1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Sains
Tahun : 5 Merah
Bilangan Murid : 30 orang
Tarikh : 2 Mei 2012
Masa : 8.30 – 9.30 pagi (60 minit)
Tajuk : Fasa- fasa bulan
Objektif / Hasil Pembelajaran :
Di akhir pembelajaran, murid dapat ;
1. Menyatakan sekurang-kurangnya 4 jenis fenomena fasa-fasa bulan.
2. Menyusun atur setiap peringkat fasa-fasa bulan.
3. Menamakan gambarajah yang diberi dengan maklumat yang betul.
Pengetahuan sedia ada: Murid telah mengetahui fenomena kejadian bulan
2. Aktiviti-aktiviti:
Langkah dan masa & Isi pelajaran dan aktiviti guru Aktiviti murid Catatan
Isi Pelajaran
Bahan Bantu
Set induksi 1. Guru menayangkan beberapa 1. Semua murid sedang Mengajar:
(5 minit) gambar slide animasi fasa-fasa memerhatikan gambar slide
bulan. animasi fasa-fasa bulan.
- Gambar slide
Tajuk: Fasa-fasa bulan 2. Murid-murid cuba menjawab
2. Guru bersoal jawab dengan murid. soalan guru. Nilai:
Kesyukuran
Isi pengajaran: 3. Murid mendengar penerangan
Pengenalan kepada 3. Guru menerangkan tajuk pada hari daripada guru mengenai tajuk.
tajuk itu.
Soalan : Jangkaan jawapan :
Apakah yang murid telah lihat tadi? Gambar fenomena kejadian fasa-fasa
bulan.
3. Langkah 1 1. Guru memaparkan tayangan video 1. Setiap murid memerhatikan Bahan Bantu
(10 minit) kejadian fenomena bulan dan tayangan video kejadian fenomena Mengajar:
paksinya. bulan dan paksinya yang
dipaparkan. Tayangan video
Tajuk: Komputer, layar putih
Bulan dan paksinya
2. Guru bersoal jawab dengan murid 2. Murid bersoal jawab dengan guru
mengenai tayangan video mengenai tayangan video
fenomena kejadian fasa-fasa bulan fenomena kejadian fasa-fasa bulan Nilai:
Isi pengajaran: yang ditunjukkan. dan paksinya yang ditunjukkan. Bersyukur dan
menghargai kejadian
Tayangan video fasa-fasa bulan.
kejadian fasa-fasa
bulan dan paksinya. Jangkaan jawapan :
Soalan :
a) Bulan memancarkan cahayanya ke
a) Bagaimana bulan memancarkan bumi apabila bulan menerima
cahaya ke bumi? cahaya daripada matahari dan
memantulkan semula ke bumi.
b) Pada waktu siang cahaya yang
b) Mengapa pada waktu siang bulan dipancarkan oleh matahari ke bumi
tidak kelihatan? adalah sangat terang menyebabkan
bulan tidak kelihatan.
4. Langkah 2 1. Guru membahagikan murid-murid 1. Murid dikehendaki duduk dalam Bahan Bantu
(20 minit) kepada 5 kumpulan. kumpulan yang terdiri daripada 6 Mengajar:
orang ahli dalam setiap
kumpulan.
Tajuk: 2. Guru meminta murid-murid
Bulan dan paksinya berbincang tentang kejadian bulan Slide power point
dan paksinya berdasarkan 2. Murid-murid berbincang
tayangan video yang ditonton. bersama-sama tentang kejadian
bulan dan paksinya.
Isi pengajaran:
3. Guru meminta salah seorang
Bercerita berkenaan murid daripada setiap kumpulan 3. Salah seorang murid daripada
tayangan video untuk menceritakan hasil setiap kumpulan berdiri di
kejadian bulan dan perbincangan. hadapan kelas untuk mewakili
paksinya selepas ahli kumpulannya menceritakan
perbincangan dalam hasil perbincangan mereka iaitu
kumpulan. 4. Guru membuat rumusan dan apa yang dapat diperhatikan
memberi komen terhadap hasil berdasarkan kepada tayangan
perbincangan setiap kumpulan. kejadian fasa-fasa bulan dan
paksinya.
4. Murid-murid memberi perhatian
terhadap komen yang diberikan
oleh guru.
5. Langkah 3 1. Guru melakukan aktiviti iaitu 1. Murid menjawab soalan-soalan Bahan Bantu
(15 minit) murid dikehendaki menjawab pengukuhan yang telah Mengajar:
beberapa soalan pengukuhan. disediakan oleh guru.
Tajuk : bulan dan
paksinya 2. Guru menyuruh setiap murid 2. Murid menyalin isi-isi penting Slide power point
menyalin isi-isi penting yang yang berkaitan dengan
berkaitan dengan pencemaran pencemaran hasil daripada
hasil daripada tayangan video tayangan video fenomena
Isi pengajaran : kejadian fasa-fasa bulan dan kejadian fasa-fasa bulan dan
paksinya. paksinya.
1. Menjawab
beberapa soalan
pengukuhan yang
berkaitan dengan
tayangan video
fenomena fasa-
fasa bulan.
2. Murid menyalin
isi-isi penting
pelajaran.
6. Penutup 1. Guru menanya murid apa yang 1. Murid menjawap soalan guru
(5 minit) telah dipelajari hari ini. mengenai apa yang telah
dipelajari.
.
2. Guru merumuskan pelajaran 2. Murid mendengar rumusan yang
pada hari ini. dibuat oleh guru.
Soalan: Jangkaan jawapan:
Murid-murid, apakah yang telah Kejadian fasa-fasa bulan.
anda pelajari hari ini?