Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

TEMA: KATEDRALJA E PARISIT
 VIKTOR HYGO
PUNOI: ALDRINI PASHKU
Projekt
Viktor Hygo (26 shkurt 1802 – 22 maj 1885)
 Ishte poet , dramaturg dhe
novelist francez i levizjes
romantike.
 Themeloi nje gazete ku publikoi
poezite e tij dhe te shokeve.
 Eshte quajtur prijes i
romantizmit francez.
Nder i kombit francez
 Veprat e tij me te shquara jane:
-Katedralja e Parisit
-Te mjeret
-Njeriu qe qesh
-Viti ‘93
Shkrimi i Hygoit
 Dallohet per force evokuese & force
sugjestionuese.
 Synon te prodhoje emocione te forta duke i
dhene ne menyre te pershkallezuar.
 Perdor pershkrime me detaje te goditura.
(rrefim gotik, qe imiton me virtuozitet
arkitekturen gotike te Katedrales
monumentale).
 Kthesa te befasishme
 Shpesh ne roman perdor veten e pare
shumes per te perforcuar idene e vertetesise
dhe te deshmise per ngjarjet.
Kanë thënë për Hygoin:
 Imagjinata është mënyra
me të cilën Hygoi
komunikon për gjithçka.
(E.Abry)
 Emri i plakut Hygo është i
lidhur ngushtë me emrin e
Republikës. (A.Maurois)
 Luftë e titanëve, shpërthim
ngjyrash, kapërthim i
historisë, skena të
paharrueshme: Revolucioni
ka gjetur te Hygoi njërin
prej virtuozëve të tij të
mëdhenj.
(G.Gengembre)
The Hunchback (1997)
 The Hunchback
(Kurrizoja) eshte nje film i
vitit 1997 i bazuar ne
romanin madheshtor te
vitit 1831 te Viktor Hygo
(Katedralja e Parisit)
 Regjizori:Peter Medak
 Kuazimodo: Mandy
Patinkin
 Esmeralda:Salma Hayek
 Prift Frolo: Richard
Harris
1480,Paris, Don Frolo gjen një foshnje të deformuar e të braktisur
në shkallët e Katedrales, e quan atë Kuazimodo dhe e rrit duke e
bërë njeriun që i bie këmbanave të Katedrales. Njëzet e pesë vjet
më vonë, në ditën e festës së gaztorëve, Kuazimodo emërohet
mbreti i gaztorëve nga Klopin, “Mbreti” i Ciganëve. Një grua e re
cigane e quajtur Esmeralda nderon Kuazimodon me një valle. Të
dy, Frolo dhe Grenguari, një poet endacak, e shohin atë duke
vallëzuar, të tunduar. Frolo ndalon vallëzimin dhe qorton
Kuazimodon duke i thënë atij se nëse shkon jashtë katedrales
përsëri, Frolo nuk do ta ndihmojë më nga agresioni i turmës. Frolo
i joshur nga Esmeralda dhe nga pamundësia për ta pasur atë,
fshikullon veten me kamxhik. Ndërkohë Esmeralda martohet me
Grenguarin për t’i shpëtuar jetën. Prift Frolo paguan dy roje të
rrëmbejnë Esmeraldën. Kuazimodo teksa përpiqet të shpëtoj
Esmeraldën, ngatërrohet si sulmuesi i saj. Ai dënohet dhe goditet
nga turma e pamëshirshme.
Filmi #1
Frolo xheloz, shkon të takojë Esmeraldën dhe i tregon ndjenjat
që ka për të. Ajo i lexon dorën priftit, dhe e frikësuar largohet
me vrap, duke i rënë thika që mbante në brez. Frolo me thikën
