Referat ne letersi

  TEMA: Figurë e shquar e Rilindjes Kombëtare.
  NËNTEMA: FIGURE HISTORIKE-GJERGJ FISHTA
"Homeri shqiptar, një nga më të mëdhenjtë".
“Populli shqiptar pat një fat fort të madh e krejt të
jashtëzakonshëm, çka popujve të tjerë u ra për hise vetëm
 mbas qindra vjetësh të lëvrimit letrar, pat due të them, të
     madhin, të naltuemin mbi të gjith, atë që u pështet
 krejtsisht në popull të vetin e vetëm në gjuhën e tij e që
    me vjersha të veta ndezi flakë zemrat në popull, pat
           zhenin poetike në At Gjergj Fishtën”.
                     Maximillian Lambertz
Referat ne letersi
Referat ne letersi
Referat ne letersi
  Fishta ishte një poet i lindur. Ai shfrytëzoi në mënyrë krijuese
  mundësitë e gjuhës së gjallë të trevave të vendlindjes duke e
  lartësuar atë në nivelet e gjuhëve më të kultivuara të Mesdheut.

  "Prof. Aleksander Xhuvani (*në varrimin e tij)
  "Fishta është "shkëmb i tokës dhe shkëmbi i shpirtit shqiptar".
  "Gjithë vepra poetike e shoqërore e At Gjergj Fishtës u pat
  zhvilluar rreth postulatit fetar dhe kombëtar. Me të vërtetë, ku ka
  ide dhe ndjenjë më të madhe, më të denjë për të derdhur dhe
  kënduar në art, se sa ideja e Zotit, ideja e Atdheut!"

  Një vlerësim nga Prof. Pashko Gjeçi
  "Mbreti i poetëve shqiptarë, Patër Gjergji qe i pari që vuri në
  shkollë gjuhën shqipe dhe mbrojti me trimëri të drejtat e Kombit
  tonë në çdo konferencë ndërkombëtare dhe është i pari që me
  vepren e vet poetike i fali shqiptarit epopenë, historinë e
  përpjekjeve të tij për liri.
Referat ne letersi
1 de 7

Recomendados

Gjergj FishtaGjergj Fishta
Gjergj FishtaElio Mema
8K vistas12 diapositivas
Besa e Sami FrasheritBesa e Sami Frasherit
Besa e Sami FrasheritDiellza Çunaj
40.9K vistas19 diapositivas
Gjergj FishtaGjergj Fishta
Gjergj FishtaOrgesaIbri
1K vistas21 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarDenis Celaj
1.4K vistas4 diapositivas
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015Riku Verri
18.1K vistas43 diapositivas
PulebardhaPulebardha
PulebardhaEsliSula1
5.7K vistas3 diapositivas
Faik konicaFaik konica
Faik konicaDarla Evangjeli
2.3K vistas3 diapositivas
Millosh Gjergj NikollaMillosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj NikollaVilma Kafexhiu
17.7K vistas10 diapositivas

La actualidad más candente(19)

Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Universiteti Politeknik Tirane 47.1K vistas
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Denis Celaj1.4K vistas
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
Riku Verri18.1K vistas
PulebardhaPulebardha
Pulebardha
EsliSula15.7K vistas
Faik konicaFaik konica
Faik konica
Darla Evangjeli2.3K vistas
Millosh Gjergj NikollaMillosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj Nikolla
Vilma Kafexhiu17.7K vistas
Naim FrasheriNaim Frasheri
Naim Frasheri
Muki Huduti14.4K vistas
ProjektProjekt
Projekt
Orgest Balliu13.4K vistas
Naim Frasheri dhe vepra e tijNaim Frasheri dhe vepra e tij
Naim Frasheri dhe vepra e tij
Diana Lamaj10.6K vistas
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadare
Egzona Shabani26.9K vistas
Dritero Agolli.Dritero Agolli.
Dritero Agolli.
Genti Mustafaj1.8K vistas
Jeronim dhe driteroJeronim dhe dritero
Jeronim dhe dritero
#MesueseAurela Elezaj2.3K vistas
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
pjetri1.5K vistas
Ura me tri harqeUra me tri harqe
Ura me tri harqe
ArdiPerla9K vistas
Lahuta e Malcis  - At Gjergj FISHTALahuta e Malcis  - At Gjergj FISHTA
Lahuta e Malcis - At Gjergj FISHTA
Marjan DODAJ18.3K vistas
Dritëro agolliDritëro agolli
Dritëro agolli
briken paja743 vistas
Jeronim De RadaJeronim De Rada
Jeronim De Rada
Muki Huduti12.4K vistas

