Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Man in the Middle Atack (Ortadaki Adam Saldırısı)

Süleyman Demirel Üniversitesi Siber Güvenlik Laboratuvarında yapmış olduğum Man in the Middle Atack (Ortadaki Adam Saldırısı) sunumu. Mail : info@gurelahmet.com | Blog: www.gurelahmet.com | Twitter: @ahmettgurell

Audiolibros relacionados

Gratis con una prueba de 30 días de Scribd

Ver todo
 • Sé el primero en comentar

Man in the Middle Atack (Ortadaki Adam Saldırısı)

 1. 1. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SİBER GÜVENLİK LABORATUVARI Man in The Middle Attack (Ortadaki Adam Saldırısı) Ahmet GÜREL
 2. 2. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 3. 3. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack) Man In The Mıddle Attack, Türkçe karşılığı olarak Ortadaki Adam Saldırısı veya Aradaki Adam Saldırısı, bir ağ içerisinde hedef ile ağ unsurları (sunucu, switch, router ya da modem) arasında geçen trafiği dinlemek, değiştirmek olarak tanımlanan saldırı türüdür. MITM Saldırıları OSI Modeli içerisinde 2. Katman (Layer 2 - Data Link) içerisinde gerçekleştirildiği için, saldırgan başarılı olduktan sonra tüm trafiğe hakim olabilmektedir. Bu hakimiyet şifreli olan “https” trafiğinden şifresiz trafiğe kadar sınırsızdır. Ağ Güvenliği konusunda oldukça bilinen bir saldırı türü olmasıyla beraber koruma önlemi en az alınan saldırı tipidir.
 4. 4. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 5. 5. Man in The Middle Attack İkinci Katman Saldırılarılarından Bazıları : 1. MAC Adres Atağı 2. VLAN Hopping Atakları 3. Spanning-Tree Protokolü (STP) Atakları 4. Sahte MAC (MAC Spoofing) Atağı 5. Sahte ARP (ARP Spoofing, ARP Poisoning) Atağı 6. DHCP Açlık (DHCP Starvation) Atağı 7. CDP Açıklığı SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 6. 6. Man in The Middle Attack Arp Poisoning Saldırısı: Arp zehirlenmesi, ARP (Adress Resolution Protocol) OSI katman modelinde network katmanında yer alır.Bu katmanda yer alan ARP, IP adreslerini MAC adreslerini çevirir. Bu IP adreslerine karşılık gelen MAC adreslerini ARP tablolarında tutar ve ARP tabloları da belirli aralıklarla güncellenir. Bir ip adresine karşılık, sahte bir MAC adresi oluşturulmasına ARP zehirlenmesi denir. SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 7. 7. Man in The Middle Attack Arp Poisoning Saldırısı için Kullanılabilecek Araçlar : · Arp Tool 1.0.2 · Etherial yada Wireshark · Arpoison · Dsniff · Ettercap · Parasite · WinArpSpoofer · Cain & Abel SSL Trafiğini Dinlemek için SSLTrip aracı kullanılmaktadır. SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 8. 8. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack) ARP Poisoning Önleme Yöntemleri : 1-Static ARP : Arp tablosunun statik olarak doldurulması arp anonslarına ihtiyacı ortadan kaldıracağı için bu saldırı önlenmiş olur ancak büyük networkler için uygulanabilirliği düşüktür. 2-Encryption: Network üzerinde akan trafik şifrelenirse paketler ele geçirilse dahi okunamadığı için işe yaramayacaktır.Ya da kırılması için uzun zaman harcayacaklardır. 3-Subnetting : Networkü küçük Vlan(Virtual Local Area Network)'lere bölmek ve yetkili kullanıcıları dış ortamdan soyutlamak arp poisoning saldırısının yüzeyini azaltmaktadır. 4-Network Ürünlerinde varsa ARP security veya Dynamic ARP Inspection özellikleri aktif hale getirilerek saldırı önlenebilir. 5-İç networkte ARP Wathcher kullanarak sistemi gözlemlemek. ArpON ve Arpalert gibi açık kaynak kodlu araçlar kullanılarak ARP protokolünün güvenli bir şekilde çalışması sağlanmış olur.
 9. 9. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack) import os from Tkinter import * def Alert(): root = Tk() root.title('Saldiri Var') w =500 h = 100 ws = root.winfo_screenwidth() hs = root.winfo_screenheight() x = (ws/2) - (500/2) y = (hs/2) - (100/2) root.geometry('%dx%d+%d+%d' % (w, h, x, y)) Message(root, text="Gateway degisti.", background='red', width=300, fg='ivory', relief=GROOVE).pack(padx=100, pady=10) root.mainloop() gateway = (os.popen("route -n | grep 'UG[ t]' | awk '{print $2}'")).read() while 1: gateway2 = (os.popen("route -n | grep 'UG[ t]' | awk '{print $2}'")).read() if gateway != gateway2: Alert() break Python ile Arp Zehirlemesi Tespiti
 10. 10. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack) DEMO
 11. 11. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 12. 12. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 13. 13. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 14. 14. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 15. 15. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 16. 16. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 17. 17. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 18. 18. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 19. 19. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 20. 20. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 21. 21. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 22. 22. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 23. 23. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 24. 24. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 25. 25. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 26. 26. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 27. 27. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 28. 28. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 29. 29. Man in The Middle Attack SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)
 30. 30. KAYNAKÇA 1- http://blog.btrisk.com/2016/01/arp-poisoning-nedir-nasil-yapilir.html 2- https://www.irongeek.com/i.php?page=security/arpspoof 3- https://www.owasp.org/index.php/Man-in-the-middle_attack 4- http://ettercap.github.io/ettercap/index.html 5- https://www.bilgiguvenligi.gov.tr/aktif-cihaz-guvenligi/ikinci-katman- saldirilari-1-3.html 6- http://www.pythondersleri.com/2014/06/python-ile-arp-zehirlemesi- tespiti.html 7- http://www.belgeci.com/arp-spoofing.html SDÜ-CYBERLAB (Man in The Middle Attack)

×