vret ministrin e mbretit dhe për këtë Esmeralda dënohet me
vdekje. Ditën e gjykimit Kuazimodo e rrëmben ciganen dhe e
shpie në dhomën e tij nën këmbanat e Katedrales. Teksa
Kuazimodo shkon të marrë dhinë e Esmeraldës, prift Frolo e
çon atë edhe njëherë në shtyllën e turpit për t’u ekzekutuar.
Kuazimodo e detyron Frolon të rrëfehet për krimin e tij dhe
emri i Esmeraldës pastrohet. Pas një përleshje të Kuazimodos
me Frolon, ky i fundit bie nga Katedralja dhe vdes, ndërsa
Kuazimodo plagoset. Në fund të filmit shfaqet Grenguari dhe
Esmeralda, të cilët qëndrojnë pranë shtratit të Kuazimodos
gjatë çastit kur ai jep shpirt nën zhurmën e këmbanave.
Filmi #2
ROMAN NGA VIKTOR HYGO
Katedralja e Parisit
Sfondi dhe mjedisi
• Historia zhvillohet ne Paris,
ne Mesjeten e Vone, gjate
mbreterimit te Luigjit XI.
• Katedralja sherben si nje mjedis
piktoresk, magjepses, i frikshem
dhe fantastik (qender kulturore
& politike). Ajo eshte pikenisja dhe
pikemberritja e ngjarjeve.
• Hygo deshironte te bente me te
vetedijshem bashkekohesit e
tij per vlerat gotike, prandaj
perdor shume pershkrime.
Subjekti
Romani fillon me 6 janar 1482, gjate Festivalit te Gaztoreve. Kjo
koincidon me martesen e djalit te Luigjit XI me nje princeshe flamande.
Shumica e personaliteteve flamande shkojne ne Pallatin e Drejtesise ne
Paris, ku do te shfaqet nje mister (drame) nga shkrimtari i ri Pier
Grenguari. Misteri nuk pelqehet nga populli i thjeshte vulgar sepse
vemendjen e tyre e rremben lypsari Klopen Truilfui. Nje nga te ftuarit
flamande, Zhak Kopeloni, terheq me shume vemendjen e turmes, duke
propozuar zgjedhjen e Papes se Gaztoreve.
Ndryshe nga kandidatet e tjere,
te cilet duhet te benin fytyra qesharake
dhe te qeshura histerike, Kuazimodo,
punetori i kembanave te katedrales se
sheshit, zgjidhet lehtesisht Pape nga
shemtia dhe kurrizi i tij me gunge.
Cigania Esmeralda nderkohe
jep shfaqje ne shesh.
Dhjaksi kryesor i katedrales, Klaud Frolo, ndalon turmen e harbuar dhe
merr me vete Kuazimodon. Keta te dy, se bashku me kryeharketarin Febys
de Shatoper dhe Grenguarin, bien ne dashuri me ciganen e re.
Grenguari, duke mos patur nje shtepi,
ne mbremje ndjek Esmeralden, e cila
sulmohet nga Frolo & Kuazimodo.
Kuazimodo godet Grenguarin, Frolo
largohet dhe kur vijne rojet e mbretit
me Febysin, arrestojne Kuaziomodon.
Vone ate nate, nje grup ciganesh dhe
hajdutesh duan te varin Grenguarin por
Esmeralda e shpeton duke pranuar te
martohet me te per 4 vjet. Diten tjeter,
Kuazimodo torturohet dhe turperohet
publikisht ne “shtyllat e turpit” per 1 ore
ne Sheshin Grev. Ai kerkon per uje dhe
cuditerisht thirrjes se tij, i pergjigjet
Esmeralda.
