Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Arda.Güner.1.Dönem.Bitirme.Sunumu

4.sınıf 1.dönem bitirme sunumu

 • Sé el primero en comentar

Arda.Güner.1.Dönem.Bitirme.Sunumu

 1. 1. T.C İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ İLETİŞİM SANATLARI BÖLÜMÜ NIKE PureStyle KLASİK GİYİM BİTİRME PROJESİ Arda GÜNER 1005040058 İLETİŞİM SANATLARI DANIŞMAN : Öğr.Gör.Cahit IŞIK
 2. 2. NIKE PureStyle Klasik Giyim NEDEN BU ÜRÜN VE MARKA ?
 3. 3. Marka Bilinirliği Nike, dünya üzerinde en yaygın 3 spor markasından biridir. Spor ürünleri imalatçısı olarak marka değeri en yüksek şirkettir. Spor markası olarak ürünlerinin kalitesi, kullanışı ve tasarımı en çok tercih edilen markalardan biri olmasını sağlamıştır. Spor alanındaki bu başarısı, Nike’ın klasik giyim alanında yapıcağı bu atılım için müşterilerine güven sağlayacaktır.
 4. 4. İsim Analizi Nike, adını yunan mitolojisindeki zafer tanrıçasından alır. Roma mitolojisindeki karşılığı Victoria’dır. Nike, çok hızlı koşma ve uçma yeteneğine sahiptir.
 5. 5. Logo Analizi Nike logosu, markayla en iyi bağ kuran logolardan biridir. Nike’ın “Swoosh” olarak adlandırılan bu logosu, günümüzde çoğu kişinin bildiği ve gördüğü yerde markayı anımsatan bir logodur.
 6. 6. Ürün Özellikleri Nike ürünleri, spor, enerji, hız, esneklik ve çeviklik çağrışımları yaratır. Nike ürünlerinde dikkat çekicilik ön plandadır.
 7. 7. Neden Nike Klasik Giyim ? Nike kategorisindeki rakiplerinden farklılaşmak amacıyla klasik giyim kategorisine giriş yapmayı planlamaktadır. Güvenilir bir spor markası olarak bu alandaki başarısı için markanın güçlü yanlarını kullanmayı amaçlar.
 8. 8. ŞİRKET ANALİZİ Merkezi Beaverton,Oregon, Portland’da olan Nike şirketi, dünyanın en büyük spor ve atletizim ürünleri tedarikçilerinden biridir. Spor ve atletizim üreticisi olan Nike, 10.4 milyar dolarlık marke değeriyle, en değerli spor markası ünvanına sahiptir.
 9. 9. Tarihçe 1964 yılında 25 ocak’ta Bill Bowerman ve Phil Knight tarafından “Blue Ribbon Sports” adıyla kuruldu. İlk kurulduklarında Onitsuka Tiger (ASICS) distribütörlüğünü yapmaktaydı. 30 mayıs 1971 tarihinde “Nike” adını alan firma, kendi adı altında ürünlerini pazarlamaya başladı. 1978 yılından itibaren Nike, Avrupa’da satışa başladı. Böylece markanın ünü kısa sürede ABD sınırlarını aştı . En başarılı reklam kampanyalarından biri olan “Just Do It” kampanyası 1988 yılında Wieden+Kennedy imzası altında gerçekleşti. Advertising Age tarafından 20.yüzyılın en başarılı 5 ilanından biri olarak kabul edildi.
 10. 10. 1980 yılında Nike Amerikan spor ayakkabı pazarından %50 satış payına sahipti ve aynı yıl şirket halka açıldı. 1989 yılında Vepa, Türk pazarı için Nike’la distribütörlük ve giyim lisansı anlaşmaları imzaladı. Nike 2001 yılında Türkiye’de kendi yatırımlarını yapmaya karar verdi. Vepa Group, Nike’ın en büyük toptancısı olarak, perakende alanında Nike’ın stratejik ortağı olmak üzere özel bir anlaşma imzaladı.
 11. 11. Kurucusu : Bill Bowerman – Phil Knight Kurulış Yılı : 1964 ( Blue Ribbon Sports) 1971 (Nike,Inc.) Şirket Türü : Çok uluslu, halka açık İndüstri : Atletik ayakkabı, giysi, aksesuvar, spor ekipmanları Genel Merkez : Washington County, Oregon, United States Yönetim : Phil Knight (Chairman) Mark Parker (C.E.O) Çalışan : 44.000(2012 verileri) Web sitesi : www.nikeinc.com
 12. 12. Misyonu: Dünyadaki her sporcuya ilham ve yenilik getirmek “Bir bedenin varsa, sende bir atletsin.” Strateji: Nike genel olarak ürünlerini ünlü atletlerle, profesyonel klüplerle ve kolej takımlarıyla yaptıkları sponsorluk anlaşmalarıyla pazarlar. Yapılan büyük reklam kampanyalarında oynatılan ünlü atletlerle, çekilen reklam filmlerinin kalitesi ve içeriğiyle de adından söz ettirir. Genelde reklam kampaları olarak büyük mecraları seçer (Superbowl, Dünya Kupası, Olimpiyatlar, Atletizim oyunları).
