Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare. ×
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Próximo SlideShare
Serish pranver
Serish pranver
Cargando en…3
×

Eche un vistazo a continuación

1 de 26 Anuncio
Anuncio

Más Contenido Relacionado

A los espectadores también les gustó (20)

Anuncio

4 stinet e vitit

 1. 1. Projekt kurrikular Tema : Stinet e Vitit Klasa III . Shkolla “Myrteza Gjoni” Balez Synimi : Aftesimi teorik dhe praktik i nxenesve per te pershkruar ndryshimet qe peson natyra ne te kater stinet e vitit Objektivat : Te pershkruajne bukur te gjitha stinet e vitit. Te tregojne ndryshimet qe peson moti dhe masat paraprake qe duhet te marrin. Te listojne frutat dhe perimet qe piqen ne pranvere, vere ,vjeshte dhe dimer. Te mesojne me shume per rolin qe ka njeriu mbi natyren. Te emertojne e te dallojne kafshe e shpende te ndryshme.
 2. 2. 4 Stinet e Vitit
 3. 3. Une dhe shoku im E duam cdo stine Se cdo vit ka kater Asnje s’mbajme me hater Pranvera, Vera, Vjeshta, Dimri Kater stinet qe ka viti Shume i duam ne Hej…
 4. 4. Pranvera Pranvera eshte stina ku celin manushaqet,lulet ne lendina, kthehen dallendyshet , zogjte
 5. 5.  Pranvera eshte nje nder stinet me te bukura dhe me te gezueshme per te gjithe ne.Ajo fillon me 21 Mars dhe mbaron me 22 Qershor. Ne Pranvere celin lulet, lulezojne pemet, natyra gjelberon dhe nderron pamjen nga petku i bardhe i debores Tani ka nje pamje me mbreselense eshte krejtesisht me gjalleri. Ne pranvere ditet zgjaten kurse netet shkurtohen. Ne pranvere bujqit lerojne arat dhe i mbjellin.Pastaj erdhen dallendyshet dhe me nje ze thane "erdhi pranvera" dhe ne erdhem si mysafir tek ju. Njerezite ne kete stine vishen me rroba me te holla edhe me ngjyra me te hareshme.Dallendyshet kthehen fluturim tek ne. Pra me keto gjera e kuptova se po fillonte nje stine krejtesisht e re,me e nxehte dhe me cicerimat e zogjve e dashur per ne.Eshte kenaqesi qe ne mengjesin e kesaj stine te zgjohesh nga cicerimat e zogjve ciu, ciu,ciu.Ne kete stine moti fillon te nxehet dhe dielli del me rrezet e tij te arta.Qielli merre nje ngjyre me te kalter dhe si rete hapen.
 6. 6. Erdhi pranvera Kam si nuse nje kurore Dhe fustan te bardhe bore Kur vij une , vjen pranvera Edhe quhem Luledelja
 7. 7. Zogjte jane kthyer perseri ne folete e tyre dhe lulet kane celur duke na
 8. 8. Vera Jemi ne vere, dielli lind me heret dhe perendon me vone ,ditet jane te gjata dhe plot gjalleri nga cicerimat e zogjve , zerat e gezueshen te femijeve .Qielli eshte i kalter dhe bashkohet ne horizont me blune e thelle
 9. 9. Gjate stines se veres perjetojme ndjenja te ndryshme gezimi. Femijet shijojme detin e qete e fantastik, reren e nxehte, guackat e rralla akulloret ,shetijet me varke etj.Fermeret merren me punet ne fusha ,lulet lulezojne ngado dhe perhapin nje arome ndjellese dhe mbi to bletet mbledhin nektarin ,fluturat shumengjyreshe vallezojne duke i lene vendin njera –tjetres.Rrezet e diellit duken sikur perkedhelin gjithcka.Gruri me ngjyren e arte ne fusha lekundet nga nje fllad perkedheles.Gjallesat jane shperndare anembane.
 10. 10.  Vera fillon me solsticin e veres ne 21 qershor ne hemisferen veriore dhe mbaron me ekuinoksin e vjeshtes ne 21 shtator
 11. 11. Erdhi Vera Ejani ju pulebardha Dhe me merrni fluturim Ne kete dite te nxehte vere Me coni prane detit tim.
 12. 12. Si pjese e nje diete te shendetshme, ushqimet e plota luajne nje rol te rendesishem duke i ndihmuar trupit tone qe te funksionoje ne menyre optimale. Ka me mijera ushqime te plota me shume vlera ushqyese, por disa prej tyre ne kete liste bejne me shume se sa thjeshte te dhurojne vlerat e tyre ushqyese– ato na ndihmojne te sherohemi. Ne fakt, secili ushqim ne kete list mbart ne vete nje liste te shumte te efekteve sheruese, duke filluar nga luftimi i kancerit gjer te zvogelimi i kolesterolit, mbrojtja ndaj semundjes se zemres dhe keshtu me radhe. Ha keto ushqimet e shendetshme dhe fillo te ndjehesh me i shendetshem!