Pas disa muajsh, Febysi i kerkon Esmeraldes te takohet me te (Esmeralda ka
rene ne dashuri).
Epshi obsesiv i Frolos, i cili veshtron cdo
levizje nga katedralja, e ben qe te ndjek
ciftin dhe ther Febysin. Serish arratiset dhe
rojet kapin Esmeralden.
Pasi torturohet, Esmeralda pranon se
vrau Febysin dhe se eshte shtrige.Ajo do te
varet. Gjate ekspozimit publik, Kuazimodo e
shpeton ate dhe e strehon ne katedrale. Nderkohe, nje grup i vagabondesh me
Grenguarin, pasi degjojne se Esmeralda nuk mund te qendroje e sigurt ne
katedrale,vijne ta shpetojne. Kuazimodo mendon se ata duan ta vrasin dhe i
lufton.Frolo perfiton nga rremuja dhe i ofron
Esmeraldes per te fundit here qe ta dashuroje.
Por ajo e refuzon.
Keshtu Frolo e dorezon te ushtaret Esmeralden
dhe ajo ekzekutohet. Kuazimodo e shikon nga
katedralja kete skene te hidhur dhe e hedh
Frolon qe atje.
Me pas ai zhduket,
per te qendruar pa
ngrene deri sa vdes afer trupit te pa jete
te Esmeraldes.
Shume vite me vone, nje varrgermues
gjen afer kockave te Esmeraldes,
kockat e nje njeriu me kurriz te
deformuar. Pasi i prek ato, te gjitha
kthehen ne pluhur.
Kontrasti me ane te detajeve
a. Madheshtia e katedrales
hijerende
Gjalleria e sheshit ku mblidhet turma
entuziaste
b. Karikatura groteske Poezia e larte
c. Deformimi fizik i Kuazimodos Bukuria rrezellitese e Esmeraldes
d. Shemtia & shurdhimi i
Kuazimodos
Zemra e tij e ndjeshme dhe bindja
e. E ulta (psh planet qe thurte
Frolo)
E madherishmja (psh ndjenja e dashurise
dhe dhembshuria e Esmeraldes)
f. Klasa e klerit & mbretit Populli i thjeshte, lypesit, ciganet
g. Zemerimi i Grenguarit qe nuk
vazhdoi misteri
Gezimi i turmes per zgjedhjen e Papes se
Gaztoreve
h. Gezimi i turmes Vuajtjet e Kuazimodos ne
shtyllat e turpit
i. Tabuja (arti i ri) nuk i ngjall
interes turmes (pra misteri i
Grenguarit)
Bukuria e gjalle & shkaterruese e
Esmeraldes
Mesazhi kryesor
Lufta e se mires kunder se keqes ; drejtesia
kunder padrejtesise.
Kjo shprehet ne menyre madheshtore me episodin e renies se
kambanave nga Kuazimodoja i brengosur per humbjen e Esmeraldes.
Mesjeta, si periudhe mes Antikitetit dhe koheve te reja, solli
zhvillimin e ndjenjes praktike te te jetuarit. Kjo ndikoi dhe ne art, i cili
deri atehere merrej me subjekte mitologjike, qe nuk i perkisnin dhe aq
shume jetes te perditshme. Njerezit pelqenin me shume karnavalet,
pasi atje ndiheshin te lire dhe vetvetja, Pra ata deshironin te merrnin
pjese aktive ne nje spektakel.
Sharjet dhe shfryrjet e Grenguarit, autori i vendos me qellim ne
gojen e nje poeti “te kulturuar”. Por nenteksti ironik kthehet ne te
kundert te atij vete, qe nuk eshte ne gjendje te kuptoje shijen e publikut.
1 de 15

