1. Клас 5. Математика
Тема уроку. Задачі на знаходження числа за його відсотком
Мета уроку:
дидактична:сформувати навички розв’язування задач на знаходження
числа за його відсотком,вдосконалювати уміння та навичкизнаходити
відсотки від числа, заохочувати учнів до самостійної навчальної
діяльності,
розвивальна:розвивати в учнів усну і письмову культуру мовлення,
логічне мислення,
цікавість
до математики, прагнення краще вчити
предмет; здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь,
до забезпечення переносу знань і способів дій у нові умови;
виховна:виховувати
у
них
позитивну
мотивацію
до
навчання,
відповідальність за власні навчальні досягнення, допитливість, уважність,
натхнення, любов до природи .
Тип уроку:формуванняпрактичних умінь та навичок
Обладання: мультимедійна презентація, проектор, підручник, робочий
зошит, індивідуальні картки різнорівневого складу, картки самооцінювання.
Задачі уроку:
1. Закріпити теоретичні знання з теми «Відсотки».
2. Удосконалити практичні уміння та навички розв’язувати задачі на
знаходження відсотків від числа; вчити знаходити число за його
відсотком
Очікувані результати.
Після уроку учні удосконалюють вміння:
- перетворювати відсотки у дріб, перетворювати дроби у відсотках,
- знаходити відсоток від числа,
- знаходити число за його відсотком.
Девіз уроку : нехай думки, які ти вичитуєш з книг, будуть твоїм основним
капіталом, а ті, що народяться в тобі, - його відсотками.
Хід уроку
І. Організаційний момент. 2 хв. (слайд 1)
2. 1. Привітання учнів.
Ми почули всі дзвінок
Він покликав на урок.
Кожен із нас вже постарався
До уроку приготувався
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
Епіграф уроку :
«Предмет математики є на стільки серйозним, що корисно не
втрачати випадку зробити його цікавішим»
Блез Паскаль
Під таким девізом пройде наш урок. Я зроблю його для вас цікавим, а ви
повинні бути уважними, серйозними і активно демонструвати свої знання.
ІІ. Повідомлення теми, мети, задач уроку та очікуваних результатів.
1 хв.(слайд 2,3)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. 1 хв. (слайд 4,5,6)
Ми з вами розв'язували багато задач на відсотки. Скажіть, а навіщо нам
потрібно було цьому вчитися? Де застосовуються ті знання і вміння, які ви
отримали, вивчаючи тему "Відсотки"?
Знання
з
теми
«Відсотки»
мають
широке
використання
повсякденному житті. Ми розглянемо практичне застосування відсотків .
ІV. Перевірка домашнього завдання – 5хв. (слайд 7)
Дидактична гра «З якого приклада відповідь?» Взаємоперевірка.
у
3. V. Актуалізація опорних знань. Зустріч з «Відсотком». 8 хв. (слайд 8-14)
Я – пан Відсоток, я багач, живу і не сумую
Свої прибутки раз у раз у доларах рахую.
Знижки, акції, кредит без мене не обходяться
Про мене добре знає той, у кого гроші водяться.
Я маю замки, вертоліт і офіс в хмарочосі,
Але про себе, про процент, я знаю мало й досі
То розкажіть же, прошу вас, про все, про що дізналися
І як в задачах ви мене обчислювать навчалися.
1) Усні вправи та теоретичні питання за методикою «Ланцюжок».
1) Що таке відсоток? Виразити відсоток десятковим дробом: 3%,
40%, 5%, 0,5% , 60%, 7%, 100%.
2) Як розв'язуютьсязадачі на знаходженнявідсотківвідданого числа?
Знайти 5 % від 40;
10 % від 30;
25 % від 100;
20 % від 50.
3) Знайти правильну відповідь:
1. 3% у виглядідесятковогодробузаписують так:
а) 3,00;
б) 0,3;
в) 0,03;
г) 0,003.
2. 0,43 у виглядівідсотківзаписують так:
а) 4,3%;
б) 0,43%;
в) 43%;
г) 430%.
3. 1% від числа 530 дорівнює:
а) 530;
б) 53;
4. в) 0,53;
г) 5,3.
4. Щобзнайти 30% від числа 210, треба:
а) 210 : 100 · 30;
б) 210 : 30 · 100;
в) 210 : 30;
г) 210 · 100 · 30.
Відповіді: 1. в); 2.в); 3.а); 4.а);
VІ. Активізація мисленєвої діяльності з формування практичних умінь
та навичок. Подорож екологічною стежкою нашої місцевості. 18 хв.