 13. 13. ÜRÜN KATEGORİLERİ Ayakkabı – Lisanslı Sponsorluk Ürünleri – Çanta - Saat
 14. 14. Eşofman Takımları – Şapka – Mont – T-Shirt
 15. 15. Spor Ekipmanları – Çorap - Gözlük
 16. 16. ÜRÜN ANALİZİ Klasik giyim, çoğu mecrada uyum sağlayabildiği için daha çok tercih edilen bir tarzdır. Şıklık ve sadelik klasik giyimin temelidir. Bu yüzden PureStyle adıyla ana fikir olan sadelik ve şıklık hedeflenmelidir. İmalatı yapılacak olan ürünlerde kesim ve dikim, Nike’ın kendine has yenilikçi ve genç bir stiliyle işlenip diğer piyasa markalarından kendini ayırt edici bir şekilde tasarlanmalıdır.
 17. 17. ÜRÜN SATIŞ STRATEJİSİ Nike PureStyle markanın bünyesinde barındırdığı tedarikçi firmalarla beraber çalışıp onların tekstil tecrübelerini kendi yenilikçi, genç ve dinamik tarzına aktaracaktır.
 18. 18. Pazar Analizi Türkiye’de giyim pazarı markaların değişik marketler bulmasıyla artışa geçti. Zamanla gelişen Türkiye’de yabancı markaların kendine pazarda yer bulması, çeşitliliğin artmasına ve rekabetin artmasına sebep oldu. E-ticaretin yaygınlaştığı bu dönemlerde, markaların internet üzerinden ürünlerinin pazarlanmasına, tanıtımlarının ve satışlarının yapılmasına verdiği önem de arttı. İş gücünün minimum da olduğu e-ticarete verilen önem, rekabetin kızışmasına da sebep oldu. Rekabetin fazla olduğu bu pazarda, satışların artması için rakiplerinden farklılaşmanın, rakiplerinden sıyrılmanın önemi de belli oldu. Bu sebeple yapılan kampanyalar, promosyonlar e-ticarete olan talebi de arttırdı. Alış-verişe zamanı olmayanlar, internetten kolayca yapılan alış-verişi tercih edenler e-ticarete yöneldi. Bu sebeple Nike için tasarlanan yeni klasik giyim serisinde e-ticaretin önemi göz önüne alınarak pazarlama stratejileri hazırlanacaktır.
 19. 19. Hedef Kitle Analizi Nike PureStyle kimlere hitap ediyor ? Nike PureStyle klasik giyim, şık, sade ve klasik giyim tarzından hoşlanan, casual giyim tarzıyla her ortama uyum sağlayabilen bu tarzı benimseyen kişilere hitap ediyor. Nike PureStyle hangi Sosyo-Ekonomik gelir grubuna hitap ediyor? C1, B, gelir gruplarına hitap etmektedir. Nike PureStyle hangi yaş grubuna hitap ediyor ? 18 - 35 yaş üstü gruba hitap etmektedir.
 20. 20. Rakip Analizi Birincil Rakipler Dockers Levi Strauss & Co. grubu altında kanvas ürünleri satan bir marka. 1986 yılında klasik denim jean den farklı olarak üretime geçilen kanvas ürünleri için çıkarılan bir marka. Alanında lider bir marka olan Dockers, San Francisco, California merkezli, Bob Siegel yönetimindeki, kanvas kot, deri cüzdan, kemer, ayakkabı üreticisi, casual klasik giyim tarzını 1993’te Avrupa’ya pazarlamaya başladı.
 21. 21. Massimo Dutti Massimo Dutti, İspanya merkezli giyim ve aksesuar şirketi. 1985 yılında kurulan Massimo Dutti, ilk yıllarda erkek giyim alanında hizmet verdi. Günümüzde yüksek kaliteli giyim sektöründe faaliyet gösteren şirket, kadın ve erkek giyimin yanı sıra çocuk giyim ve kozmetik alanında da ürünleri bulunmaktadır. Nispeten pahalı ve yüzde yüz kaliteli alışverişin adresi olma özelliğini taşımaktadır. İtalyan bir isme sahip olsada İspanyol olan marka, şık vitrinleri, kaliteli ürünleri ile alış-veriş yapanların göz zevkine hitap etmektedir.
 22. 22. İKİNCİL RAKİPLER MUDO Kuruluş yılı olan 1964'ten bu yana her zaman kalite ve farklılık prensipleri doğrultusunda ilerleyen Mudo, o yıllarda dünya modasını yansıtan ürünleri ile Türkiye'de özellikle gençler arasında moda anlayışının gelişmesine neden olmuş, yaptığı cesur girişimlerle de birçok hazır giyim markasının doğuşuna öncülük etmiştir