Recomendados

prilli i thyer BISEDA LETRARE por
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRAREmanomano46
91.5K vistas10 diapositivas
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme por
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmesidorelahalilaj113
53.1K vistas27 diapositivas
Gazeta e shkolles por
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesValeria Baçi
148.3K vistas12 diapositivas
Hebrenjtë në Shqipëri por
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
39.1K vistas13 diapositivas
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore por
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
110K vistas9 diapositivas
Gazeta e shkolles por
Gazeta e shkolles Gazeta e shkolles
Gazeta e shkolles Mirsad - New
9.9K vistas16 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Aksidentet rrugore por
Aksidentet rrugoreAksidentet rrugore
Aksidentet rrugoreArlinda
48.8K vistas16 diapositivas
Kimi- Hekuri por
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- HekuriAdmin Nuriu
54.8K vistas12 diapositivas
Kimia ne jeten e perditshme por
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Orven Bregu
86.7K vistas14 diapositivas
Enzimat por
EnzimatEnzimat
EnzimatAn An
43.8K vistas22 diapositivas
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK por
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIKKleaHaka
5.4K vistas10 diapositivas
matematika projekt por
matematika projektmatematika projekt
matematika projektFacebook
62.8K vistas9 diapositivas

La actualidad más candente(20)

Aksidentet rrugore por Arlinda
Aksidentet rrugoreAksidentet rrugore
Aksidentet rrugore
Arlinda 48.8K vistas
Kimi- Hekuri por Admin Nuriu
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- Hekuri
Admin Nuriu54.8K vistas
Kimia ne jeten e perditshme por Orven Bregu
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
Orven Bregu86.7K vistas
Enzimat por An An
EnzimatEnzimat
Enzimat
An An43.8K vistas
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK por KleaHaka
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
KleaHaka5.4K vistas
matematika projekt por Facebook
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
Facebook62.8K vistas
Hekuri ,elementi kimik me vlere... por Xhesiana Muka
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Xhesiana Muka50.9K vistas
Te drejtat e femijeve por 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241.3K vistas
Lidhja e matematikes me lendet e tjera por olinuhi
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
olinuhi44.4K vistas
shkrimtaret e brezit te humbur por FialdoMema
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
FialdoMema47.6K vistas
Projekt historie por S Gashi
Projekt historieProjekt historie
Projekt historie
S Gashi32.5K vistas
Filozofia gjate shekullit XVII por Denisa Caushi
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
Denisa Caushi6.7K vistas
Shnderrimet Gjeometrike por Ergi Nushi
Shnderrimet GjeometrikeShnderrimet Gjeometrike
Shnderrimet Gjeometrike
Ergi Nushi20K vistas
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare por Ke Keiss
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Ke Keiss84.3K vistas
Projekt Matematike por S Gashi
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
S Gashi56K vistas
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. por enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti59.1K vistas

Similar a Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx por
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxSalviAlmadhi2
155 vistas7 diapositivas
William shekspir por
William shekspirWilliam shekspir
William shekspirSaimir Dine
1.9K vistas12 diapositivas
Ulliam shekspir por
Ulliam shekspirUlliam shekspir
Ulliam shekspirNazlije Sope
26.8K vistas35 diapositivas
Koment vepre por
Koment vepreKoment vepre
Koment veprepjetri
969 vistas4 diapositivas
Notre Dame de Paris por
Notre Dame de ParisNotre Dame de Paris
Notre Dame de ParisDeborah Merdani
1.9K vistas24 diapositivas
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (... por
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Lingua culture
585 vistas6 diapositivas

Similar a Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo(19)

Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx por SalviAlmadhi2
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
SalviAlmadhi2155 vistas
William shekspir por Saimir Dine
William shekspirWilliam shekspir
William shekspir
Saimir Dine1.9K vistas
Ulliam shekspir por Nazlije Sope
Ulliam shekspirUlliam shekspir
Ulliam shekspir
Nazlije Sope26.8K vistas
Koment vepre por pjetri
Koment vepreKoment vepre
Koment vepre
pjetri969 vistas
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (... por Lingua culture
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Lingua culture585 vistas
Ura me tri harqe por ArdiPerla
Ura me tri harqeUra me tri harqe
Ura me tri harqe
ArdiPerla9K vistas
xha gorioi (2).pptx por XheniRela
xha gorioi (2).pptxxha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptx
XheniRela95 vistas
Koment vepre (1) por pjetri
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
pjetri1.5K vistas
Biografia e ismail kadares por Actuallyican
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
Actuallyican6.5K vistas
Forkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese por UDHA E SHKRONJAVE
Forkiadat e Getes dhe E penguara e KadareseForkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese
Forkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese
UDHA E SHKRONJAVE377 vistas
Uilliam Shekspir por Diana Lamaj
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir
Diana Lamaj3.3K vistas
Epi i gilgameshit por Klasa Letersi
Epi i gilgameshitEpi i gilgameshit
Epi i gilgameshit
Klasa Letersi26.3K vistas
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri por Ergi Nushi
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriVepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Ergi Nushi55.8K vistas
Zonja Bovari por Dani Muhaj
Zonja BovariZonja Bovari
Zonja Bovari
Dani Muhaj28.2K vistas
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” por #MesueseAurela Elezaj
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
#MesueseAurela Elezaj50.3K vistas

