літературою,
розвиток просторових уявлень про стереометричні фігури,
розвиток логічного мислення, засвоєння одиниць обєму і
перевод одних одиниць в інші.
Тип уроку:комбінований урок.
Обладнання: прямокутні паралелепіпеди і куби різних розмірів для
демонстрацій, дидактичний матеріал, підручник, коробці,
які приготували учні для вивчення нового матеріалу,
моделі кубиків з ребром 1см для засвоєння поняття обєму.
Хід уроку:
1. Організаційний момент. Повідомлення учням теми уроку.
Установка на успіх в роботі на уроці.
2. Аналіз самостійної роботи.
Вказати дітям на основні помилки, які були допущені при виконанні
роботи.
3. Перевірка домашнього завдання.
Домашнє завдання на перерві перевіряють консультанти,закріплені за
кожним рядком.
4. Актуалізація опорних знань.
Виконання математичного диктантуза варіантами на
повтореннявивченогоранішематеріалу. Діти повинні записувати тільки
відповіді на питання.
1 варіант.
1).
1
2. Знайти градусну міру КОЕ,
ЕОА, АОМ, якщо КОА = 70 ,
ЕОМ = 39 , КОМ = 94 .
2). Обчислітьплощу квадрата зі стороною 8см;
3). Виразити у гектарах і арах 530а;
4). Вірно чи ні твердження: будь-який кут, що менший від тупого, гострий? (пояснити)
5). Як зміниться різниця, якщо зменшуване збільшити на 8, а відємник не
змінювати?
6). Розвязати рівняння: (х+12):3=17.
2 варіант.
1).
Знайти градусну міру ЕАО,
ОАК, КАМ, якщо ЕАК = 40 ,
ОАМ = 47 , ЕАМ = 59 .
2). Обчислити площу прямокутника із сторонами 12см і 5см;
3). Виразити в гектарах і арах 1204а;
4). Вірно чи ні твердження: будь-який кут, більший за прямий, тупий?(пояснити)
5). Як зміниться різниця, якщо відємник збільшити на 7, а зменшуване не
змінювати?
6). Розвязати рівняння: (х-12) 3=51.
Вчитель збирає зошити по рядах, роздає зошити дітям, які сидять на
іншому рядку, діти з одного рядка перевіряють зошити співучнів другого
ряду і іншим кольором пасти записують правильні відповіді. Кожне з
питань оцінюється двома балами. Учитель потім перевіряє якість
перевірки роботи учнями.
Відповіді:
1 варіант: 1) 55 , 15 , 24 ;
2 варіант: 1) 12 , 28 , 19 ;
2) 64см 2 ;
2) 60см 2 ;
3) 5га 30а;
3) 12га 4а;
2
3. 4) ні, може бути
прямий;
5) різниця збільшиться на 8;
6) х=39.
4) ні, може бути
розгорнутий;
5) різниця
зменшиться на 7;
6) х=29.
Учні виставляють оцінки за математичний диктант, повертають зошити
власникам.
5. Вивчення нового матеріалу.
Експериментальна частина. Діти, використовуючи моделі
прямокутного паралелепіпеда, зроблені дома, і користуючись
дидактичним матеріалом і підручником намагаються один одному,
працюючи у парах пояснити і розібратися в основних компонентах
прямокутного паралелепіпеда і засвоїти поняття обєму.
Вчитель задає питання, а діти тепер на моделі цієї просторової фігури
повинні відповісти на питання і показати елементи.
Питання:
1) Скільки ребер, вершин, граней має прямокутний паралелепіпед?
2) Що за фігура уявляє собі кожна грань прямокутного паралелепіпеда?
3) Вказати рівні між собою прямокутники в прямокутому паралелепіпеді.
4) Що означає лінійні розміри прямокутного паралелепіпеда?
5) Що означає знайти обєм прямокутного паралелепіпеда висотою 1см,
2см і т.д., (продемонструвати на моделі за допомогою викладання кубиків
з ребром 1см на дно коробки)?
6) Вивести формули площі повної поверхні, обєму і суми довжин всіх
ребер прямокутного паралелепіпеда і куба.
7) Знайти за дидактичним матеріалом одиниці виміру обєму і пояснити,
як можна зробити переведення одних одиниць обєму в інші.
6. Закріплення вивченого матеріалу.
Розвязання задач.
1). З дроту необхідно зробити каркас прямокутного паралелепіпеда,
довжина якого дорівнює 16см, що в 2 рази більше ширини прямокутного
паралелепіпеда, а висота повинна бути на 10см більше довжини. Знайти
довжину дроту.