( слайд 15-20)
В роботі нам допоможе вислів давньогрецького філософа і вченого
Арістотеля: «Розум полягає не лише у знаннях, але й у вмінні застосовувати
ці знання».
Вам надається можливість застосовувати свої знання й вміння на всіх етапах
уроку.
Задача 1. Цукровий буряк містить 15% цукру. Скільки цукру можна
одержати з 200 ц Буряка ?
Розв’язування. 15% = 0,15. 200 х 0,15 = 30 (ц)
Відповідь: з 200ц буряка можна одержати 30 ц цукру.
Задача 2. З молока виходить 10 % сиру. Скільки можна одержати сиру з 500
кг молока?
Розв’язування. 10% = 0,1. 500 Х 0,1 = 50 кг.
Відповідь: з 500 кг молока можна одержати 50 кг сиру
Задача 3. Швидкість польоту горобця 100км/год. Швидкість польоту ластівки
складає 60% швидкості горобця, а швидкість хруща складає 1/6 швидкості
ластівки. Знайти швидкість хруща.
Розв’язування. 60% = 0,6
1)100 х 0,6 = 60 (км/год)
2) 60 х 1/6 = 10 (км/год)
5. Відповідь: швидкість польоту хруща 10 км/год
Задача4. Руда містить 56% заліза. Скільки треба переробити руди, щоб
одержати 28 тон заліза?
- Яка відмінність між даною задачею і тими, що ми розв’язували ?
(створення проблемної ситуації)
- Давайте відшукаємо в підручнику правило, як знайти число за його
відсотком.
1.Робота з підручником. Розв’язування задач .
2.Фізкультхвилинка (хвилина релаксації). 1хв.
Розв’язування. 56% = 0,56
28 : 0,56 = 50(т)
Відповідь: треба переробити 50 т руди
Задача 4.Маса гуски 3кг 200г, що складає 40% від маси лебедя, а маса чайки
9% маси лебедя і 60% маси качки крякви. Визначити масу цих птахів
Розв’язок. 3 кг 200г = 3,2 кг
40% = 0,4 , 9% = 0,09 , 60% = 0,6.
1)3,2 : 0,4 = 32 : 4 = 8 (кг)-маса лебедя
2)8 х 0,09 = 0,72 (кг) – маса чайки
3)0,72 : 0,6 = 7,2 : 6 = 1,2 (кг) – маса качки крякви
Відповідь : маса лебедя – 8 кг, маса чайки – 0,72 кг, маса качки крякви –
1,2 кг
Розв’язування задач з підручника
1656, 1659
Задача 1656
Розв’язок 4% = 0,04
32:0,04=800(учнів)
Відповідь: 800 учнів
Задача 1659 (самостійно і самоперевірка)
Розв’язок80%=0,8
1:0,8=1,25(т)
Відповідь: 1,25 т
6. VІІ. Демонстрація роботи груп . 5 хв.
Цілий тиждень в класі працювали 3 групи :
Група «Господарі-практики»
Група «Всезнайки-жартівники»
Група «Історики-дослідники»
Зараз ми послухаємо результати їхньої роботи
VІІІ. Підсумки уроку. 2 хв.При підведенні підсумків звертаю увагу учнів на
очікувані результати уроку і, передаючи уявний мікрофон, з’ясовую:
- чи досяг очікуваних результатів кожен учень та клас у цілому (при цьому
учні обговорюють відповідь)?
- над якими навичками, вміннями ще треба працювати?
Картка самооцінювання
Мудрець сказав: “Дві людини, які обмінялися золотими монетами, не стали
багатшими. Але якщо вони обмінялися думками, то кожний з них стає в двоє
багатшим. Ця істина – проста, але зміст її – глибокий. І ви, діти, я впевнена,
обмінюючись сьогодні думками, ідеями, знаннями, стали багатшими
інтелектуально,
бо
вчилися
практичному
застосуванню
розрахунків до розв'язування задач
ІХ. Домашнє завдання. 2 хв.
Задачі №1647, 1655, 1665. Повторити правила §37
Побажання пана Відсотка
Я вам бажаю 100 % здоров’я, радості, удачі.
Над математикою жоден з вас в житті ніколи хай не плаче.
Прибутків щиро зичу вам у друзях, у родині, в грошах.
Знання міцні ви здобувайте, бо це завжди найлегша ноша
Я дякую вам за працю на уроці.
відсоткових