 13. 13.  Kaluan ditët e nxehta te verës. Tani moti bën përherë e më ftohtë. Ditët janë gjithnjë e më të shkurtra e netët e gjata.Moti është i vranët e me shi. Mëngjeset janë me mjegull. Fryn erë e ftohtë.Gjethet zverdhen e bien përtokë.Njërëzit veshin rroba më të trasha. Pra erdhi stina e vjeshtës.  Natyra duket e lare ne ar.
 14. 14.  Vjeshta, një stinë ku ngjyra e gjelbër merr fund. Kjo stinë e bukur, e cila natyrës i jep ngjyrën e bukur prej ari. Stina e vjeshtës na sjell një mot jo shumë të preferushëm për fëmijët, të cilët nuk janë adhurues të shiut dhe fillimit të të ftohtit pa borë. Por, vjeshta është një stinë shumë e rëndësishme për të gjithë, e sidomos për bujkun. Gjatë kësaj stine, shumë fruta pemësh bëhen gati për vjelje, e prej kryesorëve është rrushi. Gjithashtu bujku lëron arën duke e bërë gati për mbjelljen e misrit. Pra, vjeshta është një stinë e begatshme e cila na begaton gjatë kësaj kohe me rrush, dardha, molla e shumë
 15. 15. U zhduk vapa, shkoi vera Dhe bilbili me s’kendon Era fryn dhe fletet bien Pemet zhvishen si nga mot… Erdhi Vjeshta
 16. 16.  Vjeshta është e stolisur me bukuritë e natyrës. Retë ngjyre gri fluturojne në qiell. Shumica e tyre janë të bardha dhe të fryra dhe ndonjehere duken si anije me vela. Natyra fillon te marre ngjyra te tjera. Gjethet e pemeve i kane te gjitha ngjyra e natyres : te verdha, te kuqe , portokalli, te gjelber etj. Natyraduket si nje mozaikngjyrash .
 17. 17. Jane tre motra dhe nje vella. Kush eshte?
 18. 18. E r d h i d h e j t o r i m e i n a t e S a i n a t e q ë k a d i m r i ! D h e l ë s h o i s h i s h t r ë n g a t e : - O n j e r ë z , d i l n i e m ë s h i h n i ! F s h i u " f l o r i r i n " q ë l a v j e s h t a H o d h i b o r ë e t ë r s ë l l i m ë D h e k u r s h k r u a j k ë t ë r r e s h t a G a t i z e m r a m ë m b ë r d h i n . F r y n n ë g r y k ë e n ë l u g i n a S i , i n x e h u r k e q n g a v j e s h t a ? !
 19. 19.  Dimri tashme ka mberthyer me te ftohtin e tij.Njerezit vishen trashe dhe kalojne me shume kohe brenda ne shtepi se jashte.  Po ,ç ‘bejne kafshet ne dimer? Si bejne ato kur gjithcka ngrin? Fokat mbrohen permes nje shtrese te trashe dhjami ,arinjte ,iriqi etj kalojne neper gjumin letargjik ,ndersa disa te tjere si kameleonet,bretkos at etj ndryshojne pamjen.Natyra na ofron nje panorame te mrekullushme nen petkun e
 20. 20.  Kur vjen stina e ftohte e dimrit ,moti ndryshon shume Ne fusha nuk rritet me bari.Tani kafshet si: lopa,kali ,delja ,dhia dhe te vegjlit e tyre bujku I strehon ne shtepine e kafsheve, ne ahur, dhe derisa te vije pranvera ai kujdeset per ushqimin e tyre.  Ndersa shpezet si: pulen, gjelin paten,rosen dhe zogjte e tyre i strehon ne kotec.Kafshet zakonisht ne dimer ushqehen me bar te thate qe quhet sanë,por edhe kashte ,krunde,miser etj.
 21. 21.  Dimri është stina më e ftohtë e vitit në disa pjesë të hemisferës veriore dhe jugore, ky sezon është i karakterizuar nga rënia e dëborës dhe temperaturat e ftohta deri ne ngrirje, zakonisht keqësohen nga erërat e forta.  Sezoni i cili zakonisht zgjat rreth tre muaj është shkaktuar nga dielli I cili eshte me larg nga orbita e tokës.  Rreth kësaj kohe, ditët janë të shkurtra dhe netët më të gjata. Dielli del më vone dhe mengjeset dimerore jane shume e ftohta.
 22. 22. Ja si formohen stinet sipas solsticit dhe ekuinoksit ne hemisferen veriore dhe jugore.

×