(проаналізувати задачу, встановити, якою формулою необхідно
користуватися при розвязання).
2) Розглядання за підручником № 611 (колективно обговорюючи
рішення).
7. Самостійна робота над новим матеріалом.
Виконання за підручником № 601(а,б), № 603 (а).
3
4. Найбільш активніші діти стають консультантами, свою роботу вони
сдають на перевірку вчителеві, а самі перевіряють рішення деяких дітей і
опитуючи правила ставлять оцінку за роботу на уроці.
Додаткові завдання.
1). Знайти висоту і обєм прямокутного паралелепіпеда, якщо довжина
прямокутного паралелепіпеда дорівнює 24см, ширина – 3дм, сума довжин
всіх ребер – 284см.
2) З прямокутного паралелепіпеда (каркасу), у якого довжина в 4 рази
менше ширини, а висота на 14см більше довжини, розпрямили дріт і від
цього дроту відрізали 8см. З останньої частини зробили каркас кубу,
довжина ребра якого в 3 рази більше довжини прямокутного
паралелепіпеда. Знайти довжину первісного прямокутного
паралелепіпеда.
8.Домашнє завдання. За підручником розглянути п.21(відповісти усно на
питання №611,612), № 625, 630, 637.
9. Підсумок уроку. Виступи дітей, встановлення основних моментів
уроку, що нового дізналися діти з уроку, чи досягли своєї мети.
Тема уроку № 5: Розвязання задач. Підготовка до
контрольної роботи.
Мета уроку: контроль знань з теоретичного матеріалу за вивченою
підтемою та попередніми підтемами, закріплення
геометричного матеріалу, відпрацьовування алгоритму
розвязання різних типів задач, повязаних з прямокутним
паралелепіпедом та іншими геометричними фігурами,
відпрацювання знань, вмінь та навичок використовувати
формули в розвязанні задач, відпрацьовування
самостійності в роботі, навичок роботи з літературою,
розвиток просторових уявлень про стереометричні фігури,
розвиток логічного мислення, засвоєння одиниць обєму і
площ, перевод одних одиниць в інші, відпрацьовування
матеріалу в задачах.
Тип уроку:урок - залік.
Обладнання: картки з завданням для дітей різного рівня навчання,
дидактичний матеріал з теоретичною частиною, перелік
прикладів на правила, підручник.
Хід уроку:
1. Організаційний момент. Повідомлення учням теми уроку.
Установка на успіх в роботі на уроці.
2. Перевірка домашнього завдання.
4
5. Домашнє завдання на перерві перевіряють консультанти,закріплені за
кожним рядком. Консультанти про стан виконання домашнього завдання
повідомляють учителя.
3. Актуалізація і систематизація знань. Проведення теоретичного
заліку. Розвязання завдань.
Дітям пропонується самостійно розвязати завдання на повторення
попередніх підтем.
1) Завдання.
Розвязати рівняння: а) 12х – 7х – 69 = 56; Відповідь. 25.
б) 476 : (х – 17) = 34;Відповідь. 31.
в) (29 + х) : 19 = 32. Відповідь. 579.
В цей час учитель проводить теоретичний залік з тими дітьми, які
проявили себе за період вивчення підтеми як найбільш активнішими.
Дітям задається 24 питання у вигляді бліц-опитування, за відповідями
складається на кожну дитину таблиця, яка характеризує кількість питань,
на які дитина дала правильні відповіді. До кожного теоретичного питання
задається приклад, який учень повинен пояснити. Кожне з питань
оцінюється в 0,5 балів, після опитування підраховується кількість
правильних відповідей по таблиці.
2) Після опитування складається група консультантів, які
використовуючи дидактичний матеріал з теоретичною частиною
працюють з групами дітей і приймають у дітей залік, відображаючи в
таблиці на кожного учня його результати. якщо дитина при відповіді
заліку отримує високий бал, то ця дитина теж може бути назначеною
консультантом і організує свою групу для сдачі. Таким чином проходить
повністю залікова теоретична підготовка дітей за виконання контрольної
роботи з підтеми і закінченню теми.
Під час проведення заліку ті діти, які в даний момент не сдають залік,
або вже його сдали, продовжують самостійно розвязувати задачі на
актуалізацію і систематизацію своїх знань.
2) Задача.
Довжина першого прямокутника дорівнює 6см, ширина цього
прямокутника на 12см більше. Довжина другого прямокутника дорівнює
4см. Знайти ширину другого прямокутника, якщо площа першого
прямокутника численно дорівнює периметру другого.