Más de Aldrin Pashku

Projekt: Riciklimi por
Projekt: RiciklimiProjekt: Riciklimi
Projekt: RiciklimiAldrin Pashku
2.2K vistas30 diapositivas
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ... por
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Aldrin Pashku
147 vistas34 diapositivas
Projekt "Histori": Ahmet Zogu por
Projekt "Histori": Ahmet ZoguProjekt "Histori": Ahmet Zogu
Projekt "Histori": Ahmet ZoguAldrin Pashku
147 vistas1 diapositiva
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne por
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneProjekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneAldrin Pashku
959 vistas1 diapositiva
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor por
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorProjekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorAldrin Pashku
387 vistas62 diapositivas
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes por
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesProjekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesAldrin Pashku
447 vistas17 diapositivas

Más de Aldrin Pashku(13)

Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ... por Aldrin Pashku
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Aldrin Pashku147 vistas
Projekt "Histori": Ahmet Zogu por Aldrin Pashku
Projekt "Histori": Ahmet ZoguProjekt "Histori": Ahmet Zogu
Projekt "Histori": Ahmet Zogu
Aldrin Pashku147 vistas
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne por Aldrin Pashku
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneProjekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Aldrin Pashku959 vistas
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor por Aldrin Pashku
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorProjekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Aldrin Pashku387 vistas
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes por Aldrin Pashku
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesProjekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Aldrin Pashku447 vistas
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore por Aldrin Pashku
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat maloreMjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore
Aldrin Pashku8.6K vistas
3 fizikantet me te njohur por Aldrin Pashku
3 fizikantet me te njohur3 fizikantet me te njohur
3 fizikantet me te njohur
Aldrin Pashku8.3K vistas
Kohet dhe instrumente te ndryshem por Aldrin Pashku
Kohet dhe instrumente te ndryshemKohet dhe instrumente te ndryshem
Kohet dhe instrumente te ndryshem
Aldrin Pashku2.2K vistas

Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

 • 1. TEMA: KATEDRALJA E PARISIT  VIKTOR HYGO PUNOI: ALDRINI PASHKU Projekt
 • 2. Viktor Hygo (26 shkurt 1802 – 22 maj 1885)  Ishte poet , dramaturg dhe novelist francez i levizjes romantike.  Themeloi nje gazete ku publikoi poezite e tij dhe te shokeve.  Eshte quajtur prijes i romantizmit francez. Nder i kombit francez  Veprat e tij me te shquara jane: -Katedralja e Parisit -Te mjeret -Njeriu qe qesh -Viti ‘93
 • 3. Shkrimi i Hygoit  Dallohet per force evokuese & force sugjestionuese.  Synon te prodhoje emocione te forta duke i dhene ne menyre te pershkallezuar.  Perdor pershkrime me detaje te goditura. (rrefim gotik, qe imiton me virtuozitet arkitekturen gotike te Katedrales monumentale).  Kthesa te befasishme  Shpesh ne roman perdor veten e pare shumes per te perforcuar idene e vertetesise dhe te deshmise per ngjarjet.
 • 4. Kanë thënë për Hygoin:  Imagjinata është mënyra me të cilën Hygoi komunikon për gjithçka. (E.Abry)  Emri i plakut Hygo është i lidhur ngushtë me emrin e Republikës. (A.Maurois)  Luftë e titanëve, shpërthim ngjyrash, kapërthim i historisë, skena të paharrueshme: Revolucioni ka gjetur te Hygoi njërin prej virtuozëve të tij të mëdhenj. (G.Gengembre)
 • 5. The Hunchback (1997)  The Hunchback (Kurrizoja) eshte nje film i vitit 1997 i bazuar ne romanin madheshtor te vitit 1831 te Viktor Hygo (Katedralja e Parisit)  Regjizori:Peter Medak  Kuazimodo: Mandy Patinkin  Esmeralda:Salma Hayek  Prift Frolo: Richard Harris
 • 6. 1480,Paris, Don Frolo gjen një foshnje të deformuar e të braktisur në shkallët e Katedrales, e quan atë Kuazimodo dhe e rrit duke e bërë njeriun që i bie këmbanave të Katedrales. Njëzet e pesë vjet më vonë, në ditën e festës së gaztorëve, Kuazimodo emërohet mbreti i gaztorëve nga Klopin, “Mbreti” i Ciganëve. Një grua e re cigane e quajtur Esmeralda nderon Kuazimodon me një valle. Të dy, Frolo dhe Grenguari, një poet endacak, e shohin atë duke vallëzuar, të tunduar. Frolo ndalon vallëzimin dhe qorton Kuazimodon duke i thënë atij se nëse shkon jashtë katedrales përsëri, Frolo nuk do ta ndihmojë më nga agresioni i turmës. Frolo i joshur nga Esmeralda dhe nga pamundësia për ta pasur atë, fshikullon veten me kamxhik. Ndërkohë Esmeralda martohet me Grenguarin për t’i shpëtuar jetën. Prift Frolo paguan dy roje të rrëmbejnë Esmeraldën. Kuazimodo teksa përpiqet të shpëtoj Esmeraldën, ngatërrohet si sulmuesi i saj. Ai dënohet dhe goditet nga turma e pamëshirshme. Filmi #1
 • 7. Frolo xheloz, shkon të takojë Esmeraldën dhe i tregon ndjenjat që ka për të. Ajo i lexon dorën priftit, dhe e frikësuar largohet me vrap, duke i rënë thika që mbante në brez. Frolo me thikën vret ministrin e mbretit dhe për këtë Esmeralda dënohet me vdekje. Ditën e gjykimit Kuazimodo e rrëmben ciganen dhe e shpie në dhomën e tij nën këmbanat e Katedrales. Teksa Kuazimodo shkon të marrë dhinë e Esmeraldës, prift Frolo e çon atë edhe njëherë në shtyllën e turpit për t’u ekzekutuar. Kuazimodo e detyron Frolon të rrëfehet për krimin e tij dhe emri i Esmeraldës pastrohet. Pas një përleshje të Kuazimodos me Frolon, ky i fundit bie nga Katedralja dhe vdes, ndërsa Kuazimodo plagoset. Në fund të filmit shfaqet Grenguari dhe Esmeralda, të cilët qëndrojnë pranë shtratit të Kuazimodos gjatë çastit kur ai jep shpirt nën zhurmën e këmbanave. Filmi #2
 • 8. ROMAN NGA VIKTOR HYGO Katedralja e Parisit
 • 9. Sfondi dhe mjedisi • Historia zhvillohet ne Paris, ne Mesjeten e Vone, gjate mbreterimit te Luigjit XI. • Katedralja sherben si nje mjedis piktoresk, magjepses, i frikshem dhe fantastik (qender kulturore & politike). Ajo eshte pikenisja dhe pikemberritja e ngjarjeve. • Hygo deshironte te bente me te vetedijshem bashkekohesit e tij per vlerat gotike, prandaj perdor shume pershkrime.