 23. 23. U.S Polo Assn. Aydınlı Grup'un ana lisans anlaşması ile sahip olduğu bir Amerikan markası olan U.S. Polo Assn.'ın her yaş ve kesimden erkekler, bayanlar ve çocuklar için hazırladığı birbirinden şık ve çarpıcı koleksiyonları bulunuyor. U.S. Polo Assn.'nin polo sporundan ilham alarak oluşturduğu koleksiyonunda harekete özgürlük tanıyan ve aynı zamanda daima centilmen ve şık görünen bir tarzın hakimiyeti açıkça seziliyor.
 24. 24. SWOT ANALİZİ GÜÇLÜ YÖNLER - Marka bilinirliği - Uluslararası dağıtım ağı - Yönetimi - Ar.Ge açısından tecrübeli olmaları - Piyasa bilgilerinin olması - Finansal gücü
 25. 25. ZAYIF YÖNLER - Pazardaki çok sayıda rakip - Güçlü ve pazara hakim rakipler - Pazara yeni giriş yapıcak olması - Tekstil konusunda spor giyim haricinde tecrübesi bulunmamasi
 26. 26. FIRSATLAR - Sponsorluklar - Yüksek marka bilinirliği - Modaya ilginin ve takibin artması - Reklam kampanyaları için ayrılan yüksek bütçeler - Spor giyimi seven tüketicilerinin klasik giyim beklentilerini de karşılamak
 27. 27. TEHDİTLER - Yüksek rekabet - Çok sayıda rakip ve yeni rakip doğması - Yan sanayi ve taklit ürünler - Marka imajında oluşabilecek olumsuzluklar
 28. 28. FCB GRID – KONUMLANDIRMA MANTIK DUYGUSAL YÜKSEK İLGİNLİK DÜŞÜK İLGİNLİK Nike’ın başlangıç satış politikası, Nike’ın güvenini kazandığı müşterilerin klasik giyimi tercih edecek olması yüzünden duygusal olarak konumlandırılmıştır. Kalitesini spor alanında kanıtlamış olan marka bu alanda ilgi görecek, kalitesini zamanla kanıtlayacaktır. Fiyatların rakiplere göre karşılaştırıldığında ortalama aynı oranda olacağı için yükseğe yakın düşük ilginlikte konumlandırılmıştır.
 29. 29. ANKET SORULARI 1. Cinsiyetiniz ? 2. Yaşınız ? 3. Eğitim durumunuz ? 4. Medeni durumunuz ? 5. Aktif olarak yaptığınız veya geçmişte ilgilendiğiniz sporlar nelerdir? 6. Kanvas ürün kullanırmısınız ? 7. Marka takıntınız var mı ? 8. Nike ürünlerini kullanırmısınız ? 9. Nike size sadece sporu mu anımsatıyor ? 10. Klasik mi yoksa sportif giyimi mi tercih edersiniz ? 11. Alış-veriş yaparken önce ürüne mi yoksa fiyata mı dikkat edersiniz ? 12. Nike’ın şık kanvas ürünlerini dener miydiniz ? 13. Kanvas ürünlerde önceliğiniz rahatlığı mı yoksa görünüşümüdür?
 30. 30. ANKET ANALİZİ Anket ile hedeflediğim sonuç, belirttiğim hedef kitle yaş ortalamasının Nike markasını kullanması, marka bilgisi olması ve klasik giyime ilgi duyması doğrultusundadır. Ankette sorduğum sorular dahilinde, %65 oranında kanvas ürün ilgisi, %85 oranında Nike marka bilinirliği ve güvenirliği elde ettim. Ürün – fiyat ilişkisinde %71’lik oranla ürünün önce dikkat çektiği bilgisine ulaştım. Nike’ın klasik giyim ürünlerini tercih edermisiniz sorusuna %59’luk bir oranla evet yanıtı aldım. Anketi cevaplayan kişilerin yaş ortalamasına baktığımda, %90’lık kısımın hedeflediğim kitlenin yaş ortalamasına uyduğunu gördüm. Ve bu yaş ortalamasında marka bilinirliğinin yüksek olduğunu gözlemledim.
 31. 31. KAYNAKÇA http://tr.wikipedia.org/wiki/Nike http://nikeinc.com/pages/about-nike-inc http://en.wikipedia.org/wiki/Nike,_Inc. http://www.slideshare.net/ssecil55/som-nike-run http://www.tekstilokulu.net/smfforum/index.php?topic=28.0 http://www.hatemoglu.com/tr/Styles/83/kanvas-pantolon http://www.hatemoglu.com/tr/Styles/84/trenckot http://www.aydinli.com.tr/index.php?A=2000&B=2003 http://tr.wikipedia.org/wiki/LC_Waikiki http://corporate.lcwaikiki.com/page.aspx?id=hakkimizda http://en.wikipedia.org/wiki/Dockers http://tr.wikipedia.org/wiki/Massimo_Dutti http://www.dockers.com/TR/tr_TR/about/our-company http://www.mudo.com.tr/Kurumsal/hakkimizda-2
 32. 32. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

×