Відповідь. 50см.
3)Задача.
5
6. Яку площу необхідно пофарбувати, якщо коробка має форму
прямокутного пралелепіпеда, довжина цієї коробки дорівнює 6дм,
ширина 5см, висота 14см?
Відповідь. 2420см 2 .
4) Творче завдання.
Скласти 10 прикладів на додавання і віднімання одиниць виміру площ,
обємів і розвязати їх. Наприклад, 15га 32а – 5га 78а.
5) Завдання.
Обчислити: а) 18 2 4 + 196 : 7 2 . Відповідь. 1300.
б) 16 2 : 8 – 225 : 5 2 . Відповідь. 23.
4. Домашнє завдання. За дидактичним зошитом розвязати завдання №
213, № 214, № 215, № 216.
Розібрати домашнє завдання.
5. Підсумок уроку. Виступи дітей, встановлення основних моментів
уроку, висновки консультантів пропідготовку дітей до заліку, що вдалося
досягти за урок.
Тема уроку № 6: Контрольна робота за темою "Площі і
обєми".
Мета уроку: контроль знань за вивченою підтемою, вмінь та навичок по
використанню теоретичного матеріалу на практиці,
розвиток вмінь учнів раціонально використовувати свій час
при виконанні контрольної роботи, розвиток уважності при
виконанні роботи, розвиток логічного мислення.
Тип уроку:урок перевірки і корекції знань та вмінь.
Обладнання: картки з завданнями різного рівня складності, зошити для
виконання контрольних робіт.
Хід уроку:
1. Організаційний момент. Повідомлення учням теми уроку.
Установка на успіх в контрольній роботі.
2. Пояснення завдання контрольної роботи.
3. Домашнє завдання.
Виконання завдання логічного характеру за підручником №610, №650.
("Від мудрої сови").
4. Виконання контрольної роботи.
Якщо розв'язані будь-які 3 задачі, то учень отримує 6 балів (по 2 б. за
задачу);
якщо розв'язані ще 2 задачі, то отримує ще 3 бали (по 1,5 б. за задачу);
якщо розв'язані ще 3 задачі, то отримує ще 3 бали (по 1 б. за задачу).
6
7. КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 8
ДЛЯ 5 КЛАСУ (геометричні фігури, площі, об'єми).
1 варіант
2 варіант
1. Знайдіть довжину прямокутника, 1. Знайдіть ширину прямокутника,
площа якого 1200 см 2 , а ширина
площа якого 840 мм 2 , а довжина
2 дм.
7 см.
2. Знайдіть суму довжин всіх ребер 2. Знайдіть суму довжин всіх ребер
куба, ребро якого дорівнює
куба, ребро якого дорівнює
7 дм 3 см.
4 м 5 дм.
3. Виразіть в квадратних
3. Виразіть в квадратних
дециметрах:
дециметрах:
2
2
2
а) 6 м ; б) 3200 см ; в) 3 км .
а) 4 м 2 ; б) 4600 см 2 ; в) 8 км 2 .
4. Обчисліть площу заштрихованої 4. Обчисліть площу заштрихованої
фігури:
фігури:
5. Площа прямокутника дорівнює
420 см 2 , а одна з його сторін 5. Площа прямокутника дорівнює
10 см. Знайдіть площу квадрата,
2
576 см , а одна з його сторін периметр якого дорівнює
18 см. Знайдіть площу квадрата,
периметру прямокутника.
периметр якого дорівнює
6. Довжина прямокутника в чотири
периметру прямокутника.
рази більша, ніж його ширина, а
6. Довжина прямокутника в чотири
периметр дорівнює 130 см.
рази більша, ніж його ширина, а
Знайдіть площу прямокутника.
периметр дорівнює 70 см.
7. Висота прямокутного
Знайдіть площу прямокутника.
паралелепіпеда 18 см, що на 10 см
7. Довжина прямокутного
більше ширини і на 6 см менше
паралелепіпеда 13 см, що на 10 см
довжини. Знайдіть об'єм
більше ширини і на 6 см менше
паралелепіпеда.
висоти. Знайдіть об'єм
8. Знайдіть масу дерев'яного куба,
паралелепіпеда.
якщо довжина всіх його ребер 144
8. Знайдіть масу свинцевого куба,
см, а маса 1 см 3 дерева дорівнює
якщо довжина всіх його ребер 96
2 грами.
3
см, а маса 1 см свинцю дорівнює
11 грам.
5. Підсумок уроку.
7