 • 10. Subjekti Romani fillon me 6 janar 1482, gjate Festivalit te Gaztoreve. Kjo koincidon me martesen e djalit te Luigjit XI me nje princeshe flamande. Shumica e personaliteteve flamande shkojne ne Pallatin e Drejtesise ne Paris, ku do te shfaqet nje mister (drame) nga shkrimtari i ri Pier Grenguari. Misteri nuk pelqehet nga populli i thjeshte vulgar sepse vemendjen e tyre e rremben lypsari Klopen Truilfui. Nje nga te ftuarit flamande, Zhak Kopeloni, terheq me shume vemendjen e turmes, duke propozuar zgjedhjen e Papes se Gaztoreve. Ndryshe nga kandidatet e tjere, te cilet duhet te benin fytyra qesharake dhe te qeshura histerike, Kuazimodo, punetori i kembanave te katedrales se sheshit, zgjidhet lehtesisht Pape nga shemtia dhe kurrizi i tij me gunge. Cigania Esmeralda nderkohe jep shfaqje ne shesh.
 • 11. Dhjaksi kryesor i katedrales, Klaud Frolo, ndalon turmen e harbuar dhe merr me vete Kuazimodon. Keta te dy, se bashku me kryeharketarin Febys de Shatoper dhe Grenguarin, bien ne dashuri me ciganen e re. Grenguari, duke mos patur nje shtepi, ne mbremje ndjek Esmeralden, e cila sulmohet nga Frolo & Kuazimodo. Kuazimodo godet Grenguarin, Frolo largohet dhe kur vijne rojet e mbretit me Febysin, arrestojne Kuaziomodon. Vone ate nate, nje grup ciganesh dhe hajdutesh duan te varin Grenguarin por Esmeralda e shpeton duke pranuar te martohet me te per 4 vjet. Diten tjeter, Kuazimodo torturohet dhe turperohet publikisht ne “shtyllat e turpit” per 1 ore ne Sheshin Grev. Ai kerkon per uje dhe cuditerisht thirrjes se tij, i pergjigjet Esmeralda.
 • 12. Pas disa muajsh, Febysi i kerkon Esmeraldes te takohet me te (Esmeralda ka rene ne dashuri). Epshi obsesiv i Frolos, i cili veshtron cdo levizje nga katedralja, e ben qe te ndjek ciftin dhe ther Febysin. Serish arratiset dhe rojet kapin Esmeralden. Pasi torturohet, Esmeralda pranon se vrau Febysin dhe se eshte shtrige.Ajo do te varet. Gjate ekspozimit publik, Kuazimodo e shpeton ate dhe e strehon ne katedrale. Nderkohe, nje grup i vagabondesh me Grenguarin, pasi degjojne se Esmeralda nuk mund te qendroje e sigurt ne katedrale,vijne ta shpetojne. Kuazimodo mendon se ata duan ta vrasin dhe i lufton.Frolo perfiton nga rremuja dhe i ofron Esmeraldes per te fundit here qe ta dashuroje. Por ajo e refuzon.
 • 13. Keshtu Frolo e dorezon te ushtaret Esmeralden dhe ajo ekzekutohet. Kuazimodo e shikon nga katedralja kete skene te hidhur dhe e hedh Frolon qe atje. Me pas ai zhduket, per te qendruar pa ngrene deri sa vdes afer trupit te pa jete te Esmeraldes. Shume vite me vone, nje varrgermues gjen afer kockave te Esmeraldes, kockat e nje njeriu me kurriz te deformuar. Pasi i prek ato, te gjitha kthehen ne pluhur.
 • 14. Kontrasti me ane te detajeve a. Madheshtia e katedrales hijerende Gjalleria e sheshit ku mblidhet turma entuziaste b. Karikatura groteske Poezia e larte c. Deformimi fizik i Kuazimodos Bukuria rrezellitese e Esmeraldes d. Shemtia & shurdhimi i Kuazimodos Zemra e tij e ndjeshme dhe bindja e. E ulta (psh planet qe thurte Frolo) E madherishmja (psh ndjenja e dashurise dhe dhembshuria e Esmeraldes) f. Klasa e klerit & mbretit Populli i thjeshte, lypesit, ciganet g. Zemerimi i Grenguarit qe nuk vazhdoi misteri Gezimi i turmes per zgjedhjen e Papes se Gaztoreve h. Gezimi i turmes Vuajtjet e Kuazimodos ne shtyllat e turpit i. Tabuja (arti i ri) nuk i ngjall interes turmes (pra misteri i Grenguarit) Bukuria e gjalle & shkaterruese e Esmeraldes
 • 15. Mesazhi kryesor Lufta e se mires kunder se keqes ; drejtesia kunder padrejtesise. Kjo shprehet ne menyre madheshtore me episodin e renies se kambanave nga Kuazimodoja i brengosur per humbjen e Esmeraldes. Mesjeta, si periudhe mes Antikitetit dhe koheve te reja, solli zhvillimin e ndjenjes praktike te te jetuarit. Kjo ndikoi dhe ne art, i cili deri atehere merrej me subjekte mitologjike, qe nuk i perkisnin dhe aq shume jetes te perditshme. Njerezit pelqenin me shume karnavalet, pasi atje ndiheshin te lire dhe vetvetja, Pra ata deshironin te merrnin pjese aktive ne nje spektakel. Sharjet dhe shfryrjet e Grenguarit, autori i vendos me qellim ne gojen e nje poeti “te kulturuar”. Por nenteksti ironik kthehet ne te kundert te atij vete, qe nuk eshte ne gjendje te kuptoje shijen e publikut.