Destacado

Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersianndos
67.5K vistas11 diapositivas
Burimet historikeBurimet historike
Burimet historikeGencRashiti
23K vistas21 diapositivas
Zonja bovariZonja bovari
Zonja bovarithe blue bee
58.6K vistas32 diapositivas
Referat Ruptur GinjalReferat Ruptur Ginjal
Referat Ruptur GinjalKharima SD
10.6K vistas31 diapositivas

Destacado(20)

ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
#MesueseAurela Elezaj107.2K vistas
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipePyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
#MesueseAurela Elezaj36.2K vistas
Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersi
anndos67.5K vistas
Burimet historikeBurimet historike
Burimet historike
GencRashiti23K vistas
Zonja bovariZonja bovari
Zonja bovari
the blue bee58.6K vistas
Referat Ruptur GinjalReferat Ruptur Ginjal
Referat Ruptur Ginjal
Kharima SD10.6K vistas
LUFTA E DYTË BOTËRORELUFTA E DYTË BOTËRORE
LUFTA E DYTË BOTËRORE
Shkollë698 vistas
BovarizmiBovarizmi
Bovarizmi
Gersa_a4.8K vistas
Nora dhe EmaNora dhe Ema
Nora dhe Ema
the blue bee3K vistas
Lufta II boteroreLufta II boterore
Lufta II boterore
EGLI TAFA6.4K vistas
Projekt ekonomiProjekt ekonomi
Projekt ekonomi
Sajad Alla5.6K vistas
Energjia dhe ndotja e mjedisitEnergjia dhe ndotja e mjedisit
Energjia dhe ndotja e mjedisit
Eneo Petoku41.4K vistas
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliades
ssuseree34b8105.9K vistas
Prezantim mendimi kritikPrezantim mendimi kritik
Prezantim mendimi kritik
Anida Rroshi14.7K vistas
Mendimi kritikMendimi kritik
Mendimi kritik
Valbona Imeraj19.7K vistas
Letersia dhe Folklori !!!!Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!
#MesueseAurela Elezaj38.8K vistas
 LEKSIONE ....SHKRIM AKADEMIK  LEKSIONE ....SHKRIM AKADEMIK
LEKSIONE ....SHKRIM AKADEMIK
#MesueseAurela Elezaj74.2K vistas

Similar a Referat ne letersi

Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare ShqiptareOlsi Sita
51.5K vistas61 diapositivas
LetersiLetersi
LetersiTmerri Cherrave
9.3K vistas9 diapositivas
Projekt historiProjekt histori
Projekt historiGenti Germizi
4.2K vistas8 diapositivas
Kongresi i manastiritKongresi i manastirit
Kongresi i manastiritInternet VloraAlb
1.2K vistas4 diapositivas

Similar a Referat ne letersi(20)

Referat ne letersi

 • 1. TEMA: Figurë e shquar e Rilindjes Kombëtare.  NËNTEMA: FIGURE HISTORIKE-GJERGJ FISHTA "Homeri shqiptar, një nga më të mëdhenjtë".
 • 2. “Populli shqiptar pat një fat fort të madh e krejt të jashtëzakonshëm, çka popujve të tjerë u ra për hise vetëm mbas qindra vjetësh të lëvrimit letrar, pat due të them, të madhin, të naltuemin mbi të gjith, atë që u pështet krejtsisht në popull të vetin e vetëm në gjuhën e tij e që me vjersha të veta ndezi flakë zemrat në popull, pat zhenin poetike në At Gjergj Fishtën”. Maximillian Lambertz
 • 6. Fishta ishte një poet i lindur. Ai shfrytëzoi në mënyrë krijuese mundësitë e gjuhës së gjallë të trevave të vendlindjes duke e lartësuar atë në nivelet e gjuhëve më të kultivuara të Mesdheut.  "Prof. Aleksander Xhuvani (*në varrimin e tij)  "Fishta është "shkëmb i tokës dhe shkëmbi i shpirtit shqiptar".  "Gjithë vepra poetike e shoqërore e At Gjergj Fishtës u pat zhvilluar rreth postulatit fetar dhe kombëtar. Me të vërtetë, ku ka ide dhe ndjenjë më të madhe, më të denjë për të derdhur dhe kënduar në art, se sa ideja e Zotit, ideja e Atdheut!"  Një vlerësim nga Prof. Pashko Gjeçi  "Mbreti i poetëve shqiptarë, Patër Gjergji qe i pari që vuri në shkollë gjuhën shqipe dhe mbrojti me trimëri të drejtat e Kombit tonë në çdo konferencë ndërkombëtare dhe është i pari që me vepren e vet poetike i fali shqiptarit epopenë, historinë e përpjekjeve të tij për liri.